Vaxtilə İsa bəy Hacınskiyə məxsus olmuş qədim binanın divarları nələrdən xəbər verir?
Bakıda elə evlər var ki, onun tarixi şəhərin özünün tarixilə, eləcə də bu evləri tikən, orada yaşayan insanların həyatı və taleyilə sıx bağlıdır. Yəqin ki, hər biriniz dəfələrlə Bakı bulvarında dayanaraq Qız qalasına tamaşa edərkən, ondan sol tərəfdə yerləşən evə də nəzər yetirmisiniz.
Bəlkə də, künc hissəsi klassisizm üslubundakı sarayı xatırladan, "qanadları" isə ilkin moderndən xəbər verən bu binada kimlərsə müəyyən qəribəlik hiss edib. O, həqiqətən də, özündə eyni vaxtda bir neçə üslubu birləşdirən qeyri-adi konstruksiyadır.
Dəniz sahilində yerləşən bu ev 1910-1912-ci illərdə tikilib. Yastı damlı evlər şəhəri kimi tanınan Bakıda bu bina yad tkili kimi qəbul edilib. Amma əslində binanın inşasına vəsaitini xərcləyən şəxs elə buna nail olmaq istəyirdi.
Hacınskinin evi
Qədim bakılılar onu "Hacınskinin evi" kimi tanıyıblar. Musa Nağıyevin məşhur "İsmailiyyə"silə yanaşı, bu qeyri-adi ev şəhərə təkrarolunmaz görünüş verirdi. Onu tanınmış neft sənayeçisi, mesenat və hakim İsa bəy Hacınski tikdirib.
Bina uzun müddət istismara verilmədi, çünki şəhər sovetində onun xarici görünüşü ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqları yaranmışdı. Bəziləri hesab edirdi ki, bu ev Qız qalasının bilavasitə yanında yerləşməklə, Bakının xarici görünüşünü korlayır. Amma ictimai rəy Hacınskinin tərəfində idi.
Qeyd etmək lazımdır ki, İsa bəy xalq arasında böyük şöhrətə malik idi. O, təhsilə külli miqdarda vəsait xərcləyir, bir neçə məktəbə tam və ya qismən himayədarlıq edirdi. Onun saxladığı təhsil ocaqlarından biri oğlanlar üçün real məktəb idi. Məktəb hazırda "Vətən" kinoteatrı kimi tanınan binada yerləşirdi. Yeri gəlmişkən, ora kasıbların pul ödəmədən kinoya baxa bildikləri yeganə məkan idi. 1910-cu ildə Hacınski kinoproyektor gətizdirmişdi və mütəmadi olaraq orada yeni filmlərin nümayişinə sponsorluq edirdi. Bundan başqa, İsa bəyin dəstəyilə yoxsul ailələrdən olan 25 oğlan uşağı Rusiyada təhsil almış, onların bəziləri sonradan təhsilini Fransa və Almaniyada davam etdirmişdi.
İki ad
Beləliklə, 1940-cı illərədək sözügedən bina "Hacınskinin evi" adlandırılıb. Amma prioritetlər dəyişir və sonralar Moskvadakı Stalin binalarının analoqu kimi (bu evlər fərqli üslubda tikilsə də, onların arasında dəbdəbə baxımından ümumi cəhətlər var), onu "sahilyanı ev" adlandırmağa başladılar. Orada, əsasən, orta təbəqəyə aid partiya işçiləri, həmçinin neft-kimya sahəsində çalışan bir neçə alim yaşayırdı. Binanın məşhur künc hissəsi isə boş idi - onu xüsusi qonaqlar üçün saxlayırdılar. 1944-cü ildə belə xüsusi qonaqlardan biri o dövrün Fransa Respublikası hökumətinin müvəqqəti rəhbəri Şarl de Qoll olub. O zaman Sovet İnformasiya Bürosu bu haqda yazırdı: "Noyabrın 27-də saat 14-də Fransa Respublikası hökumətinin müvəqqəti rəhbəri, general de Qoll onu müşayiət edən şəxslərlə birlikdə Bakıya gəlib. Aerodromda general de Qollu Azərbaycan SSR hökumətinin üzvləri və Moskvadan görüş üçün Bakıya gəlmiş XXİK və MXK nümayəndələri qarşılayıblar. Fransa və Sovet bayraqları ilə bəzədilmiş aerodromda fəxri qarovul düzülüb. Orkestr Fransanın və SSRİ-nin himnlərini səsləndirib. Axşam general de Qoll Azərbaycan Opera Teatrında "Koroğlu" operasını izləyib".
Müharibə qəhrəmanı, Fransanın gələcək prezidenti de Qoll burada cəmi bir neçə gün qalıb və binanın məhz həmin hissəsində, xüsusi qonaqlar üçün nəzərdə tutulmuş yuxarı mərtəbədə yaşayıb. Amma o səksəkəli dövrdə de Qollun Bakıya səfərinin nə ilə əlaqədar olduğu hələ də məlum deyil. Gah deyirlər Ali Baş Komandanın nümayəndələrilə görüş planlaşdırılıbmış, gah deyirlər maki dəstələrinə (partizanlara) silah-sursat tədarükünə dair müqavilə imzalanmalı imiş.
Binanın üzərində bu gün də de Qollun adına vurulmuş memorial lövhəni görmək mümkündür.
Amma binada daha bir xatirə lövhəsi var. Orada görkəmli alim, kimya sahəsində Azərbaycanın ilk akademiki Yusif Məmmədəliyev əks olunub. O dövrdə ən yaxşı yüksəkoktanlı yanacağı yaratmış və bununla da, elmə böyük töhfə vermiş şəxs məhz Məmmədəliyev olub. O, burada mənzili müharibədən sonrakı illərdə alıb. Məsələ ondadır ki, hələ müharibədən əvvəl Moskva Dövlət Universitetində oxuyan və işləyən Məmmədəliyev Bakıya qayıtdıqdan sonra Azərbaycan Neft Tədqiqat İnstitutuna gedib çıxıb. Burada o, cəbhə üçün son dərəcə önəmli bir neçə ixtira edib. Misal kimi, sovet yanacağının keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasını göstərmək olar. Məhz bu yanacaq sayəsində məşhur "T-34" tankları İkinci Dünya müharibəsinin ən sürətli tanklarına çevrilib. Tezliklə Məmmədəliyev laboratoriya rəhbəri kimi sahilyanı evin üçüncü mərtəbəsindən mənzillə təmin edilib. Alim bütün ömrünü orada yaşayıb. 50-ci illərdə Məmmədəliyev Kirov adına Azərbaycan Universitetində müəllimliyə başlayıb, əvvəlcə dosent, daha sonra professor, kafedra müdiri və nəhayət, rektor olub (1954-1958).
Onun mənzilinə tələbələr çox tez-tez gələrdilər. Müharibədən sonrakı aclıq illərində əksər müəllimlər kimi xüsusi payok alan Məmmədəliyev tələbələri də ac qoymamağa çalışırdı. Tələbələr universitetdə müəllimin payından götürməyə utandıqları üçün alim onları evinə dəvət edərdi.
"Bulvarda yerləşən bu evlərdə çox ziyalı, mədəniyyət xadimi, alim olub", - deyə musiqiçi Samir Rəcəbov danışır: "Mən bulvarda yerləşən başqa evdə yaşayırdım. Qız qalasının yanındakı binada isə əsasən partiya işçiləri yaşayırdılar. 70-ci illərin əvvəllərində oraya sinif yoldaşımın yanına gedirdim. Bina daxildən də çox gözəl, əzəmətli, yüksək tavanlı idi".
"Hacınskinin evi"nin əfsanələri
Bu evlə bağlı iki əfsanə var və onları qeyd etməmək olmaz. Tarixçi İsmayıl İsrafilovun sözlərinə görə, onlardan birincisi Hacınskinin öz qohumunu memarlıq üzrə təhsil alması üçün İtaliyaya göndərməsilə bağlıdır. Deyilənə görə, İsa bəy onun yol pulunu, mənzil pulunu ödəsə də, yaşamaq üçün pul göndərmirmiş. Sonda vətənə qayıdan doğma qohumu sevimli dayısı üçün bu evin layihəsini hazırlayır, lakin bu zaman bir məqama "işarə edir": o, binada kanalizasiya qurmur. Bu ciddi "diqqətsizlik" yalnız binanın təhvil verilməsi zamanı keçirilən təntənəli qəbul zamanı "üzə çıxır" və nəticədə, qalmaqal yaşanır.
"İkinci əfsanədə bildirilir ki, Hacınski milyonçu "həmkar"larından biri ilə bu evi inanılmaz dərəcədə qısa müddətə - 3 aya tikib qurtaracağına dair mərcə girib. Bu üzdən o, memara tikinti işlərinin mümkün qədər tez başa çatdırılmasını tapşırıb. Memar nə qədər tələssə də, binanı deyilən vaxta təhvil verməyin mümkün olmadığını görən Hacınski hiylə işlədərək, gözə görünən bütün işlərin təcili tamamlanmasını, kanalizasiyanın isə sonraya saxlanılmasını tapşırıb".
Birinci versiyanın həqiqət olma ehtimalı daha azdır. Çünki birincisi, Hacınskinin həmin qohumunun adı heç yerdə çəkilmir (onun tanınmış qohumları arasında isə İtaliyada memarlıq üzrə təhsil alan olmayıb). İkincisi, Hacınski daha çox valideynləri yoxsul olan şəxslərin təhsilinə pul xərcləməyə həvəsli olub. Və nəhayət, binanı tikmiş memarın soyadı dəqiqliklə məlumdur - İ.V.Edel adlı bir nəfər. Məlumdur ki, Edel həmin binadan əvvəl Bakının mərkəzində daha 3 bina inşa edib: Qoqol küçəsi 34-də (1896, 1954-cü ildə onun üzərinə mərtəbələr əlavə olunub), Qoqol küçəsi 3-də üçmərtəbəli yaşayış evi və Qoqol 9-da neft sənayeçisi Şəmsi Əsədullayev üçün saray tipli dəbdəbəli ev (1896).
İstənilən halda, hər iki əfsanədə söhbətin kanalizasiyadan getdiyini nəzərə alsaq, demək, orada həqiqət payı da var.
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, Hacınski Bakının memarlığının formalaşmasına az töhfələr verməyib. "Sahilyanı ev"lə yanaşı, Balakanı küçəsində (hazırda Füzuli 39) yerləşən möhtəşəm ev və Mərdəkan qəsəbəsindəki mənzərəli villa da İsa bəy Hacınskiyə məxsus olub. Edel faktiki olaraq, Hacınskinin vəsaiti hesabına özünə gözəl bir bina tikib və ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi hazırda məhz həmin binada yerləşir.
Bu gün Hacınskinin bu evinin taleyi bir qədər maraqsızdır - orada ayrı-ayrı şirkətlərin ofisləri yerləşir, birinci mərtəbənin fasad hissəsində müxtəlif brendlərin butikləri, yanda və arxada isə (Qız qalasına tərəf çıxan hissədə) restoranlar yer alır. Daha sonra bina ilə yanaşı (faktiki olaraq bitişmiş) gözəl ikimərtəbələr gəlir. Onların birində Bakının ən qədim bukinist mağazası yerləşir.
Beləliklə, sahildə yerləşən bu bina - ona sonradan edilmiş bütün əlavələr və ətrafına çay daşından vurulmuş ensiz dalanları ilə - artıq heç kəsə "yad" gəlmir və mərkəzində Qız qalasının olduğu, zaman xaricində yerləşən memarlıq ansamblının ayrılmaz hissəsidir.

HOUSE ON THE SEAFRONT
What are the wall of an old building, which once belonged to the Isa bay Hacinski, are "talking" about?
There are houses in Baku, whose history is intertwined with the history of the city through the lives and destinies of the people who built them and those who lived in them. Being at the Baku Boulevard and looking at the Maiden's Tower, many of you have probably also admired the house to the right of it more than once.
Maybe someone noticed something strange in the building, the corner part of which resembles a palace in the classical style, while the "wings" seem to pay tribute to early modernism. At the same time, this ensemble has some "baroque" nature in flowery and somewhat pompous detail. It is truly a strange building that combines several styles at once.
This house on the seafront, built in 1910-1912, was perceived by Bakuvians as some kind of a shock and a challenge to the city of flat roofs. And that's what the one who built it with his money was striving for.
House of Hacinski
It was known to old Bakuvians as the "House of Hacinski". Along with the famous Ismailiyya of Musa Nagiyev, this unusual house formed the unique look of our city. It was built by Isa bay Hacinski, a well-known oilman, philanthropist and magistrate. The building was not opened for a long time, as opinions about its appearance differed greatly in the city council. Some thought that besides being in close proximity to the Maiden's Tower, the house spoiled the appearance of Baku. Public opinion was on the side of Hacinski.
It should be said that Isa bay enjoyed great respect among the people. He spent a lot of money on education. He supported several schools fully or partly. One of his educational institutions, the real school for boys, was in a building that now houses the Vatan cinema. Incidentally, this was the only place where the poor could watch movies for free. In 1910, Hacinski brought a film projector there and periodically sponsored the delivery of new films. In addition, with his support, 25 boys from the poorest strata were educated in Russia, and some of them continued their education in France and Germany.
Two names
So, until the 1940s, the building was called the "House of Hacinski". But priorities change, and later, by analogy with the Stalin skyscraper in Moscow (i.e. between these houses, though different in style, there is some commonality in pompousness), it became known as "the house on the seafront". It was mostly middle-ranking party workers and several petrochemical scientists that lived here. The most famous corner of the house, by the way, was empty - it was left for special guests. In 1944, such a special guest was Charles de Gaulle - head of the Provisional Government of the French Republic at the time. Here's what Soviet Informburo wrote about it then: "On 27 November, at 14 hours, the head of the Provisional Government of the French Republic, General de Gaulle, and his entourage arrived in Baku. At the airport, General de Gaulle was met by representatives of the government of the Azerbaijan SSR and representatives of the People's Commissariat of Foreign Affairs and People's Commissariat of Education who arrived from Moscow. At the airport, decorated with French and Soviet national flags, an honorary guard was lined up. An orchestra played the French and Soviet anthems. In the evening, General de Gaulle attended the play 'Koroglu' at the Azerbaijan Opera Theatre."
The war hero and future president of France, de Gaulle, stayed here for a few days and lived on the top floor of the part of the building, which was designed for special guests. However, so far it is not clear why de Gaulle visited Baku at that alarming time. It was either planned to meet with representatives of the Supreme Commander or sign an agreement on the transfer of arms to Maquis groups (guerrillas).
On the house we can still see a memorial plaque with the name of de Gaulle.
But there is another memorial plaque on the building. It depicts Yusif Mammadaliyev, an outstanding scientist and the first academician of Azerbaijan in the field of chemistry. It was Mammadaliyev who made an enormous contribution to science, creating the best high-octane fuel of the time.
He got this apartment in the early postwar years. The thing is that before the war Mammadaliyev returned from Moscow, where he studied and worked at Moscow State University, and joined the Azerbaijan Petroleum Research Institute. Then he made some very important discoveries for the front, namely he improved the quality of Soviet fuel, which made the famous T-34 tanks the fastest in World War II. Mammadaliyev soon became head of the laboratory and got an apartment on the third floor of the house on the seafront. In it, he lived all his life. In the 1950s, Mammadaliyev became a teacher of Azerbaijan Kirov University, where he first was an assistant professor, professor, head of a department and, finally, rector (1954-1958).
Students often came here. In the postwar years, Mammadaliyev, like many teachers who received special rations, gave some food to students. As they hesitated to accept it at the institute, he invited them to his house for a feast.
"In these houses on the boulevard there were a lot of intellectuals, artists and scientists," says the musician Samir Racabov. "I lived in another house, also on the boulevard, but in the house near the tower, mostly party workers lived. I came here to visit a school friend. It was the beginning of the 1970s. From inside the house was also very beautiful, monumental and with high ceilings."
Legends of the "House of Hacinski"
There are two legends related to this house, which we cannot but mention. According to historian Ismayil Israfilov, the first legend says that Hacinski sent his nephew to Italy to study architecture. He paid his travel expenses and apartment, but did not send him an allowance. The result was that, on returning home, the dear relative designed this house for his favourite uncle, but left a "hint". Namely - the nephew did not build sewers, and this terrible "mistake" was found only at the housewarming, which is why there was a scandal.
"Another legend claims that Hacinski argued with someone from his millionaire colleagues that he would build this house in an incredibly short time - in just three months, because of which he instructed the architect to do everything possible to speed up the construction," says Israfilov. "No matter how much the architect hurried, he was still unable to meet the deadline, and the time was running out. And then Hacinski resorted to a trick - he ordered to finish quickly everything that catches the eye and wait a little with the sewerage."
The first legend is less plausible, firstly, because the name of the nephew is not mentioned anywhere (and none of the known nephews of Hacinski studied architecture in Italy), and secondly, Hacinski was more inclined to provide education for poor people whose parents had no means for it. And finally, the name of the architect is known for certain. It is a certain I. V. Edel who had built three more houses in the architectural centre of Baku - at 14 Gogol Street (1896, several floors were built on it in 1954), a three-story apartment house at 3 Gogol Street (1890) and a palace-type luxury home for oilman Samsi Asadullayev at 9 Gogol Street (1896). In any case, given the fact that both legends contain a story about the sewerage, it is likely that there is some truth in it.
In general, we must say that Hacinski greatly contributed to the formation of the architectural appearance of Baku. In addition, he owned a magnificent mansion on Balaxani Street (now 39 Fizuli Street) and a picturesque villa in the village of Mardakan. In fact, Edel used his money to build a beautiful building for himself, which currently houses the US embassy.
Today the fate of the House of Hacinski is much more prosaic - it houses offices of companies, and the first floor of the facade is totally made up of boutiques of different brands, while the sides and the rear (the part that fronts the Maiden's Tower) have restaurants. Next to the building is (in fact, attached) a long string of beautiful two-storey buildings, one of which is the oldest antiquarian bookstore in Baku. This house is on the seafront - with its outbuildings and cobbled narrow streets leading down to it - has "settled down" and organically blends into a single, timeless architectural ensemble, the centre of which is the Maiden's Tower.