Azərbaycanın ÜTT-yə daxil olması əsasən qeyri-neft sektorunun şaxələnmə tempindən asılıdır
Azərbaycan artıq 18 ildir Ümumdünya Ticarət Təşkilatında (ÜTT) müşahidəçi statusuna malikdir. Bu vaxt ərzində çoxtərəfli raundlar da daxil olmaqla, danışıqlar seriyası aparılıb. Çox güman ki, yaxın perspektivdə bu beynəlxalq təşkilat ilə danışıqlar neftin dünya qiymətlərinin hiss edilən düşməsi və qeyri-neft ixracının həcminin nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmaq zərurəti şəraitndə yeni impuls əldə edəcək.
Martın əvvəlində Cenevrədə Azərbaycanın ÜTT-yə üzv olması üzrə çoxtərəfli və ikitərəfli danışıqların növbəti raundu baş tutub. "Səfər zamanı ABŞ, Yaponiya, İsveçrə və Norveç nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər də keçirilib. Biz bəzi mövzuları nəzərdən keçirdik, lakin razılaşdırılmalı olan bir sıra açıq məsələlər qalıb. Söhbət kənd təsərrüfatı məhsulları, sənaye malları və s. gedir", - deyə danışıqlar qrupunun rəhbəri, Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev bildirib.
Təəccüblü deyil ki, ÜTT katibliyi ilə çoxtərəfli danışıqların əsas mövzusu yerli aqrar istehsalın müdafiə aspektləri, kənd təsərrüfatı istehsalçılarının subsidiyalaşdırılması və ümumilikdə, Azərbaycanın ticarət siyasətinə dair müzakirələr olub. "Danışıqların əsas mövzusu aqrar sektora daxili dəstək məsələsi olub: "Azərbaycan üçün kənd təsərrüfatının ölkənin qeyri-neft iqtisadiyyatının əsas sektoru kimi inkişafının nə qədər vacibliyi və bu sahənin müdafiəsi, eləcə də dövlət dəstəyinin zəruriliyi bir daha qeyd edildi, - deyə Mahmud Məmməd-Quliyev bildirib.
"ÜTT-yə üzv olan bəzi ölkələr hökumətin kənd təsərrüfatına göstərilən gücləndirilmiş dəstək siyasətini anladıqlarını bildiriblər, eyni zamanda bəzi ölkələr hesab edirlər ki, biz aqrar sektora çox böyük həcmdə subsidiyalar ayırırıq. Lakin biz hesab edirik ki, bu məbləğ ÜTT-yə inkişaf etməkdə olan ölkələr qismində daxil olanların kənd təsərrüfatı üzrə sazişlərinin müddəalarına tam uyğun gəlir".
ÜTT-nin qaydalarına əsasən, inkişaf etməkdə olan ölkə statusuna malik dövlət aqrar sektorunu ÜDM-in həcminin 10% həddində subsidiyalaşdırmaq hüququna malikdir. Eyni zamanda inkişaf etmiş dövlət üçün analoji planka 5% həddindədir. Əslində, məhz bu məqam - ölkənin status məsələsi - artıq bir il deyil ki, davam edən çoxtərəfli danışıqlar prosesində əsas əngəldir. Hökumət ehtimal edir ki, Ümumdünya Ticarət Təşkilatına inkişaf etməkdə olan ölkə statusu ilə üzv olmaq tamamilə mümkündür. Belə ki, dövlət bunu son illər qızğın iqtisadi inkişafa baxmayaraq, bir milyon qaçqın və məcburi köçkünlərinə görə ölkənin xeyli çətinlik çəkməsi ilə əsaslandırır.
Bu məsələ hələ də açıq qalır və Azərbaycan xarici işlər naziri müavinin sözlərinə görə, nümayəndəlik bu istiqamətdə danışıqların növbəti raundu haqda razılığa gəlib. "Azərbaycan 2012-2014-cü illər üçün ölkədə kənd təsərrüfatına daxili dəstək üzrə yeni cədvəl hazırlayacaq. ÜTT-nin Katibliyi aprelin 15-dək onunla əlaqədar bizə sual və şərhlərini göndərməlidir, biz isə onlara cavab hazırlayacağıq, sonra danışıqlar qrupunun növbəti görüşü təyin ediləcək və orada bu məsələlər yenidən müzakirə olunacaq", - deyə M. Məmməd-Quliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, ÜTT-yə daxil olmaq üzrə işçi qrupun işi aktivləşdirilib: hazırda Cenevrədə olan Katiblik üzv ölkələrin suallarını hazırlayırlar və onlara cavablar hazırlandıqdan sonra, işçi qrupunun növbəti görüşünün tarixini razılaşdırmağa başlayacağıq.
Qeyd edilənlərə görə, növbəti raund heç də sonuncu olmayacaq: Azərbaycan danışıqlar qrupunun bu cür dəqiqliyi və hətta ehtiyatlılığı tamamilə əsaslıdır. Azəbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində, xüsusilə də onun qeyri-neft sektorunun inkişafında hiss edilən nailiyyətlərinə baxmayaraq, yerli ixracın, təxminən, 90%-i karbohidrogen xammalı və onun emal olunan məhsullarının payına düşür. Bundan başqa, yüngül sənayenin, kənd təsərrüfatının, emal və qida sənayesinin dinamik inkişafına baxmayaraq, bu sektorlarda istehsal edilən məhsullar heç də hər zaman beynəlxalq keyfiyyət standartlarına cavab vermirlər. Bəzən hətta qiymət amilinə görə yetərli rəqabətqabiliyyətinə malik deyillər.
Digər tərəfdən Azərbaycan neft və neft məhsullarının ixracı Avropa Birliyinin təqdim etdiyi GSP sistemi çərçivəsində güzəştlərdən yararlanır və ÜTT-yə üzv olmadan da rəqabətqabiliyyətlidir. Qeyri-neft məhsullarının ixracına gəlincə isə onların əsas satış bazarı bu gün hələ də postsovet məkanı və qismən də Avrasiya İttifaqı dövlətləri olaraq qalır. Bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, bu kontekstdə ÜTT-yə üzvlüyə nail olmaq prosesinin gücləndirilməsi bu yaxınlaradək xüsusi önəm daşımırdı.
"Azərbaycan ÜTT-yə daxil olmasını həm də ona görə sürətləndirmir ki, ehtimal ki, bu təşkilata inkişaf etmiş ölkə qismində qəbul olunacaq, - deyə Milli Məclisin deputatı, politoloq Rasim Musabəyov güman edir. - Azərbaycanın qeyri-neft sektoru əsasən azad ticarət qaydaları qüvvədə olan Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və MDB-nin digər dövlətlərinə səmtlənib və bu istiqamətdə bizim ÜTT-yə üzvlüyümüz ticarətin əhəmiyyətli artımı üçün ilkin şərt yaratmır. Əksinə, ekspertin ehtimal etdiyi kimi, ÜTT-yə daxil olmaq Azərbaycanın daxili bazarını açmağa və amerikan, avropalı və hətta türk rəqibləri tərəfindən güclü təzyiq hiss edəcək kənd təsərrüfatı, bank və sığorta sektoru kimi həssas sahələrini risk altına atmağa məcbur edəcək.
Göstərilən arqumentlər tamamilə bəlli faktlara əsaslanır. Eyni zamanda yaxın bir neçə ildə ÜTT ilə danışıqların yekunlaşdırılmasının zəruriliyindən danışan heç də az olmayan bir sıra əsaslı əlamətlər mövcuddur. Belə ki, Azərbaycan hökumətinin uzunmüddətli strategiyası qeyri-neft sektorunun rəqabət qabiliyyətli məhsullarının istehsalının stimullaşdırılmasına hədəflənib. İxracın xeyrinə ənənəvi idxal əvəz edilməsindən çəkilmək yerli bazarın sıx olması ilə bağlıdır.
Son illərin statistikası sübut edir ki, qeyri-neft sektorunun istiqamətləri sırasında - meyvə-tərəvəz məhsulları və şərabçılığın istehsalı, mebel sahəsi və tikinti materialları seqmentində daxili bazarın təmin edilməsinin pik nöqtəsinə nail olunub və məhsulun həcminin gələcəkdə çoxaldılması ancaq onun ölkə hüdudlarından kənara çıxarılmasının artımı ilə bağlı ola bilər. Bu trend hökuməti xammal faktorundan asılılığını bütün mümkün tədbirlərlə azaltmağa məcbur edən neftin dünya üzrə qiymətinin hiss ediləcək azalması və ixracın strukturunu şaxələndirmək şərtlərində xüsusilə aktualdır. Bu yaxınlarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının manatın məzənnəsinin aparıcı dünya valyutalarına münasibətdə düşməsinə dair qərarı əksərən onun xarici bazarda rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq məqsədi güdürdü.
Bu və ya digər halda, hökumətin yerli qeyri-xammal məhsullarının ixracının irəliləməsi üzrə səyləri əyani bəhərlərini verir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, qeyri-neft sektorunun 2015-ci ilin yanvarında ümumi həcmi 124,2 mln. dollar təşkil edib. Bu isə ötən ilin analoji göstəricisini 16% üstələyir. Başqa sözlə, bu rəqəmlər qeyri-neft sektorunun ixracyönümlü sahələrində istehsalın artım dinamikasının əyani şəkildə əks etdirir. Qeyri-neft sektorunun ÜDM-in istehsalında xüsusi çəkisi 2003-cü ildə 38% göstəricisindən 2014-cü ildə 48%-ə qədər yüksəlib. Ümumilikdə isə hesabat dövründə sənaye istehsalının həcmi 2,7 dəfə artıb.
Bu istiqamətdə işləri, xüsusilə əlverişsiz bazar konyuknturu - neftin qiymətinin demək olar ki, ikiqat düşməsi fonunda sürətləndirmək zəruridir. "Azərbaycan hökuməti 2015-2018-ci illərdə qeyri-neft ixracının artırılmasına yönəlmiş tədbirlər kompleksinin keçirilməsini planlaşdırır. Onların sırasında xarici ticarət üçün əlverişli şərtlərin yaradılması, Azərbaycan və əcnəbi sahibkarlar arasında işgüzar əlaqələrin yaradılmasına yardım etmək var", - deyə iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Sevinc Həsənova hesab edir. Onun proqnozlarına görə, görülən addımlar cari ildə qeyri-neft sektorunun artım həcminin 24,7%-ə çatmasına və bu plankanı 2016-2018-ci illərdə orta hesabla 20% səviyyəsində saxlamağa imkan verəcək.
Beləliklə, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üzrə yuxarıda sadalananların hamısının sürətlə reallaşdırılması bizim qeyri-neft ixracımızın coğrafiyasının genişlənməsinin zəruriliyinə, mütləq onun birləşmiş Avropa bazarına çıxışına aparacaq. Bu məsələdə isə ÜTT-yə üzvlük Azərbaycanla Avropa Birliyi arasında azad ticarət zonasının yaradılmasına dair razılaşmanın bağlanması üçün mütləq və təxirəsalınmaz şərtidir.
ARAYIŞ
Bu gün Ümumdünya Ticarət Təşkilatına dünya ticarət dövriyyəsinin 97% payına malik olan dünya ölkələrinin 4/5-ü daxildir. Azərbaycan hələ 1997-ci ildə ÜTT-yə üzv olmaq üçün ərizə verib və bütün bu illər üzrə uzunmüddətli güzəşt dövriyyəsi hüququnu qorumaq ümidilə və hətta bu beynəlxalq strukturda tamhüquqlu üzvlük qazandıqdan sonra, iqtisadiyyatın müəyyən sahələri üzrə imtiyazlar əldə etmək üçün çox ağır danışıqlar aparıb. Bu çətin danışıqlar bir sıra dövlətlərlə yekunlaşıb: Türkiyə, Oman Sultanlığı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Gürcüstan və Qırğızıstan ilə protokollar imzalanıb. Çin və Moldova ilə razılaşmalar imzalanma mərhələsindədir. Hazırda Azərbaycan ÜTT-yə üzv 18 dövlətlə intensiv danışıqlar aparır.

Azerbaijan's membership of the WTO will depend in many ways on the pace of diversification of the non-oil sector
For about 18 years now Azerbaijan has been invested with the status of observer at the World Trade Organization (WTO). In that time there have been a series of negotiations, including multilateral rounds. There is a strong possibility that the negotiations with this international organization will soon receive a new impetus with the appreciable fall in world oil prices and the need to substantially increase the volumes of non-oil exports.
The latest round of multilateral and bilateral negotiations on Azerbaijan's membership of the WTO was held in Geneva at the beginning of March. "Our country held bilateral negotiations with representatives of the USA, Japan, Switzerland and Norway,'" the head of the negotiations group, Azerbaijani Deputy Foreign Minister Mahmud Mammadquliyev, said.
"We examined a number of topical subjects, but quite a few open questions remained which need to be finalized; specifically, we are talking about regulation of the agricultural market, a number of industrial goods and other matters."
It was no surprise that the thrust of the multilateral negotiations with the WTO secretariat were aspects of the protection of the country's agricultural output, the subsidizing of agricultural producers and, in general, a discussion of Azerbaijan's trade policy. Basically, the negotiations covered questions of domestic support for the agrarian sector: we once again reaffirmed the importance of the development of agriculture - the main sector of the company's non-oil economy, and the need for protection and state support for this industry," Mahmud Mammadquliyev said. "A number of the WTO member-states have expressed their understanding of the policy of our government, which is giving strong support to agriculture, although some countries believe that we are providing an excessive volume of subsidies to the agrarian sector. However, we believe that this amount is completely in line with the provisions of the WTO agreement on agriculture which apply to countries entering the organization as developing countries." According to WTO regulations, countries that are classed as developing states have the right to subsidize the agrarian sector in the range of 10 per cent of the volume of GDP. At the same time, the same bar for the developed countries is set at 5 per cent. Basically, it is this factor - the question of a country's status - which is the main stumbling block during the multilateral negotiations that have been going on for several years now. The government believes that membership of the World Trade Organization is perfectly possible with the status of a developing country, based on the fact that despite the rapid development of the economy in recent years, the country is experiencing some difficulties over the million refugees and forced migrants.
This question remains open and, according to the Azerbaijani deputy foreign minister, the delegation agreed to a new round of negotiations in this direction. "We shall prepare a new schedule of domestic support for agriculture in Azerbaijan for 2012-2014. The WTO secretariat has pledged to send us its questions and comments on the new schedule before 15 April, and in turn our country will also prepare replies, after which the next meeting of the negotiating group will be appointed where these questions will be discussed proceeding from the realities of he latest situation," Mammadquliyev said. He said work had been stepped up within the framework of the working group for WTO entry: the secretariat in Geneva is currently preparing the questions of the member countries, and after the replies to them have been prepared arrangements will begin to fix the next date for a meeting of the working group.
By all accounts, the next round will definitely not be the last: such scrupulousness and even caution by the Azerbaijani negotiating group is fully justified. Despite Azerbaijan's tangible successes in the diversification of the economy, especially in the development of its non-oil sector, at the moment about 90 per cent of the country's exports are accounted for by raw hydrocarbons and products manufactured from them. Moreover, despite the dynamic development of light industry, agriculture, the processing and food industries, output produced in these sectors does not always meet international quality standards, and sometimes it is insufficiently competitive price-wise.
On the other hand, the export of Azerbaijani oil and petroleum products enjoys benefits as part of the GSP [Generalized Scheme of Preferences] system provided by the European Union and is competitive even without membership of the WTO. As far as the export of non-oil production is concerned, its main sales market today remains the former USSR countries, especially those states that are in the European Union. And in this context, forcing the process of acquiring WTO membership has up to now not been of real significance for us, a number of experts believe.
"One reason Azerbaijan is not forcing entry to the WTO is that it will most probably be accepted into this organization as a developed state," Member of Parliament and political expert Rasim Musabayov believes. "Azerbaijan's non-oil ex-ports are mainly orientated towards the markets of Russia, Kazakhstan, Ukraine and other CIS states where the rules of free trade operate, and in this direction our membership of the WTO will not create preconditions for a significant growth in trade."
On the contrary, the expert believes, membership of the WTO will compel Azerbaijan to open up its domestic market and compromise such sensitive spheres as agriculture and the banking and insurance sector which will experience strong pressure from American, European and even Turkish competitors.
These arguments are based on quite obvious facts. At the same time, there exist a number of other no less convincing factors that point to the need to complete the negotiations with the WTO in the next few years. Thus, the Azerbaijani government's long-term strategy is aimed at boosting the production of the competitive output of the non-oil sector and, which is particularly important, promoting it to world markets. A departure from the traditional import substitution in favour of a building-up of the export component has been dictated by the relative narrowness of the local market. The statistics of recent years show that in a number of areas of the non-oil sector - the production of fruit and vegetables and wine making, furniture and the building materials segment - the saturation of the domestic market has reached its peak and a further build-up in production volumes may be linked only with an increase in their export. This trend is particularly relevant today in a situation of an appreciable reduction in world oil prices, forcing the government to take all measures to reduce the country's dependence on the raw-material factor and to diversify the structure of exports. The Azerbaijani Central Bank's recent decision to lower the exchange rate of the manat against the leading world currencies also in many ways pursued the aim of increasing its competitiveness on foreign markets.
Be that as it may, the government's efforts to promote the export of its non-energy products are producing tangible results. According to the Azerbaijani State Statistics Committee, the total volume of non-oil exports in January 2015 was 124.2m dollars, which is an increase of 16 per cent on the figure for the first month of last year. In other words, these figures clearly reflect the overall dynamic growth of production in the export-orientated branches of the non-oil sector. The ratio of the non-oil sector in the production of gross domestic product increased from 38 per cent in 2003 to 48 per cent in 2013. Overall, the volume of industrial production for the period under review increased 2.7 times.
Work in this direction must be speeded up, especially in the context of an unfavourable market situation - a nearly two-fold fall in oil prices. "In 2015-2018 the Azerbaijani government plans to carry out a raft of measures aimed at building up non-oil exports. They include creating favourable conditions for foreign trade and assisting the development of business relations between Azerbaijani and foreign entrepreneurs," Deputy Minister of Economy and Industry Sevinc Hasanova believes. According to her prognosis, these steps will help to achieve a growth in non-oil export volumes of up to 24.7 per cent in the current year and to maintain this at a level of around 20 per cent through 2016-2018.
So, the speediest implementation of all these plans for the diversification of the economy will inevitably lead to a need to extend the geography of our non-oil exports and to promote them to Europe's integrated markets. And in this question membership of the WTO is a compulsory and unqualified condition for concluding an agreement on creating a free trade area between Azerbaijan and the EU.
The World Trade Organization today comprises over four-fifths of the world's countries who account for 97 per cent of world trade turnover. In 1997 Azerbaijan was one of the first countries to submit an application to join the WTO and since then has been conducting most complex negotiations, hoping to vindicate its claim for a lengthy period of grace and to obtain certain preferences in a number of branches of the economy once it acquires full-fledged membership of this international structure. These difficult negotiations have been completed with a number of states: protocols have been signed with Turkey, the Sultanate of Oman, the United Arab Emirates, Georgia and Kyrgyzstan, and agreements with China and Moldova are at the signature stage. Azerbaijan is currently conducting intensive negotiations with 18 member countries of the WTO.