Azərbaycanın ÜTT-yə daxil olması əsasən qeyri-neft sektorunun şaxələnmə tempindən asılıdır
Azərbaycan artıq 18 ildir Ümumdünya Ticarət Təşkilatında (ÜTT) müşahidəçi statusuna malikdir. Bu vaxt ərzində çoxtərəfli raundlar da daxil olmaqla, danışıqlar seriyası aparılıb. Çox güman ki, yaxın perspektivdə bu beynəlxalq təşkilat ilə danışıqlar neftin dünya qiymətlərinin hiss edilən düşməsi və qeyri-neft ixracının həcminin nəzərəçarpacaq dərəcədə artırmaq zərurəti şəraitndə yeni impuls əldə edəcək.
Martın əvvəlində Cenevrədə Azərbaycanın ÜTT-yə üzv olması üzrə çoxtərəfli və ikitərəfli danışıqların növbəti raundu baş tutub. "Səfər zamanı ABŞ, Yaponiya, İsveçrə və Norveç nümayəndələri ilə ikitərəfli görüşlər də keçirilib. Biz bəzi mövzuları nəzərdən keçirdik, lakin razılaşdırılmalı olan bir sıra açıq məsələlər qalıb. Söhbət kənd təsərrüfatı məhsulları, sənaye malları və s. gedir", - deyə danışıqlar qrupunun rəhbəri, Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmməd-Quliyev bildirib.
Təəccüblü deyil ki, ÜTT katibliyi ilə çoxtərəfli danışıqların əsas mövzusu yerli aqrar istehsalın müdafiə aspektləri, kənd təsərrüfatı istehsalçılarının subsidiyalaşdırılması və ümumilikdə, Azərbaycanın ticarət siyasətinə dair müzakirələr olub. "Danışıqların əsas mövzusu aqrar sektora daxili dəstək məsələsi olub: "Azərbaycan üçün kənd təsərrüfatının ölkənin qeyri-neft iqtisadiyyatının əsas sektoru kimi inkişafının nə qədər vacibliyi və bu sahənin müdafiəsi, eləcə də dövlət dəstəyinin zəruriliyi bir daha qeyd edildi, - deyə Mahmud Məmməd-Quliyev bildirib.
"ÜTT-yə üzv olan bəzi ölkələr hökumətin kənd təsərrüfatına göstərilən gücləndirilmiş dəstək siyasətini anladıqlarını bildiriblər, eyni zamanda bəzi ölkələr hesab edirlər ki, biz aqrar sektora çox böyük həcmdə subsidiyalar ayırırıq. Lakin biz hesab edirik ki, bu məbləğ ÜTT-yə inkişaf etməkdə olan ölkələr qismində daxil olanların kənd təsərrüfatı üzrə sazişlərinin müddəalarına tam uyğun gəlir".
ÜTT-nin qaydalarına əsasən, inkişaf etməkdə olan ölkə statusuna malik dövlət aqrar sektorunu ÜDM-in həcminin 10% həddində subsidiyalaşdırmaq hüququna malikdir. Eyni zamanda inkişaf etmiş dövlət üçün analoji planka 5% həddindədir. Əslində, məhz bu məqam - ölkənin status məsələsi - artıq bir il deyil ki, davam edən çoxtərəfli danışıqlar prosesində əsas əngəldir. Hökumət ehtimal edir ki, Ümumdünya Ticarət Təşkilatına inkişaf etməkdə olan ölkə statusu ilə üzv olmaq tamamilə mümkündür. Belə ki, dövlət bunu son illər qızğın iqtisadi inkişafa baxmayaraq, bir milyon qaçqın və məcburi köçkünlərinə görə ölkənin xeyli çətinlik çəkməsi ilə əsaslandırır.
Bu məsələ hələ də açıq qalır və Azərbaycan xarici işlər naziri müavinin sözlərinə görə, nümayəndəlik bu istiqamətdə danışıqların növbəti raundu haqda razılığa gəlib. "Azərbaycan 2012-2014-cü illər üçün ölkədə kənd təsərrüfatına daxili dəstək üzrə yeni cədvəl hazırlayacaq. ÜTT-nin Katibliyi aprelin 15-dək onunla əlaqədar bizə sual və şərhlərini göndərməlidir, biz isə onlara cavab hazırlayacağıq, sonra danışıqlar qrupunun növbəti görüşü təyin ediləcək və orada bu məsələlər yenidən müzakirə olunacaq", - deyə M. Məmməd-Quliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, ÜTT-yə daxil olmaq üzrə işçi qrupun işi aktivləşdirilib: hazırda Cenevrədə olan Katiblik üzv ölkələrin suallarını hazırlayırlar və onlara cavablar hazırlandıqdan sonra, işçi qrupunun növbəti görüşünün tarixini razılaşdırmağa başlayacağıq.
Qeyd edilənlərə görə, növbəti raund heç də sonuncu olmayacaq: Azərbaycan danışıqlar qrupunun bu cür dəqiqliyi və hətta ehtiyatlılığı tamamilə əsaslıdır. Azəbaycanın iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində, xüsusilə də onun qeyri-neft sektorunun inkişafında hiss edilən nailiyyətlərinə baxmayaraq, yerli ixracın, təxminən, 90%-i karbohidrogen xammalı və onun emal olunan məhsullarının payına düşür. Bundan başqa, yüngül sənayenin, kənd təsərrüfatının, emal və qida sənayesinin dinamik inkişafına baxmayaraq, bu sektorlarda istehsal edilən məhsullar heç də hər zaman beynəlxalq keyfiyyət standartlarına cavab vermirlər. Bəzən hətta qiymət amilinə görə yetərli rəqabətqabiliyyətinə malik deyillər.
Digər tərəfdən Azərbaycan neft və neft məhsullarının ixracı Avropa Birliyinin təqdim etdiyi GSP sistemi çərçivəsində güzəştlərdən yararlanır və ÜTT-yə üzv olmadan da rəqabətqabiliyyətlidir. Qeyri-neft məhsullarının ixracına gəlincə isə onların əsas satış bazarı bu gün hələ də postsovet məkanı və qismən də Avrasiya İttifaqı dövlətləri olaraq qalır. Bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, bu kontekstdə ÜTT-yə üzvlüyə nail olmaq prosesinin gücləndirilməsi bu yaxınlaradək xüsusi önəm daşımırdı.
"Azərbaycan ÜTT-yə daxil olmasını həm də ona görə sürətləndirmir ki, ehtimal ki, bu təşkilata inkişaf etmiş ölkə qismində qəbul olunacaq, - deyə Milli Məclisin deputatı, politoloq Rasim Musabəyov güman edir. - Azərbaycanın qeyri-neft sektoru əsasən azad ticarət qaydaları qüvvədə olan Rusiya, Qazaxıstan, Ukrayna və MDB-nin digər dövlətlərinə səmtlənib və bu istiqamətdə bizim ÜTT-yə üzvlüyümüz ticarətin əhəmiyyətli artımı üçün ilkin şərt yaratmır. Əksinə, ekspertin ehtimal etdiyi kimi, ÜTT-yə daxil olmaq Azərbaycanın daxili bazarını açmağa və amerikan, avropalı və hətta türk rəqibləri tərəfindən güclü təzyiq hiss edəcək kənd təsərrüfatı, bank və sığorta sektoru kimi həssas sahələrini risk altına atmağa məcbur edəcək.
Göstərilən arqumentlər tamamilə bəlli faktlara əsaslanır. Eyni zamanda yaxın bir neçə ildə ÜTT ilə danışıqların yekunlaşdırılmasının zəruriliyindən danışan heç də az olmayan bir sıra əsaslı əlamətlər mövcuddur. Belə ki, Azərbaycan hökumətinin uzunmüddətli strategiyası qeyri-neft sektorunun rəqabət qabiliyyətli məhsullarının istehsalının stimullaşdırılmasına hədəflənib. İxracın xeyrinə ənənəvi idxal əvəz edilməsindən çəkilmək yerli bazarın sıx olması ilə bağlıdır.
Son illərin statistikası sübut edir ki, qeyri-neft sektorunun istiqamətləri sırasında - meyvə-tərəvəz məhsulları və şərabçılığın istehsalı, mebel sahəsi və tikinti materialları seqmentində daxili bazarın təmin edilməsinin pik nöqtəsinə nail olunub və məhsulun həcminin gələcəkdə çoxaldılması ancaq onun ölkə hüdudlarından kənara çıxarılmasının artımı ilə bağlı ola bilər. Bu trend hökuməti xammal faktorundan asılılığını bütün mümkün tədbirlərlə azaltmağa məcbur edən neftin dünya üzrə qiymətinin hiss ediləcək azalması və ixracın strukturunu şaxələndirmək şərtlərində xüsusilə aktualdır. Bu yaxınlarda Azərbaycan Mərkəzi Bankının manatın məzənnəsinin aparıcı dünya valyutalarına münasibətdə düşməsinə dair qərarı əksərən onun xarici bazarda rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq məqsədi güdürdü.
Bu və ya digər halda, hökumətin yerli qeyri-xammal məhsullarının ixracının irəliləməsi üzrə səyləri əyani bəhərlərini verir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, qeyri-neft sektorunun 2015-ci ilin yanvarında ümumi həcmi 124,2 mln. dollar təşkil edib. Bu isə ötən ilin analoji göstəricisini 16% üstələyir. Başqa sözlə, bu rəqəmlər qeyri-neft sektorunun ixracyönümlü sahələrində istehsalın artım dinamikasının əyani şəkildə əks etdirir. Qeyri-neft sektorunun ÜDM-in istehsalında xüsusi çəkisi 2003-cü ildə 38% göstəricisindən 2014-cü ildə 48%-ə qədər yüksəlib. Ümumilikdə isə hesabat dövründə sənaye istehsalının həcmi 2,7 dəfə artıb.
Bu istiqamətdə işləri, xüsusilə əlverişsiz bazar konyuknturu - neftin qiymətinin demək olar ki, ikiqat düşməsi fonunda sürətləndirmək zəruridir. "Azərbaycan hökuməti 2015-2018-ci illərdə qeyri-neft ixracının artırılmasına yönəlmiş tədbirlər kompleksinin keçirilməsini planlaşdırır. Onların sırasında xarici ticarət üçün əlverişli şərtlərin yaradılması, Azərbaycan və əcnəbi sahibkarlar arasında işgüzar əlaqələrin yaradılmasına yardım etmək var", - deyə iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Sevinc Həsənova hesab edir. Onun proqnozlarına görə, görülən addımlar cari ildə qeyri-neft sektorunun artım həcminin 24,7%-ə çatmasına və bu plankanı 2016-2018-ci illərdə orta hesabla 20% səviyyəsində saxlamağa imkan verəcək.
Beləliklə, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üzrə yuxarıda sadalananların hamısının sürətlə reallaşdırılması bizim qeyri-neft ixracımızın coğrafiyasının genişlənməsinin zəruriliyinə, mütləq onun birləşmiş Avropa bazarına çıxışına aparacaq. Bu məsələdə isə ÜTT-yə üzvlük Azərbaycanla Avropa Birliyi arasında azad ticarət zonasının yaradılmasına dair razılaşmanın bağlanması üçün mütləq və təxirəsalınmaz şərtidir.
ARAYIŞ
Bu gün Ümumdünya Ticarət Təşkilatına dünya ticarət dövriyyəsinin 97% payına malik olan dünya ölkələrinin 4/5-ü daxildir. Azərbaycan hələ 1997-ci ildə ÜTT-yə üzv olmaq üçün ərizə verib və bütün bu illər üzrə uzunmüddətli güzəşt dövriyyəsi hüququnu qorumaq ümidilə və hətta bu beynəlxalq strukturda tamhüquqlu üzvlük qazandıqdan sonra, iqtisadiyyatın müəyyən sahələri üzrə imtiyazlar əldə etmək üçün çox ağır danışıqlar aparıb. Bu çətin danışıqlar bir sıra dövlətlərlə yekunlaşıb: Türkiyə, Oman Sultanlığı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Gürcüstan və Qırğızıstan ilə protokollar imzalanıb. Çin və Moldova ilə razılaşmalar imzalanma mərhələsindədir. Hazırda Azərbaycan ÜTT-yə üzv 18 dövlətlə intensiv danışıqlar aparır.

Вступление Азербайджана в ВТО во многом зависит от темпов диверсификации ненефтяного сектора
Уже около 18 лет Азербайджан наделен статусом наблюдателя во Всемирной торговой организации (ВТО). За это время проведена серия переговоров, включая и многосторонние раунды. Вполне вероятно, что в ближайшей перспективе переговоры с этой международной организацией обретут новый импульс в условиях ощутимого падения мировых цен на нефть и необходимости заметно увеличить объемы ненефтяного экспорта.
Очередной раунд многосторонних и двусторонних переговоров по вступлению Азербайджана в ВТО прошел в Женеве в начале марта текущего года. "Состоялись двусторонние переговоры нашей страны с представителями США, Японии, Швейцарии и Норвегии, - сообщил глава переговорной группы, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев. - Мы рассмотрели ряд актуальных тем, но осталось немало открытых вопросов, которые требуют согласования. В частности, речь идет о регулировании сельскохозяйственного рынка, ряда промышленных товаров и иных моментах".
Неудивительно, что лейтмотивом многосторонних переговоров с секретариатом ВТО также стали аспекты защиты отечественного аграрного производства, субсидирования сельхозпроизводителей и в целом дискуссии по торговой политике Азербайджана. "В основном ракурс переговоров охватывал вопросы внутренней поддержки агросектора: мы в очередной раз подтвердили важность развития сельского хозяйства - главного сектора ненефтяной экономики страны и необходимость защиты и господдержки этой отрасли, - сказал Махмуд Мамедгулиев. - Ряд государств - членов ВТО высказали понимание политики нашего правительства, оказывающего усиленную поддержку сельскому хозяйству, в то же время некоторые страны считают, что мы предоставляем чрезмерный объем субсидий аграрному сектору. Однако мы полагаем, что эта сумма абсолютно соответствует положениям соглашения ВТО по сельскому хозяйству применительно к странам, вступающим в организацию в качестве развивающихся".
Согласно положениям ВТО государства, наделенные статусом развивающихся, обладают правом субсидировать аграрный сектор в пределах 10% от объема ВВП. В то же время аналогичная планка для развитых государств ограничена 5%. Собственно, именно этот момент - вопрос статуса страны - и является главным камнем преткновения в процессе длящихся уже не первый год многосторонних переговоров. Правительство полагает, что членство во Всемирной торговой организации вполне возможно со статусом развивающегося государства, обосновывая это тем, что, несмотря на бурное развитие экономики в последние годы, страна испытывает немалые трудности из-за одного миллиона беженцев и вынужденных переселенцев.
Вопрос этот все еще остается открытым, и, по словам заместителя министра иностранных дел Азербайджана, делегация договорилась о новом раунде переговоров в этом направлении. "Мы подготовим новую таблицу по внутренней поддержке сельского хозяйства в Азербайджане на период 2012-2014 годов. До 15 апреля секретариат ВТО обязался прислать нам свои вопросы и комментарии по новой таблице, в свою очередь наша страна также подготовит ответы, после чего будет назначена очередная встреча переговорной группы, где эти вопросы будут обсуждаться исходя из новых реалий", - сказал М.Мамедгулиев. По его словам, активизировалась работа в рамках рабочей группы по вступлению в ВТО: в настоящее время секретариат в Женеве готовит вопросы стран-членов и после подготовки ответов на них начнется согласование очередной даты встречи рабочей группы.
Судя по всему, очередной раунд станет далеко не последним: подобная скрупулезность и даже осторожность переговорной группы Азербайджана вполне оправданы. Несмотря на ощутимые успехи Азербайджана в диверсификации экономики, особенно в развитии ее ненефтяного сектора, пока что порядка 90% отечественного экспорта приходится на углеводородное сырье и продукты его переработки. Кроме того, вопреки динамичному развитию легкой промышленности, сельского хозяйства, перерабатывающей и пищевой промышленности, производимая в этих секторах продукция не всегда соответствует международным стандартам качества, а иногда недостаточно конкурентоспособна по ценовому фактору.
С другой стороны, экспорт азербайджанской нефти и нефтепродуктов пользуется льготами в рамках системы GSP, предоставляемой Евросоюзом, и является конкурентоспособным и без членства в ВТО. Что же касается экспорта ненефтяной продукции, то ее основным рынком сбыта сегодня все еще остается постсоветское пространство, в частности государства Евразийского союза. И в данном контексте форсирование процесса обретения членства в ВТО для нас до недавнего времени не имело существенного значения, полагают ряд экспертов.
"Азербайджан не форсирует свое вступление в ВТО в том числе потому, что, вероятнее всего, будет принят в эту организацию в качестве развитого государства, - полагает депутат Милли меджлиса, политолог Расим Мусабеков. - Ненефтяной экспорт Азербайджана в основном сориентирован на рынки России, Казахстана, Украины и иных государств СНГ, где действуют правила свободной торговли, и в данном направлении наше членство в ВТО не создаст предпосылок для значительного роста торговли". Напротив, как полагает эксперт, вступление в ВТО вынудит Азербайджан раскрыть свой внутренний рынок и подвергнуть риску такие чувствительные сферы, как сельское хозяйство, банковский и страховой секторы, которые будут испытывать мощное давление со стороны американских, европейских и даже турецких конкурентов.
Приведенные аргументы основаны на вполне очевидных фактах. В то же время существуют ряд других не менее убедительных факторов, говорящих о необходимости завершения переговоров с ВТО в ближайшие несколько лет. Так, долгосрочная стратегия правительства Азербайджана нацелена на стимулирование производства конкурентоспособной продукции ненефтяного сектора и, что особенно важно, продвижение ее на мировые рынки. Отход от традиционного импортозамещения в пользу наращивания экспортной составляющей продиктован сравнительной узостью местного рынка. Статистика последних лет свидетельствует, что в ряде направлений ненефтяного сектора - производстве плодоовощной продукции и виноделии, мебельной отрасли и сегменте строительных материалов - достигнут пик насыщения внутреннего рынка, и дальнейшее наращивание объемов продукции может быть связано лишь с ростом ее вывоза за пределы страны. Этот тренд особенно актуален сегодня, в условиях ощутимого снижения мировых цен на нефть, вынуждающего правительство всеми мерами сокращать зависимость страны от сырьевого фактора и диверсифицировать структуру экспорта. Недавнее решение Центробанка Азербайджана снизить курс маната относительно ведущих мировых валют также во многом преследовало цель увеличения ее конкурентоспособности на внешнем рынке.
Так или иначе, но усилия правительства по продвижению экспорта отечественной несырьевой продукции дают свои зримые плоды. Согласно данным Госкомстата Азербайджана, совокупный объем ненефтяного экспорта в январе 2015 года составил $124,2 млн., что на 16% превышает показатели первого месяца прошлого года. Иными словами, эти данные наглядно отражают общую динамику роста производства в экспортоориентированных отраслях ненефтяного сектора. Удельный вес ненефтяного сектора в производстве внутреннего валового продукта увеличился с 38% в 2003 году до 48% в 2013-м. В целом же объем промышленного производства за отчетный период возрос в 2,7 раза.
Работу в этом направлении необходимо ускорять, особенно на фоне неблагоприятной рыночной конъюнктуры - почти двукратного падения цен на нефть. "В 2015-2018 годы правительство Азербайджана планирует проведение комплекса мероприятий, направленных на наращивание ненефтяного экспорта. В их числе создание благоприятных условий для внешней торговли, содействие налаживанию деловых связей между азербайджанскими и иностранными предпринимателями", - считает заместитель министра экономики и промышленности Севиндж Гасанова. Согласно ее прогнозу предпринимаемые шаги позволят достичь роста объемов ненефтяного экспорта до 24,7% в текущем году и удерживать эту планку на уровне в среднем 20% на протяжении 2016-2018 годов.
Таким образом, скорейшая реализация всех перечисленных планов по диверсификации экономики неизбежно подведет к необходимости расширения географии нашего ненефтяного экспорта, его выхода на объединенный рынок Европы. А в данном вопросе членство в ВТО является обязательным и безусловным условием для заключения договора о создании зоны свободной торговли между Азербайджаном и ЕС.
СПРАВКА
Сегодня в состав Всемирной торговой организации входят свыше 4/5 государств мира, на долю которых приходится 97% мирового торгового оборота.
Азербайджан еще в 1997 году одним из первых подал заявку на членство в ВТО и все эти годы ведет сложнейшие переговоры, рассчитывая отстоять право на длительный льготный период и получить некоторые преференции по ряду отраслей экономики также после того, как обретет полноправное членство в этой международной структуре. Эти непростые переговоры завершены с рядом государств: подписаны протоколы с Турцией, Султанатом Оман, Объединенными Арабскими Эмиратами, Грузией и Кыргызстаном, на стадии подписания соглашения с Китаем и Молдовой. В настоящее время Азербайджан ведет интенсивные переговоры с 18 государствами - членами ВТО.