TƏHLÜKƏSİZLİK VAKUUMU
ABŞ Silahlı Qüvvələri Cənubi Koreyanın Müdafiə Nazirliyi ilə birlikdə birgə planlı təlimlərə start verib. Martın 2-də başlamış təlimlər "Key Resolve" və "Foal Eagle" kod adı altında keçirilir. Pentaqonun məlumatına görə, aprelin sonunadək davam edəcək təlimlərdə amerikalılarla yanaşı, onların Britaniya, Danimarka, Fransa və Kanadadan olan müttəfiqləri də iştirak edəcəklər.
Gözlənildiyi kimi, Cənubi Koreya ərazisində müttəfiq dövlətlərin təlimlərə başlaması Şimali Koreya rejimi tərəfindən təcavüz aktı kimi qiymətləndirilib. Pxenyan yarımadada təlimlərin dərhal dayandırılmasını tələb etməklə yanaşı, ordusuna yaxın-mənzilli yeni raketlərin sınağına başlanılması əmrini də verib.
Bundan başqa, KXDR lideri Kim Çen In ordusundan "qərbli düşmənlər"lə müharibəyə hazır olmağı tələb edib. "Milli birləşmə uğrunda böyük müharibənin yaxınlaşdığı bir vaxtda Koreya xalq ordusunun hər bir əsgəri müharibəyə hazır olan elitaya çevrilməlidir", - deyə Kim Çen In bildirib. O, Şimali Koreya ordusunun ideya-siyasi, hərbi-texniki və fiziki mənada müharibəyə sinə gərməli olacağını bəyan edib.
Bundan əvvəl Pxenyan ABŞ-ı qisasla da hədələmişdi. "Şimali Koreya ordusu və xalqı bütün hərbi müstəvilərdə ABŞ-la qarşıdurmaya hazırdır. Bu, lazımi istehkamların dağıdılması üçün zəruri olan kibermüharibəyə də aiddir", - deyə bir müddət əvvəl Şimali Koreya rəsmilərindən biri bildirmişdi.
KXDR-in Milli Təhlükəsizlik Komitəsi isə öz növbəsində ölkənin 1,2 milyonluq ordusunun Amerikaya qarşı bütün növ silahlardan istifadə etməyə hazır olduğunu bəyan edib: "Biz Ağ Evə, Pentaqona və bütünlükdə, ABŞ-a - bu terror mənbəyinə qarşı çəkinmədən ən sərt tədbirləri görəcəyik".
Şimali Koreya artıq bir ildir ki, ABŞ hərbi kontingentinin yarımadadan çıxarılmasına uğursuz cəhdlər edir. O, bölgədə xarici hərbi kontingentin mövcudluğunu beynəlxalq hüquqa zidd əməl, Şimali Koreyanın milli təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid sayır.
Dünya oxşar ssenarini əvvəllər də müşahidə edib. Bu, 2006, 2009 və nəhayət, 2013-cü illərdə baş vermişdi. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, Kim Çen In rejimi ən uğurlu nüvə silahı sınağını 2013-cü ildə həyata keçirib. O zaman KXDR-in Müdafiə Nazirliyi həmin sınağın ölkənin və xalqın suverenliyinin müdafiəsinə böyük töhfə olacağını bəyan etmişdi. Sınağın rezonansı o qədər böyük olmuşdu ki, hətta Şimali Koreyanın müttəfiqləri sayılan Rusiya və Çin də məsələdən narahatlıqlarını ifadə etmişdilər. Yalnız Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə Şimali Koreya lideri arasında keçirilən görüşdən sonra Pxenyan nüvə sınaqlarını dayandırmağa razılıq vermiş, lakin bunun üçün ABŞ və Seulun da hərbi təlimlərdən imtina etməli olduqlarını bəyan etmişdi. Amma Pxenyanın bu şərti rədd edilmiş və nəticədə, 2014-cü ilin martında Şimali Koreya "Nodonq" adlı yeni ballistik raketini sınaqdan keçirmişdi. O zaman bu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının bütün üzvlərinin hiddətinə səbəb olmuşdu.
Qeyd edək ki, "Nodonq" ballistik raketi koreyalı mühəndislər tərəfindən bir müddət əvvəl yaradılıb və o, 1300-1500 kilometr məsafəni vura bilir. Yəni yeni raket düşmənin Koreya yarımadasından uzaqda yerləşən yerüstü obyektlərini də vurmaq iqtidarındadır. Bunadək Şimali Koreya Silahlı Qüvvələri köhnəlmiş ortamənzilli ballistik raketlər istisna olmaqla, bu cür silaha malik deyildi.
Təlimlərin başlandığı gün - martın 2-də Pxenyan Yapon dənizi istiqamətində iki yaxınmənzilli raket buraxıb. Bu, ABŞ və Cənubi Koreyanın birgə təlimlərinə asimmetrik cavab sayıla bilər.
Şimali Koreya rejiminin son illərdəki əməlləri fonunda Yaponiya, Cənubi Koreya və hətta Çinin narahatlığını anlamaq çətin deyil. Xüsusilə Pxenyanın 2013-cü ildə hücum etməmək haqda bütün paktlardan çıxdığını bəyan etməsi adıçəkilən ölkələrin narahatlığını daha da artırıb. Amma bununla yanaşı, yarımadada hərbi münaqişənin başlama ehtimalı çox azdır. Regionda analoji birgə hərbi təlimlər ilk dəfə keçirilmir və bu, əlbəttə ki, son təlim də deyil. Hər belə təlim keçirilən zaman tərəflər Pxenyanın qeyri-adekvat aqressiyası ilə qarşılaşıblar. Amma "böyük çuçxe" - Kim Çen In belə, bu təlimlərdə ABŞ-ın əsas hədəfinin Şimali Koreya deyil, Çin olduğunu anlayır. Vaşinqton üçün Koreya yarımadasında, başqa sözlə, Pekinin "dizinin dibində" mövcudluğunu gücləndirməsi son dərəcə vacibdir. Birləşmiş Ştatların narahatlığı da əbəs deyil. Çin onun regiondakı sadiq müttəfiqi olan Yaponiyaya da hərbi və iqtisadi təhlükə yaradır. Odur ki, Çinin böyük geosiyasi üstünlüklərinə rəğmən, Amerikanın Cənub-Şərqi Asiyada hərbi mövcudluğunu artıracağını gözləmək olar.
İstənilən halda, KXDR-in nüvə siyasəti regionun əsas problemi olaraq qalır. Problemin diplomatik yolla həllinə edilən cəhdlər isə hələ ki, nəticə vermir. Bir sözlə, regionun təhlükəsizliyi məsələsində sanki vakuum yaranıb və hələlik vəziyyətdən konstruktiv çıxış yolu nəzərdən keçirilmir.

Корейский полуостров еще долго будет находиться в состоянии ни войны, ни мира
Вооруженные силы США совместно с министерством обороны Южной Кореи 2 марта дали старт совместным плановым учениям. Учения получили кодовые названия Key Resolve и Foal Eagle. Согласно данным Пентагона, в этих учениях, которые продлятся до конца апреля, помимо американцев примут участие и их сателлиты в лице британцев, датчан, французов и канадцев.
Как и следовало ожидать, совместные учения союзников на территории Южной Кореи были расценены северокорейским режимом как акт агрессии. Пхеньян потребовал немедленного прекращения учений на полуострове и, не ограничившись этим, приказал своей армии приступить к испытаниям новых ракет малой дальности.
Более того, лидер КНДР Ким Чен Ын выступил с обращением, в котором потребовал от своей армии быть готовой к войне с "западными врагами". "Сложившаяся ситуация, когда великая война за национальное воссоединение находится под рукой, требует, чтобы все единицы корейской народной армии стали элитой, полностью готовой к войне", - заявил Ким Чен Ын. Политик отметил, что они должны будут противостоять войне в идейно-политическом, военно-техническом и физическом плане.
Ранее КНДР уже грозила США расправой. "Армия и народ Северной Кореи полностью готовы стоять в конфронтации с США во всех военных пространствах, в том числе кибернетической войне, чтобы взорвать эти цитадели", - сообщил тогда официальный представитель республики. Комитет национальной безопасности КНДР заявил, в свою очередь, что 1,2-миллионная северокорейская армия готова использовать все виды вооружений против Америки. "Мы бесстрашно примем жесткие меры в отношении Белого дома, Пентагона и всей территории США, этого рассадника терроризма", - сказали в комитете КНДР.
Северная Корея уже который год безуспешно добивается вывода американского военного контингента с полуострова, считая присутствие иностранных военных явлением, противоречащим международному праву и прямой угрозой национальной безопасности своей страны.
Похожий сценарий развития событий мир наблюдал и ранее в 2006, 2009 и, наконец, 2013 годах. По оценкам экспертов, самые успешные испытания ядерного оружия были проведены режимом Ким Чен Ына в 2013 году. Министерство обороны КНДР в своем заявлении утверждало, что это испытание внесет существенный вклад в защиту суверенитета страны и нации. А резонанс этого испытания был настолько большим, что даже давние союзники Северной Кореи - Россия и Китай выразили озабоченность по этому поводу. После переговоров главы МИД РФ Сергея Лаврова с северокорейским лидером Пхеньян согласился прервать ядерные испытания, если США и Сеул откажутся от военных учений. Но предусловие Пхеньяна было отвергнуто, и в марте 2014 года Северная Корея испытала новую баллистическую ракету под названием "Нодонг", вызвав возмущение всех членов Совета Безопасности ООН. Чтобы внести ясность, надо отметить, что баллистическая ракета "Нодонг" была сконструирована корейскими инженерами относительно недавно и имеет радиус дальности 1300-1500 км. То есть новая ракета способна уничтожить наземные объекты врага далеко от Корейского полуострова. До этого ВС Северной Кореи не располагали подобным оружием, за исключением устаревших баллистических ракет среднего радиуса.
В день же начала учений - 2 марта текущего года Пхеньян выпустил две ракеты малого радиуса в направлении Японского моря, что явилось асимметричным ответом на совместные учения США и Республики Корея.
На фоне действий северокорейского режима за последние годы понять обеспокоенность Японии, Южной Кореи и даже Китая нетрудно. Особенно с тех пор, как КНДР объявила, что выходит из всех пактов о ненападении в 2013 году. Вместе с тем вероятность военного конфликта на полуострове слишком низка. Совместные военные учения проводятся в регионе не в первый и не последний раз, и всегда стороны сталкиваются с неадекватно агрессивной реакцией КНДР. Но даже "великий чучхе", как называют Ким Чен Ына, отдает себе отчет, что главной мишенью США в этих учениях является не КНДР, а Китай. Вашингтону крайне важно усилить свое военное присутствие на Корейском полуострове - прямо под боком у Пекина. Причем опасения США не напрасны, так как Китай представляет военную и экономическую угрозу также и верной союзнице в регионе Японии. Посему, даже несмотря на наличие у Китая больших геополитических преимуществ, стоит ожидать усиления американского военного присутствия в Юго-Восточной Азии.
Так или иначе, ядерная политика КНДР продолжает оставаться главной проблемой региона, а попытки урегулировать проблему дипломатическими путями пока безрезультатны. В вопросе безопасности региона образовался некий вакуум и конструктивного выхода из ситуации пока не просматривается.