Və ya ötən əsrin 30-cu illərinin sonlarında avropada yaşananlar bizə niyə rahatlıq vermir?
Hamı bilir ki, tarix felin lazım formasını qəbul etmir. Amma indinin özündə də çoxumuz bir suala cavab axtarırıq: görəsən, bəşəriyyətin ən dəhşətli faciəsi olan İkinci Dünya müharibəsinin qarşısını almaq mümkün idimi? Faşistlərin ölüm maşınının qarşısını almaq üçün həddindən artıq böyük qurbanlar verildi - milyonlarla insan öldü, əlil, yetim, dul qaldı, minlərlə dağılmış şəhər, yandırılmış kəndlər və sahələr.
Məhz bu səbəbdən də bir sual bizi daim narahat etməkdədir: "Ozamankı siyasətçilər nəyi düz etməyib və ümumiyyətlə, nə edib, həmin vaxt dünyanın taleyi kimlərin əlində idi?".
Deyilərlər ki, əgər insanlar keçmiş müharibələri unudursa, yeni müharibələr başlayır. Hazırkı prezidentlər, hökumət başçıları və nazirlər, ümumiyyətlə hamı, təxminən, bir əsr əvvəl baş vermiş faciəni yaddan çıxarmamalıdırlar. Axı, bu məsələ ətrafında aparılan mübahisələr göstərir ki, hələ heç də bütün yaralar sağalmayıb, nəticələr çıxarılmayıb, hələ vahimə və inamsızlıq qalmaqdadır.
2009-cu il sentyabrın 1-i Qdanskda 70 il əvvəl olduğu kimi başlayıb. Məhz həmin gün Vesterplatte yarımadasındakı Polşa əsgərləri nasist ordusunun hücumuna məruz qalmışdı. Bu hadisənin ildönümü ilə əlaqədar Almaniya kansleri Angela Merkel, İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni, Rusiya hökumətinin başçısı Vladimir Putin, Avropa Parlamentinin baş katibi Yeji Buzek,  ABŞ nümayəndəsi, həmçinin Litva, Latviya, İsveç, Estoniya, Finlandiya, Hollandiya və Çexiyanın baş nazirləri, Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Devid Milibend Qdanska toplaşıblar.
Ötən əsrin 30-cu illərində başlamış İkinci Dünya müharibəsinin iştirakçıları olmuş ölkələrin indiki liderlərinin münasibəti bütünlükdə dünya ictimaiyyətinin diqqət mərkəzində olub. Xüsusilə Moskvanın özünü necə aparacağı hər kəsi maraqlandırırdı.
V. Putin Qdanska səfərdən bir müddət əvvəl Polşanın Gazeta Wyborcza nəşrində dərc etdirdiyi məqaləsində, çoxlarının fikrincə, Molotov-Ribbentrop paktı ilə 1938-ci ilin Münhen razılaşmasını eyniləşdirib: "Tam əminliklə və əsaslı olaraq 1939-cu ildə imzalanmış Molotov-Ribbentrop paktını məzəmmət etmək olar. Lakin axı cəmi 1 il əvvəl Fransa ilə İngiltərə Münhendə Hitlerlə məşhur razılaşmaya imza atmışdılar və məhz bu sənəd faşizmlə mübarizə üçün vahid cəbhə yaratmaq ümidini puç etdi".
Putinin sözlərinə görə, məhz Almaniyanın Çexoslovakiyanın Sudetsk vilayətini qəsb etməsinə səbəb olmuş 1938-ci il müqaviləsindən sonra Hitler belə qərara gəldi ki, o artıq istədiyini edə bilər və Fransa ilə Böyük Britaniya "müttəfiqlərini müdafiə etmək üçün əlini ağdan-qaraya vurmayacaq".
Xatırladaq ki, sovet dərsliklərində Münhen razılaşması çox vaxt "Münhen sazişi" yox, "Münhen sövdələşməsi", bəzən isə "İmperialistlərin Münhen sövdələşməsi" adlandırılırdı.
Putinin məqaləsində daha sonra deyilir: "Məgər Birinci Dünya müharibəsini yekunlaşdırmış Versal müqaviləsi özündən sonra çoxsaylı "gec partlayan bomba" qoymamışdımı? Onlardan başlıcası isə Almaniyanın yalnız məğlubiyyəti yox, həm də alçaldılması idi. Məgər Avropada sərhədlər 1939-cu il sentyabrın 1-dən xeyli əvvəldən dağılmağa başlamadımı? Tək Almaniyanın yox, həm də Macarıstan və Polşanın Avropanın  bölünməsində iştirak etdiyi vaxt nə Avstriyanın anşlyusu, nə də parçalanmış Çexoslovakiya var idi. Münhen sövdələşməsinə imza atıldığı gün Polşa Çexoslovakiyaya ultimatum verdi və alman ordusu ilə eyni vaxtda öz qoşunlarını Teşinsk və Friştadsk vilayətlərinə yeritdi. Qərb demokratlarının Hitlerin aqressiyasını "Şərqə" yönəltmək üçün etdikləri gizli cəhdlərə göz yummaq olarmı?".
Molotov-Ribbentrop müqaviləsinin imzalanmasının səbəbləri haqda da danışan Rusiyanın baş naziri bildirir ki, "1939-cu ildə SSRİ iki cəbhədə (məhz 1939-cu ilin avqustunda Xalxin-Qol çayında yaponlarla münaqişə özünün ən gərgin həddinə çatmışdı) müharibə təhlükəsi ilə üz-üzə qalmışdı, SSRİ-nin Qərbdəki mümkün müttəfiqləri isə alman reyxi ilə analoji razılaşmaya gedərək, əməkdaşlıqdan boyun qaçırmışdılar".
Göründüyü kimi, Putin çıxışa yaxşı hazırlaşıbmış. Polşanın digər nəşri - "Dzennik" iddia edir ki, Rusiyanın baş naziri bu ölkəyə səfər ərəfəsində tarixçilərlə görüşlər keçirib, ötən əsrin 30-cu illərində Avropadakı vəziyyətə dair sənədlərlə tanış olub.
Qərb ölkələrinin isə Molotov-Ribbentrop paktına, xüsusilə onun Polşanın taleyinə dair gizli əlavə protokoluna (Polşanın bölünməsi ilə əlaqədar demarkasiya xətti haqqında), həmçinin SSRİ-yə Finlandiya da daxil olmaqla, Baltikyanı ölkələrlə münasibətdə tam sərbəstlik verilməsi faktına öz baxışı var.
70 il əvvəlki hadisələrə nə Münhen sazişi, nə də Molotov-Ribbentrop paktının imzalanması zamanı hakimiyyətdə olmamış siyasətçinin -  Uinston Çerçillin gözü ilə baxmaq kifayət qədər maraqlı və faydalıdır. Çerçillin siyasi, iqtisadi və hərbi məsələlərdəki böyük təcrübəsi, savadı, həmçinin anadangəlmə ağlı və fərasəti ona İkinci Dünya müharibəsi ərəfəsində və müharibənin ilk ilində Avrasiyada baş verənləri ayıq və qərəzsiz şəkildə qiymətləndirməyə imkan verirdi.
"Yuqoslaviya, Rumıniya, Macarıstan və Çexoslovakiya. Bu ölkələri ayrı-ayrılıqda məhv etmək olar. Lakin birləşən zaman onlar böyük qüvvəyə çevrilirlər. Daha sonra Bolqarıstan, Yunanıstan və Türkiyə gəlir. Bütün bu dövlətlər öz fərdiyyatını, milli müstəqilliyini qoruyub-saxlamaq istəyir. Əgər bu dövlətlər Qərbin iki nəhəng demokratiyası (Fransa və Böyük Britaniya) ilə sıx şəkildə birləşsəydi, bu, sabitlik yolunda vacib və bəlkə də həlledici addım olardı. Lakin hələ bu da yalnız başlanğıc olardığ - Avropanın şərqində böyük Rusiya dövləti yerləşir. Bu ölkə sülhə can atır, amma nasizm təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb. Bu ölkə adını çəkdiyim Mərkəzi Avropa dövlətlərinə nəhəng fon və əks ağırlıq yaradır. Əlbəttə ki, biz Sovet Rusiyasına nə baş əyməli, nə də ona ümid etməliyik. Amma indi - təhlükənin bu qədər real olduğu bir vaxtda - Rusiyanın da nasistlərə qarşı müqavimət aktına qoşulmasına mane olsaq, bu, yalnız və yalnız axmaqlıq olardı.
Hələ üçüncü tərəf də var. Söhbət Polşa və şimaldakı digər dövlətlər - Baltikyanı ölkələr və Skandinaviya fövqəldövlətlərindən gedir. Əgər biz adını çəkdiyim qüvvələri bir araya gətirə bilsək, onlara kifayət qədər əhəmiyyətli hərbi sülh zəmanəti verə bilərik. Bu halda Atlantik okeanın ın digər tərəfindən olan Birləşmiş Ştatlar da bizimlə həmrəylik nümayiş etdirər". Bu, həmin vaxt Mühafizəkarlar Partiyasından deputat olan Çerçillin 1938-ci il mayın 9-da Mançesterin "Fri-Treyd Xoll" zalındakı çıxışından bir hissədir.
Həmin vaxt Almaniya artıq Avstriyanı işğal etmişdi, İspaniya parçalanmışdı, aprelin 16-da Böyük Britaniya ilə İtaliya isə Romaya Abissiniya (hazırki Efiopiya) və İspaniyada fəaliyyət üçün sərbəstlik verən razılaşmaya imza atmışdılar.
İki il əvvəl isə Avropanın büutün dövlətləri Hitlerin ordunu dilmilitarizasiya olunmuş Reynsk vilayətinə necə yeritməsini və Fransa sərhədlərinə necə yaxınlaşmasını müşahidə edirdi.
1938-ci il avqustun 26-da Sudetsk faşistlərinin lideri Qenleyn tərəfdarlarından "özünümüdafiəyə keçmək və marksistlər, məsuliyyətsiz çex elementləri ilə qurtarmaq" göstərişi verdi. Artıq 1938-ci il sentyabrın 29-da Fransanın baş naziri Deladye, Böyük Britaniya hökumətinin başçısı Çemberlen, həmçinin Hitler və Mussolininin iştirakı ilə həmin Münhen konfransı keçirildi. Sovet İttifaqının nümayəndələrinin iştirak etmədiyi toplantı zalına Çexiya təmsilçiləri də buraxılmamışdı.
1938-ci il oktyabrın 1-də Münhendən vətənə qayıdan Çemberlen Londonda öz məşhur açıqlamasını verdi - "Mən sizə sülh gətirmişəm!”
Amma o nə qədər yanılırmış!
Həmin vaxt Hitler və Mussoliniyə güzəştə gedilməsinə qəti şəkildə etiraz edən Çerçill bildirirdi ki, Çemberlenin Çexoslovakiya üçün əldə edə bildiyi maksimum nəticə odur ki, "əvvəl dadlı tikələri gizlin şəkildə yeyən alman diktatoru, indi tikələri açıq şəkildə - bir-birinin ardınca udur".
"Hər şey bitdi! Yazıq, tənha, sındırılmış Çexoslovakiya qaranlığa qərq olur"  - deyə Çörçil bildirirdi və hesab edirdi ki, Çexoslovakiya "satılıb, məhv edilib, indi isə həzm olunur".
Onun sözlərini Nürnberq prosesinin sənədləri arasında olan Hitlerin Keytelə məktubu da təsdiqləyir: "Mən Çexoslovakiyaya qarşı əməliyyata yalnız qəti əminlik yaranacağı təqdirdə qərar verəcəyəm, necə ki yalnız Fransa və İngiltərənin məsələyə qarışmayacağına əmin olduqdan sonra demilitarizasiya olunmuş zona və Avstriyaya hücum etdim".
Münhen sazişinə etiraz edən yalnız Çerçill deyildi. Bu məsələdə onu İngiltərə parlamentinin yüzdən artıq deputatı da dəstəkləyirdi. Onlar Polşanı da tənqid edirdilər, çünki çexlərlə slovakların dövlətinin xarabalıqları üzərində nasistlərin verdiyi "qonaqlıqdan keflənmiş" Polşa, faktik olaraq Teşen vilayətini zəbt etmişdi.
Bəzi tarixçilərin fikrincə, o zaman Hitleri dayandırmaq mümkün olmasa da, fikirləşməyə məcbur etmək olardı. Yəni, Avropa ən azı vaxt uda bilərdi. 1938-ci ildə Almaniyada ölkənin genişmiqyaslı müharibəyə hazır olmadığını düşünən qüvvələr də var idi. Lakin səbəbsiz yerə Hitlerə edilən güzəştlər onun ağılsız və təhlükəli ideyalarını reallaşdırmasına şərait yaratdı.
Beləliklə, ilk həlledici səhvə yol verildi: artıq 1939-cu ilin aprelində İtaliya Albaniyanı işğal etdi, Almaniya isə Polşa ilə hücum etməmək haqda razılaşma imzaladı.
Bütün bunları nəzərə alanda, adama elə gəlir ki, Putinin fikirləri ilə razılaşmamaq çətindir.
Lakin tezliklə ikinci həlledici səhvə də yol verildi.
Niyə Böyük Britaniya-Fransa-SSRİ üçtərəfli birliyi yaranmadı? Niyə bunun əvəzində Molotov-Ribbentrop paktı imzalandı? Etiraf etmək lazımdır ki, indi heç kəs bu suallara qərəzsiz cavab verə bilməz. Hazırda Rusiyada hərdən (əvvəllər isə Sovet İttifaqında daim) belə bir fikri eşitmək olar ki, Parislə London nasist Almaniyası ilə kommunist Rusiyanın bir-birini əldən salacaqlarına ümid edərək, Moskva ilə razılaşmaya getməyiblər.
Qərbdə isə deyirlər ki, Stalin özü də Böyük Britaniya və Fransa ilə ittifaqa can atmayıb və bu, onun işğalçı planları ilə bağlı olub. Guya hətta Böyük Vətən müharibəsinin başlandığı zaman Qırmızı Ordu elə mövqedə idi ki, buradan müdafiə olunmaq yox, yalnız hücum mümkün idi. 1941-ci il iyunun 22-dən sonrakı ilk günlər və həftələrdə sovet əsgərləri arasında ciddi itkilərin olması da bununla izah edilir. Buna görə də Stalin öz kəşfiyyatçılarının məlumatlarına inanmırdı, sonradan isə şahidlərin sözlərinə görə, özünü tamam itirdi və xalqa "rəhbər"ə xas olmayan sözlərlə müraciət etdi: "Qardaşlar və bacılar".
İstənilən halda, müharibə ərəfəsində Sovet İttifaqının xarici siyasəti Almaniya tərəfə yönəlmişdi. 1939-cu il avqustun 22-də Molotov-Ribbentrop paktı və yuxarıda adıçəkilən məxfi protokol imzalandı. İkinci Dünya müharibəsinin başlanmasından 17 gün sonra isə Polşanın şərq hissəsinə sovet qoşunları hücum etdi.
Bir neçə gün sonra alman və sovet qoşunları qarşı-qarşıya gəldi və hətta Brestdə birgə hərbi parad da keçirdi...
Odur ki, Putinin sözləri ədalətli səslənsə də, məntiq başqa şeydən xəbər verir - yuxarıda qeyd olunan hadisələrə bir qədər fərqli bucaqdan baxsaq, belə nəticəyə gəlmək olar ki, SSRİ İkinci Dünya müharibəsinə heç də 1941-ci ilin 22 iyununda qoşulmayıb.
Üstəlik, sovet-fin müharibəsi, həmçinin 1940-cı ilin yayında Moskvanın Litva, Latviya və Estoniyadan olan "zəhmətkeşlərin xahişi ilə" bu dövlətləri SSRİ-yə birləşdirdiyini də unutmaq olmaz.
Yeri gəlmişkən, həmin dövrdə yaşananlar haqda danışan zaman daha bir məqamın qeyd edilməsi vacibdir: hazırda Rusiyada belə bir fikir var ki, Polşanın özü 1934-cü ildə Almaniya ilə hücum etməmək haqda razılaşmaya imza atıb və SSRİ-yə qarşı almanlarla birgə vuruşmağa, Qərbi Ukraynada, Mərkəzi Asiyada və Qafqazda milli azlıqlar arasında separatizmi alovlandırmağa hazır olub. Söhbət Rusiya Federasiyasının Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin (XKX) arxivində olan bəzi məxfi sənədlərdən gedir...
Bununla yanaşı, 1939-cu ildə Molotov-Ribbentrop paktının imzalanmasından sonra, hətta Çerçill də inanırdı ki, artıq "nasist Almaniyasının hücum edə bilməyəcəyi ən azı Şərq cəbhəsi yaranıb". Lakin Almaniya hücum etməyi bacardı. Halbuki, Sovet İttifaqı Berlinlə razılaşmaya əsasən, təxminən 2 il Almaniyaya xammal və ərzaqla dolu eşelonlar göndərirdi.
Hitlerin SSRİ-yə hücumundan sonra Böyük Britaniya Rusiyaya bütün mümkün yardımları göstərməyə hazır olduğunu bəyan etdi. Çerçill yaxşı anlayırdı ki, əgər SSRİ digər ölkələr, məsələn, Fransa kimi məğlub olsa, gec-tez Böyük Britaniya da eyni taleyi yaşayacaq və bu halda dünyanın sonu necə olacaq...
Müxtəlif dövlətlərdə tarixi həqiqətən də müxtəlif formada şərh edirlər. Keçmişə baxış bu və ya digər ölkədəki siyasi quruluşdan, onun milli maraqlarından, həmin dövlətin kiminlə dostluq, kiminlə düşmənçilik etmək istəyindən asılıdır. Keçmiş SSRİ ərazisində, xüsusilə Rusiyada hazırda çoxları İkinci Dünya Müharibəsinin tarixinə Böyük Vətən müharibəsinin gözü ilə baxır və bunu dəyişmək mümkün deyil.
Necə ki, SSRİ-nin müharibədən əvvəl və İkinci Dünya müharibəsinin ilk illərində yol verdiyi bağışlanmaz səhvləri, siyasi və ümumbəşəri mənəviyyat baxımından yolverilməz addımları da artıq dəyişmək olmaz. Öz xalqını planlı şəkildə məhv edən Stalinin Qərb dövlətlərinə qarşı sülhsevər mövqeyindən danışmaq sadəlövhlük olardı. Lakin tarixin bu hissəsində Böyük Vətən müharibəsi hər şeyi olmasa da, çox günahları yudu, o cümlədən, Polşa qarşısında da//...
1945-ci il fevralın 27-də Çerçill Nümayəndələr Palatasındakı çıxışında bunları söylədi: "Rusiya tərəfindən müqavimət və qurbanlar olmasaydı, Polşa almanların əlində tam məhv olardı. Yalnız dövlət kimi Polşa yox, həm də bir millət olaraq, polyaklar Hitler tərəfindən məhvə və ya əsarətə məhkum idilər".
Cəmi bir il sonra isə həmin Çerçill "dəmir pərdə" haqda məşhur fulton çıxışıyla, bir çox tarixçilərin fikrincə, "soyuq müharibə"nin əsasını qoydu.
Bu, tarixə və ya müasir siyasətə birtərəfli yanaşmanın mümkünsüzlüyünə daha bir sübutudur. Məsələn, elə həmin sovet dərsliklərində daim belə bir fikrə rast gəlmişik ki, SSRİ-nin "müttəfiqləri" olsalar da, əslində Böyük Britaniya ilə ABŞ Qərbdə "ikinci cəbhə" açmağı qətiyyən istəməyiblər. Amma axı SSRİ-nin özü də Qərbdə "ikinci cəbhə" açmağa can atmırdı. Unutmaq lazım deyil ki, Böyük Britaniya uzun müddət Hitlerə faktik olaraq, təkbaşına müqavimət göstərib. Axı, 1941-ci il iyunun 22-dən, Moskva ətrafında döyüşlər və Leninqradın mühasirəyə alınmasından əvvəl Britaniya Liviya-Misir sərhəddinə hücum edirdi, Krallığın Hava Donanması alman gəmilərini batırırdı, Britaniya və "Müstəqil Fransa" ordusu Suriyaya yeridilirdi, alman təyyarələri Londonu bombalayıb və gecə ilə Koventrini yerlə-yeksan edirdi və s. və i.
Sonra tarixin yeni dövrü başlandı - İkinci Dünya müharibəsi yerini "soyuq müharibə"yə verdi. Bu zaman Şərqi Avropa ölkələri “Qırmızı Ordu”nun nasist Almaniyası üzərində qələbəsinin digər tərəfini gördülər - bu, yeni totalitar rejimə tabelik idi.
Və bu gün onların bunu açıq şəkildə bildirməyə haqqı çatır.
İkinci Dünya müharibəsinin səbəbləri haqda sualların səslənməsi, həm də çoxlarının bu gün dünyada baş verənlərlə o zaman yaşananlar arasında oxşarlıq axtarması ilə əlaqədardır.
Məsələn, müşahidəçilərin diqqətini cəlb edən məqamlardan biri ABŞ prezidenti Barak Obamanın Polşada keçirilən xatirə tədbirinə gəlməməsi, yerinə milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Ceyms Consu göndərməsidir. Ya Obamanın başı digər problemlərə qarışıb, ya da sadəcə Şərqi Avropada hava hücumundan müdafiə sistemləri yerləşdirmək haqda planın qüvvədə qalıb-qalmamasına dair sualı eşitmək istəməyib.
“El Pais” qəzeti yazır ki, Varşava Barak Obama administrasiyasının ondan üz döndərəcəyindən və ölkənin Şərq sərhədlərini möhkəmləndirəcək hava hücumundan müdafiə sistemini bu ölkəyə yerləşdirməkdən boyun qaçıracağından narahatdır.
Digər müşahidəçilər bildirir ki, Polşanın 70 il əvvəl aldığı yaralar hələ də özünü göstərir - Varşava hələ də Rusiya ilə Almaniyanın bütün birgə layihələrinə şübhə ilə yanaşır və "Şimal axını" qaz kəməri layihəsi də belələrindəndir. Polyakların bir çoxu hələ də əvvəlkitək Rusiyaya etibar eləmir, Xatın yaxınlığında polşalı zabitlərin kütləvi qətlini yaddan çıxarmır və hesab edir ki, Moskva nə vaxtsa təsiri altında saxladığı ərazilər üzərində yenidən hökmranlıq etmək arzusundadır.
“La Repubblica” yazır ki, "ruslar keçmişlə haqq-hesabı tam çürütməyiblər - onların yeritdiyi siyasət SSRİ-nin vərəsəliyi ideyası və prinsipinə söykənir".
Bəli, problemlər qalır və onlar necəsə həll olunmalıdır, amma əsas odur ki, həll variantı kimi müharibə seçilməsin.
İkinci Dünya müharibəsi nəhəng fövqəldövlətlərin Birinci Dünya müharibəsi zamanı aralarında nüfuz dairələrini tam bölməməsi üzündən başlamışdı. Çünki bəşəriyyət qlobal miqyasda müasir silahlarla müharibənin nə demək olduğunu hələ anlamırdı. Çünki "kollektiv təhlükəsizlik" yox idi, hər siyasətçi isə özünü digərlərindən hiyləgər və ağıllı sayırdı.
Deyirlər ki, istənilən sülh müharibəyə hazırlıqdır. Lakin İkinci Dünya müharibəsi kimi savaşı həqiqətən, heç kim gözləmirdi. O, bir neçə ildə "kapitalistlərlə kommunistləri", müxtəlif millətlərə və inanclara məxsus insanları bərabərləşdirdi.
Və odur ki, hazırda nasizmlə stalinizmin müəyyən dərəcədə eyniləşdirilməsi və ya kimin daha çox günahkar olması üzərində baş sındırılması yersizdir. Daha vacib olanı elə bir qlobal təhlükəsizlik sisteminin qurulması və dəstəklənməsidir ki, bütün dünyada olan milyonlarla insan yenidən üzərilərinə düşən məsuliyyətin öhdəsindən gələ bilməyən siyasətçilərin girovuna çevrilməsin.

Or, why are we still concerned about events of the late 1930s in Europe?
Everyone knows that history does not tolerate the subjunctive mood. But still, even now, we never stop wondering what could have prevented the worst tragedy in human history - World War II. A heavy price was paid to stop the Nazi death machine - millions of lives, millions of disabled, orphans and widows, thousands of destroyed cities, burned villages and fields...
That's why the question continues to torment us: "What did those politicians, who had the fate of the world in their hands, do wrong and what did they omit to do?"
They say that if people forget about previous wars, new ones begin. For current presidents, heads of government and ministers, and not only for them, it is important to remember once again the terrible lessons of nearly a century ago. The heated debates surrounding this issue indicate that not all the wounds have healed yet, not all the conclusions have been drawn and that there is still fear and uncertainty...
In the city of Gdansk, events on 1 September 2009 began at dawn, as they did 70 years ago when Polish soldiers on the Westerplatte peninsula were attacked by the Nazi army hordes. In memory of this event, the German Chancellor Angela Merkel, Italian Prime Minister Silvio Berlusconi, Russian Prime Minister Vladimir Putin, the secretary general of the European Parliament, Jerzy Buzek, a representative of the United States, the prime ministers of Lithuania, Latvia, Sweden, Estonia, Finland, Holland and the Czech Republic and British Foreign Secretary David Miliband gathered there. The attitudes of the current leaders of countries which participated in World War II to the events of the late 1930s were the focus of world attention. Everyone was especially interested in what Moscow had to say.
Shortly before his arrival in Gdansk, Vladimir Putin published an article in the Polish newspaper Gazeta Wyborcza in which, according to many, he likened the Molotov-Ribbentrop Pact to the Munich Agreement of 1938: "No doubt, it is reasonable to condemn the Molotov-Ribbentrop Pact signed in August 1939. But, the year before, France and Britain had signed the well-known Munich Agreement with Hitler, destroying all hopes of a united front against fascism."
According to Putin, it was after the treaty of 1938, which led to Germany's annexation of the Sudetenland region of Czechoslovakia, that Hitler decided that he "can do anything" and that France and Britain "will do nothing to defend their allies". Remember that Soviet textbooks always called the Munich agreement the "Munich plot", and sometimes even added the "Munich plot of imperialists".
"Didn't the Treaty of Versailles, which drew a line under World War I, leave many 'time bombs'? The main aim was to record not just the defeat, but the humiliation of Germany. Didn't borders in Europe begin to collapse much earlier than 1 September 1939? And there would not have been the Anschluss of Austria and dismemberment of Czechoslovakia. Not only Germany, but also Hungary and Poland, actually took part in the territorial division of Europe. On the same day as the conclusion of the Munich plot, Poland sent an ultimatum to Czechoslovakia and, at the same time as the German troops, it invaded the Cieszyn and Freistadt regions. Can we close our eyes to the backstage efforts of Western democracies to 'pay Hitler off' and redirect his aggression towards the 'East'?" Russia's prime minister asked his Western counterparts.
Speaking on the causes of the Molotov-Ribbentrop Pact, the Russian prime minister said that "in 1939, the Soviet Union faced the threat of war on two fronts (in August 1939 the conflict with the Japanese on Khalkhin Gol flared up)" and a situation in which the "potential allies of the USSR in the West had already made arrangements with the German Reich and did not want to cooperate".
Putin was apparently well prepared for his speech. Another Polish newspaper, Dziennik, argues that ahead of his trip to Poland, Russia's prime minister met with historians and studied documents relating to the situation in Europe in the late 1930s.
Meanwhile, Western countries have their own view of the Molotov-Ribbentrop Pact, and especially of its additional secret protocol on the fate of Poland (on the demarcation line for the partition of Poland), as well as of the free hand given to the USSR in the Baltic states, including Finland (the Soviet-Finnish War began on 30 November 1939, three months after the start of World War II).
It is quite interesting and edifying to look at the events of 70 years ago through the eyes of Winston Churchill - a politician who was not in power at the time of the conclusion of the Munich agreement or the Molotov-Ribbentrop Pact. His vast experience in political, economic and military matters, education and innate intelligence and insight enabled him to make a very clear and sometimes almost unbiased assessment of what happened in Eurasia ahead of and during the first year of World War II.
"…Yugoslavia, Romania, Hungary and Czechoslovakia. These countries could be crushed one by one, but united they represent a tremendous force. Then there are Bulgaria, Greece and Turkey. All of these states want to preserve their identity and national independence...If this group of Danubian and Balkan states united firmly with the two great Western democracies (France and the United Kingdom) it would be the most important and, perhaps, the most decisive step towards stabilization. But even this would only be the beginning. In eastern Europe, there is a great power - Russia, a country that seeks peace, a country which is profoundly threatened by Nazi hostility, a country which currently stands as a great background and counterbalance to all the above-mentioned states of Central Europe. We certainly have no reason to bow to Soviet Russia or count on Russian aid. But no matter, what short-sighted fools we are, if now, when the danger is so great, we have created unnecessary obstacles to the accession of the great Russian mass to the cause of resistance to an act of Nazi aggression. There is, however, a third party grouping. This includes Poland and other countries to the north - the Baltic States and Scandinavian powers. If we finally managed to put together the forces I have mentioned, we would be able to offer these countries a very substantial military guarantee of peace. And from the other side of the Atlantic, the United States, too, would join us with words of encouragement and compassion," this is an excerpt from a speech by Winston Churchill, then simply an MP of the Conservative Party, which he delivered in the Free Trade Hall in Manchester on 9 May 1938.
By that time, Germany had already annexed Austria, Spain had been dismembered and, on 16 April, Great Britain and Italy had signed an agreement giving Rome a free hand in Abyssinia (now Ethiopia) and in Spain. Two years earlier, all European countries had watched in silence as Hitler sent troops into the demilitarized Rhineland and came very close to the border of France.
On 26 August 1938, the leader of the Sudeten Nazis, Henlein, demanded that his supporters "switch to self-defence and finish off Marxist and irresponsible Czech elements" and, on 29 September 1938, that same Munich conference of French Prime Minister Daladier, British Prime Minister Chamberlain, as well as Hitler and Mussolini, was held. The Czech delegation was not allowed into the conference room, nor was there a Soviet delegation.
Upon arrival at London airport on 1 October 1938, Chamberlain said that he had brought with him "peace for our time". How sadly mistaken this politician was! Shortly after Munich, he was forced to resign. Churchill, who categorically opposed concessions to Hitler and Mussolini, said at the time: the maximum Chamberlain achieved for Czechoslovakia "is just that the German dictator no longer needs to nick sweet chunks by stealth; he gets them on a plate, one after the other".
"It's over. Silent, enveloped in grief, forlorn and broken, Czechoslovakia is plunged into darkness," noted Churchill. He later added that Czechoslovakia "was betrayed, destroyed, and is now being digested".
His words were confirmed by a note from Hitler to Keitel, which can be found among the documents of the Nuremberg Trials: "I will take a decision on action against Czechoslovakia only if I am firmly convinced, as was the case in the invasion of the demilitarized zone and Austria, that France will not speak and, therefore, Britain will not interfere."
Not only Churchill was against the Munich agreement - he was supported by more than a hundred members of the British Parliament. They also condemned Poland for getting carried away by the Nazi feasting on the ruins of the state of the Czechs and Slovaks and capturing the Cieszyn region of the country.
It is worth noting that, according to some historians, at the time it would have been possible, if not to stop, then at least to give Hitler pause for thought. In other words, Europe could at least have bought time. Not all forces in Germany in 1938 were convinced that the country was ready for a large-scale war. But unjustified concessions to Hitler helped him to assert himself with his insane ideas. They also helped him to acquire some feared allies.
This is how the first fatal mistake was made: already by April 1939, Italy had seized Albania, and Germany had broken off a non-aggression pact with Poland.
Given all this, it is difficult not to agree with Putin's words. But there was soon a second fatal mistake...
We have to admit that now no-one can fairly answer the question as to why there was no UK-France-USSR triple alliance, and the Molotov-Ribbentrop Pact was concluded instead. In Russia now (and constantly in the Soviet Union) you will often hear the thought that Paris and London did not go for an alliance with Moscow as they hoped that Nazi Germany and Communist Russia would bleed each other. The West says that Stalin himself did not seek an alliance with Britain and France as he had his own expansionist plans. Allegedly, even at the start of the Great Patriotic War, the Red Army occupied positions that were convenient for attack, not for defence. This explains the huge losses of Soviet soldiers in the first days and weeks after 22 June 1941. That is why Stalin did not believe his agents reports, and then, according to eyewitnesses, he was clearly at a loss - so much so that he appealed to his people with words untypical of a "leader": "Brothers and sisters ..."
One way or another, on the eve of the war, Soviet foreign policy had turned towards Germany. On 22 August 1939, the Molotov-Ribbentrop Pact and the aforementioned secret protocol were signed. Within 17 days of the start of World War II, Soviet troops entered the eastern regions of Poland. A few days later, the German and Soviet armies met, and even held a joint military parade in Brest...
So, no matter how just Putin's words seem, the assertion seems logical that if we look at the above events from another angle, we can conclude that the date of Soviet Union entry into World War II was not 22 June 1941... We should not forget the Soviet-Finnish war, nor the fact that in the summer of 1940 Moscow, "at the request of the workers" of Lithuania, Latvia and Estonia, annexed these states to the USSR.
Incidentally, in speaking about the events of those days, it is necessary to note a further point: in Russia you can hear now that Poland itself signed a non-aggression pact with Germany in 1934, intending to fight the USSR on the side of Berlin and unleash a wave of separatism among ethnic minorities in Western Ukraine, Central Asia and the Caucasus. This is from some previously secret documents from the archives of the Foreign Intelligence Service (SVR) of the Russian Federation...
Meanwhile, after the signing of the Molotov-Ribbentrop Pact in 1939, even Churchill believed that, at least, "there is the Eastern Front which Nazi Germany will not dare attack..." But Germany did dare... Although for nearly two years, the Soviet Union, under agreements with Berlin, sent trains carrying food and raw materials to Germany.
After Hitler invaded the Soviet Union, Britain immediately announced a decision to provide Russia with all possible assistance. Churchill knew perfectly well that if the USSR had fallen under pressure from Nazi Germany, as had happened with other countries, as France fell, and as, sooner or later, Britain itself would fall, it could not be known what would become of our world...
Different states actually have different interpretations of history. Its view of the past depends on the political structure of a country, its national interests and the countries with whom it seeks to make friends or enemies. In the former USSR, and especially in Russia, many are now looking at the history of World War II through the prism of the Great Patriotic War. And there is nothing we can do about that.
As there is nothing you can do about the fact that, in pre-war years and in the early years of World War II, the USSR committed unforgivable mistakes and took steps that were egregious in terms of political and human morality. While Stalin systematically destroyed his own people, it would be naive to talk about his peace-loving approach to Western countries. But in this period of history, the Great Patriotic War redeemed much, if not everything, including with regard to Poland...
Here's what Winston Churchill said in the House of Commons on 27 February 1945. A year later, he delivered his famous Fulton speech about the "iron curtain" which, according to many historians, was the starting point of the "Cold War": "Had it not been for the tremendous efforts and sacrifices of Russia, Poland would have been doomed to complete destruction at the hands of Germany. Not only Poland as a state and nation, but the Poles as a nation, were doomed by Hitler to extermination or enslavement..."
This proves once again that you cannot look at history or contemporary politics one-sidedly. In the same Soviet textbooks, for example, we always read that the United Kingdom and the United States, "allies" of the Soviet Union but still "imperialists", did not want to open a "second front" in the West. But perhaps it was the Soviet Union that did not open the "second front" in its time... again in the West. Do not forget that the British long resisted Hitler virtually alone. After all, before 22 June 1941, the Battle of Moscow and the blockade of Leningrad, there was a British attack on the Libyan-Egyptian border, and the Royal Air Force did its best to sink German ships, troops from Britain and "Free France" entered Syria, German planes dropped bombs on London and razed Coventry to the ground overnight...
Then there began a new round of history - World War II "turned" smoothly into a "cold" one, during which Eastern European countries saw the other side of the Red Army's victory over Nazi Germany - subordination to a new totalitarian regime. Again, it is their right to talk about this.
Questions as to why World War II began continue to be discussed also because, with respect to the past, people sometimes look for hints about what is happening in the present.
For example, all observers drew attention to the fact that US President Barack Obama did not come to the commemorative events in Poland, sending instead his National Security Adviser James Jones. Obama was either busy with other problems, or did not want to answer questions as to whether Washington still plans to deploy parts of the US missile defence system in Eastern Europe. According to El Pa?s, Warsaw is concerned that the new administration of Barack Obama will turn its back on it and abandon the ABM project which would help strengthen the eastern border of the country.
Other observers note that the wounds suffered by Poland 70 years ago are still felt - Warsaw is still suspicious of all joint projects between Germany and Russia, for example, the North Stream gas pipeline. Many Poles still do not trust Russia, recalling the killing of Polish officers at Katyn and are confident that Moscow is once again trying to assert its influence in the territory where its authority was once the only one recognized. La Repubblica writes that "the Russians have not fully settled scores with the past - they are pursuing a historic policy aimed at establishing the idea and the principle of Russia as successor to the Soviet Union".
And these problems now have to be dealt with, most importantly, in other than military fashion.
World War II started because, during World War I, the major powers did not complete the division of spheres of influence, because mankind had not yet realized what it was - a war with modern weapons on a global scale and because there was no "collective security" and every politician thought he was smarter and wiser than the others...
They say that any peace is a preparation for war. But no-one expected a war like World War II. It equated "capitalists and communists" and people of different nationalities and faiths for several years... And so I think that it is not very reasonable to expend energy on determining the extent to which Nazism can be equated with Stalinism or the degree of historic guilt of a particular country. It is much more important to develop and maintain a system of global security, so that millions of people around the world do not once again become hostage to the inability of politicians to solve their problems.