Çərşənbə axşamı, 23:14
1998-ci il. "Nizami" kinoteatrı. Tamaşaçılar heyranlıqla salonda əfsanəvi Pyer Rişarı alqışlayırlar. O vaxtlar vəziyyət asan deyildi, çoxları düşmənlərimizin bəd sözlərinə inanaraq? Azərbaycana gəlməyə ehtiyat edirdilər. III Bakı Beynəlxalq Kinofestivalına qonaq və iştirakçı kimi gəlmiş həmin ilk 23 adam Azərbaycanı tərk edəndən sonra verdikləri çoxsaylı müsahibələrində ölkəmiz və azərbaycanlılar haqda müsbət təsəvvürlərini bölüşüblər. Həmçinin qeyd etməyi də unutmurdular ki, onların gəlişinə başlıca səbəblərdən biri də əlbəttə ki,  ölkə prezidenti Heydər Əliyevi tanımaları və ona etibar etmələri, həmçinin festivalın ideya ilhamçısı Rüstəm İbrahimbəyovla şəxsi tanışlıqları olub.
Bu il XI  "Şərq-Qərb" kinofestivalının açılışı sentyabrın 18-də Heydər Əliyev adına Sarayda olacaq. İlin əsas kinematoqrafiya hadisəsi sentyabrın 23-nə kimi davam edəcək və 2009-cu ildə Bakının İslam Mədəniyyətinin Mərkəzi elan edilməsi ilə bağlı tədbirlərin planına uyğun olaraq keçiriləcək. Paytaxtın mədəni həyatının əsas hadisələrindən biri olan festivalın təşkil edilməsi tam sürətlə  gedir və hər il keçirilən tədbirin direktoru Lalə Əfəndiyeva buna böyük zəhmət sərf edir.
O, ciddi adamdır və müsahibə verməyə elə də həvəs göstərmir. Bu fikrindən daşındırmaq üçün xeyli  cəhd göstərdik. Onun yalnız tanınmış adamların müsahibəsinin maraqlı ola biləcəyi barədə stereotiplərini sındırmalı olduq. Ancaq söhbət etmək xoşbəxtliyi nəsib olan zaman direktor bizə yalnız nəzərdə tutulan festivalla bağlı deyil, həm də gələcəkdə keçiriləcək festivallarla bağlı təşkilati xarakterli məlumatlar verdi. İndi nə baş verir? Festival  iştirakçılarının gəlişi və gedişi  tarixləri barədə danışıqlar, kataloq üçün məlumat toplanılması, filmlərin nümayiş planının işlənməsi, festival çərçivəsində yaradıcılıq görüşlərinin və master-klasların keçirilməsinin planlaşdırılması,  mətbuatla iş, jurnalistlərin akrreditasiya olunması.
Çox sayda başqa təfsilatlar da var və oxucu üçün maraqlı görünməyə bilər. Amma bütün bu təfsilatlar birləşərək, gözəl və böyük bayrama çevrilir. Bu il festivalın konseptual-mövzu yönümü "Bakı islam dünyasının mədəniyyət mərkəzidir" devizi altında keçiriləcək. Buna görə də festival çərçivəsində Avrasiya və müsəlman ölkələrinin rejissorlarının filmləri göstəriləcək. Festivalın açılışı "Müsəlman mistizmi və onun dünya mədəniyyətinə təsiri" mövzusunda mətbuat konfransı ilə gerçəkləşdiriləcək, tədbir "Şərq-Qərb"in prezidenti tərəfindən təklif edilib.
Nüfuzlu tədbir
Filmlər festivala necə düşür? -Adi qayda ilə. "Avrasiya və müsəlman kinosu üzrə mütəxəssislər çağdaş kino aləmində bədii-tematik maraq doğurduğunu zənn etdikləri bütün filmlərini bizə göndərir, başda festivalın perzidenti olmaqla seçim komissiyası isə onlara baxır. Nəyisə qəbul edirlər, nəyisə qaytarırlar. Sonra biz prodüsserlərlə, rejissorlarla, aktyorlarla danışıqlara başlayırıq. Bizim festival maarifləndirici xarakterlidir. Biz tamaşaçılarımızı dünya kinosunun müxtəlif kinofestivallarının mükafatlarını almış yaxşı işləri ilə tanış edirik. Ancaq ölkəmizə gəlmiş qonaqlara da Azərbaycan haqqında daha çox göstərmək və danışmaq istəyirik", -  deyə L. Əfəndiyeva bildirir. Festival müsabiqəli olmasa da, beş nominasiya üzrə mükafatların verilməsi artıq ənənəyə çevrilib: "Dünya kinematoqrafına töhfələrinə görə" (müxtəlif vaxtlarda bu mükafatı Pyer Rişar, Mixail Ulyanov, Kşiştof Zanussi  və başqaları alıb), "Bəşəriyyətə ən humanist çağırış", "Ən yaxşı qadın obrazı", "Ən yaxşı kişi obrazı", "Debütə görə".
Lalə xanım hesab edir ki, ölkədə bu cür tədbirlər çox keçirilməlidir. Çünki beynəlxalq festivalların çoxçeşidliliyi Azərbaycanın dünya səhnəsində imicini yüksəldir. "Fakt göz qabağındadır. Nə vaxtsa, xırda ingilis şəhəri Aberdin sadəcə bir əyalət şəhəri idi, mövcudluğundan az adamın xəbəri var idi. Amma indi bütün dünyada məşhurdur, çünki orada müxtəlif incəsənət növləri üzrə festivallar keçirilir. Bunlar teatr və rəqs incəsənəti tamaşaları, etnik musiqi, rəsm və tətbiqi incəsənət, eləcə də başqa sahələrlə bağlı olur. Kiçik balıqçı şəhərciyi Kannı götürün. Onda maraqlı heç nə yox idi. İndi bütün dünya kinematoqraflarının sanki ziyarət  ünvanıdır. Bizim də bütün dünyada məşhur şəhərə çevrilməyə çox imkanlarımız var. Bu festival bizim şəhərdə də artıq ənənə oldu.  Musiqi ifaçılıq incəsənətinin də əsası qoyuldu. Avqust ayında Qəbələdə beynəlxalq musiqi ifaçılıq incəsənəti müsabiqəsi keçirildi. Mümkündür ki, beynəlxalq teatr festivalı da olsun. Çox şeylər mümkündür. Həyat yerində saymır. Hər gün yeni nəsə gətirir".
"Şərq-Qərb" kinofestivalı nüfuzlu tədbirdir. Bunu onda İtaliyanın tanınmış  şairi, yazıçısı və ssenari ustası Tonino Querra kimi görkəmli adamın iştirak etməsi də sübut edir. Federiko Fellini, Mikelancelo Antonioni, Andrey Tarkovski, Lukino Viskonti, Françesko Rozi və  Teo Anqelopulos kimi tanınmış kinorejissorlar üçün ssenari yazmış bir adamdır. Özü də Lalə xanımın sözlərinə görə, Querra ona bu günlərdə  İtaliyadan zəng edərək kinofestivalda iştirak etmək istəyidiyini bildirib. "O, gələn festivalın da vaxtı ilə maraqlandı və qonaq kimi iştirak etmək istədiyini bildirdi. Artıq bu gün  Bakı Beynəlxalq "Şərq-Qərb" kinofestivalının inkişafında öz variantları təklif etməyə hazırdır. Bütün bunlar göstərir ki, tədbir  sərhədlərini inamla genişləndirir. O cümlədən coğrafi baxımdan da. Artıq indidən seçki komissiyası  yaxşıların yaxşısını seçmək imkanına malikdir. Festivala düşmək istəyələrin ünvanı yalnız yaxın xaric ölkələri - Ukrayna, Rusiya, Gürcüstanla kifayətlənmir. Roma  Beynəlxalq Kino  Festivalının təmsilçiləri də bizim festivalda iştirak etmək istəyirlər. Onlar festivallar arasında yaradıcılıq əlaqələri təklif edirlər. Avropada yaşayan gənc həmvətənlərimiz sifariş yollayırlar. Dünyanın bir çox radio və teleşirkətləri də festivala informasiya dəstəyi verməyə hazırdırlar.
Kino olan yerdə
"Düşünürəm ki, gələn ilə kimi festival keyfiyyətcə yeni addım atacaq və müsabiqəli olacaq. Ancaq indidən çoxları gəlmək istəyir və biz imtina etməli oluruq. Çünki bizim imkanlarımız büdcə sarıdan xeyli məhduddur. Baxmayaraq ki, bir-iki il qabaq indikindən daha mürəkkəb idi", - deyə "Şərq-Qərb" kinofestivalının direktoru bildirir. Maraqlıdır ki,  festivalın önəmli hadisələrindən biri  Aleksandra Kremer-Xomasuridzenin bədii fotoqrafiya sərgisi olacaq. Bakıda doğulub-böyümüş, indi Parisdə yaşayan fotoqraf fotokameranın obyektivinin köməyi ilə gözəl yaradıcılıq anlarını zamanında dondurmağı bacarır. Bu da yalnız çağdaş kinonu deyil, həm də keçmişi gələcəklə qovuşduran festivalın  layihələrindən biridir. Elə vaxtları ki,hələ Obskurun kamerası hərəkət edən kadrlar yarada bilmirdi və yalnız gerçəkliyi bütün bədii çalarları ilə əks etdirirdi. Lümer qardaşları isə hələ sinematoqrafı kəşf etməmişdilər.
Festivalın yerli və beynəlxalq dəstəyindən danışan  L.Əfəndiyeva həmçinin bildirib ki, artıq neçə illərdir ki, festivalın təşkilinə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, MDB və Baltikyanı Kinematoqrafçılar İttifaqları Konfederasiyası, Dünya kinosunun 100 illiyi Fondu dəstək verir. Fevtivala ənənəvi dəstəyini Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu göstərir. Xoşdur ki, festival artıq MDB sərhədlərindən kənarlarda da populyarlıq qazana bilir. Harper\’s Bazaar, National Geografik Traveler kimi nəşrlər informasiya dəstəyi təklif etməklə ona diqqət yetiriblər, oktyabrda 10 informasiya zolağı təqdim etməyə hazırdırlar: "Festival onda iştirak etmiş insanların gözü ilə".
İldən-ilə festivala düşmək istəyənlərin sayı artır. Buna görə də festivalın təşkilatçıları Festival Mərkəzinin yaradılması layihəsi üzərində gərgin işləyirlər və bu memarlıq kompleksinin maketi artıq hazırdır. Orada tam yeni avadanlıqla təchiz olunmuş  və asanlıqla kinozala çevrilə bilən 450 yerlik zal, festivalın qonaqları və iştirakçıları üçün mehmanxana kompleksi, restoran, konfrans zalı və sərgi salonu nəzərdə tutulub. Bir sözlə, iştirakçıların və festivalın qonaqlarının bizim torpaqda rahat qalması üçün  lazım olan hər şey var.
"Biz ümid edirik ki, yaxın gələcəkdə biz bu mərkəzdə festival keçirə biləcəyik. Onda qonaqların gözəl və rahat şəkildə bir yerdə yaşaması ilə bağlı problem öz-özünə həll ediləcək. Deməli, nəqliyyatın verilməsinin təşkili ilə bağlı məsələyə başqa cür baxılacaq və başqa xırda məişət problemləri də həll edilmiş olacaq. Hələ ki, bu problemlər var və kollektivimizin festivalın hazırlanması və keçirilməsi ilə məşğul olan  üzvləri bu problemləri çox bacarıqla həll edirlər. Amma biz bir sıra sahələri təkmilləşdirmək istəyirik. Özü də bu mərkəzdə təkcə kino festivalı deyil, həm də getdikcə ənənəvi və lazımi olacaq çox tədbirlər keçiriləcək".
Hələ ki, festival mərkəzinin olmaması və "Nizami" kinoteatrında əsaslı təmir işləri səbəbindən qonaqları və tamaşaçıları "Azərbaycan" kinoteatrında, "İbrus" teatrının və Kinematoqrafçılar İttifaqının zallarında qəbul edəcəklər. "Bu il açılış Heydər Əliyev adına Sarayda keçiriləcək. Orada iki min oturacaq yeri, gözəl texniki təchizat var. Bunun hesabına gözəl səs və dəqiq təsvir əldə edəcəyik".
Burası da vacibdir ki, Tonino Querra Fondu maestronun qarşıdan gələn yubileyi ilə bağlı bir sıra yardıcılıq tədbirləri keçirməyi də təklif edib. Axı, çox az adam bilir ki, maestro rəssamlıqla da maraqlanır.  "Bakılılar MDB məkanında ilk dəfə olaraq bu işləri görə biləcəklər. Sonra onun filmlərinin retrospektiv nümayişi gerçəkləşdiriləcək. Bir sözlə, maraqlı tədbirlər nəzərdə tutulur. Maestro ilə birgə  İtaliya knosunun bir neçə fövqəladə və populyar ulduzunun bizim festivala can atması göstərir ki, dünyanın yaradıcı adamlarının Azərbaycana marağı artır", - deyə Lalə Əfəndiyeva vurğulayıb.

THERE WILL BE MOVIES...
The upcoming East-West International Film Festival will be one of the main events in the cultural life of the capital
1998. The Nizami movie theatre. The audience applauds as the legendary Pierre Richard enters the room. Those were difficult times, many people were afraid to visit Azerbaijan after hearing the enemy's propaganda against us. And those first 23 people to arrive here as participants and guests of the 3d International Baku Film Festival gave interviews, after leaving our country, in which they spoke about their good memories of the country of Azerbaijan and its people. And they all mentioned in their interviews that they had decided to come to the country because they knew and trusted the country's president, Heydar Aliyev, and they were personal acquaintances of festival organizer Rustam Ibrahimbayov. This year, the 11th East-West Film Festival will take place on 18th September at the Heydar Aliyev Palace. The main cinematographic event of the year will continue until 23 September and will be held in accordance with the schedule compiled by Baku as the capital of Islamic culture for 2009. For now, the organization of the festival, one of the main events in the capital's cultural life, proceeds at full speed, and Lala Efendiyeva, director of the annual event, spares no effort to make certain that all goes smoothly.
She is a modest person and prefers not to give interviews. We had to work hard to change her view that only people who are known to the public are of interest to our readers. But when we finally received her permission for an interview, the director of the festival spoke to us not only about the way the upcoming event is organized, but also about organizational issues concerning future festivals. But what is going on now? Discussions with participants and guests of the festival on possible dates of arrival and departure, collecting information for catalogues, creating a screenings schedule, planning meetings and master classes within the festival, working with the press, accrediting journalists... There are many other details which may seem uninteresting to readers, but which are the ingredients for a great and wonderful event. This year, the theme of the festival is "Baku, cultural capital of the Muslim world." This is why films by directors from Eurasian and Muslim countries will be shown. A press conference on Muslim mysticism and its influence on international culture will open the festival - this idea was proposed by the president of the East-West festival.
Prestigious event
What kinds of film will be shown during the festival? The system is routine. "Specialists in Eurasian and Muslim cinema send us movies which, in their opinion, are of artistic or thematic interest to present-day cinematography, and the selection commission, led by the president of the festival, will view them. Some movies are accepted, others are turned down. Then we begin negotiations with producers, directors and actors. Our festival has an educational function too. We familiarize our audience with the best works of international cinematography which have already won prizes at various international film festivals. But we are trying to show or inform the guests who come to our country as much as possible about Azerbaijan," said Efendiyeva. Although there is no competition between the movies at the festival, awards in five nominations have already become a tradition: "For a contribution to international cinematography" (at different times, this award has been given to Pierre Richard, Mikhail Ulyanov, Krzysztof Zanussi and others), "For the most humane message," "For the best female role," "For the best male role," "Best debut."
Lala xanum maintains that there should be more of these kinds of event in the country, because a diversity of international festivals improves Azerbaijan's image in the international arena. "It is obvious. Once, the small British town of Aberdeen was just an obscure provincial town. And now it is a town which is widely known and where an annual festival of arts is held. They organize theatrical performances, dance performances, concerts of ethnic music, painting and applied arts exhibitions and many other things. And how about the tiny fishing town of Cannes? There was nothing special about it! Now it is a place of pilgrimage for cinematographers from all over the world! We have many of the prerequisites in place to become a city known to everyone in the world and thus represent our country. The festival was the first annual international festival in our city. A first step has been made in the musical arts. In August the International Music Festival was held in Qabala. Perhaps an international festival of theatre will also be organized. And many others... Times change. Every day brings something new."
The East-West festival is a prestigious event. The very fact that someone like Italian poet, writer and script writer Tonino Guerra will take part in it testifies to this. He has written scripts for great film directors, like Federico Fellini, Michelangelo Antonioni, Andrey Tarkovskiy, Luchino Visconti, Franceso Rosi and Theo Angelopoulos. Incidentally, Lala xanum said that Guerra had phoned her about his participation in a film festival in Italy which begins in a few days. "He was interested in the schedule of our festival, in which he would like to take part as a guest. And he is ready to make his own suggestions as to how he could contribute to the Baku International Film Festival East-West. All this testifies to the fact that the event is confidently expanding its borders, including its geographical borders. The selection commission already has the best of the best at its disposal. And it is not only people from near abroad - Ukraine, Russia and Georgia - who are striving to take part in the festival. Representatives of the Rome International Film Festival want to attend our festival, proposing contacts between our festivals; our young compatriots living in Europe send in their applications; and many TV and radio companies are willing to provide support in publicising our festival.
Wherever there are movies...
"We hope that, from next year, the festival will take a qualitatively new step and become competition-based. But many people already want to come here, and we are forced to turn many of them down because we are somewhat limited by our budget. However, just a couple of years ago, it was much more difficult than now," stressed the East-West film festival director. It is notable that one of the events at the festival will be an exhibition of Aleksandra Kremer-Khoma-suridze's artistic photography: a former Bakuvian, she now lives in Paris and can stop time with moments of beauty from her camera. And this too is one of the festival's projects - to bring together present day cinematography with its distant past - times when the camera obscura was still unable to capture a moving picture and took snapshots of artistic representations of reality; when the Lumiere brothers had not yet invented cinematography.
Speaking of local and international support for the festival, Ms. Efendiyeva said that the Azerbaijani Culture and Tourism Ministry, the Con-federation of the Unions of Cinema-tographers of the CIS and Baltic Nations, the Azerbaijani Union of Cinema-tographers and the Foundation for the Centenary of Cinema-tography had been providing assistance for many years to the organization of the festival. The Heydar Aliyev Foundation and the Azerbaijani Frie-nds of Culture Foundation have traditionally provided assistance. It is good to note that the festival is already becoming popular beyond the borders of the CIS. It is a focus of attention and receives proposals for support with publicity from periodicals like Harper's Bazaar and National Geographic Travel-ler, which is willing to provide columns under the heading "A festival through participants' eyes".
However, des-pite the fact that the number of the applicants wishing to take part grows every year, the number of seats remains the same. This is why the organizers are working on a project to build a Festival Centre; an architectural model of the new building is ready. It has a concert hall with 450 seats, which is equipped with the most advanced equipment and can be easily transformed into a movie theatre, a hotel for participants, a restaurant, a conference room and an exhibition hall. In short, everything required for an interesting and comfortable stay in Azerbaijan for festival participants and guests. "We hope that in the near future, we will be able to hold the festival at this centre. And then the problem of accommodating visitors will be resolved in a manner which will enable them to live and work in the same place. This will solve the organizing of transport and the many other minor, routine problems which our staff, who prepare and organize the festival so successfully, have to deal with. We still want to make improvements to the service we provide. The centre will be able to host not just film festivals, but many other types of festival, which will also become traditional and popular." For now, in the absence of a Festival Centre and with the Nizami movie theatre undergoing capital repairs, the participants, guests and audience will be received at the Azerbaijan movie theatre, the Ibrus theatre and the Union of Cinematographers. "The opening this year will take place at the Heydar Aliyev Palace - there are 2,000 seats, the equipment is excellent, so we will have both good sound and a clear image."
It is also important that the Tonino Guerra Fund has proposed the organization of a number of events within the framework of the festival to celebrate Mr Guerra's anniversary. After all, not many people know that the maestro likes painting. "Bakuvians will be the first audience in the former CIS to see his works. Then his movies will be shown. Other interesting events will be organized. And the fact that several great and popular stars of Italian cinema want to accompany Mr Guerra confirms that interest in Azerbaijan is growing within international artistic circles," Lala Efendiyeva concluded.