Mütəxəssislər boksçularımızın dünya çempionatında çıxışı ilə əlaqədar ehtiyatlı proqnozlar verirlər
Azərbaycanın boks üzrə milli komandası üçün bu il əsas yarış Milanda keçiriləcək dünya çempionatı olacaq. Onun başlanmasına isə çox az vaxt qalıb - artıq sentyabrın 1-də ilk qarşılaşmalar keçiriləcək. Ona görə də komandamız hazırlığın həlledici mərhələsinə qədəm qoyub.
Komandanın əsas özəyinin hələ yaranmadığını, həmçinin son illər ərzində milli boks məktəbinin beynəlxalq arenada mövqelərini möhkəmləndirdiyini nəzərə alaraq, İtaliyadan görəsən hansı nəticələri gözləmək olar?
Sabitliyə baxılmır
Azərbaycan Boks Federasiyasının vitse-prezidenti Ağacan Əbiyev durumu təhlil  edərək bildirib ki, bir sıra faktorlar üzündən boks ustalarımızın mükafatlar uğrunda yarışması asan olmayacaq: "Yenilənmiş komandanın konturları hələ indi  müəyyənləşir və bu səbəbdən boksçularımızın yüksək hədəflərə nail olmaları çətindir. Ən azı, qarşıdan gələn mundialda. Çünki komanda üzvlərinin beynəlxalq təcrübə toplamaları, böyük rinqə uyğunlaşması üçün vaxta ehtiyac var".
Onu başa düşmək olar. Axı hazırda komanda daha çox Londonda keçiriləcək Olimpiadaya hazırlaşır və dünya birinciliyi onun üçün, sadəcə, eksperimentlər meydanıdır. Üstəlik, Milanda Pekin Olimpiadasının bürünc mükafatçısı Şahin İmranov da çıxış etməyəcək. O, karyerasında taym-aut götürüb və bu, ehtiyat idmançılara özlərini göstərmək üçün yaxşı şans verir.
Digər tərəfdən, atletlərimiz hələ ki o qədər də sabit çıxış etmirlər və bu, komandanın liderlərinə də aiddir. Məsələn, 2007-ci il mundialının bürünc mükafatçısı Samir Məmmədov (54 kq), dünya və Avropa çempionatının mükafatçıları Romal Amanov (69 kq) və Elçin Əlizadə (91 kq) son zamanlar xeyli geriləyiblər və hazırda vaxtı ilə yüksəldikləri idman formasını nümayiş etdirə bilmirlər. Halbuki həmin formanın məhz indi nümayiş etdirilməsi çox vacibdir, çünki komanda qələbələrə susayıb.
Qarşıdan gələn dünya çempionatı orada təmsil olunacaq ölkələrin və idmançıların sayına görə rekord sayıla bilər - Milanda rinqə 113 ölkədən 772 boksçu çıxacaq. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Çikaqoda keçirilmiş son mundialda 101 ölkədən 557 boksçu iştirak edib.
Azərbaycan komandası turnirdə bütün çəkilərdə, yəni 11 çəki dərəcəsində təmsil olunacaq 23 komandadan biridir. Amma kəmiyyət heç də keyfiyyət demək deyil. Məsələn, biz Pekin Olimpiadasında yalnız Samir Məmmədov (51 kq) və Şahin İmranovla (57 kq) təmsil olunsaq da, bürünc medal qazana bilmişdik. Amma bu, yəqin ki, sadəcə, xoş istisnadır. Son vaxtlar rəsmi yarışlarda millinin göstərdiyi nəticələr qəflətən aşağı düşməyə başlayıb, qarşıdan gələn mundialda isə şöhrətin yenidən qaldırılması son dərəcə çətin olacaq. Ən azı ona görə ki, 2007-ci ildə Çikaqoda keçirilmiş mundial siyasi motivlər üzündən ABŞ-a yollanmamış kubalı boksçuların iştirakı olmadan keçirilib. İndi isə Azadlıq adası təmsilçiləri əksinə, tam heyətlə Milana yollanmaq fikrindədirlər və demək, mükafatlar uğrunda rəqabət kifayət qədər güclənəcək. Boksçularımızın bu rəqabətə davam gətirə bilib-bilməyəcəyi böyük sual altındadır. Boks üzrə dünya çempionatının 2 ildən bir keçirildiyini nəzərə alsaq, planetin ən güclüsü titulunun qiymətinin necə yüksək olduğu aydınlaşar.
İstənilən halda, hələ ki millinin məşqçilər heyətinin vaxtı var və hazırda hazırlıq özünün həlledici mərhələsinə qədəm qoyur.
Yeri gəlmişkən, çempionatda bir sıra yeniliklərə də imza atılacaq: ilk dəfə olaraq, turnirin püşkatması AIBA reytinqinə əsasən aparılacaq, döyüşlərdə hesab isə tamaşaçılar və boksçular üçün açıq olmayacaq. Ümumiyyətlə, assosiasiyanın püşkatmanı boksçuların statusuna əsasən keçirməkdə gecikdiyini söyləmək olar. Bu qayda bir çox idman növlərində tətbiq edilir, məsələn, cüdoda Beynəlxalq Federasiya reytinqləri az qala hər həftə açıqlayır. İndi isə boksçular da mundialda yüksək reytinqlilərin sırasına qatılmaq üçün mübarizə aparmalıdırlar. Amma artıq bu xalların toplanması üçün vaxt qalmayıb - ranqlar haqda tabel avqustun 29-da açıqlanacaq və oradakı vəziyyət dünya çempionatının püşkatmasında əsas götürüləcək.
Onu da nəzərə almaq lazımdır ki, bizim bir sıra atletlərimiz qiymətləndirilmədə o qədər də yüksək yerləri tutmurlar və bu, o deməkdir ki, həmin boksçular yarışın ilk mərhələlərindəcə favoritlərlə qarşılaşa bilərlər.
Digər tərəfdən, indiyədək şəffaf hesab olunan hakimlik yenidən qapalı xarakter alır. Əvvəllər boksçular qarşılaşmanın gedişində hesabdan xəbərdar olurdularsa, indi onlar bu haqda yalnız döyüş başa çatdıqdan sonra məlumat alacaqlar. Əlbəttə ki, bütün bunlar idmançılarda əlavə əsəbilik yaradacaq və bu, xüsusilə medalların bir addımlığında keçiriləcək qarşılaşmalarda hiss ediləcək. Axı, həmin mərhələdə, demək olar ki, bərabər güclü idmançılar qarşı-qarşıya gəlir.
Qadın boksu Olimpiadada?
Bu arada 2012-ci il Olimpiadasında qadın boksunun debüt etmək şansı kifayət qədər yüksəkdir. Əgər bu ideya həyata vəsiqə qazanarsa, bu, yalnız kişilərə aid kateqoriyanın ixtisarı nəticəsində baş verəcək. Bu isə, əlbəttə ki, Azərbaycanın xeyrinə deyil.
Son zamanlar kifayət qədər fəallaşmış Beynəlxalq Həvəskar Boks Assosiasiyası (AIBA) artıq qadın boksunun Olimpiadaya daxil ediləcəyi təqdirdə hansı kateqoriyaların olacağını da müəyyənləşdirib. Nəzəri baxımdan o, 3 çəki dərəcəsində təmsil ediləcək - 51 kiloqramadək, 60 və 75 kq. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin (BOK) Proqram komitəsi bu məsələni Berlində keçiriləcək toplantısında müzakirə edəcək və yekun qərar BOK-un Konqresinin bu ilin oktyabrında Kopenhagendə təşkil olunacaq yığıncağında çıxarılacaq.
Bununla yanaşı, unutmaq olmaz ki, AIBA-nın planı reallaşarsa, kişilər arasında çəki dərəcələrinin sayı azaldılacaq. Hazırda onun sayı 11-dir. Lakin qadın boksu Olimpiadada təmsil olunarsa, o, 8-dək azaldıla bilər. "Biz təkliflər hazırlamışıq və onları Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin müzakirəsinə çıxaracağıq. Boks yeganə olimpiya idman növüdür ki, orada qadınlar çıxış etmir", - deyə AIBA-nın rəhbəri Çinq Ko Vu bildirib.
Yeri gəlmişkən, qadın boksunun 2008-ci il Olimpiadasına daxil edilməsinə dair 2005-ci ildə göstərilmiş cəhd uğursuzluqla nəticələnmişdi. O zaman BOK hesab etmişdi ki, qadın boksu hələ dünyada kifayət qədər geniş yayılmayıb. Bu dəfə BOK-un qərarı müsbət olarsa, qadın boksçular üçün 2012-ci il Olimpiadası üçün ilk seçmə mərhələ 2010-cu ilin oktyabrında Barbadosda keçiriləcək dünya birinciliyi olacaq.
Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə hesab edir ki, hər bir idman növündə hansısa daxili dəyişikliklərin baş verməsi normaldır, lakin oyunlarda bu və ya digər idman növləri üçün ayrılmış medalların sayı dəyişməz qalmalıdır. Bu, qılıncoynatmada da özünü göstərib - bu idman növündə qadınlar arasında yarış Olimpiadaya yalnız 2004-cü ildə salınıb. "BOK-un əsas ideyası Olimpiya proqramının daha müasir, baxımlı, cəlbedici olması, eyni zamanda iştirakçılar və qazanılan medalların balansının pozulmamasıdır. Lakin əgər hər idman növündə kişilərlə yanaşı qadınlar da yarışarlarsa, bunu etmək çox çətin olacaq - demək, mükafat dəstlərinin sayı artacaq. Əgər iştirakçıların heyətini tənzimləmək mümkündürsə, mükafatlarla bağlı bunu etmək çox çətindir", - deyə Ç.Hüseynzadə bildirib.
Maraqlıdır ki, güləşdə də oxşar situasiya yaranıb. Burada qadınlar arasında çəki dərəcələrinin artırılması gündəmdədir. Beynəlxalq Federasiyanın (FILA) rəhbəri Rafael Martinetti də hələ bir müddət əvvəl bəyan edib ki,  bu məsələ ilə bağlı BOK-la ilkin razılıq əldə edib.
Boksa qayıdaraq, qeyd edək ki, bu növdə mükafatlar uğrunda mübarizənin aparıldığı çəki dərəcələrinin sayının dəyişməz qalacağını güman etmək olar. Əgər ideya reallaşarsa, kişilər 8 çəki dərəcəsində mübarizə apararaq, onlardan 3-nü qadınlara verəcəklər. Bu zaman isə Azərbaycanın Boks Federasiyası artıq qadın boksunun inkişafına da diqqət ayırmalı olacaq.

Специалисты дают осторожные прогнозы относительно выступления наших боксеров на чемпионате мира
Главным стартом для сборной Азербайджана по боксу в этом году станет чемпионат мира в Милане. До его начала осталось совсем немного - уже 1 сентября пройдут первые бои и команда приступила к завершающему этапу подготовки. Какими же будут результаты в Италии, учитывая, что костяк коллектива еще не оформился, а за последние годы отечественная школа подрастеряла свои позиции на международной арене?
Стабильность не просматривается
Вице-президент национальной федерации Агаджан Абиев, анализируя ситуацию, заметил, что нашим мастерам кожаной перчатки будет очень непросто побороться за награды, принимая во внимание ряд факторов. "Сейчас только появляются контуры обновленной команды, поэтому боксерам будет крайне тяжело решать высокие задачи. Во всяком случае на ближайшем мундиале, так как команде необходимо время для того, чтобы спортсмены получили необходимую международную практику, набрались опыта и освоились на большом ринге", - считает А.Абиев. И его вполне можно понять, ведь сейчас сборная планомерно готовится к Олимпиаде в Лондоне и чемпионат мира рассматривает как полигон для экспериментов. К тому же в Милане не будет боксировать бронзовый призер Олимпиады в Пекине Шаин Имранов, взявший тайм-аут в карьере, поэтому ближайшему резерву представляется хороший шанс заявить о себе.
С другой стороны, наши атлеты пока не блещут стабильностью, в том числе и лидеры. Например, бронзовый призер мундиаля-2007 Самир Мамедов (54 кг), призеры чемпионатов мира и Европы Ромал Аманов (69 кг), Эльчин Ализаде (91 кг) за последнее время существенно сдали и пока не могут показать ту форму, которая помогала им побеждать. Хотя именно сейчас обрести ее, мягко говоря, было бы желательно, ведь команда изголодалась по победам. Ну а пока сборная Азербайджана поспособствовала своеобразному достижению, установленному на мундиале еще за полмесяца до его начала. Дело в том, что соревнование станет рекордным по количеству стран и боксеров, в нем представленных - на ринг в Милане выйдут семьсот семьдесят два боксера из ста тринадцати стран. Для сравнения, на последнем мундиале в Чикаго выступали пятьсот пятьдесят семь спортсменов из ста одного государства. При этом команда Азербайджана станет одной из двадцати трех, которая будет представлена полным составом, то есть во всех одиннадцати весовых категориях. Однако количество вовсе не значит качество. Например, на Олимпиаду в Пекине мы делегировали лишь Самира Мамедова (51 кг) и Шаина Имранова (57 кг), причем последний смог завоевать бронзовую медаль.
Но это скорее приятное исключение, так как в последнее время результаты сборной на официальных соревнованиях резко пошли на спад, а на предстоящем чемпионате мира поднять свое реноме будет чрезвычайно сложно. Хотя бы потому, что последний мундиаль в Чикаго в 2007 году прошел без участия кубинских мастеров кожаной перчатки, не отправившихся в США по политическим мотивам. Сейчас же посланцы острова Свободы, наоборот, в полном составе собираются в Милан, а значит, конкуренция за призовые места существенно возрастет. Смогут ли наши боксеры в такой солидной компании выдержать удар - большой вопрос. А если учитывать, что чемпионат мира по боксу проходит раз в два года, то титул сильнейшего на планете приобретает куда большую ценность. Как бы то ни было, но у тренерского штаба нашей команды еще есть время до соревнования и сейчас этап подготовки вступает в завершающую стадию.
К слову, чемпионат обещает ряд нововведений: впервые жеребьевка соревнования будет проводиться на основе рейтинга AIBA, а счет боев не будет открытым для зрителей и боксеров. Вообще ассоциация несколько запоздала с претворением в жизнь идеи проведения жеребьевки в соответствии со статусом боксера. Такая схема практикуется во многих видах, в том числе и в дзюдо, где Международная федерация обновляет рейтинг чуть ли не каждую неделю. Теперь боксерам необходимо поработать на рейтинг, чтобы оказаться на мундиале в числе сеяных. Причем времени для того, чтобы заработать зачетные очки, уже не остается - табель о рангах появится 29 августа и ее показатели будут взяты за основу при жеребьевке чемпионата мира. Стоит принять во внимание и то, что ряд наших атлетов занимают в квалификации не самые высокие позиции, в то время как они должны быть готовы к встрече с фаворитами уже на ранней стадии соревнования. С другой стороны, судейство, которое ранее считалось прозрачным, вновь приобретет закрытый характер. Ведь если раньше боксеры знали текущий счет боя, то теперь он будет обнародован лишь по его окончании. Естественно, все это будет стоить участникам соревнования дополнительных нервов, особенно во встречах на подходе к медалям, где противостоят друг другу приблизительно равные по силам противники.
Женский бокс на Олимпиаде?
Между тем на Играх-2012 вполне может дебютировать женский бокс. Но если эта идея и получит путевку в жизнь, то только за счет сокращения категорий у мужчин. Что, конечно же, не на руку Азербайджану. Существенно активизировалась Международная ассоциация любительского бокса (AIBA), которая уже определила категории в случае вхождения женского бокса в программу Игр. Теоретически он будет представлен тремя весовыми категориями - до 51, 60 и 75 кг. Программный комитет Международного олимпийского комитета (МОК) рассмотрит это предложение на своем заседании в Берлине, а окончательное решение вынесет Конгресс МОК в октябре этого года в Копенгагене.
При этом не стоит забывать, что если план AIBA пройдет, то тогда уменьшится количество весовых категорий у мужчин. Сейчас их одиннадцать, но если женский бокс все же попадет на Игры, то их количество может сократиться до восьми. "Мы подготовили предложение и представим его на рассмотрение Международного олимпийского комитета. Бокс - единственный олимпийский вид спорта, в котором не соревнуются женщины", - отметил глава AIBA Чинг Ко Ву. Кстати, предыдущая попытка включить женский бокс в программу Игр-2008, предпринятая в 2005 году, закончилась неудачей. Тогда МОК посчитал, что женский бокс еще не получил достаточного распространения в мире. Если вердикт МОК в этот раз окажется положительным, то первым квалификационным отбором у женщин-боксеров на Олимпийские игры-2012 станет чемпионат мира, который пройдет в Барбадосе в октябре 2010 года.
Вице-президент НОК Азербайджана Чингиз Гусейнзаде отметил, что каждый вид вправе проводить какие-то внутренние изменения, непреложным лишь должно оставаться одно - количество комплектов медалей для того или иного вида спорта на Играх. Это видно на примере фехтования, ведь женская сабля вошла в программу Игр лишь в 2004 году. "Главная идея МОК заключается в том, чтобы сделать программу Игр более современной, смотрибельной, привлекательной с точки зрения телевидения, вместе с тем не нарушая баланса общего количества участников и разыгрываемых медалей. Но сделать это очень сложно, если каждая дисциплина будет дробиться на мужской и женский зачет -  количество комплектов наград будет расти. Если состав участников еще можно регулировать, то с наградами все намного сложнее", - отметил Ч.Гусейнзаде.
Любопытно, что схожая ситуация сложилась и в борьбе, где может увеличиться количество олимпийских весовых категорий у женщин. Тем более что глава Международной федерации (FILA) Рафаэль Мартинетти ранее заявил, что у него существует предварительная договоренность об этом с МОК. Возвращаясь к боксу, надо отметить, что если в виде разыгрываются одиннадцать комплектов наград, можно предположить, что их количество останется прежним. Просто тогда мужчины будут бороться только за восемь золотых, отдав на откуп женщинам три медали высшей пробы, если идея AIBA получит путевку в жизнь. И тогда уже Федерации бокса Азербайджана придется заняться также развитием женского направления, учитывая проведение обязательных лицензионных турниров и т.д. Остается лишь следить за развитием ситуации.