Çərşənbə axşamı, 20:41
Dünya Çempionatı 2010-un seçmə mərhələsi çərçivəsində Bakıda keçirilən qarşılaşma əvvəlcədən gözlənildiyi kimi, meydan sahiblərinin məğlubiyyəti ilə bitdi
Dünya Çempionatı-2010-un seçmə mərhələsi çərçivəsində Azərbaycan millisi üçün vacib qarşılaşmalardan olan Almaniya matçı, elə proqnozlaşdırıldığı kimi də bitdi. Özü də bu vaciblik yarışın strategiyası ilə yox (Azərbaycan yığması artıq çoxdandır ki, qrupda yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmır), rəqibin üçqat dünya çempionu olması ilə bağlı idi.
İstənilən halda, sürpriz qeydə alınmadı və Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirilən qarşılaşma Bundestimin 2:0 hesablı qələbəsi ilə başa çatdı.
İmkanlar var, qol isə yox
Bu kampaniyada komandamız hələ bir dəfə də olsun rəqib qapısına qol vura bilməyib və azarkeşlərlə yanaşı, baş məşqçi Berti Foqts da millinin bu dəfə ənənəni pozacağını gözləyirdi. Azərbaycan klublarının, xüsusilə də "Qarabağ"ın Avrokuboklardakı son uğurlarının fonunda gözləntilər daha çox idi. Məhz bu səbəbdən baş məşqçi meydana, əsasən, "Qarabağ"ın oyunçularını buraxmağa qərar verdi - qapıçı Fərhad Vəliyevlə yanaşı, yarımmüdafiəçilər Elvin Məmmədov və Vüqar Nadirov, hücumçu Vaqif Cavadov, həmçinin müdafiəçi Rəşad Sadıqov ilk dəqiqələrdən meydana çıxdılar. Və demək olar ki, ümumilikdə komanda özünü heç də pis göstərmədi. Hər halda, rəqib qapısı qarşısında qol vəziyyətləri yaradılırdı. Lakin təəssüf ki, onların reallaşdırılması mümkün olmurdu. Özü də, tərifli alman müdafiəsi də o qədər də etibarlı təsir bağışlamırdı. Lakin sonda əsas olanı yaradılmış vəziyyətlər yox, statistikadır - almanlar qapılarında bir qol belə görməyərək, Azərbaycan millisini 2 dəfə mərkəzə dəvət etdilər.
Etiraf etmək lazımdır ki, meydan sahibləri rəqibin hücumlarına kifayət qədər təhlükəli cavablar verirdi. Bu baxımdan matçın ilk dəqiqələrində qapıçı Robert Enke ilə təkbətək çıxsa da, zərbə vurmağı yox, müdafiəçiləri gözləməyi üstün tutan Mahir Şükürovun epizodunu xatırlamaq yerinə düşər. Almaniya isə əlinə düşən ilk məqamdaca topu qapıdan keçirə bildi. Hətta həmin anı 100 faizlik qol epizodu da saymaq olmaz. Bastian Şvaynştayger cərimə meydançası xətti yaxınlığında topu ələ keçirərək müdafiəçiləri önündən çəkdi və zərbə endirdi. Top düz qapıçının əllərinə doğru istiqamətlənsə də, o, zərbənin qarşısını ala bilmədi.
Hesabda önə keçdikdən sonra da ərazi üstünlüyünü əldən verməyən almanlar qarşılaşmaya tam nəzarət edirdilər. Lakin xeyli müddət qapılar qarşısında qol epizodları yaşanmadı. Yalnız ilk yarının sonlarında Miroslav Kloze özünü cinahdan ötürməyə yetirsə də, top qapıçının qarşısında yerə çırpılaraq, çərçivənin üstündən keçdi.
Amma ikinci yarıda Kloze istəyinə çatdı: Mario Qomesin zərbəsindən sonra qapı tirinə dəyib geri dönən topa özünü yetirən hücumçu onu başla qapıdan keçirdi.
Bundan sonra almanlar sakitləşərək, təşəbbüsü meydan sahiblərinə verdilər və qeyd etmək lazımdır ki, futbolçularımız elə ilk həmlədəcə qollardan birinin əvəzini çıxmağa yaxın idilər. Meydanın mərkəzində iki rəqib futbolçunu aldadan Şükürov sürətli hücum quraraq, rəqibin "üçə dörd" yaxalanmasına səbəb oldu. Lakin bu hücumdan da maksimum nəticə əldə etmək mümkün olmadı.
Digər tərəfdən, qarşılaşmanın gedişini nəzərə alaraq, demək olar ki, qonaqlar bütün bacarığını ortaya qoymadılar və nəticədə biz Almaniyanın əsl oyununu görə bilmədik. Çünki Şvaynştaygerin 11-ci dəqiqədə gələn qolundan sonra rəqibin qələbəni əldən buraxmayacağı aydınlaşmışdı.
Bundan başqa, hələ qarşılaşmadan əvvəl Foqts Almaniya üzərində qələbənin real olmadığına işarə etmişdi. Nəzərə alsaq ki, seçmə mərhələnin başlanğıcında Almaniya millisi Helsinkidə finlərlə 3:3 oynayaraq, zorla heç-heçəyə nail olmuşdu, bu, kifayət qədər qəribə mövqe sayıla bilər. Aydındır ki, vaxtilə Almaniya millisinə baş məşqçilik etmiş Foqtsun öz həmyerlilərinə qarşı oyundan danışması asan deyildi. Lakin bunun əksini göstərən təcrübə də var. Hazırda Rusiya millisinin sükanı arxasında olan Qus Hiddinqə Avropa çempionatının dörddəbir finalında Hollandiya yığmasına qalib gəlməyə heç nə mane olmamışdı. Əlbəttə ki, bizim komandamız Almaniya üzərində qələbə qazanmağa hazır deyil. Lakin məsələ ondadır ki, komanda məğlubiyyətə rəğmən, yadda qalacaq oyun da göstərmir. Almaniya ilə qarşılaşmada futbolçularımız nəyəsə cəhd etdilər. Amma güclü yığma qarşısında özünü göstərmək üçün cəhd etmək kifayət deyil. Ümumilikdə götürdükdə, millimiz bundan əvvəlki oyunlarda da olduğu kimi, vahid oyun nümayiş etdirmədi. Almanlar isə Bakıda qazandıqları qələbə ilə qrupda liderliklərini daha da möhkəmləndirdilər və ikinci yerdə qərarlaşan Rusiya millisi ilə xal fərqini 4-ə çatdırdılar. Amma sonuncuların hələ ehtiyatda oyunu var və yəqin ki, qrupun qalibi Moskvada tərəflər arasında keçiriləcək matçda müəyyənləşəcək.
"Qarabağ" və "Bakı" pley-off astanasında
Millinin uğursuzluğunu Avropa Liqasının pley-off mərhələsinə yüksəlmiş Azərbaycan klubları kompensasiya edə bilər. Bu baxımdan Hollandiyanın "Tvente" klubu ilə qarşılaşacaq "Qarabağ"ı xüsusi qeyd etmək istərdik.
Xatırladaq ki, ağdamlılar bu mərhələyə Finlandiyanın "Xonko" klubunu səfərdə minimal hesabla məğlub etdikdən sonra yüksəliblər. Onların mərhələ adlaması üçün T.Bəhramov adına Respublika stadionunda məğlub olmamaq tələb edilirdi və "Qarabağ" bunun öhdəsindən gələ bildi. Finlandiyada rəqib qapısına yol tapdıqdan sonra, Bakıda da hesabı açmaqla ağdamlıların mərhələ adlamaq şansını artıran Elvin Məmmədovu xüsusi qeyd etmək lazımdır. Bunun ardınca dərhal Koskinen hesabı bərabərləşdirsə də, Rəşad Sadıqovun uzaqdan cərimə zərbəsi nəticəsində vurduğu qol cütlüyün taleyini həll etdi.
Diqqətçəkən məqamlardan biri də ondan ibarətdir ki, "Qarabağ" nail olduğu uğurları, faktik olaraq, güclü ehtiyat oyunçular olmadan əldə edir. Məsələn, liderlərdən Emin İmaməliyevin zədəsi onun Bakıda meydana çıxmasına imkan vermədi və bu, məşqçilər üçün əsl başağrısı oldu. Lakin buna baxmayaraq, klub Avrokubok yarışlarında kifayət qədər inamlı təsir bağışlamaqdadır. Komandanın əsasını birmənalı olaraq azərbaycanlı futbolçuların təşkil etməsi də az əhəmiyyət daşımır. Yalnız Admir Tellinin legioner olduğu komandada Rəşad Sadıqov, Vaqif Cavadov, Vüqar Nadirov, Fərhad Vəliyev, Elnur Allahverdiyev və digərləri yeni nəsil üçün əsl nümunə sayıla bilərlər.
Xüsusilə milli çempionatda limitin aradan qaldırılması fonunda Qurban Qurbanovun yerli kadrlara üstünlük verməsi vurğulanmalıdır.
Yeri gəlmişkən, gənc mütəxəssis Avropada uğurlu çıxış edən klub yaratmaqla, özünü ən yaxşı tərəfdən göstərə bildi. Özü də komandanın oyunçulanın əla fiziki formada olması da diqqəti cəlb edir - oyunçular həm "Rusenborq", həm də "Xonka" ilə qarşılaşmalarda fiziki cəhətdən yaxşı təsir bağışlayırdılar.
Azərbaycan millisinin sabiq hücumçusu bir məşqçi kimi artıq minimum vəzifənin öhdəsindən gəlib. Amma indi klubun qrup mərhələsinin bir addımlığında olduğunu nəzərə alsaq, "Qarabağ"ın Avrokubok planlarına, təbii ki, dəyişikliklər edilib. Düzdür, bunun üçün komanda Hollandiyanın "Tvente" klubunu yolundan kənarlaşdırmalıdır ki, bu da çətin görünür.
Digər tərəfdən, son anadək kluba yalnız Avropa Liqasının startında kömək etməyə razılıq vermiş Rəşad Sadıqovun komandada qalıb-qalmayacağı da aydın deyildi. Onun "Kocaelispor" klubuna qayıdacağı istisna olunmurdu. Lakin Rəşad "Tvente"yə qarşı oyunda da meydana çıxacağını söyləməklə, azarkeşləri sakitləşdirib.
"Bakı" isə Çempionlar Liqasının üçüncü seçmə mərhələsini adlaya bilmədi. Öz meydanında Bolqarıstanın "Levski" klubu ilə heç-heçə (0:0) oynayan bakılılar, Sofiyada keçirilən təkrar qarşılaşmada 0:2 hesablı məğlub oldular. Qeyd etmək lazımdır ki, Coko Hacıyevskinin yetirmələri bu qarşılaşmada hazırkı Avropa turnirlərindəki ən zəif oyunu nümayiş etdirdi.
Lakin məğlubiyyətə baxmayaraq, "Bakı"nın Avrokuboklarda çıxışı hələ davam edir. Axı, Çempionlar Liqasının üçüncü seçmə mərhələsində məğlub olan klublar avtomatik olaraq Avropa Liqasının pley-off mərhələsinə düşürlər. Bu mərhələdə isə "Bakı"nın rəqibi "Bazel"dir.
Bir daha qeyd edək ki, "Bakı" Sofiyada azarkeşlərin ondan gözlədiyi oyunu nümayiş etdirmədi. Qonaqlar meydanın hər yerində mübarizə aparır, əks-hücumlar qurmağa çalışırdılar. Lakin hər şey onların istədikləri kimi alınmırdı. Top daha çox rəqibdə olur, "Bakı"nın hücum qurmaq istəkləri isə uğursuz alınırdı. Nəticədə, əsas kozır sayılan nəhəng braziliyalı Feliks top üzünə həsrət qaldığından, topa yiyələnmək üçün tez-tez geri çəkilməli olurdu.
Əlbəttə ki, bütün bunlar bolqarıstanlı müdafiəçilərin xeyrinə idi. Rəqib hücumçular isə "Bakı"nın müdafiədəki səhvlərindən lazımınca yararlandı: Yovov hesabı açdı. Düzdür, buraxılan bu qol "Bakı" üçün heç nəyi dəyişmirdi - istənilən halda vurulan bir top bakılıları növbəti mərhələyə çıxaracaqdı. Lakin komanda rəqib qapısı önündə heç nə yarada bilmədi. Əksinə, "Levski" cinahdan gələn pası qapıya yollayan Georgia Xristovun hesabına fərqi daha da artırdı.
Bir sözlə, "Bakı" Çempionlar Liqasının növbəti mərhələsinə keçməklə bağlı arzusunu reallaşdıra bilmədi və indi Avropa Liqasında onu "Bazel"lə qarşılaşma gözləyir.

СТАТИСТИКА НЕМЕЦКОЙ МАШИНЫ
Довольно предсказуемо завершился для сборной Азербайджана один из важнейших матчей отборочного турнира чемпионата мира-2010 против Германии. Важнейший не с точки зрения соревновательной стратегии, учитывая, что наша команда уже давно не претендует на высокие места в группе, а в плане противостояния с трехкратными чемпионами мира. Сюрприза не произошло - встреча на Республиканском стадионе им. Т.Бахрамова ознаменовалась победой "Бундестим" со счетом 2:0.
Моменты есть - голов нет
В текущей кампании наш коллектив еще не провел ни одного мяча в ворота соперника, и ее главный тренер Берти Фогтс, равно как и болельщики, предполагал, что его подопечные смогут отличиться в отчетной игре. Особенно на фоне последних успехов азербайджанских клубов на еврокубках, в частности "Гарабаха", заставившего заговорить о себе в восторженных тонах. Поэтому наставник не стал изобретать велосипед, а сделал ставку именно на игроков агдамского клуба, выпустив в составе голкипера Фархада Велиева, полузащитников Эльвина Мамедова и Вугара Надирова, форварда Вагифа Джавадова, а также защитника Рашада Садыхова. И, в общем-то, команда показала себя неплохо, во всяком случае создавала моменты для взятия ворот, но не могла довести их до логического завершения. Хваленая немецкая оборона также оказалась не самой надежной, но в итоге все сводится не к моментам, а к статистике - немцы забили два мяча, не пропустив ни одного.
Надо признать, что хозяева отвечали на атаки противника достаточно опасными выпадами. Так, самый активный в составе нашей команды Маир Шукюров уже на первых минутах игры смог выйти один на один с Робертом Энке, но не пробил, а решил подождать защитников. В конечном счете момент был упущен. Зато Германии удалось реализовать первый же момент. Причем эпизод стопроцентно голевым даже не был. Бастиан Швайнштайгер получил мяч на линии штрафной площади, "качнул" защитника и пробил по воротам. Хотя мяч летел точно в руки вратаря, он не смог справиться с сильным ударом Швайнштайгера.
Поведя в счете, немцы не утратили территориального преимущества, продолжая подолгу контролировать мяч. Но голевых моментов долгое время не возникало. Лишь под занавес первого тайма Мирослав Клозе здорово открылся под подачу с фланга и отлично пробил в противоход голкиперу, но мяч, ударившись о землю, перелетел и вратаря, и ворота. Зато уже во втором тайме форвард смог добить мяч в сетку, когда мяч после удара Марио Гомеса угодил в перекладину. Теперь уже немцы успокоились, отдали инициативу хозяевам, которые практически сразу же могли один мяч отыграть. Шукюров обыграл двух соперников в центре поля и организовал быструю атаку "три в четыре", однако так и не смог выжать из нее максимума.
С другой стороны, учитывая ход матча, гости не выкладывались на все сто процентов, и мы не увидели фирменной игры Германии. Отчасти сказался и ранний гол Швайнштайгера на 11-й минуте, после которого стало ясно, что титулованный соперник победу не упустит. К тому же еще перед встречей Фогтс дал понять, что выиграть у немцев нереально. Довольно странное мнение, учитывая, что на старте кампании “Бундестим” еле унесла ноги из Хельсинки, сыграв там вничью с финнами (3:3). Понятно, что как бывшему тренеру сборной Германии Фогтсу нелегко готовить к игре со своими земляками команду Азербайджана. Но есть и примеры обратного свойства, в частности голландцу Гусу Хиддинку, стоящему у руля российской дружины, ничто не помешало обыграть "оранжевых" в четвертьфинале чемпионата Европы. Да, побеждать немцев наша команда не готова, но вся проблема в том, что коллектив не показывает той игры, которая бы запомнилась, несмотря на поражение. Да, футболисты в поединке с немцами старались, однако одного старания мало для того, чтобы показать себя с лучшей стороны перед грандом. По большому счету команда не продемонстрировала цельной игры, впрочем, как и в предыдущих встречах.
Победив в Баку, немцы еще более укрепили свое лидерство в группе, оторвавшись от идущей второй России на четыре очка. Правда, у последней имеется игра в запасе, так что победитель подгруппы определится, скорее всего, в матче в Москве.
"Гарабах" и "Бакы" на пороге плей-офф
Между тем компенсировать неудачи сборной вполне могут азербайджанские клубы, вышедшие в плей-офф Лиги Европы. Особенно хочется выделить "Гарабах", которому предстоит матч с голландским "Твенте". Выход в эту стадию турнира стал возможен благодаря победе над финской "Хонкой" - после минимальной победы в гостях агдамцам на Республиканском стадионе им. Т.Бахрамова необходимо было не проиграть, и хозяева справились с задачей. Настоящий голевой кураж поймал Эльвин Мамедов, который забил в Финляндии и открыл счет в повторном поединке, повысив шансы агдамцев на выход в плей-офф. И хотя Коскинен практически сразу же восстановил равновесие, все вопросы о победителе снял Рашад Садыхов мощным ударом со штрафного.
Хотелось бы заострить внимание не столько на спортивной составляющей, сколько на том, что "Гарабах" добился успеха, фактически не имея ровной скамейки запасных. Травмы лидеров, как, например, полузащитника Эмина Имамалиева, не сумевшего выйти на поле в Баку, превращаются в настоящую головную боль для тренерского штаба. Но, несмотря на это обстоятельство, клуб на еврокубке выглядит довольно уверенно. Немаловажно и то обстоятельство, что костяк команды составляют исключительно азербайджанские футболисты, а роль легионера примерил на себя лишь албанец Адмир Телли. Так что Рашад Садыхов, Вагиф Джавадов, Вугар Надиров, Фархад Велиев, Эльнур Аллахвердиев и другие игроки "Гарабаха" могут стать прекрасным примером для подражания. Особенно на фоне отсутствия лимита на легионеров на национальном чемпионате, где наставник Гурбан Гурбанов предпочитает делать ставку на местные кадры.
К слову, сам молодой наставник показал себя с самой лучшей стороны, сформировав команду, которая успешно выступает в Европе. Причем обращают на себя внимание отменные физические данные игроков, которые смотрелись предпочтительнее и в поединках против "Русенборга", и в играх против "Хонки". Как тренер экс-форвард сборной Азербайджана уже выполнил свою задачу-минимум, но теперь первоначальные еврокубковые планы претерпели некоторую корректировку, учитывая близость группового этапа. Правда, для этого в плей-офф команде необходимо убрать с дороги голландский "Твенте", что видится проблематичным. С другой стороны, до последнего было неясно, останется ли в команде капитан сборной Азербайджана Рашад Садыхов, согласившийся помочь агдамцам лишь на старте Лиги Европы. Не исключалась его возможность возвращения в "Коджаэлистор", но футболист успокоил болельщиков, отметив, что он сыграет против "Твенте".
Между тем "Бакы" не удалось преодолеть третий квалификационный раунд Лиги чемпионов. Сыграв на своем поле вничью с болгарским "Левски" (0:0), в ответном поединке в Софии подопечные Джоко Хаджиевски уступили с результатом 0:2. При этом показали, пожалуй, самую худшую свою игру в текущей еврокубковой кампании, которая, несмотря на поражение, продолжается. Ведь команды, выбывшие в третьем раунде Лиги чемпионов, автоматически попали в плей-офф Лиги Европы. На этой стадии "кэпиталз" сыграет с "Базелем".
"Бакы" в Софии не показал той игры, которую от него ждали болельщики. Да, гости боролись за мяч на всех участках поля, пытались наладить контригру, но из этого мало что получалось. Снаряд в ногах чемпиона страны не держался, а всякие попытки комбинировать заканчивались неудачей. В итоге бразильский гигант Феликс, который должен был стать козырем "Бакы", остался на голодном пайке, и ему приходилось отходить вглубь, чтобы принимать мяч. Естественно, все это было на руку болгарским защитникам, не давшим сопернику развернуться. Слабиной в нашей обороне для взятия ворот не преминул воспользоваться Йовова. И хотя с забитым болгарами голом ничего для "Бакы" не менялось, учитывая, что результативная ничья их также выводила в плей-офф Лиги чемпионов, создать что-либо серьезное и опасное у ворот Петкова они не смогли. Наоборот, "Левски" смог укрепить свое преимущество за счет Георгия Христова, замкнувшего передачу с фланга. Одним словом, "Бакы" не смог осуществить свою мечту пробиться в следующий этап Лиги чемпионов и теперь переключился на Лигу Европы, ожидая рандеву со швейцарским "Базелем".