Çərşənbə axşamı, 23:18
"Emin stilini bir dəfə, yəni  həmişəlik seçib. Bu, hətta stil deyil.  XX əsrdəki parlaq müğənnilərə məxsus  ənənələrin davamıdır. Onlar üçün  hər şeydən vacibi səs idi. Elə bir səs ki, istənilən bəstədə seçilə bilsin, başqalarının mahnılarını ucaltsın, bütün pop-musiqiyə keyfiyyət standartları versin. Təsadüfi deyil ki, bu cür hitləri standart adlandırırlar". Azərbaycanlı ifaçı, həmyerlimiz Emin Ağalarovun yaradıcılığı barədə tənqidçilər belə düşünürlər. Musiqini yalnız hobbi olaraq seçmiş Emin Bakının Yaşıl Teatrında "Emin-life" adı altında öz ilk konsertini verəndən sonra anlamaq olur ki, bu musiqi peşəkarının belə  qiymətləndirmələrə  haqqı  çatır.
Royal, gitara, sevgi
İyulun 17-də baş tutan bu solo-konsert çoxdan gözlənilirdi. Həmin gün Eminin ifasında Azərbaycan və Amerika musiqi mədəniyyətlərini birləşdirən orijinal sintez kompozisiyalar səsləndi.
Natiq Şirinovun "Ritm" qrupunun ifasında ənənəvi Azərbaycan nağara ritmləri və Eminin orkestrinin ifasında klassik Amerika rok-n-rollu bir yerdə idi. Bu, Emin tərəfindən xüsusi olaraq Bakı konserti üçün düşünülmüş tamamilə yeni səs qovuşuğudur.
Rusiya KİV-ləri onu öhdəsinə götürdüyü istənilən işdə  uğur qazanmağı bacarmış  "oxuyan  biznesmen" adlandırıb. Bəlkə də Eminin musiqiyə yanaşmasında öz məntiqi var: "Görülən hər bir iş əla keyfiyyətli, bəlkə də, daha yaxşı olmalıdır". Və Bakıda keçirilən konsert ustalığın, peşəkarlığın göstəricisi, tamaşaçılarla ünsiyyət mədəniyyətinin, layiqli təqdimatın nümayişi olmaqla, bunu sübut etdi.
Emin yerli şou-biznesin bir çox təmsilçilərindən fərqli olaraq, öz şəxsiyyəti ətrafında şişirdilmiş ajiotaj yaratmadı. O sadəcə oxudu və həzn məxməri səsinə qulaq asmağa gələn insanlarla danışdı. Anşlaq oldu.
Emin royalda və gitarada ifa elədi. Böyük Müslüm Maqomayevin "Azərbaycan" mahnısından başqa ancaq ingiliscə oxudu. "Azərbaycan" insanları riqqətə gətirdi.  Zalın böyük ekranında Müslüm Maqomayevin şəkilləri, onun həyatından bəhs edən kinolentdən və konsertlərindən kadrlar göstərilirdi.
Emin bu böyük azərbaycanlının yaradıcılığını, onun yüksək insani mənəvi keyfiyyətlərinə vurğunluğunu etiraf etdi. Ondan dünyasını dəyişmiş bir insan kimi deyil, bizimlə birgə yaşayan, öz istedadı ilə hər kəsi heyran qoyan ustad kimi bəhs elədi. Həmin anda zalda oturmuş Tamara Sinyavskayanın hansı hisslər keçirdiyini anlamaq olardı.
Öz yaradıcılığından tamaşaçılara danışan Emin bildirdi ki, 15 il qabaq  "Ruh"  filminə baxdıqdan sonra özünə söz verib ki, oxumaq ustalığına yiyələndikdən sonra mütləq bu kinolentdəki məşhur saundtreki ifa edəcək. "Mən oxumağı öyrəndim və bu mahnını indi sizin üçün oxuyuram".
Onun parlaq nömrələrindən biri Natiq Şirinovun "Ritm" qrupunun müşayiəti ilə oldu. Emin səhnədən tamaşaçılara sevgi yağdırırdı və çoxları üçün onun konserti unudulmaz oldu. Elə onun üçün də "Bu, mənim Bakıda ilk konsertimdir. İlk dəfə baş verən hər şey heç vaxt unudulmur. Bakıdakı bu konsertimi bütün həyatımboyu unutmayacağam".
Emin onu da söylədi ki, Bakıdakı ilk konsertiylə  çox sevdiyi və indi zalda oturan nənəsinə verdiyi sözü yerinə yetirmiş oldu. Sonra əlavə etdi ki, yeni uğurlara can atanda o, çox qürur duyuduğu atasına bənzəməyə çalışır. Əlbəttə ki, Emin "cazibədar, ruh və xoşbəxtlik bəxş edən, ilham qaynağı olan" həyat yoldaşını çox sevdiyini də etiraf etdi.
Eminin Yaşıl Teatrdakı çıxışı sadə bir konsert deyildi. Söhbət Eminin öz vətənində ilk çıxışından gedir. Bu, ciddi addımdır və indi belə konsert vermək barədə qərar onu  göstərir ki, Emin öz musiqi karyerasını məqsədyönlü şəkildə qurur.
Cəsarətli aranjimanlar
Eminin musiqi karyerası 2006-cı ildə çıxardığı "Still" albomu ilə başlayıb. Daha sonra ikinci albomu "Incredible" işıq üzü görüb. Emin  həm də öz kompozisiyalarının müəllifidir. Üçüncü albomu "Obsession" isə 2008-ci ilin avqust ayında təqdim edilib. Bir ay qabaq isə ifaçı Moskvada yeni albomu "Devotion"un təqdimat konsertini keçirib. Musiqi tənqidçiləri bildirirlər ki, ilk diski olan "Still"  çox uğurlu alınıb və ictimaiyyət tərəfindən sevilib. Eminin "çətin ikinci albom" adlandırdığı "Incredible"in taleyi  çətin yox, inamlı olub.  Üçüncü albom "Obsession" isə musiqinin Emin üçün yalnız hobbi olması barədə şübhələrə son qoyub. Dördüncü albom "Devotion" birinci albomun çıxmasından cəmi dörd il keçməsinə baxmayaraq, Eminin zirvəyə doğru yolunda növbəti pillə olub.
Eminin şəxsi ənənəsi isə ən çağdaş aranjimanlardan çəkinməməyə dayanır və başlıcası isə bir diskdə ötən yüzilliyin klassikası ilə öz əsərlərini bir yerdə cəmləməkdir. Yeni "Emin-Devotion" proqramının anşlaqla keçən təqdimatı mayın 28-də Moskvanın ən yaxşı musiqi meydanlarından olan "B1 Maximum"da baş tutub. Orada ən müxtəlif dövrlərin Pol Ankadan və Layza Minellidən tutmuş "Sonic Youth" və "Anthony and the Johnsons"a kimi superulduzları çıxış ediblər.
Emin Yaşıl Teatrdakı  konsert proqramında narahat ballada  "Devotion"u qeyri-adi  gitara partiyası ilə ifa etdi. O, albom hazır olduğu son məqamda bəstələnib. "Mən qərara aldım ki, onsuz diski çıxarmayacağıq, demo-versiyanı mənim evimdə yalnız vokal və klaviş partiyaları ilə yazmalı olduq. Ancaq aydın idi ki, o, mən hələ studiyaya getmədən yaranmışdı", - deyə Emin albomun təqdimatında bildirdi.
"Devotion"a qədər isə albomu başqa, daha şux, çılğın simli çıxışlarla bəzədilmiş "Giving In" kompozisiyası açmalı idi.  "Bir az qeyri-adidir, amma mənim stilimdədir", - deyə müəllif dəqiqləşdirir. "Mənim stilimdədir" ifadəsi "Devotion"dakı mahnıların çoxuna aiddir, istər öz təbiəti ilə tam klassik olan xəyalpərvər lirika "Tomorrow", istərsə də "The Walker Brothers"in  repertuarından olan mahnılara bənzər "Goodbye" olsun.
Yaşıl Teatrdakı konsertdə bir neçə kaver-versiya da səsləndi.  Həmişə olduğu kimi bu da Eminin cürətli seçimi idi. "You Don't Have To Say You Love Me"nin Şirla Bessi, Elvis Presli, Tom Cons kimi ulduzlar tərəfindən ifalarına Emin özününkünü də əlavə etməyə çəkinmədi. Onu retronun qaçılmaz ahəngini tarazlaşdıran çağdaş aranjimanlı xüsusi səslənmə ilə təchiz etməsi də yerinə düşürdü. "Love Story" ("Ruh") isə mövzuya Eminin müəllif versiyası ilə yanaşmasıdır.
"Bu, mənim iki ən sevimli mahnımdan biridir. "Obsession"də mən "My Way"i yazmışam, indi ikincinin növbəsi çatıb",- deyə Emin bildirir. "Devotion"un CD-si üçün həm də Eddi Arnoldun "You Don't Know Me"si yazılıb. Özü də həmin mahnını müxtəlif dövrlərdə oxuyanların siyahısı maraqlıdır. Burada Rey Çarlz, Elvis Presli, Van Morrison, Maykl Bolton, Maykl Babl yer alıb. Məşhur standart "Unchained Melody"  yalnız fortepianonun müşaiyiətində səsləndirildi. Tamaşaçılar həm də Adriano Çelentanonun kaveri "Fuoco"nu da eşitdilər. Emin bu sevimli müğənnisinin "Torno A Settembre"sini həmişə öz proqramına daxil edir.
"Devotion" albomu Nyu-Yorkda yazılıb. Ona prodüserliyi Emin özü və əfsanəvi Moskva musiqiçisi Vladimir Ratskeviç edib. Müğənninin sözlərinə görə, onun karyerasında ilk dəfə olaraq disk üçün mahnılar çox yazılıb, nəticədə on beş mahnıdan yalnız on ikisi işıq üzü görəcək. Məhz bunlar Eminin Bakının Yaşıl Teatrının səhnəsində təqdim etdiyi proqramının özəyini təşkil ediblər.

"Emin's style has been chosen once and for all. It is not even style but a continuation of the traditions of the best singers of the 20th century, for whom their own voice was most important of all, a voice that could be recognized in any arrangements, a voice that made other people's songs great and set standards of quality for the whole of popular music. Isn't that why these hits are called standards?" This is how music critics review the work of Azerbaijani performer Emin Agalarov. Now that Emin, for whom music is a hobby, has performed in Azerbaijan for the first time, giving his first concert, Emin-life, at the Green Theatre in Baku, you realize that this music professional has thoroughly earned his reviews.
Grand piano, guitar, love
The long-awaited solo concert was held on 17 July. Emin performed original compositions, syntheses of Azerbaijani and American musical culture. There were traditional Azerbaijani rhythm drums from Natiq Sirinov's Rhythm group and classical American rock 'n roll performed by Emin's orchestra. Emin created this completely new blend of sound especially for the Baku concert. The Russian media dub him "the singing businessman" who is successful whatever he does, maybe because Emin bases his approach to music on the idea "whatever you do should be excellent, if not better". The Baku concert provided confirmation of this; it was a demonstration of his skill, professionalism, relationship with the audience and fine presentation. Emin has not created the kind of artificial fuss about his persona that many of our show business stars like to stir up. Emin just sang and talked to the people who had come to hear his rich, low voice.
The theatre was packed. Emin played the piano and guitar and sang only in English, except for the great Muslum Maqomayev's song, Azerbaijan, which was a very touching moment. Photo-graphs of Muslum Maqomayev and clips from films about his life and work and from his concerts were shown on a big screen. Emin declared his love for the work of this great Azerbaijani, for his great ethical and human qualities, talking about him not as someone who has departed this world but as someone still living among us, amazing and inspiring us with his talent. You can imagine the emotions at that moment of Tamara Sinyavskaya who was present in the theatre. Talking to the audience about his work, Emin said that 15 years ago when he saw the film Ghost, he said to himself that he would learn to sing and would definitely sing this famous film soundtrack. "I learnt to sing and will sing this song for you now." One of the best numbers was accompanied by Natiq Sirinov's Azerbaijani Rhythm Group.
Emin gave the gift of love from the stage and his concert will be unforgettable for many in the audience, as it is for him. "This is my first concert in Baku. The first time is never forgotten. I will remember this concert in Baku for the rest of my life." Emin said that by performing in Baku he was keeping a promise to his much loved grandmother - she was also present in the audience - and added that in striving for new success he was modelling himself on his father of whom he was very proud. And of course Emin declared his love for his "charming wife, who gives me wings and the happiness without which inspiration would be unthinkable". Emin's concert at the Green Theatre in Baku was not just a concert. It was Emin's first performance in his motherland. This is a serious challenge and it would seem that the decision to give the concert only now shows that Emin is carefully building his musical career.
Bold arrangements
Emin's musical career began in 2006 with the release of the album Still. His second album was called Incredible. Emin also writes his own songs. The third album, Obsession, was released in August 2008. A month ago in Moscow the performer gave a concert to launch his new album, Devotion. Music critics say that the first album, Still, was very successful and is a popular favourite. What Emin calls his "difficult second album", Incredible, turned out to be assured rather than difficult, while the third, Obsession, put an end to any fears that music might be just a hobby for Emin. The fourth album, Devotion, constituted another step for Emin in his assured upward progression, although less than four years had passed since the release of his first album. Emin habitually has no fear of the most contemporary arrangements and, more important still, of combining on one record classic songs from the last century with his own compositions. The sell-out premiere of his new programme, Emin-Devotion, was held on 28  May at the B1 Maximum Club, one of Moscow's best music venues where the stars of very different eras have performed: from Paul Anka and Liza Minelli to Sonic Youth and Anthony and the Johnsons.
Emin included the disturbing ballad Devotion, with its strange reflective guitar section, in his Baku concert programme. It was composed at the last minute, when the album was practically finished. "I decided that we would not release the disc without it, the demo version had to be recorded at home with just vocal and keyboard sections, but it was clear that it had worked even before I went to the studio," Emin said at the album's launch. Before he had written Devotion, another composition, the cheerful Giving In with its swashbuckling strings, was to have begun the album. "Slightly unusual but in my style," the composer says of the song. The description "in my style" can be applied to most of the songs on the Devotion CD, be it the classical, dreamy Tomorrow or Goodbye, reminiscent of something from the Walker Brothers' repertoire.
Emin performed several cover versions at the Green Theatre and as always they were a bold choice. Emin had no fear of adding his own version of You Don't Have To Say You Love Me to the versions he loves by Shirley Bassey, Elvis Presley and Tom Jones. Emin gives the song his characteristic sound, balancing an obligatory retro flavour with an appropriate modern arrangement. A Love Story (Ghost) is Emin's version of the famous subject. "This is one of my two favourite songs," Emin said. "I already recorded My Way on Obsession and now it's time for the second." Eddie Arnold's You Don't Know Me is also on the Devotion CD. The list of past performers of the song is impressive - Ray Charles, Elvis Presley, Van Morrison, Michael Bolton and Michael Ball. The famous standard Unchained Melody sounded marvellous accompanied just by the piano. Emin also performed Fuoco by Adriano Celentano, another of Emin's favourite singers, whose Torno A Settembre he always includes in his concert programmes.
The Devotion album was recorded in New York and produced by Emin and legendary Moscow musician Vladimir Ratskevich. The singer said that for the first time in his career more songs had been recorded for the album than eventually came out on it - 15 out of 25. They made up the backbone of Emin's Green Theatre concert programme.