KUKLALARDA YAŞANAN KEÇMİŞ
Postsovet məkanında ikinci olan Bakı Marionet Teatrı yenidənqurmaya və yeni tamaşanın qoyuluşuna hazırlaşır
Kuklaçılar səyahəti həmişə çox seviblər. Müxtəlif kənd, şəhər və ölkələri dolaşan aktyorların  çıxışları çox zaman ibrətverici olub. Adamlardakı daxili naqisliklərə yumoristik yanaşma ilə birgə, yüksək insani keyfiyyətlərin tərənnümü! İnsan təbiətinin müsbət cəhətləri önə çəkilir, qüsurlarsa sərt tənqidə tuş gəlirdi. Yaşlı insan üçün kukla hansısa bir nostalji elementidir, hansı ki, toxunanda sanki qarşısında canlanan oyuncaqlar aləminə ayaq basır.
Demək olar ki, hamımızın  uşaqlıqda sevimli kuklamız olub və ona xüsusi münasibət bəsləmişik, istəmişik ki, hansısa bir an o canlansın və insan kimi dil açıb danışsın? Kuklaya həyatı insan verir və insan nə qədər onunla oynayır, kukla da o qədər canlıdır. Bu belədir. Amma həyatda elə insanlar var ki, özlərinin müdriklik çağlarında da kuklalarla oynayırlar, özü də çox ciddi və həmişəlik. Hansı ki  kukla onun həyatının və ömürlük seçdiyi sənətinin bir hissəsi və hətta məkan və yaşam uğrunda mübarizəsinə, özünüifadəyə çevrilir. Hələ 1980-ci illərin sonlarında Azərbaycanda Tərlan Qorçu tərəfindən yaradılmış marionet teatrı məhz bu cür insanlar hesabına mövcuddur.
Özünüifadə barədə təsadüfən danışmadıq. Dünyada marionet teatrı elə də çox deyil. Postsovet məkanında biri Gürcüstandadır, əfsanəvi rejissor və dramaturq Rezo Qabriadze həmin teatrın rəhbəridir, ikincisi isə bizdədir. Avropada da onları barmaqla saymaq olar. Bu zaman teatrlardan söhbət gedir, marionet kuklaların ayrı-ayrı konsert nömrələrindən yox.
Üzeyir Hacıbəyovun əsərləri üzrə
Bəli, kuklaçılar gəzməyi seviblər, çünki onlar təbiətən "qastrolçudurlar". Azərbaycan kuklaçıları son 20 ildən çoxdur ki, elə yalnız bununla məşğuldurlar. Çünki teatrın İçərişəhərdə yerləşən binası bitməyən təmirdədir. Elə əvvəldən də, onun binası indiki kimi marionet teatrı üçün qətiyyən uyğun gəlmirdi. Binanın əsaslı təmirə və ciddi yenidənqurmaya, başqa sözlə, teatra uyğunlaşmağa böyük ehtiyacı var.
Marionet tamaşasını istənilən zalda oynamaq mümkün deyil, tamaşa zalı və səhnə sahəsi müəyyən şərtlərə cavab verməlidir. Məsələn, zalın pandusu, yəni mailliyi adi zallara nisbətən daha yüksək və müəyyən qalxma bucağı altında olmalıdır. Azərbaycan tamaşaçısı hazırda bu teatrın nadir çıxışlarından  məhrumdur. Kuklaların səhnəyə gəlişi hər hansı xarici ölkəyə qastrol öncəsi məşq şəklində təşkil olunur. Sonra kuklalar  teatrın qastrola növbəti dəvətinə qədər konservasiya edilir.
"Hazırda Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin mədəniyyət şöbəsinin balansında olan teatrın Nazirlər Kabineti yanında İçərişəhər Dövlət Tarix - Memarlıq İdarəsinin nəzarətinə verilməsi bizdə ümid işartısı yaradıb. Əslində, yetərincə, məntiqli qərardır. Axı 20 il qabaq teatra verilmiş binaya İçərişəhərdəki başqa obyektlərlə yanaşı bu idarə nəzarət edir. Deməli,  teatrın təmirinə və yenidənqurulmasına yönəldilən vəsaitlər İçərişəhər idarəsnin büdcəsindən ayrılacaq. Tarix memarlıq qoruğunun ərazisində olan bütün binalarla bağlı bu cür edilir", - deyə  teatrın rejissoru və rəhbəri Tərlan Qorçu "Region plus"a bildirib.
Hazırda teatrın aktyorları bir işçi kimi simvolik maaş alırlar və təəssüf ki, teatrın özü maliyyələşdirilmir, yeni tamaşaların qoyulması və teatr avadanlığının quraşdırılması üçün imkanlar hələ ki yoxdur.
Bütövlükdə, marionet teatrı fenomeninin özü yetərincə maraqlıdır. Marionetlərin çıxışı dünyada populyar olan teatr incəsənəti janrlarından biridir. Niyə?
"Səbəbini demək çətindir. Görünür, insanlar idarə etməyi və idarə olunmağı sevirlər. Uşaqlıqda bizim, yəqin ki, 90 faizimiz kuklalarla təmasda olmuşuq. Biz kuklalarla oynayırdıq, onlarla dostluq edirdik.  Bu baxımdan, böyük ehtimalla nostalji amilinin də müəyyən mənası var. İstənilən halda, biz buna öz təcrübəmizdə əmin olduq. Marionet tamaşaları teatrın yeganə növlərindəndir ki, çox uğurla həm körpənin, həm də yaşlı insanın və hətta qocanın diqqətinə səbəb olur. Bu, heyranedici effektdir. Məsələn, gərək etiraf edək ki, opera tamaşalarını olduğu şəkildə uşaqlar sevmir. Balet də hansısa yaşda xoş gəlir, hansındasa yox. Demək olar ki, hər bir teatr incəsənəti növünün özünəməxsus yaş təbəqəsi var. Amma marionet teatrını həm yaşlılar, həm də uşaqlar sevirlər. Hətta əlcək, çubuq kimi kukla teatrı növləri də yalnız balaca uşaqların xoşuna gəlir, bir qədər böyüklərsə  onlara laqeyd qalırlar", - deyə müsahibimiz fikrini bölüşür.
Bakı Marionet Teatrının konseptual ideyası böyük Azərbaycan bəstəkarı, Azərbaycan klassik musiqisinin banisi Üzeyir Hacıbəyovun yaradıcılığının tanınmasına əsaslanır. "Üzeyir Hacıbəyovun yaradıcılığını təbliğ edən teatrın yaradılması İtaliyanın "Karlo Kolla və oğulları" marionet teatrının fəaliyyətindən götürülüb. Bu teatr kuklaların iştirakı ilə tanınmış klassik əsərləri səhnəyə qoyur. Bizə həm də Zalsburqdakı Motsart Marionet Teatrı da örnək olur. Bu teatr, əsasən, həmin dahi bəstəkarın beş böyük operasına önəm yetirib: "Sehrli fleyta", "Fiqaronun toyu", "Don Covanni", "Hərəmxanadan qaçırılma" və "Hamı belə edir". Düşündüm ki, bəs biz niyə Üzeyir Hacıbəyovun əsərləri ilə teatr yaratmayaq? İlk növbədə biz öz seçimimizi "Arşın mal alan" operettasına yönəltdik", - deyə teatrın rəhbəri bildirir.
Tamaşa üzərində iş: kuklaların, dekorasiyaların, aktyorların hazırlanması 5 il çəkdi və həmin illər SSRİ-nin dağılma vaxtına düşdü. 90-cı illərin əvvəlində isə teatrın dövlətin dəstəyindən məhrum olduğu dönəmlər idi. Ona görə də  marionet teatrı "Arşın mal alan"dan dərhal sonra üzərində işləməyə başladığı "Leyli və Məcnun" tamaşasının qoyuluşunu təxirə salmalı oldu. Çünki nə pul, nə də bina vardı. Və bu gün də Tərlan Qorçu yeni tamaşanın hazırlanması ümidlərini binanın planlaşdırılan yenidənqurulması ilə bağlayır. Yalnız bundan sonra teatr yeni fəaliyyətinə başlaya bilər.
Hamı üçün teatr
Tanınmış memar, "Azerbaijan International" jurnalının redaktoru, ABŞ-da yaşayan azərbaycanlı Piruz Xanlo artıq teatrın yenidənqurulmasına rəhbərlik etməyə söz verib. "O, Londonda memarlıq fakültəsini bitirib, dünyanın çox tanınmış memarları ilə birgə oxuyub. Ərəbmənşəli Britaniya memarı Zaha Hədidlə bir parta arxasında oturub. Piruz Xanlo öz işinin mütəxəssisidir və özünüz düşünün, biz onun dəstəyini əldə etmişik. Düşünürəm ki, iyulun birinci ongünlüyündə o, ABŞ-dan hazır cizgi və planlarla gələcək. Bu isə o deməkdir ki, bizim əlimizdə Marionet Teatrının  yenidən qurulmasının tanıtım versiyası olacaq", - deyə Qorçu bildirir.
Əslində, Bakı Marionet Teatrı İçərişəhər çərçivəsində teatr yönümlü ilk ciddi mədəniyyət obyekti olacaq. Özü də o, nəinki  yerli tamaşaçıların, həm də şəhərin qonaqlarının, turistlərin, iş adamlarının çox getdiyi yer olacaq.
"Qeyd etmək istəyirəm ki, Bakıda, çox təəssüf ki,  turistlərə və xarici rəsmi qonaqlara göstərməli olan teatr tamaşaları yoxdur. Bəli, onları bizim Opera və Balet Teatrı ilə tanış etmək olar. Ancaq bir qayda olaraq, bizim qonaqların və rəsmi şəxslərin üçsaatlıq tamaşaya baxmağa vaxtı yoxdur. Amma Marionet Teatrının bütün klassik komponentlərə malik tamaşası 15 dəqiqəlik fasilə də daxil olmaqla cəmi 80 dəqiqə çəkir. Bu qısa zaman kəsiyində Azərbaycanın milli mədəniyyətinin bütün spektrini nümayiş etdirmək mümkündür. Teatr dünyada olan bu tipli teatrların hamısı kimi yetərincə kiçik, kamera tipli olacaq. Tamaşaçı zalında 40-dan 70-ə kimi tamaşaçı əyləşə bilər. Belə olanda bütün kamera tipli sənətlər kimi adama elə gəlir ki,  tamaşanı şəxsən səndən ötrü oynayırlar. Bu da nostalji və mövcudluq effektini bir qədər də artırır", - deyə rejissor vurğulayır.
Bina üçmərtəbəlidir. Üçüncü mərtəbədə klassik, yəni italyansayağı tamaşa zalı yerləşdirmək düşünülür. İkinci mərtəbədə isə çağdaş tamaşa formasına uyğunlaşdırılmış transform-zal olacaq. Orada kuklaların açıq hərəkət formaları istifadə ediləcək.
"Bütün bunlar bizim teatra yeni tamaşa formaları qoymağa, çoxsaylı  və maraqlı tamaşalar nümayiş etdirmək üçün xaricdən həmkarlarımızı  dəvət etməyə imkan verəcək. Teatr, demək olar ki, radio, televiziya və İnternet vasitəsiilə ötürməyin mümkün olmadığı mürəkkəb formadır. Buna görə də yalnız yerli deyil, həm də xarici canlı tamaşalara ehtiyac var. Biz yalnız bunun vasitəsiilə həm  rejissorlarımızı və aktyorlarmızı, həmçinin toplumu öyrədə bilərik. Yalnız bununla onlar irəli gedə bilərlər. İndi dünyada çox ciddi proseslər gedir. Nə qədər çalışsaq da, biz çağdaş incəsənətdə gedən hadisələrdən və transformasiyalardan yetərincə geri qalırıq.
Və biz indi əldən buraxdığımızın arxasınca çatmaq üçün on dəfə artıq səy göstərməliyik. Bu yaxınlarda mən, bir rəssam-dizayner kimi, 53-cü Venetsiya bennalında iştirak etmişəm. Bu, çağdaş incəsənətin beynəlxalq incəsənət sərgisi kimi ixtisaslaşdırılmış ən tanınmış forumlarından biridir. Orada ən çağdaş yanaşma ilə, demək olar ki, hər şey - teatr incəsənətinə oxşar şeylər, videoart, incəsənətin konseptual formaları, rəsmdən tutmuş qrafikaya qədər vizual incəsənət növləri göstərilir. Bu, çox ciddi və prestijli tədbirdir. Orada dünyanın ən iri qalereyaları təmsil olunur. Biz artıq ikinci dəfədir ki, bu sərgiyə qatılırıq. İlk iştirakımız 2007-ci ilə təsadüf edib. Bu tədbirdə iştirak göstərir ki, biz onlarla dabandabana gedə bilmərik, biz qaçmalıyıq. Çünki çox geridə qalırıq. Bizdə də istedadlı rəssamlar çoxdur, amma daha çox işləmək lazımdır", - deyə teatrın bədii rəhbəri bildirir.
Tərlan Qorçu əmindir ki, Azərbaycan Marionet Teatrını bərpa etmək üzrə növbəti cəhd uğurla nəticələnəcək və İçərişəhər idarəsinin maliyyə dəstəyi hesabına yeni "Leyli və Məcnun" tamaşasını səhnəyə qoymaq mümkün olacaq: "Əgər teatrın açılışı və binanın təqdimatı il yarıma başa gələrsə, həmin müddət ərzində biz də yeni tamaşa ilə çıxış etməyi bacararıq. Çox gözəl olardı".
Bu məsələdə məlumat çatışmazlığının öhdəsindən də gəlmək lazımdır. Əslində, çox az adama məlumdur ki, Bakıda belə bir teatr var. Marionet teatrının bazasında yalnız bir deyil, bir neçə tamaşa olsaydı, o, Azərbaycanın ən ciddi və dolğun mədəniyyət obyektlərindən birinə çevrilərdi. "Ən başlıcası isə, biz klassikaya və onun uşaqlar arasında populyarlaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirməliyik", - deyə Qorçu vurğulayır. Hazırda Hacıbəyovun operettaları, praktiki olaraq, iki teatrda -  Opera Balet Teatrında və Musiqili Komediya Teatrında oynanılır, təəssüf ki, o da tez-tez olmur.
"Teatr incəsənətini uşaqlara yalnız ədəbiyyat formasında, yəni bədii qiraət yolu ilə ötürmək mümkün deyil. Düşünmürəm ki, güclü teatr dəstəyi olmasa idi, Şekspirin pyesləri bu qədər yüksək uğur qazana bilərdi. Ola bilər ki, mən elə də yaxşı  nümunə gətirmədim, çünki Şekspir yetərincə böyük dühadır. Ancaq bu, gerçəkdən belədir. Pyesləri daim oxumaq bir qədər darıxdırıcıdır. Onlar elə ilk başdan tamaşa üçün yazılıblar. Üzeyir Hacıbəyov da dahidir - tanınmış dramaturq və bəstəkardır. Amma onun da yaradıcılığını teatr və səhnə vasitəsi ilə populyarlaşdırmaq lazımdır. Əminəm ki, bunu  insanın şəxsiyyətinin tam formalaşmış olduğu 20 yaşda etmək gecdir. Ən erkən yaşlardan söhbət getməlidir.
Fikir verin, Qərbdə teatra və sərgilərə valideynlər körpə uşaqlarla birgə gedirlər. Və uşaq hər şeyi çox gözəl başa düşür. Çünki beynində bu sahədə bilik layı açılır. Əgər formalar uşaqlar üçün maraqlı və anlaşılandırsa, bu, əsl uğurdur. Biz, məsələn, dəfələrlə müşahidə etmişik ki, bizim "Arşın mal alan" tamaşasından sonra uşaqlar çıxırlar və sadə ariyaları - "pulun var"ı və ya Süleymanın, Gülçöhrənin ariyasını oxuyurlar. Bu, çox önəmli amillərdəndir və bir teatr forması kimi marionet teatrının oynaya biləcəyi önəmli roldur", - deyə mütəxəssis əmin edir.
Hər şey əllə düzəldilir
Marionet Teatrı yetərincə maraqlı və baxımlı incəsənət janrı  olmasına  baxmayaraq, texnoloji cəhətdən ən mürəkkəblərindəndir. "Təəssüf ki, hər bir tamaşa xeyli uzun müddətə hazırlanır və çox vaxt itirilir. Heyf  ki, bu bizim fəaliyyətimizin ən ciddi qüsurudur. Bu teatrda hər şey kiçik ölçülərdə olduğundan əllə düzəldilir. Böyük teatrların projektorlarından tutmuş dekorasiya elementlərinə, səhnəyə, səhnənin texnoloji hissəsinə  və başqa atributlara qədər heç bir standart elementi Marionet Teatrına uyğun gəlmir. Və biz bütün bunları əllə etməyə məcburuq. Vaxta görə gecikməyimizin səbəbi budur", - deyə Tərlan Qorçu bildirir.  Teatrın indiki mərhələdə aktyor problemi yoxdur, çünki heyəti gündən-günə artır.
Bütün çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan Marionet Teatrı əlində olan bircə tamaşa ilə yetərincə ciddi teatr ənənələri olan ölkələrdə - Fransada, Almaniyada, Polşada, Rusiyada  və ABŞ-da uğurla çıxış edib. Ötən il Almaniyada Azərbaycan Mədəniyyəti İli elan edilməsi çərçivəsində göstərilən tamaşalar çox böyük uğur qazanıb. Bundan sonra Almaniya ilə sərhəd olan İsveçrədən Bakı Marionet Teatrına noyabrda on tamaşa göstərilməsi ilə bağlı sifariş gəlib.
"İki il qabaq biz Polşada qastrolda idik, bu ölkə də bir çox çağdaş incəsənət növlərinin beşiyidir - XX yüzilliyin ən avanqard  teatral istiqamətləri məhz bu ölkədə yaranıb. Bizim üçün bu, əsl imtahan oldu. Bizdə muğamı bilən səviyyədə hər kəsin teatrı bildiyi bir ölkəyə getmək cürət tələb edir, insanlar, hətta yetərincə biliklərə sahib olmasalar belə, intuitiv və instinktiv şəkildə onu hiss edirlər. Allaha şükür ki, biz bu imtahandan üzüağ çıxdıq. Bu göstərir ki, Bakı Marionet Teatrının mövcud olmağa tam haqqı var", - deyə rejissor fikirlərini yekunlaşdırdı.
Teatrda nəticə önəmlidir. Əgər sən evdə təkbaşına kətan üzərində rəsm çəkirsənsə və işin yaxşı alınmadısa, cəmiyyətə - onun estetik zövqünə  zərər vurmursan, çünki bu, sənin emalatxanandan o yana çıxmır. Buna görə də Bakı Marionet Teatrı yeni tamaşaları ilə yalnız uğur qazanmağa niyyətlənməlidir. Çünki kuklalarla iş çox vaxt və səy tələb edir. Bu cür zərif işdə yalnız dəqiqlik deyil, həm də hədəfə doğru düzgün istiqamət götürmək önəmlidir.

The Baku Marionette Theatre, which is the second in former Soviet countries, is preparing for reconstruction and a new show
Puppeteers have always loved travelling. They wandered to different villages, cities and countries with their performances. Their shows were often of an edifying nature, ridiculing not only human vices, but also their virtues, encouraging the positive features of human nature and criticizing its shortcomings. For an adult, a puppet has an element of nostalgia which allows him to indulge in the world of living toys. Who among us did not have a special attachment to their favourite puppet in childhood? Which of us did not want it to live and start talking? Man breathes life into a puppet, and it lives as long as it is played, whether by child or adult. This is a fact. There are adults in the world who play with puppets in earnest and forever. There are people for whom the puppet is part of their life and profession, and maybe even a competition for space, the right to life and originality. These are the people thanks to whom the Marionette Theatre still exists in Azerbaijan despite all its problems. It was established and led by Tarlan Qorcu in the 1980s. It was not by chance that we spoke about originality. There are few marionette theatres in the world. In the post-Soviet area, there is only one in Georgia, run by the legendary film director and playwright Rezo Gabriadze, and the other is here in Azerbaijan. In Europe, they can be counted on the fingers - theatres, that is, not individual marionette shows.
Based on Uzeyir Hacibayov's works
Yes, puppeteers have always loved travelling - such is their "roving nature". Azerbaijani puppeteers have had to do just this for the past 20 years. The reason is banal and simple. The theatre building located in Icari Sahar has been continuously under repair. Indeed it still lacks the facilities required by the Marionette Theatre. The building needs overhauling and serious reconstruction, i.e. adaptation to theatre. Puppet performances cannot be staged in just any hall - the auditorium and the stage should meet certain conditions. For example, the rake in the hall should be steeper than in an ordinary hall and at a certain angle.
The Azerbaijani audience has in fact been deprived of even occasional attendance at performances at this theatre. The puppets appear on stage only as a warm-up, prior to foreign tours. Then the puppets are laid to rest until the theatre is invited to do another tour. "A glimmer of hope appeared when a proposal was made to transfer the theatre from the culture department of Baku city council to the state department for the Icari Sahar historical-architectural reserve under the Cabinet of Ministers. Actually, this is quite a logical step. Both the building which was allocated to the theatre 20 years ago and all the buildings within Icari Sahar are controlled by this department. This means that money to be spent on the refurbishment and reconstruction of the theatre should be allocated from the budget of the Icari Sahar department. This is done with regard to all buildings in the historical-architectural reserve," Tarlan Qorcu, stage director and manager of the theatre, told R+ in an interview. Today the theatre actors receive a nominal salary but, unfortunately, the theatre itself is not financed and there is still no possibility of staging a new performance; nor is there any theatre equipment.
The very notion of a marionette theatre is quite interesting. Puppet performances are one of the world's most popular forms of theatre art. Why? "It is difficult to say, probably because people love to manage and to be managed. In childhood all of us, or about 90 per cent of us, encountered puppets in one way or another. We played with puppets and were friends. Nostalgia is probably significant here. We have seen this for ourselves - puppet performances are one of the few forms of theatre art that can equally successfully engage a child and an adult, and sometimes even the elderly. This is an amazing effect. For example, children do not like opera performances in their pure form, no matter how sad that is. At certain ages you like ballet, and at other ages you don't. Almost all types of theatre art have an audience within a certain age range. The Marionette Theatre is loved by children and adults alike. Even glove and stick puppet theatres move small children. Adults are indifferent to them," our interviewee said.
The concept of the Baku Marionette Theatre was based on the popularization of the works of the great Azerbaijani composer and founder of Azerbaijani classical music, Uzeyir Hacibayov. "The idea of setting up a theatre to propagate the works of Uzeyir Hacibayov was inspired by the work of such theatres as the Italian Puppet Theatre, Carlo Colla & Sons, which stages famous classical music puppet performances and the Mozart Salzburg Puppet Theatre, which focuses on the five operas by this great composer: The Magic Flute, The Marriage of Figaro, Don Giovanni, Il Seraglio and Cosi Fan Tutte. I though, why shouldn't we set up a theatre based on Uzeyir Hacibayov's works? Firstly, we chose the operetta Arsin Mal Alan," Qorcu said.
Work on the performance - puppets, set and the training of actors - lasted for five years, and this took place during the collapse of the Soviet Union. Those years were hard times for theatre and for the arts as a whole. The early 1990s were a period when theatres lost state support - the staging of a puppet performance of Leyli and Majnun, on which the theatre started working immediately after Arsin Mal Alan, had to be halted: there was no money and no building. Today Tarlan Qorcu pins his hope of creating a new performance on the planned reconstruction of the theatre building. After that, the theatre may renew its activity.
Theatre for all
Pirouz Khanlou, the well-known architect of Azerbaijani origin, who lives in the USA and who is editor of the Azerbaijan International magazine, has already agreed to manage the reconstruction of the theatre building. "He graduated from the faculty of architecture in London, studied together with the greatest architects of the world and sat at the same desk as the well-known British architect of Arab origin, Zaha Hadid. Pirouz Khanlou is a specialist in his business and we have enlisted his support. He is currently working on initial sketches for the project. I think he will come from the USA in the first 10 days of next month with sketches and drawings ready. This means that we will already have a presentation version of the reconstruction of the Marionette Theatre building in our hands," Qorcu said. The Baku Marionette Theatre would become the first serious cultural theatre centre inside Icari Sahar, and would be popular not only with the local audience, but also with visitors to our city - tourists, businessmen and others. "I would like to stress that, unfortunately, there are few theatre performances in Baku to which we could take tourists and foreign officials. Yes, we can introduce them to our Opera and Ballet Theatre but, as a rule, guests and officials do not have the time to watch a three-hour performance, whereas a performance at the Marionette Theatre, which has all the attributes of a classical performance, lasts only 80 minutes, including a 15-minute break. In this short time, we can demonstrate the whole spectrum of Azerbaijan's national culture. The theatre will be quite small, like all theatres of this kind. The auditorium will seat from 40 to 70 people. This makes expression clearer and creates the impression that the performance is being staged especially for you, as with all chamber forms of art. This increases the effect of presence, nostalgia and so on," the stage director said. The building has three floors. It is planned to place the so-called classical Italian hall for performances on the top floor, while the second floor will house a transformation hall, adapted for modern performances, where open forms of puppet movement can be used.
"All this will allow our theatre to create new types of show and to invite foreign colleagues to demonstrate many different forms and qualities of interesting performance. Theatre is a complex form which is almost impossible to convey through radio, television or the Internet. Theatre should have live contact with the audience. For this we need live performances, not only local, but also foreign. Only in this way can we teach our directors, actors and the audience. Only in this way will it advance. Very significant developments are taking place in the world. No matter how hard we try, we are still quite markedly behind current world events and transformations in modern art. We now have to make 10 times more effort to make up lost ground. Quite recently, I participated in the 53rd Venice biennale festival as a designer. It is one of the most famous forums of modern art in the world and qualifies as an international arts exhibition. It exhibits absolutely everything in supermodern manner - every form of art, with visual arts ranging from painting to graphics. It is a very serious and prestigious event, which brings together the major galleries of the world. We have participated in this exhibition twice. We participated first in 2007. Our participation in this event only goes to show that we not only have to keep abreast of the times, but even have to run after time, because we are seriously behind. We have talented artists. But we have to work much harder," said the theatre's artistic director.
Tarlan Qorcu hopes very much that a further attempt to revive the Azerbaijani Marionette Theatre will be crowned with success and, if all conditions are right, a project to stage a new performance of Leyli and Majnun will be launched with the financial assistance of the Icari Sahar department: "If the opening of the theatre and the handover of the building after reconstruction take place within 18 months, by that time I think we will have a chance of staging a new show. That would be wonderful." On this point, it is very important to overcome the shortage of information, because very few people know that such a theatre exists in Baku at all. The existence of not just one, but several performances in our repertoire, would turn the Marionette Theatre into a significant and integral centre of culture in Azerbaijan. "The most important thing is that we would be able to permanently attend to the classics and their popularization among children," thinks Qorcu. Today Hacibayov's operettas are performed in only two theatres: the Opera and Ballet Theatre and the Music Comedy Theatre, but, unfortunately, very rarely. "Theatre cannot be instilled in children only through literature, i.e. only by reading plays. I don't think that Shakespeare's plays would have been so successful yesterday and today if they had not had the support of theatre. Perhaps the example I cited is not that good because Shakespeare is quite an important figure. But it is true. It is a little boring to read plays all the time, because they were created for the stage. Uzeyir Hacibayov was also an outstanding playwright and composer. But his works should be popularized through the theatre and the stage. I am deeply convinced that this process should not begin when you are 20, when your personality is already formed. I am talking about the earliest ages. Please note that in the West, parents visit theatres and exhibitions with their children. The child understands everything very well, because this layer of knowledge is instilled into his head. If the forms of presentation are interesting and accessible to children, that is real success. For example, we have frequently seen children singing simple arias such as "pulun var" or the arias of Suleyman and Gulcohra after our performances of Arsin Mal Alan. This is one of the most significant factors and the most important role that marionette performances could play," the specialist said.
Manually: from A to Z
Apart from the fact that the Marionette Theatre is an extremely interesting and popular genre of art, it is also one of the most complex from a technological point of view. Apparently, this is why the Marionette Theatre is a rare phenomenon. "Unfortunately, it takes quite a long time to create each show, and the time spent is certainly a serious disadvantage of our work, since absolutely everything in this small theatre is made by hand. Not a single standard element of the large theatre is suitable for a marionette theatre - beginning with the spotlights to elements of the set, the stage, the technical part of the stage and other facilities. We have to do everything manually from A to Z. This is the reason for the time taken," Tarlan Qorcu said.
The only problem-free area at the moment is the group of actors, who are constantly renewed.
Despite all the difficulties and the presence of only one show in its repertoire, tours by the Azerbaijani Marionette Theatre have been quite successful in countries with serious theatre traditions: France, Germany, Poland, Russia and the USA. Last year, performances within the framework of the year of Azerbaijani culture in Germany were very successful. Following that tour, Switzerland proposed that the Baku Marionette Theatre stage 10 performances in November this year. "Two years ago we went to Poland, which is the forefather of many modern forms of art - the most advanced theatre movements of the 20th century were created there. For us it was a real test. It was scary to stage theatre performances in a country where people understand theatre in the way that everyone understands mugham in our country - that is to say, they do not have great knowledge, but feel it intuitively. Thank God, we passed that test. This shows that the Baku Marionette Theatre has every right to exist," the stage director concluded.
The result is also important in theatre. If you do a painting alone at home and it does not work out, you will not cause any special damage to society, because the result does not leave the studio. For this reason, with its new performance the Baku Marionette Theatre should aim only for success - work on puppets requires a lot of time and effort and, in such elaborate work, what counts is not just accuracy, but a direct hit.