Azərbaycanla Rusiya ticari -iqtisadi münasibətlərdə regional liderliyi qoruyurlar
Bu gün əminliklə demək olar ki, Azərbaycan-Rusiya iqtisadi münasibətləri yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. İki ölkə arasında keçən ay bağlanmış qaz sazişi göstərdi ki, Avropa bazarlarına istiqamətlənməsinə baxmayaraq, ticarət-iqtisadiyyat sahəsində Azərbaycan üçün Rusiya yenə də birinciliyini qoruyur. Bu həm də onunla sübut edilir ki, bizim ölkə üçün asan və qonşu dövlət üçün nisbətən ağır formada yaşanan qlobal böhrana, ticarət dövriyyəsinin azalmasına baxmayaraq, iki ölkə bir-biri üçün vacib olaraq qalmaqdadır.  Hər iki ölkəni MDB məkanı üzrə əsas tərəfdaşlar da adlandırmaq mümkündür. Bunda qarşılıqlı əməkdaşlığı gerçəkləşdirən işgüzar insanların da böyük rolu var. Bu əməkdaşlıq həm birbaşa və birgə sərmayələrlə müəssisələrin yaradılması, həm də  hansısa brendi qonşu ölkənin bazarına çıxarmaqla özünü göstərir.
Zəhmətə görə mükafat
Uğurların davam etdirilməsinə marağı itirməmək üçün çəkilən zəhmətləri qiymətləndirmək çox vacibdir. Bunun üçün həm kiçik əmək kollektivi çərçivəsində, həm də ümumi dövlət miqyasında bütöv mükafat təltifi sistemləri mövcuddur. Eyni zamanda həm də dövlətlərarası mükafatlar da var. Bu mükafatlara layiq görülənlər adətən ölkələrarası ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafı sahəsində ən yaxşı uğurlara nail olan şəxslərdir.
Bu baxımdan, 2008-ci ildə Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyi, Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Əməkdaşlıq Palatası  və Rusiyanın Azərbaycandakı Ticarət Nümayəndəliyi tərəfindən təsis edilmiş "Proqres" mükafatı müəyyən mənada unikal hadisədir. Axı o, yalnız insanların uğurlarını qeyd etməklə kifayətlənmir, həm də işgüzar münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə töhfə vermiş bütöv şirkətlərin işini də qiymətləndirir.
"Mən düşünürəm ki, Rusiya səfirliyinin bu mükafatı niyə təsis etməsi heç kimə sirr deyil, Rusiya Azərbaycanla dost münasibətlərdə maraqlıdır və iqtisadi əlaqələr bu münasibətlərin əsasında durur", - deyə Rusiya Federasiyasının ölkəmizdəki səfiri Vladimir Doroxin bu mükafatın hər iki ölkə üçün önəmini şərh edərkən bildirib.
O, həmçinin bu əlaqələrin möhkəmləndirilməsində və genişləndirilməsində hər iki ölkənin humanitar-informasiya təşkilatlarının da böyük rolu olduğunu vurğuladı. Sevindirici və xoş haldır ki, "Proqres" mükafatının təşkilatçıları da bunu unutmurlar və xatırlayırlar, belə ki, artıq ikinci ildir ki, laureatlar sırasına "Region plus" jurnalı da var. Axı gerçəkdən Azərbaycanla Rusiya münasibətlərində elə bir önəmli hadisə olmayıb ki, jurnalda işıqlandırılmasın. "Region plus" yalnız yerli deyil, həm də regional miqyasda mövcud olan siyasi, iqtisadi, sosial, mədəni və idman uğurlarını, eləcə də probemlərini maksimum dərəcədə obyektiv işıqlandırmağa çalışır.
Bu sözləri informasiya məkanında həmkarlarımız olan "Trend" İnformasiya Agentliyi barədə də demək olar. Agentlik bu yay iki birbaşa mükafata layiq görülüb. Bunlardan biri "Proqres"dir. İkincisinə isə Rusiya baş naziri Vladimir Putin qol çəkib. Bu mükafat rus dilinin və mədəniyyətinin qorunması, vahid rusdilli dünya məkanının inkişafı, humanitar əlaqələrin dəstəklənməsi və möhkəmləndirilməsi xidmətlərinə görə Rusiya Federasiyasının hökuməti tərəfindən verilmiş fəxri tərifnamədir. Daha bir "humanitar" mükafatçı isə Rusiya Təhsil Akademiyasının Smolnı Universiteti oldu.
Müvəqqəti problemlər
İşgüzar əlaqələrin stimullaşdırılmasının önəminə qayıdaq. Bu məsələ hazırda gerçəkdən də çox vacibdir. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanla Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi bu il azalsa da, "Proqres" nominatları qarşısında çıxış edən V. Doroxin bildirdi ki,  pessimizmə qapılmaq olmaz. "Ticarətdə azalma var, amma o, bütövlükdə MDB üzrə olandan azdır", - deyə diplomat vurğuladı. Qeyd edək ki, Rusiyanın MDB ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi birinci rübdə 46,6% azalıb. O cümlədən ixrac  46%, idxal 47,9% azalıb. Azərbaycanla münasibətlərdə azalma isə cəmi 11,3% təşkil edib. Amma hər iki ölkə hələ də keçənilki $2,5 mlrd.-lıq rekord səviyyəyə çıxmağa ümidini itirmir (2008-ci ilin yekunlarına görə, ticarət dövriyyəsinin həcmi $2402,5 mln. olub, bu qabaqkı ilə müqayisədə 40% artım deməkdir).
Rusiyanın Azərbaycandakı Ticarət Təmsilçiliyinin başçısı Yuri Şedrinin sözlərinə görə, Azərbaycanla münasibətlərdə bu gün ciddi narahatçılığa səbəb olan məsələ Rusiyadan maşın-texniki məhsulların ixracatının nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmasıdır. "Rusiyanın bu sahəsi kritik günlər keçirir, dünya bazarlarındakı əlverişsiz durum fonunda iri müəssisələrin fəaliyyəti dayandırılıb. Amma düşünürəm ki, bu, ötəri meyldir və durum mütləq sabitləşəcək. Bu, cari ildə  baş tutmasa da, gələn il gerçəkləşəcək", - deyə Y.Şedrin vurğulayıb.
V.Doroxin onu da bildirdi ki, bu yaxınlarda bağlanmış qaz sazişi iki ölkə arasında yeni səhifə açır. Bunun hesabına qarşıdan gələn iki ildə ticarət dövriyyəsi $500 mln. arta bilər. Yada salaq ki, ilkin mərhələdə qaz nəqlinin həcmi ildə 500 mln. kubmetr təşkil edəcək, sonrakı illərdə isə artırıla bilər. Bundan başqa, Rusiyanın "Qazprom" şirkəti "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsindən potensial qaz alıcıları siyahısına salınıb. Həmçinin, əldə olan razılaşmalara görə, başqa potensial alıcılar tərəfindən bərabər şərtlər təqdim edilən zaman üstünlük "Qazprom"a veriləcək.
Göründüyü kimi, Azərbaycan-Rusiya ticari - iqtisadi münasibətlərinin gələcək inkişafı üçün baza gerçəkdən də böyükdür. Bu il durumu  yalnız iş dünyasının subyektləri arasında əməkdaşlığın dinamikasının artırılması düzəldə bilər. Səfir V.Doroxin bildirdi ki, 2009-cu ildə iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlıq üçün yaxşı nümunə kimi Xırdalanda "Baltika-Baku" pivə zavodunun açılışını göstərə bilərik və bunu Rusiya tərəfindən Azərbaycan iqtisadiyyatına iri sərmayə yatırımı saymaq olar. Bu fakt da, təbii ki, məqsədi iki ölkə arasında qarşılıqlı sərmayə axınını  təmin etmək olan "Proqres" tərəfindən nəzərə alınıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, "Baltika-Baku"nun əsas fəaliyyət prinsipi artıq mövcud olan milli pivə brendlərinin qorunması olub. Bu da bütövlükdə Azərbaycan ticarət markalarının və brendlərinin Rusiya bazarında mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Markanı belə qoruyun!
Ümumiyyətlə, Azərbaycan brendləri və ticarət markaları getdikcə ölkənin daha bir fəxrinə çevrilirlər. Təsadüfi deyil ki, "Proqres"in 23 nominasiyasından yarıdan çoxu Rusiya bazarında ad almış konkret məhsullarımızla bağlıdır. Məsələn, tanınmış brendimiz "Azərçay" mükafat alıb və bu, "Azersun Holding" MMC-nin uğurudur. Bu marka tamamilə inamla Rusiya ticarət mərkəzlərinin piştaxtalarını fəth edir, bir daha sübut edir ki, Azərbaycan çayı dünyanın aparıcı istehsalçılarının məhsulları ilə rəqabət aparmaq qabiliyyətindədir.
Eyni sözü "Gilan Holdinq" tərəfindən məhz Rusiya istehlakçıları üçün istehsal edilən "Zolotoy sad" şirələri haqqında da demək olar. Regionun şirə bazarında böyük rəqabət olmasına baxmayaraq, "Zolotoy sad" artıq təbii meyvə şirəsi həvəskarlarının xoşuna gəlməyi bacarıb. Ümumiyyətlə, Rusiyada həmişə Azərbaycan torpağında becərilmiş məhsullara həvəs göstəriblər. Bizim meyvə və tərəvəzlər Rusiya istehlakçılarının zövq siyahısında həmişə birinci yeri tutub.
Hətta Rusiya Federasiyasının hökumətinin təmsilçiləri Azərbaycan xurmasını, heyvasını və narını çox sevdiklərini gizlətmirlər. Özü də sevindiricidir ki, artıq Azərbaycanda bu meyvələrin yüksək keyfiyyətli emalını gerçəkləşdirməyi də öyrəniblər. Bizim nar şirəmiz "Grante" hətta Moskvada beynəlxalq "Prodekspo-2009" sərgisinin qalibi olub və dünyanın 37 ölkəsi arasında birincilik sevincini yaşayıb! Göyçayda yerləşən, Azərbaycan mənşəli Rusiya senatoru Fərhad Əhmədov tərəfindən satın alınmış "Aznar" zavodunun məhsulu da "Proqres"in mükafatından kənarda qala bilməzdi. Və həm də bunun son mükafat olmadığını ehtimal etmək olar. Axı "Aznar" qarşısına 100 faizlik təbii nar şirəsi istehsalı üzrə dünya lideri olmağı məqsəd qoyub.
Bu gün Azərbaycan istehsalçıları həm də Rusiyanın alkoqollu içkilər bazarını fəth etməyi qarşılarına məqsəd qoyublar və deyəsən, buna artıq nail olurlar. İstənilən halda, "Proqres"in təşkilatçıları artıq bu il "NAIGS C Tovuz-Baltiya" şirkətini Azərbaycan şərabçılığının ən yaxşı ənənələrini Rusiya bazarına daşıdığına görə mükafatlandırıblar.
Birbaşa rabitə
Bütün bu sadalananlardan elə təəssürat yarana bilər ki, Rusiya və Azərbaycan arasında ticarət əlaqələri yalnız ərzaq məhsullarının satışına yönəlib. Amma belə deyil. Bu gün Azərbaycanın "Gazelli" şirkətinin kosmetik vasitələrinin ixracı sahəsində, həmçinin "AzRosPromİnvest"in sənaye məhsullarının Rusiya bazarına daxil olmasında və s.-də böyük uğurlar əldə edilib. Onlar da "Proqres" mükafatı alıblar.
Bu mükafatın nominantı olmuş bir sıra şirkətlər isə Rusiya məhsullarının Azərbaycan bazarına daxil olunması üçün səylər göstərirlər. Bunların sırasında  ətraf mühitin müdafiəsinə yönəldilmiş elmi-texniki məhsul istehsal edən "LUKoyl-Volqoqrad NİPİmorneft"in Bakı filialı, tanınmış "Russkie samotsvetı" şirkəti, boru məhsulları istehsal edən TMK Ticarət Evi, su obyektlərinin tikintisi ilə məşğul olan "Fuadakva" şikrəti var.
Elə şirkətlər də var ki, ikitərəfli əlaqələrin yaxşılaşdırılmasına sözün həqiqi mənasında yardım edirlər. O cümlədən "Azercell" şirkəti Azərbaycanla Rusiya arasında sabit mobil telefon rabitəsini təmin edir. Şirkət qonşu dövlətdə o qədər populyardır ki, Rusiya Federasiyasından olan abunəçilər "Azercell"in 3,5 milyonluq abunəçi ordusunda sayca ikinci yeri tuturlar. Eyni birbaşa təmas effekti AZEL ("Azerbaijan Elektronics") şirkətinin məhsullarının istifadəsi zamanı da müşahidə edilir. Şirkət Azərbaycan bazarına qabaqcıl informasiya texnologiyalarının daxil edilməsi ilə məşğuldur. Əlbəttə ki, nəqliyyatçılar olmasa, rabitə də olmaz. Nəqliyyatın inkişafında isə xüsusi rol "Avtolucks Expedition & Logistics" şirkətinə məxsusdur. Şirkət 2002-ci ildən avtonəqliyyatdaşımaları və ekspeditor xidmətləri bazarında işləyir. Bu şirkətin Azərbaycanda strateji tərəfdaşı "TSL Group"dur.
Maliyyə sahəsində də Azərbaycan - Rusiya əlaqələrinin nəzərə çarpacaq inkişafını qeyd etmək gərəkdir. Sürətli maliyyə rabitəsini Azərbaycanın "Zaminbank"ı uğurla gerçəkləşdirir, tezliklə Bakıda Rusiya "Vneştorqbank"ının nümayəndəliyi açılacaq.  İki ölkənin sığorta bazarlarının arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə Rusiyanın "İnqosstrax"sığorta şirkəti fəal yardım göstərir.
Özü də yuxarıda söylənənlər yalnız iki ölkənin paytaxtları arasında əlaqənin təmin edilməsi ilə kifayətlənmir. Bu gün həm Azərbaycan, həm də Rusiya regionların inkişafına, regionlararası birbaşa əlaqələrin yaradılmasına böyük önəm verir. Belə ki, bu gün Rusiya Federasiyasının 30 subyekti ilə Azərbaycan arasında ticarət-iqtisadiyyat əlaqələri qurulub. 10 subyektin hər biri ilə ayrılıqda illik ticarət dövriyyəsi $100 mln.-u ötür.
Rusiya hökuməti ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədi ilə razılaşdırılmış hədəflərə əsaslanaraq, biz Rusiya Federasiyasının subyektləri ilə birbaşa əlaqələrin inkişaf etdirilməsini davam etdirəcəyik. Rusiya tərəfinin məlumatına görə, indi  Rusiya Federasiyasının 83 subyektindən 72-nin Azəraycanla iqtisadi əlaqələri var.  Özü də doqquz subyektin hər birinin Azərbaycanla qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi $100 mln.-u keçir. Onların sırasında Moskvanı, Moskva vilayətini, Sankt-Peterburqu, Nijni Novqorodu, Stavropol diyarını, Sverdlovsk və ya Samara vilayətlərini, Tatarıstanı və Dağıstanı göstərmək olar.
Regionlararası münasibətlərə diqqətin artmasını göstərən başqa bir fakt isə "Proqress" tərəfindən regionların infrastrukturunun inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə "Evsen Group"un başçısı Əli Evsenin fəaliyyətinin xüsusi mükafata layiq görülməsidir. "AzSamand" avtomobil zavodunun,  STAR televizor zavodunun, həmçinin "Azerelektronika" məişət cihazları zavodunun yaradılması ilə bu şirkət Şamaxının inkişafında böyük iş görüb.
Yekunda bildirmək gərəkdir ki, Azərbaycan-Rusiya ticarət əlaqələri yalnız yuxarıda sadalanan şirkətlərlə bitmir, bu sadəcə onların inkişafına çəkilən əməyə nümunədir. Hesab edilir ki, dünya iqtisadi böhranının təsirləri zəifləyəndən sonra "Proqres"in nominatlarının sayı artacaq. Özü də buna yalnız mükafatın təşkilatçıları deyil, həm də iki ölkənin hökumətləri can atırlar. Hökumət iş adamlarının qarşısında ticarət dövriyyəsinin $3 mlrd.-a  qaldırılması barədə məsələ qoyub.

Azerbaijan, Russia hold leading positions in regional trade and economic relations
It can be said with confidence that Azerbaijani-Russian economic relations have entered a new phase of development. The gas deal signed between the two countries last month confirmed that, despite Azerbaijan's slant towards European markets, Russia still holds top position on Azerbaijan's trade and economic agenda. This also explains the fact that against a backdrop of global recession, with which Azerbaijan is coping quite easily while Russia is in a much more painful position, the volume of trade has not reduced significantly and both countries are still important, perhaps even key, business partners for each other inside the CIS. This has been made possible by the businessmen who have established mutually beneficial cooperation which, in turn, has given rise to enterprises with direct and joint investment and facilitated the promotion of different brands within the neighbouring country.
Deserved reward
Achievement, as is well known, should be rewarded, in order to maintain interest. There is a whole system of awards, both within the narrow frames of companies and at state level. There are also interstate awards, conferred upon different individuals for outstanding achievements in the development of bilateral and multilateral relations.
In this regard, the Progress award, established in 2008 by the Russian embassy in Azerbaijan, the Azerbaijani-Russian Chamber of Business Cooperation and Russia's trade representation, is a somewhat unique phenomenon, because it highlights not only the achievements of people, but also the work of companies which have contributed to the strengthening of business ties. "I think it is no secret for anyone why the Russian embassy established this award - Russia is interested in friendly relations with Azerbaijan, while economic relations are the basis of all relations," said Russian ambassador to Azerbaijan, Vladimir Dorokhin, explaining the importance of this award to both countries.
He also pointed to the enormous role played by the humanitarian and news organizations of the two countries in the enhancement of bilateral relations. It is gratifying that the organizers of the Progress award have remembered this by including the Region Plus magazine in the list of winners of the Progress award for two consecutive years. There is indeed not a single significant event affecting bilateral relations which has gone unnoticed by the magazine. Region Plus is doing its best to provide objective coverage of all political, economic, social, cultural and sporting achievements of local and regional importance. The same holds true for our colleagues in the news business - the Trend news agency has received two awards this summer: Progress and an award signed by Russian Prime Minister Vladimir Putin for its contribution to the preservation of the Russian language and culture, the development of a single Russian-language area and the strengthening of humanitarian relations. Another "humanitarian" nominee for the award was Smolnyy University, of the Russian Education Academy.
Temporary problems
Going back to the importance of encouraging business relations, which is indeed very topical these days, it is worth indicating that the volume of trade between Azerbaijan and Russia fell this year, although, as Dorokhin said in remarks to Progress nominees, this is no reason for pessimism. "The recession is indeed in evidence, but it is less significant here than in Russia's relations with other countries and less than in the CIS in general," the diplomat said. Russia's trade relations with CIS countries in the first quarter dropped by 46.6 per cent - including exports by 46 per cent and imports by 47.9 per cent. The slump in trade relations with Azerbaijan constituted only 11.3 per cent, but both countries are still hoping to reach last year's record level of $2.5 billion (in 2008, the volume of trade amounted to $2,402.5 million, a 40 per cent increase on the previous year).
According to the head of Russia's trade representation in Azerbaijan, Yuriy Shchedrin, the only aspect of trade and economic relations now causing concern is the significant decline in the exports of Russian mechanical engineering and technical products to Azerbaijan. "This sector is experiencing hard times and the operations of several major enterprises have been suspended due to the unfavourable situation in world markets. But I think this is a temporary phenomenon and the situation will soon stabilize, albeit only next year," Shchedrin said.
Dorokhin thinks that the recently signed gas agreement has opened up a new page in bilateral relations. Thanks to the new deal, the volume of trade may rise by $500 million over the next two years. We recall that, at the first stage, the volume of gas deliveries will be 500 million cubic metres a year, but this may increase later on. Moreover, the Russian Gazprom has been included in the list of potential buyers of gas from the second stage of the Shah Deniz project. Agreement has also been reached that if several buyers are equally qualified, preference will be given to Gazprom.
As is clear, the framework for further development of Russian-Azerbaijani trade and economic relations is quite strong. This year the situation can only be rectified by cooperation between business entities of the two countries. Dorokhin said that the opening of the Baltika-Baku brewery in Xirdalan in 2009 could serve as a good example of economic cooperation. It may be considered a major Russian investment in the Azerbaijani economy. This fact was also highlighted by the Progress award, the very purpose of which is to encourage mutual investment.
The main principle in the operation of Baltika-Baku is to maintain already existing national beer brands; this will also contribute to the strengthening of Azerbaijani brands in the Russian market.
Carry on brand!
In fact, Azerbaijani brands and trademarks are gradually becoming something to be proud of. More than half of the 23 Progress nominations involved our products which have earned recognition in the Russian market. For instance, the Azercay brand of tea, the achievement of Azersun Holding LLC, is steadily becoming an easily recognizable commodity in Russian grocery stores, which shows again that Azerbaijani tea is quite capable of competing with the world's leading trademarks.
The same holds true for the Zolotoy Sad juices produced by Gilan Holding specifically for Russian producers. Despite the competition in the region's juices market, Zolotoy Sad has already blazed a trail to the Russian consumer. In general, Russian consumers have always valued Azerbaijani products highly, while our fruit and vegetables have always been very much to their taste. Even representatives of the Russian government have said they liked Azerbaijani persimmon, quince and pomegranates. It is particularly gratifying that Azerbaijani producers have learned how to make high-quality fruit juices - our pomegranate juice Grante was even a winner at the Prodekspo-2009 international exhibition in Moscow, beating off competition from 37 countries! Products of the Goycay factory Aznar, which, in fact, has been purchased by the Russian senator of Azerbaijani descent, Farhad Ahmadov, were also recognized by the Progress award. Hopefully, these will not be their last awards, because Aznar has set itself the target of becoming world leader in the production of pure pomegranate juice.
Azerbaijani producers are also trying to access Russia's alcoholic beverages market, so far not without success. The organizers of Progress have already pointed to the success of the NAIGS C Tovuz-Baltiya enterprise in promoting the best traditions of Azerbaijani wine-making in Russia.
Direct communication
It may appear from the above that trade relations between Azerbaijan and Russia are focused entirely on the sale of grocery products - this is not the case. Certain successes have already been accomplished in the export of Gazelli cosmetic products, the promotion of AzRosPromInvest products and others in the Russian market - also recognized by Progress.
A number of companies nominated for the award are making efforts to promote Russian products in Azerbaijan. These include the Baku branch of Lukoil-Volgograd NIPImorneft (which produces scientific and technical products for the protection of the environment), the well known Rossiyskiye Samotsvety, the TMK shopping centre (pipes) and Fuadakva LLC (constructing water facilities).
There are also companies contributing directly to the improvement of bilateral relations. For example, Azercell, which provides a stable mobile telephone connection between Azerbaijan and Russia, has become so popular that Russian users are second only to Azerbaijani subscribers to Azercell - 3.5-million people. Direct communication is also achieved by using the products of Azerbaijan Electronics, which specializes in the introduction of advanced information technology into Azerbaijan. And, of course, there would be no communication without transport companies - Avtolucks Expedition & Logistics has been operating in the transportation and freight forwarding services market since 2002. The TSL Group is its strategic partner in Azerbaijan.
It is also worth pointing to the development of Azerbaijani-Russian relations in the financial sector: secure financial communication is provided by the Azerbaijani ZaminBank; a branch office of the Russian VneshTorgBank (VTB) is to open in Baku soon, while the Russian Ingosstrakh is a reliable bridge between the insurance markets of the two countries.
All the above holds true not just for the capital cities of the two states - both Azerbaijan and Russia attach special importance to rural development and the establishment of inter-regional ties. For instance, Azerbaijan has already established trade relations with 30 areas of the Russian Federation. With 10 of them, the annual turnover exceeds $100 million every year. Contact with different parts of the RF remains on the intergovernmental agenda. The Russian side says that 72 of the 83 divisions of the RF are currently involved in economic relations with Azerbaijan. Of these, nine have a turnover with Azerbaijan of at least $100 million per year. Among them are Moscow, the Moscow Region, St Petersburg, Nizhniy Novgorod, the Stavropol Region, the Sverdlovsk and Samara Districts, Tatarstan and Dagestan.
The fact that serious attention is being paid to interregional relations is confirmed by the fact that Progress has been conferred on businessman Ali Evsen, head of the Evsen Group, which has done much to promote the development of the Samaxi District of Azerbaijan by establishing the AzSamand automobile plant and the STAR TV and Azerelektronika factories.
In conclusion, we would like to say that Azerbaijani-Russian trade and economic relations are not confined to these companies alone - these are only examples of the contributions made. As the implications of the global recession subside, the number of Progress nominees will increase, especially since this is the objective of not only the organizers of the award, but also of the governments of the two countries, who aim to take the volume of trade to $3 billion.