Pekin Uyğurların növbəti milli hərəkatının alovlanmasının qarşısını ala bildi
SUMV Çinin şimal-qərbində yerləşir. Onun ərazisi 1,66 milyon kvadrat-kilometrdir - bu, Çin ərazisinin altıdabir hissəsi deməkdir. Muxariyyət şimal-şərqdən Monqolustan, qərbdən Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistan, cənub-qərbdən Əfqanıstan, Pakistan və Hindistanla həmsərhəddir.
İyulun 6-7-də muxtariyyətin inzibati mərkəzi olan Urumçidə başlamış iğtişaşlar mərkəzi hakimiyyəti o qədər narahat etdi ki, ÇXR-in sədri Xu Tszintao hətta İtaliyaya səfərini təxirə salaraq, "Böyük səkkizlik" ölkələrinin sammitinə getmədi.
Əslində, hər şey kifayət qədər dinc şəkildə başlamışdı və etiraz aksiyası keçirən gənc uyğurlar bir müddət əvvəl Quandun əyalətindəki oyuncaq fabrikində həlak olan iki soydaşlarının ölümünün səbəbini araşdırmağı tələb edirdi. Hökumət həmin faciənin səbəbi kimi uyğur fəhlələrinin xan millətindən (ÇXR-də titul xalq) olan qızlara sataşmasını göstərir. Məlumata görə, uyğurların bu hərəkətindən sonra qızlara kömək etmək üçün yerli fəhlələr işə qarışıblar.
Uyğurlar isə hesab edirlər ki, iki nəfərin ölümünün kökündə "böyük xan şovinizmi" dayanır.
Bundan sonra Urumçidə kütləvi hərəkatdan narahat olan mərkəzi hökumət şəhərə ordu yeritdi və nümayişçiləri mühasirəyə almağa çalıdşı. Nəticədə situasiya nəzarətdən çıxdı və şəhərdə əsl millətlərarası qırğın başladı. Rəsmi məlumatlara görə, toqquşmalarda 158 nəfər həlak olub. Uyğur təşkilatları isə ölənlərin sayının 840 nəfərdən artıq olduğunu bildirir. Polis iğtişaş törətmək və hökumətə müqavimət göstərməkdə ittiham edərək, təxminən 1500 nəfəri həbsə alıb. Çin hökuməti Urumçi qiyamçılarını ağır cəzanın gözlədiyini bəyan edib.
Rəsmi Pekin hesab edir ki, baş verənlərin təşkilatçısı Ümumdünya Uyğur Konqresidir. Qeyd edək ki, bu qurum müxtəlif ölkələrdə yaşayan uyğurların hüquqlarının müdafiəçisi kimi çıxış edən qeyri-hökumət təşkilatıdır. Konqresin lideri Rəbiyə Kadir (1999-cu ildə o, milli təhlükəsizliyə təhdiddə ittiham olunaraq Çinin hüquq mühafizə orqanları tərəfindən həbs edilib, 2005-ci ildə isə Çindən ABŞ-a köçüb) isə onun rəhbərlik etdiyi quruma ünvanlanmış ittihamları rədd edir. "Çin polisinin sərt taktikası Urumçidəki dinc aksiyanı qanlı döyüşə çevirib. Son zamanlar uyğurların sıxışdırılması rasizm şəklini alıb. Çinli xan və uyğurların anlaşmaları, sabitliyin bərpası üçün Urumçidə baş verənlərin səbəbləri açıq və müstəqil şəkildə araşdırılmalıdır ", -  Kadirin "Wall Street Journal"da dərc olunan məqaləsində belə deyilir.
Çin hökuməti isə artıq SUMV-də asayişin bərpa edildiyini bildirir. Beləliklə, hər şeyə rəğmən Pekin Muxtar Vilayətinin ərazisində "Şərqi Türküstan" yaratmağa çalışan uyğur hərəkatının növbəti dalğasının qarşısını ala bildi.
Əsrlərin dərinliklərindən...
Çində türk azlıq olan uyğurların sayı 8 milyondur. Daha 1 milyona yaxın uyğur qonşu ölkələr, həmçinin Avropa və Amerikaya səpələnib. Məşhur orta əsrlər tarixçisi Mahmud Kaşğarinin bildirdiyinə görə - yeri gəlmişkən, uyğurlar onu özlərinin böyük oğullarından biri hesab edirlər - "uyğur" sözünün tarixi Makedoniyalı İsgəndərin dövrünə gedib çıxır. O, Mərkəzi Asiyada ona qarşı mübarizə aparan atlıları "xudxurand" adlandırırımış - bu, "ov zamanı heç bir canlının ondan yaxa qurtara bilmədiyi şahin quşu" anlamına gəlir. Sonradan "xudxurand" sözü "xudxur", lap sonralar isə "uyğur"a çevrilib - qeyd edək ki, ilk dəfə bu etnonimə Monqolustandakı Orxon çayı sahillərindəki qayaların üstündəki qədim (VIII-IX əsrlər) türk yazılarında rast gəlinir.
Uyğur dili özbək dili ilə birlikdə türk dilləri qrupunun cənub-şərq və ya cığatay ailəsinə daxildir. Əvvəllər - orta əsrlərdə uyğurlar Orxon yazısından istifadə ediblər, sonradan isə öz əlifbalarını yaradıblar. Hazırda uyğur yazısı kimi tanınan bu əlifbadan nəinki bəzi türk xalqları, həmçinin monqollar və mancurlar da istifadə edib.
XI əsrdə islamın qəbulundan sonra uyğurlar ərəb əlifbasına keçiblər. Onlar sünni məzhəbli müsəlmanlardır, amma adət-ənələrində hələ islamdan əvvəlki dövrdən qalmış inanclar da var, məsələn, Novruz Bayramı kimi.
İlk uyğur dövləti 744-cü ildə Kutluq Bilgə Kağan tərəfindən yaradılıb. Bu dövlətin paytaxtı Qarabaltadun Orxon çayının sahilində yerləşib. 840-cı ildə zəifləmiş uyğur dövləti qırğızların hücumuna məruz qalıb. İlk uyğur imperiyasının devrilməsindən sonra onların bir hissəsi Xuenxe (Sarı çay) sahillərində məskunlaşıblar. İndi həmin uyğurların nəsli özlərini Sarı uyğurlar və ya yuqurlar adlandırırlar. Sarı uyğurların dövləti 1228-ci ildə tanqutlar tərəfindən işğal edilib və sonradan Monqolustan imperiyasının tərkibinə qatılıb.
Uyğurların ikinci hissəsi  Şərqi Türküstanda, Tyan-Şanın cənub hissəsində məskunlaşıblar. Onların daha böyük hissəsi isə Tyan-Şanın şimal hissəsinə emiqrasiya edərək 846-cı ildə paytaxtı Turfan olan Qaraxoca dövləti yaradıblar.
840-cı ildə Tyan-Şanın cənub hissəsində tarixdə uyğurların yaratdığı ən məşhur dövlətlərdən biri, paytaxtı Kaşğar olan Qaraxanilər dövlətinin əsası qoyulub. X əsrin ortalarında qaraxanilər İslamı qəbul edib,  Qaraxoca isə buddist olaraq qalıb.
XIV əsrin sonlarında vahid dövlət yaradan müsəlman və buddist uyğurlar öz müstəqilliklərini 1759-cu ilədək qoruyub saxlayıblar. Amma həmin il Tsin sülaləsinin Çini işğal etməsindən sonra uyğurlar da Çin imperiyasının tərkibinə qatılıb.
Yalnız 1863-cü ildə uyğurlar mancurları qova biliblər. Amma 13 il sonra nəhəng Mancur - Çin ordusu uyğur dövlətinə qarşı hücuma keçərək   onları işğal etdi və  həmin yerləri Sintzyan ("Yeni ərazi") adlandırdı.
1911-ci ildə Çin millətçiləri mancurları devirərək, respublikaya rəhbərliyi ələ aldılar. Uyğurlarsa bir neçə dəfə qiyama cəhd göstərdilər, hətta 2 dəfə Şərqi Türküstan Respublikası adı altında  öz milli dövlətlərini bərpa da  edə bildilər - 1933 və 1943-cü illərdə. Lakin Çin, Sovet İttifaqının yardımı  ilə onu məhv etməyi bacardı. Sovet lideri İosif Stalin müstəqil uyğur dövlətinin mövcudluğunu Mərkəzi Asiyada bolşevizmin hökmranlığına birbaşa təhlükə sayırdı. Amma yəqin ki, indi uyğurlar bacarıqlı sovet hökmdarının Şərqi Türküstanı işğal etməməsindən təəssüflənirlər. Çünki bu halda uyğurların dövləti SSRİ respublikalarından biri ola, ittifaqın dağılmasından sonra isə müstəqillik əldə edə bilərdi.
1949-cu ildə Çində hakimiyyətə kommunistlər gəldi. Bundan sonra Sintszyana uyğur vilayətinin ÇXR-ə "sülh yolu ilə" birləşdirilməsi məqsədi ilə Xalq-Azadlıq ordusu yeridildi. 1955-ci ilin sonlarında isə Çinin tərkibində Sintszyan-Uyğur Muxtar Vilayətinin yaradıldığı bəyan edildi. Uyğurların bildirdiklərinə görə, həmin vaxtdan Pekin vilayətin "xanlaşdırılması" prosesini sürətləndirib və bu məqsədlə oraya titulu xalqın nümayəndələrinin köçürülməsinə başlanılıb. Sintszyanın çinlilərlə "doldurulması" ilə paralel olaraq,  qazaxlar, dunqanlar, monqollar və digər qeyri-çin xalqları da buranın boş, quraqlığın hökm sürdüyü ərazilərinə köçürülüblər.
Sintszyanın demoqrafik tərkibi tədricən ciddi dəyişikliyə uğrayıb. Əgər 1949-cu ildə orada əhalinin 90%-dən artığı uyğur və digər türk xalqları idisə, hazırda bu rəqəm cəmi 45%-dir. 1949-cu ildə buradakı etnik çinlilər 7% təşkil edirdisə, hazırda muxtar vilayətdə onların sayı 40%-ə çatıb.
Uyğurların bildirdiyinə görə, demoqrafik göstəricilərin dəyişməsi ikinci növ vətəndaşlar kimi qəbul olunan bu millətin hüquqlarının tapdalanması ilə müşahidə edilir. Onların fikrincə, bu xalqa qarşı atılan addımlarda dini amillər də var. Belə ki, müsəlman uyğurlar bölgədə lisenziyanın verilməməsi səbəbindən, məscid və dini məktəblərin bağlanmasından şikayətlənirlər. Burada ictimai yerlərdə ibadət rəsmən qadağan edilib, uyğur millətindən olan dövlət qulluçuları məcburi qaydada Ramazan ayı ərzində oruc tutmaqdan imtina etməlidirlər. Yerli hökumət qadınlara hicab geyməyi, kişilərə isə saqqal saxlamağı qadağan edən qaydaları ildən-ilə daha da sərtləşdirir.
Beləliklə, uyğurlar arasında müstəqillik tərəfdarlarının artması təəccüblü deyil. Bilgə Kağanın varisləri üzləşdikləri bədbəxtlikdən qurtulmağın yeganə yolunu  məhz  müstəqillikdə  görürlər.
"Üç qüvvə", "Qərbin əli" və  türk demarşı
Uyğurların müstəqilliyə durmadan artan istəkləri və Çinin əsas əhalisi ilə onlar arasındakı mədəni-dini fərq, Çin dövləti ilə problem yaranmasına səbəb olur. Bu baxımdan son illər  Sintszyanda təlatümsüz keçməyib. 1995-ci ildə hökumətin yerli imamı həbs etdiyi vaxt uyğurların Xotan şəhərində də əsl qiyam baş qaldırmışdı. 1997-ci ilin fevralında Qazaxıstanla sərhəddə, Urumçinin 390 kilometrliyində yerləşən İnin şəhərindəki təlatümü də ciddi qarşıdurma adlandırmaq olar. Burada da bir neçə gün  uyğurlarla hərbçilər arasında toqquşmalar davam etdi.
Odur ki, Pekin ölkənin ərazi bütövlüyünə real təhlükənin olduğunu anlayır və uyğur xalqının siyasi assimilyasiyasına tələsir. Üstəlik, bu inteqrasiya "üsul"u artıq digər xalqlara da çox "uğurla" tətbiq edilib (Çin qırğızları, monqollar, xueylər, maolar artıq demək olar ki, doğma dillərində danışmırlar, adət və ənənələrini isə yalnız folklor müsabiqələrində göstərirlər).
Lakin ÇXR uyğurlara qarşı sərt siyasətini daha bir məqamla - müasir beynəlxalq münasibətlərdə kifayət qədər aktual olan məsələ ilə əsaslandırır. 2001-ci ildə ABŞ-ın qlobal terrorizmlə mübarizəyə başlamasından sonra Çin hökuməti Sintszyanda mövcud olan "üç qüvvə" ilə mübarizə elan edib: separatçılıq, terrorizm və dini ekstremizim. Pekin SUMV-də fəaliyyət göstərən "Şərqi Türküstan İslam hərəkatı" qruplaşmasını terrorçu fəaliyyətdə günahlandırır. Qeyd edək ki, bu qruplaşma müsəlman uyğur dövlətinin yaradılması uğrunda çalışır. ÇXR rəhbərliyi isə təşkilatın "Əl-Qaida" terrorçu şəbəkəsi ilə əlaqəsinin olduğunu da iddia edir.
Sintszyanda antiterror kampaniyasının kulminasiyası Pekində Olimpiadanın keçirildiyi ilə təsadüf etdi. "Milli təhlükəsizliyə təhdid"də şübhəli bilinən 1300 uyğur həbs olundu. Ümumdünya Uyğur Konqresinin baş katibi Dolğun İsa isə rəsmi məlumatlarla razılaşmayaraq, olimpiada öncəsi tədbirlər zamanı Sintszyanda 10 mindən artıq insanın həbs edildiyini bildirirdi. İstənilən halda, Pekin bu repressiyaları SUMV-də Olimpiadanın keçirilməsinə mane olmaq istəyi ilə əsaslandırdı. Hüquq müdafiəçiləri isə hesab edirlər ki, hökumətin guya sui-qəsdin üstünün açılması haqda dedikləri, sadəcə, uyğur hərəkatına qarşı fəaliyyətin davam etdirilməsi üçün bəhanədir.
Pekin tərəfindən həyata keçirilən hazırki aksiya Sintszyanda Çin idarəçiliyinin 60 illiyi ilə bağlı planlaşdırılan tədbirlər zamanı mümkün terror aksiyalarının qarşısının alınması cəhdi ilə də izah olunur. Bununla yanaşı, Çin liderləri müəyyən xarici qüvvələrin ölkədə daxili vəziyəti qarışdırmaqda maraqlı olmalarına da açıq eyham vururlar. İndiyədək bəzi ölkələrdəki "rəngli inqilab"lar və  İranda baş verən son hadisələrdə gündəmə gətirilən "Qərbin əli"ni  indi  bəzi siyasi dairələr "uyğur məsələsi"ndə də görürlər. Özü də bunu iddia edən yalnız Çin deyil. Bu cür düşünənlərin fikrincə, ABŞ və Avropa ÇXR-in dünyanın iqtisadi lideri kimi birdəfəlik özünü təsdiq etməsini istəmir. Bu siyasət xüsusilə qlobal maliyyə böhranının baş qaldırmasından sonra aktuallaşıb. Ekspertlər hesab edirlər ki, Amerikanın hökumət kağızlarının nəhəng saxlanc yeri olan Çin hökuməti istəsə, ABŞ iqtisadiyyatını tamam dağıda bilər. Qərb strateqlərinin Çində situasiyanı qarışdırmaq cəhdləri də buradan qaynaqlanır və onlar hər şeydən əvvəl millətlərarası toqquşmaları qızışdırmağa, bununla potensial investorları qorxutmağa çalışırlar. Məqsəd isə təbii ki, Çin iqtisadiyyatının sürətli inkişafına səbəb olan investisiya qoyuluşlarının qarşısının alınmasıdır.
Maraqlıdır ki, Çin hökuməti Urumçidə baş verənlərə görə, əsas günahkar kimi mənzil-qərarahı Münhendə yerləşən Ümumdünya Uyğur Konqresini göstərir. Qurumun yuxarıda adı çəkilmiş lideri Rəbiyə Kadir ABŞ-ın siyasi dairələri ilə geniş əlaqələri ilə məşhurdur və SUMV-dəki faciəvi hadisələr zamanı onun Çin həbsxanasından çıxmasına vaxtı ilə ABŞ-ın dövlət katibi postunu tutmuş Kondaliza Raysın kömək etdiyi xatırladılır.
Bütün bunlarla yanaşı, Çin hökumətinin muxtariyyətdə törətdiklərini pisləyən yalnız ölkə rəhbərliyini milli azlıqların hüquqlarına zəmanət verməyə çağıran Qərb deyil. İslam Konfransı Təşkilatının məsələ ilə bağlı bəyanatında deyilir: "Dinc sakinlər arasında çoxlu sayda ölənlərin olması göstərir ki, güc tətbiqi və odlu silahdan istifadədə mütənasibliyə riayət olunmayıb. İslam dünyası nəhəng dövlətçiliyə, dünya arenasında məsuliyyətə və müsəlman dünyası ilə ənənəvi dostluğa malik Çinin ölkədəki müsəlman azlıqla bağlı məsələni daha geniş perspektivdə, problemin dərinliyinə baş vuraraq həll edəcəyinə ümid bəsləyir".
Pekini ən sərt tənqid edən isə yəqin ki, Türkiyə oldu. Ənənəvi olaraq türk xalqlarının müdafiəsinə qalxan Ankara bu dəfə də kənarda qalmadı (xarici işlər naziri Əhməd Davutoğlu bildirdi ki, "uyğurlar etnik qardaşlarımızın cəmiyyətidir və onların taleyinin bizə də aidiyyatı var"). "Biz tezliklə vəhşiliklərə son qoyulacağına, sağlam düşüncənin qələbəsinə, insan haqlarına uyğun addımların atılacağına ümid edirik", - deyə Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirdi. O, hazırda BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvəqqəti üzvü statusuna malik ölkəsinin Sintszyandakı situasiyanı TŞ-nin gündəminə çıxarmaq  fikrində olduğunu da açıqlamışdı.
Odur ki, uyğur məsələsi yeni tarixdə ilk dəfə olaraq dünya ictimaiyyətinin ən nüfuzlu tribunasında  müzakirə edilmək perspektivi ilə üz-üzədir. İndii, sadəcə bunun SUMV-dəki vəziyyətə müsbət təsir göstərəcəyinə, Urumçidə 2009-cu il iyulun ilk ongünlüyündə baş verənlərin bir daha təkrarlanmayacağına ümid etmək qalır.

Пекину удалось подавить очередную вспышку национального движения уйгуров
СУАР расположен на северо-западе Китая. Его площадь составляет 1,66 млн. квадратных километров, т.е. шестую часть территории КНР. Он граничит на северо-востоке с Монголией, на западе - с Россией, Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном, на юго-западе - с Афганистаном, Пакистаном и Индией.
6 и 7 июля в административном центре автономного района городе Урумчи начались волнения, которые так сильно встревожили центральную власть, что председатель КНР Ху Цзиньтао даже прервал свой визит в Италию, где должен был участвовать в саммите G8.
Все началось с довольно мирной, но массовой демонстрации уйгурской молодежи, требующей провести расследование недавней гибели двоих соотечественников на фабрике игрушек в провинции Гуандун. Причиной той трагедии власти называют домогательства со стороны рабочих-уйгуров к девушке ханьской национальности (титульная нация в КНР), на помощь которой пришли местные рабочие. Однако уйгуры считают, что убитые стали жертвами "великоханьского шовинизма".
Опасаясь массовых выступлений в Урумчи, власти ввели в город войска и попытались окружить демонстрантов. Ситуация быстро вышла из-под контроля, вылившись в настоящую межнациональную бойню. По официальным данным, погибли 158 человек, однако уйгурские организации говорят о более чем 840 жертвах. Полиция задержала около полутора тысяч человек, обвиняемых в сопротивлении властям и участии в погромах. Власти Китая обещают, что урумчинских мятежников ждет суровое наказание.
Официальный Пекин считает зачинщиком беспорядков Всемирный конгресс уйгуров - неправительственную организацию, позиционирующую себя в качестве выразительницы интересов уйгуров разных стран. Однако лидер конгресса Ребия Кадир (в 1999 году она задерживалась китайскими правоохранительными органами по обвинению в подрыве национальной безопасности, а в 2005 году выехала из КНР в США) отвергает подобные обвинения. "Жесткая тактика китайской полиции превратила мирное собрание в Урумчи в кровавую бойню. В последнее время притеснения уйгуров приобрели расистский оттенок… Необходимо независимое и открытое расследование беспорядков в Урумчи, чтобы китайцы хань и уйгуры смогли понять причины событий… и найти пути к взаимопониманию", - утверждает Кадир в своей статье, опубликованной в Wall Street Journal.
Между тем китайские власти заявляют о восстановлении порядка в столице СУАР. Судя по всему, Пекину удалось подавить очередную вспышку национального движения уйгуров, стремящихся к созданию независимого "Восточного Туркестана" на территории автономного района.
Из глубины веков…
8 миллионов уйгуров являются тюркским меньшинством в Китае. Еще около миллиона уйгуров рассеяно по соседним странам, Европе и Америке. По версии видного средневекового историка Махмуда Кашгари, кстати, почитаемого уйгурами как один из величайших сынов этого народа, слово "уйгур" восходит ко времени Александра Македонского. Завоеватель называл всадников, противостоящих ему в Центральной Азии, "худхуранд", что значит "подобные соколу, от которых не может ускользнуть при охоте ни один зверь". "Худхуранд" затем преобразовался в "худхур", а позже в "уйгур" - этноним, который впервые появляется в древнетюркских надписях на надгробных камнях (VIII-IX вв.), найденных у реки Орхон в Монголии.
Уйгурский язык наряду с узбекским относится к юго-восточной или чагатайской группе языков тюркской семьи. В раннее средневековье уйгуры использовали орхонскую письменность, затем разработали свой алфавит, ныне известный как уйгурская письменность (она использовалась не только некоторыми тюркскими народами, но также монголами и маньчжурами). В XI веке вследствие принятия ислама уйгуры перешли на арабский алфавит. Они являются мусульманами суннитского толка, хотя в их быту сохранились и пережитки домусульманских верований, одним из которых является празднование Навруза - праздника весны и нового года.
Первое уйгурское государство было образовано в 744 году Кутлуг Билге Каганом. Столица Карабалгасун располагалась на реке Орхон. В 840 году на ослабевшее уйгурское государство напали киргизы. После падения первой уйгурской империи часть уйгуров переселилась на берега Хуанхэ (Желтая река). Теперь их потомки называют себя желтыми уйгурами, иначе йугурами. Государство желтых уйгуров было захвачено в 1228 году тангутами и позже вошло в состав Монгольской империи.
Вторая часть уйгуров перебралась через Семиречье на южную сторону Тянь-Шаня, в Восточный Туркестан. Наиболее значительная их группа эмигрировала на северную часть Тянь-Шаня, где в 846 году образовала государство Караходжи со столицей в Турфане.
В 840 году в южной части Тянь-Шаня возникло одно из самых известных в истории государств, созданных уйгурами, - государство Караханидов со столицей в Кашгаре. В середине Х века Караханиды приняли ислам, в то время как Караходжи оставались буддистами. В конце XIV века уйгурские мусульмане и буддисты создали единое государство. Оно сохраняло независимость до 1759 года, пока не вошло в состав Поднебесной империи после захвата Китая войсками маньчжурской династии Цин.
Лишь в 1863 году уйгуры смогли изгнать маньчжуров. Однако спустя 13 лет огромная маньчжуро-китайская армия напала на страну уйгуров, которой захватчики дали название Синьцзян ("Новая территория"). В 1911 году китайские националисты свергли маньчжуров и провозгласили республику. Уйгуры несколько раз поднимались на восстание. Дважды они восстанавливали свое национальное государство под названием Восточно-Туркестанская Республика - в 1933 и 1943 годах. Однако китайцам при помощи Советского Союза удалось его уничтожить. Советский лидер Иосиф Сталин видел прямую угрозу в существовании самостоятельного уйгурского государства для большевистского господства в Средней Азии. Впрочем, сейчас уйгурам, вероятно, приходится сожалеть о том, что могущественный советский вождь не решился на аннексию Восточного Туркестана. В таком случае страна уйгуров вполне могла бы стать одной из советских республик и обрести независимость после распада СССР.
В 1949 году к власти в Китае пришли коммунисты. В Синьцзян были введены войска Народно-освободительной армии, осуществившей так называемое "мирное" присоединение Уйгурской области к КНР. В конце 1955 года было объявлено о создании Синьцзян-Уйгурского автономного района в составе Китайской Народной Республики. Как утверждают уйгуры, с этого времени Пекин и приступил к политике усиленной "ханизации" отдаленной провинции, одним из ключевых направлений которой явилось переселение туда представителей титульной нации. Наряду с колонизацией Синьцзяна китайским населением уйгуры, казахи, дунгане, монголы и другие некитайские народности автономии переселялись в ее пустынные засушливые районы.
Демографический состав Синь-цзяна постепенно претерпел существенные изменения. Если в 1949 году здесь было более 90% уйгурского и прочего тюркского населения, то сейчас - всего лишь 45%. Численность этнических китайцев, составлявших в 1949 году менее 7% населения СУАР, возросла спустя шесть десятилетий до 40%.
Изменение демографических показателей сопровождается дискриминацией уйгуров, воспринимаемых как граждане второго сорта, утверждают сами уйгуры. По их мнению, ущемление прав народа носит и религиозный характер. Мусульмане-уйгуры жалуются на закрытие мечетей и религиозных школ под предлогом отсутствия лицензий на деятельность. Официально запрещены молитвы в общественных местах, госслужащие уйгурской национальности в принудительном порядке должны отказываться от поста в месяц Рамазан. Местные власти повсюду вывешивают своды правил, запрещающие женщинам носить хиджаб, а мужчинам - бороды.
Не удивительно, что среди уйгуров растет число сторонников независимости, в достижении которой наследники Билге Кагана видят единственную панацею от переживаемых ими бед.
"Три силы", "рука Запада" и турецкий демарш
Стремление уйгуров к независимости и культурно-религиозные различия между ними и основной массой населения КНР вызывают конфликт с китайским государством. Последние годы не обходились без волнений в Синьцзяне. В 1995 году, когда власти схватили местного имама, восстание охватило уйгурский город Хотан. За последние годы наиболее серьезные беспорядки имели место в феврале 1997 года в городе Инин на границе с Казахстаном, в 390 км к западу от Урумчи. Здесь в течение нескольких дней бушевали схватки между уйгурами и военными.
Поэтому Пекин, реально осознавая угрозу для территориальной целостности страны, предпочитает осуществлять политику ассимиляции уйгурского народа, тем более что этот "метод" интеграции уже весьма успешно использован на других нациях, включенных в монолит "хань" (китайские киргизы, монголы, хуэй, мао уже практически не говорят на родном языке, а свои обряды и традиции соблюдают разве что в рамках фольклорных фестивалей).
КНР обосновывает свою жесткую политику в отношении к уйгурам еще одним, весьма актуальным для современных международных отношений фактором. С 2001 года, когда США развернули глобальную войну с терроризмом, китайские власти заявили о борьбе с "тремя силами", действующими в Синьцзяне: сепаратизмом, терроризмом и религиозным экстремизмом. Пекин обвиняет в террористической деятельности действующую в СУАР группировку "Исламское движение Восточного Туркестана", которая выступает за создание уйгурского мусульманского государства. Власти КНР даже заявляют о связях этого движения с международной террористической сетью "Аль-Каида".
Кульминация антитеррористической кампании, развернутой в Синьцзяне, пришлась на год Олимпийских игр в Пекине. По подозрению в "создании угрозы для национальной безопасности" в 2008 году были арестованы, по официальным данным, около 1300 уйгуров. Хотя генеральный секретарь Всемирного конгресса уйгуров Долкун Иса отмечал, что в рамках масштабных предолимпийских акций в Синьцзяне были задержаны более 10 тысяч человек. Как бы там ни было, Пекин пытался оправдать свои репрессивные действия раскрытыми в СУАР заговорами, нацеленными на срыв Олимпиады. Правозащитники, тем не менее, считают, что заявления китайского правительства о раскрытии заговоров являлись не более чем предлогом для дальнейшего наступления на уйгурское национальное движение.
Нынешние акции подавления, проводимые Пекином, мотивируются опасностью совершения терактов во время празднования 60-й годовщины китайского правления в Синьцзяне. При этом китайские лидеры явно намекают на заинтересованность определенных внешних сил в расшатывании внутриполитической ситуации в КНР. Вездесущую руку Запада, нащупанную ранее в целом ряде "цветных революций" в различных странах и даже в недавних событиях в Иране, некоторые политические круги, причем не только китайские, усматривают и в "уйгурском деле". По их мнению, США и Европа стремятся воспрепятствовать окончательному утверждению КНР в ранге лидера мировой экономики. Задача эта особенно актуализировалась в условиях глобального финансового кризиса. Китайское правительство является крупнейшим держателем американских правительственных бумаг и при желании, как полагают эксперты, может обрушить всю экономику США. Отсюда и попытки западных стратегов дестабилизировать ситуацию в Китае, прежде всего спровоцировать межнациональные столкновения, дабы отпугнуть потенциальных инвесторов, готовых вкладывать деньги в быстро растущую китайскую экономику.
Примечательно, что главным зачинщиком беспорядков в Урумчи китайские власти объявили Всемирный конгресс уйгуров, штаб-квартира которого находится в Мюнхене. Вышеупомянутая лидер организации Ребия Кадир известна своими широкими связями в политических кругах США, и в дни трагических событий в СУАР вспомнили также о том, что вызволять ее из китайской тюрьмы помогала в свое время Кондолиза Райс, занимавшая пост госсекретаря Соединенных Штатов.
Впрочем, действия китайских властей в Синьцзяне осудили не только на Западе, лидеры стран которого призвали Пекин гарантировать права национальных меньшинств. В заявлении Организации Исламской конференции подчеркивается: "Большое число жертв среди гражданского населения указывает на то, что принцип соразмерного применения силы и огнестрельного оружия не соблюдался. Исламский мир надеется на то, что Китай, обладающий огромной властью и ответственностью на мировой арене и исторически имеющий дружественные отношения с мусульманским миром, решит проблему мусульманского меньшинства Китая в более широкой перспективе, обратившись к глубинным причинам проблемы".
Пожалуй, с самой резкой критикой Пекина выступила Турция, традиционно поднимающая голос в защиту тюркских народов (как заявил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу, "уйгуры - сообщество наших этнических братьев, чья судьба касается нас"). "Мы рассчитываем на скорейшее прекращение событий, доходящих до зверств, торжество здравого смысла, а также немедленное проведение необходимых шагов в соответствии с всеобщими правами человека", - заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган, выразивший намерение своей страны, имеющей ныне статус временного члена Совета Безопасности ООН, внести вопрос о ситуации в Синьцзяне в повестку дня СБ.
Так что уйгурский вопрос впервые в новейшей истории оказался перед перспективой рассмотрения самой авторитетной организацией мирового сообщества. Остается лишь надеяться, что это реально воздействует на улучшение ситуации в Синьцзян-Уйгурском автономном районе и повторения урумчинских событий первой декады июля 2009 года не будет.