Pekin Uyğurların növbəti milli hərəkatının alovlanmasının qarşısını ala bildi
SUMV Çinin şimal-qərbində yerləşir. Onun ərazisi 1,66 milyon kvadrat-kilometrdir - bu, Çin ərazisinin altıdabir hissəsi deməkdir. Muxariyyət şimal-şərqdən Monqolustan, qərbdən Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistan, cənub-qərbdən Əfqanıstan, Pakistan və Hindistanla həmsərhəddir.
İyulun 6-7-də muxtariyyətin inzibati mərkəzi olan Urumçidə başlamış iğtişaşlar mərkəzi hakimiyyəti o qədər narahat etdi ki, ÇXR-in sədri Xu Tszintao hətta İtaliyaya səfərini təxirə salaraq, "Böyük səkkizlik" ölkələrinin sammitinə getmədi.
Əslində, hər şey kifayət qədər dinc şəkildə başlamışdı və etiraz aksiyası keçirən gənc uyğurlar bir müddət əvvəl Quandun əyalətindəki oyuncaq fabrikində həlak olan iki soydaşlarının ölümünün səbəbini araşdırmağı tələb edirdi. Hökumət həmin faciənin səbəbi kimi uyğur fəhlələrinin xan millətindən (ÇXR-də titul xalq) olan qızlara sataşmasını göstərir. Məlumata görə, uyğurların bu hərəkətindən sonra qızlara kömək etmək üçün yerli fəhlələr işə qarışıblar.
Uyğurlar isə hesab edirlər ki, iki nəfərin ölümünün kökündə "böyük xan şovinizmi" dayanır.
Bundan sonra Urumçidə kütləvi hərəkatdan narahat olan mərkəzi hökumət şəhərə ordu yeritdi və nümayişçiləri mühasirəyə almağa çalıdşı. Nəticədə situasiya nəzarətdən çıxdı və şəhərdə əsl millətlərarası qırğın başladı. Rəsmi məlumatlara görə, toqquşmalarda 158 nəfər həlak olub. Uyğur təşkilatları isə ölənlərin sayının 840 nəfərdən artıq olduğunu bildirir. Polis iğtişaş törətmək və hökumətə müqavimət göstərməkdə ittiham edərək, təxminən 1500 nəfəri həbsə alıb. Çin hökuməti Urumçi qiyamçılarını ağır cəzanın gözlədiyini bəyan edib.
Rəsmi Pekin hesab edir ki, baş verənlərin təşkilatçısı Ümumdünya Uyğur Konqresidir. Qeyd edək ki, bu qurum müxtəlif ölkələrdə yaşayan uyğurların hüquqlarının müdafiəçisi kimi çıxış edən qeyri-hökumət təşkilatıdır. Konqresin lideri Rəbiyə Kadir (1999-cu ildə o, milli təhlükəsizliyə təhdiddə ittiham olunaraq Çinin hüquq mühafizə orqanları tərəfindən həbs edilib, 2005-ci ildə isə Çindən ABŞ-a köçüb) isə onun rəhbərlik etdiyi quruma ünvanlanmış ittihamları rədd edir. "Çin polisinin sərt taktikası Urumçidəki dinc aksiyanı qanlı döyüşə çevirib. Son zamanlar uyğurların sıxışdırılması rasizm şəklini alıb. Çinli xan və uyğurların anlaşmaları, sabitliyin bərpası üçün Urumçidə baş verənlərin səbəbləri açıq və müstəqil şəkildə araşdırılmalıdır ", -  Kadirin "Wall Street Journal"da dərc olunan məqaləsində belə deyilir.
Çin hökuməti isə artıq SUMV-də asayişin bərpa edildiyini bildirir. Beləliklə, hər şeyə rəğmən Pekin Muxtar Vilayətinin ərazisində "Şərqi Türküstan" yaratmağa çalışan uyğur hərəkatının növbəti dalğasının qarşısını ala bildi.
Əsrlərin dərinliklərindən...
Çində türk azlıq olan uyğurların sayı 8 milyondur. Daha 1 milyona yaxın uyğur qonşu ölkələr, həmçinin Avropa və Amerikaya səpələnib. Məşhur orta əsrlər tarixçisi Mahmud Kaşğarinin bildirdiyinə görə - yeri gəlmişkən, uyğurlar onu özlərinin böyük oğullarından biri hesab edirlər - "uyğur" sözünün tarixi Makedoniyalı İsgəndərin dövrünə gedib çıxır. O, Mərkəzi Asiyada ona qarşı mübarizə aparan atlıları "xudxurand" adlandırırımış - bu, "ov zamanı heç bir canlının ondan yaxa qurtara bilmədiyi şahin quşu" anlamına gəlir. Sonradan "xudxurand" sözü "xudxur", lap sonralar isə "uyğur"a çevrilib - qeyd edək ki, ilk dəfə bu etnonimə Monqolustandakı Orxon çayı sahillərindəki qayaların üstündəki qədim (VIII-IX əsrlər) türk yazılarında rast gəlinir.
Uyğur dili özbək dili ilə birlikdə türk dilləri qrupunun cənub-şərq və ya cığatay ailəsinə daxildir. Əvvəllər - orta əsrlərdə uyğurlar Orxon yazısından istifadə ediblər, sonradan isə öz əlifbalarını yaradıblar. Hazırda uyğur yazısı kimi tanınan bu əlifbadan nəinki bəzi türk xalqları, həmçinin monqollar və mancurlar da istifadə edib.
XI əsrdə islamın qəbulundan sonra uyğurlar ərəb əlifbasına keçiblər. Onlar sünni məzhəbli müsəlmanlardır, amma adət-ənələrində hələ islamdan əvvəlki dövrdən qalmış inanclar da var, məsələn, Novruz Bayramı kimi.
İlk uyğur dövləti 744-cü ildə Kutluq Bilgə Kağan tərəfindən yaradılıb. Bu dövlətin paytaxtı Qarabaltadun Orxon çayının sahilində yerləşib. 840-cı ildə zəifləmiş uyğur dövləti qırğızların hücumuna məruz qalıb. İlk uyğur imperiyasının devrilməsindən sonra onların bir hissəsi Xuenxe (Sarı çay) sahillərində məskunlaşıblar. İndi həmin uyğurların nəsli özlərini Sarı uyğurlar və ya yuqurlar adlandırırlar. Sarı uyğurların dövləti 1228-ci ildə tanqutlar tərəfindən işğal edilib və sonradan Monqolustan imperiyasının tərkibinə qatılıb.
Uyğurların ikinci hissəsi  Şərqi Türküstanda, Tyan-Şanın cənub hissəsində məskunlaşıblar. Onların daha böyük hissəsi isə Tyan-Şanın şimal hissəsinə emiqrasiya edərək 846-cı ildə paytaxtı Turfan olan Qaraxoca dövləti yaradıblar.
840-cı ildə Tyan-Şanın cənub hissəsində tarixdə uyğurların yaratdığı ən məşhur dövlətlərdən biri, paytaxtı Kaşğar olan Qaraxanilər dövlətinin əsası qoyulub. X əsrin ortalarında qaraxanilər İslamı qəbul edib,  Qaraxoca isə buddist olaraq qalıb.
XIV əsrin sonlarında vahid dövlət yaradan müsəlman və buddist uyğurlar öz müstəqilliklərini 1759-cu ilədək qoruyub saxlayıblar. Amma həmin il Tsin sülaləsinin Çini işğal etməsindən sonra uyğurlar da Çin imperiyasının tərkibinə qatılıb.
Yalnız 1863-cü ildə uyğurlar mancurları qova biliblər. Amma 13 il sonra nəhəng Mancur - Çin ordusu uyğur dövlətinə qarşı hücuma keçərək   onları işğal etdi və  həmin yerləri Sintzyan ("Yeni ərazi") adlandırdı.
1911-ci ildə Çin millətçiləri mancurları devirərək, respublikaya rəhbərliyi ələ aldılar. Uyğurlarsa bir neçə dəfə qiyama cəhd göstərdilər, hətta 2 dəfə Şərqi Türküstan Respublikası adı altında  öz milli dövlətlərini bərpa da  edə bildilər - 1933 və 1943-cü illərdə. Lakin Çin, Sovet İttifaqının yardımı  ilə onu məhv etməyi bacardı. Sovet lideri İosif Stalin müstəqil uyğur dövlətinin mövcudluğunu Mərkəzi Asiyada bolşevizmin hökmranlığına birbaşa təhlükə sayırdı. Amma yəqin ki, indi uyğurlar bacarıqlı sovet hökmdarının Şərqi Türküstanı işğal etməməsindən təəssüflənirlər. Çünki bu halda uyğurların dövləti SSRİ respublikalarından biri ola, ittifaqın dağılmasından sonra isə müstəqillik əldə edə bilərdi.
1949-cu ildə Çində hakimiyyətə kommunistlər gəldi. Bundan sonra Sintszyana uyğur vilayətinin ÇXR-ə "sülh yolu ilə" birləşdirilməsi məqsədi ilə Xalq-Azadlıq ordusu yeridildi. 1955-ci ilin sonlarında isə Çinin tərkibində Sintszyan-Uyğur Muxtar Vilayətinin yaradıldığı bəyan edildi. Uyğurların bildirdiklərinə görə, həmin vaxtdan Pekin vilayətin "xanlaşdırılması" prosesini sürətləndirib və bu məqsədlə oraya titulu xalqın nümayəndələrinin köçürülməsinə başlanılıb. Sintszyanın çinlilərlə "doldurulması" ilə paralel olaraq,  qazaxlar, dunqanlar, monqollar və digər qeyri-çin xalqları da buranın boş, quraqlığın hökm sürdüyü ərazilərinə köçürülüblər.
Sintszyanın demoqrafik tərkibi tədricən ciddi dəyişikliyə uğrayıb. Əgər 1949-cu ildə orada əhalinin 90%-dən artığı uyğur və digər türk xalqları idisə, hazırda bu rəqəm cəmi 45%-dir. 1949-cu ildə buradakı etnik çinlilər 7% təşkil edirdisə, hazırda muxtar vilayətdə onların sayı 40%-ə çatıb.
Uyğurların bildirdiyinə görə, demoqrafik göstəricilərin dəyişməsi ikinci növ vətəndaşlar kimi qəbul olunan bu millətin hüquqlarının tapdalanması ilə müşahidə edilir. Onların fikrincə, bu xalqa qarşı atılan addımlarda dini amillər də var. Belə ki, müsəlman uyğurlar bölgədə lisenziyanın verilməməsi səbəbindən, məscid və dini məktəblərin bağlanmasından şikayətlənirlər. Burada ictimai yerlərdə ibadət rəsmən qadağan edilib, uyğur millətindən olan dövlət qulluçuları məcburi qaydada Ramazan ayı ərzində oruc tutmaqdan imtina etməlidirlər. Yerli hökumət qadınlara hicab geyməyi, kişilərə isə saqqal saxlamağı qadağan edən qaydaları ildən-ilə daha da sərtləşdirir.
Beləliklə, uyğurlar arasında müstəqillik tərəfdarlarının artması təəccüblü deyil. Bilgə Kağanın varisləri üzləşdikləri bədbəxtlikdən qurtulmağın yeganə yolunu  məhz  müstəqillikdə  görürlər.
"Üç qüvvə", "Qərbin əli" və  türk demarşı
Uyğurların müstəqilliyə durmadan artan istəkləri və Çinin əsas əhalisi ilə onlar arasındakı mədəni-dini fərq, Çin dövləti ilə problem yaranmasına səbəb olur. Bu baxımdan son illər  Sintszyanda təlatümsüz keçməyib. 1995-ci ildə hökumətin yerli imamı həbs etdiyi vaxt uyğurların Xotan şəhərində də əsl qiyam baş qaldırmışdı. 1997-ci ilin fevralında Qazaxıstanla sərhəddə, Urumçinin 390 kilometrliyində yerləşən İnin şəhərindəki təlatümü də ciddi qarşıdurma adlandırmaq olar. Burada da bir neçə gün  uyğurlarla hərbçilər arasında toqquşmalar davam etdi.
Odur ki, Pekin ölkənin ərazi bütövlüyünə real təhlükənin olduğunu anlayır və uyğur xalqının siyasi assimilyasiyasına tələsir. Üstəlik, bu inteqrasiya "üsul"u artıq digər xalqlara da çox "uğurla" tətbiq edilib (Çin qırğızları, monqollar, xueylər, maolar artıq demək olar ki, doğma dillərində danışmırlar, adət və ənənələrini isə yalnız folklor müsabiqələrində göstərirlər).
Lakin ÇXR uyğurlara qarşı sərt siyasətini daha bir məqamla - müasir beynəlxalq münasibətlərdə kifayət qədər aktual olan məsələ ilə əsaslandırır. 2001-ci ildə ABŞ-ın qlobal terrorizmlə mübarizəyə başlamasından sonra Çin hökuməti Sintszyanda mövcud olan "üç qüvvə" ilə mübarizə elan edib: separatçılıq, terrorizm və dini ekstremizim. Pekin SUMV-də fəaliyyət göstərən "Şərqi Türküstan İslam hərəkatı" qruplaşmasını terrorçu fəaliyyətdə günahlandırır. Qeyd edək ki, bu qruplaşma müsəlman uyğur dövlətinin yaradılması uğrunda çalışır. ÇXR rəhbərliyi isə təşkilatın "Əl-Qaida" terrorçu şəbəkəsi ilə əlaqəsinin olduğunu da iddia edir.
Sintszyanda antiterror kampaniyasının kulminasiyası Pekində Olimpiadanın keçirildiyi ilə təsadüf etdi. "Milli təhlükəsizliyə təhdid"də şübhəli bilinən 1300 uyğur həbs olundu. Ümumdünya Uyğur Konqresinin baş katibi Dolğun İsa isə rəsmi məlumatlarla razılaşmayaraq, olimpiada öncəsi tədbirlər zamanı Sintszyanda 10 mindən artıq insanın həbs edildiyini bildirirdi. İstənilən halda, Pekin bu repressiyaları SUMV-də Olimpiadanın keçirilməsinə mane olmaq istəyi ilə əsaslandırdı. Hüquq müdafiəçiləri isə hesab edirlər ki, hökumətin guya sui-qəsdin üstünün açılması haqda dedikləri, sadəcə, uyğur hərəkatına qarşı fəaliyyətin davam etdirilməsi üçün bəhanədir.
Pekin tərəfindən həyata keçirilən hazırki aksiya Sintszyanda Çin idarəçiliyinin 60 illiyi ilə bağlı planlaşdırılan tədbirlər zamanı mümkün terror aksiyalarının qarşısının alınması cəhdi ilə də izah olunur. Bununla yanaşı, Çin liderləri müəyyən xarici qüvvələrin ölkədə daxili vəziyəti qarışdırmaqda maraqlı olmalarına da açıq eyham vururlar. İndiyədək bəzi ölkələrdəki "rəngli inqilab"lar və  İranda baş verən son hadisələrdə gündəmə gətirilən "Qərbin əli"ni  indi  bəzi siyasi dairələr "uyğur məsələsi"ndə də görürlər. Özü də bunu iddia edən yalnız Çin deyil. Bu cür düşünənlərin fikrincə, ABŞ və Avropa ÇXR-in dünyanın iqtisadi lideri kimi birdəfəlik özünü təsdiq etməsini istəmir. Bu siyasət xüsusilə qlobal maliyyə böhranının baş qaldırmasından sonra aktuallaşıb. Ekspertlər hesab edirlər ki, Amerikanın hökumət kağızlarının nəhəng saxlanc yeri olan Çin hökuməti istəsə, ABŞ iqtisadiyyatını tamam dağıda bilər. Qərb strateqlərinin Çində situasiyanı qarışdırmaq cəhdləri də buradan qaynaqlanır və onlar hər şeydən əvvəl millətlərarası toqquşmaları qızışdırmağa, bununla potensial investorları qorxutmağa çalışırlar. Məqsəd isə təbii ki, Çin iqtisadiyyatının sürətli inkişafına səbəb olan investisiya qoyuluşlarının qarşısının alınmasıdır.
Maraqlıdır ki, Çin hökuməti Urumçidə baş verənlərə görə, əsas günahkar kimi mənzil-qərarahı Münhendə yerləşən Ümumdünya Uyğur Konqresini göstərir. Qurumun yuxarıda adı çəkilmiş lideri Rəbiyə Kadir ABŞ-ın siyasi dairələri ilə geniş əlaqələri ilə məşhurdur və SUMV-dəki faciəvi hadisələr zamanı onun Çin həbsxanasından çıxmasına vaxtı ilə ABŞ-ın dövlət katibi postunu tutmuş Kondaliza Raysın kömək etdiyi xatırladılır.
Bütün bunlarla yanaşı, Çin hökumətinin muxtariyyətdə törətdiklərini pisləyən yalnız ölkə rəhbərliyini milli azlıqların hüquqlarına zəmanət verməyə çağıran Qərb deyil. İslam Konfransı Təşkilatının məsələ ilə bağlı bəyanatında deyilir: "Dinc sakinlər arasında çoxlu sayda ölənlərin olması göstərir ki, güc tətbiqi və odlu silahdan istifadədə mütənasibliyə riayət olunmayıb. İslam dünyası nəhəng dövlətçiliyə, dünya arenasında məsuliyyətə və müsəlman dünyası ilə ənənəvi dostluğa malik Çinin ölkədəki müsəlman azlıqla bağlı məsələni daha geniş perspektivdə, problemin dərinliyinə baş vuraraq həll edəcəyinə ümid bəsləyir".
Pekini ən sərt tənqid edən isə yəqin ki, Türkiyə oldu. Ənənəvi olaraq türk xalqlarının müdafiəsinə qalxan Ankara bu dəfə də kənarda qalmadı (xarici işlər naziri Əhməd Davutoğlu bildirdi ki, "uyğurlar etnik qardaşlarımızın cəmiyyətidir və onların taleyinin bizə də aidiyyatı var"). "Biz tezliklə vəhşiliklərə son qoyulacağına, sağlam düşüncənin qələbəsinə, insan haqlarına uyğun addımların atılacağına ümid edirik", - deyə Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan bildirdi. O, hazırda BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvəqqəti üzvü statusuna malik ölkəsinin Sintszyandakı situasiyanı TŞ-nin gündəminə çıxarmaq  fikrində olduğunu da açıqlamışdı.
Odur ki, uyğur məsələsi yeni tarixdə ilk dəfə olaraq dünya ictimaiyyətinin ən nüfuzlu tribunasında  müzakirə edilmək perspektivi ilə üz-üzədir. İndii, sadəcə bunun SUMV-dəki vəziyyətə müsbət təsir göstərəcəyinə, Urumçidə 2009-cu il iyulun ilk ongünlüyündə baş verənlərin bir daha təkrarlanmayacağına ümid etmək qalır.

Xinjiang is located in the north-west of China. It covers an area of 1.66 million square kilometres, or one sixth of China's territory. In the north-east it borders on Mongolia, in the west on Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, and in the south-west on Afghanistan, Pakistan and India.
On 6 and 7 July, unrest broke out in the administrative centre of the autonomous region, the city of Urumchi. Developments startled the authorities so much that the chairman of the PRC, Hu Jintao, cut short a visit to Italy, where he was attending the G8 summit.
Everything started with a relatively peaceful, but massive, demonstration by Uighur youth, who demanded that an investigation be conducted into the recent deaths of two of their fellow countrymen at a toy factory in the Guandun province. The cause of the tragedy is said to have been the molestation by Uighur workers of a lady of Han ethnicity (the main ethnic group in China) whom local workers went to help. The Uighurs believe, however, that those who were killed fell victim to "great Han chauvinism".
Fearing large-scale protests in Urumchi, the authorities rolled troops into the city and attempted to encircle the demonstrators. The situation quickly got out of control and developed into real inter-ethnic carnage. Official reports say that 158 people were killed, while Uighur organizations talk of over 840 fatalities. About 1,500 people have been arrested on charges of resisting the authorities and participating in mass disturbances. The Chinese authorities pledged that the Urumchi insurgents would be punished with the utmost rigour of the law.
Beijing considers that the unrest was instigated by the World Congress of Uighurs, a non-governmental organization promoting the interests of Uighurs living in different countries. However, the leader of the Congress, Rebiya Kadir (in 1999 she was detained by Chinese law-enforcers and charged with undermining national security, while in 2005 she left China for the USA) flatly denied the allegations. "The tough tactics of the Chinese police turned a peaceful gathering in Urumchi into bloody carnage. The oppression of the Uighurs has recently assumed racist undertones. It is necessary to conduct an independent and open investigation into the clashes in Urumchi, so that Han and Uighurs can understand the reasons for the events and … find a path towards mutual understanding," Kadir said, in an article published in the Wall Street Journal.
Meanwhile, the Chinese authorities say that order in Xinjiang has been restored. It appears that Beijing has managed to stifle yet another attempt of the Uighur ethnic movement to establish an independent "Eastern Turkestan" within the autonomous region.
Centuries back …
Eight million Uighurs constitute a Turkic minority living in China. Another million Uighurs are scattered around neighbouring countries, as well as in Europe and America. According to a prominent historian of the Middle Ages, Mahmud Kashgari, who is revered by the Uighurs as one of the greatest sons of this nation, the word "Uighur" dates back to the times of Alexander the Great. The conqueror called the horsemen who opposed him in Central Asia "khudkhurand", which means "like a falcon from which not a single beast can escape". "Khudkhurand" then became "khudkhur" and, later, "uighur" - which first appeared in ancient Turkic inscriptions on tomb stones (8th-9th centuries) discovered near the Orkhon river in Mongolia.
The Uighur language, together with Uzbek, belongs to the south-eastern or Chagatay group of languages of the Turkic family. In the early Middle Ages the Uighurs used the Orkhon script, however, later they designed their own alphabet, which is now known as the Uighur script (it was used not only by certain Turkic nations, but also by the Mongols and Manchu). In the 11th century, after adopting Islam, the Uighur switched to the Arabic script. Uighurs are Sunni Muslims, although they still retain remnants of pre-Islamic faiths, one of which is the celebration of Novruz, the holiday of spring and the new year.
The first Uighur state was formed in 744 by Kutlug Bilge Kagan. The capital, Karabalgasun, was located on the Orkhon river. In 840, the Kyrgyz attacked the weakened state. After the fall of the first Uighur empire, one section of the Uighurs moved to the banks of the Huang He (Yellow River). Their descendants now call themselves yellow Uighurs, or Yugurs. The yellow Uighur state was seized by the Tanguts in 1228 and subsequently became part of the Mongol empire.
The other section of the Uighurs moved on through Semirechye to Eastern Turkestan in the south of Tien Shan. A majority emigrated to the north of Tien Shan, where they established the state of Karakhodji, with its capital in Turfan, in 846.
In 840, one of the best-known Uighur states in history, called the state of the Karakhanids, with its capital in Kashgar, was established in the south of Tien Shan. In the middle of the 10th century, the Karakhanids adopted Islam, while the Karakhodji continued to be Buddhists. In the late 14th century, Uygur Muslims and Buddhists established a common state which remained independent until 1759, when it became part of the subcelestial empire after the seizure of China by troops of the Manchu Tsin dynasty.
Only in 1863 did the Uighurs manage to oust the Manchu. However, 13 years afterwards, an enormous Manchu-Chinese army launched an offensive against the Uighurs' country and named it Xinjiang (New Territory). In 1911, Chinese nationalists toppled the Manchu and proclaimed a republic. The Uighurs staged several rebellions and even restored their national state twice, under the name of the Eastern Turkestan Republic - in 1933 and 1943. However, the Chinese, supported by the Soviet Union, succeeded in destroying it. Soviet leader Joseph Stalin viewed the existence of an independent Uygur state as a direct threat to Bolshevik domination in Central Asia. As a matter of fact, the Uighurs may well be sorry that the powerful Soviet leader did not annex Eastern Turkestan, in which case the country of the Uighurs could have eventually become one of the Soviet republics and could now be independent, following the break-up of the USSR.
In 1949, the communists acceded to power in China. Troops of the national liberation army were introduced into Xinjiang to carry out a so-called peaceful annexation of the Uygur region to the PRC. In late 1955, the establishment of the Xinjiang Uygur autonomous region within the People's Republic of China was announced. Uighurs claim that since then Beijing has embarked on a policy of intensive "Hanization" of the remote province. One of the centrepieces of this policy is the large-scale resettlement of Han to the territory. Along with the colonization of Xinjiang by the Chinese population, Uighurs, Kazakhs, Dungans, Mongols and other non-Chinese ethnicities were resettled to desolate and arid areas of the autonomy.
The demographic make-up of Xinjiang gradually underwent profound change. Whereas in 1949 more than 90 per cent of the population were Uygur and other Turkic ethnicities, now they account for only 45 per cent. The ethnic Chinese, who made up fewer than 7 per cent in 1949, now constitute 40 per cent.
This change in demographic statistics is accompanied by discrimination against Uighurs, who are, they say, treated as second class citizens. They believe that infringements of their rights are also religious in nature. Uighur Muslims complain of the closure of mosques and religious schools under the pretext of a lack of licences. Praying in public places is officially prohibited, while public officers of Uighur origin are forced to abandon the Ramadan fast. Local authorities post rules in public places forbidding women from wearing the hijab and men from having beards.
It is therefore no wonder that the Uighurs supporting independence are steadily rising in number, as the descendants of Bilge Kagan see independence as a panacea for all the deprivations imposed on the nation.
"Three forces", "Hand of the West" and a Turkish ultimatum
The aspirations to independence of the Uighurs, as well as the cultural and religious divide between them and the rest of the Chinese population, are causing conflict with the Chinese state. Recent years have been marred by conflict in Xinjiang too. In 1995, when the authorities seized a local imam, rebellion engulfed the whole town of Khotan. Particularly serious unrest took place in the town of Inin, 390 km west of Urumchi, on the border with Kazakhstan, in 1997. A stand-off between the Uighurs and the military lasted for several days there.
For this reason, Beijing, well aware of the threat posed to the territorial integrity of the country, prefers to pursue a policy of assimilating the Uighurs, particularly as this method of integration has worked successfully with other ethnicities (the Chinese Kyrgyz, Mongols, Huey and Mao now barely speak their native language, while their customs and traditions exist only in folk festivals).
The PRC explains its tough policy towards the Uighurs by another significant factor in contemporary international relations. In 2001, when the US unleashed its global war on terror, the Chinese authorities declared a war on "three forces" existing in Xinjiang: separatism, terrorism and religious extremism. Beijing accuses the Islamic Movement of Eastern Turkestan, which operates in XUAR and which advocates the establishment of a Muslim state, of terrorist activities and even of ties to the Al-Qaeda international terrorist organization.
The anti-terror campaign launched in Xinjiang climaxed in 2008, the year of the Beijing Olympics as, according to official sources, about 1,300 Uighurs were arrested "on suspicion of posing a threat to national security" while the secretary general of the World Congress of Uighurs, Dolkun Isa, said that a total of 10,000 people were detained in Xinjiang in the run-up to the Olympic Games. Beijing tried to justify the campaign by claiming that it had exposed several plots to disrupt the Games in China. Rights champions believe that the Chinese government statements concerning various conspiracies were nothing more than pretexts for further crackdowns on the Uighur national movement.
The current campaigns of suppression carried out by Beijing are motivated by the threat of acts of terror which could be perpetrated during celebrations of the 60th anniversary of Chinese rule in Xinjiang. At the same time, Chinese leaders are hinting at an interest by certain external forces in destabilizing the domestic political situation in China. Some political circles, both within and outside China, see the ubiquitous hand of the West, earlier in a number of "colour revolutions" worldwide, even in the latest developments in Iran and in the Uighur case as well. In their opinion, the US and Europe are trying to prevent the final establishment of China as leader of the world economy. This task has become particularly topical in times of global financial recession. The Chinese government is the largest holder of US government bonds and could easily collapse the entire US economy. This explains attempts by Western strategists to destabilize the situation in China and to provoke interethnic clashes to deter potential investors in the Chinese economy.
It is worthy of note that the Chinese authorities found the World Congress of Uighurs, headquartered in Munich, to be the key instigator of the Urumchi disturbances. The leader of the organization, Rebiya Kadir, is known to have extensive contacts in US political circles. In fact, during the tragic developments in Xinjiang the former US secretary of state, Condoleezza Rice, provided assistance in getting her out of prison.
The actions of the Chinese authorities in Xinjiang were not only condemned in the West, whose leaders urged Beijing to respect the rights of national minorities. A statement by the Organization of Islamic Conference says: "The large number of civilian victims indicates that the principle of commensurate use of force and firearms was not observed. The Islamic world hopes that China, a country possessing tremendous power and responsibility in the international arena and historically known for friendly relations with the Muslim world, will solve the problem of Muslim minorities by looking into the roots of the problem."
Perhaps the harshest criticism of Beijing was voiced by Turkey, which has traditionally raised its voice to urge protection of Turkic peoples (according to the Turkish foreign minister, Ahmet Davutoglu, "The Uighurs are a community of our ethnic brothers and their fate very much concerns us"). "We are hopeful that these developments, which approach the level of atrocity, will soon end. We hope that commonsense will prevail and the necessary steps taken in accordance with universal human rights," Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said, while expressing his country's intention, as a temporary member of the UN Security Council, to table the Xinjiang situation at the SC.
Thus the Uighur issue has, for the first time in modern history, appeared on the agenda of the world's most authoritative organization. It remains to be hoped that this will have a tangible impact on the situation in the Xinjiang Uighur autonomous region and that the events in Urumchi in July 2009 will never happen again.