KOREYA SİNDROMU SINDIRILDI
Azərbaycanın taekvondo üzrə yığma komandası tarixində yeni səhifə açmış oldu. Söhbət millinin İdman Sarayında keçirilən komanda Dünya Kubokunda iştirakından gedir - milli bu turnirin bürünc medallarını qazandı.
Amma daha vacib olanı isə nəticə yox, dünya taekvondosunun lideri sayılan koreyalılar üzərində əldə edilən qələbədir. Onların şərəf kürsüsünə qalxa bilməmələrinin "günahkarı" məhz Azərbaycan idmançıları oldular.
Finalın bir addımlığında
Komandamız üçün turnirin gedişi heç də asan olmadı - taekvondoçularımız qrup mərhələsinin başlanğıcında Rusiya komandasına məğlub olduqdan (2:3) sonra Braziliya (4:1) və İtaliya (5:0) millilərini məğlub etməklə, ən yaxşı nəticə göstərən qrup ikincisi oldu. Bu nəticə komandaya ən güclü səkkizliyə daxil olmaq imkanı verdi və bununla da millimiz, müəyyən mənada "başından yuxarı tullandı". Axı dörddəbir finalda komandamızın rəqibi olan koreyalılar turnirin əsas favoriti hesab edilirdilər. Bu qarşılaşmada Erik Robertsin baş rolda çəkildiyi 80-ci illərin məşhur "Yaxşıların yaxşısı" filminin davamı üçün ssenari sayıla biləcək hər şey var idi: Samir Aydınov (54 kq) aldığı zədənin ağrısına baxmayaraq, Donq Kyu Kim üzərində böyük hesablı (16:7) qələbə qazana bildi və həlledici - beşinci döyüşdə, hər şeyin əlavə vaxtda müəyyənləşdiyi zaman Ramin Əzizov (+82 kq) Senk Xun Lidən üstün oldu.
Maraqlıdır ki, Ramin heyətdə ikiqat Olimpiada iştirakçısı Rəşad Əhmədovu əvəzləyib və buna səbəb ruslarla döyüşdən sonra sonuncunun səhhətində problemlərin yaranmasıdır. Bu səbəbdən də məşqçilər heyəti risk etmək istəməyərək, meydana ehtiyat oyunçunu atdı və o, etimadı doğrultdu.
Ümumiyyətlə, komandanın gənc üzvləri təcrübəlilərlə müqayisədə daha yaxşı təsir bağışlayıblar. Bu fikri xüsusilə dünya çempionatının üçüncüsü olmuş Təvəkkül Bayramov haqda söyləmək olar - o, turnirdə bir görüşdə belə qələbə qazana bilməyib.
Belə təsəvvür yaranır ki, komanda koreyalılarla qarşılaşmada tam gücünü qoyduğu üçün yarımfinalda türklərə qarşı müqavimət göstərə bilmədi. Və nəticədə, qarşılaşma vaxtından əvvəl türklərin (turnirin qalibi də məhz onlar oldular) qələbəsi ilə başa çatdı.
Amma istənilən halda, bu turniri Azərbaycan üçün olduqca uğurlu adlandırmaq olar. Elə təkcə koreyalılar üzərində qazanılan qələbə nəyə desən dəyərdi. Bundan başqa, yarış açıq şəkildə göstərdi ki, millidə yaxşı perspektivə malik gənclər yetişib və onlar artıq indidən nəticə göstərmək iqtidarındadırlar. Belə idmançılardan xüsusilə Dünya Kubokunda bir yarışda da məğlubiyyət acısı dadmamış S.Aydınovu, həmçinin koreyalılar üzərində qələbənin əsas "günahkarı" olmuş R.Əzizovun adlarını çəkmək olar.
Bunlarla yanaşı, heyətdə hələ təcrübə toplamaqda olan Rövşən Məmmədov (63 kq), həmçinin 22 yaşında az qala veteran hesab olunan İlkin Şahbazov (72 kq) da var.
Odur ki, komandanın potensialı var və sadəcə, onu reallaşdırmaq qalır.
Üstəlik, komanda bu nəticəyə turnirlərə qatılmadan nail olub: bu il komanda daha çox təlimlərə güc verib və yalnız İranda keçirilən turnirdə iştirak edib. Lakin Dünya Kubokundan sonra, yəqin ki, komandanın turnir təcrübəsi çox olacaq. Artıq indi taekvondoçularımız mövsümün ikinci yarısına, xüsusilə Kopenhagendə keçiriləcək dünya çempionatına hazırlaşmalıdır.
Təəssüf ki, Dünya Kubokunda qadınlardan ibarət komanda kişilərin uğurunu təkrarlaya bilmədi və qrup mərhələsini adlamadı. Yunanlar və braziliyalılara məğlub olan xanımlarımız yarışı ilkin mərhələdə tərk etdi ki, bu da ustalığın artırılmasının vacibliyini göstərir.
Bu istiqamətdə atılmış ilk addım, yəqin ki, qadınlardan ibarət yığmanın baş məşqçisi postuna sabiq dünya çempionu, idmançı karyerasını başa vurmuş Niyaməddin Paşayevin təyinatıdır.
Xatırladaq ki, Dünya Kubokundan əvvəl paralimpiyaçılar arasında I Dünya çempionatı da Bakıda keçirilib və burada da Azərbaycan millisi özünü yaxşı tərəfdən göstərib. Komandamız 1 qızıl, 2 gümüş və 3 bürünc medal əldə edib. Turnirin əsas qəhrəmanı isə finalda İsrail təmsilçisi David Ben-Elişi məğlub etmiş Cahangir Bayramov (+80 kq) olub.
Paralimpiyaçılarımızın göstərdiyi nəticə, həqiqətən, valehedicidir. Üstəlik məlumdur ki, komandanın heyətinə yalnız taekvondoçular yox, bir müddət əvvələdək başqa növdə çıxış edən idmançılar da daxildir. Söhbət yüngül atlet, iki dəfə Ümumdünya paralimpiya oyunlarında iştirak etmiş və bu turnirin mükafatçısı olmuş Aleksandr Polişşukdan gedir. O, lazımi məşqlərdən sonra Şərq döyüş növünün özəlliklərini öyrənib və dünya çempionatında 80 kiloqramadək olan çəki dərəcəsində finaladək irəliləyib. Aleksandr həlledici qarşılaşmada türk Bayram Kayrana məğlub olsa da, əldə edilmiş ikinciliyi idmançının aktivinə yazmaq olar.
Daha bir gümüş medalı finalda fransalı Nikolas Saeza-Manzanaresə məğlub olmuş Rəhman Ələkbərov əldə edib (68 kq).
Üçüncü mükafatçılar Rövşən Qəhrəmanov (58 kq) və Vüqar Adışirinovdur (80 kq).
80 kiloqramdan artıq çəki dərəcəsində isə D. Bayramova rəqib tapılmayıb və o, bütün qarşılaşmalardan qalib ayrılaraq, finala yüksəlib, finalda da israilli Ben-Elişdən üstün olub.
Beləliklə, Azərbaycan komandası bütün növ medal qazanıb və bununla da sonradan start götürən Dünya Kubokunun iştirakçılarına yaxşı nümunə göstərib.
WTF- dən olan rəqiblər
Çempionatın təşkilinə gəlincə, Ümumdünya Federasiyası (WTF) və onun prezidenti Çunq Von Çu tərəfindən təşkilatçılıq çox yüksək dəyərləndirilib. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanda yüksək səviyyəli bazanın olduğunu və yerli federasiyanın aktiv fəaliyyətini nəzərə alan WTF ölkəmizə taekvondo üzrə regional mərkəz statusu verib. O da təsadüfi deyil ki, WTF turnirlərinin reqlamentinə edilmiş dəyişikliklər ilk olaraq Bakıda sınaqdan keçirilib. Söhbət elektron jiletlərdən və videotəkrarlardan gedir. "İdmanın bir çox növlərində elektronika özünü doğruldub və bu səbəbdən gələcəkdə hakimlik daha ədalətli olacaq. Etiraz doğuran epizodları araşdırmaq üçün videotəkrardan istifadə olunacaq. Artıq çoxlu tərəfdar qazanmış bu yeniliyi fəal şəkildə tətbiq edəcəyik", - deyə Çunq Von Çu bildirib.
O, taekvondonun olimpiya proqramına salınması perspektivinə də toxunub: "Bu gün Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi 2016-cı il Olimpiadasına yollanacaq 26 idman növünün siyahısını müəyyənləşdirib və onların arasında taekvondo da var. MOK-un payızda Kopenhagendə keçiriləcək sessiyasında isə Olimpiadaya yollanacaq daha 2 idman növünün adı müəyyənləşəcək. Odur ki, taekvondonun perspektiviylə bağlı narahatlığa əsas yoxdur".
Prezident xatırladıb ki, WTF üzvü olan ölkələr sayına görə FİFA-dan sonra ikinci yeri tutur. Bu gün qurumun tərkibinə 189 ölkə daxildir və tezliklə daha 2 üzvnün də onların sıralarına qoşulacağı gözlənilir.
Planetdə bu idman növü ilə məşğul olanların sayı isə 17 milyona çatır.
WTF prezidenti azərbaycanlı azarkeşləri millinin Olimpiadada medal qazanmaq perspektivləri ilə bağlı ümidsiz olmamağa da çağırıb.
"Bu idman növü sürətli templərlə inkişaf edir və Olimpiadada mükafatçılar sırasına Əfqanıstan da düşüb, Meksika isə 2 qızıl medal qazanıb. Odur ki, sizdə hər şey hələ qarşıdadır", - deyə Çunq Von Çu bildirib.
Onun bu sözləri Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov tərəfindən də dəstəklənib. Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan taekvondoçuları yüksək nəticə əldə etmək üçün lazım olan hər şeyə malikdirlər: "Artıq ardıcıl olaraq ikinci Olimpiadadır ki, idmançılarımız medalın bir addımlığında qalırlar. Bu nə ilə bağlıdır? Azərbaycanın Taekvondo Federasiyası ən nümunəvi federasiyalardan biri olduğu üçün bu suala birmənalı cavab vermək çətindir. Millinin istifadəsində əla kompleks var, bu idman növü rayonlarda fəal şəkildə inkişaf edir, məşqçilər heyəti ciddi cəhdlə işləyir. Ola bilsin ki, millinin məşq sistemi daha da sərtləşdirilməli və ya oraya yeni mütəxəssislər dəvət olunmalıdır".
Milli federasiyanın birinci vitse-prezidenti Füzuli Musayev isə yarışın bitməsindən sonra belə bir fikir söyləyib ki, Azərbaycan yığması səviyyəsinə görə əksər favoritlərdən heç də geri qalmır. "Bizdə hazırkı liderləri əvəz edəcək perspektivli gənclər yetişir. Odur ki, komanda yenilənir", - deyə F.Ələkbərov qeyd edib.
Görünür, yenilənmə prosesi təzə başlayır və indi uşaqların beynəlxalq təcrübə toplamaları və güclülər sırasında yerlərini möhkəmləndirmələri vacibdir. Bunun üçün bir neçə il lazım gələ bilər. Lakin Dünya Kubokunda koreyalılar üzərində qazanılan qələbə idmançılarımızda özünəinamı, şübhəsiz ki, bir qədər də artırdı.

КОРЕЙСКИЙ СИНДРОМ ПРЕОДОЛЕН
Сборная Азербайджана по таэквондо открыла новую страницу в своей истории. Речь идет о выступлении на командном Кубке мира во Дворце спорта, который принес хозяевам даянга бронзовые медали. Причем важен не сам результат даже, а победа над лидерами мирового таэквондо корейцами, по "вине" наших атлетов оставшихся вне пьедестала почета.
В шаге от финала
Турнирный путь для команды складывался нелегко - потерпев на старте группового этапа поражение от россиян (2:3), наша команда затем выиграла у таэквондистов из Бразилии (4:1) и Италии (5:0), показав лучший результат среди коллективов, занявших в подгруппах вторые места. Это обстоятельство позволило сборной пробиться в восьмерку сильнейших и в какой-то степени прыгнуть выше головы. Ведь корейцы, ставшие соперниками нашей команды по четвертьфиналу, считались главными фаворитами турнира. Однако силу воли, технику и высокий класс хозяева даянга показали именно во встрече с основателями таэквондо. В этих схватках было все, что могло бы послужить сценарием для продолжения знаменитого фильма 80-х "Лучшие из лучших" с Эриком Робертсом в главной роли: травма Самира Айдынова (54 кг), который, превозмогая боль, все-таки смог одержать победу над Донг Кью Кимом с роскошным счетом 16:7, и ход решающего пятого поединка, где все решилось уже в дополнительное время, когда в golden score Рамин Азизов (+82 кг) оказался сильнее Сенк Хун Ли.
Примечательно, что Рамин заменил в составе двукратного участника Олимпиады Рашада Ахмедова, у которого после встречи с россиянами возникли проблемы со здоровьем. Поэтому тренерский штаб решил не рисковать и кинул в бой резервиста, который не подкачал. Да и в целом необстрелянная молодежь смотрелась очень даже выгодно на фоне более опытных товарищей, в частности бронзового призера чемпионата мира Тевеккюля Байрамова, не выигравшего на кубке ни одной схватки.
Продолжая тему спортивной составляющей, можно предположить, что команда отдала этой встрече все свои силы, так как полуфинальный поединок против турок явно не заладился, и хозяева досрочно уступили гостям с берегов Босфора, которые и стали в итоге обладателями кубка. Впрочем, уже одной победой над Кореей хозяева даянга могут занести турнир себе в актив. К тому же старт ярко продемонстрировал, что в сборной появилась перспективная молодежь, которая уже сейчас способна показать результат. Особенно хочется отметить С.Айдынова, не проигравшего ни одной схватки на Кубке мира, а также Р.Азизова, ставшего главным "виновником" победы над корейцами. А ведь в составе еще есть Ровшан Мамедов (63 кг), пока только набирающийся опыта, а также Илькин Шахбазов (72 кг), считающийся в свои 22 чуть ли не ветераном. Так что потенциал у команды есть и его остается лишь реализовать.
Причем нынешнего результата команда добилась, фактически не выезжая на турниры: в этом году взрослая команда приняла участие лишь в турнире в Иране, сделав упор на сборы. Впрочем, после Кубка мира наверняка турнирной практики у сборной будет больше, так как уже сейчас необходимо готовиться ко второй половине сезона, в частности к осеннему чемпионату мира в Копенгагене.
К сожалению, примеру мужской команды на Кубке мира не смог последовать женский коллектив, не сумевший преодолеть групповую стадию. Проиграв гречанкам и бразильянкам, команда завершила выступление уже на ранней стадии, что говорит о необходимости повышать мастерство. И первым шагом на пути к этому, по всей видимости, является назначение на пост главного тренера женского коллектива экс-чемпиона мира Нияметдина Пашаева, завершившего карьеру спортсмена.
Напомним, что Кубку мира предшествовал I чемпионат мира среди паралимпийцев, который также принял Баку. Сборная Азербайджана и здесь показала себя с самой лучшей стороны, выиграв одну золотую, две серебряные и три бронзовые медали. Главным же героем даянга стал Джахангир Байрамов (+80 кг), победивший в финале Давида Бен-Элиша, представляющего Израиль.
Результаты, показанные нашими паралимпийцами, и в самом деле впечатляют. Тем более что в состав команды вошли не только спортсмены, занимающиеся таэквондо, но и те, кто совсем недавно выступал в других дисциплинах. Речь идет о легкоатлете Александре Полищуке, который дважды выступал на Всемирных паралимпийских играх и является призером этих соревнований. После соответствующих тренировок он освоил навыки восточного единоборства и дошел до финала чемпионата мира в весовой категории до 80 кг. И хотя в решающей схватке он уступил турку Байраму Кайрану, второе место Александр смело может записать себе в актив.
Еще одной серебряной медали удостоился Рахман Алекперов (68 кг), уступивший в финале французу Николасу Саезу-Манзанаресу. Третьими призерами стали Ровшан Гахраманов (58 кг) и Вугар Адыширинов (80 кг). Ну а в весе свыше 80 кг равных Д.Байрамову не нашлось - он ровно прошел весь турнирный путь, одержав решающую победу над израильтянином Бен-Элишем. Таким образом, команда Азербайджана завоевала медали всех достоинств, показав хороший пример участникам стартовавшего затем Кубка мира.
Новинки от WTF
Уровень проведения соревнований удостоился самой высокой оценки руководства всемирной федерации (WTF) во главе с ее президентом Чунг Вон Чу. Неспроста организация присвоила Азербайджану статус регионального центра по таэквондо, принимая во внимание наличие первоклассной базы и кипучую деятельность национальной федерации. И неспроста именно на Кубке мира в Баку были впервые применены новинки регламента по проведению соревнований WTF, касающиеся применения электронных жилетов и видеоповторов. "Судейство станет более прозрачным, к тому же во многих видах спорта "электроника" себя оправдала. В случае протеста стороны всегда могут посмотреть видеоповторы. Мы активно внедряем эту новинку, получающую все больше сторонников", - заметил Чунг Вон Чу.
Также он внес ясность в отношении перспектив таэквондо как вида олимпийской программы. "На сегодняшний день Международный олимпийский комитет определил двадцать шесть видов спорта, которые будут представлены на Играх-2016, в числе которых и таэквондо. А на осенней сессии МОК в Копенгагене будут определены еще два вида, которые получат прописку на Играх. Так что за перспективы таэквондо можно не волноваться", - сказал президент всемирной федерации. Он напомнил, что по количеству стран - членов федераций WTF занимает второе место после ФИФА. На сегодняшний день в состав всемирной федерации входят 189 государств, вскоре ожидается принятие еще двух, а количество занимающихся этим видом спорта по всей планете равно семидесяти миллионам человек.
В то же время президент WTF попросил азербайджанских болельщиков не отчаиваться, говоря о медальных перспективах сборной на Олимпиаде. "Наш вид развивается стремительными темпами, на Играх в число призеров попал Афганистан, Мексика выиграла две золотые медали. Так что все у вас впереди", - отметил Чунг Вон Чу. Его слова были поддержаны также министром молодежи и спорта страны Азадом Рагимовым, подчеркнувшим, что азербайджанские таэквондисты обладают всем необходимым для достижения высокого результата. "Вот уже вторую Олимпиаду подряд наши спортсмены останавливаются в шаге от медалей. С чем это связано? Трудно ответить однозначно, ведь Федерация таэквондо Азербайджана является одной из самых образцовых. В распоряжении сборной есть прекрасный комплекс, вид активно развивается в районах, усердно работает тренерский штаб. Возможно, необходимо еще больше ужесточить систему отбора в сборную или привлечь новых специалистов", - сказал министр.
А первый вице-президент национальной федерации Физули Мусаев после окончания соревнований считает, что сборная по уровню не уступает многим фаворитам. "У нас подрастает перспективная молодежь, которая приходит на смену нынешним лидерам. Так что команда обновляется", - подчеркнул Ф.Мусаев. Похоже, процесс обновления только начался, и теперь необходимо, чтобы ребята набрались международного опыта и обтесались в компании сильнейших. На это может уйти не один год, однако победа над корейцами на Кубке мира, безусловно, придала спортсменам дополнительную уверенность в своих силах.