MDB ölkələri gələcəkdə öz enerji sistemlərini Avropa sistemləri ilə də sinxronlaşdırmaq niyyətindədir
Energetika təhlükəsizliyi məsələləri beynəlxalq forumların, dövlətlərin çoxtərəfli və ikitərəfli münasibətlərinin gündəliyində başlıca yerlərdən birini tutmaqdadır. Bu baxımdan da elektrik energetikası sahəsində əməkdaşlığa böyük önəm verilir. Hazırda müxtəlif ölkələrin enerji sistemlərinin əlaqələndirilməsi və sinxronlaşdırılması üzrə  səylərində nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşma müşahidə edilir. Bu baxımdan, Azərbaycan da istisna deyil.
Təmiz ixracatçı
Ondan başlayaq ki, hazırda milli enerji qurumunun -  "Azerenerji" ASC-nin diqqəti Azərbaycanın regionlarının enerji təminatının yaxşılaşdırılmasına yönəlib. Modul tipli elektrik stansiyalarının tikilməsi qısa bir zamanda ölkə üzrə istehsal gücünü 1 min MVt artıraraq,  5,7 min  MVt-a çatdırmağa imkan verib. Yaxın perspektivdə "Regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində yeni generasiya güclərinin tikilməsi və mövcud olanların yenidənqurulması düşünülür. "Azərenerji" ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyevin sözlərinə görə, Qubada gücü 104 MVt olan yeni elektrik stansiyasının tikintisi başa çatdırılıb, hazırda stansiyada elektromexaniki montaj işləri görülür, bu ilin sonuna kimi işlər başa çatdıqdan sonra stansiya istismara veriləcək. Şirvanda  780 MVt-lıq "Cənub" elektrik stansiyasının tikintisi də davam etdirilir. Füzulidə isə gücü 25 MVt-a çatan  SES-in inşaası planlaşdırılıb.
Həmçinin bu il Sumqayıtda 525 MVt gücü olan yeni buxar-qaz tipli qurğu istismara veriləcək. Onun tikintisi tam başa çatdırılıb və hazırda sazlama və uyğunlaşdırma işləri görülür.
Özü də bu, gələcəkdə  ölkə üzrə  elektrik enerjisi istehsalı gücünü 10 min  MVt-a qaldırmağa imkan verəcək, görülməkdə olan bütün işlərin tam siyahısı deyil. Xatırladaq ki, enerjiyə qənaət siyasəti çərçivəsində abunəçilərə elektrik sayğaclarının quraşdırılması, həmçinin qabaqcadan ödəniş kartları olan - smart - sayğacların tətbiqi sayəsində Azərbaycanın energetika potensialı heç də tam gücü ilə işə salınmayıb. Məsələn, 2008-ci ildə Azərbaycanda 20 mlrd 175,8 mln kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da 2007-ci ildəkindən 2% azdır. Bu ilin yanvar-may aylarında isə istehsal 8,8 mlrd kVt/saatdan azacıq çox olub.
Buna görə də tam məntiqlidir ki, son illərdə Azərbaycan elektrik enerjisi sahəsi üzrə idxalçıdan  ixracatçıya çevrilib. Yalnız may ayında ölkədən  58,1 mln kVt/saat elektrik enerjisi ixrac edilib ki, bunun da qiyməti $2164,1 mindir, ilin əvvəlindən isə 190,7 mln kVt/saatlıq və ya $6716,7 minlik elektrik enerjisi ixrac edilib. Bu, fiziki mənada, 63,1 mln kVt/saatlıq ($2392,6 min) idxalı 3,02 dəfə ötüb. Müqayisə üçün deyək ki, apreldə 14 mln kVt/satlıq ($465,9 min),  martda 45,6 mln kVt/saatlıq ($423,7 min), fevralda 45,6 mln kVt/saatlıq  ($1666,1 min), yanvarda 61,1 mln. kVt/saatlıq ($1996,9 min) elelktrik enerjisi ixrac edilib. Özü də, sözügedən 5 ay müddətində elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti $0,0352, idxal qiyməti isə $0,0379 olub.
Qeyd edək ki, 2008-ci ildə Azərbaycan tərəfindən 808,8 mln. kVt/saatlıq ($27357 min) elekltrik enerjisi ixrac edilib ki, bu da həmin ilki 266,5 mln kVt/saatlıq ($10520,7 minlik) idxaldan 3,03 dəfə çoxdur. Keçən il 1 kVt/saat elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti  $0,0338, idxal qiyməti isə  $0,0395 olub. 2007-ci ildə isə elektrik enerjisi ixracı 443,3 mln kVt/saat ($9666,6 min), idxalı  isə 773,7 mln kVt/saat ($23409 min) təşkil etmişdi. Başqa sözlə, idxal ixracdan iki dəfəyə qədər çox idi. Onda 1 kVt/saat elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti $0,0218, idxal qiyməti isə  $0,0303 təşkil edirdi.
Şəksiz, ölkənin yüksək elektrik enerjisi potensialı və elektrik enerjisi ixracı həcminin artırılması Azərbaycanın qonşu ölkələrlə əməkdaşlıq imkanlarını yetərincə gücləndirib.  Buna əlavə olaraq, Azərbaycan, Rusiya və İran arasında yeni yüksək gərginlikli elektrikötürmə xətlərinin tikintisini də xatırlatmaq yerinə düşərdi. Bu, sinxronlaşdırılmış Xəzəryanı enerji sisteminin formalaşdırılmasına əlverişli şərait yaradır.
Hazırda elektrik energetikası sahəsində Azərbaycanın əsas tərəfdaşı Rusiyadır. Bizim ölkənin elektrik enegetika sistemi Rusiyanınkı ilə paralel rejimdə işləyir. Lazım olanda Gürcüstanın enerji sistemi ilə də paralel iş rejimi tətbiq edilir. İran və Türkmənistan ilə isə "ada" tipli enerji mübadiləsi rejimi gerçəkləşdirilir.
Azərbaycandan Türkiyəyə...
Ancaq bu sahədə əməkdaşlıq potensialı hələ tükənməyib və bu, Bakıda MDB Elektrik Energetika Şurasının (EEŞ)  Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Rusiya, Türkmənistan, Özbəkistan və Ukrayna təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilmiş 35-ci iclasında bir daha təsdiq olundu. İran təmsilçiləri də qonaq qismində iclasa qatılmışdılar.
Gündəliyin dolğun olmasına baxmayaraq, energetiklər əsas diqqəti enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması məsələlərinə yönəltmişdilər. Qeyd edilmişdi ki, enerji sistemi Ermənistan və Türkmənistanla sinxron rejimdə işləyən İran,  Azərbaycan və Tacikistanla da bu cür əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Bu istiqamətdə müəyyən işlər görülür və nəticələr artıq var. İranın öz energetika sistemini sərhədyanı ölkələrlə sinxronlaşdırma cəhdlərini Elektrik Energetikası Şurası da dəstəkləyib.  Bu o deməkdir ki, yaxın gələcəyin məqsədi "böyük sinxronlaşmadır".
Beləliklə, Azərbaycan ərazisindən keçməklə Rusiyadan İrana və ya əksinə  elektrik enerjisi tranziti mümkün olacaq.  Özü də bunun üçün şərait artıq mövcüddur, Azərbaycanın və Rusiyanın energetika sistemləri artıq sinxron rejimdə işləyirlər, müəyyən müddətdə İranın energetika sistemi ilə də  paralel iş görülür.
Hazırda enerji sistemlərinin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, yeni xətlərin və yarımstansiyaların tikintisi haqqında Azərbaycan - İran sazişində nəzərdə tutulmuş layihələrin gerçəkləşdirilməsi başa çatdırılır. 2004-cü ildə Azərbaycan prezidentinin İrana səfəri çərçivəsində bağlanmış sazişdə  350 kilometrlik elektrik ötürmə xəttinin və beş yarımstansiyanın tikintisi planlaşdırılıb.
Rusiya ilə Azərbaycan arasında enerji mübdiləsinin həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan 330 kV-luq "Xaçmaz" yarımstansiyasının da tikintisi başa çatdırılır. Beləliklə, iki ölkə arasında hələ ki tək olan enerji  mübadilə xəttinə biri də əlavə olunacaq.
Bundan başqa, Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan və Gürcüstan tərəfindən Türkiyəyə elektrik enerjisi ixracı məsələsi müzakirə edilib. Konkret olaraq, Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı 500 kilovoltluq elektrikötürmə xəttinin yenidən qurulmasının vacibliyi vurğulanıb. Nazir bildirib ki, Azərbaycan il ərzində orta hesabla 1 min MVt elektrik enerjisi ixrac etmək gücündədir.
"Bu, tam realdır və yetərincə  enerji  potensialına malik Azərbaycan üçün də  əlverişlidir. Həmçinin gələcəkdə ixrac imkanlarımızı daha da artıracaq enerjiqoruyucu texnologiyalarının tətbiqi də istisna deyil", - deyə nazir vurğulayıb.
Həmçinin Natiq Əliyev bildirib ki, ixracatın coğrafiyası Qara dəniz bölgəsi ölkələrinin hesabına genişləndirilə bilər. Başqa sözlə, yaxın zamanlarda Azərbaycan iri elektrik enerjisi ixracatçısına çevriləcək.
Əlbəttə ki, Türkiyəyə elektrik ixracatı məsələsi MDB EEŞ-in də iclasında müzakirə edilib. E.Pirverdiyevin sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan  üç ölkəni birləşdirən enerji dəhlizinin texniki iqtisadi işlənmə (Tİİ) sənədinin layihəsini hazırlayırlar. Dəhlizin istifadəyə verilməsi Azərbaycana elektrik enerjisi ixracatını qayadaya salmağa imkan verəcək.
Bununla yanaşı, "qlobal sinxronlaşdırma" planları yalnız MDB və Türkiyə çərçivəsində məhdudlaşmır. Ekspertlər səviyyəsində qızğın müzakirə edilən məsələlərdən biri də Avropa ölkələrinin enerji sistemləri ilə sinxronlaşdırmadır. Bu, MDB məkanı ölkələrinə nə verəcək? İlk öncə qeyd etmək gərəkdir ki, Avropa enerji sistemində tezlik sabitliyi göstəricisi MDB-yə baxanda yüksəkdir. Avropa standartlarına görə, tezlikdə yol verilə bilən xəta səviyyəsi plyus-minus 0,05%-dir.  Amma MDB-nin indiki enerji sistemində bu göstərici 0,2%-dir. Beləliklə, Avropanın enerji sistemi ilə sinxronlaşdırma MDB ölkələrini də enerji sistemlərini çağdaş standartlara uyğunlaşdırmağa məcbur edərdi.
Enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması həm də MDB ölkələrinin inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlarına sərmayə axınını da gücləndirərdi. Enerjitutarlı istehsala sərmayə qoyan istənilən sərmayəçi öz biznesini qurmaq istədiyi ölkənin enerji sisteminin, işləməyə alışdığı standartlara uyğun olmasında təbii ki, maraqlı olardı.

GREAT SYNCHRONIZATION
Issues of energy security continue to be the focus of attention on the agenda of international forums and in bilateral and multilateral relations between states. In this context, great importance is also attached to cooperation in the sphere of electricity. Efforts to coordinate or synchronize the work of the energy systems of various countries are clearly becoming more active. In this respect, Azerbaijan is no exception.
Pure exporter
Let's start by saying that the national energy agency - the Azarenerji joint-stock company - has focused attention on improving energy supplies to the regions of Azerbaijan. The construction of modular power stations in almost all regions of the country has made it possible to increase the country's power generating capacity to 5,700 MW (an increase of 1,000 MW) in a short period of time. In the short-term, within the framework of the state programme on the socio-economic development of the regions of the Azerbaijani Republic, it is planned to build new, and reconstruct old, power generating capacity. According to Etibar Pirverdiyev, President of the Azarenerji joint-stock company, the construction of a new power station, with a capacity of 104 MW, has been completed in Quba. "Electromechanical assembly work is under way at the station, and once it is completed (this year - author), the station will be put into operation," Pirverdiyev said.
The construction of the Canub power station, with a capacity of 780 MW, also continues. It is planned to build the Fuzuli hydroelectric power station in Sirvan, with a capacity of 25 MW.
Also this year, a new gas installation, Buxar Qaz with a capacity of 525 MW, will be put into operation in Sumqayit. Construction is already complete, and fixing and installation work is under way right now.
This is not the full list of projects for the construction and reconstruction of energy facilities, which will make it possible to increase power generation to 10,000 MW in the future.
At the same time, owing to the energy efficiency policy and the installation of electricity supply meters for all customers, including meters with prepayment cards - smart meters - the energy facilities of Azerbaijan are no longer working at full stretch. For example, in 2008 Azerbaijan generated 20,175, 800,000 kW/h of power, which was 2 per cent more than in 2007. From January-May this year, power generation totalled slightly more than 8.8 billion kW/h.
Thus, quite logically, in recent years Azerbaijan has changed from being an importer of power into an exporter. In May alone, the country exported 58.1 million kW/h of power, worth 2,164,100 dollars. In total, since the beginning of the year, the country has exported 190.7 million kW/h of power, earning 6,716,700 dollars. This is 3.02 times more (by physical volume) than power imported, which totalled 63.1 million kW/h (2,392,600 dollars). For comparison, 14 million kW/h of power (465,900 dollars) were exported in April, 45.6 million kW/h (423,700 dollars) in March, 45.6 million kW/h (1,666,100 dollars) in February and 61.1 million kW/h (1,996,900 dollars) in January. The average export price of power in the last five months was 0.0352 dollars, while the import price was 0.0379 dollars.
We should observe that, in 2008, Azerbaijan exported 808.8 million kW/h of power, worth 27,357,000 dollars, and last year 3.03 times more power was exported than was imported - 266.5 million kW/h (worth 10,520,700,000 dollars). The average export price of one kW/h of power was 0.0338 dollars and for imports - 0.0395 dollars. In 2007, 443.3 million kW/h (9,666,600 dollars) were exported and 773.7 million kW/h (23,409,000 dollars) imported, i.e. imports were double the amount exported. The average export price of one kW/h of power was 0.0218 dollars and the import price - 0.0303 dollars.
Certainly, the country's high power generating capacity and the increasing volume of power exported, has considerably increased Azerbaijan's chances of cooperating with its neighbours. In addition, it is worth mentioning the construction of new high voltage power lines between Azerbaijan, Russia and Iran, which creates favourable conditions for the formation of a synchronous Caspian energy system.
Today, Azerbaijan's main partner in the power sector is Russia. Our country's energy system works in parallel with Russia's. If necessary, it also works in parallel with Georgia's. Power is also exchanged in the "island" mode with Iran and Turkmenistan.
From Azerbaijan… to Turkey
However, the potential for cooperation in this sphere has not been exhausted, as proved by the 35th session of the CIS electrical energy council in Baku with representatives of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyz-stan, Moldova, Russia, Turkme-nistan, Uzbekistan and Ukraine in attendance. The session was also attended by representatives of Iran as guests.
Although the agenda was quite interesting, the main emphasis was placed on synchronizing energy systems. It was stressed that Iran, whose energy system works in a regime synchronous with Armenia and Turkmenistan, has an interest in the same kind of cooperation with Azerbaijan and Tajikistan. Certain work is being carried out in this direction and there are results. Iran's desire to synchronize its energy system with surrounding CIS countries was also supported by the electrical energy council. This means that the aim for the near future is "greater synchronization". Thus it will be possible to transit electricity through Azerbaijani territory to Iran and Russia and vice-versa, especially as the facilities are in place - the energy systems of Azerbaijan and Russia are already working in synchronous mode and, at certain periods, parallel work is carried out with the energy system of Iran.
The projects to be implemented under the Azerbaijani-Iranian agreement to coordinate the working of energy systems and construct new lines and substations are nearing completion. The agreement, which was signed during the Iranian president's visit to Azerbaijan in 2004, provides for the construction of a 350 km power line and five substations.
The construction of the 330 kW Xacmaz substation to exchange energy between Azerbaijan and Russia is also nearing completion. Thus, the single energy line existing between the two countries at the moment will be supplemented by another one.
Moreover, according to Azerbaijani Minister of Industry and Energy Natiq Aliyev, during Georgian President Mikheil Saakashvili's visit to Baku, the issue of Azerbaijani and Georgian power exports to Turkey, specifically the need to reconstruct the 500 kW power line between Azerbaijan and Georgia, was also discussed. The minister pointed out that Azerbaijan can export up to 1,000 MW of power per year.
"This is quite realistic and suits Azerbaijan, which has sufficient energy capacity. Nor is it ruled out that energy efficient technology will be used in the future, which will increase our export potential," the minister said.
Natiq Aliyev said that the geography of export may expand considerably at the expense of countries in the Black Sea region, i.e. Azerbaijan will become a major exporter of power in the near future.
Of course, the export of power to Turkey was also discussed at the session of the CIS electrical energy council. According to Pirverdiyev, Azerbaijan, Georgia and Turkey are currently preparing a feasibility study for a project to create an electrical energy corridor between Azerbaijan, Georgia and Turkey, which will allow Azerbaijan to begin exporting electricity.
Meanwhile, plans for "global synchronization" are not limited to the CIS and Turkey. One of the issues being actively discussed by experts is synchronization with the energy systems of European countries. What will this bring to Commonwealth countries? First and foremost, it must be noted that the stability of frequency in the European energy system is much higher than in the CIS. According to European standards, the permissible level of deviation in frequency is 0.05 per cent. In the CIS energy system, this figure is 0.2 per cent. Thus, synchronization with Europe's energy system will inevitably result in the CIS energy system being brought into line with modern standards.
The synchronization of energy systems will also serve to increase the influx of investment in the developing economies of CIS countries. Any investor who puts money into energy-intensive production has an interest in the energy system of the country where he sets up his business being in line with the standards he is accustomed to.