MDB ölkələri gələcəkdə öz enerji sistemlərini Avropa sistemləri ilə də sinxronlaşdırmaq niyyətindədir
Energetika təhlükəsizliyi məsələləri beynəlxalq forumların, dövlətlərin çoxtərəfli və ikitərəfli münasibətlərinin gündəliyində başlıca yerlərdən birini tutmaqdadır. Bu baxımdan da elektrik energetikası sahəsində əməkdaşlığa böyük önəm verilir. Hazırda müxtəlif ölkələrin enerji sistemlərinin əlaqələndirilməsi və sinxronlaşdırılması üzrə  səylərində nəzərəçarpacaq dərəcədə fəallaşma müşahidə edilir. Bu baxımdan, Azərbaycan da istisna deyil.
Təmiz ixracatçı
Ondan başlayaq ki, hazırda milli enerji qurumunun -  "Azerenerji" ASC-nin diqqəti Azərbaycanın regionlarının enerji təminatının yaxşılaşdırılmasına yönəlib. Modul tipli elektrik stansiyalarının tikilməsi qısa bir zamanda ölkə üzrə istehsal gücünü 1 min MVt artıraraq,  5,7 min  MVt-a çatdırmağa imkan verib. Yaxın perspektivdə "Regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində yeni generasiya güclərinin tikilməsi və mövcud olanların yenidənqurulması düşünülür. "Azərenerji" ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyevin sözlərinə görə, Qubada gücü 104 MVt olan yeni elektrik stansiyasının tikintisi başa çatdırılıb, hazırda stansiyada elektromexaniki montaj işləri görülür, bu ilin sonuna kimi işlər başa çatdıqdan sonra stansiya istismara veriləcək. Şirvanda  780 MVt-lıq "Cənub" elektrik stansiyasının tikintisi də davam etdirilir. Füzulidə isə gücü 25 MVt-a çatan  SES-in inşaası planlaşdırılıb.
Həmçinin bu il Sumqayıtda 525 MVt gücü olan yeni buxar-qaz tipli qurğu istismara veriləcək. Onun tikintisi tam başa çatdırılıb və hazırda sazlama və uyğunlaşdırma işləri görülür.
Özü də bu, gələcəkdə  ölkə üzrə  elektrik enerjisi istehsalı gücünü 10 min  MVt-a qaldırmağa imkan verəcək, görülməkdə olan bütün işlərin tam siyahısı deyil. Xatırladaq ki, enerjiyə qənaət siyasəti çərçivəsində abunəçilərə elektrik sayğaclarının quraşdırılması, həmçinin qabaqcadan ödəniş kartları olan - smart - sayğacların tətbiqi sayəsində Azərbaycanın energetika potensialı heç də tam gücü ilə işə salınmayıb. Məsələn, 2008-ci ildə Azərbaycanda 20 mlrd 175,8 mln kVt/saat elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da 2007-ci ildəkindən 2% azdır. Bu ilin yanvar-may aylarında isə istehsal 8,8 mlrd kVt/saatdan azacıq çox olub.
Buna görə də tam məntiqlidir ki, son illərdə Azərbaycan elektrik enerjisi sahəsi üzrə idxalçıdan  ixracatçıya çevrilib. Yalnız may ayında ölkədən  58,1 mln kVt/saat elektrik enerjisi ixrac edilib ki, bunun da qiyməti $2164,1 mindir, ilin əvvəlindən isə 190,7 mln kVt/saatlıq və ya $6716,7 minlik elektrik enerjisi ixrac edilib. Bu, fiziki mənada, 63,1 mln kVt/saatlıq ($2392,6 min) idxalı 3,02 dəfə ötüb. Müqayisə üçün deyək ki, apreldə 14 mln kVt/satlıq ($465,9 min),  martda 45,6 mln kVt/saatlıq ($423,7 min), fevralda 45,6 mln kVt/saatlıq  ($1666,1 min), yanvarda 61,1 mln. kVt/saatlıq ($1996,9 min) elelktrik enerjisi ixrac edilib. Özü də, sözügedən 5 ay müddətində elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti $0,0352, idxal qiyməti isə $0,0379 olub.
Qeyd edək ki, 2008-ci ildə Azərbaycan tərəfindən 808,8 mln. kVt/saatlıq ($27357 min) elekltrik enerjisi ixrac edilib ki, bu da həmin ilki 266,5 mln kVt/saatlıq ($10520,7 minlik) idxaldan 3,03 dəfə çoxdur. Keçən il 1 kVt/saat elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti  $0,0338, idxal qiyməti isə  $0,0395 olub. 2007-ci ildə isə elektrik enerjisi ixracı 443,3 mln kVt/saat ($9666,6 min), idxalı  isə 773,7 mln kVt/saat ($23409 min) təşkil etmişdi. Başqa sözlə, idxal ixracdan iki dəfəyə qədər çox idi. Onda 1 kVt/saat elektrik enerjisinin orta ixrac qiyməti $0,0218, idxal qiyməti isə  $0,0303 təşkil edirdi.
Şəksiz, ölkənin yüksək elektrik enerjisi potensialı və elektrik enerjisi ixracı həcminin artırılması Azərbaycanın qonşu ölkələrlə əməkdaşlıq imkanlarını yetərincə gücləndirib.  Buna əlavə olaraq, Azərbaycan, Rusiya və İran arasında yeni yüksək gərginlikli elektrikötürmə xətlərinin tikintisini də xatırlatmaq yerinə düşərdi. Bu, sinxronlaşdırılmış Xəzəryanı enerji sisteminin formalaşdırılmasına əlverişli şərait yaradır.
Hazırda elektrik energetikası sahəsində Azərbaycanın əsas tərəfdaşı Rusiyadır. Bizim ölkənin elektrik enegetika sistemi Rusiyanınkı ilə paralel rejimdə işləyir. Lazım olanda Gürcüstanın enerji sistemi ilə də paralel iş rejimi tətbiq edilir. İran və Türkmənistan ilə isə "ada" tipli enerji mübadiləsi rejimi gerçəkləşdirilir.
Azərbaycandan Türkiyəyə...
Ancaq bu sahədə əməkdaşlıq potensialı hələ tükənməyib və bu, Bakıda MDB Elektrik Energetika Şurasının (EEŞ)  Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Rusiya, Türkmənistan, Özbəkistan və Ukrayna təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilmiş 35-ci iclasında bir daha təsdiq olundu. İran təmsilçiləri də qonaq qismində iclasa qatılmışdılar.
Gündəliyin dolğun olmasına baxmayaraq, energetiklər əsas diqqəti enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması məsələlərinə yönəltmişdilər. Qeyd edilmişdi ki, enerji sistemi Ermənistan və Türkmənistanla sinxron rejimdə işləyən İran,  Azərbaycan və Tacikistanla da bu cür əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Bu istiqamətdə müəyyən işlər görülür və nəticələr artıq var. İranın öz energetika sistemini sərhədyanı ölkələrlə sinxronlaşdırma cəhdlərini Elektrik Energetikası Şurası da dəstəkləyib.  Bu o deməkdir ki, yaxın gələcəyin məqsədi "böyük sinxronlaşmadır".
Beləliklə, Azərbaycan ərazisindən keçməklə Rusiyadan İrana və ya əksinə  elektrik enerjisi tranziti mümkün olacaq.  Özü də bunun üçün şərait artıq mövcüddur, Azərbaycanın və Rusiyanın energetika sistemləri artıq sinxron rejimdə işləyirlər, müəyyən müddətdə İranın energetika sistemi ilə də  paralel iş görülür.
Hazırda enerji sistemlərinin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, yeni xətlərin və yarımstansiyaların tikintisi haqqında Azərbaycan - İran sazişində nəzərdə tutulmuş layihələrin gerçəkləşdirilməsi başa çatdırılır. 2004-cü ildə Azərbaycan prezidentinin İrana səfəri çərçivəsində bağlanmış sazişdə  350 kilometrlik elektrik ötürmə xəttinin və beş yarımstansiyanın tikintisi planlaşdırılıb.
Rusiya ilə Azərbaycan arasında enerji mübdiləsinin həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan 330 kV-luq "Xaçmaz" yarımstansiyasının da tikintisi başa çatdırılır. Beləliklə, iki ölkə arasında hələ ki tək olan enerji  mübadilə xəttinə biri də əlavə olunacaq.
Bundan başqa, Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan və Gürcüstan tərəfindən Türkiyəyə elektrik enerjisi ixracı məsələsi müzakirə edilib. Konkret olaraq, Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı 500 kilovoltluq elektrikötürmə xəttinin yenidən qurulmasının vacibliyi vurğulanıb. Nazir bildirib ki, Azərbaycan il ərzində orta hesabla 1 min MVt elektrik enerjisi ixrac etmək gücündədir.
"Bu, tam realdır və yetərincə  enerji  potensialına malik Azərbaycan üçün də  əlverişlidir. Həmçinin gələcəkdə ixrac imkanlarımızı daha da artıracaq enerjiqoruyucu texnologiyalarının tətbiqi də istisna deyil", - deyə nazir vurğulayıb.
Həmçinin Natiq Əliyev bildirib ki, ixracatın coğrafiyası Qara dəniz bölgəsi ölkələrinin hesabına genişləndirilə bilər. Başqa sözlə, yaxın zamanlarda Azərbaycan iri elektrik enerjisi ixracatçısına çevriləcək.
Əlbəttə ki, Türkiyəyə elektrik ixracatı məsələsi MDB EEŞ-in də iclasında müzakirə edilib. E.Pirverdiyevin sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan  üç ölkəni birləşdirən enerji dəhlizinin texniki iqtisadi işlənmə (Tİİ) sənədinin layihəsini hazırlayırlar. Dəhlizin istifadəyə verilməsi Azərbaycana elektrik enerjisi ixracatını qayadaya salmağa imkan verəcək.
Bununla yanaşı, "qlobal sinxronlaşdırma" planları yalnız MDB və Türkiyə çərçivəsində məhdudlaşmır. Ekspertlər səviyyəsində qızğın müzakirə edilən məsələlərdən biri də Avropa ölkələrinin enerji sistemləri ilə sinxronlaşdırmadır. Bu, MDB məkanı ölkələrinə nə verəcək? İlk öncə qeyd etmək gərəkdir ki, Avropa enerji sistemində tezlik sabitliyi göstəricisi MDB-yə baxanda yüksəkdir. Avropa standartlarına görə, tezlikdə yol verilə bilən xəta səviyyəsi plyus-minus 0,05%-dir.  Amma MDB-nin indiki enerji sistemində bu göstərici 0,2%-dir. Beləliklə, Avropanın enerji sistemi ilə sinxronlaşdırma MDB ölkələrini də enerji sistemlərini çağdaş standartlara uyğunlaşdırmağa məcbur edərdi.
Enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması həm də MDB ölkələrinin inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlarına sərmayə axınını da gücləndirərdi. Enerjitutarlı istehsala sərmayə qoyan istənilən sərmayəçi öz biznesini qurmaq istədiyi ölkənin enerji sisteminin, işləməyə alışdığı standartlara uyğun olmasında təbii ki, maraqlı olardı.

БОЛЬШАЯ СИНХРОНИЗАЦИЯ
Вопросы энергетической безопасности продолжают оставаться главными на повестке дня международных форумов, двусторонних и многосторонних отношений государств. В этом контексте большое значение придается также сотрудничеству в сфере электроэнергетики. Наблюдается заметная активизация усилий по координации или синхронизации работы энергосистем разных стран. В этом отношении и Азербайджан не составляет исключение.
Чистый экспортер
Начнем с того, что сегодня внимание национального энерговедомства - АО "Азерэнержи" приковано к решению вопроса улучшения энергообеспечения регионов Азербайджана. Строительство модульных электростанций практически во всех регионах страны позволило за короткое время довести производящие мощности страны до 5,7 тыс. МВт (рост на 1 тыс. МВт). В ближайшей же перспективе в рамках Государственной программы социально-экономического развития регионов АР планируется построить новые и реконструировать уже имеющиеся генерирующие мощности. По словам президента АО "Азерэнержи" Этибара Пирвердиева, завершено строительство новой электростанции в Губе мощностью 104 МВт. "На станции идут электромеханические, монтажные работы, по завершении которых (в текущем году. - Авт.) станция будет сдана в эксплуатацию", - сказал Э.Пирвердиев.
Продолжается и строительство электростанции "Джануб" в 780 МВт в Ширване, а запланировано - Физулинской ГЭС мощностью свыше 25 МВт.
Также уже в этом году в Сумгайыте будет сдана в эксплуатацию новая газовая установка "Бухар газ" мощностью 525 МВт. Ее строительство полностью завершено, и в настоящее время идут наладочные и инсталляционные работы.
Причем это далеко не полный перечень работ по строительству и реконструкции энергомощностей, что позволит в будущем увеличить производство электроэнергии в стране до 10 тыс. МВт.
При этом благодаря политике энергосбережения, повсеместной установке электросчетчиков абонентам, в том числе и счетчиков с картой предоплаты - смарт-счетчиков, энергомощности Азербайджана задействованы не на полную силу. Так, в 2008 году в Азербайджане было произведено 20 млрд. 175,8 млн. кВт/часов электроэнергии, что на 2% меньше, чем за 2007 год. А в январе-мае текущего года выработка составила чуть выше 8,8 млрд. кВт/часов.
Поэтому вполне логично, что за последние годы Азербайджан превратился из импортера в экспортера электроэнергии. Только в мае страной было экспортировано 58,1 млн. кВт/часов электроэнергии на сумму   $2164,1 тыс., а всего с начала года на экспорт ушло 190,7 млн. кВт/часов электроэнергии, что составило $6716,7 тыс. Это в 3,02 раза превысило (в физическом объеме) ее импорт, равный 63,1 млн. кВт/часов ($2392,6 тыс.). Для сравнения - в апреле было экспортировано 14 млн. кВт/часов электроэнергии ($465,9 тыс.), в марте - 45,6 млн. кВт/часов ($423,7 тыс.), в феврале - 45,6 млн. кВт/часов  ($1666,1 тыс.), в январе - 61,1 млн. кВт/часов ($1996,9 тыс.). При этом средняя экспортная цена на электроэнергию за истекшие 5 месяцев составляла $0,0352, а импортная была равна $0,0379.
Заметим, что в 2008 году Азербайджаном было экспортировано 808,8 млн. кВт/часов электроэнергии на $27357 тыс., и в прошлом году экспорт электроэнергии в 3,03 раза превысил ее импорт - 266,5 млн. кВт/часов (на $10520,7 тыс.) Средняя экспортная цена за 1 кВт/час электроэнергии составляла $0,0338, импортная - $0,0395. А вот в 2007 году экспорт электроэнергии составлял всего 443,3 млн. кВт/часов ($9666,6 тыс.), импорт - 773,7 млн. кВт/часов  ($23409 тыс.). То есть импорт превышал экспорт почти вдвое. Средняя экспортная цена за 1 кВт/час электроэнергии составляла тогда $0,0218, импортная - $0,0303.
Безусловно, высокий электроэнергетический потенциал страны и увеличение объема  экспорта электроэнергии значительно повысили возможности сотрудничества Азербайджана с соседними странами. Вдобавок ко всему стоит упомянуть и строительство новых высоковольтных линий электропередачи (ЛЭП) между Азербайджаном, Россией и Ираном, что создает благоприятные условия для формирования синхронизированной прикаспийской энергосистемы.
Сегодня основным партнером Азербайджана в сфере электроэнергетики является Россия. Энергосистема нашей страны работает в параллельном режиме с российской. В случаях необходимости применяется и параллельный режим работы с энергосистемой Грузии. Осуществляется также энергообмен в режиме "остров" с Ираном и Туркменистаном.
Из Азербайджана… в Турцию
Однако потенциал для сотрудничества в этой области не исчерпан, что было подтверждено и на 35-м заседании Электроэнергетического совета (ЭЭС) СНГ в Баку с участием представителей Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Туркменистана, Узбекистана и Украины. В качестве гостей на заседании присутствовали также представители Ирана.
Несмотря на насыщенность повестки, основной упор энергетики сделали на вопросы синхронизации энергосистем. Было подчеркнуто, что Иран, энергосистема которого работает в синхронном режиме с Арменией и Туркменистаном, заинтересован в таком же сотрудничестве с Азербайджаном и Таджикистаном. Определенная работа в этом направлении уже ведется, и есть результаты. Стремление Ирана к синхронизации своей энергосистемы с сопредельными странами СНГ поддержал и Электроэнергетический совет. Это означает, что целью на ближайшее будущее является "большая синхронизация". Таким образом, станет возможным и транзит электроэнергии через территорию Азербайджана из Ирана в Россию и наоборот. Тем более что условия для этого уже имеются - энергосистемы Азербайджана и России работают в синхронном режиме, а в определенный период ведется и параллельная работа с энергосистемой Ирана.
В настоящее время близятся к завершению проекты, реализация которых предусмотрена азербайджано-иранским соглашением о координации деятельности энергосистем, строительстве новых линий и подстанций. Соглашение, подписанное в 2004 году в ходе визита в Азербайджан президента Ирана, предусматривает прокладку 350-километровой ЛЭП и строительство пяти подстанций.
Завершается также строительство подстанции "Хачмаз" в 330 кВ для осуществления энергообмена между Азербайджаном и Россией. Таким образом, единственная на сегодня линия энергосообщения между двумя странами будет дополнена еще одной.
Более того, по словам министра промышленности и энергетики Азербайджана Натига Алиева, в рамках визита в Баку президента Грузии Михаила Саакашвили обсуждался вопрос экспорта Азербайджаном и Грузией электроэнергии в Турцию. В частности, необходимость реконструкции 500-киловаттной ЛЭП между Азербайджаном и Грузией. Министр отметил, что ежегодно Азербайджан может экспортировать порядка 1 тыс. МВт электроэнергии.
"Это вполне реально и устраивает Азербайджан, который обладает достаточными энергомощностями. Также не исключено применение в будущем энергосберегающих технологий, что повысит возможности экспорта", - сказал министр.
При этом Н.Алиев сообщил, что география экспорта может значительно расшириться за счет стран Черноморского региона. То есть уже в ближайшее время Азербайджан станет крупным экспортером электроэнергии.
Конечно же, вопрос экспорта электроэнергии в Турцию обсуждался и на заседании ЭЭС СНГ. По словам Э.Пирвердиева, в настоящее время Азербайджан, Грузия и Турция готовят ТЭО проекта создания электроэнергетического коридора Азербайджан - Грузия - Турция, что позволит Азербайджану наладить экспорт электроэнергии.
Между тем планы по "глобальной синхронизации" не ограничиваются  рамками СНГ и Турции. Одним из бурно обсуждаемых на уровне экспертов вопросов является синхронизация с энергосистемами стран Европы. Что это может дать странам Содружества?  В первую очередь надо отметить, что показатель стабильности частоты в европейской энергосистеме гораздо выше, чем в СНГ. По европейским стандартам допустимый уровень отклонения в частоте составляет плюс-минус 0,05%. А в нынешней энергосистеме СНГ этот показатель составляет 0,2%. Таким образом, синхронизация с энергосистемой Европы сделает неизбежным доведение энергосистем стран СНГ до современных стандартов.
Синхронизация энергосистем послужит также увеличению притока инвестиций в развивающиеся экономики стран СНГ. Ведь любой инвестор, вкладывающий средства в энергоемкое производство, заинтересован в том, чтобы энергосистема страны, в которой он создает свой бизнес, соответствовала тем стандартам, по которым он привык работать.