Çərşənbə axşamı, 03:55
İ.Əliyev: "Biz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi üçün güc də tətbiq edə bilərik. bu bizim suveren hüququmuzdur"
İyunun 24-də Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 91-ci ildönümü ilə əlaqədar olaraq, Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti və Daxili Qoşunların birləşmə və hissələrinin iştirakı ilə genişmiqyaslı birgə operativ-taktiki təlimlər keçirildi. Hərbi birləşmələr və bölmələrin taktiki hərbi hazırlığını nümayiş etdirən təlimləri Azərbaycan prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev də izlədi.
Bir neçə ordu növünün iştirakı ilə genişmiqyaslı təlimlərin keçirilməsi, Azərbaycanın siyasi xəttində prioritet istiqamətlərdən biri olan ordu quruculuğu və onun daha da gücləndirilməsi strategiyasının daha bir təsdiqi idi.
Təlimlərdə güclü hərbi imkanlara malik texnika nümayiş olundu. Onların arasında 300 millimetrlik yaylım atəşli reaktiv sistemi xüsusilə qeyd etmək lazımdır. O, uzaq məsafədəki hədəfin, düşmənin böyük hərbi hissələrinin və silahlarının məhv edilməsi üçün ən etibarlı hərbi maşınlardan biridir.
Bundan başqa, təlimdə 203 millimetrlik "Pion" özüyeriyən artilleriya qurğusu da nümayiş etdirildi: o isə bu növ silah-sursat içərisində ən güclüsü sayılır.
Düşmənin texnikasını, dislokasiya rayonunda yerləşən canlı qüvvəsini və idarəetmə məntəqələrini məhv etmək iqtidarında olan özüyeriyən 2C3 "Akasiya" və 2C1 "Qvozdika" artilleriya qurğuları da şərti döyüşə çıxarılan silah-sursat arasında idi.
Təlimdə ordunun manevr və atəş imkanlarını kifayət qədər genişləndirən T 72 M-1 tankları, motoatıcı hissələrin daşınmasını təmin edən son modelli hərbi zirehli maşınlar, terrorçu və kəşfiyyat-diversiya qruplarına qarşı keçirilən xüsusi əməliyyatlarda istifadə olunan STOM M-3-SOFA və ABİR M-462 maşınları da sınaqdan çıxarıldı. Təlimlərə cəlb edilmiş şəxsi heyət isə qarşıya qoyulmuş bütün hədəflərə çataraq, yüksək hərbi hazırlıq nümayiş etdirdi.
Azərbaycanda ilk dəfə bu cür təntənəli şəkildə keçirilən genişmiqyaslı hərbi təlimlər, ordunun hər an qarşıya qoyulan istənilən tapşırıqları yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirmək iqtidarında olduğunu isbatlamış oldu. Hərbçilərimiz önündə çıxış edən Ali Baş Komandan tam haqlı olaraq bəyan etdi ki, bizim ordumuz regionun ən güclü ordusudur. "Mən tez-tez hərbi hissələrdə oluram və orada gün-gündən hərbi gücümüzün necə artdığını görürəm. Bu gün keçirilən genişmiqyaslı hərbi təlimlər də bunun ən gözəl nümunəsi idi", - deyə Azərbaycan prezidenti bildirib. O, bununla əlaqədar, ötən il Silahlı Qüvvələrin yaradılmasının 90 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən hərbi paradı da xatırladıb və həmin tədbiri "imkanlarımızın əyani surətdə göstəricisi " adlandırıb.
İ.Əliyevin çıxışında ordumuzun Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməyə hazır olması haqda bəyanatı isə xüsusi yer tutur: "Bizim ərazi bütövlüyümüz pozulub. Uzun illərdir torpaqlarımız işğal altındadır. Biz problemi sülh yolu ilə həll etməyə çalışmışıq və indi də çalışırıq. Lakin atəşkəsin elan edilməsindən sonrakı 15 ildə aparılan danışıqlar heç bir nəticə vermir. Belə olan halda, təbii ki, ordumuzun gücünə bel bağlamalıyıq". Prezident bildirdi ki, Azərbaycanda istənilən məqsədə nail ola biləcək silahlı birləşmələr var və lazım gələrsə, biz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunması üçün güc tətbiqinə də əl ata bilərik.
"Bu bizim suveren hüququmuzdur. Beynəlxalq hüquq normaları da bizə bu imkanı verir. Mən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunacağına əminəm. Bu ədalətsizliyə son qoyulacaq", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Prezident bir daha qeyd edib ki, bizim hərbi qüdrətimiz, hətta böhran dövründə də inkişafda olan Azərbaycan iqtisadiyyatının böyük potensialı hesabına yaradılıb: "Bu il bizim dövlət büdcəmiz, təxminən, 16 milyard dollara çatıb. Azərbaycan bütün bunlara öz gücü hesabına nail olub. Biz bəzi başqa dövlətlər kimi xarici yardımlardan asılı deyilik, özümüzü xarici dövlətlərin yardım və ianələri hesabına təmin etmirik".
Prezident və Ali Baş Komandan çıxışını bu sözlərlə bitirib: "Müharibə hələ bitməyib və yalnız birinci mərhələ sona çatıb. Biz doğma torpaqlarımızı düşmən işğalından güc yolu ilə azad etməyə hər zaman hazır olmalıyıq".
İ.Əliyevin bu çıxışını yalnız Azərbaycan xalqına yox, həm də onun səbrini sınağa çəkən hər kəsə ünvanlanmış çağırış saymaq olar. Torpaqlarımızın beşdəbir hissəsini işğal etmiş Ermənistan və "sülhməramlı fəaliyyəti" ilə indiyədək təcavüzkarın geri çəkilməsinə nail olmayan aparıcı dövlətlər, ilk növbədə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri bilməlidirlər ki, Azərbaycan ərazi bütövlüyünün pozulmasına daim dözmək fikrində deyil. Bunun üçün bizim kifayət qədər insan, intellekt, iqtisadi və təbii ki, həm də hərbi potensialımız var və bunu son hərbi təlimlər də bir daha göstərdi.
Başqa sözlə, bizim sülh prosesini dəstəkləməyimiz müvəqqəti xarakter daşıyır və müzakirələr nəticəsində irəliləyişin əldə edilməyəcəyi təqdirdə torpaqların işğaldan azad olunması, öz torpaqlarımızda tarixi ədalətin bərpa edilməsi üçün güc yoluna əl atılmasından başqa variant qalmayacaq. Özü də bu yol - təcavüz və işğalın qarşısının alınması - beynəlxalq hüquqda, BMT-nin Nizamnaməsində, müxtəlif beynəlxalq instansiyaların Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair bütün qətnamə və sənədlərində əksini tapıb, həmin sənədlərdə erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarından çıxarılmasının, ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpasının vacibliyi qeyd olunub.
Bir məqam da qeyd edilməlidir ki, İ.Əliyevin sözügedən bəyanatı Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin növbəti görüşü ərəfəsində səsləndirilib. Xatırladaq ki, görüş haqda razılaşma iki ölkənin xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyanın Parisdə baş tutmuş danışıqlarında razılaşdırılıb. Nazirlərin görüşü isə ümumilikdə müsbət fikirlərlə müşayiət olunub və bu, 2009-cu ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair baza prinsiplərinin razılaşdırılacağına ümidin qaldığını söyləməyə əsas verir. Qeyd edək ki, Paris görüşünün nəticəsini yalnız vasitəçilər yox, həm də münaqişə tərəfləri yekdilliklə müsbət qiymətləndiriblər.
Beləliklə, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin növbəti görüşünün artıq iyulda Moskvada baş tutması mümkündür.
Nazirlərin son danışıqlarının müsbət qiymətləndirilməsi belə düşünməyə əsas verir ki, Ermənistan, ən azı, güzəştə getməyə hazır olduğuna işarə edib, sülh prosesinin irəliləməsi üçün isə bu, çox vacibdir.
Bu baxımdan, ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədri Metyu Brayzanın bəyanatı diqqəti çəkir: "Danışıqların iştirakçıları Dağlıq Qarabağın öz müqəddəratını təyin etmə hüququnu Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində səsvermə yolu ilə müəyyənləşdirməyə çalışırlar".
Görünür, artıq Ermənistan ciddi beynəlxalq təzyiqlə üzləşir və bu, onu münaqişənin yeganə həll perspektivi ilə razılaşmağa vadar edir. Bu yol isə işğala son qoyulması və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təminidir. Hətta daim ermənipərəst mövqeyi ilə tanınan Minsk Qrupunun sabiq rusiyalı həmsədri Vladimir Kazimirov da Yerevanı danışıqlarda böyük elastikliyə, "ictimaiyyəti müəyyən güzəştlərə hazırlamağa" çağırıb.
Bununla yanaşı, bir məqam da aydındır: sülh prosesinin maraqları Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş rayonlarından tam və şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Əks halda bu prosesin  inkişafı haqda düşünmək belə mümkün deyil. Ermənistan bundan sonra da Azərbaycan ərazilərinin işğalı siyasətindən əl çəkməsə, danışıqlar prosesinin davam etdirilməsinin heç bir mənası qalmayacaq.
Güney Qafqazda sülhün bərpasında maraqlı olduqlarını bildirən dünyanın nüfuzlu güclərinin isə hələ ki Qarabağ münaqişəsi zonasında hərbi əməliyyatların bərpasının qarşısını almağa çalışdıqlarını işdə sübut etmək üçün şansları qalır. Bunun üçün onlar, heç olmasa, indi işğalçı Ermənistana qarşı bütün təzyiq vasitələrini işə salmalı, Yerevanı Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarından çıxmağa məcbur etməlidirlər.

SIGNAL FROM FIRING RANGE
Ilham Aliyev: “We can use military force to restore Azerbaijan’s territorial integrity. This is our sovereign right”
Large-scale joint operational and technical exercises by detachments and units of the Ministry of Defence, the State Border Service and Interior Troops were held on 24 June to mark the 91st anniversary of the Armed Forces of the Azerbaijan Republic. The main stage of the exercises, which included the tactical preparedness of detachments, units and systems, was watched by Azerbaijani President and Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
The fact that large-scale military drills involving different types of troops were conducted in Azerbaijan is further evidence of the army building and reinforcement strategy being implemented in the country. It is one of the priorities of national policy. Powerful military hardware was also demonstrated during the exercises. The 300-mm reactive system of volley fire deserves special mention, as it is one of the most reliable weapons for the long-distance destruction of enemy targets, causing extensive damage to enemy troops and hardware. The 203-mm self-propelled artillery unit Pion employs the most powerful systems of this type of weaponry, while artillery units 2C3 Acacia and 2C1 Carnation are capable of destroying enemy hardware, troops and command posts. Also engaged in the training was the T72 tank, which provides greater manoeuvrability and fire power to the armed forces. The armoured 80A personnel carrier ensures the transportation of motorized infantry units and STOR M-3-SOFA and АBIR М-462 vehicles can be used in special operations against terrorist and sabotage reconnaissance groups. The troops participating in the exercises demonstrated excellent combat readiness by achieving all the training objectives.
This is the first major military exercise to be held in Azerbaijan with such seriousness. Most importantly, it delivered the message that our army is clearly prepared to carry out any military task. Addressing the Azerbaijani servicemen, the commander-in-chief declared confidently that "our army is the strongest in the region". "I often visit military units and witness the steady growth of military might. The large-scale military exercises held today are a graphic example of that," the president stressed. The head of state also recalled last year's military parade, which marked the 90th anniversary of the country's armed forces.
The bottom-line of the president's speech was of Azerbaijan's readiness to restore its territorial integrity. "Our territorial integrity is inviolable. Our lands have been under occupation for many years. We are and will be trying to resolve the problem through negotiations. But the talks have lasted for 15 years since the cease-fire and are not yielding any fruit. In such a situation we have to count on the strength of our army," Aliyev said. The head of state added that "there are armed units in Azerbaijan capable of carrying out any task and, if necessary, we can resort to military force to restore our territorial integrity. This is our sovereign right. International law is also on our side. I have no doubt that our territorial integrity will be restored. This injustice will end."
Aliyev reiterated that our military strength has been achieved largely due to our economic potential which is "developing successfully, even in the months of crisis. This year our total state budget is at a level of $16 billion. Azerbaijan has achieved all this on its own. Unlike others, we do not depend on foreign states for aid and do not provide for our needs with donations from foreign countries." Aliyev concluded his speech by saying, "The war is not over yet, only the first stage. And we have to be prepared at all times to free our lands from the enemy by force."
Ilham Aliyev's statement should be seen as a message not only to the people of Azerbaijan, but also to those who are trying its patience. Armenia, which has occupied a fifth of our country, and the world's superpowers, first of all those co-chairing the OSCE Minsk Group which, over the years of alleged peace-making activity, have failed to take effective measures to subdue the aggression, have to understand that Azerbaijan has no intention of forever putting up with aggression. We have sufficient human, intellectual, economic and certainly military potential, as was clearly demonstrated in the exercises. In other words, our support for the peace process is not boundless. If there is no progress at the end of peace talks, we will be left with no other option but to set out upon a war of liberation to restore historical justice to our lands. The means of preventing aggression and occupation is provided for by international law, the UN Charter, all resolutions and documents of different international organizations pertaining to the conflict and stipulating Armenia's withdrawal from occupied Azerbaijani territories and the restoration of our country's territorial integrity.
It is worthy of note that Aliyev's statements were made against the backdrop of preparations for a meeting of the Azerbaijani and Armenian presidents, which was agreed by foreign ministers Elmar Mammad-yarov and Eduard Nalbandyan in Paris. The meeting of the two ministers was quite productive and this provides realistic opportunities for the development of the so-called basic settlement principles this year. The results of the Paris meeting were unanimously approved not only by mediators but also by the parties to the conflict. The new talks between the two presidents may be held in Moscow in July. The positive repercussions of the ministers' meeting indicate that Armenia has at least given a hint of long-sought concessions. The much quoted statement by the US co-chairman, Mathew Bryza, that the parties are trying "to provide Nagornyy Karabakh with the right to self-determination through a nationwide vote, but within the territorial integrity of Azerbaijan" is also significant. It appears that Armenia is facing palpable international pressure and this is making it reckon with the only possible solution - the cessation of occupation and the restoration of Azerbaijan's territorial integrity. Even retired Russian co-chairman, Vladimir Kazimirov, who occasionally reminds us of himself by his clearly pro-Armenian statements, has begun urging Yerevan to be more flexible in the talks and to "begin preparing the public for the eventuality that certain concessions will have to be made".
One thing is clear: the interests of the peace process require the complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from all occupied Azerbaijani districts. Otherwise, a peaceful settlement will have to be forgotten. If Armenia does not display an intention to quit its policy of occupation, further talks will be pointless. However, the world's superpowers, who continue to express interest in a peaceful and stable South Caucasus, have the opportunity to prove their aspirations and prevent the resumption of hostilities in Karabakh. To do that, they need to engage all levers to make Armenia vacate the territories seized. Otherwise, Azerbaijan will do it itself, using its military power.