SUVEREN HÜQUQLAR VƏ “MÜSƏLMAN HƏMRƏYLİYİ”
İran islam respublikası Israil prezidentinin Qazaxıstana səfər etməsinə normal yanaşdı, Türkiyə səfərinə də etiraz etmədi. görəsən, Azərbaycanı digər qonşulardan fərqləndirən nədir?
"Hələ sizin ölkənizə səfər etməmişdən Azərbaycana vurğun idim. Dövlətlərimiz arasında oxşarlıq var. Bizim ölkələrimiz ərazicə böyük olmasalar da, insanlarımızın ürəyi çox genişdir", - deyə İsrail prezidenti Şimon Peres iyunun 28-29-da Bakıya səfəri zamanı bildirib. Xatırladaq ki, onu səfərdə böyük nümayəndə heyəti müşayiət edirdi - 3 nazir və 50-dək biznes təmsilçisi.
Ş. Peresin Bakıya səfəri ilə bağlı razılaşma bu ilin mayında Praqada İsrailin xarici işlər naziri Aviqdor Libermanla Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin görüşündə əldə edilmişdi. O vaxtdan Peresin səfəri ilə bağlı bir çox versiya və fikirlər irəli sürülüb. Lakin Azərbaycanla İsrail birlikdə bütün neqativ fikirləri kənara ataraq, istəklərinə nail oldular. Və qeyd etmək lazımdır ki, bu səfər ilk növbədə özünün diplomatik kamilliyini və xarici siyasətdə müstəqilliyini bir daha nümayiş etdirən rəsmi Bakı üçün son dərəcə uğurlu keçdi.
İsrail nümayəndə heyətinin Bakıda olduğu 2 gün ərzində tərəflər arasında münasibətlər, həmçinin iqtisadi sahədə əlaqələr, Güney Qafqaz və Yaxın Şərqdəki vəziyyət və digər məsələlər müzakirə edildi.
"Bizim münasibətlərimiz uğurla inkişaf edir. Əminəm ki, bu səfər ikitərəfli münasibətlərimizin uğurlu inkişafında mühüm rol oynayacaq", - deyə öz növbəsində İ.Əliyev bildirib. O xatırladıb ki, Azərbaycanda yəhudi icması əsrlər boyu sülh və dostluq şəraitində yaşayıb və yaşayır : "Azərbaycanda doğulmuş, amma hazırda İsraildə yaşayan və işləyən İsrail vətəndaşları da ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayırlar. Əslində, onlar Azərbaycanın İsraildəki diasporu kimi fəaliyyət göstərirlər".
Buna cavab olaraq, Ş.Peres xüsusi qeyd edib ki, Azərbaycanda yüksək tolerantlıq mövcuddur. O, Azərbaycanda yəhudi icmasına xoş münasibətə görə minnətdarlığını bildirib: "Bu, tarixən belə olub. Azərbaycanı tərk edərək İsrailə gələn yəhudilər ölkəniz haqda daim xoş fikirlər söyləyirlər. Biz böyük və çox şey vəd edən yeni bir yolun başlanğıcındayıq. Bu gün kiçik dövlətlər özlərinin yenilikləri ilə kifayətlənməməli, yeni üfiqlərə, milli konsepsiya və təfəkkürə tərəf irəliləməlidirlər. Əldə ediləcək razılaşmalar bizim ikitərəfli əlaqələrimizin inkişafına imkanlar yaradacaq".
"Azərbaycan yəhudilərin, müsəlmanların və xristianların düşmənçilik və fanatizm olmadan yaşadıqları yerdir. Bu səbəbdən də Azərbaycan mənim üçün xüsusi ölkədir və əminəm ki, ona etibar edə bilərəm. Onun öz mədəni kökləri var. Nefti almaq olar. Mədəniyyəti isə yaratmaq lazımdır. Azərbaycan öz mədəniyyətini yaradıb", - deyə Peres Trend News agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda tolerantlıq ruhunun yaradılması üçün vaxtilə ümummilli lider Heydər Əliyev çox işlər görmüşdü və ölkədə antisemitizmə yol verməyəcəyini qəti şəkildə söyləmişdi.
Bakıda İsraillə Azərbaycan arasında iki hökumətlərarası saziş imzalandı. Bunlar mədəniyyət, elm və təhsil, eləcə də informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığa dair sazişlərdir. Bundan başqa, İsrailin "Şikun u-binuy" şirkətinin Azərbaycan paytaxtında dəyəri 350 milyon dollar olan avtomagistral inşa etməsi, digər şirkət - Aeronautics-in isə yüksək texnologiyalar zavodu tikməsinə dair razılaşmalar da əldə edildi.
Azərbaycan rəsmiləri ilə görüşlərində Ş.Peres bildirib ki, iki ölkə arasında məhsuldar mübadilə olmalıdır: Azərbaycan İsrailə neft, İsrail isə Azərbaycana texnologiya verə bilər.
Bakıda Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) prezidenti Rövnəq Abdullayevlə görüşü zamanı İsrailin milli infrastruktur naziri Uri Landau da ölkəsinin diversifikasiya siyasəti çərçivəsində böyük həcmdə Azərbaycan nefti və qazını almaqda maraqlı olduğunu təsdiqləyib.
İsrail Azərbaycandan öz ərazisinə neft-qaz borusunun tikintisində də maraqlıdır. ARDNŞ-dən verilən açıqlamada bildirilir ki, Azərbaycanda reallaşdırılan qlobal layihələrlə maraqlanan Landau, ölkəmizdən İsrailə enerji xətlərinin çəkilişini, diversifikasiya baxımından vətəni üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bəyan edib.
R. Abdullayevin fikrincə, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri və Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin fasiləsiz işləməsi gələcəkdə Xəzər neft və qazının Qırmızı dənizə çıxışının nəzərdən keçirilməsinə imkan yaradır.
Karbohidrogenlərin Azərbaycandan İsrailə daşınması haqda danışan Ş.Peres isə bildirib ki, bunun "həm iqtisadi, həm də siyasi aspektləri var".
Qeyd edək ki, 2008-ci ildə İsraillə Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 3,6 milyard dollar təşkil edib. Bu ilin 5 ayının yekunlarına görə, İsrail Azərbaycandan məhsul idxal edən ölkələrin sırasında 4-cü yeri tutur. Həmin dövrdə Azərbaycan ixracının 7,31%-i onun payına düşür. İsrail Azərbaycandan əsasən xam neft alır. Bununla yanaşı, İ.Əliyev əmindir ki, 2009-cu ildə ticarət dövriyyəsinin həcmi ötənilki rəqəm ətrafında, hətta ondan daha yüksək olacaq. Prezident bunu iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı, səhiyyə, turizm, elm və texnologiya, həmçinin kosmik sənaye sahəsində əməkdaşlıq üçün yaxşı perspektivlərin olması ilə izah edib. Məsələn, artıq məlumdur ki, Azərbaycan və İsrail birgə pilot fermer təsərrüfatı yaratmağa hazırlaşır.
Şimon Peresin Bakı səfərində başlıca yeri isə təbii ki, siyasət tutur.
Xüsusi qeyd olunmalıdır ki, İsrail prezidenti ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü prinsipinə sadiq olduğunu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə çözülməsinin vacibliyini bəyan edib. "İşğala baxmayaraq, siz mədəniyyət və nikbinliyinizi qoruyub saxlaya bilmisiniz. Mən əhalisi 8 milyondan bir qədər artıq ölkədə 1 milyon insanın qaçqın və məcburi köçkün düşməsinin nə qədər çətin olduğunu anlayıram. Bu, o anlama gəlir ki, ölkə vətəndaşlarının hər 8 nəfərdən 1-i məcburi köçkündür. Lakin siz, həqiqətən də, bu problemin öhdəsindən ləyaqətlə gələ bilmisiniz", - deyə Ş.Peres bildirib.
Bu bəyanatın arxasında İsrailin Azərbaycana sadəcə dəstək verməsindən daha artıq məqamlar dayanır - söhbət həm də ABŞ-ın dəstəyindən gedir. Hətta belə də demək olar ki, ABŞ özünün etibarlı strateji müttəfiqi olan İsrail vasitəsilə regionda təsir imkanlarının artırılması istiqamətində daha bir addım atdı. Eyni zamanda Bakının daim birbaşa və ya dolayı yolla Ağ evin diqqət mərkəzinə düşməsi Azərbaycanın geosiyasi çəkisini göstərir, onun Güney Qafqazdakı strateji rolunu bir daha təsdiqləyir.
Bununla yanaşı, ayıdındır ki, Azərbaycan İsraillə əlaqələrini möhkəmləndirməklə həm də öz maraqlarının qorunmasında daha geniş məkan əldə etmiş olur. Düşünmək olar ki, bundan sonra Bakı ABŞ-ın nüfuzlu yəhudi lobbisinin daha böyük dəstəyinə ümid edə bilər. Çünki onlar da Vaşinqtonun İsrailin müttəfiqləri ilə münasibətlərinin möhkəmləndirməsində maraqlıdırlar. ABŞ-ın qanunverici orqanlarında rəsmi Bakı üçün o qədər də əlverişli olmayan qanunların qəbuluna təşəbbüs göstərən erməni lobbisinə qarşı təpkinin daha da sərtləşməsi sözsüz ki, heç də az əhəmiyyət daşımır.
Lakin, hətta Amerika amilini kənara qoysaq belə, Azərbaycan özlüyündə geosiyasi meydanda xeyli çəkiyə malik İsraillə əməkdaşlıqdan çox şey qazanacaq.
Əksər müşahidəçilər Peresin Bakı səfərini Azərbaycanla İsrailin İran-Ermənistan müttəfiqliyinə qarşı uğurlu addımı kimi dəyərləndirirlər: beynəlxalq birliyin rəyi ilə hesablaşmadıqlarına görə, bu ölkələr faktiki olaraq "regionun təcridolunmuşları" hesab edilirlər.
Lakin bu ölkələrin Peresin Bakı səfərinə reaksiyası da fərqli idi. Ermənistan daim olduğu kimi, bu dəfə də baş verənləri müşahidə etməklə kifayətləndiyi halda, İran İsrail prezidentinin Azərbaycana səfərinə kəskin etiraz etdi. Məsələn, İranın Baş Qərargah rəisi Həsən Firuzabadinin bəyanatında Peresin Bakı səfərinin, İran-Azərbaycan münasibətlərində problemlər yaradacağı bildirilirdi. O, hətta İsrailin Azərbaycandakı səfirliyinin bağlanmasını da vacib saymışdı.
1news.az İranın Fars agentliyinə istinadən xəbər verir ki, İran parlamentinin deputatları ölkənin xarici işlər naziri Mənuçöhr Möttəkiyə müraciət edərək, məsələyə aydınlıq gətirilməsini istəyiblər. İranlı deputatların fikrincə, Peresin Azərbaycana səfəri İranla mehriban qonşuluq siyasətinə xidmət etmir.
Lakin Bakı açıq şəkildə bəyan edir ki, digər dövlətlərin onun daxili işlərinə qarışmasına imkan verməyəcək. Nəticədə iyunun 29-da belə bir məlumat yayıldı ki, İslam Respublikası Azərbaycandakı səfirini məsləhətləşmələr aparmaq üçün Tehrana çağırıb.
İran məsələsi üzrə məşhur israilli ekspert Mənaşe Əmir hesab edir ki, Şimon Peresin Bakıya səfərinin Tehranı bu qədər narahat etməsi Azərbaycanın İrandan daha da uzaqlaşması ilə bağlıdır. Bakı ilə Tehranın münasibətlərində, həqiqətən də, ağrılı məqama toxunan ekspert deyib: "Unutmaq olmaz ki, İran fəal şəkildə Ermənistanı dəstəkləyir, ona silah və neft verir, hərbi-texniki, maddi köməklik göstərir, Ermənistanı enerji resursları ilə təmin edir. İran bir dəfə də olsun Ermənistanı Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinə görə ittiham etməyib".
Lakin Peresin Bakı səfərinin Azərbaycan - İran münasibətlərinə dərindən təsir göstərəcəyini düşünmək də olmaz. İran hazırda öz xislətini sonadək nümayiş etdirəcək durumda deyil, Azərbaycan isə öz xarakterini çox yaxşı göstərə bildi.
Bir məqam da qeyd edilməlidir ki, Ş.Peresin Bakı səfəri İsrailin Qafqaza fəal müdaxiləsinin başlanğıcı da sayıla bilər. Lakin bunun çox yumşaq və ehtiyatla baş verəcəyi aydındır. Axı İsrail regionda təsir imkanları baxımından, Türkiyə, Avropa İttifaqı və ABŞ-a "uduzur". Amma belə niyyət var. Məsələn, Knessetin sabiq deputatı, "İsrail-Azərbaycan" beynəlxalq təşkilatının rəhbəri Yosef Şaqal bir müddət əvvəl bildirmişdi ki, İsrail Ermənistanla Azərbaycan arasında vasitəçilik etməklə regiondakı mövqeyini möhkəmləndirə bilər.
Bundan başqa, Peres Bakıya səfərindən İsrailin Qəzza zolağındakı əməliyyatlarından sonra Türkiyə ilə gərginləşmiş münasibətlərinin bərpası üçün də çox güman ki, istifadə etməyə çalışıb. Azərbaycanın İsraillə hərbi kəşfiyyatçı və pilotsuz təyyarələr istehsal edəcək zavodun tikintisinə dair razılığa gəlməsi də çox şeydən xəbər verir. İsrailin Elta Systems Ltd müdafiə şirkəti ilə peyk sisteminin yaradılması sahəsində də əməkdaşlıq ediləcək.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl bu qurum hava şəraitindən asılı olmayaraq, Yerin yüksək keyfiyyətli şəkillərini çəkə bilən TecSAR peykinin yaradıldığını elan edib. Azərbaycanın hərbi ekspertlərinin fikrincə, bu, dağlıq ərazilərdə hərbi əməliyyatların aparılması üçün əvəzedilməz sistemdir. Qarabağın landşaftını nəzərə alsaq, bu sistemin, həqiqətən də, əvəzedilməz olduğunu söyləmək mümkündür.
Bundan başqa, İsrail ilə Azərbaycan birgə PDM (Piyadaların Döyüş Maşını) istehsalı ilə bağlı da danışıqlar aparır. "Namer" tipli tam təchiz edilmiş, super-müasir PDM-in 2 milyon dollara başa gələcəyi bildirilir. İki ölkə, müdafiə sənayesinin başqa sahələrində də əməkdaşlıq etməyi planlaşdırır. Şimon Peres isə tezliklə İsraildə Azərbaycan səfirliyinin açılacağına da ümid etdiyini dilə gətirdi: "Düşünürəm ki, əməkdaşlıq inkişaf etdikcə, bu addımın vacibliyi də artır".

SOVEREIGN RIGHTS AND "MUSLIM SOLIDARITY"
Iran treats Israeli president's visit to Kazakhstan and Turkey normally. Why is the attitude to Baku different? What is the difference?
"I can say that even before visiting your country I was in love with Azerbaijan. There are similarities between our states. Although our countries are not so large, our people have big hearts," Israeli President Shimon Peres said during a visit to Baku on 28-29 June. He was accompanied by an impressive delegation, which included three ministers and about 50 businessmen.
Agreement on Peres's visit to Azerbaijan was reached during the Prague summit in May, at which Israeli Foreign Minister Avigdor Liberman met with Azerbaijani President Ilham Aliyev. Since then numerous comments have been made about the visit, but Azerbaijan and Israel dispelled all speculation and decided to focus on the positive aspects - the visit was quite successful, first of all for Baku, which has once again demonstrated its diplomatic maturity and the independence of its foreign policy.
The agenda for the Israeli delegation's two-day visit to Baku included issues concerning bilateral relations: in the economic sphere, the situations in the South Caucasus and Middle East, etc.
Both sides also stressed the importance of cooperation with each other. "Our relations are developing successfully. I am sure that the visit will play a crucial role in further ties," Ilham Aliyev said after the expanded format of talks.
The Azerbaijani president also pointed to the "existence of a Jewish community in Azerbaijan which has lived in conditions of peace and friendship for centuries".
"The citizens of Israel who were born in Azerbaijan and who currently live and work in Israel also play an important part in the development of bilateral relations. In essence, they act as an Azerbaijani lobby in Israel," Aliyev said.
In response, Peres said there was an atmosphere of tolerance in Azerbaijan and he expressed his gratitude for the decent treatment of the Jewish community. "This has been the case historically. The Jews who have come to Israel from Azerbaijan have always spoken highly of your country. We are at the beginning of a new road. This is a great and promising start. Today, small countries should not confine themselves to their innovation, they should move towards new horizons, to a national concept and thought. The agreements to be reached will open up new bilateral opportunities for our two states."
"Azerbaijan has displayed tolerance and respect for a place where Jews, Muslims and Christians can live without hatred and bigotry. This is why it is a very special country for me, a country I am sure I can trust. It has deep cultural roots. Oil can be bought, but culture has to be created. Azerbaijan has created its own culture," Shimon Peres had told Trend News before the visit.
It is worth mentioning that national leader Heydar Aliyev did a great deal to build the spirit of tolerance in Azerbaijan. He clearly stated that he would not stand for any manifestations of anti-Semitism.
Azerbaijan and Israel signed two intergovernmental agreements in Baku: on cooperation in the areas of culture, education and science and on cooperation in the areas of information and communication technology. Further, agreement was reached for the Israeli company Shikun u-binuy to build a $359 million highway in Baku, while another company, Aeronautics, will construct a high technology plant.
Shimon Peres said during meetings with Azerbaijani officials that the two countries should establish a productive exchange: Azerbaijan can give Israel oil and Israel can give Azerbaijan technology.
During a meeting with the President of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, Rovnag Abdullayev, the Israeli Minister of National Infrastructure, Uri Landau, reaffirmed his country's interest in buying more Azerbaijani oil and gas within the framework of its diversification policy. Israel is also interested in building oil and gas pipelines from Azerbaijan.
"After taking an interest in the global energy projects being implemented in Azerbaijan, Landau said that an energy link between Azerbaijan and Israel was of particular importance for his country from the standpoint of energy diversification," says a report circulated by SOCAR. "The uninterrupted and reliable operation of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipelines allows the possibility of future access for Caspian oil and gas to the Red Sea," said Abdullayev.
At the same time, touching upon the potential delivery of Azerbaijan's hydrocarbon resources to Israel, Peres said this "has both economic and political aspects". The volume of trade between the two countries in 2008 was $3.6 billion, while in the first four months of this year Israel was fourth in rank of those countries importing Azerbaijani products. It commands 7.31% of Azerbaijan's total exports over this period. Israel mainly buys crude oil from Azerbaijan.
Aliyev also expressed his confidence that the volume of trade in 2009 would be at the same level and perhaps even exceed last year's, due to the great prospects for cooperation in agriculture, public health, tourism, science, technology and the space industry. It is already known that Azerbaijan and Israel intend to establish a joint farm.
It goes without saying that politics was top of the agenda for Shimon Peres's visit to Baku. It is worth emphasizing that the Israeli president confirmed his country's support for Azerbaijan's territorial integrity and for a peaceful settlement to the Karabakh conflict.
"Despite the occupation, you have preserved your culture and optimism. I can understand the complexity of the problem of one million refugees and internally displaced persons in a country with eight million people. It means that an eighth of the country's population has refugee status. However, you are coping with the problem very well," Peres said.
There is more than just Israel's support for Azerbaijan behind the statement - it also means the support of the USA. It can be seen as yet another move by Washington to strengthen its influence in the region through its loyal strategic partner - Israel.
At the same time, the fact that Baku is often in the White House's sights, be it directly or indirectly, also attests to the growing geopolitical importance of Azerbaijan and the role it is playing in the South Caucasus.
It is also clear that, while improving its relations with Israel, Azerbaijan is making room to promote its own interests. It can now be expected that Azerbaijan will seek greater support from the influential Jewish community in the USA, because it will be in the latter's interests for Washington to strengthen partnerships with Israel's allies. Equally important for Azerbaijan is protection against the resistance of the Armenian lobby, which sometimes contributes to the adoption of anti-Azerbaijani laws and decisions by US law-makers. But even if we put aside the US factor, there is much that Azerbaijan may gain from cooperation with Israel, a country with serious geopolitical weight.
Meanwhile, many observes view Peres's visit to Baku as a successful step by Azerbaijan and Israel against the union of Iran and Armenia which, due to their reluctance to reckon with international opinion, namely their neighbours, have actually become regional pariahs. Whereas Armenia mainly observed the development, as is usual, Iran openly expressed its discontent over the visit by the Israeli president to Azerbaijan.
The Iranian chief of staff, Hasan Firuzabadi, said that the visit would cause problems between Iran and Azerbaijan and that the Israeli embassy in Azerbaijan should be shut down. 1news.az news agency reported, quoting Iran's Fars, that Iranian MPs had urged the country's foreign minister, Monuchehr Mottaki, to shed light on the issue. Iranian deputies think that Peres's visit to Azerbaijan will not serve the interests of friendship between Iran and Azerbaijan.
However, Baku made it clear that it will not tolerate interference in its internal affairs. As a result, reports emerged on 29 June that Iran had recalled its ambassador to Azerbaijan for consultations.
Menashe Amir, leading Israeli expert on Iran, has said that Shimon Peres's visit to Baku worries Iran greatly, because it extends the distance from Azerbaijan even further.
"It should also be remembered that Iran actively supports Armenia, supplies it with arms and oil, provides it with military, technical and material aid and energy resources. Iran has never condemned Armenia for its aggression against Azerbaijan," the expert said.
At the same time, it is obvious that the Israeli president's visit to Baku is unlikely to affect Azerbaijani-Iranian relations a great deal. Iran is not in a position to display its character, while Azerbaijan has already done so and done it well.
It may also be supposed that Peres's visit heralds active Israeli involvement in the Caucasus. This will certainly take effect very softly and carefully, because Israel's influence in the region is not as strong as that of Turkey, the EU and the USA. But such ideas do exist. For instance, a former member of the Knesset, Josef Shagal, who currently heads the international organization Israel-Azerbaijan, said Israel could reinforce its stance in the region by becoming a mediator between Armenia and Azerbaijan.
Besides, Peres must have used the visit to Baku as an opportunity to restore relations with Turkey, strained in the aftermath of Israel's military operation in the Gaza Strip.
The fact that Azerbaijan and Israel have reached agreement on the construction of a plant manufacturing intelligence and unmanned aircraft speaks volumes. The Israeli defence industry company Elta Systems Ltd will be cooperating with Azerbaijan in the creation of a system of satellites. The company has recently announced the development of the TecSAR satellite, which enables the production of high-resolution images of the earth regardless of weather conditions. Azerbaijani military experts believe that this system is indispensable in conducting military operations in mountains. In view of the terrain in Karabakh, such a system would be very useful.
Israel and Azerbaijan are also in talks on the production of armoured infantry vehicles. A fully-equipped Namer is expected to cost $2 million. The two countries intend to cooperate in other sectors of the defence industry.
Shimon Peres also expressed the hope that an Azerbaijani embassy would open in Israel soon. "I think the more our cooperation develops, the more necessary this is," he said.