Qlobal böhran şəraitində tətil mövsümü turizm xidmətlərində qiymətlərin endirilməsi ilə yadda qalacaq
Dünya böhranın təsirləri, demək olar ki, bütün iqtisadi fəaliyyət sahələrində özünü göstərir. Dünya turizm sektoru da istisna deyil. Dünya Turizm Təşkilatının (DTT) məlumatına görə, keçən il dünya üzrə turizm xidmətlərində 2%-ə yaxın artım qeydə alınmışdı; bu il isə o, çətin ki, sıfırdan yüksək olsun. Xoşbəxtlikdən, bu mənfi meyil bizim ölkədə yetərincə zəif səviyyədə müşahidə olunacaq. Yerli turizm agentliklərinin, mehmanxana və istirahət zonalarının xaricdən gələn turist axınından asılılığı çox aşağıdır. Daxili turizm və ölkədən kənara turizm axınında isə böyük ehtimalla azalma gözlənilmir.
Turistdir, ya yox?
DTT-nin araşdırması göstərir ki, iqtisadi problemlərə baxmayaraq, Qərb ölkələrinin sakinləri səyahətlərdən imtina etməyəcəklər, amma aşağı büdcəli və yaxın məsafəli səyahətlərə üstünlük verəcəklər, turların müddətini azaldacaqlar, planetin uzaq guşələrindəki ekzotik ölkələrə bahalı səyahətləri yaxşı çağlara qədər təxirə salacaqlar. Başqa sözlə, daxili turizmə və yaxın ölkələrə səyahətlərə üstünlük verəcəklər. Əgər Qərbi Avropa sakinlərindən söhbət gedirsə, onlar üçün Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionu daha əlverişli olacaq. Bu baxımdan, Azərbaycan da Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya, İran və Türkmənistandan keçən turizm layihələrinə qoşulmaqla, Qərb şirkətlərinin marağına ümid edə bilər.
"Dünya böhranına baxmayaraq, ötən il Azərbaycana gələn xarici turistlərin sayı qabaqkı ilə baxanda  39,4% artaraq, 1,4 mln təşkil edib. Bundan başqa, biz bu il turist axınının, təxminən, 15% artmasına ümid edirik", - deyə Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev bildirib.
Bu, çoxdurmu və gələnləri hansı qruplara aid etmək olar? DTT tranzit  sərnişin olmadan yad ölkədə üç gündən artıq qalmış istənilən adamı "xarici turist" qrupuna aid edir. Aydındır ki, bizim ölkənin mütləq rəqəmləri həqiqi vəziyyəti əks etdirmir, çünki bizim ölkəyə üç və dörd gündən artıq müddətə gələn xaricilərin əksəriyyəti ya iş ezamiyyəti, ya da şəxsi işləri üçün gəlirlər. Bakı otellərində yerlərin 44-72%-i məhz bu cür xaricilərin hesabına  dolur.
İndi başqa ölkələrin vətəndaşlığında olan keçmiş həmvətənlərmizi də unutmaq olmaz. Onlar da məzuniyyət vaxtı Azərbaycana gələrək, qohumlarına baş çəkirlər, bir qayda olaraq, turizm şirkətlərinin xidmətindən istifadə etmirlər. Beləliklə, bizim ölkəyə gələn xaricilərin ümumi kütləsindən iş adamlarını və iş ezamiyyətinə gələnləri, həmçinin keçmiş həmvətənlərimizi çıxmalı oluruq. Çünki onların səfərinin məqsədi istirahət deyil, başqa səbəblərdir. Başqa sözlə, dünya turizm böhranı ən pis halda ölkəmizə gələn xaricilərin tətil zonalarımıza baş çəkən dörddə birinin imtinasına səbəb ola bilər.
Turoperatorlar arasında rəqabət...
Təbii ki, xaricdən turizm cəlbinin inkişafı sahənin vacib bölmələrindəndir. Amma daha maraqlı məsələ isə bu il tətil vaxtlarında istirahət etmək istəyən həmvətənlərimizi nə gözləməsi ilə bağlıldır. KİV-də aparıcı turizm agentliklərinin rəhbərlərinin və menecerlərinin dediklərindən belə anlamaq olur ki, böhran bizim vətəndaşların dünyanı görmək imkanlarına elə də mənfi təsir göstərməyəcək.
Bundan başqa, bu il xaricə turizm yollayışlarının qiyməti 20%-ə qədər azalacaq, dünyanın otel şəbəkələri zərər içindədirlər və qiymətləri qaldırmaq istəməyəcəklər. İnternet saytlarında yerləşdirilmiş qiymətlərdən belə görünür ki, bizim ölkədə populyar olan Türkiyə, Misir və Kiprə səfərlərin qiymətləri  artmayıb və bəzi hallarda hətta azalıb. Bu ölkələrə bir həftəlik səfər adambaşına uyğun olaraq  550, 700, 500 manat təşkil edir. Ötən ilin yay-payız aylarında dollar qarşılığında avronun məzənnəsinin düşməsi də Avropa ölkələrinə yollayışların qiymətinin enməsinə müsbət təsir göstərib.
Turizm agentliklərinin xidmətinin bahalaşması yalnız aviabiletlərin kəskin bahalaşması şəraitində mümkündür, neftin qiymətinin aşağı olması nəzərə alındıqda bu cür dəyişikliklər ehtimalı çox aşağıdır. Aviabiletlərin qiymətinin aşağı səviyyədə olmasına təsir göstərən başqa amil isə, xüsusilə də, Cənubi, Mərkəzi və Şimali Amerika ölkələrində apreldə başlanmış  "donuz qripi" epidemiyasıdır. Epidemiya turizm və biznes axınlarını xeyli aşağı salıb.
Yerli turizmə gəldikdə isə bu seqmentin inkişafı vətəndaşların turizm yollayışlarına pul çatdırmaq imkanından asılıdır. Yollayışların qiyməti isə son illərdə inflyasiyanın yüksəkliyi, pansionatların və otellərin tikinti xərclərinin, işçi heyətinin saxlanması və haqqının ödənilməsi xərclərinin artması üzündən xeyli yüksəlib.
Düşünmək olar ki, bu il həmin meyil əks istiqamətə yönələcək. "Bizim ölkədə mehmanxana sektorunun xidmətləri ucuz deyil, amma hazırda bir sıra otellərdə qiymətlər 20-25% ucuzlaşıb, tezliklə bu proses bazar iştirakçılarının böyük bölümünü əhatə edəcək", - deyə Ə.Qarayev ehtimal edir. Başqa tərəfdən, turizm bazarında strukturun dəyişilməsi və istehlakçılarda yeni zövqlərin formalaşması da bu meyili gücləndirir.
Ekoloji, idman və etnoqrafik turizm növlərinə meyl edən insanların sayı getdikcə artır. Bu turizm növləri az-çox Şəkidə inkişafdadır, orada hətta Ailə Turizmi Assosiasiyası yaradılıb. Qax və Lənkəran rayonlarında da inkişaf var. Son illərdə İsmayıllı, Qəbələ, Qusar, Lerik və Masallı rayonlarının dağ kəndlərində ənənəvi at marşrutlarının da daxil olduğu etnoqrafik turizm inkişaf etməyə başlayıb. Xınalıqda da inkişaf  var və oraya hətta rahat avtobuslarla da getmək olur. Başqa sözlə, kiçik turizm sektorunda təkliflərin formalaşması bizim turistlər üçün ölkənin iri pansiontlarında baha başa gələn istirahətlərə alternativlər yaradır. Bu da qiymətlərin azalmasına təkan verir.
Otellərarası rəqabət
Azərbaycanda turizm xidmətlərinin ucuzlaşmasına başqa obyektiv amillər də təkan verir: rəqabət yüksəlir və təkcə keçən il mehmanxana sayı 2007-ci illə müqayisədə 16,9% artıb. Hazırda daha 35 mehmanxana tikilir və belə şəraitdə qiymətləri artırmaq müflis olmaq deməkdir.
Bütövlükdə, ölkədə 330 mehmanxana var və onların üçdəikisi son illərdə istifadəyə verilib. "Yalnız ötən il Azərbaycanda 54 yeni otel və pansionat istismara açılıb. Son dörd ildəorta hesabla hər il otuz ədəd mehmanxana tipli obyekt istismara verilir", - deyə mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev bildirir. Bundan başqa, iqtisadiyyat üçün elə də asan olmayan bu il də mehmanxana tikintisi əvvəlki templərlə davam etdiriləcək.
Diqqətə layiqdir ki, son illərdə bizdə yüksək dərəcəli beşulduzlu mehmanxana və pansionat tikintisinə meyillər güclənib. Belə ki, bu ilin əvvəlində İsmayıllı rayonunun Talıstan  kəndində 35 hektar sahədə yüksək dərəcəli turizm kompleksinin tikintisinə başlanılıb. Burada iki ədəd doqquzmərtəbəli, beş ulduzlu, hər birində 250 nömrə olan otel tikiləcək, üzmə hovuzu, qolf meydançası və başqa istirahət obyektləri olacaq. Bu qış Qusar rayonunda "Şahdağ" qış-yay idman turizm kompleksinin tikintisi üzrə irimiqyaslı işlərə başlanacaq. Keçən ilin noyabr ayında qiyməti  $1,5-2 mlrd. arasında dəyişən layihənin baş podratçısının seçimi üzrə tender elan edilib. Tezliklə, 340 nömrəli dörd ulduz otelin, lift bazasının, restoranın, xizəkçilik məktəbinin, qaldırıcı stansiyanın, kanat yolunun, lift stansiyasının və xizəkçilik yollarının, həmçinin kommunikasiya sistemlərinin - su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin, emalatxananın, süni qar yaradılması sistemlərinin tikintisi üzrə iddiaçılar bəlli olacaq.
Ehtimal edilir ki, bütün infrastrukturun yaradılması  dövlət büdcəsi hesabına aparılacaq, qalan bütün tikililər isə tender yolu ilə özəl sərmayəçilərə veriləcək. Dağ-xizək kurortunun ilk obyektlərinin açılışı 2010-cu ilin sonlarına planlaşdırılır.
Kapital tutarlılığına görə ikinci müvafiq layihəni isə Rusiyanın "Crocus International" şirkəti gerçəkləşdirir. Şirkət Xəzərin Abşeron sahillərində beynəlxalq istirahət zonası yaratmağa başlayıb. Söhbət eyni vaxtda 8-10 min adamı qəbul etməyə imkan verən çoxmərtəbəli mehmanxana kompleksinin və kottec şəhərciyinin tikintisindən, həmçinin yaxta və qolf klublarının, hovuzların, restoranların, tibbi mərkəzlərin və başqa istirahət obyektlərinin yaradılmasından gedir.Layihənin gerçəkləşdirilməsi 2,5 ilə hesablanıb və bunun üçün $1 mlrd.-a yaxın vəsait tələb edilir.
Xızı-Dəvəçi sahillərində, Lənkəranda, Bakı körfəzinin Böyük Zirə adasında, həmçinin Novxanı sahillərində də kurort-turizm zonalarının yaradılması üzrə kapital tutarlı layihələr planlaşdırılır. Bütün bu layihələr iş adamlarının Azərbaycanda turizmin yaxşı perspektivlərinə inanmasından xəbər verir. Dünya böhranı şəraitində  irimiqyaslı sərmayələrin cəlbi bunun sübutudur.

EVERY CLOUD HAS A SILVER LINING
The consequences of the global crisis are felt in almost all spheres of economic activity. World tourism is no exception. According to the World Tourism Organization (UNWTO), growth in the world market for tourist services amounted to 2 per cent last year, while according to predictions for this year, it will register barely any growth. Luckily, these negative tendencies will not be so apparent in our country. Local tour operators, hotel owners and tourist zones are much less dependent on entry tourism. As for domestic and exit tourism, there is unlikely to be any fall in demand.
A tourist or not?
A UNWTO survey shows that, despite the economic problems, citizens of Western countries will not stop travelling, but will give preference to low-budget companies and short-distance trips and will reduce the length of their holidays, postponing expensive trips to exotic countries in distant parts of the planet. In other words, priority will be given to domestic tourism and trips to nearby countries. For citizens of Western Europe, this means trips to the Middle East and Northern Africa. In this light, we may hope that the interest of foreign tour operators in Azerbaijan will increase somewhat and that they will organize reach-through tourist projects with countries like Georgia, Turkey, Russia, Iran and Turkmenistan.
"Despite the world crisis, 39.4 per cent more foreign tourists visited Azerbaijan last year than in the previous year, exceeding 1.4 million people. Moreover, this year we forecast a 15-per-cent increase in the influx of tourists," said Azerbaijani Minister of Culture and Tourism, Abulfaz Qarayev.
Is this significant or not, and into what categories can we divide the visitors? The World Tourism Organization (WTO) considers that a foreign tourist is anyone who visits another country for more than three days and who is not a transit passenger. Of course, the bare numbers do not reflect the real state of affairs in our country, because a considerable number (more than two thirds) of foreign visitors come to our country on business trips, for business purposes or on personal business. This category of foreigners ensures that hotels in Baku are 44-72 per cent full over the year. Nor should we forget our former compatriots who are now citizens of other countries: they visit their homeland in order to see their relatives and, as a rule, they do not use the services of travel agencies. Thus, it is necessary to discard foreigners, businessmen and business travellers, as well as our former fellow citizens, because they have other motives for visiting Azerbaijan than just travel. Therefore, in a worst-case scenario, the world tourist crisis could result in no less than one quarter of foreigners giving up their trips to recreation zones in our country.
Competition between tour operators
Of course, the development of entry tourism is an integral part of the business, but it is much more important to know what our compatriots wishing to holiday in this year's season should expect. According to media statements by the heads and managers of leading travel agencies, the crisis will not have a significant negative impact on opportunities for our citizens to see the world. Moreover, this year the cost of foreign trips will fall by about 20 per cent - the world's hotel chains are sustaining losses and have no plans to increase prices. Costs on popular routes from our country - Turkey, Egypt and Cyprus - have not only not risen, but have even fallen, according to price lists posted on travel agency websites. A week-long single trip to these countries costs 550, 700 and 500 manats respectively. The sudden fall in the rate of the euro to the dollar last summer and autumn also contributed to a reduction in the cost of trips to European countries.
Travel agency services may become more expensive if there is a sudden hike in the price of air tickets but, since the price of oil is falling, such changes are unlikely at the moment. Another factor helping to maintain low prices for air tickets, especially to Central, South and North America, is the swine flu epidemic, which reduces the inflow of tourists and business.
Now onto domestic tourism: the development of this sector depends mainly on people's ability to pay for trips whose prices have soared in recent years due to rising inflation and the costs of the construction of boarding houses and hotels, their maintenance and salaries. We may suppose that this trend will reverse this year. "Services in our hotel sector are not cheap today, but prices in a number of hotels have already fallen by 20-25 per cent. It is likely that this process will cover a larger number of businesses," believes Qarayev. Further, changes to the structure of the tourist market and the formation of new tastes among consumers encourage the same trend.
The number of tourists seeking ecological, sports and ethnographic holidays is gradually increasing. These sectors of tourism are more or less developed in Saki, where an association of family tourism has been established, and in the Qax and Lankaran districts. In the last few years, ethnographic tourism, which includes traditional trips on horseback, has begun to develop in mountain villages in the Ismayilli, Qabala, Qusar, Lerik and Masalli districts, as well as in the village of Xinaliq, where you can now ride on a comfortable bus. As there are opportunities in the small tourism sector, our holidaymakers have real alternatives to expensive holidays in the country's major boarding houses. This also helps to bring prices down.
… and hotels
Tourist services in Azerbaijan are also becoming cheaper thanks to other objective factors: competition is getting tougher - last year alone, the number of hotels increased by 16.9 per cent over 2007. 35 more hotels are currently under construction and to increase prices in this situation would mean bankruptcy.
Overall, there are more than 330 hotels in the country, two thirds of them having been opened over the last five years. "Last year alone, 54 new hotels and boarding houses were opened in Azerbaijan and, on average, about 30 hotel-type complexes a year have been built here over the last four years," said Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev. Moreover, in the current hard year for the economy, the process of hotel construction will continue at almost the same pace.
It is notable that in the recent period, top class five-star hotels and boarding houses have been built here. For example, the construction of a top class tourist complex began on a 35,000 ha site in the village of Talistan in the Ismayilli District earlier this year. The complex will have two five-star, nine-storey hotels, each with 250 rooms, a swimming pool, a golf course and other recreation and entertainment facilities. This spring, large scale work will begin on building a winter-summer sports and tourism complex called Sahdag in the Qusar District. Last November a tender was announced to select a general contractor for the project which is estimated at 1.5-2 billion dollars. The builder of a four-star hotel with 340 rooms, an elevator base, a restaurant, a skiing school, lifting stations, a cable way, ski routes, communications (water supply and sewerage), a workshop and a system to produce artificial snow will be identified soon. It is planned to finance the building of the complete infrastructure and elevators from the state budget, while everything else will be put out to tender to private investors. It is planned to open the first facilities at the ski resort by the end of 2010.
Another capital intensive project is being undertaken by the Russian company Crocus International, which has started building an international holiday zone on the Abseron coast of the Caspian. We are talking about the construction of a multi-storey hotel complex and a cottage settlement which can accommodate 8,000-10,000 people at a time, as well as yacht and golf clubs, pools, restaurants, a medical spa centre and other recreational facilities. The project will be implemented within 2.5 years and requires about one billion dollars.
Capital intensive projects to build resorts and tourist zones are also planned on the Xizi-Davaci coast, Lankaran, Nargin Island, the Bay of Baku and the Novxani coast. All these projects prove the confidence of entrepreneurs in a good future for Azerbaijani tourism. Such large-scale investments in conditions of world crisis are graphic evidence.