Azərbaycan qazı uğrunda matçın qalibi kim olacaq?
Əgər Azərbaycanın futbol üzrə milli yığmasının oyunçuları bilsəydilər ki, onların oyununun nəticəsi ilə bağlı hansı mərc gəlinib, yəqin ki, oyunu ən azından heç-heçə başa çatdırmaq üçün bir az da səy göstərərdilər. Ancaq təəssüf ki, oyun 0:2 hesabı ilə Rusiyanın xeyrinə başa çatdı. Azərbaycan yığmasının sponsoru olan Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (ARDNŞ) isə Rusiya yığmasının sponsoru olan "Qazprom" ASC ilə Azərbaycan qazının Rusiyaya satılması barədə bəyannamə imzalamağa məcbur oldu. "Bizim saziş oyundan sonra bağlandı. Biz uduzduq və sənədə qol çəkməli olduq", - deyə ARDNŞ təmsilçisi bu barədə zarafatla bildirdi.
Zarafat öz yerində, amma artıq üçüncü aydır ki, Azərbaycanda bu bəyannamədə nələrdən bəhs edildiyi və Rusiyaya hansı qazı, hansı şərtlərlə satacağımız barədə düşünürlər, ehtimallar irəli sürürlər. Bir sıra KİV-lərdə isə məsələ barədə müxtəlif suallar verilir. İrəli sürülən ehtimallardan biri Azərbaycanın Qarabağ münaqişəsinin həllində yardım qarşılığında Avropaya qaz satışı layihəsindən imtina etməsi ilə bağlıdır. Və ya söhbət qonşu Dağıstanın qismən təchiz edilməsindən gedir? İyunun əvvəlində ənənəvi "Xəzər neft və qaz -2009" sərgisinin çərçivəsində keçirilmiş konfransda bu məsələyə müəyyən aydınlıq gətirildi.
Rusiya "Nabucco"nu dəfn etməkdə tələsib
Ondan başlayaq ki, Rusiyanın bir sıra KİV-lərinin yazılarına görə, "Qazprom" ASC Azərbaycanın təsdiq edilmiş ehtiyatları 1,2 trilyon kubmetrə bərabər "Şahdəniz" qaz yatağının "Mərhələ-2" layihəsi üzrə çıxarılacaq qazın hamısını almağa hazırdır. Başqa bir məlumata görə isə, bəyannamə yalnız ARDNŞ-in payına düşən qazın Rusiyanın qaz inhisarçısına satılmasını əhatə edir. Gerçəklik hardadır?
"Bu ilin mart ayının 27-də Rusiyanın "Qazprom" şirkəti ilə bağlanmış anlaşmanın bəndlərindən biri konfidensiallıq haqdadır. Təəssüf ki, Rusiya tərəfi onu pozdu. Biz sənədə yenicə imza atıb mehmanxanaya dönmüşdük ki, televiziyada RBK kanalının diktorunun "Nabucco"nun tabutuna son mismarı çaldığını gördük. Mən əldə edilmiş razılaşmalara hörmətlə yanaşıram və qarşı tərəfin yazılı razılığı olmadan heç bir məlumat verməyəcəyəm", - deyə ARDNŞ-in sərmayələr və marketinq üzrə vitse-prezident Elşad Nəsirov jurnalistlərə bildirib.
Amma bununla belə, aydınlaşdırmaq mümkün oldu ki, "Qazprom"la Azərbaycan qazının 2010-cu ildən başlayaraq nəql edilməsi barədə danışıqlar davam etdirilir. ARDNŞ-in Sərmayələr İdarəsinin rəisi Vaqif Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycana səfər edən "Qazprom" nümayəndə heyəti yerli qazın yüksək keyfiyyətini etiraf edib və onun Rusiyaya nəql edilməsi üçün boru kəmərinin yaxşı durumda olduğunu da müəyyənləşdirib.
"Rusiyaya qaz ixracı barədə saziş bağlamaq üçün indi kommersiya və texniki məsələləri həll etmək qalır", - deyə V.Əliyev bildirib. Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, danışıqlar uzun zaman tələb edir. Çünki söhbət uzunmüddətli əməkdaşlıqdan gedir və hazırda strateji məsələlər razılaşdırılır. "Burada söhbət 1 mlrd. kubmetr qaz satışından getmir, məsələnin məğzində "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin birinci və ikinci mərhələsində qaz satışı durur", - deyə N.Əliyev vurğulayıb. Qeyd edək ki, Azərbaycan hər il Rusiyaya 5 mlrd. kubmetr qaz satmaq üçün texniki imkanlara malikdir.
Ancaq əlbəttə ki, bütün bunlar "Nabucco" layihəsinin dəfn olunması demək deyil. Azərbaycanın qaz və ixrac imkanları bir neçə layihəyə çatar. "StatoilHydro Azerbaijan" şirkətinin prezidenti Kristian Hausfen bildirib ki, yaxın 30 il ərzində "Şəhdəniz" qaz yatağından ildə 30 mlrd. kubmetrdən çox qaz çıxarmaq olar və 10-15 ildən sonra ixracı bu səviyyəyə qədər qaldırmaq da mümkündür. "Bu, asan olmayacaq, amma "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının potensialı da nəzərə alınmaqla, Azərbaycanda qaz hasilatının həcmi artacaq", - deyə o vurğulayıb.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda BP-nin bütün dünyadakı qaz yataqları üzrə statistik təhlili dərc edilib. Orada Azərbaycanın təsdiq edilmiş qaz ehtiyatlarının həcmi 40 milyard kubmetr artırılaraq 1,2 trilyon kubmetrə bərabər göstərilib. Beləliklə, Azərbaycanın təsdiq edilmiş qaz həcmləri 1 yanvar 2009-cu il tarixinə dünya qaz ehtiyatının 0,6%-ni təşkil edib. Hələliksə, bu ilə qayıdaq, Azərbaycan bu il hasil edəcəyi 27 mlrd. kubmetr təbii qazın, demək olar ki, üçdə birini - 8 mlrd. kubmetrini ixrac etməyi planlaşdırır.
Türkiyə ilə dilbirliyi
Başqa sözlə, mal da, onu satmaq imkanı da, müştəri də var. İndi qalıb müştərilər arasında malı elə bölmək ki, heç kim inciməsin və maksimum gəlir götürmək də mümkün olsun. Amma məlum olub ki, bu, elə də sadə iş deyil. Sənaye və energetika naziri Natiq Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycan tərəfi danışıqlar yolu ilə hər bir təklifin məqsədəuyğunluğunu araşdıracaq və maliyyə baxımından ən əlverişli təklifi seçəcək. "Bu zaman qaz bir istiqamətə satılmaycaq. Əsasən qiymət amili üstün tutulacaq. Kim çox pul versə, qaz ona da satılacaq", - deyə nazir bildirib.
"Hazırda öhdəmizdə duran əsas məsələ Azərbaycan qazının ixracı üçün ideal həll variantının tapılması, həmçinin Xəzər qazının Azərbaycandan keçməklə ixracı dayanır", - məsələ ilə bağlı E.Nəsirov bildirib. O, qeyd edib ki, bu baxımdan Türkiyədən keçməsi nəzərdə tutulan bütün boru kəmərlərindən istifadə mümkündür. "Bundan başqa, 2025-ci ildən sonra daha belə bir qaz kəmərinin çəkilməsinə ehtiyac ola bilər",- deyə E.Nəsirov vurğulayıb. Avropada istehlakın ildə 700 mlrd. kubmetrə qədər yüksəlməsinə görə, avropalıların özləri Xəzər bölgəsindən gərək olan qaz idxalını ildə 70 mlrd. kubmetr səviyyəsində qiymətləndirirlər.
Türkiyə istqaməti bu gün, doğrudan da, problemin ən optimal həll tərəfidir. Birincisi, artıq müəyyən infrastruktur var. İkincisi, Türkiyə Azərbaycan qazının Avropaya satılması üçün qovşaq ölkədir. Çünki onunla üç ixrac layihəsi - "Nabucco", "ITGI" və "TAP" boru kəmərləri bağlıdır. Üçüncüsü, Türkiyə Azərbaycana ən dost qonşu ölkədir və onunla dil tapmaq asandır. Bu yaxınlarda türkiyəli tərəfdaşlarla Azərbaycan qazının Türkiyədən keçməklə Avropaya ötürülməsi ilə bağlı əldə edilən anlaşmaya görə, onlar nəql edilən qazın hasilatı, ixrac həcmi və son çatdırılma nöqtəsi ilə bağlı məsələlərə qarışmayacaqlarını bildiriblər. Bu, qaz problemi ilə bağlı danışıqlar kompleksini xeyli irəli aparıb. Tərəflər "Şahdəniz" qaz yatağının ikinci mərhələsindən əldə ediləcək qazın Türkiyə üçün nəzərdə tutulan qiyməti və həcmi barədə məsələlərdə də çox yaxındırlar.
"Biz Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Şahdəniz" qaz yatağının ikinci mərhələsindən əldə ediləcək qazın Türkiyə üçün nəzərdə tutulan qiyməti və həcmi barədə məsələlərdə də çox yaxınıq. Birinci mərhələ çərçivəsində çıxarılmış qazın qiyməti üzrə də xeyli proqres hiss edilir",- deyə E.Nəsirov jurnalistlərə bildirib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan qazını almağa iddialı olan başqa bir ölkə də var, bu, ölkəmiz üçün strateji önəm daşıyan qonşu İrandır. 70 milyonluq bu ölkə fəal olaraq öz qaz bazarını inkişaf etdirir. "O da "Şəhdəniz" yatağının ikinci işlənmə mərhələsindən çıxarılan qazın hamısını almağa hazırdır. Bu qaz üçün İran tərəfindən təklif edilən qiymətlər çox cəlbedicidir",- deyə E.Nəsirov vurğulayıb. Yada salaq ki, İran blokadada olan Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyinin təminində Azərbaycana çox yardım edir. Ona görə də onun qaz sahəsində əməkdaşlıq təklifindən imtina etmək doğru olmazdı.
Müştəri hələ "yetişməyib"
Dillərdə dastan olmuş "Nabucco" layihəsinə gəldikdə isə o, daha çox Azərbaycan qazından və həm də bir tranzit ölkəsi kimi Azərbaycandan asılıdır. Jurnalistlərin Azərbaycanın layihədə iştirak edib-etməyəcəyi barədə suallarından bezmiş Natiq Əliyev birbaşa bildirib ki, onun fikrincə, bu layihə hələ təkmillikdən çox-çox uzaqdır. "O, yalnız konfranslarda, sammitlərdə və hansısa görüşlərdə müzakirə edilir, yalnız müəyyən ölkələr tərəfindən dəstəklənir. Bundan o tərəfə işlər getmir", - deyə N.Əliyev bildirib.
"Biz Bakı - Tbilisi - Ceyhan layihəsini gerçəkləşdirməyə başlayanda iştirakçı ölkələrin qərarları, hökumtlərin sərəncamları, torpaq sahələrinin ayrılması barədə qərarlar var idi. Həmçinin biz bilirdik ki, dəhlizin eni nə qədər olacaq və hansı torpaqlar yiyələrindən alınacaq.
Amma "Nabucco" layihəsinin çərçivəsində bu cür işlər aparılmır və biz bilmirik ki, onunla kimin qazı keçəcək. Amma bununla belə mən bu məsələni siyasiləşdirmək istəmirəm - "Nabucco" sadə layihə deyil, o çox ölkələri əhatə edir və çox sayda siyasi və hüquqi məsələləri həll etmək lazımdır. Bu zəhmətli işdir, özünüz baxın, iki qardaş ölkə - Türkiyə ilə Azərbaycan arasında danışıqların necə uzun getdiyini görürsünüz. Bəs bir neçə ölkəni əhatə edən layihə necə olmalıdır?"- deyə nazir vurğulayıb.
Bildirmək gərəkdir ki, enerji təchizatı məsələsini siyasiləşdirməmək barədə çağırış ilk dəfə, özü də çox kəskin şəkildə "Xəzər neft və qaz - 2009" sərgisinin açılışında Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən edilib. "Enerji təhlükəsizliyi hamının, yalnız istehlakçı ölkələrin deyil, həm də istehsalçı və tranzit ölkələrin təhlükəsizliyi deməkdir. Bu əməkdaşlıq beynəlxalq təcrübəyə əsaslanmalıdır. O, qarşılıqlı faydalı əsaslarla, bazar iqtisadiyyatı, azad və sağlam rəqabət prinsiplərinə uyğun şəkildə qurulmalıdır. Bu, çox önəmlidir. Amma son illərdə neft-qaz sahəsi çox siyasiləşdirilib. Onu siyasiləşdirmək istəyən qüvvələr yetərincədir. Bu, bizim prinsipial yanaşmamızdır və bizim energetika siyasətmizin tərkib hissəsidir. Azərbaycanın iştirakı olmadan regionda və bütövlükdə bizim qitədə enerji təhlükəsizliyi probleminin həllinin qeyri-mümkünlüyünü nəzərə alsaq, bizim bu mövqeyimizin üstün gələcəyinə şübhə etmirəm", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bununla belə, layihəni gerçəkləşdirənlərin özləri N.Əliyev tərəfindən göstərilən müəyyən məsələlərin həllini məhz yeni boru kəmərinə qaz təchizatı ilə bağlı zəmanətin alınması ilə bağlayıblar. "İnvestisiya qərarının əldə edilməsi üçün, layihənin sərmayəçilərə və icraçı tərəflərə cəlbedici olması üçün ildə 8-10 mlrd. kubmetr qaz təhcizatına zəmanət lazımdır. Sonra boru kəmərinin gücü 20 mlrd. kubmetrə, daha sonra isə 65 mlrd. kubmetrə qədər artırılacaq", - deyə Bakıda "Nabucco"nun baş direktoru R.Mitçek bildirib.
"Biz artıq Avropa Komissiyasından üçüncü tərəflərin qazı üçün 50% endirimə icazə almışıq. 2009-cu ilin ikinci yarısında ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsinə başlamağı planlaşdırırıq. Sonra müxtəlif ölkələrdə müfəssəl mühəndislik işləri görüləcək və podratçı seçimi üzrə tender üçün ixtisas dəqiqləşdirilməsi aparılacaq", - deyə R.Mitçek vurğulayıb. O həmçinin bildirib ki, qaz kəmərinin ötürmə gücü son mərhələdə 65 mlrd. kubmetrə qədər çata biləcək. Amma ilkin mərhələdə o, 8-10 mlrd. kubmetr təşkil edəcək ki, böyük ehtimalla Xəzər, o cümlədən Azərbaycan qazı ilə doldurulacaq. İkinci mərhələdə boru kəmərinin gücü ildə 20 mlrd. kubmetrə çatdırılacaq.
Bununla yanaşı, R. Mitçek tərəfindən Bakıda ifadə edilmiş bütün bu optimizmə baxmayaraq, işlərin gerçək durumu, xüsusilə də "Nabucco" üzrə iyunun 25-nə nəzərdə tutulan hökumətlərarası sazişin növbəti dəfə təxirə salınması N.Əliyevin haqlı olduğunu ortaya çıxarır. Amma bununla yanaşı, hətta "Nabucco" baş tutmasa belə, Azərbaycanın seçim etməyə vaxtı var. "StatoilHydro Azerbaijan" şirkətinin prezidenti Kristian Hausfen də bildirib ki, Avropaya qaz ixracı üzrə danışıqlar prosesi çox zəif gedir. "Ancaq mən çox ümid edirəm ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında danışıqların fəallaşması bizi məqsədə yaxınlaşdıracaq. Mən düş-ünürəm ki, bu gün Avropa Birliyinin bazarı daha şəffaf və qiymət üzrə daha rəqabət qabilyyətlidir",- deyə K.Hausfen vurğulayıb. Yəni istənilən halda, qazın hansısa hissəsi, bəlkə də, çox hissəsi avropalılara çatdırılacaq.

Who will win the match for Azerbaijani gas?
If the footballers of Azerbai-jan's national team had known what was at stake in their game against Russia, they would probably have made a little more effort to achieve at least a draw. But alas, the score was 0-2 in Russia's favour, and the team's sponsor, the State Oil Company of Azerbaijan, was forced to sign a declaration with Gazprom, sponsor of the Russian team, on the sale of Azerbaijani gas to Russia. "Our agreement was made after the match - we lost and signed the document," a SOCAR spokesman said, trying to laugh it off.
Joking apart, for three months now Azerbaijan has been pondering and guessing the content of this declaration, what sort of gas we will sell to Russia and on what conditions. Some media are wondering what this means. Is it that Azerbaijan has given up on gas transportation to Europe and banks on Russia, in return for resolution of the Karabakh issue? Or is it simply a matter of partial supplies to neighbouring Dagestan? A conference on the sidelines of the Caspian Oil and Gas 2009 exhibition, held in Baku in early June, clarified these issues.
Russia buried Nabucco too soon
Let's start by saying that, according to some Russian media, the Gazprom open joint-stock company is prepared to buy all Azerbaijani gas produced from the development of Stage 2 of the Sah Daniz gas condensate deposit, where proven reserves are estimated at 1.2 trillion cubic metres. According to another report, the memorandum specifies that the Russian monopoly will buy gas belonging to SOCAR. What is the truth?
"One of the points of the memorandum on cooperation with Russia's Gazprom, which was signed on 27 March this year, contains a provision of confidentiality. Unfortunately, the Russian side broke this provision - as soon as we had signed the document and returned to the hotel, Russia's RBK TV channel drove the last nail into the coffin of Nabucco. I respect the agreements that have been reached and will not divulge any information without the written permission of the other side," SOCAR Vice-President for Investment and Marketing Elsad Nasirov told journalists.
However, we managed to find out that talks continue with Gazprom about the commencement of Azerbaijani gas supplies from 2010. According to Vaqif Aliyev, head of the SOCAR investment management department, the Gazprom delegation which visited Azerbaijan acknowledged the good quality of local gas and the good technical condition of the pipeline which would take it to Russia. "Now we have to resolve commercial and technical issues to conclude an agreement on gas exports to Russia," said Aliyev. According to Azerbaijan's Minister of Industry and Energy, Natiq Aliyev, the talks require a long time because they concern a long-term agreement and solving strategic tasks today. "We are not talking about the sale of one billion cubic metres, but about the sale of gas from the first and second stages of the development of the Sah Daniz gas condensate deposit," he said. It should be noted that Azerbaijan already has the technical capability to supply five billion cubic metres of gas to Russia every year.
Of course, this does not mean at all that the Nabucco project can be buried. Azerbaijan has enough gas and export potential for many more projects. The president of StatoilHydro Azerbaijan, Kristian Hausken, said that more than 30 billion cubic metres of natural gas can be extracted annually from the Sah Daniz deposit over the next 30 years and, 10-15 years later, exports could reach the same volume. "This is not going to be easy but, on the whole, the volume of gas extraction in Azerbaijan will increase, in view of the potential of the Azari-Ciraq-Gunasli deposits," he said.
It must be noted that BP recently published a strategic review of world energy which increased the estimate of proven gas reserves in Azerbaijan by 40 billion cubic metres - up to 1.2 trillion cubic metres. Thus, the volume of proven gas reserves in Azerbaijan at 1 January 2009 accounted for 0.6 per cent of world gas reserves. For the time being or, to be more precise, this year, Azerbaijan is planning to export almost one third of its gas - 8 billion cubic metres of the 27 billion to be extracted.
Speaking the same language as Turkey
In other words, there is gas, there is the opportunity to sell it and there are clients. Now we have to distribute the gas between clients so that no-one is hurt on the one hand, and to achieve maximum benefit on the other. It seems that this is not an easy thing to do. According to Minister of Industry and Energy Natiq Aliyev, the Azerbaijani side will be investigating the expediency of each proposal via negotiation and will choose the most lucrative from a financial point of view. "Gas will not be sold in one direction, but price will be taken into account - gas will be sold to the one who offers a better price," the minister said.
"The main task today is to find the perfect option for exporting Azerbaijani gas and for exporting Caspian gas through Azerbaijan," said Nasirov. He pointed out that all the pipelines to be laid through Turkey might be involved. "Moreover, it might be necessary to build another, similar gas pipeline after 2025," he added. The Europeans themselves estimate their demand for gas from the Caspian region at no less than 70 billion cubic metres per year, allowing for the growth in consumption to 700 billion cubic metres per year expected in Europe.
The Turkish direction is really the best solution to the issue. First of all, there is a secure infrastructure, and second, Turkey is a key country for the conveyance of Azerbaijani gas supplies to the European market because three projects for such export - the Nabucco, ITGI and TAP pipelines - involve Turkey, and third, Turkey is a friendly neighbour of Azerbaijan and it is easier to establish a common language. Incidentally, this was graphically proved by the agreement with Turkish partners that they will not interfere in the resolution of issues of extraction, the volume of gas and the destination of natural gas to be supplied from Azerbaijan to Europe through Turkish territory. This gave impetus to negotiations on the whole range of gas issues. The sides are also close to agreement on the price and volume of gas supplies to Turkey from the second stage of Sah Daniz development.
"We are close to agreement on the price and volume of gas for Turkey to be supplied from the second stage of the development of the Sah Daniz gas condensate deposit in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. There is also progress on the price of gas supplied from the first stage of development," Nasirov told journalists.
At the same time, there is another country in need of Azerbaijani gas. It is also a neighbour of strategic importance to Azerbaijan - Iran, a country with a population of 70 million, which is actively developing its own gas market. "They wish to buy gas from the second stage of the development of the Sah Daniz deposit. The gas price offered by Iran is quite attractive," Nasirov pointed out. Iran has also been quite helpful to Azerbaijan in the matter of maintaining the energy security of blockaded Naxcivan, and it would not be good to ignore a proposal to cooperate in the gas sector.
The client is not "ripe" yet
As for the Nabucco project, which has become the talk of the town and which largely depends on Azerbaijani gas and Azerbaijan as a transit country, Minister Natiq Aliyev, who is already tired of journalists' questions as to whether Azerbaijan is going to participate or not, explicitly said that, in his opinion, this project is still unripe. "It is discussed only at conferences, summits or odd meetings, and only some countries support it. Things are not progressing," Aliyev said.
"When we began implementation of the Baku-Tbilisi-Ceyhan project, there were decisions by member countries and governments, decisions to allocate plots of land, and we also knew what the width of corridor would be and what land would be bought up. No such work is being carried out within the framework of the Nabucco corridor, we don't know whose gas will be pumped through it etc. But, at the same time, I would not like to politicize this issue - Nabucco is not an easy project, it covers many countries and many political and legal problems have to be negotiated. This is a laborious job - look how long the fraternal states Azerbaijan and Turkey have been negotiating, let alone a project that covers several countries," the minister said in conclusion.
We have to say that it was Azerbaijani President Ilham Aliyev who categorically spoke out against the politicization of energy supplies at the opening of the Caspian Oil and Gas 2009 Exhibition. "Energy security means security for all - not just for consumers, but also for producers and transit countries. However, cooperation between these three sides should definitely be transparent. This cooperation should be based on international experience. It should be based on mutually beneficial bases, principles of market economy and free and healthy competition. This is very important, because in recent years the oil and gas sectors have become very politicized, and there are plenty who want to politicize it. This is our fundamental approach and an important part of our energy policy. If we note that energy security for the region and the continent cannot be totally ensured without Azerbaijan's participation, I have no doubt that our position will prevail," said the head of state.
Meanwhile, the executors of this project link the resolution of issues mentioned by Natiq Aliyev to guarantees of supply for the new pipeline. "In order make an investment decision, guarantees for the supply of 8-10 billion cubic metres of gas are required for the project to be attractive to investors and financiers. Capacity of the pipeline will then increase to 20 billion and later, to 65 billion cubic metres," said Mitschek, director-general of Nabucco.
"We have already received permission from the European Commission for a 50-per-cent discount for the gas of third parties. In the second half of 2009, it is planned to begin assessing the environmental impact. Then detailed engineering will be carried out in various countries and specifications for the tender to select contractors will be clarified," Mitschek continued. He also said that the throughput capacity of the gas pipeline at the final stage may reach 65 billion cubic metres, while at the first stage it will be only 8-10 billion cubic metres, which will presumably be supplied from the Caspian, specifically, Azerbaijani gas. At the second stage, pipeline capacity will reach 20 billion cubic metres.
At the same time, despite the optimism he expressed in Baku, the real state of affairs, namely the postponement of the signing of an intergovernmental agreement on Nabucco (originally scheduled for 25 June), proves that Natiq Aliyev is right. Well, if Nabucco fails, Azerbaijan has enough time to choose and enough options to choose from. The president of StatoilHydro Azerbaijan, Kristian Hausken, said that negotiations on gas supplies to Europe are proceeding very slowly. "However, we very much hope that the intensification of talks between Azerbaijan and Turkey will bring us closer to this objective. I think that the EU market offers the most transparent and competitive prices today," Hausken said in conclusion. Thus, whatever happens, the Europeans will get some gas, maybe even most of it.