ŞAHMAT BAYRAMI RUH YÜKSƏKLİYİ İLƏ KEÇDİ
Prezident Kuboku çərçivəsində Azərbaycan və dünya yığmalarının qarşılaşması ilin əsas idman hadisələrindən biri oldu. Əslində bu, belə də olmalı idi. Axı Bakıya dünya tacının sahibi Vişvanatan Anand, sabiq dünya çempionu Vladimir Kramnik, Aleksey Şirov və Sergey Karyakin gəlmişdilər. Onlar Azərbaycan şahmatçıları ilə birlikdə azarkeşlərə əsl şahmat bayramı nümayiş etdirdilər. Qonaqlar əsl ustalıq göstərərək komandamızı kifayət qədər böyük hesabla məğlub etsələr də (21,5:10,5), burada nəticə heç də əsas deyildi.
Anand üçün "Oskar"
Bakı tədricən dünyanın şahmat mərkəzlərindən birinə çevrilir - burada mütəmadi olaraq dünyanın aparıcı qrossmeysterlərinin iştirakı ilə müxtəlif böyük turnirlər keçirilir. 2 il əvvəl paytaxtda qadınlar arasında "Bakı-2007" turniri keçirilmişdi və o vaxt yarışa qatılanlar arasında dünya çempionu Antuanetta Stefanova, qitə birincisi Yekaterina Laqno və bir çox digər titullu idmançılar var idi.
Ötən mövsüm isə FİDE Qran-prisi məhz Bakıda həyata vəsiqə qazanıb. Lakin bütün bunlar Prezident Kubokuna hazırlıq mərhələsində keçirilən, müəyyən mənada, məşq idi. Son yarışa dünyanın əsl şahmat ulduzları toplaşmışdılar.
Turnirin təşkilatçılarının dünya millisinə hələ ötən il şahmat tacı uğrunda mübarizə aparmış 2 qrossmeyster - Vişvanatan Anand və Vladimir Kramniki daxil edə bilməsini rəmzi hal saymaq olar. Həmin qarşılaşmada onlar rəqib idilərsə, indi lövhə sahiblərinə üstün gəlmək üçün vahid komandada birləşmişdilər.
Bununla yanaşı, qonaqların heyətini dünya çempionluğuna iddialı Veselin Topalov da gücləndirə bilərdi. Lakin o, son anda təklifdən imtina edib.
Maraqlıdır ki, V.Anand ötən ilin ən yaxşı qrossmeysterinə verilən şahmat "Oskar"ını məhz Bakıda aldı. Qeyd edək ki, onu idmançılara ənənəvi olaraq, "64 - Şahmat icmalı" nəşri təqdim edir. Dərgi hər il sorğu keçirərək planetin ən güclü şahmatçısını müəyyənləşdirir və bu dəfə mükafatı nəşrin təsisçisi Mark Qluxovskidən qəbul edən hindistanlı şahmatçı oldu. Sorğunun nəticəsi hələ mövsümün əvvəlindən məlum olsa da, "Oskar"ın Ananda təqdim edilməsi mərasiminin məhz Prezident Kubokunun başlanmasından əvvəl verilməsi qərara alınmışdı. Bununla da hindistanlı şahmatçı bu mükafata növbəti dəfə sahib çıxmaqla, bu göstəricidə Harri Kasparova çatdı (hərəyə 6 dəfə).
İndi qarşıda yalnız mütləq lider Anatoli Karpov qalır.
Yeri gəlmişkən, komandadakı tərəfdaşlarından fərqli olaraq, V.Anand Azərbaycana ilk dəfə gəlirdi və bundan sonra onun Bakıya tez-tez baş çəkəcəyinə ümid edirik.
Qarşılaşmanı FİDE-nin birinci şəxsləri, o cümlədən qurumun prezidenti Kirsan İlyumjinov da izləyirdi və o, dünya millisinin kapitanı rolunu öz üzərinə götürmüşdü. Azərbaycan yığmasına isə Elman Rüstəmov kapitanlıq edirdi.
Əlbəttə ki, şahmatçılarımızın rəqibə müqavimət göstərməsi çox çətin idi. Axı, daim yüksək səviyyədə oynamaq təcrübəsi yalnız Teymur Rəcəbovda vardı. Baxmayaraq ki, Şəhriyar Məmmədyarov, Vüqar Haşımov, Qadir Hüseynov və Rauf Məmmədov da, şübhəsiz ki, istedadlı qrossmeysterlərdir, amma onlar haqqında eyni fikri səsləndirmək mümkün deyil. Çünki V.Anand və V.Kramnik kimi şahmatçılarla bərabər oyun nümayiş etdirmək üçün istedad kifayət etmir və bunun üçün təcrübə də vacibdir. Bəzi şahmatçılarımızda isə məhz bu çatışmırdı.
Bununla yanaşı, hər şey o qədər də pis başlamamışdı və birinci tur Ş.Məmmədyarovun A.Şirovu məğlub etməsi ilə Azərbaycan millisinin xeyrinə sonuclanmışdı. Lakin qonaqlar yalnız başlanğıcda bir qədər zəif təsir bağışladılar və sonradan onların qarşısını almaq mümkün olmadı. Artıq ikinci oyun günündən sonra V.Kramnik 3 oyunda 3 qələbə qazandı və dünya  millisi Azərbaycan yığmasından 6 xal qabağa keçdi. Vladimir isə bu məqama zarafatla belə münasibət bildirirdi: "Mənim 100 faizlik nəticəm " lap ağ" oldu. Axı zəif rəqiblərlə oynamıram. Sadəcə, debütlərim əla alındı. Qarşılaşmanın lap əvvəlində yaxşı imkan əldə etdim və onu reallaşdırdım".
Sabiq dünya çempionu azərbaycanlı şahmatçıların zəif çıxışı haqda danışmağı lazım bilmədi: "Uşaqlar özü-özlüyündə güclü şahmatçılardır. Ola bilsin ki, onların bu səviyyədə oyun təcrübələri yoxdur. Üstəlik rapidin öz xüsusiyyətləri var - hardasa sürətlə oynamaq lazımdır, qısa zaman kəsiyində mümkün kombinasiyaları düşünmək, üstəlik seytnota düşməmək tələb olunur".
Reytinqin hesablanması dəyişəcək
Bütün bunlarla yanaşı, K.İl-yumjinovun Bakıya gəlişi dünya şahmatının problemlərinin müzakirəsi və idmanın bu növünün gələcəyini müzakirə etmək üçün yaxşı imkan oldu. Nəzərə alaq ki, Prezident Kuboku ilə Bakıda keçiriləcək nəhəng turnirlər bitmir və gələn il paytaxtda qadınlar arasında Qran-pri təşkil ediləcək. Azərbaycanın dünyanın şahmat həyatında fəal iştirak etdiyini deyən qurum rəhbəri hesab edir ki, FİDE Qran-prisinin ilk turu və Prezident Kubokunun Bakıda keçirilməsi buna sübutdur: "Sizin şahmatçılarınızın ustalığı hər kəsə məlumdur. Odur ki, Azərbaycanın qadınlar arasında keçiriləcək Qran-priyə də ev sahibliyi etməsi maraqlı olardı".
K. İlyumjinov 2011-ci ildən etibarən reytinq sistemində baş verəcək dəyişikliyə də toxunub. "Başa düşürük ki, şahmatçılara yeni formata keçilməsi çətindir. Bu səbəbdən də ona 2011-ci ildən tez keçməyi düşünmürük. Hələlik reytinq köhnə qayda ilə hesablanacaq, lakin bununla paralel yeni hesablama da aparılacaq. Şahmat yerində addımlamır və onun müasirləşdirilməsi vacibdir. Məhz bu səbəbdən belə addım atmağa qərar vermişik", - deyə FİDE prezidenti qeyd edib. Bununla yanaşı o bildirib ki, dünyanın Vladimir Kramnik, Vişvanatan Anand və Vaselin Topalov kimi aparıcı qrossmeysterlərinin belə dəyişikliyə etiraz etmələrinə baxmayaraq, onlar baş verənlərdən xəbərdardırlar: "Bu şahmatçılar FİDE-nin Prezident Şurasına daxildirlər və odur ki, reytinq hesablanması qaydasının dəyişəcəyi haqda kifayət qədər məlumatlıdırlar".
K.İlyumjinov Azərbaycan və dünya yığmaları arasındakı qarşılaşma haqda da danışıb: "Ümumilikdə mən baş verənlərdən razıyam, axı, qələbəni rəhbərlik etdiyim komanda qazanıb. Lakin biz yaxşı başa düşürük ki, burada qonaqpərvərlik faktoru da öz rolunu oynayıb - bizə məhz qonaqpərvərlik göstərərək, yaxşı oynamağa imkan veriblər".
Milli federasiyanın prezidenti Elman Rüstəmov isə "iştahın diş altında olduğunu" xatırladaraq bildirib ki, Azərbaycan, hətta Vişvanatan Anand və Veselin Topalov arasında dünya çempionu adı uğrunda matç da təşkil edə bilər. "Biz hələ ki bunun mümkünlüyünü müzakirə etməmişik. Lakin sponsor tapılarsa, nədən olmasın?"-deyə E.Rüstəmov bildirib.
Yeri gəlmişkən, qarşılaşmanın keçirilməsi ilə bağlı tender artıq elan edilib və sentyabrda ilk nəticələr haqda danışmaq mümkün olacaq. Qarşılaşmanın təşkili üçün artıq Rusiya və digər ölkələr ərizə ilə müraciət edib və odur ki, seçim geniş olacaq.
E.Rüstəmov onu da bildirib ki, Prezident Kuboku yaxşı ənənəyə çevrilib və onun səviyyəsi getdikcə daha da artır: "Rəmzi haldır ki, bu turnir ərəfəsində ölkə prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanda şahmatın inkişafı üzrə dövlət proqramının qəbul edilməsi haqda sərəncam imzalayıb. Bu, ölkədə idmanın şahmat növünün inkişafına kömək edəcək. Bu, bizə yeni səviyyəyə yüksəlmək imkanı verəcək".
Qarşılaşmaya qayıdaraq, qeyd edək ki, bu matç Azərbaycan qrossmeysterləri üçün yaxşı məktəb olacaq. Nəzərə alaq ki, dünya yığması heç də hər ölkənin millisinə diqqət göstərmir - son dəfə belə böyük matç Kremldə, "All stars"ın ruslarla XXI əsrin qarsılaşmasına çıxdığı vaxt yaşanıb. O zaman dünya yığmasının heyətində T.Rəcəbov və V.Anand, lövhə sahiblərinin heyətində isə V.Kramnik iştirak edirdi və qarşılaşma qonaqların qələbəsi ilə bitmişdi.
Bakıda isə Azərbaycan millisinin qarşısında çox çətin hədəf dayanırdı və qonaqlar, şübhəsiz ki, favorit idilər. Bununla yanaşı, son illərdə millimiz ən gənc komandalardan biri hesab olunur, qrossmeysterlərin təcrübə toplamasına isə illər lazım gəlir.
Odur ki, qrossmeysterlərimizin can atmalı olduğu hədəflər var. Üstəlik, şahmat tacının Azərbaycana qayıtması da məhz onların adı ilə bağlı ola bilər. Bilmək olmaz, bəlkə də, bir neçə il sonra T.Rəcəbov dünya çempionu titulunu qazanmaq üçün V.Anand və ya V.Kramniklə qarşılaşacaq.
İstənilən halda, FİDE-nin ranqları haqda tabeldə 5-ci olan idmançımızın inkişafını nəzərə alsaq, bunun üçün bütün imkanlar var.

ПРАЗДНИК ШАХМАТ ПРОШЕЛ НА "УРА"
Матчевая встреча сборных Азербайджана и мира в рамках Кубка Президента стала одним из знаковых спортивных событий года. Еще бы, ведь в Баку прибыли обладатель мировой короны Вишванатан Ананд, экс-чемпион мира Владимир Крамник, Алексей Широв и Сергей Карякин, подарившие вместе с хозяевами доски настоящий праздник шахмат болельщикам. Гости показали подлинный мастер-класс, довольно уверенно выиграв у нашей команды (21,5:10,5), однако результат этой встречи вовсе не был главной составляющей прошедшего события.
"Оскар" для Ананда
Баку постепенно превращается в один из центров мировых шахмат - здесь регулярно проходят крупные соревнования с участием ведущих гроссмейстеров. Два года назад столица принимала турнир "Баку-2007" среди женщин, где в числе участниц значились чемпионка мира Антуанетта Стефанова, победительница первенства континента Екатерина Лагно и многие другие титулованные спортсменки. А в прошлом сезоне именно в Баку получил путевку в жизнь Гран-при ФИДЕ, принявший первый этап розыгрыша. Однако все эти соревнования оказались этакой разминкой перед Кубком Президента, куда приехали сильнейшие гроссмейстеры планеты. Символично, что устроителям соревнования удалось привлечь в сборную мира сразу двух гроссмейстеров, еще в прошлом году оспаривавших шахматную корону, - Вишванатана Ананда и Владимира Крамника. И если в том матче они были соперниками, то сейчас объединились в единый коллектив, чтобы протестировать хозяев доски. При этом состав гостей вполне мог усилить и претендент на титул чемпиона мира Веселин Топалов, однако в последний момент ему пришлось отказаться от предложения.
Примечательно, что именно в Баку на церемонии открытия Кубка Президента В.Ананд получил шахматный "Оскар" - приз лучшему гроссмейстеру прошлого года, который по традиции вручает популярное издание "64 - Шахматное обозрение". Оно ежегодно проводит опрос с целью выбора сильнейшего игрока, которым  на этот раз оказался индийский спортсмен, получивший награду из рук автора и учредителя издания Марка Глуховского. И хотя результаты опроса были известны еще в начале сезона, официальную церемонию вручения "Оскара" В.Ананду было решено приурочить к старту Кубка Президента. При этом индийский гроссмейстер по количеству выигранных статуэток сравнялся с Гарри Каспаровым (у обоих по шесть) и впереди маячит лишь абсолютный лидер - Анатолий Карпов. К слову, в отличие от своих партнеров по команде В.Ананд впервые приехал в Азербайджан, и остается надеяться, что теперь он будет навещать Баку чаще.
Матч посетили и первые лица ФИДЕ, в частности ее президент Кирсан Илюмжинов, который взял на себя полномочия капитана сборной мира, тогда как его азербайджанский коллега Эльман Рустамов возглавил хозяев доски. Безусловно, нашим шахматистам было очень тяжело противостоять соперникам, ведь по большому счету лишь Теймур Раджабов имеет постоянную практику игры на самом высоком уровне. Об остальных же так говорить не приходится, хотя Шахрияр Мамедъяров, Вугар Гашимов, Гадир Гусейнов и Рауф Мамедов, безусловно, талантливые гроссмейстеры. Однако одного таланта мало, чтобы на равных противостоять В.Ананду и В.Крамнику, для этого необходим и опыт. А вот его как раз-таки и не хватает некоторым нашим ребятам.
Правда, все начиналось не так уж и плохо, более того, первый тур оказался за командой Азербайджана, победное очко которой принес Ш.Мамедъяров, выигравший у А.Широва. Но гости дали слабину лишь на стартовом отрезке, затем их было не удержать. Уже после второго дня игра фактически была сделана после того, как В.Крамник набрал три очка из трех, а команда мира оторвалась от соперника на шесть очков. Сам Владимир в шутку заметил, что его стопроцентный показатель является явным перебором, учитывая, что ему противостоят неслабые соперники. "Просто у меня здорово сложились дебюты. Уже в самом начале встречи я получал приятные позиции, которые реализовывал", - отметил экс-чемпион мира. Также он поделился мнением относительно неудачной игры азербайджанских шахматистов: "Ребята сами по себе сильные, но, возможно, им недостает опыта игры на таком уровне. Тем более рапид имеет свои особенности - где-то надо сыграть быстро, за короткий промежуток времени просчитать возможные комбинации, да еще и не попасть в цейтнот", - заметил Владимир.
Подсчет рейтинга изменится
Приезд в Баку К.Илюмжинова стал хорошим поводом обсудить текущие проблемы мировых шахмат и поговорить о будущем этого вида спорта. Тем более что на Кубке Президента крупные соревнования в Баку не кончаются - в следующем году здесь будет организован женский Гран-при. Глава ФИДЕ подчеркнул, что Азербайджан активно участвует в мировой шахматной жизни, подтверждением чего служит проведение здесь первого этапа Гран-при ФИДЕ и Кубка Президента. "Класс ваших шахматистов всем известен, поэтому было бы интересно, чтобы Азербайджан принял и турнир Гран-при среди женщин", - подчеркнул президент ФИДЕ.
Также глава международной федерации затронул изменения в системе рейтинга, которые произойдут в 2011 году. "Мы понимаем, что шахматистам тяжело переходить на новый формат, поэтому перейдем на него не ранее 2011 года. Пока рейтинг подсчитывается по старой системе, но одновременно ведется и новый подсчет. Шахматы не стоят на месте, их необходимо модернизировать, поэтому мы и идем на такой шаг", - заявил К.Илюмжинов. При этом он подчеркнул, что, несмотря на неудовольствие этим обстоятельством ряда ведущих гроссмейстеров в лице Владимира Крамника, Вишванатана Ананда и Веселина Топалова, они в курсе происходящего. "Эти шахматисты входят в Президентский совет ФИДЕ, поэтому прекрасно осведомлены о том, что подсчет рейтинга претерпит изменения", - отметил президент ФИДЕ. К.Илюмжинов поделился мнением и по поводу матча сборных Азербайджана и мира. "В целом я доволен, ведь возглавляемая мною команда победила. Но прекрасно понимаю, что здесь играет свою роль и фактор гостеприимства, - именно поэтому нам позволяли хорошо играть", - пошутил президент ФИДЕ.
В свою очередь глава национальной федерации Эльман Рустамов подчеркнул, что аппетит приходит во время еды и Азербайджан может замахнуться на проведение чемпионского матча между Вишванатаном Анандом и Веселином Топаловым. "Пока мы не обсуждали эту возможность, но если появится спонсор, то почему бы и нет", - отметил президент национальной федерации. К слову, тендер на проведение матча уже объявлен и в сентябре можно будет говорить о первых результатах. Свою заявку на организацию матча уже подала Россия, есть и другие кандидаты, так что выбор будет широким. Также Э.Рустамов подчеркнул, что проведение Кубка Президента превратилось в хорошую традицию и его уровень постоянно растет. "Символично, что в преддверии этой встречи президент страны Ильхам Алиев подписал указ о принятии государственной программы в области развития шахмат, что поможет развитию этого вида спорта в стране. Это позволит нам выйти на новый уровень", - заметил глава федерации.
Возвращаясь к матчу, надо отметить, что поединок станет хорошей школой для азербайджанских гроссмейстеров. Тем более что команда мира удостаивает вниманием далеко не каждую сборную - в последний раз подобный крупный поединок состоялся в Кремле, где All stars противостояли россиянам во встрече XXI века. Тогда за сборную мира играли Т.Раджабов и В.Ананд, а за хозяев доски - В.Крамник и гостям удалось победить. Однако в Баку перед командой Азербайджана изначально стояла очень сложная задача, и гости являлись безусловными фаворитами встречи. К тому же на протяжении последних лет наша сборная считается одной из самых молодых, и если задора ей не занимать, то опыт к гроссмейстерам приходит с годами. Поэтому, по большому счету, никакой трагедии не произошло, а от матча выиграли только любители шахмат. Так что теперь нашим гроссмейстерам есть к чему стремиться, тем более что именно с ними связана надежда на возвращение шахматной короны в Азербайджан. И, как знать, возможно, спустя несколько лет Т.Раджабов встретится с В.Анандом или В.Крамником в поединке за звание чемпиона мира. Во всяком случае, учитывая прогресс нашего спортсмена, имеющего пятый рейтинг в табели о рангах ФИДЕ, к этому есть все предпосылки.