MEŞƏ PIÇILDAYIR, DƏNİZ ÇAĞLAYIR
Uca dağlar, meşələr və dənizin qonşuluğu, zəngin təbiəti və tarixi Xaçmazı əsl turizm cənnətinə çevirib
Xaçmaza “meyvə cənnəti” deyirlər. Zarafatla əlavə edirlər ki, burada pula ehtiyac yoxdur. Çünki  hamının bağında bütün tərəvəz məhsulları və meyvələr yetişir və rayon iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. İlin bütün fəsillərində mövsüm meyvələrini Nabran - Yalama - Xudat yolunda satışa çıxaran xaçmazlılar, əsas gəlir qaynağları olan  məhsullarınıı Rusiya bazarlarına yollayırlar. Xaçmaz tarixən meyvə ixracatı ilə məşğul olub. Yay və payız ayları toplanan məhsulun emal edildiyi vaxtdır. Meyvələrdən doşab, sirkə və digər müxtəlif meyvə şirələri hazırlanır. 1636 - 1638 -ci illərdə Azərbaycana səyahət edən məşhur alman səyyahı Adam Oleari xatirələrində bölgə əhalisinin doşab, meyvə şirələri hazırladığını bildirir, su və sirkə qatmaqla doşabdan ləzzətli bir içki alındığını qeyd edirdi. Burada meyvələrdən həm də qurudulmuş halda istifadə edirlər. Xarab olmasın deyə ya günəşin altında, yaxud xüsusi gil qabların içərisinə yerləşdirərək təndirdə qurudurlar.
Herodot və Strabonun əsərlərində bəhs etdiyi Xaçmaz adına VII əsrin ortalarından başlayaraq müxtəlif mənbələrdə rast gəlinir. İlk baxışda çox gənc şəhər təsiri buraxsa da, qədim ərazidir. Vaxtilə Azərbaycan ərazisində mövcud olmuş dövlətlərin üzərinə hərbi yürüşlər və basqınlar etmiş işğalçıların yolu məhz buradan keçib. Eramızdan əvvəl VIII-VI əsrlərdə tikilmiş məşhur «Dəmir darvaza» istehkamları bu işğalçıların yolunda maneə kimi dayanıb. V əsrdə Sasani padşahı Yezdigərdin dövründə Dərbənd aşırımında işğalçıların qarşısını almaq üçün möhtəşəm daş şədd tikilib. Bu hərbi istehkamlar sistemini keçməyi bacaran skiflər, alanlar, hunlar, sabirlər və digər qəbilələr Azərbyacan ərazisinə bu yolla keçiblər. Hazırda tarixi Xaçmaz qalası, giriş qapılarının olduğu yerdə indi onun maketi ucalır. Şəhərin girişi sayılan yerdə köhnə qala qapılarını xatırladan yeni tikili buraya ayrı bir yaraşıq verir. Burada qeydə alınmış 60-a yaxın tarixi abidə var. Bürünc dövrünə aid yaşayış yerlərinin qalıqları, kurqanlar, daş kitabələr, məscidlər, qədim Xudat qala-şəhərini, Qraqurtlu kəndində XV-XVI əsrlərə aid Şah Abbas məscid-mədrəsəsi, Şeyx Yusif (XV əsr) məscidi tarixi ekskursiyaları sevənlər üçün yaxşı nümayiş obyekti ola bilər. Ən qədim arxeoloji abidələr Mollabürhan, Hülovlu, Qaraçik, Həsənqala kəndlərinin yaxınlığındakı tunc dövrünə aid qədim kurqanlar və Canaxır, Bostançı kəndlərinin yaxınlığında orta əsrlərə aid insan məskənləridir. Xaçmaz  ərazisində aparılmış arxeoloji qazıntılar zamanı tunc dövrünə aid qəbirlər, eləcə də əmək və ov alətləri, məişət əşyaları, neolit və tunc dövrünə aid insan məskənlərinin izləri aşkar edilib. Rayon içində ən məşhur abidə tarixi Alban kilsəsi və tarixi dəmiryol stansiyasıdır.
Xaçmaz dəmiryolu
Mərkəzdə yerləşən dəmiryolu vağzalının möhtəşəm binası bu kurort şəhərinin gözəlliyini artırır.  Dəmiryol stansiyasının geniş sahəsi mini şəhərciyi xatırladır. Dəmiryolçu ailələrinin yaşaması üçün burada hər cür şərait nəzərə alınıb. Memarlığı ilə seçilən stansiya 1898-ci ildə inşa edilib. Zaqafqaziyada çəkilən ilk dəmiryollarındandır. Deyilənlərə görə, Quba quberniyasından məktubla çara müraciət edərək dəmiryollarının buradan keçməsini xahiş ediblər. Relyef uyğun olduğuna görə Xaçmazda çəkilib. Quba - Xaçmaz maşın yolunun da əsası o zaman qoyulub. Dəmiryollarının fəaliyyətə başlaması ilə ölkədə istehsal olunan milli sərvət Ümumrusiya bazarına çıxış əldə edib. Rayonda mövcud olan yeddi dəmiryolu stansiyasının hamısı tarixi əsər statusu daşıyır. XX əsrin ilk illərində (1900-1903) inşa olunmuş digər altı dəmiryol vağzalı binası və eləcə su anbarı qülləsi indiyədək normal qaydada çalışır.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu dəmir yolu vasitəsilə ilk dəfə mərkəzə və ətraf rayonlara su daşınıb. 1903-cü ildə inşa edilmiş su anbarı qülləsi memarlıq xüsusiyyətlərinə görə diqqəti çəkir.  Böyük su sıxıntısı yaşayan Abşeron yarımadasına və kapitalizmin sürətlə inkişaf etdiyi, getdikcə böyüyən neft şəhəri Bakıya içməli su dəmiryolu vasitəsilə məhz buradan -  şirin sulu bulaqlarla zəngin olan Xaçmazdan  yollanırdı. Stansiyadakı Su qülləsi, su anbarı rolunu oynayırdı. Buradan su sisternlərə doldurularaq dəmiryoluyla paytaxta daşınırdı.
Niyazabad limanı
Xaçmazdakı daha bir tarixi - strateji əhəmiyyətli obyektdir. Liman XVI əsrdən başlayaraq dəniz yolu ilə Azərbaycanın qonşu ölkələrlə münasibətlərin yaradılmasında mühüm rol oynayıb. Volqa - Xəzər ticarət yolu dövlətlərarası ixtilaflara baxmayaraq, şimal ölkələri ilə ticarət əlaqələrini  genişləndirib. Bölgədən şimal ölkələrinə ipək, sənətkarlıq məmulatları, meyvə qurusu ixrac edilib. Xəzər dənizi ticarətində nəzərə çarpan yenilik Şirvanın Qərbi Avropa ölkələri ilə intensiv ticarətə bağlanması və bu ticarətdən  genuyalı və venetsiyalı tacirlərin daha fəal istifadə etməsi olub.
Şıxlar kəndi
Mərkəzdən, təxminən, 15 km uzaqlıqda yerləşir. Kənddə orta əsrdən qalma iki tarixi abidə, qədim qəbirstanlıq ərazisində yerləşən 16-cı əsrə aid məscid və 13-cü əsr Şeyx Mövlana Yusif  Babaya aid türbə var. Bura hər zaman yerli əhalinin ən çox üz tutduğu ziyarətgahdır.
Şeyx Yusif türbəsi
Şeyx Mövlana Yusif XV əsrdə Müşkür düzündə yaşayıb - yaratmış görkəmli filosof və təriqət başçısı olub. Abbasqulu ağa Bakıxanov “Gülüstani - İrəm” əsərində bu barədə yazır: “Şeyx Molla Yusif Müşkürlü hicri tarixi ilə VIII əsrdə anadan olub. İbtidai təhsilini Müşkürdə aldıqdan sonra, Şeyx Yəhya Bakuvinin yanına gedib, elmlərə yiyələnərək ondan xeyir - dua alıb. Müşkürə qayıtdıqdan sonra o, öz təlimini təbliğ edib, daha sonra da başçılığı Şeyx Məhəmmədə verib. Şeyxin məzarı və onun nəslinin yaşadığı kənd Şeyxlər adlanır. Onun əsərlərindən ancaq ərəb dilində yazdığı “Bəyan üm - əsrar” (Sirlərin izahı) əsəri qalıb ki, burada insan mənəviyyatından və əxlaq qanunlarından bəhs edib.
Seyid Yəhya Bakuvi isə Xəlvətiyyə sufi təriqətinin rəhbərlərindən olub və bu məzhəbin Yaxın Şərqdə yayınlamasında böyük iş görüb. Onun ardıcıllarından olan böyük filosof Mövlana Şeyx Yusif Xəlvətiyyə təriqətinin Quba - Xaçmaz bölgəsində yayılmasında böyük səy göstərib.
Xudat
Xaçmaz ərazisində yerləşən kənddir. Əsas dəmiryolu stansiyalarından biri burada yerləşir.  Dağıstanla sərhəddə əvvəllər köçəri tayfaların istifadə etdiyi bir yol olub. Onların hücumlarından qorunmaq üçün indiki Xaçmaza qədər gedib çatan Xəzəryanı müdafiə istehkamı tikilib.  Bu şəhər - qalalardan biri Xudat olub. XVIII əsrin əvvəllərində Xudat Quba xanlığının paytaxtına çevrilib. 1735-ci ildə Fətəli xanın iqamətgahı Qubaya köçürüldükdən sonra Xudat əhəmiyyətini itirib. Xudat sözünün mənası “Allah vergisi” deməkdir. Çox qədim yaşayış yeri olduğundan buraya camaat “Köhnə Xudat” adını verib. Əyalət olmasına baxmayaraq çox yaxşı inkişaf etdiyi üçün Xudat “modern kənd” kimi tanınır. Burada içməli su ehtiyatları çoxdur. 1904-cü ildə burada yerləşən Şollar kəndindən Bakıya içməli su kəməri çəkilməsiylə bağlı müzakirələr başlayıb...
Şollar su kəməri
Uzunluğu 175 km olan kəmər tarixi abidələr siyahısına daxildir. 1917-ci ildə istismara verilmiş  məşhur su kəməri Xudat yaxınlığındakı Şollar kəndindən çıxır. Şahdağın ətəyindəki bu mənbə yeraltı bulaq suyu olduğundan onu  kimyəvi vasitələrlə təmizləməyə ehtiyac qalmır. Çünki suda yoluxucu bakteriyalar yoxdur.  İndiyədək həmin xətlərdə ciddi təmir və ya yenidənqurma işləri aparılmayıb. Çünki bu kəmərin əsas hissəsi torpağın altı ilə çəkilib. Bərk gildən hazırlanan "Bakı-Şollar" xəttində fəaliyyət göstərdiyi 100 ilə yaxın müddətdə bir dəfə də olsun, hansısa qəza hadisəsi baş verməyib.
Kəmərin çəkilməsinin çox maraqlı tarixçəsi var. XIX əsrin ikinci yarısından sürətlə böyüməyə başlayan kapitalist Bakının əhalisi su sarıdan çox əziyyət çəkirdi. Su qıtlığı müxtəlif epidemik xəstəliklər yaradırdı. 1899-cu ildə şəhərdə suya olan tələbin daha da artdığını görən Bakı milyonçusu, xeyriyyəçi - mesanat Hacı Zeynalabdin Tağıyev Avropanın bir neçə şəhərinə su kəməri çəkmiş məşhur ingilis mühəndis Vilyam Lindleyi Frankfurt-Mayndan gətizdirir və ona çeşmə axtarmağı tapşırır. Lindley bol şirin su mənbələri olan indiki Xaçmaz ərazisinə qədər gəlir. Şollar kəndində quyu qazdırır və Şahdağın qarı və buzlaqları ilə qidalanan keyfiyyətli suyun mənbəyini kəşf edir. Uzun sürən mübahisə və müzakirələrdən sonra 1904 - cü ildə tikilməyə başlayan kəmərin inşası 1916 - cı ildə tamamlanır. Deyilənlərə görə, şəhərə ilk dəfə su verilən gün, Bakı camaatı sevincindən qoyun, dəvə, öküz qurban kəsib, məhəllələrdə ehsan verirmiş.  Xudatda, geniş meşəlik ərazidə yerləşən Bakı-Şollar kəməri xüsusi mühafizə alayı tərəfindən qorunur. Buraya giriş qadağandır.
Quba - Xaçmaz zonası
Vaxtilə Quba xanlığının yerləşdiyi bu zona, ölkənin ən səfalı guşələindən biridir. Mənzərəli dağlar, meşələrlə dəniz sahilinin qonşuluğu, zəngin təbiət ərazini turizm cənnətinə çevirir. Xaçmaz eyni zamanda ölkə üzrə təşkil edilən şimal turist marşrutuna daxil olan əsas dayanacaqlardan biridir. Xaçmaz balaca yerdir. Rayon ərazisi dənizdən nisbətən aralıda olsa da, dənizin havası buraya çox təsir edir və bütün dəniz kurortu şəhərlərində olan ümumi ab - hava buraya da hakimdir. Bakıya yaxınlığı və dəniz faktoru xüsusilə də isti aylarda Xaçmaza güclü insan axınının artmasına səbəb olur. Çox abad və təmiz şəhərin mərkəzindəki turizm informasiya bürosundan bölgəylə bağlı ətraflı məlumatı və bütün növ turist marşrutları ilə bağlı bilgiləri əldə etmək mümkündür.
Şimal marşrutu: Xızı - Siyəzən - Dəvəçi - Quba - Xaçmaz - Nabran - Qusar
Bu rayonlardan ibarət marşrutun uzunluğu 270 kilometrdir. Bir çox üstünlüklərinə görə Bakı-Xaçmaz turist marşrutu başqalarından fərqlənir. Belə ki, hələ sovet dövründə burada Həmkarlar İttifaqları nəzdində olan istirahət bazaları vətəndaşların istifadəsinə verilib və onlar bu günə qədər də fəaliyyət göstərir. Rayon ərazisində düz sahilədək bitən sıx meşəlik sahələrdə 8 çay, 3 süni göl, şirin su ehtiyatları, o cümlədən termal və mineral bulaqlar var.  Çox saydakı mineral bulaqların içərisində ən məşhuru fəvvarə vuran İstisudur.
Yalama meşəsi
Bakıdan 200 km aralıda, Xaçmaz ərazisində yerləşən füsunkar Yalama, Xəzər sahilinə qədər uzanan yeganə meşə zolağıdır. Dəniz dalğalarının yaladığı yeganə meşə olduğundan Yalama deyirlər. Ümumdünya Vəhşi Təbiət Fondunun köməyi ilə Yalama meşələrinin bazasında milli parkın yaradılması planlaşdırılır. Yalama meşələrinin əhatəsində yerləşən kəndlər hələ ki turist axınına uğramayıb. Xaçmazın sirr qutusu sayılan səfalı kəndlərini tanımağa dəyər.
Tel kəndi
Nabrandan 6 km aralıda yerləşən bu kənd Xaçmazın tarixi kəndlərindəndir. Ərazidəki əhəmiyyətli tarixi - arxeoloji abidələrdən hesab edilən II Şəhərgah yaşayış yeri düzən zonada, Tel kəndindən 1 km qərbdədir. Oval formalı plana malik, dik yamaclı təpə üzərində salınan bu yaşayış məskəninin ərazisindən əkin sahəsi kimi istifadə edilir. Əkin işləri zamanı torpaqdan bişmiş və çiy divar qalıqları çıxır. Kəndi əhatə edən Tel meşəsi payız və qış aylarında ovçuların ən sevdiyi yerdir. Buradan müxtəlif quşları ovlamaq və yay aylarında da ucu - bucağı görünməyən meşədə piknik etmək olar. Tək tarixi abidəsi XIX əsrdən qalma məscidi olan Tel kəndində palçıq vulkanı var. Kəndlilərin söylədiyinə görə dəri ilə bağlı problemləri olanlar bu palçığı problemli yerlərə sürtərək sağaldırlar. Bol sərin bulağı olan Tel meşəsində fəaliyyət göstərən restoranlar istirahət üçün yaxşı ünvan hesab edilir.
Yalama-Nabran bölgəsində analoqu olmayan təbii-coğrafi landşaft və sağlam iqlim şəraiti bu regionda turizmin inkişafına geniş imkanlar yaradır. Quba -Xaçmaz zonasında ən populyar turizm mərkəzi Nabran ərazisindədir.
Nabran
Bu kəndin adının ruscadan götürüldüyünü deyirlər - “yığılan, toplanan” mənasını verir. Buradan Xəzərə çoxlu kiçik çaylar axır. Yeraltı şirin su sızmaları həmin sahələrdə balıqların yem bazasını artırdığından daim buralarda balıqlar bir araya yığılır və qidalanırlar. İlboyu nərə cinsli və qızılbalıq, yazda kütüm və Xəzər siyənəkləri olur. Buradakı kiçik çayların hamısına “yalama” adını qoyan kənd camaatı  Nabrana Xəzərin incisi deyirlər.
Nabranın adı çəkiləndə insanın aglına ilk əvvəl dəniz, sahil gəlir. Əslində, vaxtilə Xaçmazın sakit kəndlərindən biri olan Nabran 1960-cı illərdə ilk dəfə istirahət yeri kimi kəşf edilib. O zamankı Həmkarlar İttifaqının təşəbbüsü ilə ölkə zəhmətkəşlərinin istirahətini təmin etmək məqsədilə, zavod və fabrik fəhlələri üçün burada pansionatlar tikilib. Keçən əsrin ikinci yarısından etibarən buraya kənar yerlərdən insanlar axın etməyə başladı. İdeal yay tətili üçün lazım olan hər şey burada var: təmiz hava, dəniz, qum, bol günəş, meşə, gündüz çimərlik və axşam sahildə açılan diskotekalar Nabranda istirahəti daha əyləncəli edir. Digər yerlərlə müqayisə edildiyində burada  turizm infrastrukturu daha yaxşı inkişaf edib. Lakin işdir birdən otel və turist bazalarinda yer tapa bilməsəniz, qonaqpərvər yerli camaat sizi öz evlərinə də dəvət edə bilər.

Величественные горы, море и лес, богатая природа и история превратили Хачмаз в настоящий туристический рай
Про Хачмаз часто шутят: здесь деньги не нужны. В этом районе мало кто покупает овощи и фрукты на базаре, потому что растениеводство составляет основу местной экономики. Вдоль дороги Набрань - Ялама - Худат во все времена года можно купить свежие овощи и фрукты. Здесь же можно приобрести различные соки, лечебные сиропы из фруктов, консервную продукцию домашнего приготовления. Основную же прибыль местные фермеры получают от экспорта своей продукции на рынки соседней России. Германский путешественник Адам Олеарий, побывавший в Азербайджане в 1636-1638 годах, вспоминал, как в Хачмазе готовили различные напитки из фруктов. Не менее популярны в народе и хачмазские сухофрукты.
Название Хачмаз, которое нашло отражение еще в трудах Геродота и Страбона, встречается и в других источниках, начиная с VII века. На первый взгляд это довольно молодой и маленький город. На самом же деле история этого района уходит в далекое прошлое. Сразу на подходе к городу об этом дают знать городские ворота, построенные на месте древних ворот Хачмазской крепости. Именно здесь начинались преграды на пути многих племен и государств, совершавших военные нашествия на Азербайджан. Построенные в VIII-VI веках до нашей эры "Железные ворота" и сооруженная в V веке сасанидским правителем Ездегирдом на Дербендском перевале крепостная стена помогали давать завоевателям достойный отпор. Хотя и не всегда это удавалось - скифы, аланы, гунны, сабиры и другие племена довольно легко справлялись даже с такими мощными инженерными сооружениями. В районе зарегистрировано около 60 исторических памятников. Любителям экскурсий рекомендуется обязательно посетить развалины поселений бронзового века, курганы, мечети древнего города-крепости Худат, относящуюся к XV-XVI векам мечеть-медресе Шаха Аббаса в селе Грагуртлу, построенную в XV веке мечеть Шейха Юсифа. Не менее интересны одни из самых древних памятников истории - курганы на территориях сел Моллабурхан, Хуловлу, Гарачик, Гасангала, а также развалины древних поселений вблизи сел Чанахыр и  Бостанчы.
Хачмазская железная дорога
Это одна из первых железнодорожных станций Закавказья. Построенная в 1898 году, своей архитектурой станция придает особую красоту центру города. Говорят, железная дорога в этот регион была проведена правительством царской России в ответ на обращения сельчан из Губинской губернии. Ввиду благоприятного рельефа дорогу проложили через Хачмаз. Ее строительство способствовало увеличению экспорта местной продукции на российские рынки. В целом на всей территории Хачмазского района действуют семь железнодорожных станций. Станция в райцентре напоминает маленький городок, в котором живут и работают железнодорожники. Здесь же находится и другое не менее знаменитое архитектурное сооружение - башня-водохранилище. Это резервуар, построенный в 1903 году для обеспечения питьевой водой Баку и Абшеронского полуострова. Закачанная в башню родниковая вода доставлялась до Баку по железной дороге.
Порт Ниязабад
Еще одним историческим объектом стратегического назначения в Хачмазе считается морской порт Ниязабад. Он сыграл важную роль в налаживании Азербайджаном связей с другими прикаспийскими странами. Несмотря на периодические конфликты между государствами, выход из этого порта на Волгу способствовал развитию торговых отношений с северными соседями. Порт Ниязабад был составной частью торгово-транспортной инфраструктуры, позволившей Ширванскому государству на территории древнего Азербайджана наладить интенсивные экономические связи со странами Европы посредством активного участия в этом генуэзских и венецианских купцов.
Село Шыхлар
Расположено оно в 15 километрах от райцентра. На древнем сельском кладбище бережно охраняются два ценных памятника средних веков - мечеть XVI века и относящаяся к XIII веку гробница шейха Мовлана Юсиф Баба. Местные жители считают эту гробницу святыней и приходят ей  поклоняться.
Гробница шейха Юсифа
Шейх Мовлана Юсиф является видным философом и руководителем одной из религиозных конфессий. В произведении "Гюлистани Ирем" Абасгулу Ага Бакиханов пишет, что шейх Молла Юсиф Мушкюрлю родился в VIII веке по мусульманскому календарю. Начальное образование получил в Мушкюре, после чего учился наукам и получил благословение у шейха Сейид Яхйа Бакуви. По возвращении в Мушкюр он занимался пропагандой своего учения,  а в последующем передал руководство конфессией шейху Мухаммеду. Село, в котором находится гробница шейха и живут продолжатели его рода, называлось Шейхлар (ныне Шыхлар). Из произведений шейха Юсифа сохранилось только "Беян ум-есрар" ("Пояснение тайн"), в котором повествуется о человеческой нравственности и законах этики.
Учитель шейха Юсифа - Сейид Яхйа Бакуви был одним из руководителей суфийского ордена Халватиййа и делал очень многое для распространения его учения.
Худат
Одна из железнодорожных станций на территории Хачмазского района находится в селе Худат, расположенном на границе с Дагестаном. Именно отсюда до сегодняшнего Хачмаза была построена крепостная стена для предотвращения нашествия кочевников. В XVIII веке крепость Худат являлась столицей Губинского ханства вплоть до переноса в 1735 году резиденции Фатали хана в Губу. Слово "Худат" означает "Божий дар". Сегодня это  довольно развитый и современный населенный пункт, но ввиду древности поселения местное население называет его Старым Худатом. А из соседнего села Шоллар берет начало знаменитый Шолларский водопровод.
Шолларский водопровод
Еще в 1904 году в регионе началось строительство водопровода длиной 175 километров до Баку. Источник Шоллар берет начало на склоне горы Шахдаг, причем вода в нем настолько чистая, что совершенно не нуждается в химической обработке. Построенный из глиняных труб подземный водопровод настолько прочен, что почти за 100 лет эксплуатации не было ни одной аварии.
Водопровод имеет довольно интересную историю. С середины XIX века Баку стал стремительно расти, и население столкнулось с острой нехваткой воды. Дефицит воды стал причиной вспышки различных эпидемий. В сложившейся ситуации знаменитый бакинский миллионер, меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев распорядился пригласить в Азербайджан известного в то время инженера Уильяма Линдлея, проложившего водопроводы в несколько городов Европы. Перед европейским инженером была поставлена довольно сложная по тем временам задача - отыскать источник, способный обеспечить водой столицу. В поисках питьевой воды Линдлей оказался на территории нынешнего Хачмазского района, и скважина, пробуренная им в селе Шоллар, сразу же дала нужный результат. После долгих дискуссий в 1904 году наконец было принято решение о строительстве водопровода. И в 1916 году население Баку уже праздновало сдачу Шолларского водопровода в эксплуатацию.
Туристическая зона Губа-Хачмаз
В свое время в этом регионе на северо-востоке Азербайджана располагалось Губинское ханство. Сегодня здесь пролегает один из самых привлекательных туристических маршрутов. Величественные горы, соседствующие с морем лестные пейзажи, богатая природа, история и местные традиции - это все то, чем можно насладиться в настоящем туристическом раю. Хачмаз - одна из главных остановок на северном туристическом маршруте Азербайджана.
Сам Хачмаз - небольшой, но очень популярный среди туристов уголок Азербайджана. В чистом и благоустроенном райцентре находится информационное бюро для туристов, где любому гостю объяснят, куда лучше съездить, что посмотреть, как совместить приятное с полезным.
Северный маршрут: Хызы - Сиязань - Девечи - Губа - Хачмаз - Набрань - Губа
Этот маршрут протяженностью 270 километров отличается от других несколькими преимуществами. В простирающихся вплоть до Каспийского побережья лесах протекают восемь рек, здесь же создано три искусственных озера. Данный регион богат родниками, в том числе источниками термальной и минеральной воды. Самый знаменитый из них - бьющий фонтаном источник Истису.
Леса Яламы
Всего в 200 километрах от Баку расположены чудодейственные леса Яламы. Это единственная в Азербайджане лесополоса, омывающаяся морскими волнами. Отсюда и название леса - Ялама, что означает "облизанный (морскими волнами) лес". Особого внимания туристов заслуживают села, расположенные в окружении лесов Яламы.
Село Тел
Это одно из древних сел Хачмазского района расположено в 6 километрах от поселка Набрань. В одном километре восточнее села в древности находилось поселение Шахаргях II, которое является одним из самых старых археологических памятников региона. Это настоящая находка для любителей истории. А охотники пострелять или устроить пикник могут податься в глубину густого леса. Неподалеку от села можно увидеть и действующий грязевой вулкан. Местные жители считают, что вулканическая грязь очень помогает при заболеваниях кожи. Не имеющие аналогов природно-географические условия Хачмазского региона открывают большие возможности для развития здесь туризма. Наглядным подтверждением тому является одна из самых популярных в Азербайджане туристических зон - Набрань.
Набрань
Говорят, этот топоним происходит от русского слова "набран" - морские рыбы, в частности осетровые, собираются на нерест именно в этой части Каспия, куда стекают пресные воды многочисленных малых речушек. Первое, что приходит в голову при упоминании Набрани, - это море и пляж. В свое время Набрань была тихим, незаметным селом, которое, можно сказать, было открыто в 1960 году. Начиная с этого года, по инициативе профсоюзов заводы и фабрики стали строить в этом уголке дома отдыха и пансионаты. Сегодня это один из самых развитых и оживленных туристических регионов Азербайджана. Здесь на берегу моря и в окружении леса функционирует большое количество современных турбаз, отелей, домов отдыха и ресторанов. Но если вы все же не нашли свободный номер в отеле  или цены показались кусачими, местное население всегда готово предоставить кров.