"Donuz qripi" qeydə alınmış ölkələrin siyahısı getdikcə genişlənir
Dünyada hər üç adamdan biri "donuz qripinə" tutula bilər. Bu, Britaniyanın "Science" jurnalında dərc edilmiş mütəxəssis rəylərində vurğulanır. Ekspertlərin rəylərinə görə, “donuz qripi”nə hələ pandemiya statusu verilməsə də, o, bu ada uyğun gələn bütün xüsusiyyətlərə malikdir. "Donuz qrip"i artıq bir neçə ölkəni tutub, insandan-insana sürətlə keçir və yaxın altı-doqquz ay ərzində qlobal miqyaslı problemə çevrilə bilir.
Londonda yerləşən "İmperial Kollec"dən olan araşdırmaçılar hesablayıblar ki, Yer əhalisinin üçdəbiri "donuz qripi" tutmaq təhlükəsi qarşısındadır, özü də hər min nəfər xəstəlikdən 4-ü ölümlə nəticələnə bilər. Artan vahimə əhval-rühiyyəsi həmçinin Dünya Səhiyyə Təşkilatının (DST) pandemik təhlükə səviyyəsini altıballıq şkala ilə dörd bala qaldırması ilə bağlıdır. Bu isə o deməkdir ki, artıq xəstəlik insandan-insana ötürülür.
DST-nin materialın hazırlandığı ana olan məlumatına görə, "donuz qripi"nə tutulanların sayı 33 müxtəlif ölkədə 5251-ə çatıb. Bunun 61-i ölümlə nəticələnib.
Episentri Meksika olan "donuz qripi" tüğyanının ilkin analizi əsasında alimlər bu qərara gəliblər ki, H1N1 də 1957-ci ildə pandemiyaya səbəb olmuş və iki milyon adamın həyatına son qoymuş virus kimi təhlükəlidir. Dünya Bankı "donuz qripi" ilə mübarizə üçün Meksikaya $205 mln ayırıb.
Eyni zamanda onu da müəyyən etmək mümkün olub ki, "donuz qripi" virusu 1918-ci ildə 50 mln. adamın həyatına son qoymuş "ispan qripi" kimi təhlükəli deyil. Eyni zamanda DST bildirir ki, beş il bundan qabaqkı "quş qripi" partlamasına baxanda dünya birliyi yeni qrip virusunun mümkün pandemiyasına daha hazırdır. Qurum artıq donuzlarda yoluxma tüğyanlarının genişlənməsi halında zərdab buraxılışı üçün laboratoriyalar hazırlanması üzrə ilkin işlərə başlayıb. Zərdabların buraxılması artıq 2009-cu ilin yayına mümkün olacaq.
"Sky News"un məlumatına görə, yoluxma tüğyanı nəticəsində Meksika paytaxtı "kabuslar şəhəri" nə çevrilib. RİA "Novosti"nin məlumatına görə, ABŞ səfirliyi viza verilməsini dayandırıb. ABŞ-da 20 adam yoluxub. "Donuz qripi"nə tutulmasında şübhələnilən meksikalı Braziliyada xəstəxanaya yerləşdirilib. İspaniyada "donuz qripi"nə yoluxma ehtimalı olan səkkiz hal qeydə alınıb. İTAR-TASS-ın məlumatına görə, Kanadanın altı vətəndaşında "donuz qripi" virusu aşkarlanıb. AP-nin məlumatına görə, Yeni Zelandiyadan iki müstəqil qrupun tərkibində Meksikada səyahətdə olmuş yeniyetmələrin "donuz qripi"nə tutulma ehtimalı var. Həmin 40 adam könüllü şəkildə ev karantinindədir. Meksikada olmuş iki avstraliyalı da yoluxma əlamətləri ilə Kvinslend ştatında xəstəxanaya yerləşdirilib. İsraildə, Fransada və Böyük Britaniyada mümkün yoluxma hallarından bəhs edilir. İTAR-TASS bildirir ki, "donuz qripi"nin yayılmasının qarşısının alınması tədbirləri Dominikan Respublikasında, Boliviya, Braziliya, Çin, Yaponiya, Malayziya, İndoneziya, Sinqapur, Tailand və Filippində də görülüb. Rusiyada da xəstəliyin ölkə ərazisində yayılmasının qarşısının alınması üçün hökumət komissiyası yaradılıb.
Düşməni yaxşı tanımalı
Bəs "donuz qripi" (Swine Flu) nədir və virusa yoluxmanın əlamətləri necədir? Qrip kimi qripdir, amma bu növlə donuzlar xəstələnir. Necə ki quşlar “quş qripi” ilə xəstələnirlər, insanlar B qrupundan olan insan qripinə tutulurlar, elə. Donuzların xəstələnməsi insan qripinin klinikasına oxşardır. Öz qrip ştamları ilə yanaşı, donuzlar insan və “quş qripi” növlərinə qarşı həssasdırlar.
Maraqlıdır: hələ 2004-cü ilin avqust ayında "Reuters" xəbər vermişdi ki, Çində "quş qripi"ni öyrənən milli laboratoriyanın başçısııDST-nin Pekində keçirilimiş növbəti konfransında bildirib ki, Çinin bir sıra əyalətlərində donuzlarda onların ölümünə səbəb olan "quş qripi"nə rast gəlinib. Hələ onda Çin alimləri virusun pandemiyaya qədər inkişaf edə biləcək mutasiyasının mümkünlüyü barədə xəbərdarlıq etmişdilər.
Hazırda KİV-də qeyd edilir ki, təhlükəli virus quşların, donuzun və insanın genetik materialının törəməsidir. Onun dəqiq kodu hələ də bəlli deyil. Bir bu aydındır - o, insandan-insana ötürülür ki, bu, "quş qripi"ndə yox idi. Görəsən, niyə məhz "donuz qripi" Yerdəki sonsuz qrip ardıcıllığının ən təhlükəli bəndi sayılır? Bu nə ilə bağlıdır?
"Donuz qrip"i nəfəs yollarının kəskin yolxucu xəstəliyidir. Onu ilk dəfə 1931-ci ildə Amerika alimi Riçard Şoup açıb. Törədicisi A qrupunda təsnifatlaşdırılır, bu isə o deməkdir ki, virus məhvedci pandemiyalara səbəb olan ştam növünə adiddir. Əgər adi qrip əsasən immuniteti zəif olan yaşlı adamları və uşaqları tutursa, "donuz qripi" əsasən yaşı 20-dən 50-yə kimi dəyişən gənc kişiləri seçir, uşaqların və qadınların da yoluxma halları mövcuddur.
Görəsən, donuzların özləri qripə necə tutulurlar? Donuzlar üçün virusun mənbəyi ağ ciyər soxulcanlarının sürfəsidir (elmi adı "orthomyxoviridae"dir). Bunlar kiçik parazit soxulcanlardır. Növbə ilə donuzlarda və yağış soxulcanlarında yaşayırlar. Donuzda olarkən bu soxulcanlar qrip virusu ilə yoluxurlar və bu virusu daşıyan yumurtalar qoyurlar. Sonra bu yumutalar torpağa düşür və yağış soxulcanlarına keçir. Torpaqda eşələnən donuzlar yağış soxulcanlarını yeyərək, "orthomyxoviridae"ni yenidən bədəninə götürür. Beləliklə, "donuz qripi"nin təbiətdə dövriliyi təmin edilir. Yiyəsinin orqanizmində, yəni donuzun ağ ciyərlərində məskunlaşmış virus uzun müddət özünü büruzə vermədən qala bilir. Onun canlanması üçün donuz ya güclü stress keçirməli, ya soyuqlamalı, ya da öz immunitetini zəiflətməlidir.
Hələ ki insanlarda "donuz qripi"nə qarşı immunitet yoxdur. Bu gizli və təhlükəli xəstəliyin törədicisinin genetik strukturu barədə etibarlı məlumatlar da yoxdur. Onun yayılma yolları da dəqiq bəlli deyil. Buna görə də A/H1N1 "donuz qripi" yayılmış ölkələrin profilaktika tədbiri kimi maska geyinməkdən, əllə görüşməyi, öpüşməyi və qucaqlaşmağı qadağan etməkdən başqa yolları qalmır.
Nəyi bilmək lazımdır?
Alimlər iddia edirlər ki, insanların çoxunun "donuz qripi" virusuna yoluxmaq riski çox aşağıdır. Ancaq özünü qorumaq lazımdır. Alimlər hələ bilmirlər ki, yoluxmuş insanla nə müddət ərzində təmasdan sonra ikinci adam yoluxa bilir. Ancaq qrip virusu əsasən açıq asqırıq və öskürək yolu ilə, yəni adi qirp kimi hava-damla vasitəsilə, ya da çirkli əllərlə buruna və ya ağıza toxunan zaman yayılır.
Qrip virusları təzəcə asqırmış adamın əlləri ilə toxunduğu səthlərdə, məsələn, qapı dəstəyində bir neçə saat ərzində yaşaya bilər. "Donuz qripi"nin simptomları adi qripə çox oxşardır - yüksək temperatura, öskürək, boğazda və başda ağrılar, halsızlıq müşahidə edilir. Bəzi xəstələrdə həm də ürək bulanması və qarın ağrısı da müşahidə edilir. Qriplə xəstələnmə əlamətləri müşahidə edilən insanlardan təmasdan uzaq durmaq, insanların çox toplaşdığı yerlərə getməmək lazımdır. Profilaktiki vasitə kimi əsassız şəkildə qripə qarşı dərmanlar içməyə dəyməz. Antivirus preparatların əsassız şəkildə içilməsi virusun onlara qarşı dayanıqlılığını artıra bilər. Daha çox təmiz havada olmaq, yeməkdə daha çox meyvə və tərəvəz istifadə etmək, idmanla məşğul olmaq, yaxşı yatmaq, şəxsi gigiyena qaydalarına riayət etmək tövsiyə edilir.
Hər şeydən öncə anlamaq lazımdır ki, heç kim dəqiq bilmir ki, neçə adam məhz bu virus ştamından ölür və nə qədər adam buna yoluxub. Yalnız şübhəli ölümlərin bir qismində "donuz qripi" diaqnozu təsdiq edilib, ölüm hallarının çoxu isə pnevmoniya səbəbindən baş verib. Bütövlükdə, il ərzində planetdə adi qrip üzündən 2 mln.-dan çox adam ölür. Ölüm halları birbaşa qriplə bağlı olmur, virus infeksiyasından sonra ciddi mürəkkəbləşmə üzündən baş verir. Əsasən, bunlar ağ ciyərlərin və ürəyin xəstələnməsi ilə bağlıdır.
Alimlər iddia edirlər ki, ilkin mərhələlərdə "donuz qripi"ni yeni tip dərman preparatlarının yardımı ilə müalicə etmək mümkündür. Donuz ətinin qidada istifadəsinin təhlükəsizliyinə gəldikdə isə, mütəxəssislər bildirirlər ki, "donuz qripi" termiki işlənmə yolu ilə hazırlanmış qidalar, yəni qızardılmış və ya bişirilmiş ətləri yemək yolu ilə keçmir. Amma çiy yoluxmuş ətin doğranması təhlükəli ola bilər. Amma indiyə kimi insanın "donuz qripi"nə bu yolla yoluxması halına rast gəliməyib.
Azərbaycana “donuz qripi” hələ gəlib çıxmayıb
"Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Dövlət Baytarlıq Xidməti (DBX) A/H1N1 virusunun bizim ölkəyə nüfuz etməsinin qarşısını almaq üçün lazım olan bütün tədbirləri görür", - deyə qurumun mətbuat xidmətinin başçısı Yolçu Xanvəli "Region plus"a bildirib. Belə ki, aprelin 27-dən Meksikadan və ABŞ-dan Azərbaycana baytarlıq nəzarəti altında olan, o cümlədən heyvani mənşəli ərzaqların gətirilməsi qadağan edilib. Keçən ay ərzində bu ölkələrdən bir dənə də ərzaq növü idxal edilməyib, yalnız Braziliya istisnadır, oradan bir neçə ay qabaq toyuq əti partiyası gətirilib.
Bununla yanaşı, hazırda DBX yerli donuzçuluq təsərrüfatlarında monitorinq aparır. "Heyvanların durumu təhlil edilir, temperaturları ölçülür və s. Bu təsərrüfatların işçiləri də tibbi müayinədən keçirilir", - deyə Y.Xanvəli bildirir. Eyni zamanda, o, istisna etmir ki, yaxın zamanlarda DBX Avropa ölkələrindən - Fransa, İspaniya, Çexiya və s.-dən ərzaq məhsulları gətirilməsinə də qadağa qoya bilər. Çünki artıq bu ölkələrdə də "donuz qripi"nin müşahidə edilməsi barədə məlumatlar var.
Heydər Əliyev adına beynəlxalq hava limanında da Meksika, ABŞ və Kanadadan gələn bütün aviareyslər gömrük və tibb xidmətləri tərəfindən ciddi nəzarətə götürülüb. Uçuş heyətinin təmsilçiləri təyyarənin göyərtəsindəki sərnişinlərin cüzi halsızlığı barədə yerüstü xidmətə xəbər verməlidirlər.
Daha bir versiya
İtaliyanın "Corriere della Sera" qəzetinin yazdığına görə, bir çoxları yeni xəstəliyin peyda olmasını gizli sövdələşmələrin nəticəsi sayır. Yəni vəziyyət gərginləşir və psixoz halları artır. "Inopressa" isə martın 18-də yayınlanmış bir əhvalatdan bəhs edir. Həmin əhvalata görə, guya Amerika hərbçiləri Alyaskada 1918-ci ildə "ispan qripi"ndən ölmüş adamın qəbrini qazıb çıxarıblar. Yeni virus almaq üçün qalıqlardan götürülmüş genom üzərində təcrübə aparırlar. İndi bu hadisəni tez-tez Meksikadakı yolıxucu tüğyanı ilə bağlayırlar.
İtaliya qəzeti yazır ki, indi bu fikir çoxsaylı internet-sayt ziyarətçilərinin ağlına hakim kəsilib. Çoxu bildirir ki, həyəcan siqnalı çox gec verilib. Bəziləri Merilend ştatındakı Fort-Detrik məntəqəsindəki əhvalatı xatırlardır. Orada Pentaqonla yaxın bağlı bir laboratoriyadan " at qripi" virusları olan üç kolba yoxa çıxıb. Hakim dairələr böyük ehtimalla həmin kolbaların məhv edildiyini bildirirlər. Amma rəsmi versiyaya heç də hamı inanmır və bu hadisəni indi baş verənlərlə əlaqələndirirlər.

The list of countries where cases of "swine flu" have been recorded is expanding
Every third person in the world may catch "swine flu", specialists have told the British magazine Science. According to the experts, though "swine flu" has not become a pandemic yet, this disease has all particularities typical of this title. "Swine flu" has already taken over several countries, is easily transmitted from one person to another and may turn into a global problem in the next six to nine months.
Researchers at London's Imperial College have calculated that one third of the Earth's population risks contracting "swine flu", and four cases in each six thousand will have a lethal outcome. The growing panic follows the World Health Organization (WHO) report about the threat of pandemic increasing to four on a six-point scale, which means that the disease is transmitted from man to man. According to the WHO (at the moment this article was written), the number of "swine flu" cases in 33 different countries has reached 5,251 of which 61 had a lethal income. Based on the preliminary analysis of the "swine flu" outbreak, of which Mexico was the epicentre, the scientists drew the conclusion that the N1H1 virus is as dangerous as the virus which provoked the pandemic of 1957 and claimed two million lives. The World Bank has allocated 205 million dollars to Mexico to fight "swine flu".
At the same time, it proved possible to ascertain that the "swine flu" virus is as dangerous as "Spanish flu" which claimed 50 million lives in 1918. The WHO also points out that the world community is better prepared for a possible pandemic of the new virus than five years ago when "bird flu" emerged. The organization has already started preliminary work to prepare laboratories to produce a vaccine which may be needed if the disease spreads among pigs, and it may be ready by the summer of 2009.
Sky News reports that the outbreak of the disease has turned the Mexican capital into a "ghost town". The US embassy has stopped issuing visas, RIA Novosti reports. Twenty people are infected in the USA. A Mexican man suspected of having "swine flu" has been hospitalized in Brazil. Eight possible cases of "swine flu" have been discovered in Spain. According to ITAR-TASS, the "swine flu" virus has been discovered in six Canadian citizens. In New Zealand, teenagers who visited Mexico in two separate groups are believed to have contracted "swine flu", AP reports. Forty people voluntarily remain in quarantine. Two Australians who also visited Mexico have been hospitalized in Queensland with symptoms of the disease. Possible cases of the disease have been reported in Israel, France and Britain. The Dominican Republic, Bolivia, China, Japan, Malaysia, Indonesia, Singapore, Thailand and the Philippines have introduced measures to prevent the spread of "swine flu". Russia has set up a government commission to prevent the spread of the disease in the country.
Knowing the enemy by sight
So, what is swine flu and what are the symptoms of the disease? It is an ordinary type of influenza which affects only pigs. Birds suffer from bird flu and humans suffer from human flu - Group B. Swine flu is similar to the clinical picture of human flu. Apart from their own strain, pigs are also susceptible to avian and human flu.
It is interesting that in August 2004, Reuters reported that the head of the Chinese national laboratory, who studied "bird flu", said at a WHO conference in Beijing that some Chinese provinces had registered cases of "bird flu" in pigs, which killed them. The Chinese scientist expressed concern about the possible mutation of the virus resulting in a pandemic.
The media are now saying that the dangerous virus derives from the genetic material of birds, pigs and humans. Its precise code is still not known. It is essential that the virus is transmitted from one man to another, which was not the case in "bird flu". So why is "swine flu" the most dangerous link in this endless cyclicity of flu on Earth? What is it?
"Swine flu" is an acute infectious disease of airways. It was discovered in 1931 by Richard Shope from America. It is categorized as a Group A causative agent, which means that it belongs to the type of strains that may cause devastating pandemics. If ordinary flu normally affects old people and children with weak immunity, "swine flu" affects mainly young men aged from 20 to 50, and there are cases when children and women were also infected.
How do pigs contract this disease? The source of the virus for the pigs is the larva of pulmonary nematodes. These are small parasitical worms. They live in turn in pigs and earthworms. While in the pig, these worms contract the virus and lay eggs that contain this virus. Then, the eggs penetrate soil and earthworms. Pigs eat those worms, and in this way, "swine flu" naturally circulates. While in the host body (in the pig's lungs), the virus may not be detected for a long time. It can live for 35 months. In order for the virus to awaken, the pig should experience strong stress, get a cold or significantly weaken his immunity.
People have no immunity to "swine flu" yet. Nor is there any accurate information about the genetic structure of the causative agent of this mysterious and dangerous disease. It is not known how it spreads. For this reason, measures to prevent "swine flu" in countries affected by A/H1N1, apart from masks, include a ban on handshakes, kisses and hugs.
What do you have to know?
Scientists claim that for most people, the risk of contracting the "swine flu" virus is very low. However, you still have to protect yourself. Specialists still do not know how long you have to be in contact with an infected person in order to contract the disease. The virus is transmitted mainly through coughing and sneezing (like ordinary flu - through breathing) or what is more important, by touching your mouth and nose with dirty hands. The virus may remain on the surface for several hours, for example, on a door handle touched by a person who sneezed into his hand. The symptoms of "swine flu" resemble ordinary flu - high temperature, coughing, sore throat, headache, fever and weakness. Some people vomit and have diarrhea. It is necessary to avoid close contact with people who have symptoms of flu and to keep away from crowded areas. At the same time, there is no point in taking medicines as a preventive measure. Unreasonable use of anti-viral medicines might make the virus immune to them. You are well-advised to frequently take a breath of fresh air, to eat more vegetables and fruits, practice sports, sleep well and observe rules of personal hygiene.
First and foremost, it is necessary to understand that no-one knows for sure how may people this strain of the virus kills and how many people carry it. Only some of suspicious deaths were investigated and the "swine flu" diagnosis was confirmed, while most of lethal outcomes were attributed to pneumonia. On the whole, ordinary flu kills more than two million people in the world every year. The deaths are not caused by flu, but by serious complications after the viral infection. These are mainly lung (acute pneumonia) or heart diseases.
Scientists maintain that in its early stages, "swine flu" may be cured with the help of new types of medicines. As for whether it is safe to consume pork, specialists stress that "swine flu" does not spread through food (cooked and boiled meat). It may be dangerous to cut uncooked infected meat though not a single person has yet been reported to have contracted "swine flu" in this way.
Swine has not yet reached Azerbaijan
"The State Veterinary Service (SVS) of the Azerbaijani Ministry of Agriculture is taking all necessary measures to prevent the A/H1N1 virus from getting into the country," Yolcu Xanvali, the head of the ministry's press office, told R+. For example, on 27 April, the import of cargo under veterinary supervision from Mexico and the USA, including animal products, was temporarily banned in Azerbaijan. Last month, not a single product of this type was imported from those countries, except from Brazil from where a consignment of chicken was imported several months ago.
Apart from that, the SVS is currently monitoring local pig-breeding farms. "We are analyzing the general condition of animals, measuring their temperature and so on. The staff of these farms have had a medical examination as well," Xanvali said. He did not rule out that soon, the SVS will ban the import of food products from Europe - France, Spain, the Czech Republic and so on, since "swine flu" has already been reported to have infiltrated those countries.
The customs and medical services at Heydar Aliyev international airport closely monitor all flights from Mexico, the USA and Canada. Flight attendants must immediately notify ground services about any passenger feeling poorly.
Another theory
Many people see the emergence of the new disease as evidence of the conspiracy theory, the Italian newspaper Corriere della Sera reports. The situation is becoming tense and hysteria is being fomented, it said. Inopressa reported a story that was made public on 18 March. It said that the US military personnel had allegedly dug out the body of a man who died of Spanish flu in 1918. They extracted the genome from his remains in order to develop a new virus. Now this story is often linked to the outbreak of "swine flu" in Mexico. The theory has captured the minds of numerous Internet visitors, the Italian newspaper writes. Many are saying that the alarm was sounded too late. Some recall a mysterious episode that took place at Fort Detrick, Maryland. Three test tubes of the "horse flu" virus disappeared there in a modern laboratory closely linked to the Pentagon. The authorities are saying that the test tubes are likely to have been destroyed. But not everyone believes the official theory and they see this story as a link to the current events.