PROQNOZLAR NİKBİN DEYİL
Dünya maliyyə böhranı təkcə sadə insanlar  deyil, həm də mütəxəssislər üçün  açıq səmada sanki şimşək kimi qəfil çaxmış oldu. Təsadüfi deyil ki, ABŞ-ın və aparıcı Avropa dövlətlərinin ipoteka bazarının və bank sisteminin çökməsi bəlli olandan sonra ilk suçlamalar məhz tanınmış reytinq agentliklərinin və beynəlxalq maliyyə institutlarının ünvanına yönəldildi. Axı onların biri və ya digəri periodik olaraq, dünya bazarındakı durum barədə qiymətləndirmələri dərc etdirərəkən, bir kəlmə də olsun gözlənilən fəlakət barədə bildirməmişdilər.
Ancaq elə iqtisadçılar da var idi ki, böhranın qaçılmaz olması haqda öncəgörmələr verməyə risk etmişdilər. Belə iqtisadçılardan biri Rusiya iqtisadçısı Mixail Xazin olub. Hələ 2000-ci ildə o, xəbərdarlıq etmişdi ki, "Rusiya oliqarxlarının çoxu üç ildən sonra müflis olacaqlar", onda çoxları ona inanmamışdı. Ancaq unutmaq lazım deyildi ki, buna qədər hələ 1998-ci ildə Xazin öz ölkəsində defolt gözləndiyini bildirmişdi və bu bədbin proqnoz özünü doğrultmuşdu. Bu, Mixail Xazinin Rusiya Prezidentinin İqtisadiyyat İdarəsinin rəis müavini vəzifəsində son " səsli" proqnozu olmuşdu.
Bu gün isə onun 2006-cı ildə etdiyi açıqlamalar, həmçinin 2007-ci ilin noyabrında dünya iqtisadiyyatının qaçılmaz iflası barədə etdiyi bəyanat çox dəbdədir. Bəyanat belə adlanırdı: "Dünya maliyyə sisteminin iflası: sayılı günlər qalıb".
İndi onu "XXI yüzilliyin Kassandrası",  Rusiyanın ən tanınmış "həyəcan təbilçisi" adlandırırlar. İstənilən halda, onun öncəgörmələrinə daha ciddi yanaşırlar. O, bu fikirlərinin bir neçəsini "Region plus"la bölüşüb.
- Hazırda bir sıra analitiklər, xüsusilə də qərblilər bildirirlər ki, böhran öz dibinə enib və indən belə ancaq iqtisadi durumun normallaşmasını gözləmək olar. Sizcə, tənəzzül əyrisi yüksəlişə doğru yönələcək?
- Hələ heç bir əsas yoxdur ki, böhranın yaxın zamanlarda başa çatacağını bildirək. Bizim adətən təsdiq olunan nəzəriyyəmiz göstərir ki, ABŞ-da məcmu tələbat 2008-ci ilin əvvəlinə təsadüf edən maksimum səviyyəsinin 40 faizinə enməyənə qədər böhran bitməyəcək. Hələ ki tənəzzül 10 faizdən çox deyil, bu da böhranın ən azı 3-4 il davam edəcəyini ehtimal etməyə imkan verir. Sonra nə baş verəcəyini proqnozlaşdırmaq yetərincə mürəkkəbdir, çünki iqtisadiyyatın özünün modeli dəyişəcək, indiki işlək model çərçivəsində vəziyyətə qiymət vermək düzgün olmaz.
- Bu gün bütün dünyada bir suala cavab axtarılır: pulu hara qoymaq olar ki, itməsin? Siz nə düşünürsünüz, hara qoymaq olar?
- Bu, çağdaş iqtisadiyyatın başlıca sualıdır. Məsələ bundadır ki, şirkətlərin kapitallaşmasında tələbat çox-çox illər qabaq üçün nəzərə alınıb. Bu kapitallaşmaya uyğun olaraq kreditlər götürülüb. Tələbatın azalması il ərzində ən azı 3 trilyon dollar təşkil edir, bu da törədici aktivlərin qiymətinin uyğun ölçüdən düşməsi deməkdir. Böhrandan sonra onlardan hansına daha çox tələbat olacağını yalnız böhrandan sonrakı dünya iqtisadiyyatının qurulacağı yeni maliyyə-iqtisadi modelə sahib olduqdan sonra demək olar, belə model isə hələ yoxdur.
- Rusiya və Çin yeni dünya valyutası tətbiq etməyi təklif edib, ABŞ, təbii ki, imtina edir. Sizcə, Amerika dollarına alternativ varmı və bu alternativ daha çox kimə lazımdır?
- Bu gün dollara alternativ məsələsinə baxılmır, belə bir valyuta haqqında söhbətlər gerçək layihədən daha çox siyasi təzyiq alətidir. Belə alternativ haqqında danışmaq yalnız vahid dollar fəzasının tənəzzülündən sonra mümkün olar, amma böyük ehtimalla böhranın inkişafı prosesindən sonra bu baş verəcək, ən dəqiqi də budur ki, bu, yaxın aylarda baş verməyəcək.
- Rusiya MDB daxilində bir sıra hesablaşmaları üzv ölkələrin valyutaları ilə aparmağı təklif edir. Bu, nə qədər məqsədə uyğundur?
- Bu, tamamilə məqsədəuyğundur, amma şübhələr var ki, MDB daxilində olan Amerika yönümlü qüvvələr bu ssenarinin gerçəkləşdirilməsinə imkan verməyəcəklər.
- Son aylarda neftin qiyməti hardasa 50 dollar/barrel ətrafında sabitləşib. İstehlakçı ölkələrdə böhran əleyhinə zərflərin gerçəkləşdirlməsi ilə qiymətlərin sonrakı artımını gözləmək olarmı? Bu il üçün qiymətlərin ən yüksək səviyyəsi hansı həddə gözlənilir?
- İstehlak aşağı düşdüyündən neftin qiyməti də düşməlidir. Onun artımı ya lokal spekulyativ proseslər çəçivəsində, ya da dollar inflyasiyası üzündən baş verə bilər. Birinci də, ikinci də mümkündür. Ancaq bütövlükdə, ilin başlanğıcına neftin qiyməti yavaş-yavaş 20-25 dollar/barrel səviyyəsinə enəcək.
-Güney Qafqaz ölkələrindəki iqtisadi duruma sizin qiymətinizi bilmək maraqlı olardı. Ermənistanda dram çökdü, Gürcüstanda siyasi böhran fonunda adama elə gəlir ki, iqtisadiyyatı ümumiyyətlə unudublar, Azərbaycan hələ ki dözür. Sonra nə olacaq?
- Dünya böhranı şəraitində ölkə nə qədər balacadırsa, onun iqtisadiyyatında problemlər bir o qədər yüksəkdir. Bu, obyektiv qanundur, bununla heç nə etmək olmaz. Yeganə çıxış iri bazarlarda bu ölkələrdə istehsal edilməsi daha əlverişli olan nadir məhsulları satmaqdır. Güney Qafqaz ölkələri üçün Rusiya bazarları hər şeydən öncədir. Bu regionların iqtisadiyyatları üçün MDB çərçivəsində inteqrasiya prosedurlarından başqa mən ciddi şans görmürəm.
- Qlobal böhran insanları dünya iqtisadiyyatının növbəti modelinin necə olacağı barədə düşünməyə vadar etdi. Banklar müflis olur, zavod və fabriklər bağlanır, dövlət iri şirkətlərə yardım üçün onların səhmlərini alır. Doğrudanmı milliləşdirmə baş verəcək? Siz növbəti modeli necə görürsünüz?
- Mən düşünürəm ki, onda sosialist meyilləri yüksək olacaq, ancaq dəqiq nəsə demək yetərincə mürəkkəbdir və buna hələ ki  heç kimin cavabı yoxdur. Ümumiyyətlə, biz "Neokon" şirkətində fəal olaraq bu məsələlərlə məşğul oluruq və cari iqtisadi proseslərin məğzini anlamaq baxımından ciddi rəqabət üstünlüyünə malikik ki, bu da çağdaş həyatda elə də tez-tez rast gəlinmir.

ПРОГНОЗЫ НЕУТЕШИТЕЛЬНЫ
Глобальный финансовый кризис для многих людей в этом мире - не только простых обывателей, но и специалистов - грянул как гром среди ясного неба. Не случайно первые обвинения, после того как стал очевидным обвал ипотечного рынка и банковской системы в США и ведущих европейских странах, посыпались именно в адрес известных рейтинговых агентств и международных финансовых институтов. Ведь и те, и другие, периодически публикуя оценки ситуации в мировой экономике, даже не заикнулись о грядущей катастрофе.
Но были и экономисты, которые все же рискнули выступить с предсказаниями о неизбежности кризиса. Одним из них был российский экономист Михаил Хазин. Когда в 2000 году он предупреждал, что "большинство российских олигархов разорятся через три года", многие не верили. Но не следовало забывать, что еще до этого, в 1998 году, Хазин предсказывал дефолт в своей стране, и неутешительный прогноз себя оправдал. Это был последний "громкий" прогноз Михаила Хазина на посту заместителя начальника Экономического управления президента РФ.
Сегодня же особенно популярны прогнозы, сделанные им в 2006 году, а также его знаменитое заявление в ноябре 2007 года о неминуемом крахе мировой экономики. Дословно: "Крах мировой финансовой системы: остались считанные дни".
Теперь его называют "Кассандрой XXI века", самым известным "алармистом" России и т.д. Так или иначе, к его предсказаниям относятся намного серьезней. С некоторыми из них он поделился и с R+.
- Сегодня некоторые аналитики, особенно на Западе, говорят о том, что кризис дошел до своего дна и теперь можно ждать нормализации ситуации в экономике. Когда же все-таки кривая спада начнет подниматься?
- Пока нет оснований считать, что кризис в ближайшее время закончится. Как показывает наша теория, которая пока подтверждается, кризис не закончится, пока совокупный спрос в США не опустится примерно процентов на 40 по отношению к своему максимальному уровню, который был где-то в начале 2008 года. Пока спад не превысил 10%, что позволяет предположить, что кризис продлится еще как минимум 3-4 года. Что будет дальше, говорить достаточно сложно, поскольку начнет меняться сама модель экономики, а значит, в рамках действующей модели оценивать ситуацию нельзя.
- Сегодня весь мир стоит перед вопросом: во что вложить, чтобы не потерять? Как вы думаете, во что?
- Это самый главный вопрос современной экономики. Дело в том, что спрос уже учтен в капитализации компаний на много лет вперед, а под эту капитализацию взяты кредиты. Падение спроса составит как минимум 3 триллиона долларов в год, что означает соответствующее падение стоимости производящих активов. Понять, какие из них будут наиболее востребованы после кризиса, можно только имея новую финансово-экономическую модель, в рамках которой будет строиться мировая экономика после кризиса, а такой модели пока нет.
- Россия и Китай предложили ввести новую мировую валюту, а США, естественно, отказались. Как, по-вашему, какой может быть альтернатива американскому доллару и кому эта альтернатива нужна больше всего?
- Сегодня альтернативы доллару не просматривается, разговоры о такой валюте скорее инструмент политического давления, чем реальный проект. Говорить об альтернативе можно будет только после распада единого долларового пространства, это, скорее всего, случится в процессе развития кризиса, но точно не в ближайшие месяцы.
- Россия предлагает также осуществлять некоторые расчеты внутри СНГ по национальным валютам стран-членов. Насколько это целесообразно?
- Это вполне целесообразно, но есть сомнения, что проамериканские силы внутри СНГ дадут реализовать такой сценарий.
- В последние месяцы цена на нефть стала понемногу стабилизироваться в районе 50 долл/барр. Можно ли ожидать дальнейшего роста цен с реализацией антикризисных пакетов в странах-потребителях? Каким можно ожидать пик цен в этом году?
- Поскольку спрос падает, то и цены на нефть должны падать, их рост возможен либо в рамках локальных спекулятивных процессов, либо же из-за долларовой инфляции. И первое, и второе возможно, но в целом, скорее всего, в ценах на начало года нефть будет постепенно "выходить" на уровень $20-25 за баррель.
- Было бы интересно узнать вашу оценку нынешней экономической ситуации в странах Южного Кавказа. В Армении драм скатился ко дну, в Грузии на фоне политического кризиса вообще, кажется, забыли про экономику, Азербайджан пока держится. Что дальше?
- В условиях мирового кризиса чем меньше страна, тем больше у нее проблем в экономике. Это объективный закон, с этим ничего нельзя сделать. Единственный выход - получить возможность продавать на крупных рынках те редкие товары, которые в этих странах выгодно производить. Для стран Закавказья - это, прежде всего, рынки России. Но для этого есть политические ограничения, особенно для Грузии. В общем, за исключением интеграционных процедур в рамках СНГ я не вижу серьезных шансов для экономики этих регионов.
- Глобальный кризис заставил людей подумать о том, какой будет следующая модель мировой экономики. Банки разоряются, заводы и фабрики закрываются, а государства закупают акции крупных компаний, чтобы помочь им выжить. Неужели снова пойдет национализация? Какой вы видите следующую модель?
- Я думаю, что в ней будут очень сильны социалистические тенденции, но сказать точно достаточно сложно, и пока ответа нет ни у кого. Впрочем, мы в компании "Неокон" активно занимаемся этими вопросами и имеем тут серьезное конкурентное преимущество в виде понимания сущности текущих экономических процессов, что не такое уж частое явление в современной жизни.