PROQNOZLAR NİKBİN DEYİL
Dünya maliyyə böhranı təkcə sadə insanlar  deyil, həm də mütəxəssislər üçün  açıq səmada sanki şimşək kimi qəfil çaxmış oldu. Təsadüfi deyil ki, ABŞ-ın və aparıcı Avropa dövlətlərinin ipoteka bazarının və bank sisteminin çökməsi bəlli olandan sonra ilk suçlamalar məhz tanınmış reytinq agentliklərinin və beynəlxalq maliyyə institutlarının ünvanına yönəldildi. Axı onların biri və ya digəri periodik olaraq, dünya bazarındakı durum barədə qiymətləndirmələri dərc etdirərəkən, bir kəlmə də olsun gözlənilən fəlakət barədə bildirməmişdilər.
Ancaq elə iqtisadçılar da var idi ki, böhranın qaçılmaz olması haqda öncəgörmələr verməyə risk etmişdilər. Belə iqtisadçılardan biri Rusiya iqtisadçısı Mixail Xazin olub. Hələ 2000-ci ildə o, xəbərdarlıq etmişdi ki, "Rusiya oliqarxlarının çoxu üç ildən sonra müflis olacaqlar", onda çoxları ona inanmamışdı. Ancaq unutmaq lazım deyildi ki, buna qədər hələ 1998-ci ildə Xazin öz ölkəsində defolt gözləndiyini bildirmişdi və bu bədbin proqnoz özünü doğrultmuşdu. Bu, Mixail Xazinin Rusiya Prezidentinin İqtisadiyyat İdarəsinin rəis müavini vəzifəsində son " səsli" proqnozu olmuşdu.
Bu gün isə onun 2006-cı ildə etdiyi açıqlamalar, həmçinin 2007-ci ilin noyabrında dünya iqtisadiyyatının qaçılmaz iflası barədə etdiyi bəyanat çox dəbdədir. Bəyanat belə adlanırdı: "Dünya maliyyə sisteminin iflası: sayılı günlər qalıb".
İndi onu "XXI yüzilliyin Kassandrası",  Rusiyanın ən tanınmış "həyəcan təbilçisi" adlandırırlar. İstənilən halda, onun öncəgörmələrinə daha ciddi yanaşırlar. O, bu fikirlərinin bir neçəsini "Region plus"la bölüşüb.
- Hazırda bir sıra analitiklər, xüsusilə də qərblilər bildirirlər ki, böhran öz dibinə enib və indən belə ancaq iqtisadi durumun normallaşmasını gözləmək olar. Sizcə, tənəzzül əyrisi yüksəlişə doğru yönələcək?
- Hələ heç bir əsas yoxdur ki, böhranın yaxın zamanlarda başa çatacağını bildirək. Bizim adətən təsdiq olunan nəzəriyyəmiz göstərir ki, ABŞ-da məcmu tələbat 2008-ci ilin əvvəlinə təsadüf edən maksimum səviyyəsinin 40 faizinə enməyənə qədər böhran bitməyəcək. Hələ ki tənəzzül 10 faizdən çox deyil, bu da böhranın ən azı 3-4 il davam edəcəyini ehtimal etməyə imkan verir. Sonra nə baş verəcəyini proqnozlaşdırmaq yetərincə mürəkkəbdir, çünki iqtisadiyyatın özünün modeli dəyişəcək, indiki işlək model çərçivəsində vəziyyətə qiymət vermək düzgün olmaz.
- Bu gün bütün dünyada bir suala cavab axtarılır: pulu hara qoymaq olar ki, itməsin? Siz nə düşünürsünüz, hara qoymaq olar?
- Bu, çağdaş iqtisadiyyatın başlıca sualıdır. Məsələ bundadır ki, şirkətlərin kapitallaşmasında tələbat çox-çox illər qabaq üçün nəzərə alınıb. Bu kapitallaşmaya uyğun olaraq kreditlər götürülüb. Tələbatın azalması il ərzində ən azı 3 trilyon dollar təşkil edir, bu da törədici aktivlərin qiymətinin uyğun ölçüdən düşməsi deməkdir. Böhrandan sonra onlardan hansına daha çox tələbat olacağını yalnız böhrandan sonrakı dünya iqtisadiyyatının qurulacağı yeni maliyyə-iqtisadi modelə sahib olduqdan sonra demək olar, belə model isə hələ yoxdur.
- Rusiya və Çin yeni dünya valyutası tətbiq etməyi təklif edib, ABŞ, təbii ki, imtina edir. Sizcə, Amerika dollarına alternativ varmı və bu alternativ daha çox kimə lazımdır?
- Bu gün dollara alternativ məsələsinə baxılmır, belə bir valyuta haqqında söhbətlər gerçək layihədən daha çox siyasi təzyiq alətidir. Belə alternativ haqqında danışmaq yalnız vahid dollar fəzasının tənəzzülündən sonra mümkün olar, amma böyük ehtimalla böhranın inkişafı prosesindən sonra bu baş verəcək, ən dəqiqi də budur ki, bu, yaxın aylarda baş verməyəcək.
- Rusiya MDB daxilində bir sıra hesablaşmaları üzv ölkələrin valyutaları ilə aparmağı təklif edir. Bu, nə qədər məqsədə uyğundur?
- Bu, tamamilə məqsədəuyğundur, amma şübhələr var ki, MDB daxilində olan Amerika yönümlü qüvvələr bu ssenarinin gerçəkləşdirilməsinə imkan verməyəcəklər.
- Son aylarda neftin qiyməti hardasa 50 dollar/barrel ətrafında sabitləşib. İstehlakçı ölkələrdə böhran əleyhinə zərflərin gerçəkləşdirlməsi ilə qiymətlərin sonrakı artımını gözləmək olarmı? Bu il üçün qiymətlərin ən yüksək səviyyəsi hansı həddə gözlənilir?
- İstehlak aşağı düşdüyündən neftin qiyməti də düşməlidir. Onun artımı ya lokal spekulyativ proseslər çəçivəsində, ya da dollar inflyasiyası üzündən baş verə bilər. Birinci də, ikinci də mümkündür. Ancaq bütövlükdə, ilin başlanğıcına neftin qiyməti yavaş-yavaş 20-25 dollar/barrel səviyyəsinə enəcək.
-Güney Qafqaz ölkələrindəki iqtisadi duruma sizin qiymətinizi bilmək maraqlı olardı. Ermənistanda dram çökdü, Gürcüstanda siyasi böhran fonunda adama elə gəlir ki, iqtisadiyyatı ümumiyyətlə unudublar, Azərbaycan hələ ki dözür. Sonra nə olacaq?
- Dünya böhranı şəraitində ölkə nə qədər balacadırsa, onun iqtisadiyyatında problemlər bir o qədər yüksəkdir. Bu, obyektiv qanundur, bununla heç nə etmək olmaz. Yeganə çıxış iri bazarlarda bu ölkələrdə istehsal edilməsi daha əlverişli olan nadir məhsulları satmaqdır. Güney Qafqaz ölkələri üçün Rusiya bazarları hər şeydən öncədir. Bu regionların iqtisadiyyatları üçün MDB çərçivəsində inteqrasiya prosedurlarından başqa mən ciddi şans görmürəm.
- Qlobal böhran insanları dünya iqtisadiyyatının növbəti modelinin necə olacağı barədə düşünməyə vadar etdi. Banklar müflis olur, zavod və fabriklər bağlanır, dövlət iri şirkətlərə yardım üçün onların səhmlərini alır. Doğrudanmı milliləşdirmə baş verəcək? Siz növbəti modeli necə görürsünüz?
- Mən düşünürəm ki, onda sosialist meyilləri yüksək olacaq, ancaq dəqiq nəsə demək yetərincə mürəkkəbdir və buna hələ ki  heç kimin cavabı yoxdur. Ümumiyyətlə, biz "Neokon" şirkətində fəal olaraq bu məsələlərlə məşğul oluruq və cari iqtisadi proseslərin məğzini anlamaq baxımından ciddi rəqabət üstünlüyünə malikik ki, bu da çağdaş həyatda elə də tez-tez rast gəlinmir.

UNFAVOURABLE FORECAST
For many people - not just for the-man-in-the-street, but also specialists - the global financial crisis came as a bolt from the blue. It is no accident that the first accusations to fly, following the collapse of the mortgage market and banking system in the USA and leading European countries, were levelled at well-known rating agencies and international financial institutions. While publishing regular assessments of the situation in the world economy, none of them mentioned the forthcoming catastrophe.
But there were economists who risked predicting the inevitability of a crisis. One of them was Russian economist Mikhail Khazin. When he warned in 2000 that "most of the Russian oligarchy would go bankrupt within three years", many did not believe him. Before that, in 1998, Khazin had predicted a default in his country, and the unfavourable forecast proved correct. This was the last "sensational" prediction by Mikhail Khazin as deputy head of the President of Russia's economic department.
The forecasts he made in 2006 and his statement in 2007 about the inevitable collapse of the world economy are especially popular today. Literally: "The collapse of the world financial system: its days are numbered."
Now he is called the "Cassandra of the 21st century", the most famous "alarmist" in Russia and so on. One way or another, his predictions are taken much more seriously. He shared some of them with R+.
- Some analysts, especially in the West, are now saying that the crisis has bottomed out and the economic situation can be expected to return to normal. But when will this steep downturn actually go into reverse?
- For the time being, there is no reason to believe that the crisis will end in the near future. Our theory indicates that the crisis will not end until total demand in the USA falls by about 40 per cent, from its maximum level in early 2008. For the time being, the decline has not exceeded 10 per cent, which leads us to believe that the crisis will last for at least three or four years. It is quite difficult to say what will happen after that, because the shape of the economy will begin to change, which means that it is impossible to assess the situation within a framework of the current model.
- The whole world is now facing the question of how to invest without risking losses. Where do you think investments should be made?
- This is the main question for modern economics. The fact is that demand has already been taken into account in the capitalization of companies for many years ahead, and loans have been taken out for this capitalization. Demand will fall by at least three trillion dollars per year, which means a fall in the cost of production assets. It is possible to understand which of them will be in most demand after the crisis only if you have a new financial-economic model for the world economy, post-crisis, but there is no such model yet.
- Russia and China have suggested the introduction of a new world currency and, naturally, the USA opposes this. What do you think could be an alternative to the US dollar, and who needs this alternative most of all?
- There is no practical alternative to the dollar today, and all talk about such a currency is a means of political pressure rather than a realistic project. We can talk about an alternative only after the collapse of the single dollar area, which is likely to happen as the crisis gains momentum, but not within the next few months.
- Russia has also suggested carrying out transactions within the CIS using the national currencies of member countries. Is this viable?
- It is perfectly viable, but I doubt that pro-American forces inside the CIS will allow this scenario to happen.
- In recent months, oil prices have stabilized at about 50 dollars per barrel. Can we expect a further rise in price following the implementation of anti-crisis packages in consumer countries? How high will prices go this year?
- Since demand is declining, oil prices should fall, and they can only grow through local speculation or as a result of dollar inflation. Both options are possible but, on the whole, prices will fall gradually to 20-25 dollars per barrel.
- What is your assessment of the current economic situation in the countries of the South Caucasus? In Armenia, the dram has reached rock bottom, while Georgia seems to have forgotten about the economy completely in the midst of political crisis. Azerbaijan is still holding the fort. What happens next?
- In a crisis, the smaller the country, the more problems it has with its economy. This is an objective law and you can't do anything about it. The only way out is to find an opportunity to place any rare products on the market which can be profitably manufactured in the country. For the South Caucasus, this is first and foremost the Russian market. But there are political limitations here, especially for Georgia. On the whole, apart from processes of integration within the CIS, I cannot see any significant opportunities for the economies of these regions.
- The global crisis has made people think about a new model for the world economy. Banks are going bust, plants and factories are closing down and states are buying the shares of major companies to help them out. Will this end in re-nationalization? How do you see the future model?
- I think it will have strong socialist tendencies, but it is quite difficult to say anything for sure and no-one has the answer yet. In any case we, the Neokon company, are actively dealing with these issues and have a significant competitive advantage in our understanding of the essence of current economic processes, which is not so prevalent in modern times.