Şübhələr arxada qaldı
Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakıya səfəri Ankaranın bir neçə aydan bəri Ermənistanla münasibətləri qaydaya salmaq istəyində səmimi olub-olmaması haqda Azərbaycan ictimaiyyətindəki şübhələri aradan qaldırdı. Artıq əminliklə söyləmək olar ki, həm kənarda, həm də Türkiyə və Azərbaycanın daxilindəki müəyyən qüvvələrin çox ümid etdiyi sensasiya - iki qardaş ölkə arasına nifaq salınması baş tutmadı.
"Mən Azərbaycanla Türkiyə arasındakı münasibətləri korlamaq istəyən qüvvələrə xəbərdarlıq edirəm: qoy boş yerə özlərini yormasınlar, onsuz da heç nə alınmayacaq", - deyə Ərdoğan Bakıya səfəri ərəfəsində bildirmişdi. Səfər zamanı isə o, bu məsələdəki bütün şübhələri aradan qaldıra bildi.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevlə görüşdə və Milli Məclisdəki çıxışında Türkiyə hökumətinin başçısı bir neçə dəfə qəti şəkildə bəyan etdi ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulmadan Türkiyə ilə Ermənistan arasında sərhədlər açılmayacaq: "Türkiyə həmişə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində beynəlxalq hüquq normalarına əsasən həllinin tərəfdarı olub və bu, indi də belədir".
Ermənistan-Türkiyə danışıqlarının davam etdirilməsi ilə bağlı da məlumat verən baş nazir əmin etdi ki, müzakirələr zamanı Ankara "Azərbaycanın həmin torpaqlarında sülhün bərqərar olmasına, bütün qaçqınların öz torpaqlarına qaytarılmasına" çalışır.
Ərdoğanın əminliklə söylədiyi fikirlər Azərbaycan prezidentinə sərhədlərin açılması ilə bağlı ölkədə yaranmış narazılığın aradan qalxdığını söyləməsinə imkan verdi: "Mənim qardaşım Ərdoğan bütün suallara cavab verdi və hesab edirəm ki, spekulyasiyalara yer qalmadı".
Bununla da Azərbaycanla Türkiyə arasında "sərhəd" məsələsi ilə bağlı yaranmış problemlərin geridə qaldığını söyləmək olar. Bundan başqa, son hadisələr göstərdi ki, iki ölkə münasibətlərinin əsaslandığı məşhur "bir millət - iki dövlət" postulatına birtərəfli yanaşma mümkün deyil. Bu postulatın əsas məğzi yalnız iki xalq tezisinə yox, həm də iki dövlət tezisinə əsaslanır ki, bu zaman da, təbii ki, hər bir dövlətin öz maraqlarının olduğu, onların bəzən üst-üstə düşmədiyi aydındır.
Məsələn, şübhəsiz ki, regional problemlərə yanaşmada Bakı ilə Ankaranın maraqları heç də tam üst-üstə düşməyə bilər. Ən azı ona görə ki, Azərbaycan Güney Qafqazın lideridirsə, Türkiyə birdən-birə bir neçə regiona liderlik etmək istəyindədir - Qara dəniz-Xəzər, Yaxın Şərq. Ankaranın Avropanın cənub-şərq hissəsində, Avropa-Asiya kəsişməsində və islam dünyasındakı geosiyasi rolu və iddiaları da məlumdur. Rəsmi Ankara Ermənistanla dialoqu da özünün fövqəldövlət maraqları ilə izah edir və Azərbaycanın bundan narazılığı tam başa düşüləndir.
Və ya enerji təhlükəsizliyi sahəsindəki vəziyyəti götürək. Ərdoğanın səfəri təsdiqlədi ki, Bakı ilə Ankara arasında Azərbaycanın Türkiyəyə nəql etdiyi qazın qiyməti ilə əlaqədar ziddiyyət qalmaqdadır. İlham Əliyevlə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyənin nədən Azərbaycan qazının Avropaya nəqlinə müqavimət göstərməsinə yenə də tam aydınlıq gətirmədi. Halbuki, o, bu qaza görə Rusiya "mavi yanacağ"ına istehlakçıların ödədiyi məbləğdən təxminən 4 dəfə az pul ödəyir. Ərdoğan yalnız məsələnin Azərbaycan prezidenti ilə müzakirə olunduğunu söyləməklə kifayətləndi. İ.Əliyev isə öz növbəsində bildirdi ki, "razılaşdırılmış sənəd qiymətlərə neft qiymətləri ilə əlaqədar yenidən baxılmasını diktə edir".
Amma müxtəlif hadisələrə bir qədər fərqli yanaşmalar işçi qaydada aradan qalxan məsələlərdir. Bakı və Ankaranın baş verənlərdən çıxarmalı olduqları əsas nəticə odur ki, həlledici məqamlarda və taleyüklü məsələlərin həlli zamanı hər iki ölkə ziddiyyətləri kənara qoyub vahid kurs yeritməlidir. Və şübhəsiz ki, bu cür məsələlərin sırasında vacib yeri Qarabağ problemi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası tutur.
Ərdoğanın bu mövzuda Bakıda apardığı danışıqlar onun Rusiya səfəri zamanı davam etdiriləcək. Ankara göstərdi ki, o, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin hazırkı mərhələsində erməni qüvvələrinin Azərbaycanın, heç olmasa, bir neçə rayonundan çıxarılmasına nail olmağa çalışır və Baş nazirin Rusiya rəhbərliyi ilə aparacağı danışıqlarda da bu, əsas müzakirə obyekti olacaq. Türkiyənin Rusiyanı razı sala bilib-bilməyəcəyi ən yaxın vaxtlarda məlum olacaq. Yeri gəlmişkən, sonuncu, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin iyunda Sankt-Peterburqda baş tutması gözlənilən görüşündə ev sahibi kimi çıxış edəcək. İndiyədək işğal etdiyi torpaqları qaytarmaqdan imtina edən Ermənistanın və Yerevana təzyiq göstərməkdən yayınan ATƏT-in Minsk Qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin günahı üzündən hələ də nizamlanmamış münaqişənin həlli perspektivi məhz bu görüşün nəticəsindən asılı olacaq.
Sankt-Peterburqda da heç bir irəliləyişə nail olunmayacağı təqdirdə, Türkiyənin sülh prosesində aktivləşməsi fonunda gedən son proseslər Minsk Qrupunun səmərəsizliyini birmənalı şəkildə ortaya qoyacaq.
Olduqca real görünən bu ehtimal isə bir daha Türkiyə və Azərbaycanı əmin edir ki, iki qardaş dövlətin taktiki maraqlarındakı fərq heç zaman Bakı ilə Ankaranın birmənalı şəkildə üst-üstə düşən strateji məqsədlərini üstələməməlidir.

Doubts have been dispelled
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's visit to Baku was meant to dot the i's and cross the t's of a situation that has kept the Azerbaijani public in doubt for several months over Ankara's true intentions in normalizing its relations with Armenia. We can now say with confidence that there was none of the sensation expected by certain forces, both outside and inside Turkey and Azerbaijan, which were trying to drive a wedge between the two fraternal countries.
"I warn the forces that are trying to damage relations between Azerbaijan and Turkey not to waste their time, as they will fail anyway," Erdogan said, ahead of his visit to Baku. Judging by the outcome of the visit, he has succeeded in dispelling all possible doubts on that score.
During his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev and his address to the Azerbaijani parliament, the Turkish Prime Minister repeatedly and clearly said that the border between Turkey and Armenia will not open as long as Azerbaijani lands are under occupation. "Turkey has always favoured, and still favours, a solution to the Karabakh conflict on the basis of Azerbaijan's territorial integrity and international law," Erdogan stressed. Touching on the issue of continuing Armenian-Turkish talks, he said that during the talks, Ankara is trying "to attain peace on Azerbaijani land and to return all refugees to their homes".
The convincing words of the Turkish Prime Minister allowed the President of Azerbaijan to say that all the doubts which have caused protests in our country over the possible opening of the Armenian-Turkish border, have been dispelled. "My brother Erdogan answered all the questions, and I believe that there is no room for speculation," Ilham Aliyev said.
Thus the lack of understanding between Azerbaijan and Turkey, caused by the "border" upheavals, can already be regarded as a thing of the past. Nevertheless, the latest events make it possible to underline that the famous postulate "one nation - two states" on which relations between the two countries are based, does not tolerate a unilateral approach, since the key point of this postulate concerns not just the single nation, but also the two states, each of which has its own interests, which sometimes contradict each other.
For example, it is clear that in their approach to regional problems, the interests of Baku and Ankara may not always coincide absolutely, for the simple reason that Azerbaijan is now the leading state in the South Caucasus, while Turkey is trying to assert itself as a leading power in several regions at once - the Black Sea - Caspian region and the Middle East, not to mention Ankara's significant geopolitical role on the southeastern borders of Europe, at the junction of Europe and Asia and its growing ambitions in the Islamic world.
As a matter of fact, in its imperial ambitions, Ankara sees, first and foremost, the expediency of developing a dialogue with Yerevan, which has caused quite understandable protest in Azerbaijan.
Or take the problems in the sphere of energy security. Erdogan's visit proved that there are still differences between Baku and Ankara over the price of Azerbaijani natural gas supplied to Turkey. At a joint news conference with Ilham Aliyev, Recep Tayyip Erdogan shied away from giving a clear answer to the question as to why Turkey is opposed to the export of Azerbaijani gas to Europe, although it buys it at almost a quarter of the price paid to Russia. He simply said that this issue had been discussed with the Azerbaijani President, who stressed that "the agreement that has been discussed dictates the need to reconsider the price in accordance with oil prices".
However, all these differences in approach to issues that are solved in working order do not alter the fact that the main lesson for Baku and Ankara to learn is their ability to rise above all contradictions at the decisive moment and follow a single policy in solving issues of paramount importance to both sides. Among them, the issue of Karabakh and the restoration of Azerbaijan's territorial integrity take the most important place.
This subject, discussed by Erdogan in Baku, will continue during his visit to Russia. Ankara has let it be known that it is trying to secure the withdrawal of Armenian forces from at least some of the occupied territories of Azerbaijan at the current stage of Karabakh negotiations, and this issue will occupy centre stage during the Turkish Prime Minister's talks with the Russian leadership. Whether Turkey manages to persuade Russia will become clear in the near future, especially as the latter will host the next meeting between the Azerbaijani and Armenian Presidents, due to take place in St Petersburg in early June. The results of this meeting will affect the further prospects for a peaceful settlement, which has still not been achieved through the fault of Armenia, which does not want to withdraw from the occupied Azerbaijani territories, and the co-chair states of the OSCE Minsk Group which do not have the courage to condemn Yerevan's policy and to exert pressure on it. So, current events, following Turkey's activity in the peace process, may draw a line under the long-lasting and unproductive mission of the Minsk Group if the St Petersburg talks see no progress.
This is quite possible, and this persuades Turkey and Azerbaijan once again that differences in the tactical interests of the two fraternal states should never prevail over the strategic goals of Baku and Ankara, which clearly coincide at heart.