Yəhudi dövlətinin vətəndaşları Netanyahunun sərt xarici siyasət kursuna dəstək verirlər
İsraildə keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkilərində "Likud" partiyası və onun rəhbərlik etdiyi sağ düşərgə "böyük qələbə" əldə edib. Seçkilərin nəticələrini "Likud"un lideri və İsrailin hazırkı baş naziri Benyamin Netanyahu məhz belə şərh edir.
"Likud" 120 yerlik Knessetdə 30 mandata, onun əsas rəqibi, İshaq Hersoqun rəhbərlik etdiyi sol-mərkəzçi "Sionist düşərgə" isə 24 mandata sahib çıxıb.
Gördüyümüz kimi, "Likud" nəinki parlamentdəki mövqelərini itirməyib, əksinə, daha da möhkəmləndirib: əvvəlki parlamentdə partiyanın cəmi 18 mandatı var idi. Sonrakı yeri 14 mandatla "Birləşmiş ərəb siyahısı" bloku tutub. Bu, artıq presidentdir: ərəb partiyaları, nəhayət ki, daxili fikir ayrılıqlarını bir kənara qoymağı və İsrail dövlətinin tarixi boyu ilk dəfə birləşməyi bacarıblar.
İlk dəfə seçkilərdə iştirak edən, sosialyönümlü "Kulanu" partiyası (lider Moşe Kaxlon) 10 mandat qazanıb.
Sağ milli-dini "yəhudi evi" 8 mandat əldə edib. Ötən parlamentdə 20 mandatı olan maliyyə naziri Yair Lapidin "Yeq Atid" mərkəzçi partiyası bu dəfə 11 yer, əvvəlki heyətdə 11 mandatı olan XİN başçısı Aviqdor Libermanın rəhbərlik etdiyi rusdilli israillilərin "İsrail - bizim evimizdir" partiyası isə 6 yerlə kifayətlənməli olub. Xatırladaq ki, hər iki partiya hakim koalisiyaya daxildir. İsrail KİV səsverməyə rekord sayda seçicinin (71 faizdən çox) qatıldığına diqqət yetirərək qeyd edir ki, bu dəfə israilli ərəblər də (onlar ölkə əhalisinin 20 faizə yaxınını təşkil edirlər) öz səsvermə hüququndan aktiv istifadə ediblər.
Yeri gəlmişkən, Netanyahu bu faktdan öz lehinə istifadə etməyi bacarıb və yəhudi ictimaiyyətinin radikal əhval-ruhiyyəli hissəsini səfərbər edə bilib.
İstənilən halda, yeni hökuməti formalaşdırmaq üçün partiyalardan heç biri tələb olunan sayda mandata malik deyil, çünki yerli qanunvericiliyə görə, hökuməti 120 yerdən ən azı 61-nə sahib çıxmış partiya qurmalıdır. Odur ki, Netanyahu (yeri gəlmişkən, o, hakimiyyətə uzaq 1996-cı ildə gəlib və müəyyən fasilələrlə ölkəni idarə edir) artıq yeni koalisiyanın qurulması üçün digər sağ-mərkəzçi partiyalarla danışıqlara başladığını açıqlayıb.
Beləliklə, seçkidən əvvəl "Sionist düşərgə"nin qələbəsini proqnozlaşdıran, onun hətta "Likud"u böyük fərqlə üstələyəcəyini düşünən politoloqlar yanıldılar. Hərçənd, İsxah Gersoqun rəhbərlik etdiyi və ədliyyə naziri Tsipi Livninin də daxil olduğu müxalfət bloku mövqelərini bir az (3 mandat) gücləndirə bildi. Gersoqun sözlərinə görə, seçkilərin nəticələri onun alyansının nüfuzunu və partiyanın mövqeyinə etinasız yanaşmağın mümkün olmayacağını göstərir.
Ümumilikdə isə, "Sionist ittifaq" və "Likud"un finişə, demək olar ki, eyni göstəricilərlə çatması, İsrail cəmiyyətindəki parçalanmadan xəbər verir. Belə ki, "Likud"un sərt mövqeyindən fərqli olaraq, "Sionist düşərgə" bloku daha mötədil mövqe nümayiş etdirir, üstünlüyü xarici təhlükələrə yox, sosial islahatlar və iqtisadiyyata verir. Düzdür, "sionistlər" də İranın nüvə silahı əldə etməsinə qarşı çıxırlar, amma bunu Netanyahuya xas olan əsəbilik və həyəcanla nümayiş etdirmirlər. Blok fələstin-İsrail münaqişəsinin həllini "iki xalq üçün iki dövlət" (1967-ci il səhədlərinə qayıtmadan) formulunda görür. Amma seçki kampaniyası zamanı Hersoq və Livni daha çox mənzil , təhsil və səhiyyə problemlərindən danışıblar.
"Likud" isə əksinə, seçkiqabağı bəyanatlarında, əsasən, milli təhlükəsizlik məsələlərinə önəm verib. Netanyahu xüsusilə fələstinlilərlə münaqişənin nizamlanması məsələsinə sərt yanaşır: o fələstin dövlətinin yaradılmasını, Qüdsün "iki xalq üçün iki dövlət" prinsipi əsasında bölünməsini birmənalı şəkildə mümkünsüz sayır, İordan çayının qərb sahillərində yeni yaşayış məskənlərinin tikintisini dayandırmaqdan qətiyyətlə imtina edir. Baş nazir əmindir ki, müstəqil Fələstin İsrail üçün böyük təhlükə mənbəyi olacaq, çünki yeni dövlət radikal islamizm üçün sığınacaca çevriləcək. Xüsusilə də, son vaxtlar ərzində "İslam dövləti" qruplaşmasının haralara qədər irəliləməsi fonunda bu problem daha aktual görünür. Düzdür, hələlik "İŞİD" Yaxın Şərq münaqişəsinə aktiv müdaxilə etmir, amma istənilən halda, ətraf ölkələrdə bu cür qeyri-sabitliyin yaşanması İsrail üçün təhlükə deməkdir. Netanyahu sərt mövqeyini əsaslandırmaq üçün tez-tez İsrail ordusunun çıxarıldığı Qəzza sektorunu misal çəkir. Və seçkilər göstərdi ki, israillilərin böyük hissəsi onun bu arqumentlərinə inanır.
Netanyahu İranın nüvə proqramı ilə bağlı da olduqca barışmaz mövqedən çıxış edir. O, dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, Tehran istənilən an nüvə bombası əldə edə bilər və israillilər əllərindən gələni etməlidirlər ki, buna yol verməsinlər. Netanyahu, hətta bu cür sərt ritorikası ilə bəzən İsrailin xarici tərəfdaşlarını qorxutduğunun da fərqində deyil. Son vaxtlar bu ölkənin Avropa və ABŞ-la münasibətləri kifayət qədər soyuyub". Bəzi analitiklərin fikrincə, Barak Obama ilə Netanyahu arasında qarşılıqlı antipatiya var və İsrailin baş nazirinin ABŞ Konqresindəki son çıxışı bunu sübut edir. B.Obama və bir çox demokrat konqresmenlər Netanyahunun İranla danışıqlardan imtinaya çağırışlarını dinləmək üçün heç Konqresə gəlməyi belə lazım bilmədilər. İndi isə Obama administrasiyası hətta bildirir ki, İsrail ABŞ-ın BMT TŞ-dakı dəstəyindən məhrum ola bilər (söhbət Amerikanın anti-İsrail qətnamələrinə veto qoymasından gedir). Amma unutmayaq ki, Vaşinqtonda Obamanın mövqeyi heç də həlledici deyil - Netanyahunun çıxışı zamanı Konqres zalı dolmuşdu, onun çıxışı dəfələrlə alqışlar doğurdu və baş nazirin İsraildəki tərəfdarları da o qədər fərəhləndilər ki, seçkilərdə "Likud"u yenidən hakimiyyətə gətirdilər.
Avropalı siyasətçilər arasında heç də hamı İsrail hökumətinin qərb sahilində yaşayış məskənlərinə dair planlarını bəyənmir. Eyni sözləri "İsrail dövlətinin milli xarakteri" haqqənda qanun (bu qanun ərəbcəni dövlət dili statusundan məhrum edir) barədə də söyləmək olar. Yeri gəlmişkən, İsraildə parlament seçkilərinin vaxtından 2 il tez keçirilməsinə səbəb də məhz elə bu qanun oldu - Netanyahu qanuna qarşı çıxan 2 naziri istefaya göndərməklə, növbədənkənar seçkilərə yol açmış oldu. Tənqidçilər isə əmindirlər ki, sözügedən qanun yəhudi və ərəb əhalisi arasında onsuz da dərin olan uçurumu bir az da dərinləşdirəcək.
Odur ki, Fələstin Milli Administrasiyasının (FMA) "Likud"un qələbəsinə çox mənfi reaksiya verməsi o qədər də təəccüblü deyil. Fələstin tərəfini danışıqlarda təmsil edən Saib Erekat bildirib ki, FMA İsraildəki seçkilərin nəticələrini "sülh prosesinin davam imkanının dəfni" kimi qəbul edir. Onun sözlərinə görə, fələstinlilər anladılar ki, İsrail "hökm və yaşayış məskənləri" siyasətini davam etdirəcək. Belə olarsa, Fələstin tərəfi Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinə (BCM) qoşulmaq strategiyasını davam etdirmək və İsrailin BCM-da məsuliyyətə gəlb ounması prosesini sürətləndirək əzmindədir.
Yeri gəlmişkən, belə bir rəy də var ki, İsrail tezliklə Fələstin problemini həll etməli və İranla "İŞİD"in güclənməsindən qorxan ərəb dövlətlərinin dəstəyini almağa çalışmalıdır. Amma Netanyahu və onun komandası buna belə cavab verir ki, bu cür taktika yalnız qısamüddətli xeyir gətirər. Həmçinin qeyd olunur ki, beynəlxalq təzyiqlər qarşısında dövlətin maraqlarını güdmək asan məsələ deyil. "Likud" daxili problemlərə etinasız yanaşmaq haqda ittihamları da əsassız sayır və xatırladır ki, İsraildə sabit iqtisadi artım var, ölkə səhiyyəsi dünyada ən yaxşılar sırasındadır, üstəlik, koalisiyaya qoşulacaq sağ-mərkəzçi partiyalar onsuz da sosialyönümlü siyasət yürüdürlər...
Amma hər halda aydındır ki, mövqelərini möhkəmləndirmək üçün növbədənkənar seçkilərə gedən Netanyahu istəyinə tam nail ola bilməyib. Çünki yeni hökumətin formalaşdırılması üçün aparılan danışıqların gedişində o, istər-istəməz güzəştlərə getməli olacaq...

Жесткий внешнеполитический курс Нетаньяху пользуется поддержкой среди граждан еврейского государства
На досрочных парламентских выборах в Израиле партия "Ликуд" и возглавляемый ею правый лагерь одержали "великую победу". Именно так охарактеризовал результаты выборов Биньямин Нетаньяху - глава партии "Ликуд" и действующий премьер-министр Израиля.
"Ликуд" получила 30 кресел в 120-местном Кнессете 20-го созыва, в то время как ее ближайший соперник - левоцентристский "Сионистский лагерь" Ицхака Герцога всего 24. Как видим, "Ликуд" не только не утратила своих позиций в парламенте, но, напротив, упрочила их: в Кнессете 19-го созыва у "Ликуда" было лишь 18 мест. Далее следует "Объединенный арабский список" с 14 местами, что оправдывает прогнозы и уже является прецедентом. Арабские партии наконец смогли преодолеть внутренние разногласия и впервые за всю историю государства Израиль объединиться. Настроенная на социальную повестку партия "Кулану" Моше Кахлона, дебютировавшая на этих выборах, получила 10 мандатов. Политический правый национально-религиозный "Еврейский дом" заработал 8 мандатов. Центристская партия "Йеш Атид", возглавляемая министром финансов Яиром Лапидом, получила 11 мест (против 20 в прошлом созыве), партия русскоязычных израильтян "Наш дом - Израиль" под руководством министра иностранных дел Авигдора Либермана также сдала планку, заработав только 6 мест по сравнению с 11 в прошлом созыве. Обе партии входили в правящую коалицию. Израильские СМИ сообщают о рекордной явке - более 71%, отмечается, что своим избирательным правом активно воспользовались израильтяне-арабы, которые составляют около 20% населения страны. На этом, кстати, сыграл Нетаньяху, сумев мобилизовать радикально настроенную часть еврейского общества.
В любом случае для формирования правительства голосов недостаточно ни у одной из партий, поскольку, по израильским законам, правительство формирует партия, получившая по итогам выборов 61 из 120 мест в Кнессете. Нетаньяху, который впервые пришел к власти в далеком 1996 году и с "передышками" правил с тех пор, сразу заявил о начале переговоров с другими правоцентристскими партиями.
Таким образом, политологи просчитались насчет "Сионистского лагеря", которому отдавали первое место, да еще с солидным отрывом от "Ликуда". Хотя оппозиционному блоку, который возглавляет Ицхак Герцог и куда также входит министр юстиции Ципи Ливни, все же удалось упрочить свои позиции на три мандата. Как отметил Герцог, результаты выборов доказывают влиятельность его альянса и невозможность игнорировать мнение его партии.
В целом же тот факт, что "Сионистский союз" и "Ликуд" пришли к финишу почти вровень, говорит о расколе в израильском обществе. Так, по сравнению с жесткой позицией "Ликуда" блок "Сионистский лагерь" выступает с более умеренной повесткой, отдавая центральное место социальным реформам и экономике, а не внешним угрозам. "Сионисты" также выступают против получения Ираном ядерного оружия, но без того надрыва, который присущ последнее время Нетаньяху. Блок видит урегулирование палестино-израильского конфликта по формуле "два государства для двух народов" (без возвращения к границам 1967 года). Однако больше всего Герцог и Ливни говорили о решении жилищной проблемы, проблемах в области образования и здравоохранения.
"Ликуд" же, напротив, свои предвыборные заявления строил на решении вопросов национальной безопасности, особо жестко выступая в отношении палестино-арабского урегулирования. Нетаньяху настроен категорически против создания палестинского государства и раздела Иерусалима в рамках формулы "два государства для двух народов", его позиция крайне тверда и негибка в вопросе строительства новых поселений на территории Западного берега реки Иордан. Глава израильского правительства уверен, что независимая Палестина будет представлять для Израиля огромную опасность, поскольку может стать убежищем для радикального исламизма, особенно учитывая то угрожающее продвижение, которым в последнее время отметилась группировка "Исламское государство". Хотя нельзя сказать, что "игиловцы" особо вмешиваются в тему ближневосточного конфликта, по крайней мере пока, но уже то, что обстановка в соседних странах серьезно дестабилизирована, для Израиля представляет мало радости. Нетаньяху постоянно приводит сектор Газа, где нет израильских войск, в качества примера для обоснования своей жесткой позиции. И как оказалось, довольно большая часть израильских граждан ему верит.
Непримиримой является и позиция Нетаньяху по поводу иранской ядерной программы. Глава израильского кабинета не раз предупреждал, что Тегеран может в ближайшее время заполучить атомную бомбу и израильтяне должны сделать все возможное, чтобы этого никогда не случилось. В данном случае Нетаньяху даже все равно, что своей жесткой риторикой он порой отпугивает от Израиля зарубежных партнеров. В последнее время наблюдается заметное охлаждение отношений с Европой и США. По мнению ряда наблюдателей, с Бараком Обамой у Нетаньяху и вовсе взаимная антипатия, что только подчеркнуло недавнее выступление израильского премьера в американском Конгрессе. Послушать то, как Нетаньяху убеждает американских парламентариев свернуть переговоры с Ираном, Барак Обама и многие конгрессмены-демократы даже не пришли. Сейчас администрация Обамы и вовсе говорит о том, что Израиль может лишиться поддержки США в Совете Безопасности, имея в виду американское вето на антиизраильские резолюции. Однако позиция Обамы далеко не решающая в Вашингтоне - Конгресс во время выступления Нетаньяху был переполнен, его речь не раз прерывали аплодисментами, и сторонники Нетаньяху в Израиле испытали за него гордость, которая, судя по всему, материализовалась в голоса избирателей.
Среди европейских политиков далеко не все одобряют планы израильского правительства по строительству поселений на Западном берегу. То же самое можно сказать и о законе "о национальном характере государства Израиль", который лишает арабский язык статуса государственного. Собственно, из-за него в Израиле парламентские выборы и состоялись на два года раньше положенного срока, потому что Нетаньяху отправил в отставку двух заартачившихся министров, обвинив их в саботаже его решений. Критики говорят о том, что данный закон увеличит и без того существующую пропасть между еврейским и арабским населением Израиля.
Неудивительно, что первая реакция ПНА (Палестинская национальная автономия) на победу "Ликуда" была негативной. Главный палестинский переговорщик Саиб Эрекат заявил, что руководство ПНА расценивает результаты парламентских выборов в Израиле в качестве "похорон возможности продолжения мирного процесса". По словам Эреката, палестинцам ясно, что теперь будет продолжена политика "диктата и поселений". В этом случае ПНА намерена продолжить дипломатическую стратегию по присоединению к Международному уголовному суду (МУС) и планирует ускорить процесс уголовного преследования Израиля в МУС.
Кстати, существует также мнение, что Израилю, наконец, нужно окончательно решить палестинскую проблему и заручиться, таким образом, поддержкой тех арабских государств, которые тоже боятся усиления Ирана и ИГИЛ. Но Нетаньяху и его команда на это отвечают, что такая тактика принесла бы кратковременную пользу и что гораздо сложнее отстаивать интересы государства вопреки международному давлению. Отбивается "Ликуд" и от обвинений в игнорировании внутренних проблем, делая акцент на том, что в Израиле стабильный экономический рост, система здравоохранения одна из лучших в мире, да и в любом случае центристские партии, которые неминуемо должны будут войти в коалицию, ориентированы на социальную повестку. Впрочем, понятно, что Нетаньяху, затевая досрочные выборы для усиления своих позиций, все равно полностью не добился желаемого, ведь для переговоров по созданию правительства ему так или иначе придется пойти на уступки.