Hitlerin erməni əlaltılarının təbliğatçıları faşizm üzərində Qələbəni qeyd etmək üçün Moskvaya gedirlər
Faşizm üzərindəki Qələbənin 70-ci ildönümü ilə bağlı Moskvada hazırlanan bayram tədbirlərinə bir aydan bir qədər artıq vaxt qalır. Yubileydə iştirak etmək üçün bir çox ölkələrin rəhbərlərinə dəvət göndərilib. Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı Rusiyayla yaşanan qarşıdurmaya görə Qərb ölkələrinin əksər liderləri Moskvaya gəlməkdən imtina etsələr də, 26 dövlət başçısı, həmçinin YUNESKO və Avropa Şurasının rəhbərliyi bayram mərasimlərində iştirak etmək niyyətlərini açıqlayıblar.
Dəvət alanlar sırasında Ermənistan başçısı Serj Sarqsyanın da olması, ilk baxışdan, təbii görünür. Əvvəla, İrəvan Moskvanın strateji müttəfiqi sayılır. İkincisi isə SSRİ tərkibində Hitler ordusuna qarşı müharibədə iştirak etmiş Ermənistan bu gün rəsmən demokratik dəyərlərə və insan haqlarının qorunmasına sadiqliyini bəyan edib. Amma sən demə, burada da bir erməni "ƏMMA"sı var...
Məsələ ondadır ki...
S.Sarqsyanın rəhbəri olduğu mühafizəkar milliyyətçi Respublikaçı Partiya öz fəaliyyətində nasistlərə məxsus "Seqakron" ideologiyasına əsaslanır. Söhbət İkinci Dünya Müharibəsi zamanı Qaregin Ter-Arutyunyan (general Njde) adlı birisi tərəfindən yaradılmış eyniadlı hitlerçi təşkilatın ideologiyasından gedir. Bu adamın özü haqda ətraflı danışacağıq. Hələliksə, görək onun bu ideyalarının kökündə nə dayanır. Vikipediyaya nəzər salaq: "Sexakronizm (seqakronizm - müəll.) ideologiyası erməniləri 3 şüuri hissəyə bölür. Ermənilərin əksəriyyəti, yəni erməni xüsusiyyətlərinə malik olan müəyyən sayda insan "joğovurd" hesab edilir. Azlıqda olan ikinci hissə özünün milli şüur və həyat üslubuna görə sex (nəsil, millət üçün yaşayanlar) adlanır. Üçüncü hissəni isə takankalar təşkil edirlər.
Sexemardlar, yəni nəsil və millət üçün yaşayanlar erməni millətinin ən yaxşı zümrəsi sayılır ki, onun da ümdə məqsədi nəsli qoruyub saxlamaqdır. Sexemard erməni dünyası qarşısında məsuliyyət daşıyır və bu məsuliyyəti gələcək nəsillərə ötürür.
Joğovurd öz yolunu müəyyən etməmiş və tərəddüd içində yaşayan ermənilərə deyilir. Joğovurd sexemartların deyil, takankların təsiri altına düşərsə, daha çox kütləyə çevrilir.
Takank isə erməni ideyasına xəyanət edənlərdir, bu, xarici düşmənin dəyirmanına su tökən daxili düşməndir. Bir erməni kimi takankın milli qürur hissi yoxdur, insan kimi isə o, iyrəncdir".
Göründüyü kimi, Seqakron, hətta ermənilərin özlərini belə üç hissəyə bölür - birinci sort, ikinci sort (buraya bütün joxovurd, yəni xalq aid edilir) və ümumiyyətlə mənfurlar. Türkləri və bolşevikləri isə bu ideyanın yaradıcıları ermənilərin orqanik düşmənləri sırasına aid edir.
Tarix dərsi
"Seqakron" təşkilatının əsasını qoyan Qaregin Ter-Arutunyan (Njde) Naxçıvanda anadan olub. 1917-ci ilin Oktyabr inqilabından sonra azərbaycan türklərilə müharibə etmək üçün "erməni milli ordusu"nu yaratmağa başlayıb. Vedibasar, Şərqi Anadolu və Naxçıvanda qanlı etnik təmizləmələr törətdikdən sonra o Avropaya, oradan isə ABŞ-a köçüb və bu ölkədə 1933-cü ildə Türkiyə səfirinə qarşı sui-qəsddə iştirak edib. Elə ABŞ-da yaşayarkən də erməni diasporu arasında hitlerçi təşkilatın yaradılmasına başlayıb və sonra isə Berlinə köçərək burada SS-in erməni legionunu qurub. Özü də Njde fürerə xidmətdə tək deyildi, onunla bir yerdə bu gün Ermənistanda "general Dro" kimi tanınan Drastamat Kanayan adlı birisi də olub. "Drodanın heç bir vicdan əzabı çəkmədən adam öldürmək təcrübəsi var idi. Və Himler buna çox yüksək önəm verirdi. Nə Dro, nə də Himler insanları ölümə göndərdiklərinə görə narahatlıq keçirmirdilər. Dronun çağırışına cavab olaraq 30 min erməni nasistlərin sıralarına qoşuldu", - deyə Kanayanla Himmlerin görüşündən yazan avstriyalı tarixçi Erik Fayql bildirir.
Erməni batalyonu Ukrayna və Polşada partizanlara qarşı döyüşlərdə iştirak edib və buna görə Vermaxtın komandanları Hitsinger və İlqendən minnətdarlıq da qazanıb. Dronun adını daşıyan "Dromedar" zonderkomandası Şimali Qafqaz cəbhəsində kəşfiyyat-diversiya fəaliyyətində xüsusilə fərqlənmişdi. "1942-ci ilin avqustunda Rostov şəhərinin işğalı zamanı şəhərə general Dronun başçılıq etdiyi bir qrup erməni millətçisi gəldi. Hitler onlara Sovet hakimiyyətinə qarşı mübarizə aparmaq üçün Qafqaz millətlərinin nümayəndələrindən ibarət könüllü legionun yaradılması səlahiyyəti vermişdi. Alman qoşunları Cənubi Qafqaza hücuma keçəcəyi zaman bu legion Ermənistanın bolşeviklərdən azad olunması ilə məşğul olmalı idi", bütün bunlar Rusiya arxivlərində saxlanılan Rostov vilayəti daxili işlər xalq komissarlığı İdarəsinin sənədində göstərilib.
Hitlerin erməni "silahdaş"larının antisemit fəaliyyəti də xüsusilə maraq doğurur. ABŞ-da çox populyar olan "The Times of Israel" qəzeti ravvin Barukun Amerikanın erməni icması barədə məqaləsində deyilir: "Yəhudilərə və nasist ideologiyasının "arzuolunmaz" saydığı digərlərinə qarşı cinayətlərdə və həbs düşərgələrindəki kütləvi qırğınlarda 20 minə yaxın erməni millətçisi iştirak edib. Bu erməni birləşmələrinin rəhbərləri general Dro (Drastamat Kanayan) və general Njde (Qareqin Njde) idi. 1930-cu illərdə isə ABŞ-da nəşr olunan "Hayrenik" kimi erməni jurnalları açıq şəkildə Hitler ideologiyasını təbliğ edir, yəhudiləri "zəhərli elementlər" adlandırır, "cərrahiyyə əməliyatı" adlandırdıqları Holokosta bəraət qazandırırdılar".
"Dromedar" zonderkomandasının özü isə Qərbi Krımda 20 mindən artıq insanın məhv olunduğunu etraf edirdi. Mərhum azərbaycanlı tarixçi Rövşən Mustafayevin "Ölüm tanqosu" kitabında "Dromedar"ın müvafiq məruzələri ilə tanış olmaq mümkündür. "1941-ci ilin 16 noyabrından 15 dekabrına qədər 17 645 yəhudi, 2504 qaraim, 824 qaraçı və 212 partizan güllələnib. Simferopol, Evpatoriya, Aluşta, Qarasubazar, Kerç, Feodosiya, həmçinin Qərbi Krımın digər rayonları yəhudilərdən təmizlənib", - deyə sənəddə vurğulanır.
Neoseqarkon və nasistlərin qəhrəmanlaşdırılması
Rusiya prezidenti Vladimir Putinin tarixin unudulması və təhrif olunmasını yolverilməz sayır. Həmin tarix isə elə bu yaxdıqlarımızdır. "Bu cür cinayətlərə "saxlama müddəti" şamil edilə bilməz, onları bağışlamaq və unutmaq mümkün deyil! Bu hadisələri gizlətmək, təhrif etmək, tarixi yenidən yazmaq yolverilməz əxlaqsızlıqdır", - deyə ən dəhşətli ölüm düşərgələrindən birinin yerləşdiyi Polşanın Osvensim şəhərinin faşistlərdən azad olunmasının 70 illiyi münasibətilə çıxışında V. Putin bəyan edib.
Amma bu gün hitlerçi generallar Dro və Njdenin əsas təbliğatçıları Ermənistan başçısı Serj Sarqsyanın simasında utanmadan faşizm üzərindəki qələbənin 70 illiyini bayram etməyə hazırlaşırlar. Halbuki elə onların özləri Ermənistanda, indisə artıq Rusiyada da dövlət səviyyəsində nasistlərin qəhrəmanlaşdırılmasına cəhd edirlər. Belə ki, İrəvanda nasist Njdenin adına metro stansiyası açılıb, meydan salınıb və medal təsis edilib. Dro da "milli qəhrəman" səviyyəsinə qaldırılıb, Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar İnstitutuna onun adı verilib. Biz hələ Monte Melkonyan kimi məşhur beynəlxalq terrorçunun "qəhrəman" kimi təbliğ edilməsindən danışmırıq.
Bu əməllər Ermənistanın özü ilə məhdudlaşsaydı, dərd yarı idi. Bununla bağlı Rusiyanın "Naşa versiya" qəzeti yazır: "Bu gün Rusiya KİV və bizim ölkəmizin mədəni məkanı cinayətkarların qəhrəman kimi təqdim olunmasında bir kanala çevrilə bilərlər".
Qəzetin yazdığına görə, erməni diasporunun fəalları mütəmadi olaraq Njdenin dəfn olunduğu Vladimirski sentrala ziyarətlər təşkil edir, amma bu zaman, təbii ki, Njdenin vaxtilə bu şəhərdə həbsə atılmasının səbəblərini qabartmamağa çalışırlar. Onlar, hətta burada Njdenin heykəlinin ucaldılması məsələsini də qaldırırlar. "Rusiya paytaxtında isə "Qaregin Njde ilə söhbət və ya Njdenin 125 illiyinə həsr olunmuş "Abidə" kitabının təqdimat mərasimi keçirilir. Bu azmış kimi, bu gün Ermənistan və Rusiya KİV-də erməni rejissor Qraç Keşişyanın çəkdiyi, tanınmış rusiyalı aktyorlar Çulpan Xamatova və Mixail Yefremovun da çəkildiyi "Qaregin Njde" filminin reklam kampaniyası gedir. Bu filmdə hərbi cinayətkar və faşistlərin silahdaşından, az qala, "milli büt" yapmağa çalışırlar", - deyə məqalədə göstərilir.
Hitlerlə əlbir olanların qəhrəmanlaşdırılması cəhdi İkinci Dünya müharibəsi veteranlarını da hiddətləndirib və onlar Rusiya prezidenti V. Putinə müraciət edərək, Rusiya resurslarında faşistlərin təbliğatına imkan verilməməsini istəyiblər: "Sovet İttifaqının hüquqi varisi olan bir ölkədə faşistlərlə əlbir olanların və satqınların təbliğ olunması bizi çox kədərləndirir. Çünki məhz Rusiya daim tarixin yenidən yazılmasına, İkinci Dünya müharibəsinin reallıqlarının təhrif olunmasına qarşı aktiv mübarizə aparır". Faşizmlə müharibədə qanlarını tökmüş insanların hiddətini anlamaq olar. Njde və Dro kimi hərbi cinayətkarların qəhrəmanlaşdırılması həmin müharibədə həlak olan insanların xatirəsinə təhqirdir. Xüsusilə də, bu bütləşdirmə Ermənistanın rəsmi dövlət siyasəti çərçivəsində aparılırsa.
Bu ölkə rəhbərinin faşizm üzərindəki qələbənin yubiley mərasiminə dəvət almasını əsaslandırmaq çətin deyil. Amma Rusiyanın informasiya məkanında özü də Rusiya ziyalılarını da cəlb etməklə erməni nasistlərinin qəhrəmanlaşdırılmasına Moskvanın reaksiya verməməsi bir çox suallar doğurur. Xüsusilə də indi - Rusiyanın Baltika ölkələrində faşizmə dəstək verənlərin qəhrəmanlaşdırılmasına qarşı çıxdığı bir vaxtda...

Проповедники идей армянских пособников Гитлера едут в Москву на юбилей Победы над фашизмом
Чуть больше месяца остается до празднования в Москве 70-летия Победы над фашизмом. Для участия в юбилейных торжествах приглашены руководители многих стран. И хотя из-за противостояния с Россией в связи с украинским конфликтом многие лидеры западных стран отказались приехать в Москву, главы 26 государств, а также руководители ЮНЕСКО и Совета Европы свое участие в праздничных мероприятиях уже подтвердили.
В числе приглашенных и глава Армении Серж Саргсян, что, казалось бы, вполне естественно. Во-первых, Ереван является стратегическим союзником Москвы. Во-вторых, Армения, принимавшая участие в войне против гитлеровской армии в составе СССР, сегодня официально декларирует приверженность общепринятым демократическим ценностям и правам человека. Однако и тут, оказывается, есть свое армянское "но".
Дело в том, что…
Возглавляемая С.Саргсяном национал-консервативная Республиканская партия Армении не скрывает, что придерживается нацистской идеологии "Цегакрон". Речь идет об идеологии одноименной прогитлеровской организации, которую основал в годы Второй мировой некий Гарегин Тер-Арутюнян (генерал Нжде). К его персоне мы еще вернемся. А пока стоит посмотреть, что из себя представляет его идея. Заглянем в Википедию: "Идеология цехакронизма (цегакронизма. - Ред.) делит армянство на три чувственно-сознательные части. Большинство армян представляют из себя жоховурд, то есть некое количество людей, имеющих армянские качества. Лишь малая часть армян своим чувственно-сознательным уровнем и стилем жизни выступает в качестве цеха (рода, нации). Третью же часть армянства составляют таканки.
Цехамард как представитель це`ха (рода) является лучшей частью армянской нации, цель которой - увековечение своего вида на родине - в Армении. Цехамард несет в себе армянскость и передает ее потомкам.
Жоховурд является неопределившейся и колеблющейся частью армянства. Жоховурд подвержен эффекту толпы, если находится более под влиянием таканков, нежели цехамардов.
Таканк является отступническим элементом в армянстве, это - внутренний враг рода, являющийся частью внешнего врага. Как армянин таканк - бесхребетен и не имеет чувства гордости, а как человек таканк - омерзителен".
Как видно, даже самих армян идея "Цегакрона" делит на три части - первосортных, второсортных, к которым, кстати, относится весь жоховурд (народ), и вообще презренных. А тюрков и большевиков приверженцы этой идеи так вовсе относят к органическим врагам армян.
Уроки истории
Основатель организации "Цегакрон" Гарегин Тер-Арутюнян (Нжде) является уроженцем Нахчывана. После Октябрьской революции 1917 года принялся создавать так называемую "армянскую национальную армию" для войны с азербайджанскими тюрками. Устроив кровавые этнические чистки в Ведибасаре, Восточной Анатолии и самом Нахчыване, он перебежал в Европу, а потом и в США, где в 1933 году участвовал в попытке убийства посла Турции. Там он и приступил к основанию прогитлеровской организации среди армянской диаспоры, после чего перебрался в Берлин, чтобы создать армянский легион СС. В службе фюреру Нжде был не один - с ним вместе был и некий Драстамат Канаян, возвеличиваемый сегодня в Армении как генерал Дро. "У Дро была практика и опыт убивать, не испытывая никаких угрызений совести, - на Гиммлера это производило очень сильное впечатление. Ни Дро, ни Гиммлера не беспокоило, что они и сами посылали людей на гибель. Около 30 тыс. армян откликнулись на призыв Дро и присоединились к нацистам", - пишет австрийский историк Эрик Файгл по поводу встречи Канаяна с Гиммлером.
Армянский батальон участвовал в операциях против партизан в Украине и Польше, за что получил благодарность от командующих вермахта Гитцингера и Ильгена. А носящая имя Дро зондеркоманда "Дромедар" отличилась в разведывательно-диверсионной деятельности на Северокавказском фронте. "В период оккупации г.Ростова-на-Дону в августе 1942 г. в город прибыла группа армянских националистов во главе с генералом Дро. Группа имела полномочия Гитлера на формирование добровольческого легиона из кавказских национальностей для борьбы против Советской власти, который должен был выступить для освобождения Армении от большевиков в момент вступления немецких войск в Закавказье", - говорится в хранящейся в российских архивах докладной записке Управления народного комиссариата внутренних дел Ростовской области.
Отдельного внимания заслуживает антисемитская деятельность армянских пособников Гитлера. Израильская газета The Times of Israel, популярная в Соединенных Штатах, опубликовала статью американского раввина Израиля Барука про роль армянской общины США
"До 20 тысяч армянских нацистов участвовали в преступлениях против евреев и других "неугодных" для нацистской идеологии и организации массового убийства в концлагерях. Руководителями этих армянских формирований были генерал Дро (Драстамат Канаян) и генерал Нжде (Гарегин Нжде). А в 1930-х гг. такие армяно-американские журналы, как "Хайреник", свободно пропагандировали идеологию Гитлера, называя евреев "ядовитыми элементами", тем самым оправдывая Холокост, которому они присвоили название "хирургическая операция", - пишет Барук.
Сама зондеркоманда "Дромедар" утверждала об истреблении более 20 тыс. человек в Западном Крыму. Их отчет приводится в книге ныне покойного азербайджанского историка Ровшана Мустафаева "Танго смерти". "С 16 ноября по 15 декабря 1941 года включительно расстреляно 17 645 евреев, 2504 караима, 824 цыгана и 212 партизан. Симферополь, Евпатория, Алушта, Карасубазар, Керчь и Феодосия, а также другие районы Западного Крыма очищены от евреев", - говорят документы.
Неоцегаркон и героизация нацистов
Вкратце это и есть история - та самая, которую президент России Владимир Путин считает недопустимой забывать, а тем хуже - переиначивать. "Таким преступлениям нет и не может быть срока давности, им нет ни прощения, ни забвения. Любые попытки замолчать эти события, исказить, переписать историю недопустимы и безнравственны", - заявил В.Путин по случаю 70-й годовщины освобождения от фашистов польского города Освенцим, где находился один из самых страшных лагерей смерти.
Однако сегодня проповедники идей гитлеровских генералов Дро и Нжде в лице главы Армении Сержа Саргсяна как ни в чем не бывало собираются на празднование 70-летия Победы над фашизмом. Тогда как ими же на государственном уровне осуществляются попытки героизации нацистов в Армении, а теперь и в самой России.
В Ереване именем нациста Нжде названы метро, площадь, учреждена медаль. В ранг национального героя возвеличен и Дро, в честь которого назван целый Институт стратегических исследований Минобороны Армении. Не говорим уже о героизации таких известных международных террористов, как Монте Мелконян.
Но было бы полбеды, если бы эти действия не выходили за границы самой Армении. "Большое беспокойство вызывает тот факт, что сегодня российские СМИ и культурное пространство нашей страны могут стать каналом, преподносящим преступников как героев", - пишет в этой связи российская газета "Наша версия".
Издание сообщает, что активисты армянской диаспоры устраивают регулярное паломничество на тюремное кладбище во Владимирском централе, где был похоронен Нжде, предпочитая не упоминать, разумеется, за что он был туда заключен. Поднимается даже вопрос об установке памятника Нжде. А в столице России презентуется книга "Беседы с Гарегином Нжде, или Памятник к 125-летию Нжде". "Более того, сегодня в СМИ Армении и России велась рекламная кампания фильма армянского режиссера Грача Кешишяна "Гарегин Нжде", снятого при участии известных российских киноактеров Чулпан Хаматовой и Михаила Ефремова. В этом фильме из военного преступника и пособника фашистов лепят яркий образ чуть ли не национального идола", - говорится в статье.
Попытки героизировать пособников Гитлера вызвали возмущение и ветеранов Второй мировой войны, которые обратились к президенту России Владимиру Путину с просьбой предотвратить использование российских ресурсов для отбеливания фашистских преступников. "Нас огорчает то, что в стране, которая является правопреемницей Советского Союза, восхваляются фашистские пособники и предатели. Хотя именно Россия всегда активно выступает против переписывания истории, искажения реалий Второй мировой войны", - возмущаются ветераны. Реакция людей, которые проливали кровь в войне против фашизма, понятна. Героизация таких военных преступников, как Нжде и Дро, оскорбляет память людей, погибших в этой войне. Особенно когда создание этого культа является государственной политикой Армении.
Приглашение главы этой страны на мероприятия по случаю юбилея Победы над фашизмом официально обосновать нетрудно. Но отсутствие реакции Москвы на создание масштабного культа армянских нацистов в российском информационном пространстве, с вовлечением российской интеллигенции вызывает множество вопросов. Особенно в условиях, когда Россия выступает против героизации гитлеровских приспешников в странах Балтии.