Erməni cəmiyyətinin Azərbaycanla münaqişəni haqlı olaraq özününkü hesab etməməsi İrəvana məğlubiyyət vəd edir
Dağlıq Qarabağ sanki 1990-cı illərin əvvəllərinə qayıdır. Münaqişə zonasında yeni qeyri-sabitlik müşahidə edilməkdədir. Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi, demək olar ki, hər gün işğal edilmiş ərazilərdəki düşmənin silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mövqelərini atəşə tutması (son günlər, hətta irikalibrli pulemyotlardan) və diversiya həmlələri haqqında məlumat yayır. Amma etiraf etmək lazımdır ki, bu gün baş verən hadisələr 20 il əvvəlkindən tamamilə fərqlənir.
2015-ci ilin əvvəlindən Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhə xəttində böyük itkilər veriblər. Dəqiq rəqəmlər açıqlanmasa da, bu sahədə monitorinqlə məşğul olan QHT-lərin hesablamalarına görə, real itkilər rəsmi açıqlamalardakından qat-qat çoxdur. Yalnız mart ayının əvvəlindən təmas xəttində ermənilər 20-dən artıq hərbçisini itirib, onlardan 20-si martın 19-da Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi istiqamətində düşmənin Azərbaycan mövqelərinə hücum cəhdi zamanı məhv edilib.
Ölənlər haqqında məlumatı gizli saxlamaq üçün əlindən gələni edən erməni tərəfinin iddiasına görə, guya onların itkiləri 5 dəfə az olub. Hərçənd, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi diversantların məhv edilməsi videokadrlarını yaydıqdan sonra qarşı tərəf susmalı oldu.
Yeri gəlmişkən, ermənilərin özləri belə öz hərbçilərini atəşkəsi pozmaqda ittiham edirlər. Erməni telekanallarında yayımlanan süjetdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaşayan erməni sakinlər bildirirlər ki, atəşkəsi məhz erməni hərbçiləri pozurlar, Azərbaycan tərəfinin cavab atəşi isə əhalini sakit yaşamaq imkanından məhrum edir.
Erməni tərəfinin son diversiyasından sonra ajiotaj aradan qalxmamış, cəmi bir neçə gün sonra erməniləri məyus edən daha bir hadisə baş verdi: Qarabağdakı erməni silahlı qüvvələrinin hərbçisi 24 yaşlı Andranik Qriqoryan silahını ataraq Azərbaycan tərəfə keçib. Sonradan o, öz addımını Ermənistan SQ-nin hərbi hissələrində hökm sürən dəhşətli vəziyyətlə izah edib. "Bu cür həyatdan bezənlər və bu tərəfə keçmək istəyənlər çoxdur. Amma açıq deyirəm, onlar buna cəsarət etmirlər, çünki bu tərəfdə onları nə gözlədiyini bilmirlər. Buradan əllərində silah tutmağa məcbur edilən yoldaşlarıma müraciət edirəm - azərbaycanlılar illərboyu cinayətkar hakimiyyətin bizə təqdim etdiyi kimi deyillər. Nə qədər gec deyil, mənim kimi edin", - deyə Qriqoryan bildirib.
Ermənistanda və separatçı Dağlıq Qarabağda bu fərarilik faktını illərboyu adət etdikləri kimi, "səhnələşdirilmiş tamaşa" adlandırdılar, amma Qriqoryanın valideynlərinin açıqlamaları hər şeyi alt-üst etdi. Onlar açıq şəkildə bildiriblər ki, oğulları hərbi xidmətdə ciddi problemlərlə üzləşirdi və bu haqda hərbi hissənin komandanlığına məlumat verilmişdi. Andranikin anası danışır ki, sonuncu dəfə evə gələndə oğlu kefsiz idi, valideynlərinin sorğu-suallarına isə cavab vermirdi.
Valideynlərin bu etirafları, təbii ki, ölkənin hərbi rəhbərliyinin planlarını pozdu və onsuz da oğlu ilə bağlı kolliziyadan pərt olmuş atanı istintaq orqanlarına çağırmağa başladılar. Müdafiə naziri Seyran Ohanyan isə hərbi hissələrdəki dözülməz vəziyyət haqqında deyilənləri təkzib etmək üçün erməni hərbçinin hərəkəti ilə bağlı müxtəlif bəhanələr gətirməkdədir: "Erməni hərbçinin Azərbaycan tərəfə keçməsinin səbəbini onun ailə vəziyyətində axtarmaq lazımdır". Baş vermiş fərariliklə bağlı cinayət işi qaldırılıb və daxili təhqiqat aparılır.
Təbii ki, nazirin sözləri hiddətlə qarşılanıb, özü də yalnız Qriqoryanlar ailəsində yox. Hərbi xidmətdə ölmüş əsgərlərin valideynləri Ermənistan prezidentinin iqamətgahı qarşısında etiraz aksiyası keçiriblər. Onlar nazirin Andranik Qriqoryanın ailəsinin ünvanına səsləndirdiyi ittihamlara etirazlını bildiriblər, övladlarının ölüm faktları ilə bağlı izahat istəyiblər və ordudakı özbaşınalıq hallarının araşdırılmasını, əsgərlərin isə yemək və paltarla təmin olunmasını tələb ediblər.
Bu hadisələrdən az sonra Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənov cəbhə bölgəsinə baş çəkib və bir sıra bəyanatlar səsləndirib. Təmas xəttindəki vəziyyəti şərh edən nazir bildirib ki, düşmən təlaş içindədir: "Biz onlara elə zərbələr endiririk ki, onlar qorxub qaçırlar. Onlar cəbhədə xidmət çəkmək istəmirlər, səngərləri qoyub qaçırlar. İndi düşmən postlarda mülki şəxsləri yerləşdirməyə məcbur olur".
Z.Həsənov, həmçinin bəyan edib ki, Azərbaycan Ordusu bir zərbə ilə düşmən qüvvələrinin 70 faizini məhv etməyə qadirdir.
Bu cür bəyanatların səslənməsi təsadüfi deyil.
Məlum olduğu kimi, Sarqsyan rejiminin indiyədək hakimiyyətdə qalmasına kömək edən yeganə vasitə "Qarabağ kartı"dır. Qarabağ cəbhəsində vəziyyəti gərginləşdirməklə rejim, ənənəvi olaraq, əhalinin gözündə "xarici düşmən"dən gələn təhlükəni şişirdir, bununla da xalqın diqqətini daxili sosial-iqtisadi problemlərdən yayındırır. Sarqsyanın ölkənin Aİİ-yə üzvlüyündən sonra xalqın daha yaxşı yaşayacağı, ölkənin isə bölgədəki mövqelərini möhkəmlədəcəyi haqqında bəyanatları onu erməni ictimaiyyətinin gözündə qaldırmayıb. Aİİ-yə daxil olan ölkə liderlərinin son sammitində yalnız Rusiya, Qazaxıstan və Belarus prezidentləri iştirak ediblər, erməni tərəfinə isə heç dəvət də göndərilməyib. Bu, adi erməni vətəndaşlarına əyani şəkildə göstərdi ki, prezidentlərinin növbəti addımı ölkənin xaricdən asılılığını nəinki azaltmadı, əksinə, daha da artırdı. Və bu gün Ermənistanın yeni ittifaqdakı gələcəyi ölkənin özünün iştirakı olmadan müzakirəyə çıxarılır.
İndi Qarabağ cəbhəsindən Ermənistana daşınan tabutların sayı artdıqca, Sarqsyanın mövqeyi daha da laxlamağa başlayıb. Əsgər analarının aksiyası prezidentin devrilməsinə yönəlmiş etirazların yalnız başlanğıcıdır. Bu yaxınlarda Azərbaycanın Ali Baş Komandanı İlham Əliyev tam haqlı bir sual səsləndirmişdi: "Erməni əsgəri Ağdamda və digər Azərbaycan torpaqlarında nə gəzir?!". Yəqin ki, indi oğulları, qardaşları, ərləri Ermənistandan kənarda, yad torpaqda, yad müharibədə həlak olan ermənilər də bu sualı özlərinə tez-tez verirlər.
Sarqsyanın bir alternativi var - Azərbaycan ərazilərindən qoşunların çıxarılması. Və bu gün Ermənistan prezidenti və onun ətrafı bu haqda daha ciddi şəkildə düşünməlidirlər. Təmas xəttindəki son hadisələr göstərir ki, Azərbaycan rəhbərliyinin torpaqların işğalı ilə bağlı səbrin tükəndiyi haqqında bəyanatları spiçrayterlərin sevimli fəndi deyil. Ermənilərdən fərqli olaraq, azərbaycanlılar üçün Qarabağ uğrunda müharibə - azadlıq müharibəsidir, bu isə hərbi ruhu yüksəldən əsas motivdir. Üstəlik, orduların texniki təminatı da qələbənin əsas səbəblərindən biri sayılır və Ermənistanın müdafiə naziri bunu anlamaya bilməz. Əks halda, o, bu yaxınlarda "İstənilən ölkədən istənilən silahın nəqli Ermənistanı narahat edir" bəyanatını səsləndirməzdi. S. Ohanyanın dünya ədəbiyyatını yaxından bildiyinə şübhə edirik, amma hər halda, yəqin ki, rus klassiklərindən olan Anton Pavloviç Çexovun məşhur fikri ilə tanışdır: divardan asılmış tüfəng də gec-tez atəş açacaq...

Укоренение в армянском обществе именно такого восприятия конфликта с Азербайджаном грозит Еревану проигрышем
Нагорный Карабах словно вернулся к началу 1990-х. В зоне конфликта опять неспокойно. Практически ежедневно в сводках Минобороны Азербайджана сообщается, что вооруженные силы противника, обосновавшиеся на чужих землях, по нескольку десятков раз за день обстреливают азербайджанские позиции, в последние дни - даже из крупнокалиберных пулеметов, а также предпринимают диверсионные вылазки. Однако от событий 20-летней давности ситуация в зоне конфликта отличается с точностью до наоборот.
С начала 2015 года вооруженные силы Армении понесли большие потери на линии фронта. Точное количество не известно, однако НПО, проводящие мониторинги в этой области, заявляют, что реальные потери намного больше официальных. Только с начала марта на линии соприкосновения войск армяне потеряли более двух десятков военнослужащих, из них 20 стали жертвами предпринятого 19 марта нападения на азербайджанские позиции, совершенного в направлении села Гюлистан Геранбойского района.
Армянская сторона всячески пыталась утаить реальные данные о числе погибших и заявила о том, что ее потери были в пять раз меньше. Впрочем, утверждать об этом так рьяно она перестала после того, как Минобороны Азербайджана обнародовало видеокадры ликвидации диверсантов.
Кстати, сами армяне обвиняют в нарушении перемирия своих военных. В сюжете, продемонстрированном на их телеканалах, армянские жители оккупированных территорий Азербайджана рассказали, что первыми стрелять начинают именно армянские военные, а ответный огонь азербайджанской стороны не дает спокойной жизни населению.
Не успел спасть ажиотаж по поводу последней диверсии армянской стороны, как спустя всего несколько дней случилось еще одно событие, также не в пользу Еревана. Военнослужащий армянских сил в Карабахе 24-летний Андраник Григорян, несший здесь службу, оставил оружие и боеприпасы на боевой позиции и перешел на азербайджанскую сторону. Позднее свои действия армянский контрактник обосновал ужасным положением, царящим в частях ВС Армении. "Есть много людей, которые, как и я, устали от такой жизни и хотят перейти на эту сторону. Но скажу откровенно, что они не рискуют сделать этого, так как не знают, что их здесь ожидает. Хочу обратиться отсюда к своим товарищам, вынужденным держать в руках оружие: азербайджанцы вовсе не такие, какими их годами представляет нам преступная власть. Пока не поздно, поступите как я", - призвал Григорян.
В Армении и сепаратистском Нагорном Карабахе признания перебежчика по отработанной годами привычке хором назвали "срежиссированной инсценировкой", но вдруг этот унисон испортили признания родителей Григоряна. Они прямо заявили, что у их сына в ходе службы в армии были проблемы, и он сообщил об этом командованию воинской части. Мать Андраника сказала, что во время последнего приезда домой сын был без настроения, на их вопросы о том, почему он в плохом настроении, не отвечал. Это признание никак не входило в расчет военного руководства страны, и отца армянского перебежчика, и без того удрученного произошедшей с сыном коллизией, затаскали по следственным органам.
Министр обороны Сейран Оганян поступок армянского военного готов был объяснить чем угодно, но только не плачевным состоянием дел в доверенной ему сфере: "Причину поступка перешедшего на днях на сторону Азербайджана армянского военнослужащего нужно искать в его семейных обстоятельствах". По делу перебежчика назначено служебное следствие, возбуждено уголовное дело.
Разумеется, слова министра вызвали возмущение, причем не только в семье А.Григоряна. Родители погибших в армии армянских солдат провели акцию протеста перед зданием администрации президента Армении. Протестующие выразили озабоченность тем, что министр обороны обвинил семью солдата Андраника Григоряна, перешедшего на азербайджанскую сторону добровольно, и потребовали разъяснений причин смерти своих детей, создания дисциплины и устранения неразберихи в армии, а также обеспечения солдат едой и одеждой.
Вскоре после всех этих событий на передовой министр обороны Азербайджана Закир Гасанов посетил прифронтовую зону, сделав там ряд заявлений. Говоря о ситуации на линии фронта, он отметил, что враг уже находится в смятении: "Мы наносим им такие удары, что они, испугавшись, бегут. Они не хотят служить на фронте, убегают, бросая окопы. Теперь врагу приходится размещать на постах гражданских". Он также заявил, что азербайджанская армия способна одним ударом уничтожить 70% сил врага.
Подобные заявления не делаются просто так. Хорошо известно, что "карабахская карта" до сих пор является единственным средством, позволяющим режиму Саргсяна оставаться у власти. Нагнетанием напряженности на карабахском фронте этот режим традиционно подогревает угрозу со стороны "внешнего врага" в глазах населения, тем самым отводя внимание своих граждан от текущих социально-экономических проблем, сулящих армянам еще более безрадостное будущее. Саргсяна в глазах все более раздраженной армянской общественности не реабилитировало и заверение, что теперь, после вступления Армении в Евразийский союз, армяне будут жить лучше, а страна упрочит свои позиции в регионе. На последний саммит лидеров входящих в ЕЭАС России, Казахстана и Беларуси армянская сторона вообще приглашена не была. Это наглядно показало простым армянам, что очередной шаг их президента не только не высвободил страну от внешней зависимости, но еще больше усилил ее, и будущее их страны в новом для них интеграционном объединении, как и прежде, будет определяться без их участия.
Теперь же, когда в Армению потекли рекой гробы с карабахского фронта, положение Саргсяна стало совсем шатким. Акция протеста солдатских матерей - это только первая ласточка грядущих протестов в поддержку свержения президента. "Что делает армянский солдат в Агдаме и на других азербайджанских землях?!" - возмутился недавно Верховный Главнокомандующий Азербайджана Ильхам Алиев. Этот вопрос сегодня наверняка все чаще задают себе армяне, все те, чьи сыновья, братья, мужья служат и гибнут за пределами Армении, в чужой войне, на чужой земле.
Альтернатива у Саргсяна все та же - вывод войск с территории Азербайджана. И сегодня армянский президент и его окружение должны задуматься об этом как никогда серьезно. Последние события на линии соприкосновения показали, что заявление азербайджанского руководства, что его терпение в решении проблемы оккупации земель не безгранично, не является лишь излюбленным приемом спичрайтеров. В отличие от армян для азербайджанцев война за Карабах - освободительная, а это лучшая мотивация для подъема духа. И потом, техническое обеспечение армии все же является одним из важных слагаемых победы, и армянский министр обороны не может этого не знать. Иначе бы он не заявил недавно, что "Армению беспокоят поставки любого оружия из любой страны". С.Оганяна сложно отнести к большим знатокам мировой литературы, но он наверняка хорошо знаком с высказыванием одного из русских классиков Антона Павловича Чехова: "Если на стене висит ружье, то оно когда-нибудь выстрелит".