Erməni cəmiyyətinin Azərbaycanla münaqişəni haqlı olaraq özününkü hesab etməməsi İrəvana məğlubiyyət vəd edir
Dağlıq Qarabağ sanki 1990-cı illərin əvvəllərinə qayıdır. Münaqişə zonasında yeni qeyri-sabitlik müşahidə edilməkdədir. Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi, demək olar ki, hər gün işğal edilmiş ərazilərdəki düşmənin silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mövqelərini atəşə tutması (son günlər, hətta irikalibrli pulemyotlardan) və diversiya həmlələri haqqında məlumat yayır. Amma etiraf etmək lazımdır ki, bu gün baş verən hadisələr 20 il əvvəlkindən tamamilə fərqlənir.
2015-ci ilin əvvəlindən Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhə xəttində böyük itkilər veriblər. Dəqiq rəqəmlər açıqlanmasa da, bu sahədə monitorinqlə məşğul olan QHT-lərin hesablamalarına görə, real itkilər rəsmi açıqlamalardakından qat-qat çoxdur. Yalnız mart ayının əvvəlindən təmas xəttində ermənilər 20-dən artıq hərbçisini itirib, onlardan 20-si martın 19-da Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi istiqamətində düşmənin Azərbaycan mövqelərinə hücum cəhdi zamanı məhv edilib.
Ölənlər haqqında məlumatı gizli saxlamaq üçün əlindən gələni edən erməni tərəfinin iddiasına görə, guya onların itkiləri 5 dəfə az olub. Hərçənd, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi diversantların məhv edilməsi videokadrlarını yaydıqdan sonra qarşı tərəf susmalı oldu.
Yeri gəlmişkən, ermənilərin özləri belə öz hərbçilərini atəşkəsi pozmaqda ittiham edirlər. Erməni telekanallarında yayımlanan süjetdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaşayan erməni sakinlər bildirirlər ki, atəşkəsi məhz erməni hərbçiləri pozurlar, Azərbaycan tərəfinin cavab atəşi isə əhalini sakit yaşamaq imkanından məhrum edir.
Erməni tərəfinin son diversiyasından sonra ajiotaj aradan qalxmamış, cəmi bir neçə gün sonra erməniləri məyus edən daha bir hadisə baş verdi: Qarabağdakı erməni silahlı qüvvələrinin hərbçisi 24 yaşlı Andranik Qriqoryan silahını ataraq Azərbaycan tərəfə keçib. Sonradan o, öz addımını Ermənistan SQ-nin hərbi hissələrində hökm sürən dəhşətli vəziyyətlə izah edib. "Bu cür həyatdan bezənlər və bu tərəfə keçmək istəyənlər çoxdur. Amma açıq deyirəm, onlar buna cəsarət etmirlər, çünki bu tərəfdə onları nə gözlədiyini bilmirlər. Buradan əllərində silah tutmağa məcbur edilən yoldaşlarıma müraciət edirəm - azərbaycanlılar illərboyu cinayətkar hakimiyyətin bizə təqdim etdiyi kimi deyillər. Nə qədər gec deyil, mənim kimi edin", - deyə Qriqoryan bildirib.
Ermənistanda və separatçı Dağlıq Qarabağda bu fərarilik faktını illərboyu adət etdikləri kimi, "səhnələşdirilmiş tamaşa" adlandırdılar, amma Qriqoryanın valideynlərinin açıqlamaları hər şeyi alt-üst etdi. Onlar açıq şəkildə bildiriblər ki, oğulları hərbi xidmətdə ciddi problemlərlə üzləşirdi və bu haqda hərbi hissənin komandanlığına məlumat verilmişdi. Andranikin anası danışır ki, sonuncu dəfə evə gələndə oğlu kefsiz idi, valideynlərinin sorğu-suallarına isə cavab vermirdi.
Valideynlərin bu etirafları, təbii ki, ölkənin hərbi rəhbərliyinin planlarını pozdu və onsuz da oğlu ilə bağlı kolliziyadan pərt olmuş atanı istintaq orqanlarına çağırmağa başladılar. Müdafiə naziri Seyran Ohanyan isə hərbi hissələrdəki dözülməz vəziyyət haqqında deyilənləri təkzib etmək üçün erməni hərbçinin hərəkəti ilə bağlı müxtəlif bəhanələr gətirməkdədir: "Erməni hərbçinin Azərbaycan tərəfə keçməsinin səbəbini onun ailə vəziyyətində axtarmaq lazımdır". Baş vermiş fərariliklə bağlı cinayət işi qaldırılıb və daxili təhqiqat aparılır.
Təbii ki, nazirin sözləri hiddətlə qarşılanıb, özü də yalnız Qriqoryanlar ailəsində yox. Hərbi xidmətdə ölmüş əsgərlərin valideynləri Ermənistan prezidentinin iqamətgahı qarşısında etiraz aksiyası keçiriblər. Onlar nazirin Andranik Qriqoryanın ailəsinin ünvanına səsləndirdiyi ittihamlara etirazlını bildiriblər, övladlarının ölüm faktları ilə bağlı izahat istəyiblər və ordudakı özbaşınalıq hallarının araşdırılmasını, əsgərlərin isə yemək və paltarla təmin olunmasını tələb ediblər.
Bu hadisələrdən az sonra Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənov cəbhə bölgəsinə baş çəkib və bir sıra bəyanatlar səsləndirib. Təmas xəttindəki vəziyyəti şərh edən nazir bildirib ki, düşmən təlaş içindədir: "Biz onlara elə zərbələr endiririk ki, onlar qorxub qaçırlar. Onlar cəbhədə xidmət çəkmək istəmirlər, səngərləri qoyub qaçırlar. İndi düşmən postlarda mülki şəxsləri yerləşdirməyə məcbur olur".
Z.Həsənov, həmçinin bəyan edib ki, Azərbaycan Ordusu bir zərbə ilə düşmən qüvvələrinin 70 faizini məhv etməyə qadirdir.
Bu cür bəyanatların səslənməsi təsadüfi deyil.
Məlum olduğu kimi, Sarqsyan rejiminin indiyədək hakimiyyətdə qalmasına kömək edən yeganə vasitə "Qarabağ kartı"dır. Qarabağ cəbhəsində vəziyyəti gərginləşdirməklə rejim, ənənəvi olaraq, əhalinin gözündə "xarici düşmən"dən gələn təhlükəni şişirdir, bununla da xalqın diqqətini daxili sosial-iqtisadi problemlərdən yayındırır. Sarqsyanın ölkənin Aİİ-yə üzvlüyündən sonra xalqın daha yaxşı yaşayacağı, ölkənin isə bölgədəki mövqelərini möhkəmlədəcəyi haqqında bəyanatları onu erməni ictimaiyyətinin gözündə qaldırmayıb. Aİİ-yə daxil olan ölkə liderlərinin son sammitində yalnız Rusiya, Qazaxıstan və Belarus prezidentləri iştirak ediblər, erməni tərəfinə isə heç dəvət də göndərilməyib. Bu, adi erməni vətəndaşlarına əyani şəkildə göstərdi ki, prezidentlərinin növbəti addımı ölkənin xaricdən asılılığını nəinki azaltmadı, əksinə, daha da artırdı. Və bu gün Ermənistanın yeni ittifaqdakı gələcəyi ölkənin özünün iştirakı olmadan müzakirəyə çıxarılır.
İndi Qarabağ cəbhəsindən Ermənistana daşınan tabutların sayı artdıqca, Sarqsyanın mövqeyi daha da laxlamağa başlayıb. Əsgər analarının aksiyası prezidentin devrilməsinə yönəlmiş etirazların yalnız başlanğıcıdır. Bu yaxınlarda Azərbaycanın Ali Baş Komandanı İlham Əliyev tam haqlı bir sual səsləndirmişdi: "Erməni əsgəri Ağdamda və digər Azərbaycan torpaqlarında nə gəzir?!". Yəqin ki, indi oğulları, qardaşları, ərləri Ermənistandan kənarda, yad torpaqda, yad müharibədə həlak olan ermənilər də bu sualı özlərinə tez-tez verirlər.
Sarqsyanın bir alternativi var - Azərbaycan ərazilərindən qoşunların çıxarılması. Və bu gün Ermənistan prezidenti və onun ətrafı bu haqda daha ciddi şəkildə düşünməlidirlər. Təmas xəttindəki son hadisələr göstərir ki, Azərbaycan rəhbərliyinin torpaqların işğalı ilə bağlı səbrin tükəndiyi haqqında bəyanatları spiçrayterlərin sevimli fəndi deyil. Ermənilərdən fərqli olaraq, azərbaycanlılar üçün Qarabağ uğrunda müharibə - azadlıq müharibəsidir, bu isə hərbi ruhu yüksəldən əsas motivdir. Üstəlik, orduların texniki təminatı da qələbənin əsas səbəblərindən biri sayılır və Ermənistanın müdafiə naziri bunu anlamaya bilməz. Əks halda, o, bu yaxınlarda "İstənilən ölkədən istənilən silahın nəqli Ermənistanı narahat edir" bəyanatını səsləndirməzdi. S. Ohanyanın dünya ədəbiyyatını yaxından bildiyinə şübhə edirik, amma hər halda, yəqin ki, rus klassiklərindən olan Anton Pavloviç Çexovun məşhur fikri ilə tanışdır: divardan asılmış tüfəng də gec-tez atəş açacaq...

This particular perception of the conflict with Azerbaijan, which established roots in the Armenian society, threatens Yerevan with a defeat
It is as though Nagornyy Karabakh is back in the early 1990s. The conflict zone is restless again. Almost every day the Azerbaijani Defence Ministry reports that the enemy's armed forces, who settled in lands that are not theirs, shell Azerbaijani positions several dozen times a day, having even used large-calibre machine-guns in the past few days, and also carry out subversive sorties. However, the situation in the conflict zone is completely the opposite of developments that took place 20 years ago.
Since the start of the year 2015, the Armenian armed forces have suffered heavy losses at the front line. The precise number is not known, but NGOs that monitor the area argue that the actual losses are much higher in number than stated officially. Since the beginning of March alone, Armenians have lost more than two dozen soldiers at the line of contact. Twenty of them were victims of a 19 March attack on Azerbaijani positions, carried out near the village of Gulustan in Goranboy District.
The Armenians thoroughly tried to conceal the actual number of the killed ones and said that their losses were five times fewer. However, they stopped making these ardent claims after the Azerbaijani Defence Ministry publicized footage of the elimination of the saboteurs.
Incidentally, the Armenians blame their own military for the cease-fire violation. A video report aired by their TV channels showed Armenians who live in Azerbaijan's occupied lands saying that it was Armenian soldiers who started shooting, and return fire from Azerbaijan does not let the population live a quiet life.
Even before the stir around the latest act of sabotage by Armenia subsided, just a few days later, one more development took place, not in Yerevan's favour either. A soldier of the Armenian forces in Nagornyy Karabakh, Andranik Grigoryan, 24, who was doing his military service in Karabakh, left his weapons and ammunition at his combat position and defected to Azerbaijan. Later, the Armenian contract soldier explained that he had done so because of the horrible situation in Armenian army units. "There are many people who, like me, are tired of this kind of a life and want to defect to this side. But, speaking frankly, they do not take the risk of doing so because they do not know what awaits them here. I want to tell, from here, to my comrades who are having to hold weapons in their hands that Azerbaijanis are not the way our criminal authorities have told us for years at all. Do as I have done, before it is too late," Grigoryan said.
Through a habit established over years, Armenia and breakaway Nagornyy Karabakh unanimously described the defector's confessions as "an orchestrated hoax". However, Grigoryan's parents suddenly made confessions that spoilt this unanimity. They directly said that during his army service their son had problems and he reported them to the command of his military unit. Andranik's mother said that during his most recent visit home he was in bad mood and would not answer when they asked him why. The country's military leadership did not expect this kind of a confession, and they dragged through investigative bodies the father of the Armenian defector, who was upset about what happened to his son anyway.
Defence Minister Seyran Ohanyan was willing to provide any kind of explanation regarding the actions of the Armenian soldier, except for saying that the reason was the sorrowful state of affairs in the army: "The reason for the actions of the Armenian soldier who defected to Azerbaijan several days ago should be looked for in his family circumstances." An internal investigation and criminal proceedings have been launched regarding the defector.
Certainly, the minister's statements caused outrage, and not only in Andranik Grigoryan's family. The parents of Armenian soldiers who died in the army held a protest outside the Armenian Presidential Administration. The protesters expressed concern that the minister of defence had accused the family of soldier Andranik Grigoryan, who had defected to Azerbaijan voluntarily. They demanded an explanation as to why their children had died, and that discipline be established and the mess be eliminated in the army, and that soldiers be provided with food and clothes.
Soon after all these developments at the front line, Azerbaijani Defence Minister Zakir Hasanov visited the front-line zone and made several statements there. Speaking about the situation at the front line, he said that the enemy is in turmoil already: "We are carrying out such strikes on them that they are frightened and are fleeing. They do not want to serve at the front, and they flee, leaving their trenches. The enemy is now having to put civilians at the positions." He also said that the Azerbaijani army is capable of killing 70 per cent of the enemy's forces in one strike.
These kinds of statements are not made without reason. It is well known that the "Karabakh card" has so far been the only thing allowing the Sargsyan regime to retain power. By heightening tension at the Karabakh front, this regime traditionally warms up the threat from "foreign enemy" in the eyes of the population, thereby diverting the attention of its citizens from current socio-economic problems that promise Armenians an even bleaker future. The assurance that now, after Armenia's accession to the Eurasian Union, Armenians will live a better life and the country will strengthen its positions in the region has also not rehabilitated Sargsyan in the eyes of the increasingly more annoyed Armenian public. Armenia was not even invited to the most recent summit of the leaders of Russia, Kazakhstan and Belarus, which are the members of the Eurasian Economic Union. This clearly shows to ordinary Armenians that the latest move by their president not only did not free the country from foreign dependence but even made this dependence stronger, and the future of their country in the integration association, which is a new thing for them, will continue to be determined without their engagement.
Now that coffins from the Karabakh front have started to flow into Armenia like a river, Sargsyan's position has become absolutely shaky. The protest held by soldiers' mothers is just the first sign of upcoming protests in support of toppling the president. "What is the Armenian soldier doing in Agdam and other Azerbaijani lands?!" Azerbaijan's commander-in-chief Ilham Aliyev said recently, outraged. Armenians - all those whose sons, brothers, and husbands are serving and dying outside Armenia, in somebody else's war, in somebody else's land - are surely asking themselves this question increasingly more often now.
The alternative that Sargsyan has is the same - to withdraw troops from Azerbaijani territory. Today, the Armenian president and his retinue should give this a think as serious as never before. Latest developments at the contact line showed that the statements by the Azerbaijani leadership that its patience in resolving the problem of occupation of the lands is not limitless are not just a technique that [the Azerbaijani president's] speechwriters love. In contrast to the Armenians, for Azerbaijanis war for Karabakh is a liberation war, and this is the best kind of a motivation to lift their spirits. Also, technical support for the army still is one of important components of victory, and the Armenian minister of defence cannot but know this. Otherwise, he would not have said recently that "Armenia is concerned over supplies of any weapons from any country". It is hard to say that Ohanyan is a big connoisseur of world literature, but he is for sure well familiar with the phrase by a Russian classic, Anton Pavlovich Chekhov: "If there is a rifle hanging on the wall, it absolutely must go off at some point."