Yerli xammal bazasının yaradılması bizim istehsalçılara istənilən riskə qarşı daha dayanıqlı olmağa yardım edəcək
Azərbaycan dövləti ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən və qlobal iqtisadi böhranın mənfi təsirlərini öz fəaliyyətində hiss edən bütün iri müəssisələrə istənilən yardım və dəstəyi göstərəcək. Bunu Nazirlər Kabinetinin 2009-cu ilin 1-ci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına həsr olunmuş iclasında ölkə prezidenti İlham Əliyev bildirib. "Məsələn, bu gün alüminiumun istehsal xərcləri onun satış qiymətini üstələyir və bu səbəbdən sözügedən sahədə çalışan sahibkar zərərlə işləyir. Odur ki, alüminium, metallurgiya, kimya və digər istehsal sahələrində bizdən asılı olmayaraq meydana çıxan problemləri həll etməyə çalışmalıyıq ki, orada çalışan insanlar əməkhaqlarını ala bilsinlər", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Həqiqətən də, ötən ilin yayından ABŞ-da tüğyan edən ipoteka-maliyyə böhranı tikinti sahəsinə, həmçinin maşınqayırmaya və avtomobil sahəsinə ciddi zərbə vurub. Eyni vəziyyət gəmiçilik və dəmir yolu sahəsində də yaşanmaqdadır. Bütün bu sahələrdəki istehsal mərhələsi ilə metallurgiya müəssisələrinin fəaliyyəti birbaşa bağlıdır. Bu müəssisələrdə hazırda bütün dünya üzrə istehsalda kəskin azalma və iş yerlərinin ixtisarı müşahidə edilir.
Neft-qaz bölməsinin intensiv inkişafı və son illərin tikinti bumu Azərbaycanda metallurgiya sənayesinin dirçəldilməsi üçün əlverişli şərait yaradıb. Ancaq bütün bu illər ərzində yüksək bazar tələbatı olmasına baxmayaraq, yerli şirkətlər lazım olan miqdarda polad və yayma istehsalını təşkil edə bilməyiblər və bunun əsas səbəbi ölkədə filizdən dəmir konsentrantı emalı üzrə müəssisənin olmamasından qaynaqlanır. Bu ildən başlayaraq isə sahəyə qlobal iqtisadi böhranın nəticələri - dünya bazarında polad yaymaya tələbatın azalması və qiymətlərin düşməsi, həmçinin bizim ölkədə tikinti səviyyəsinin müəyyən qədər azalması da təsir göstərməyə başlayıb.
Tələbatın azalması
Ötən ilin yayından ABŞ-da tüğyan edən ipoteka-maliyyə böhranı payızda artıq daha çox sayda ölkəni və iqtisadiyyat sahələrini əhatə etməyə başladı. Ən çox zərər çəkənlər tikinti, maşınqayırma və avtomobil sahələri oldu, gəmiqayıranların və dəmiryolçuların da sifarişləri azaldı. Bu sahələrin istehsal dövriyyəsi birbaşa metallurgiya müəssisələri ilə bağlıdır və nəticədə bu müəssisələrdə bütün dünya üzrə məhsul istehsalı azalıb, işçilərin kütləvi ixtisarı müşahidə edilir.
Belə ki, 2008-ci ilin noyabr-dekabr aylarında Rusiyanın poladtökmə və yayma məhsulları sahəsində son 10 il üzrə ən yüksək azalma müşahidə edilib. Bu barədə "Financial Times" məlumat verir. 2009-cu ilin yanvar ayında istehsalın ümumi azalması 16% təşkil edib və "ən çox düşənlər" siyahısında bütün dünya üzrə sifarişləri olmaması üzündən istehsal həcmlərini azaltmağa məcbur olmuş Rusiya metallurgiya sənayesinin də adı var. Bu ilin birinci rübünün yekunlarına görə, adı çəkilən ölkənin dörd böyük müəssisəsi - "Evraz", Maqnitoqorsk Metallurgiya Kombinatı (MMK), "Severstal", Novolipetsk Metallurgiya Kombinatı (NLMK) istehsal həcmlərini orta hesabla üç dəfə azaldıblar.
Ukraynada isə vəziyyət daha da pisdir. Metal yaymasında dünya qiymətlərinin düşməsi, öz məhsullarını daha aşağı qiymətlərlə satan Çin və Rusiya istehsalçılarının rəqabəti, metallurgiya böhranına gətirib. Ukraynanın metallurgiya kombinatları istehsal həcmlərini kəskin azaltmağa məcbur olublar. 36 domna sobasından artıq 20-si işləmir, aylıq metal buraxılışı göstəricisi isə son dörd il üzrə ən aşağı səviyyəyə düşüb. Dünya iqtisadi böhranı qonşu Gürcüstanın Rustavi şəhərindəki metallurgiya müəssisələrinə də təsir göstərib. Alıcı olmaması üzündən orada boru yayma və xırda çeşid məhsulları buraxılışı tam dayandırılıb.
Oxşar proseslər postsovet məkanının əksər inkişaf etmiş iqtisadiyyatlarında, həmçinin Çində və Hindistanda da müşahidə edilib. Yaponiya da ağır böhran keçirir, onun yüksək tenxnologiyalı metallurgiyası bütövlükdə qıraqdan gətirilən xammaldan və ixrac konyukturasından asılıdır və dünya üzrə düşən qiymətlər Gündoğar ölkəndə poladərdənlərin şansını azaldır. Avtomobil istehsalının azalması və tikinti sektorunda baş verən böhran Amerika poladəridənlərini də çətinliyə salıb. Bütövlükdə, böhran dünya polad istehsalını dörd-beş il dala atıb və metallurgiya gözlənilmədən riskli və aşağı rentabelli sahəyə çevrilib. Ekspertlərin qiymətləndirilməsinə görə, yaranmış durum ən azı il yarım çəkəcək.
Bazarın obyektiv reallıqları
Bəs qlobal böhran şəraitində Azərbaycanın metallurgiya kompleksinin durumu necədir? Əfsuslar olsun ki, mənfi meyllər bizim ölkədən də yan keçməyib. Belə ki, "Sumqayıtda yerləşən "Azərboru" boru yayma müəssisəsi ilin əvvəlində istehsalla məşğul olan minə yaxın işçinin böyük hissəsini məcburi məzuniyyətə göndərib.
Zavodun inzibati departamentinin rəisi Mirsəlam Məmmədovun sözlərinə görə, bu addım qlobal böhranın təsiri altında atılıb. "Bizim məhsulların satışı dayandı, əsas alıcılar Rusiyada və Qazaxıstanda idi, zavodun anbarları satılmamış boru ilə doludur. Hələ ki, "Azərboru" yeni alıcılar axtarışındadır. Saziş bağlanandan sonra bütün işçilər yerlərinə qayıdacaq",- deyə o vurğulayıb.
Ölkənin aparıcı poladəritmə müəssisəsi olan "Baku Steel Company" (BSC) də oxşar duruma düşüb. "BSC"-nin mətbuat xidmətinin başçısı Namiq Əhmədov bldirir ki, məcburi dayanma istehsal üçün lazım olan səviyyədə metal qırıntısı əldə edilməməsi ilə bağlıdır. Onun sözlərinə görə, təkrar metal satanlar "BSC" tərəfindən təklif edilən topdanalış qiymətləri ilə razı deyillər. Əgər əvvəllər zavod metal qırıntısının tonunu 200 manatdan alırdısa, indi 115 manat təklif eir. Bu, zavodun satdığı armaturun qiymətinin düşməsi ilə bağlıdır. Əvvəllər zavod artmaturun tonunu təxminən 1100 manatdan təklif edirdi, indi qiymət təxminən 620 manata düşüb. Yayma məhsullarının qiymətinin düşməsi ölkənin tikinti sektorunda tələbatın azalması, həmçinin Rusiya və Ukraynadan idxal edilən armaturun həddindən ucuzlaşması ilə bağlıdır.
Maraqlıdır ki, xammal çatışmazlığına və "BSC"dəki mütəmadi boşdayanmalara baxmayaraq, ötən il burada 200,5 min ton polad əridilib və 193,1 min ton armatur istehsal edilib. 2007-ci ildə də təxminən bu həcmdə məhsul istehsal edilmişdi. Ancaq metal qırıntısının çatışmazlığı bu il müəssisənin 350 min ton polada bərabər olan layihə gücünə çıxmasına imkan verməyib. Bu il də istisna olmayacaq, hazırda müəssisəyə sutkada orta hesabla 350-500 ton təkrar metal daxil olur, amma zavodun tam gücü ilə işləməsi üçün ən azı gündə 1,5 min ton metal qırıntısı lazımdır.
Tam mərhələlilik çatışmır
Azərbaycan metallurqlarının başlıca problemi ölkədə metallurgiya istehsalında tam mərhələliyin hələ ki, yaradılmamasındadır. Yerli poladəridənlər xammal kimi metal qırıntısı istifadə etmək məcburiyyətindədirlər və onun çatışmazlı artıq neçənci dəfədir ki, ciddi problemlərə səbəb olur. 2001-ci ildə qara və əlvan metal qırıntısının ixracının müvəqqəti dayandırılmasına baxmayaraq, təkrar metal bazarında gedən sərt rəqabət ona gətirdi ki, 2005-2007-ci illərdə tədarükçülər yararlı metal qırıntısını getdikcə daha yüksək qiymətə almağa başladıdılar. Bu, daha çox təkrar metalın xaricdə də bahalaşması və artıq 2007-ci ildə tonunun qiymətinin $280-ı ötməsi ilə bağlıdır.
İndi isə fərqli meyl hiss edilir: dünya böhranı və enerjidaşıyıcılarının qiymətinin xeyli düşməsi hazır polad yaymaların da qiymətini azaldıb və təkrar metalla qiymət fərqini xeyli aşağı salıb. İstifadə üçün yararlı metal qırıntı ehtiyatlarının artıq istifadə edildiyi bizim ölkə üçün bu, yetənicə mənfi amildir. İş belədir ki, bu gün artıq dünya bazarlarında kəskin ucuzlaşmış polad məhsulu almaq bahalı Azərbaycan metal qırıntısına pul verib ondan rəqabətə dözümsüz yayma almaqdan daha əlverişlidir.
Açıqca görünür ki, ölkənin poladəritmə kompleksinin problemləri qəti həll tələb edir. Mütəxəssislərin fikrincə, bunun üçün bütün texnoloji zəncir formalaşdırılmalıdır. Buraya yerli yataqlardan filizin çıxarılması, onun təmizlənərək, yüksək faizli dəmir konsentratı halına salınması, həmin konsentrantdan polad əldə edilməsi daxildir.
Bizim ölkədə sənaye əhəmiyyətli dəmir filizi yataqları azdır və metallurqların yeganə ümidi hələ 1954-cü ildə yaradılmış Daşkəsən Dağ-Zənginləşdirici Kombinatının (indiki "Dashkesan Filizsaflashdirma" ASC) işinin bərpa edilməsi ilə bağlıdır. Üç il bundan qabaq bu müəssisənin səhmlərinin 99,22%-i "Det.Al Holding Limited" şirkətinə verilib və onun qarşısında öhdəlik kimi müəssisənin inkişafına üç il ərzində $235,1 mln. dollar yatırmaq qoyulub.
İnvestisiya proqramında filizin çıxarılması, ondan qranullaşdırma və ardıcıl reduksiya zavodlarında dəmir konsentrantın alınması nəzərdə tutulur. Daşkəsəndə tərkibində 64-67% dəmir olan dəmir qranulların istehsalı üzrə zavod tikmək planlaşdırılıb. Hesablamalara görə, Daşkəsənin çıxarıla bilən dəmir filizləri 250 mln. ton təşkil edir. Əgər ildə 2,5-5 mln. ton filiz çıxarılarsa, müəssisənin işi on illər boyu təmin edilmiş olar.
"Dashkesan Filizsaflashdirma" ASC-nin baş direktoru Mehmed Kaya ötən ilin sonlarında şirkətin planlarını şərh edərkən bildirib: "Biz Daşkəsəndən ildə 5 milyon ton filiz çıxarmağı planlaşdırırıq, təmizlədikdən sonra ondan ildə 1 milyon ton təmiz dəmir əldə ediləcək". Müəssisənin investisiya proqramı filiz və konsentratın istehsalı ilə yanaşı, yeni texnologiyalar tətbiq etməklə boru, tikinti armaturları, profillər və başqa yayma məhsulları buraxmağı nəzərdə tutur. İstehsal edilən məhsulun bir hissəsinin xaricdə satılması planlaşdırılırdı. Ötən il "Det.Al Holding Limited" şirkəti Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti ilə metallurgiya layihəsində AİŞ-in də pay alması barədə memorandum bağlayıb.
Bu gün dünya böhranının "Det.Al Holding Limited"in gələcək planlarına nə cür təsir etməsi barədə dəqiq bir şey demək mümkün deyil. Hələ ki, polad yaymanın dünya qiymətləri azalmaqdadır və ekspertlər sahədə istehsal artımını yalnız gələn ilin sonlarına proqnozlaşdırırlar. Oxşar durum Azərbaycanda da müşahidə edilir. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, bu ilin yanvar-mart aylarında ölkənin poladtökmə müəssisələrində istehsal ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə 34,6% azalıb. Qurum 2009-cu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda metallurgiya sahəsində 11 879 insanın işlədiyini və onların orta aylıq əməkhaqqının 346,8 manat təşkil etdiyini bildirir. Nə cür olursa olsun, yalnız tam metallurgiya tsiklinin inkişafı və ilk növbədə yerli xammal bazasının yaradılması bizim istehsalçıların istənilən cür risklərə, polad yaymanın və ya metal qırıntısının qiymətinin dəyişməsinə qarşı daha dayanıqlı olmasına imkan yaradar.

HOW STEEL IS HARDENED
The Azerbaijani state will render all kinds of assistance to large enterprises which operate on its territory and have been affected by the consequences of the global economic crisis, Azerbaijani President Ilham Aliyev said at a cabinet meeting on the socioeconomic results of the first quarter of 2009. "For example, the cost price of alimunium production is higher than its sale price, which means that enterprises of this sector are working at a loss. However, we should try to solve the problems that emerged for reasons beyond our control in the aluminium, metallurgy, chemical and other industrial sectors so that people working there can get their wages in time," Aliyev said.
Indeed, the mortgage-financial crisis in the USA which began last summer inflicted the biggest damage to the construction sector, machinery construction and automobile industry, while shipbuilders and railways also had their orders scaled back. The work of metallurgy enterprises where output has sharply fallen and mass redundancies are being made around the world is directly linked to the production cycle of all these sectors.
The intensive development of the oil and gas sector and the construction boom of recent years created favourable conditions for the rebirth of Azerbaijan's metal industry. However, despite the high demand of recent years, local companies have failed to begin manufacturing the necessary volume of steel - mainly due to the shortage of domestic capacity to produce iron concentrate from ore. This year the sector has been affected by the consequences of the global economic crisis - a slump in demand and price for rolled metal on the world market and a shrinking in the volume of construction work carried out in the country.
The slump in demand
The flywheel of the mortgagefinancial crisis in the USA, which has been spinning since last summer, had engulfed more and more countries and economic sectors by the beginning of autumn. The worst affected were the construction sector, machine construction and the automobile industry. Orders from shipbuilders and railways also fell. The work of metal enterprises, in which production has slumped and redundancies made around the world, is linked directly to the production cycle of all these sectors.
For example, in November and December 2008, Russia's steel-casting and rolling industries registered the biggest slump in production in 10 years, the Financial Times reports. The overall fall in Russian production in January 2009 amounted to 16 per cent, and the list of the "most vulnerable" sectors includes the Russian metal industry, which was forced to cut volumes of production considerably due to the lack of orders from around the world. According to first quarter results this year, the "Big Four" Russian companies - Evraz, MMK, Severstal and NLMK - reduced production by one third, on average.
The situation is even worse in Ukraine: the slump in world prices for rolled metal and competition from Chinese and Russian manufacturers, which sell their products at lower prices, caused a metallurgical crisis. Ukrainian metal enterprises have been forced to drastically reduce production, and 20 of the 36 furnaces are no longer working, while the monthly volume of metal production has hit its lowest level in four years.
The world economic crisis has also affected metal enterprises in the city of Rustavi in neighbouring Georgia, where the manufacture of pipes and smaller products has almost ground to a halt due to the lack of demand.
Similar processes have been observed in most of the developing post-Soviet economies, as well as in China and India. Japan is also going through a tough crisis - its hi-tech metal industry is based upon imported raw materials and the export situation, while falling world prices give little chance for steelmakers from the Land of the Rising Sun. The fall in car production and deep crisis in the construction sector have plunged American steelmakers into a stupor. On the whole, the crisis has hurled steel production back four or five years, while metallurgy has suddenly become a risky and low-income sector. According to experts, the current situation will last for at least 18 months.
The objective realities of the market
What is the situation in Azerbaijan's metallurgical complex in conditions of global crisis? Unfortunately, the negative trends in this sector are also apparent in our country. For example, the Sumqayit-based pipe factory Azarboru laid off most of its 1,000 workers earlier this year. According to the head of the factory's administrative department, Mirsalam Mammadov, this was dictated by the consequences of the global economic crisis. "The sale of our products came to a halt, our main buyers were Russia and Kazakhstan, and our warehouses are packed with unsold pipes. For the time being, Azarboru is engaged in searching for new buyers and if contracts are signed, all the workers will return to work," he said.
A similar situation has arisen at the country's leading steelworks - the Baku Steel Company (BSC). The head of the BSC's press service, Namiq Ahmadov, says that its enforced idleness is linked to difficulties in acquiring the necessary amount of scrap metal. He said that secondary metal sellers are not happy with the purchase price offered by the BSC. For example, whereas earlier the factory bought one tonne of scrap metal for 200 manats, it now offers only 115, which is the result of the fall in the price of the reinforcement rods offered by the factory. Previously, the factory sold one tonne of reinforcement rods for 1,100 manats, but now the price has fallen to 620. The fall in the price of rolled metal is caused by the fall in demand from the country's construction sector and extremely cheap imported rods - from Russia and Ukraine.
It is notable that, despite the lack of raw material and the constant suspension of work at the BSC, last year we smelted 200,500 tonnes of steel and produced 193,100 tonnes of rods. Almost the same amount as produced in 2007. However, the lack of scrap metal did not allow the enterprise to attain its projected capacity of 350,000 tonnes per year. It seems that this year will be no exception: today the enterprises receive 350-500 tonnes of secondary metal per day on average, however, 1,500 tonnes of metal are needed every day to ensure the factory works at full capacity.
A full cycle is needed
As a matter of fact, the main problem for Azerbaijani metallurgists is that there is still no full cycle of metal production in the country. Local steelmakers are forced to use scrap metal as their raw material, the lack of which has repeatedly caused serious problems. Despite the suspension of exports of ferrous and non-ferrous metal waste in 2001, tough competition for secondary raw material resulted in companies being forced to buy high quality scrap metal for higher prices from 2005 to 2007. This was caused mainly by a hike in the price of secondary raw materials abroad, which exceeded 280 dollars in 2007. Today there is a slightly different tendency: the world crisis and the fall in energy prices have lowered the cost of finished rolled steel considerably, reducing the difference in price with secondary metal. This is an extremely negative factor for our country, where available reserves of scrap metal are used in production and suppliers are not prepared to reduce their prices. In essence, today it is much more profitable to buy cheap steel products on the world market than smelt expensive Azerbaijani scrap metal and produce metal at non-competitive prices.
It is quite clear that the problems of the country's steel complex require a radical solution. To this end, specialists believe that it is necessary to reconstruct the whole technological chain - ore extraction from local deposits, processing into high-grade iron concentrate and, finally, steel smelting.
Our country has very few industrial iron ore deposits, and the only hope for metallurgists is the restoration of the Daskasan ore-dressing and processing enterprise (now Dashkesan Filiz-saflashdirma open joint-stock company) which was established in 1954. About three years ago, 99.22 per cent of the shares in this enterprise were purchased by Det.Al Holding Limited, which promised to invest 235.1 million dollars in the development of the enterprise over three years. The investment programme envisages the extraction of ore and the production of iron concentrate at granulation and consistent reduction factories. In Daskasan, it is planned to build a factory to produce iron granules containing 64-67 per cent of iron. It is estimated that the extractable reserves of iron ore in Daskasan total 250 million tonnes. If 2.5-5 million tonnes are extracted per year, there will be enough work for several decades.
Commenting on the company's plans at the end of the last year, the director-general of Dashkesan Filizsaflashdirma, Mehmet Kaya, said: "We plan to extract up to 5 million tonnes of ore per year in Daskasan and, following refinement, one million tonnes of pure iron will be produced per year." The enterprise's investment programme plans to combine ore and concentrate production with the production of pipes, construction rods, shapes and other types of rolled metal using new technology. Last year Det.Al Holding Limited signed a memorandum with the Azerbaijan Investment Company (AIC) to buy the remaining shares in the metallurgical project. Today it is difficult to judge how the world crisis will affect Det.Al Holding Limited's investment plans. For the time being, world steel prices are tending to fall and experts predict a growth in production in this sector no earlier than by the end of next year. A similar situation is observed in Azerbaijan. For example, according to the State Statistics Committee, in January-March production at the country's steelworks fell by 34.6 per cent compared to the same period of the last year. It must be noted that according to the State Statistics Committee of Azerbaijan, 11,879 people worked in Azerbaijan's metallurgy sector in January-February 2009 and the average monthly salary reached 346.8 manats. One way or another, only the development of a full metallurgical cycle and, first and foremost, the creation of our own raw material base, will allow our manufacturers to withstand all the risks and fluctuations in prices for rolled steel and scrap metal.