QƏDİMİLİK ADASI XINALIQ
Minilliklərboyu Qafqazda yaşamış Şahdağ etnik qrupuna aid olan xınalıqlılar barədə məlumatlara hələ qədim yunan və Roma tarixçilərinin əsərlərində rast gəlinir
Müəllif: Aynur TALIBOVA Quba-Xınalıq-Atəşgah
Xınalıq kəndi
YUNESCO tərəfindən dünya əhəmiyyətli tarixi abidələr siyahısına daxil edilən qəsəbəni açıq səma altında muzeyə bənzədirlər. “Dağlarda ada” adlanan bu kənd rayon mərkəzindən 65 km-lik məsafədədir. Dağ ətəyindən başlayaraq yamaclarla yuxarıya doğru dırmaşan çay daşından tikilmiş evlər çoxmərtəbəli binanı xatırladır. Rəsul Rza “Xınalıq kəndinin xatirələri” oçerkində buradakı evləri üst-üstə yığılmış qartal yuvalarına bənzədib. Xınalıq qoruq elan edildiyi üçün burada yeni inşaatlara icazə yoxdur.
Coğrafiyası və iqlimi
Qafqaz dağlarının uca zirvəsində yerləşən Xınalıq amfiteatrı xatırladır. Qızıl Qaya, Şahdağ, Tufandağ və Xınalıq dağlarının əhatəsindədir. Qudvalçayın sol sahilində, Azərbaycanın şimal - qərbində, 2300 metr yüksəklikdə konusvari dağın üstündə salınıb. Elə yüksəkdə yerləşir ki, burada yaşıllıq yalnız otlar, təbii bitkilərdən ibarətdir. Bu yüksəklikdə yalnız şirin dad ilə seçilən kələm və yerkökü yetişir. Dağlarda soyuqlar artıq payızın ortalarında düşür. Qış çox sərt və qarlıdır. Qışda havanın hərarəti -30 dərəcə şaxtaya qədər enir.
Yollar
Xınalığın yolları hər zaman təhlükəli olub. Yalnız bir maşının keçə bildiyi dar dağ cığırlarında diqqətsiz bir hərəkət uçuruma yuvarlanmaq demək idi. 2006-cı ildə bu yollar genişlədirilib, asfalt örtüyü çəkilsə də təhlükə sovuşmayıb. Odur ki, əvvəldən bəri Quba - Xınalıq arası çalışan xüsusi xalturşiklərlə getmək məsləhətdir. Ekstremal hallarda yaşayan və çalışan bu kəndlilərə güvənmək olar. Uçrum, yüksək dağ yollarına asfalt çəkilsə də, təhlükə sovuşmayıb. Yolboyu dağlar və təbiət insanı məst edir, yüksəklik artdıqca, nəfəs kəsilir.
Xınalıqda turizm
Xınalıqda mehmanxana və yeməkxana yoxdur. Yalnız yerli əhali turistləri gecələmək üçün qəbul edə bilər. Onlar çox qonaqpərvərdirlər. Xınalıqlılar sərt dağ şəraitində yaşadıqlarına görə sadə və qənaətcildirlər. Ekoturizmi sevənlər çadırlarda gecələyə bilərlər. Kənddən dağ yolu ilə “Şah Yaylağına” keçərək Xınalıq aşırımından Qızıl Qaya dağ massivinə qalxmaq olar (3700 m). Qusar çayın sahilində yerləşən ləzgi kəndi Lazaya “Şah Yaylağı”ından keçək at cığırı 30 km məsafədəki Laza kəndinə getmək olar. Xınalıq sakinləri turistlərə həmçinin milli güləş, at yarışları və bazarların keçirildiyi “Şah Nabat” yaylasına atla turların təşkil edə bilərlər.
Xınalıq evləri
Hal-hazırda 380 ev yaşayır burada. Bir evin damı, ondan yüksəkdə yerləşən digər evin meydançasıdır. Başqa deyilşə, sizin damınız kiminsə həyətidir. Dağlar dik olduğundan evlər çox sıx yerləşdirilib. Həyətlərdə balaca bostanlar var. Evlərin hamısı qədimdir, onların 200-300 il yaşı var. Kənddə daha qədim tikililər və çoxlu qədim xarabalıqlar da var. Kənd öz arxitektur stilini itirməyib. Hətta, çay dərəsindən kəndə yaxınlaşarkən gözəl mənzərə açılır. Bu yüksəklikdəki dam və həyətlərdən ətrafa möhtəşəm mənzərə açılır. Özünü quş kimi hiss edirsən. Hamısı çay daşlarından tikilən evlərin daxili quruluşu da eynidir və içəridə spesifik qoxu var. Evlərə başdan - başa rəngli, güllü-çiçəkli, naxışlı xalçalar döşənib. Divarlarda isə əl işi tikmələr sərilib. Kətan, ağ parçaların üzərində müxtəlif motivli naxışlar rəngli iplərlə tikilir.
Tikmə
Tikmə ən qədim xalq ya-radıcılığı nümunələrindəndir. Buna təkəldüz deyirlər. Adətən parça üzərindəki tikmələr, yaxud əl ilə düzmələr, yəni tək əlilə naxışları düzmək kimi izah edilə bilər. Tikmə işləri ilk bəzəklər sayılır. Rəngli sapları əl ilə parça üzərində düzmək Qərbdə və Şərqdə həmişə mövcud olub. Azərbaycanda bu sənətin müxtəlif formaları mövcuddur. Azərbaycanda bu sənətin ilk nümunələrinə hələ sasani dövrlərindən rast gəlinir.
Evlərin ortasında dayaq məqsədli sütunlar yerləşdirilib. Mebel yoxdur, əvəzində bol yorğan, döşək, yastıq, döşəkçə və mütəkkələr olur. Burada masadan da istifadə etmirlər. Yerdən oturmaq qaydası var.
Xınalıq məişəti
Qədim adət-ənənələrini qoruyub-saxlayan xınalıqlılar toylar və digər mərasimlərini də əvvəl olduğu kimi keçirirlər. Xınalıqlıların yağışla, əkinçiliklə, bəzi ev heyvanlarına münasibətlə, toy və yasla, səma cisimlərinin müşahidəsi ilə bağlı zəngin ənənələri var. Onların həyat və məişətinə daxil olan adət və ənənələr təbiət hadisələrinə uyğun qurulur, onların yozulması ilə bağlıdır.
Xınalıq kəndinin əhalisi əsasən qoyunçuluqla məşğul olduğundan, orada toxuculuq sənəti geniş yayılmışdır. Xınalıqda yun ipdən toxunmuş şal Quba qəzasında məşhur idi və onu ətraf kəndlərdə üst paltarı tikmək üçün alırdılar. Yun şaldan tikilən çuxa vaxtilə kəndlərdəki varlı adamların milli geyim forması olmuşdur. Yundan toxuculuq, əsasən rəngli corablar toxunulur. Bu corablar mini xalçalara bənzəyir. Qışı bu corabsız keçirmək qeyri -mümkündür. Xınalıqlıların əsas məşğuliyyətləri dərman bitkiləri və otların yığılması və qurudulmasıdır, sonra onlardan həm mətbəxdə istifadə edilir, həmçinin gələn qonaqlara satılır. Burada 20-ci əsrin ortasınadək qəbilə - icma quruluşu mövcud olub. Dörd fərqli idarə sistemi olan tayfa yaşayıb burada. Hər birinin öz qəbiristanlığı, məhəlləsi, məscidi, piri olub. Belə ki, hər bir kənd indi də məhəllələrə bölünür. Keçmişdə hər bir məhəllədə ayrı-ayrı nəsillər yaşayırdı. Məhəllə bəzən inzibati vahid rolunu oynayırdı. Hər məhəllənin özünəməxsus ağsaqqalı, qəbiristanlığı və piri var idi. Məhəllələrin bəziləri orada vaxtilə məskən salmış ulu nəsillərin adları ilə adlanırdı.
Kənd camaatı yol uzaq və çətin olduğundan, ildə 1 - 2 dəfə, o da yay fəslində şəhərə enir, bütün alış - verişini edir, azuqəsini toplayır və geri qayıdır. Xınalıqda avqust ayından etibarən bal mövsümü başlayır. Buranın balının dadına-ətrinə söz ola bilməz. Yedikcə yeyirsən, burada bal 70 dərdin dərmanıdır deyirlər. Buradakı payız ayında keçi mövsümü başlayır. Keçi ətinin ləzzəti də seçilri.
Təzək
Xarakterik xüsusiyyətlərdən biri, həyətlərin hamısında formaca kərpicə oxşar, quru və nəm təzəkdən hazırlanan divarlardır. Bu, xınalıqlıların istifadə etdikləri əsas yanacaq növüdür. Heyvan nəcisi bir araya toplanır. İçərisinə saman qatılır, yoğrulur. Sonra xüsusi qəliblərə salınaraq tapdanır. Nə-hayət, hazır qəlibdən çıxanlar tək - tək açıq yerə qoyularaq qurudulur.
Heyvan nəcisindən hazırlanan təzək elə düzülür ki, hasar rolunu oynayır, uzun keçən soyuq qış aylarında tək - tək yandırılır.
Xınalıqlılar
Adət - ənənəni, milli geyim tərzini qoruyan yerlilər zahiri görünüşlərinə görə də seçilirlər. Buranın sərt iqlimi sakinlərin dərisində özünü əks etdirir. Soyuqdan çatlayan dəriləri çox sərt, yanaqları da daim qırmızı olur. Xınalıq camaatı ortaboylu, sağlam bədənli, saçlar xurmayı, gözlər qonur, ya da mavi rəngdə olur. Cəsur və zirəkdirlər.
Qədim yunan alimi Strabon “Coğrafiya” əsərində Qafqaz Albaniyasında 26 alban tayfası yaşadığını və həmin tayfaların hərəsinin öz dilində danışdığından yazırdı. Xınalıqlılar həmin 26 alban tayfasından biridir.
Xınalıqlılar, Qafqaz Albaniyası xalqlarından olan və Qəbələnin Nic kəndində yaşayan ən qədim türk qəbilələrindən olan utilərlə qohum tayfa olduqlarını söyləyirlər. Buradan Qəbələyə kəsə dağ yolu var. Keçən əsrin ortalarına qədər kənd sakinləri bu dağ yoluyla alış -veriş üçün Qəbələ gedərlərmiş.
Dəqiq bir rəqəm olmasa da, e.ə I əsrdə bu ərazidə ket tayfalarının yaşadıqları barəsində ən çox informasiyanı antik yunan tarixçiləri verirlər. Xınalığın qədimliyini təsdiq edən ən böyük məlumat mənbəyi kənd ərazisindən bir neçə dəfə böyük sahəni əhatə edən 8 qəbiristanlıqdır. Məzarların çoxu 3-4 qat bir-birinin üstündə qazılıb. Olduqca enli və uzun qəlürlərin başdaşları qədim əlifbalarla yazılıb.
Köçəri tayfalardan qorunmaq üçün 10-cu əsrdə Xınalıqda müdafiə istehkamı, qala sistemi tikilib. Qalanın əsas bürcündə atəşpərəst məbədi olub. Kənd ağsaqqalları bu məbəddə oturan kahinin Pirəcomərd baba adlı şəxs olduğunu söyləyirlər. Onlar burada əbədi məşəl olduğunu iddia edirlər. Həmin bürcün olduğu yerdə, müqəddəs sayılan atəşpərəst məbədi indiyədək durur.
Nuh tufanı ilə bağlı ərazi hesab edilir. Çox yüksəkdə və üstü hamar olduğundan gəminin burada lövbər saldığı iddiaları var. Tufan zamanı Nuh məhz bu dağın başında gəmisini saxlayaraq camaata artıq yerə enməyi əmr edir.
Xınalıq əfsanəsi
Ketş dağının ətəyində yerləşən kənd güclü zəlzələdən sonra tamamilə dağılıb, sağ qalanlar Dam - dam dağının ətəyinə yerləşərək xna əkməyə başlayıblar. Elə o vaxtdan kənd “Xınalıq”adlanıb. Qədim dövrlərdən bəri, həyat tərzində çox da böyük dəyişikliklər baş verməyən xınalıqlılar özlərini Nuh peyğəmbərin nəslindən sayırlar. Onların fikrincə, Nuh peyğəmbərin tufanı dövründə kəndləri Ketş dağlarında yerləşirdi. Sonradan zəlzələ zamanı orada heç bir ev salamat qalmayıb və əhalinin çox hissəsi tələf olub. Sağ qalanlar isə, çayı keçərək kiçik bir təpəyə qalxaraq Xınalıqı yaradıblar. Yerlilər hesab edirlər ki, tufandan sonra Nuhun oğulları - Sim və Xam müxtəlif yerlərə köç etdilər və yalnız Yafəs öz oğulları ilə həmin yerdə qalıb ki, bundan da qafqaz xalqı törənib. Həqiqətən 2300 metr yüksəklikdə yerləşən kənd ərazisində rast gəlinən balıqqulağı və daşlaşmış balıq sümükləri burada bir vaxtlar baş vermiş tufan və daşqından xəbər verir.
Dini etiqad
Xınalıqlılar atəşpərəstlikdən İslama birbaşa keçib. Dini inancların yüksək olduğu yerdir. Xınalıqda 12-ci əsrdə Əbu Müslim tərəfindən dini təbliğ olunmağa başlayır. Burada 10-a yaxın məscid var. 12-ci əsrdə inşa edilmiş Cümə məscidini camaat Əbu Müslim məscidi adlandırır.
Cümə məscidi
Kəndin mərkəzində, ən yüksək yerdə yerləşən Cümə məscidi buradakı məscidlərin babası hesab edilir. Zaqafqaziyadakı ilk məscid-lərdəndir. Məscidin girişin-də, sağ tərəfdə 2 metr yüksəklikdə yerləşən 2 müxtəlif daş üzərində “runa” yazıları həkk olunub.
Pirəcomərd məscidi
Üzərindəki lövhədə 1388-ci ildə tikildiyi yazılıb.
Bürc
Kəndin daha qədim hissəsində zərdüştlərin od məbədinin yerində, b.e. Vll əsrində “Bürc” piri tikilib. Bura yalnız müsəlmanların dini bayramlarında ziyarət olunur.
Pirlər
Xınalıq 4 tərəfdən mağara, pir, məbəd, atəşgahlarla əhatə olunub. Demək olar, hər küçədə pir var. Bütün pirlərdə bir qəbirlə rastlaşmaq olur. Bunlarda övliya olan şəxsləri dəfn ediblər. Pirlərin demək olar hamısının divarlarında İbrahim peyğəmbərin oğlu İsmayılı Allaha qurban kəsməsi səhnəsi təsvir olunub. Kənddəki ən məşhur pir “Xıdır Nəbi” adlanır. Hər pir bir dərdə dərmandır. Xıdır Nəbiyə dişi ağrıyanlar müraciət etdiyindən, bura diş ağrısı piri də deyirlər. Burada təbii yumru, xırda çay daşları var. Deyilənlərə görə, onu ağrıyan dişə sürtdüyün zaman ağrısı keçir.
Ən məşhur pirlərdən biri “40 abdal” adlanır. 40 dərvişin sığındığı və ibadət etdiyi məbəd olub. Xınalığın 2 km yüksəkliyində qayalıqda, içərisində müqəddəs sayılan bulağı olan mağaradır. Oradan saxsı boru vasitəsilə həyətlərə və kəndin mərkəzi meydanına su gəlir. Böyük bayramlar və təntənələr zamanı kəndin bütün əhalisi burada toplaşır.
Atəşgah
Xınalıqdan 5 km məsafədə, 2600 metr yüksəklikdə yerləşən Atəşgah, əslində yanar dağdır. Bu dağlıq ərazi təbii qaz ehtiyatlarıyla zəngindir. Yerlilərin dediyinə görə, ətrafda bunun kimi yanan daha bir neçə dağ var. Yanan alovun üstünə yığılmış hamar qaya parçaları və çınqıllar buraya yıxılmış qala görüntüsü verir. Bu daşların üstündə pikniyə gələnlər artıq ibadət etmir, ət bişirir, sonra da çəmənlikdə uzanıb yüksəkliyin, günəşin kefini yaşayırlar. Xınalıqdan Atəşgaha atla yarım saata, piyada 2 - 3 saata gəlmək olur.
Atəşgahın yaranması ilə bağlı əfsanə var. Deyirlər ki, soyuq günlərin birində sürüsünü otararaq buralara gələn çoban qızışmaq üçün ocaq qalamaq niyyətinə düşür. Əlinə keçəni ortaya yığıb yandırmaq istəyəndə buranı alov götürür, qorxusundan dizüstə çökən çoban Allaha dua etməyə başlayır. O vaxtdan yanmağa başlayan atəş heç vaxt sönmür, bu yer də müqəddəs hesab edilərək məbədə çevrilir.
Buraya gəlincə bu diyarın niyə “odlar yurdu” adlandırıldığını anlayırsan. Məmləkətin hər yerində suyu da, torpağı da yanır. Heç birinin də üstündə sayğac yoxdur.
Zərdüşt dini tərəfdarlarının, atəşpərəstlərin ibadətxanası, ibadət etdikləri yer, ocaq, məbədlərə verilən ümumi addır. Şimali Azərbaycan ərazisində atəşpərəst məbədləri geniş əraziyə yayılıb. Çoxu əvvəlki məqsədindən uzaq, başqa missiyalara xidmət edir.
Kalankatuklu Moiseyin «Albaniya tarixi» əsərində bir əyalət ‘Xeni’ adlanır. Bu, indiki ‘Xınalıq’dır. Xınalıqlılara qədim mənbələrdə ‘qat’ deyilib, indi onlar özlərinə ‘kət’ deyirlər. Q.Qeybullayev göstərir ki, Şimal-şərq bölgələrində Şimali Qafqaz çöllərindən gəlmiş türk tayfaları da: hunlar, sabirlər, maskutlar, goruslar, çollar və Sasani şahlarının şimal sərhədini qorumaq üçün göndərdiyi tatlar və yəhudilər də yaşayırdı.(6; 173)
Tufandağ
Xınalıq kəndinin qarşısında yerləşir və xınalıqlılar onu müqəddəs dağ hesab edirlər. Adətən bu dağın başı həmişə dumanlı və küləkli olur. Bir rəvayətə görə, həmin dağda qədim kəndlərin xarabalıqları yerləşir və təxminən 1000 il bundan əvvəl zəlzələ nəticəsində kənd dağılıb və əhalisi də köçərək indiki yerə gəliblər. Yerli əhalinin dediyinə görə, Tufandağda Pirə - Mıxıx adlı bir pir var ki, bu da onların piri olub.

XINALIQ - AN ISLAND OF ANTIQUITY
Information about the xinaliq people, who belong to the sahdag ethnic group and who have lived in the caucasus for millennia, can be found in the works of ancient greek and roman historians
Author: Aynur TALIBOVA Quba-Xinaliq-Atasgah
The village of Xinaliq
This area, which UNESCO has included on its list of historical monuments of global importance, may be likened to a museum in the open air. Xinaliq, called "an island in the mountains", is situated 65 km from the district centre. Houses built of cobble stones and situated on a slope resemble a multi-storey building. In his essay "Memories of the Village of Xinaliq", Rasul Rza compared the local houses with eagle nests lined up in a row. Since Xinaliq has been declared a protected area, it is prohibited to build new houses here.
Although there are no accurate figures, ancient Greek historians have left quite a lot of information about the Kat tribes who inhabited this area in the first century. The main source of information confirming the ancient history of the village of Xinaliq, are the eight cemeteries, whose overall area is bigger than the village itself. Most of the long, wide graves are three or four-layer burial sites. Inscriptions on the graves are written in different alphabets.
In order to defend the village against nomadic tribes, fortifications and a castle were built in Xinaliq in the 10th century. The main tower of the castle housed a fire temple. Elders say that a priest who lived in this temple was called Pirocomard and that there was an eternal flame there. The fire temple still stands on the site of this tower and is revered as a shrine.
They say that this area is linked to Noah. Legend has it that on seeing a high, level area, Noah cast his anchor here and told everyone to get onto the land.
The legend of Xinaliq
The survivors of a strong earthquake which destroyed a village situated on the slopes of Mount Kast settled on the slopes of Mount Dam-Dam and began cultivating henna. Since then, the village has been called Xinaliq. The lifestyle of Xinaliq residents has undergone little change, and they regard themselves as grandchildren of Noah. They are convinced that at the time of the Flood, their village was situated on Mount Kast. Later, after a severe earthquake, not a single house was left intact and most of the population died, while the survivors crossed the river, climbed a relatively low height and founded the present-day village of Xinaliq. Local residents think that after the Flood, Noah's sons - Shem and Ham - moved to other areas, while Japheth and his sons remained there and the people of the Caucasus originated from them. The shells and fossilized fish remains which are common around the village, situated 2,300 metres above sea level, prove that this area was covered with water in the past…
Religion
Xinaliq residents are very religious. Before adopting Islam, they were fire worshippers. Now the village has about 10 mosques. In the 12th century, Abu Muslim began promoting Islam in this area and the Friday mosque built at the time was named after him.
Geography and climate
Xinaliq, which is situated on one of the heights of the Caucasus, resembles an amphitheatre. It is surrounded by the mountains Qizil Qaya, Sahdag, Tufandag and Xinaliq. The village stretches along the left bank of the Qudvalcay River on a cone-shaped mountain in the northwest. Only grass and bushes, as well as juicy cabbages and carrots grow here. The cold weather arrives in early autumn here. The winter is very cold and snowy - the temperature falls to -30.
Roads
It has always been dangerous to get to Xinaliq: one false move on a narrow mountain road, hardly wide enough for one car, may end in the car falling into an abyss. Although this road was widened and resurfaced in 2006, it is still dangerous to drive along it. For this reason, it is better to travel to the village with the private drivers who have been working on the Quba-Xinaliq route for a long time. These people, used to living and working in extreme situations can be trusted. The mountains and the landscape along the whole road are fascinating and the higher you go, the more captivating it is.
Tourism in Xinaliq
There are no hotels or cafes in Xinaliq. You can only stay overnight with local residents, who are extremely hospitable. The difficult life high in the mountains has made their lives modest and economical. Ecotourists can spend the night in tents.
You can get to Mount Qizil Qaya (3,700 m) via a mountain road from the village, passing through Sah Yaylagi. A trip from Sah Yaylagi to the Lezgin village of Laza on the bank of the Qusar River will take you along a mountain path (only on foot or by horse). The road is 30 km. long. Xinaliq residents can organize horse trips for tourists to the Sah Nabat plateau where national wrestling and horse contests and bazaars are held.
Xinaliq houses
There are 380 houses here. The roof of one house serves as the yard of the house located above. Since the slopes are very steep here, the houses are built close to each other. Small gardens have been laid out in the yards. The houses are very old - each of them built 200 or 300 years ago. The village has older buildings and many ancient ruins as well. Xinaliq has maintained its architectural style. As you approach the village, a beautiful view opens up in the gorge. The view from the roofs and courtyards is simply captivating - you feel like a bird hovering in the sky. All houses are built of cobble-stones and have the same internal structure. Even the characteristic smell inside is the same. There are carpets of different colours and patterns everywhere under your feet. The walls are covered with hand-made embroidery.
Embroidery
Embroidery (Tikma) is one of the most ancient kinds of folk art. It is also called takalduz. Patterns with different motifs are stitched onto white linen cloths. Tikma is only made by hand and is regarded as the first decoration. In the West and the East, cloths have been decorated with thread of different colours since ancient times. In Azerbaijan, this craft takes various forms and the earliest known examples belong to the Sassanian era. Columns to support the roof are placed in the centre of the houses. There is no furniture, but there are plenty of pillows, blankets, mutakka and mattresses, both large and small. Nor are there any tables in the houses - people usually sit on the floor.
The Xinaliq lifestyle
The Xinaliq people have maintained their customs and traditions. Weddings and other ceremonies are held in accordance with these customs, which have been handed down from generation to generation. The village has rich traditions linked to rain, agriculture, the attitude towards domestic animals, weddings and wakes and the observation of heavenly bodies. The customs and traditions which have become an integral part of the local population's lifestyle correspond to natural phenomena and are related to their interpretation. Since the residents of the village are engaged mainly in sheep breeding, weaving is quite common here. Shawls woven from woollen yarn in Xinaliq were famous throughout the Quba region. The surrounding villages bought these cloths to make clothing. In the past, clothes made from woollen shawls were the national costume for wealthy people in the villages. Multi-coloured woollen socks, which look like mini-carpets, are very common here, and it is impossible to imagine Xinaliq without them in winter. One of the main activities of the local population is also the collection and preparation of medicinal plants. They are picked and dried for further use in the kitchen and for sale to tourists.
Until the middle of the 20th century, a primitive communal system was common here. Every tribe which inhabited this area and had a separate administrative system, had its own quarters, graveyards, mosques and holy places. The local villages are still divided into quarters which used to be inhabited by clans in the past. Sometimes these quarters played the role of administrative units. Every quarter had its own elders. Some of them were even named after the clans which had settled here in the past.
Since the road to the city was so long and difficult, residents of the village went there only once or twice a year, and only in summer - to sell their products and buy food and other necessities - and then returned home. The honey season begins in Xinaliq in August. The local honey has a unique taste and smell which never satiates. Local residents use honey as a cure for 70 diseases. The season for goat meat begins in the autumn, and this meat also has its own taste.
Tazak
Walls built with special bricks made of manure are a characteristic element of the local panorama. Manure is collected, mixed with straw, put into special moulds and tamped. The bricks are dried under the sun and used to build the walls. These bricks are Xinaliq's main fuel. It is believed to be of high quality and does not involve any cost.
Xinaliq people
Local residents who have maintained their customs, traditions and clothes are also distinguished by their appearance. The harsh climate leaves its mark on the faces of Xinaliq people - their skin is cracked by the frost and has become stiff, and their cheeks are always red. Xinaliq people are short and sturdy, with chestnut-coloured hair and brown and blue eyes. They are courageous and enterprising. The ancient Greek scientist Strabo recorded in his work "Geographica" that Caucasian Albania was inhabited by 26 tribes and every tribe spoke its own language. The Xinaliq people are one of these Albanian tribes.
The Friday mosque
This mosque, situated on a height in the middle of the village, is regarded as the forefather of all local mosques. Runic inscriptions remain on two boulders two metres high, to the right of the entrance to the mosque.
The Pircomard mosque
A plaque mounted on the mosque indicates the date when it was built - 1388.
The tower
The Burc shrine was built in the 7th century in the most ancient part of the village - at the site of the fire temple. It is visited only during Muslim religious holidays.
The shrines
Xinaliq is surrounded by caves, shrines, temples and the Atasgah. There are shrines (pirs) everywhere. Each of them holds the grave of a saint - the ovliya. In almost every shrine, there is a picture on the wall showing Abraham sacrificing his son Isaac. The most famous shrine in the village is called Xidir Nabi. Every shrine is regarded as a cure for a certain disease. Since the Xidir Nabi shrine is visited by those who have toothache, it is also called the "toothache shrine". They say if you rub one of the small, round stones from this shrine against your ailing tooth, the pain will go away. Another famous shrine is the "40 Abbal". Forty dervishes used to hide and pray here. This shrine is a cave situated two kilometres from the village and has a spring which is believed to be holy. A faience pipeline delivers water from this spring to villagers' houses and to the central square. During big holidays and festivities, all the residents of Xinaliq gather here.
The Atasgah
In essence, this is a "burning mountain" situated at 2,600 m above sea level and at a distance of 5 km from Xinaliq. This mountain area is rich in reserves of natural gas and local residents say that there are several other such places in the surrounding area. Smooth pieces of rock and scattered pebbles enveloped in flames create the impression of a fallen tower. Those who come here not to pray but to have a picnic cook kebabs on these stones and then bask in the meadow under the sun, enjoying the mountains. A horse trip from Xinaliq to Atasgah takes 30 minutes, and on foot - two or three hours. A legend about the Atasgah says that a herder who wandered here with his flock on a cold day collected some firewood in order to make a bonfire. But as soon as he started the fire, flames engulfed the whole area. The frightened herder kissed the ground and began praying to God. Since then, the fire has never gone out, and this place has been regarded as holy and become a temple. You realize here why Azerbaijan is called the Land of Fire: both water and land catch fire in all parts of the country. Atasgah is also a common name for all fire temples. In Northern Azerbaijan, fire temples are scattered across a vast area. Most of them are used for completely different purposes… In his work "The History of Albania", Moses of Kaghankatouts calls one of the provinces of this state Kheni. This is present-day Xinaliq. Ancient sources call Xinaliq residents Gat. Qeybullayev says that the north-eastern parts of the region were also populated by Turkic tribes from the North Caucasus steppes - Huns, Sabirs, Maskuts, Goruses, Chollars and Tats and Jews, who were sent here by Sassanian rulers to defend their northern borders.
Tufandag
This mountain, situated opposite the village of Xinaliq, is considered to be holy. As a rule, its peak is shrouded in fog and wind. Legend has it that there are the ruins of an ancient village destroyed by an earthquake 1,000 years ago on this mountain. The residents of that village founded the present-day Xinaliq. According to Xinaliq residents, Pira-Mixix - a place holy to the then residents of the village - is located on this mountain. (H. Masadiyev, "Azerbaijani Place Names of the Caucasus", Baku, the Elm publishing house, 1990, p 107)