QAZANILMIŞ SEÇKİLƏR VƏ İTİRİLMİŞ REYTİNQ
Türkiyədə mayın 29-da keçirilmiş bələdiyyə seçkisinin nəticələri son illər imicini xeyli korlamış Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəqiblərini sevindirib. Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası (ƏİP) seçkidə 40,1% səs alaraq qələbə qazansa da, 2004 və 2008-ci il seçkiləri ilə müqayisədə mövqelərini xeyli zəiflədib.
R. Ərdoğanın partiyası 81 vilayətdən 45-nin bələdiyyəsinə rəhbərliyi ələ keçirib ki, bu, 2004-cü il seçkisi ilə müqayisədə 18 vilayət azdır.
Baş nazirin əsas rəqibi - Dəniz Baykalın rəhbərlik etdiyi Cümhuriyyət Xalq Partiyası 21,18% (2004-cü ildə olduğundan 5,5% artıq) səs qazanaraq 13 vilayətdə birinci olub.
Daha ciddi nailiyyətə isə Dövlət Baxçalının Milliyyətçi Hərəkat Partiyası (MHP) nail olub. Onun birdən-birə 10 vilayətdə bələdiyyə rəhbərliyini ələ keçirməsi Ərdoğan üçün arzuolunmaz sürpriz sayıla bilər.
Digər partiyaların mövqelərində isə gözlənildiyi kimi, ciddi fərq qeydə alınmayıb. Məsələn, etnik kürdlərin dəstəklədiyi Demokratik İnkişaf Partiyası 4,98% səs toplayaraq, 8 vilayətdə yerli özünüidarəetmə orqanlarına rəhbərliyi ələ keçirib.
Bir sözlə, seçicilər Ərdoğana aydın mesaj ünvanlayıblar: hazırkı siyasətin davam etdiriləcəyi təqdirdə, Türkiyədə növbəti birpartiyalı hökumət qurmaq mümkün olmayacaq. Demək, hakim partiya müxalifətə tərəf baxmalı olacaq. Hər halda 2009-cu ilin 29 mart seçkisi Türkiyənin siyasi xəritəsini dəyişdirərək, onu çoxpartiyalı yola qaytarıb. Bununla da Ərdoğanın 2002-ci ildə qazandığı qələbə ilə başlanmış təkpartiyalı idarəetmə mərhələsi sona çatmaqdadır.
Müxalifət isə açıq şəkildə bəyan edir ki, Ərdoğanın 7 illik rəhbərliyi seçiciləri bezdirib və hökumətə tezliklə hakimiyyətdən getməli olacağının işarələri verilib. Baxmayaraq ki, cəmi 20 ay əvvəl keçirilmiş parlament seçkisində ƏİP səslərin 47%-i toplamaqla şəksiz qələbə qazanmışdı.
Görəsən, o vaxtdan nə dəyişib?
ƏİP-in populyarlığını itirməsində hökumətin qlobal iqtisadi böhran nəticəsində yaranmış sosial problemlərin həllinə başısoyuqluqla yanaşması böyük rol oynayıb.
Birincisi, 2007-ci ilin iyul seçkisindən dərhal sonra reytinqi bir adamdan asılı olan ƏİP müxalifətlə istənilən dialoqdan imtina edib və bununla da opponentlərinin elektoratına hansısa dərəcədə təsir etmək imkanını tam itirib.
Bundan başqa, hakim dairələrin hicaba qadağanın aradan qaldırılması məsələsindəki uğursuz kampaniyası da onun nüfuzuna zərbə vuran amillər arasındadır. Bu məsələdə Mustafa Kamal Atatürkün postulatlarını, xüsusilə "dünyəvilik" prinsipini dəstəkləyən CHP öz mövqelərini kifayət qədər möhkəmləndirib.
Üstəlik, əhalinin dini baxımdan fəal təbəqəsinin gözləntilərinin əksinə olaraq, ƏİP Konstitusiyaya hicaba qadağanı aradan qaldıracaq düzəliş edilməsinə getmədi. Axı Ərdoğanın partiyasının 2007-ci il seçkisindəki qələbəsində məhz "incimiş partiya" imici böyük rol oynamışdı.
Bundan başqa, Ərdoğan hökumətinin fəaliyyətindəki islamçılıq çalarları İsrailin Qəzza zolağında apardığı hərbi əməliyyatlar zamanı özünü xarici siyasi kursda da tam çılpaqlığı ilə göstərmiş oldu.
Üstəlik, "Deniz Feneri" təşkilatı ətrafındakı qalmaqal (hakim partiyanın bu təşkilatın köməyi ilə Avropada yaşayan türklərdən pul topladığı məlum olub) da ƏİP-in reytinqinin düşməsi prosesinə təkan verib.
ƏİP-in Türkiyənin media bazarının 60%-nə nəzarət edən "Doğan" media-holdinqlə sərt qarşıdurması da hakim partiyanın imicinə mənfi təsir göstərmiş amillərdəndir. Üzvləri dövlət çevrilişində ittiham olunan "Ergenekon" təşkilatı ilə bağlı əməliyyat çərçivəsində yalnız Ərdoğanın əleyhdarlarının yox, hərbçilərin də həbsi ictimaiyyətin gözündən yayınmayıb və bu, ordunu xalqın gözündən salmağa cəhd kimi qiymətləndirilib.
Prinsipcə, texniki baxımdan, ƏİP digər partiyalarla müqayisədə əlində olan bütün hüquqi imkanlardan istifadə etməklə daha yüksək seçkiqabağı fəallıq göstərdi. Hətta seçkiyə az qalmış hakim partiyanın adından yoxsul ailələrə hədiyyələrin paylanmasına da gedilmişdi. Lakin bunların köməyi olmadı - hətta seçkiqabağı dövrdə 2 ay ərzində 66 vilayətdə çıxışlar etmiş Ərdoğanın enerjisi də işə yaramadı.
Amma ƏİP tərəfdarları panikaya düşmür, ölkənin ən böyük bələdiyyələri olan İstanbul və Ankara bələdiyyələrinə hakim partiyanın rəhbərlik etdiyini, növbəti parlament seçkisinə isə hələ 2 ildən artıq vaxtın olduğunu əsas götürürlər.
Bununla yanaşı, iqtisadi durumu getdikcə pisləşən ölkədə narazılığın artdığı göz önündədir. Təkcə son bir neçə ayda Türkiyədə 100 minlərlə insan işsiz qalıb. İnsanlar yorulublar. Baş nazirin həm müxalifətə basqıları, həm də xarici siyasi səviyyədə (Davos qalmaqalını misal göstərmək olar) bitib tükənməyən qalmaqalları ictimaiyyəti boğaza yığıb. Müxalifət təmsilçilərinin bildirdiyi kimi, "hakim partiyanın bəxti gətirib ki, bələdiyyə seçkisi 2 ay gec keçirilməyib".
CHP lideri Dəniz Baykal daha da irəli gedərək, "Xalqın Ərdoğana sarı vərəqə göstərdiyini, bunun ardından qırmızı vərəqənin gəldiyini" bəyan edib. "Heç kəsin hamını tənqid hədəfi seçərək, özünü təkbaşına lider elan etməyə haqqı yoxdur. Alternativ həmişə var və olacaq", - deyə Baykal qeyd edib.
Onu da deyək ki, Ərdoğan hökuməti son 1,5 il ərzində xarici siyasətdə "erməni istiqaməti"ndən başqa, heç bir istiqamətdə özünü göstərə bilməyib. Daxili siyasi mövzulardan fərqli olaraq, Ermənistanla münasibətlərin normallaşması məsələsində Türkiyə müxalifətinin mövqeyi heç zaman olmadığı qədər birdir - onlar Yerevanla yaxınlaşma cəhdlərini hakimiyyətin növbəti "avantürası" sayırlar. Maraqlıdır ki, Abdullah Gülün məsələyə dəstəyi hakimiyyətlə ictimaiyyət arasında çatı daha da dərinləşdirib, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının və şəxsən prezident və baş nazirin nüfuzuna zərbə vurub. Bunun nəticəsi olaraq hakim elitanın təmsilçiləri bir-birinin ardınca ictimaiyyətin sərt tənqidinə səbəb olan yanlışlıqlar etməyə başlayıblar. Misal kimi, baş nazirin müavini Cəmil Çiçəyin mart seçkisinin nəticələrini necə şərh etdiyinə nəzər salaq: "Biz Demokratik Toplum Partiyasının (etnik kürdlər tərəfindən dəstəklənən təşkilat - R+.) hətta İqdır vilayətində qələbə qazanması, bununla da Ermənistanla sərhədə çıxması üzündən təhlükəli tendensiya ilə üzləşmişik".
Ermənistanın sözügedən partiya ilə eyni kontekstdə xatırlanması nəinki mətbuatın tənqidinə tuş gəlib, hətta ölkənin cənub-şərq hissəsində - hakim partiyanın nüfuzunun onsuz da aşağı olduğu vilayətlərdə itaətsizlik aksiyalarına yol açıb.
Türkiyədə ehtirasların coşduğunu seçkiyədək və seçki günü baş vermiş insidentlər də göstərir. Türkiyə "qanlı seçki"nin nə olduğunu çoxdan unutmuşdu. Martın 29-da isə seçki məntəqələrində onlarla seçici yaralanıb və müxtəlif zədələr alıb.
Qurbansız da ötüşmək mümkün olmayıb - ölənlər arasında hətta namizədlər və merlər var.
Yuxarıda qeyd olunanları ümumiləşdirərək, Rəcəb Tayyib Ərdoğanın partiyası üçün 12 neqativ tendensiyanı sadalamaq olar:
. Qərb vilayətlərinin əksəriyyətində ƏİP-in seçkini uduzmasına səbəb regionun iqtisadi cəhətdən geri qalması ilə əlaqədar yerli əhalinin narazılığıdır.
. Siyasi qütbləşmə və müxalifətlə daimi qarşıdurmaya yönəlmiş siyasi kurs neqativ effekt verərək, hakim partiyanın nüfuzunun azalmasına səbəb olub.
. Bəzi nazirlərin bələdiyyə rəhbərliyinə müxalifətçilərin seçiləcəyi təqdirdə, xidmətlərin keyfiyyətinin kəskin aşağı düşəcəyi ilə bağlı şantaj etməsi və bunun nəticəsi kimi hakim partiya Antalya və Mersin kimi böyük şəhərləri "itirdi". Seçicilərə məişət cihazlarının pulsuz paylanması da nəticə vermədi.
. Seçki nəticəsində MHP mərkəzçi mövqe tutmaqla "qütblülük" prinsipini dağıdıb - siyasi səhnədə özünəməxsus "balanslaşdırıcı qütb" tutub.
. Türkiyənin iri şəhərlərində partiyalar arasında kəskin qarşıdurma yaşanıb. Məsələn, ƏİP İstanbul və Ankarada qələbəni minimum fərqlə qazanıb, Antalyada isə məğlub olub. Bu, Ərdoğanın məhz iri şəhərlərdə də nüfuzunun aşağı düşdüyünü sübut edir.
. Dini qütbü təmsil edən "Saadət" partiyasının Numan Kurtulmuşun simasında yeni lider əldə etməsi hakim partiyanın elektoratının bir hissəsinin bu partiyanın tərəfinə keçməsinə səbəb olub.
. Seçki ölkənin cənub-şərq hissəsində "kürd faktoru"nun böyük rola malik olduğunu göstərib və məhz bu faktor hakim partiyanın elektoratının bir hissəsini öz tərəfinə çəkib.
. Bəzi siyasi liderlərin seçkidə əsas rolu namizədin yox, partiyanın imicinin oynamasına dair bəyanatları özünü doğrultmayıb. Məsələn, Şanlıurfa və Adana kimi vilayətlərdə əhalinin daha yaxşı tanıdığı şəxslər qələbə çalıb.
. "Türkiyə siyasətində qadınlara yer yoxdur" postulatı özünü tam doğruldub. Qaliblər sırasında qadınların sayı son dərəcə azdır.
. Seçicilər vətəndaşların rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəal işləmiş bələdiyyə başqanlarının postlarında qalmasına səs veriblər. Məsələn, hakim partiyanın ciddi səylərinə baxmayaraq, Əskişəhər şəhərində yenidən Demokratik Sol Partiyasının nümayəndəsi Yılmaz Büyükerşen qalib gəlib.
. Reytinqindəki 8%-lik azalmaya baxmayaraq, hakim partiya böhranlı vəziyyətdə liderliyini qoruya bilib. Bu, Rəcəb Tayyib Ərdoğana partiyasını növbəti seçkiyə növbədənkənar kampaniya elan etmədən aparması üçün "viza" verib.
. Uzun onilliklər boyu ölkədə siyasi qüvvələr nisbətinə fəal təsir göstərmiş Silahlı Qüvvələrin "laqeydliyini" görən seçicilər hökumətə özləri "cavab vermək" qərarına gəliblər. 2007-ci ilin parlament seçkisi özünəməxsus "Abdullah Gülə dəstək səsverməsi" olmuşdusa, martın 29-da Antalyada vətəndaşlar yerli universitetə əhalinin bəyənmədiyi şəxsi rektor təyin etmiş ölkə rəhbərliyinə "yox" deyiblər.
Türkiyədə növbəti parlament seçkisinə qalmış 2 ildə hadisələrin necə inkişaf edəcəyi məlum deyil. Lakin bu gün bir şey aydındır - hazırkı hakimiyyətin səhvləri bir-birini əvəz edir. İstənilən koalision hökumət isə bundan sonra şərtləri təkbaşına diktə edə bilməyəcək Ərdoğan üçün "qürub" deməkdir - imici hazırkı baş nazirdən asılı olan hakim partiya, sadəcə, parçalanacaq.

ELECTION WON AND RATINGS LOST
The municipal elections in Turkey on 29 March gladdened political op-ponents of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, whose image has taken a knock over the past year.
The ruling Justice and Develop-ment Party (JDP), although it came first, gaining the support of 40.1 per cent of voters in the recent municipal elections, suffered a sharp decline in comparison with the elections of 2004 and 2008. Erdogan's party won in 45 of the 81 provinces, which is 18 fewer than in the elections of 2004. At the same time, the prime minister's main rival - Deniz Baykal, the leader of the Republican People's Party (RPP), took 28.18 per cent of the vote (5.5 per cent more than in 2004) and won in 13 provinces. However, the greatest gains were made by the leader of the Nationalist Action Party, Dovlet Bahceli, who won in 10 provinces, which was quite an unpleasant surprise for Erdogan. Other parties did not spring any surprises - their level of support was as expected. For example, the Democratic Society Party, supported by ethnic Kurds, gained control in eight provinces, with 4.98 per cent.
In essence, the voters made it clear to Erdogan that if he continues his current policy, there will be no more single-party government in Turkey, which would mean the ruling party having to negotiate with the opposition in the future. 29 March 2009 changed Turkey's political picture, restoring the multi-party system. Thus the period of single-party rule, which began with Erdogan's victory in 2002, is coming to an end.
The opposition openly declared that the voters are tired of Erdogan's seven-year rule and the government had been given a clear signal of its imminent departure, even though the JDP recorded a resounding victory in the parliamentary elections of 20 months ago, having garnered an unprecedented "harvest" of 47 per cent of the vote. What has changed since then?
The careless approach of the authorities towards easing the social consequences of the global economic crisis has played a major role in the shrinking popularity of the JDP.
First of all, immediately after the elections of 2007, the JDP, whose rating was entirely due to the popularity of one person, rejected any dialogue with the opposition, losing the opportunity to influence the constituency of its opponents.
The positions of the ruling party were also affected by the botched campaign to lift the ban on the hijab, which resulted in the strengthening of the Republican People's Party, a proponent of Mustafa Kemal Ataturk's principles, specifically of secularism.
At the same time, despite the expectations of the religiously active strata of the population, the JDP did not propose a new constitution to help overturn the hijab ban. It was precisely the trump card of being "the offended party" which had allowed Erdogan to win the elections of 2007. What is more, the Islamic component of the Erdogan government's actions continued in its foreign policy during the Israeli military operation in Gaza.
The situation was aggravated by the scandal related to the activities of the Deniz Feneri organization, through which the ruling party collected donations from Turks living in Europe.
The JDP's image was also affected by a major confrontation with the Dogan media company, which controls 60 per cent of Turkey's media market. Nor did the public miss the fact that, during the investigation into Ergenekon, whose members are accused of preparing a coup d'etat, the authorities arrested not only opponents of Erdogan, but also servicemen; this being seen as an attempt to blacken the army in the eyes of the people.
In principle and from a technical point of view, the JDP achieved higher campaign activity than other parties, using every legal opportunity arising from its position of leadership. Things reached such a point that during the election campaign supporters of the ruling party began a campaign to distribute gifts among needy families. But nothing helped - even the famous energy of the Turkish prime minister, who gave election speeches in 66 provinces in two months.
However, the supporters of the JDP are not panicking, as they realize that the JDP still controls the country's largest municipal bodies in Istanbul and Ankara, and that there are still more than two years until the next parliamentary elections.
But, at the same time, there is clear dissatisfaction, bolstered by the constant worsening of the economic situation in the country. During the last few months alone, hundreds of thousands of people have lost their jobs in Turkey. People are tired. The public is quite tired of the endless scandals and attacks by the premier, both against the opposition and at foreign policy level - for example, the recent scandal in Davos.
Representatives of the opposition point out that "the ruling party was lucky that the municipal elections were not held two months later". RPP leader Deniz Baykal went so far as to say that "the people showed Erdogan a yellow card, and this will be followed by a red card". "No-one has the right to be sole leader, choosing targets for criticism. There is, and will always be, an alternative," Baykal said.
In any case, we should not forget that during the last 18 months, the JDP party has not "shown its worth" in any foreign policy direction except the "Armenian" one.
Unlike on domestic policy, the Turkish opposition has displayed unanimity on the issue of normalizing relations with Armenia. The opposition presented the initiative to go for rapprochement with Yerevan as another "adventure" by the authorities. It is notable that President Abdullah Gul's support has only increased the distance between the authorities and the public, reducing the ratings of the ruling Justice and Development Party and of the president and prime minister personally.
As a result, representatives of the ruling party began to fall into major errors, one after another, resulting in sharp public criticism. A graphic example was the statement by Deputy Prime Minister Cemil Cicek, who said while commenting on the results of the March elections: "We saw a dangerous tendency when the Democratic Society Party (supported by ethnic Kurds - R+) managed to win even Igdir Province, gaining access to the border with Armenia". The mention of Armenia in the same context as the DSP not only aroused criticism in the press, but also led to acts of disobedience in south-eastern regions of the country, where the rating of the ruling party was low anyway.
We can also judge tensions in Turkey by the number of skirmishes in the run-up to the elections and on election day. Turkey had not seen such a "bloody" election for a long time. On 29 March, dozens of voters were injured at polling stations. Even mayoral candidates were among the casualties. In summary, we should highlight 12 negative factors for Recep Tayyip Erdogan's party:
. The JDP lost the elections in most western provinces due to the local population's dissatisfaction with the economic backwardness of the region.
. The policy of political polarization and constant conflict with the opposition backfired, reducing the popularity of the ruling party.
. The blackmailing of the population by some ministries, which openly declared that if opposition politicians were to be involved in running municipalities, then the quality of services to the population would decline rapidly. As a result, the ruling party "lost" such major cities as Antalya and Mersin. Nor did the free distribution of household appliances among voters yield any result.
. As a result of the elections, the Nationalist Action Party destroyed the principle of "polarity", taking a centrist position - a kind of "balancing link" on the political scene.
. The acute differences between the parties became apparent in Turkey's major cities. Specifically, the JDP managed to win in Istanbul and Ankara by slender margins, while it lost in Antalya. This proves that Erdogan's rating is falling in the major cities.
. The religious party Saadet gained a new leader in the person of Numan Kurtulmus, who managed to win over part of the ruling party's constituency.
. The elections underlined the strength of the "Kurdish factor" in the life of the country's southeast, confirming that only one party prioritising this factor can win in this region.
. Statements by a number of political leaders that the image of the party, not the candidate, is most significant in the elections were not justified. For example, in provinces such as Sanliurfa and Adana, the elections were won by people well-known locally.
. The principle that "there is no room for women in Turkish politics" was totally confirmed. There are very few women on the list of winners.
. Citizens supported the re-election of municipal leaders who had worked actively to improve their wellbeing. Specifically, despite all the efforts of the ruling party, Yilmaz Buyukersen, representing the Democratic Left Party, won the election in the town of Eskisehir.
. Despite the eight-per-cent fall in its rating, the ruling party managed to maintain its leadership at a critical time. This gave Recep Tayyip Erdogan a "ticket" to lead his government into the next elections without the need to launch another extraordinary election campaign.
. On seeing the "indifference" of the general staff, which had actively interfered in the political disposition of forces in the country for many years, citizens decided to "reply" to the government themselves. If the parliamentary elections of 2007 were a kind of "vote for Abdullah Gul", on 29 March the citizens of Antalya said "no" to the country's leadership, which had appointed a person disliked locally to the post of rector of a local university.
It is not known what the situation will be over the next two years, ahead of parliamentary elections in Turkey, but it is clear that the incumbent authorities are making one mistake after another. Any coalition government would prepare the "downfall" of Erdogan, who will not be able to dictate his conditions single-handedly. The ruling party, whose position depends entirely upon the image of the current prime minister, would simply split up.