QAZANILMIŞ SEÇKİLƏR VƏ İTİRİLMİŞ REYTİNQ
Türkiyədə mayın 29-da keçirilmiş bələdiyyə seçkisinin nəticələri son illər imicini xeyli korlamış Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəqiblərini sevindirib. Hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası (ƏİP) seçkidə 40,1% səs alaraq qələbə qazansa da, 2004 və 2008-ci il seçkiləri ilə müqayisədə mövqelərini xeyli zəiflədib.
R. Ərdoğanın partiyası 81 vilayətdən 45-nin bələdiyyəsinə rəhbərliyi ələ keçirib ki, bu, 2004-cü il seçkisi ilə müqayisədə 18 vilayət azdır.
Baş nazirin əsas rəqibi - Dəniz Baykalın rəhbərlik etdiyi Cümhuriyyət Xalq Partiyası 21,18% (2004-cü ildə olduğundan 5,5% artıq) səs qazanaraq 13 vilayətdə birinci olub.
Daha ciddi nailiyyətə isə Dövlət Baxçalının Milliyyətçi Hərəkat Partiyası (MHP) nail olub. Onun birdən-birə 10 vilayətdə bələdiyyə rəhbərliyini ələ keçirməsi Ərdoğan üçün arzuolunmaz sürpriz sayıla bilər.
Digər partiyaların mövqelərində isə gözlənildiyi kimi, ciddi fərq qeydə alınmayıb. Məsələn, etnik kürdlərin dəstəklədiyi Demokratik İnkişaf Partiyası 4,98% səs toplayaraq, 8 vilayətdə yerli özünüidarəetmə orqanlarına rəhbərliyi ələ keçirib.
Bir sözlə, seçicilər Ərdoğana aydın mesaj ünvanlayıblar: hazırkı siyasətin davam etdiriləcəyi təqdirdə, Türkiyədə növbəti birpartiyalı hökumət qurmaq mümkün olmayacaq. Demək, hakim partiya müxalifətə tərəf baxmalı olacaq. Hər halda 2009-cu ilin 29 mart seçkisi Türkiyənin siyasi xəritəsini dəyişdirərək, onu çoxpartiyalı yola qaytarıb. Bununla da Ərdoğanın 2002-ci ildə qazandığı qələbə ilə başlanmış təkpartiyalı idarəetmə mərhələsi sona çatmaqdadır.
Müxalifət isə açıq şəkildə bəyan edir ki, Ərdoğanın 7 illik rəhbərliyi seçiciləri bezdirib və hökumətə tezliklə hakimiyyətdən getməli olacağının işarələri verilib. Baxmayaraq ki, cəmi 20 ay əvvəl keçirilmiş parlament seçkisində ƏİP səslərin 47%-i toplamaqla şəksiz qələbə qazanmışdı.
Görəsən, o vaxtdan nə dəyişib?
ƏİP-in populyarlığını itirməsində hökumətin qlobal iqtisadi böhran nəticəsində yaranmış sosial problemlərin həllinə başısoyuqluqla yanaşması böyük rol oynayıb.
Birincisi, 2007-ci ilin iyul seçkisindən dərhal sonra reytinqi bir adamdan asılı olan ƏİP müxalifətlə istənilən dialoqdan imtina edib və bununla da opponentlərinin elektoratına hansısa dərəcədə təsir etmək imkanını tam itirib.
Bundan başqa, hakim dairələrin hicaba qadağanın aradan qaldırılması məsələsindəki uğursuz kampaniyası da onun nüfuzuna zərbə vuran amillər arasındadır. Bu məsələdə Mustafa Kamal Atatürkün postulatlarını, xüsusilə "dünyəvilik" prinsipini dəstəkləyən CHP öz mövqelərini kifayət qədər möhkəmləndirib.
Üstəlik, əhalinin dini baxımdan fəal təbəqəsinin gözləntilərinin əksinə olaraq, ƏİP Konstitusiyaya hicaba qadağanı aradan qaldıracaq düzəliş edilməsinə getmədi. Axı Ərdoğanın partiyasının 2007-ci il seçkisindəki qələbəsində məhz "incimiş partiya" imici böyük rol oynamışdı.
Bundan başqa, Ərdoğan hökumətinin fəaliyyətindəki islamçılıq çalarları İsrailin Qəzza zolağında apardığı hərbi əməliyyatlar zamanı özünü xarici siyasi kursda da tam çılpaqlığı ilə göstərmiş oldu.
Üstəlik, "Deniz Feneri" təşkilatı ətrafındakı qalmaqal (hakim partiyanın bu təşkilatın köməyi ilə Avropada yaşayan türklərdən pul topladığı məlum olub) da ƏİP-in reytinqinin düşməsi prosesinə təkan verib.
ƏİP-in Türkiyənin media bazarının 60%-nə nəzarət edən "Doğan" media-holdinqlə sərt qarşıdurması da hakim partiyanın imicinə mənfi təsir göstərmiş amillərdəndir. Üzvləri dövlət çevrilişində ittiham olunan "Ergenekon" təşkilatı ilə bağlı əməliyyat çərçivəsində yalnız Ərdoğanın əleyhdarlarının yox, hərbçilərin də həbsi ictimaiyyətin gözündən yayınmayıb və bu, ordunu xalqın gözündən salmağa cəhd kimi qiymətləndirilib.
Prinsipcə, texniki baxımdan, ƏİP digər partiyalarla müqayisədə əlində olan bütün hüquqi imkanlardan istifadə etməklə daha yüksək seçkiqabağı fəallıq göstərdi. Hətta seçkiyə az qalmış hakim partiyanın adından yoxsul ailələrə hədiyyələrin paylanmasına da gedilmişdi. Lakin bunların köməyi olmadı - hətta seçkiqabağı dövrdə 2 ay ərzində 66 vilayətdə çıxışlar etmiş Ərdoğanın enerjisi də işə yaramadı.
Amma ƏİP tərəfdarları panikaya düşmür, ölkənin ən böyük bələdiyyələri olan İstanbul və Ankara bələdiyyələrinə hakim partiyanın rəhbərlik etdiyini, növbəti parlament seçkisinə isə hələ 2 ildən artıq vaxtın olduğunu əsas götürürlər.
Bununla yanaşı, iqtisadi durumu getdikcə pisləşən ölkədə narazılığın artdığı göz önündədir. Təkcə son bir neçə ayda Türkiyədə 100 minlərlə insan işsiz qalıb. İnsanlar yorulublar. Baş nazirin həm müxalifətə basqıları, həm də xarici siyasi səviyyədə (Davos qalmaqalını misal göstərmək olar) bitib tükənməyən qalmaqalları ictimaiyyəti boğaza yığıb. Müxalifət təmsilçilərinin bildirdiyi kimi, "hakim partiyanın bəxti gətirib ki, bələdiyyə seçkisi 2 ay gec keçirilməyib".
CHP lideri Dəniz Baykal daha da irəli gedərək, "Xalqın Ərdoğana sarı vərəqə göstərdiyini, bunun ardından qırmızı vərəqənin gəldiyini" bəyan edib. "Heç kəsin hamını tənqid hədəfi seçərək, özünü təkbaşına lider elan etməyə haqqı yoxdur. Alternativ həmişə var və olacaq", - deyə Baykal qeyd edib.
Onu da deyək ki, Ərdoğan hökuməti son 1,5 il ərzində xarici siyasətdə "erməni istiqaməti"ndən başqa, heç bir istiqamətdə özünü göstərə bilməyib. Daxili siyasi mövzulardan fərqli olaraq, Ermənistanla münasibətlərin normallaşması məsələsində Türkiyə müxalifətinin mövqeyi heç zaman olmadığı qədər birdir - onlar Yerevanla yaxınlaşma cəhdlərini hakimiyyətin növbəti "avantürası" sayırlar. Maraqlıdır ki, Abdullah Gülün məsələyə dəstəyi hakimiyyətlə ictimaiyyət arasında çatı daha da dərinləşdirib, hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının və şəxsən prezident və baş nazirin nüfuzuna zərbə vurub. Bunun nəticəsi olaraq hakim elitanın təmsilçiləri bir-birinin ardınca ictimaiyyətin sərt tənqidinə səbəb olan yanlışlıqlar etməyə başlayıblar. Misal kimi, baş nazirin müavini Cəmil Çiçəyin mart seçkisinin nəticələrini necə şərh etdiyinə nəzər salaq: "Biz Demokratik Toplum Partiyasının (etnik kürdlər tərəfindən dəstəklənən təşkilat - R+.) hətta İqdır vilayətində qələbə qazanması, bununla da Ermənistanla sərhədə çıxması üzündən təhlükəli tendensiya ilə üzləşmişik".
Ermənistanın sözügedən partiya ilə eyni kontekstdə xatırlanması nəinki mətbuatın tənqidinə tuş gəlib, hətta ölkənin cənub-şərq hissəsində - hakim partiyanın nüfuzunun onsuz da aşağı olduğu vilayətlərdə itaətsizlik aksiyalarına yol açıb.
Türkiyədə ehtirasların coşduğunu seçkiyədək və seçki günü baş vermiş insidentlər də göstərir. Türkiyə "qanlı seçki"nin nə olduğunu çoxdan unutmuşdu. Martın 29-da isə seçki məntəqələrində onlarla seçici yaralanıb və müxtəlif zədələr alıb.
Qurbansız da ötüşmək mümkün olmayıb - ölənlər arasında hətta namizədlər və merlər var.
Yuxarıda qeyd olunanları ümumiləşdirərək, Rəcəb Tayyib Ərdoğanın partiyası üçün 12 neqativ tendensiyanı sadalamaq olar:
. Qərb vilayətlərinin əksəriyyətində ƏİP-in seçkini uduzmasına səbəb regionun iqtisadi cəhətdən geri qalması ilə əlaqədar yerli əhalinin narazılığıdır.
. Siyasi qütbləşmə və müxalifətlə daimi qarşıdurmaya yönəlmiş siyasi kurs neqativ effekt verərək, hakim partiyanın nüfuzunun azalmasına səbəb olub.
. Bəzi nazirlərin bələdiyyə rəhbərliyinə müxalifətçilərin seçiləcəyi təqdirdə, xidmətlərin keyfiyyətinin kəskin aşağı düşəcəyi ilə bağlı şantaj etməsi və bunun nəticəsi kimi hakim partiya Antalya və Mersin kimi böyük şəhərləri "itirdi". Seçicilərə məişət cihazlarının pulsuz paylanması da nəticə vermədi.
. Seçki nəticəsində MHP mərkəzçi mövqe tutmaqla "qütblülük" prinsipini dağıdıb - siyasi səhnədə özünəməxsus "balanslaşdırıcı qütb" tutub.
. Türkiyənin iri şəhərlərində partiyalar arasında kəskin qarşıdurma yaşanıb. Məsələn, ƏİP İstanbul və Ankarada qələbəni minimum fərqlə qazanıb, Antalyada isə məğlub olub. Bu, Ərdoğanın məhz iri şəhərlərdə də nüfuzunun aşağı düşdüyünü sübut edir.
. Dini qütbü təmsil edən "Saadət" partiyasının Numan Kurtulmuşun simasında yeni lider əldə etməsi hakim partiyanın elektoratının bir hissəsinin bu partiyanın tərəfinə keçməsinə səbəb olub.
. Seçki ölkənin cənub-şərq hissəsində "kürd faktoru"nun böyük rola malik olduğunu göstərib və məhz bu faktor hakim partiyanın elektoratının bir hissəsini öz tərəfinə çəkib.
. Bəzi siyasi liderlərin seçkidə əsas rolu namizədin yox, partiyanın imicinin oynamasına dair bəyanatları özünü doğrultmayıb. Məsələn, Şanlıurfa və Adana kimi vilayətlərdə əhalinin daha yaxşı tanıdığı şəxslər qələbə çalıb.
. "Türkiyə siyasətində qadınlara yer yoxdur" postulatı özünü tam doğruldub. Qaliblər sırasında qadınların sayı son dərəcə azdır.
. Seçicilər vətəndaşların rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəal işləmiş bələdiyyə başqanlarının postlarında qalmasına səs veriblər. Məsələn, hakim partiyanın ciddi səylərinə baxmayaraq, Əskişəhər şəhərində yenidən Demokratik Sol Partiyasının nümayəndəsi Yılmaz Büyükerşen qalib gəlib.
. Reytinqindəki 8%-lik azalmaya baxmayaraq, hakim partiya böhranlı vəziyyətdə liderliyini qoruya bilib. Bu, Rəcəb Tayyib Ərdoğana partiyasını növbəti seçkiyə növbədənkənar kampaniya elan etmədən aparması üçün "viza" verib.
. Uzun onilliklər boyu ölkədə siyasi qüvvələr nisbətinə fəal təsir göstərmiş Silahlı Qüvvələrin "laqeydliyini" görən seçicilər hökumətə özləri "cavab vermək" qərarına gəliblər. 2007-ci ilin parlament seçkisi özünəməxsus "Abdullah Gülə dəstək səsverməsi" olmuşdusa, martın 29-da Antalyada vətəndaşlar yerli universitetə əhalinin bəyənmədiyi şəxsi rektor təyin etmiş ölkə rəhbərliyinə "yox" deyiblər.
Türkiyədə növbəti parlament seçkisinə qalmış 2 ildə hadisələrin necə inkişaf edəcəyi məlum deyil. Lakin bu gün bir şey aydındır - hazırkı hakimiyyətin səhvləri bir-birini əvəz edir. İstənilən koalision hökumət isə bundan sonra şərtləri təkbaşına diktə edə bilməyəcək Ərdoğan üçün "qürub" deməkdir - imici hazırkı baş nazirdən asılı olan hakim partiya, sadəcə, parçalanacaq.

ВЫИГРАННЫЕ ВЫБОРЫ И УТРАЧЕННЫЙ РЕЙТИНГ
Муниципальные выборы 29 марта порадовали политических противников премьер-министра Турции Реджепа Тайиба Эрдогана, чей имидж в течение последнего года довольно сильно пошатнулся.
Правящая Партия справедливости и развития (ПСР) хотя и пришла к финишу первой, заручившись поддержкой 40,1% избирателей, однако резко сдала позиции по сравнению с выборами 2004 и 2008 годов. Партия Эрдогана получила мандаты руководителей муниципалитетов в 45 из 81 провинции, что на 18 меньше, чем в ходе выборов 2004 года. В то же время основной конкурент премьера - лидер Республиканской народной партии (РНП) Дениз Байкал заручился 28,18% голосов (на 5,5% выше, чем в 2004-м) и победил в 13 провинциях. Однако наиболее резкий скачок рейтинга, что, кстати, было весьма неприятным сюрпризом для Эрдогана, наблюдался у Националистической народной партии Довлета Бахчели, взявшей верх сразу в 10 провинциях. Позиции остальных партий не претерпели резких изменений - уровень их поддержки оказался ожидаемым. К примеру, поддерживаемая этническими курдами Партия демократического общества (ПДО) с 4,98% получила контроль над местными структурами самоуправления в 8 провинциях.
По сути избиратели дали ясно понять Эрдогану: в случае продолжения нынешнего курса очередного однопартийного правительства в Турции уже не будет, а значит, правящей партии придется впредь оглядываться на оппозицию. 29 марта 2009 года преобразило политическую карту Турции, вернув ее в многопартийное русло. Тем самым период однопартийного правления, начавшийся в 2002 году с победой Эрдогана, подходит к своему завершению.
Оппозиция открыто заявила, что избирателям надоело семилетнее правление Эрдогана, и правительству дан четкий сигнал на скорый уход. Хотя еще 20 месяцев назад именно ПСР одержала безусловную победу на парламентских выборах, собрав неслыханный "урожай" в 47% голосов. Что же изменилось с тех пор?
Не последнюю роль в падении популярности ПСР сыграла нерадивая политика властей по смягчению социальных последствий глобального экономического кризиса.
Во-первых, сразу после июльских выборов 2007 года ПСР, чей рейтинг всецело основывается на популярности одного человека, отвергла всякий диалог с оппозицией, потеряв тем самым какую-либо возможность влиять на электорат оппонентов.
На ухудшении позиций правящей партии сказалась и неудачная кампания по снятию запрета на ношение хиджаба, результатом которой стало укрепление позиций Республиканской народной партии, выступившей в роли защитника постулатов Мустафы Кемаля Ататюрка, в частности принципа "светскости". В то же время, вопреки ожиданиям религиозно активных слоев населения, ПСР не выступила с предложением о новой редакции конституции, которая позволила бы преодолеть запрет на хиджаб. А ведь именно козырь "обиженной партии" позволил Эрдогану взять верх на выборах 2007 года.
К тому же исламская составляющая в действиях правительства Эрдогана получила продолжение во внешнеполитической плоскости в период военной операции Израиля в Газе.
Процесс усугубился скандалом, связанным с деятельностью организации "Дениз Фенери", посредством которой правящая партия собирала пожертвования у турок, проживающих в Европе.
На имидже ПСР сказалась также резкая конфронтация отношений с медиа-холдингом "Доган", контролирующим 60% медиа-рынка Турции.
Не ускользнул от внимания общественности и тот факт, что в рамках процесса по делу организации "Эргенекон", чьи члены обвиняются в подготовке госпереворота, почему-то арестовывали не только противников Эрдогана, но и военнослужащих, что было воспринято как попытка очернить армию в глазах народа.
В принципе, с технической точки зрения, ПСР продемонстрировала более высокую предвыборную активность, нежели другие партии, используя все правовые возможности своего первенства. Дошло до того, что в предвыборный период сторонники правящей партии начали кампанию по раздаче подарков малоимущим семьям. Но ничего не помогло - даже знаменитая энергичность турецкого премьера, посетившего за два месяца с предвыборными выступлениями 66 провинций.
Однако сторонники ПСР не впадают в панику, памятуя, что крупнейшие муниципальные образования страны в Стамбуле и Анкаре остались за ПСР, а до следующих парламентских выборов еще более двух лет.
Но в то же время налицо недовольство, усиливающееся постоянным ухудшением экономического положения в стране. Только за последние несколько месяцев в Турции лишились работы сотни тысяч людей. Люди устали. Бесконечные скандалы и нападки премьера, как в отношении оппозиции, так и на внешнеполитическом уровне, примером чего может служить скандал в Давосе, порядком поднадоели общественности.
Как отметили представители оппозиции, "правящей партии повезло, что муниципальные выборы состоялись не через два месяца". Председатель РНП Дениз Байкал пошел еще дальше, объявив, что "народ показал желтую карточку Эрдогану, за которой последует красная". "Никто не вправе выступать в роли единоличного лидера, избирая цели для критики. Альтернатива всегда есть и будет", - подчеркнул Байкал.
Впрочем, не стоит забывать также, что в последние полтора года ни по одному из внешнеполитических направлений, кроме "армянского", правительство ПСР так и не "проявило" себя.
В отличие от внутриполитических тем позиция турецкой оппозиции по нормализации отношений с Арменией оказалась как никогда единой - она представила инициативы по сближению с Ереваном в качестве очередной "авантюры" властей. Примечательно, что поддержка президента Абдуллы Гюля лишь углубила разногласия между властями и общественностью, снизив рейтинг правящей Партии справедливости и развития и лично президента и премьер-министра.
Как результат, представители правящей элиты начали допускать один за другим существенные промахи, вызвавшие резкую критику общественности. Наглядным примером тому служит заявление заместителя премьер-министра Джамиля Чичека, который, комментируя результаты мартовских выборов, сказал: "Мы столкнулись с опасной тенденцией, когда Партия демократического общества (поддерживаемая этническими курдами. - R+) смогла победить даже в провинции Игдыр, выйдя тем самым на границу с Арменией". Упоминание Армении в одном контексте с ПДО вызвало критику не только в прессе, но и привело к акциям неповиновения в юго-восточных областях страны, где рейтинг правящей партии был и без того низок. О накале страстей в Турции можно судить также по числу стычек, происходивших как в преддверии выборов, так и непосредственно в день голосования. Турция уже давно не знала столь "кровавых" выборов. 29 марта у избирательных участков ранения и травмы получили десятки избирателей. Не обошлось и без жертв, среди которых были даже кандидаты в мэры.
Из всего этого следует целый ряд негативных тенденций для партии Реджепа Тайиба Эрдогана:
l в большинстве западных провинций ПСР проиграла выборы из-за недовольства местного населения экономической отсталостью региона;
l курс на политическую поляризацию и постоянные конфликты с оппозицией дал негативный эффект, снизив рейтинг правящей партии;
l шантаж населения со стороны ряда министров, открыто заявивших, что в случае привлечения оппозиционных политиков к руководству муниципалитетов качество услуг населению резко снизится. Как результат правящая партия "потеряла" такие крупные города, как Анталья и Мерсин. Не принесла результатов и бесплатная раздача избирателям бытовых приборов;
l в результате выборов Партия националистического движения разрушила принцип "полярности", заняв центристскую позицию - своего рода "балансирующее звено" на политической сцене;
l в крупных городах Турции проявилась резкая конфронтация между партиями. В частности, ПСР смогла победить в Стамбуле и Анкаре с минимальной разницей, а в Анталье даже уступила. Это доказывает, что рейтинг Эрдогана в крупных городах падает;
l партия религиозного толка "Саадет" получила нового лидера в лице Нумана Куртулмуша, который смог привлечь часть электората правящей партии на свою сторону;
l выборы подчеркнули сильную роль "курдского фактора" в жизни юго-востока страны, подтвердив, что в данном регионе победу может одержать лишь партия, учитывающая данный фактор;
l заявления ряда политических лидеров о том, что главную роль на выборах играет имидж партии, а не персона кандидата, не оправдались. К примеру, в таких провинциях, как Шанлыурфа и Адана, победили лица, хорошо знакомые населению;
l постулат "В политике Турции нет места женщинам" полностью подтвердился. Процент женщин в списках победителей ничтожно мал;
l граждане поддержали повторное избрание руководителей муниципалитетов, активно работавших в направлении улучшения благосостояния граждан. В частности, несмотря на все усилия правящей партии, в городе Эскишехир вновь победил представитель Демократической левой партии Йылмаз Буюкэршен;
l несмотря на 8-процентное снижение рейтинга, правящая партия смогла удержать лидерство в кризисный период. Это дало "визу" Реджепу Тайибу Эрдогану довести свое правительство до следующих выборов без необходимости объявления внеочередной избирательной кампании;
l видя "равнодушие" Генштаба, долгие десятилетия активно вмешивавшегося в политический расклад сил в стране, граждане решили сами "ответить" правительству. Если парламентские выборы 2007 года стали своего рода "голосованием в поддержку Абдуллы Гюля", то 29 марта в Анталье граждане сказали "нет" руководству страны, назначившему ректором местного университета не угодного населению человека.
Неизвестно, как сложится ситуация в оставшиеся два года до очередных парламентских выборов в Турции, но уже сегодня ясно одно: действующие власти допускают одну оплошность за другой. Любое коалиционное правительство подготовит "закат" Эрдогана, который уже не сможет единолично диктовать условия. Правящая партия, чьи позиции зависят всецело от имиджа действующего премьера, попросту расколется.