"LUJNİKİ"DƏKİ ŞEYTAN VƏ QAPIMIZ
Futbol üzrə 2010-cu il dünya çempionatının seçmə mərhələsində 4-cü qrupun qarşılaşmaları "Lujniki" stadionunda Rusiya və Azərbaycan milliləri arasında keçirilən matçla başa çatdı. Qarşılaşma Rusiya millisinin 2:0 hesablı qələbəsi ilə bitdi. Artıq matçın 32-ci dəqiqəsində hesab Roman Pavlyuçenkonun standart vəziyyətdən vurduğu qolla açıldı. Əslində, zərbə o qədər də təhlükəli alınmasa da, Azərbaycan millisinin qapıçısı Fərhad Vəliyevin son dərəcə uğursuz çıxışı hesabın açılmasına səbəb oldu. R. Pavlyuçenkonun qolununu "Sport-Ekspress"in təhlilçisi belə şərh edib: "Qapıçının bu zərbəni necə qaytarmasığını yalnız Lujniki şeytanı bilər". Qarşılaşmadan sonra qolun müəllifi özü bildirdi ki, o, "zərbənin hansı tərəfə göndərilməli olduğunu bilib və topun tora daxil olacağını hiss edib".
İkinci hissədə Berti Foqts Branamir Subaşiçi Vaqif Cavadovla əvəzlədi və bu, millinin hücumda fəallığını bir qədər artırması ilə nəticələndi. İkinci hissənin əvvəlində - 50-ci dəqiqədə Rusiya millisinin hücumunun qolla bitməsi son anda baş tutmadı: Arşavin qapı xətti üzərində topa sadəcə toxuna bilmədi. 71-ci dəqiqədə isə Konstantin Zıryanov ikinci topu millimizin qapısından keçirməyi bacardı.
Zəif nöqtələr
Şübhəsiz ki, qarşılaşma boyunca meydanda oyunu Rusiya millisi diqtə edirdi. Amma elə rusiyalı şərhçilər də etiraf edirdilər ki, yerli azarkeşlərin gözlədiyi oyun nümayiş etdirilmədi. Birinci hissədə rusiyalı futbolçular, əgər belə demək mümkünsə, meydanda gəzişirdilər. 20 dəqiqə onlar yalnız komanda oyununu tapmaq haqda düşündülər. Nəhayət, rusiyalıların hərəkətə gəlmələri üçün isə düz 45 dəqiqə vaxt sərf olundu.
Azərbaycan millisinin isə heç olmasa, 1 cavab topu vurmaq cəhdləri nəticəsiz qaldı. Bununla yanaşı, futbolçularımız müdafiədə oturmayaraq hücumlar da təşkil edir, rəqib müdafiəçilərini yaxşıca tərlədirdilər. Lakin hücumları məntiqi sonluğa çatdırmaq mümkün olmadı. Futbolçularımızda kəsərlilik və sürət çatmırdı. Görünən odur ki, onlar Rusiya millisi ilə sürətli futbol oynamaq iqtidarında deyildilər. Məhz bu səbəbdən Azərbaycan millisinin üzvləri oyunun tempini aşağı salmağa çalışırdılar. Rəqibin qapısı önündə ən təhlükəli məqam 90-cı dəqiqədə yaşandı - müdafiəçilərin cərimə meydançasında uğursuz oyunundan sonra top Vaqif Cavadova düşdü və onun zərbəsi qapı dirəyindən döndü.
Qeyd edək ki, hələ qarşılaşmadan əvvəl şərhçilər, həmçinin rusiyalı futbolçuların özləri Berti Foqtsun məşqçi postuna gətirilməsi ilə güclənmiş Azərbaycan millisinə yuxarıdan aşağı baxmağın yolverilməz olduğunu bildirirdilər. Azərbaycan millisi isə qarşılaşma öncəsi problemlə üzləşmişdi. Söhbət zədəli oyunçulardan gedir - ötən il üçün Azərbaycanın ən yaxşı futbolçusu seçilmiş Kamran Ağayev zədə üzündən sıradan çıxmışdı. Zaur Tağızadə və Zaur Ramazanov kimi aparıcı oyunçular da eyni səbəbdən meydana çıxa bilmədilər. Rəqibdə isə belə problem yox idi.
Rusiya millisinin kapitanı Sergey Semak Azərbaycan üzərində qazanılmış qələbədən sonra qarşılaşmanın çətin keçdiyini etiraf edib: "Rəqib oyununu əks-hücumlar üzərində qurmuşdu və bu səbəbdən müdafiədə diqqətli olmaq lazım idi. Bu gün oyun çətin keçdi. Ola bilsin ki, biz daha çox səhvlərə yol verdik". S. Semak bildirib ki, "Azərbaycan millisinin oyuna köklənmə səviyyəsi yüksək idi, çünki onlar üçün heç-heçə oynamaq və ya qələbə qazanmaq sensasiya olardı. Bizim üçün isə xal itirmək, xüsusilə uduzmaq yolverilməz idi".
Azərbaycan millisinin oyununu şərh edən S. Semak bildirib ki, "komanda yaxşı oynayıb və xeyli çalışıb. Müdafiədə ciddi təşkilatçılıq duyulurdu. Bir sözlə, Berti Foqtsun "bacarıqlı əli" hiss olunurdu".
Azərbaycan millisinin baş məşqçisinə gəlincə, o, Rusiya yığması ilə qarşılaşmada nümayiş etdirilən oyundan məmnundur. Oyun haqda danışan alman mütəxəssis deyib: "Rusiya millisini 3 xal qazanması münısibəti ilə təbrik edirəm. Biz rəqib üçün çətinlik yaratmağa çalışdıq və hesab edirəm ki, bunu müəyyən qədər bacardıq. Bu qarşılaşmada güclü rəqiblə oynamaq baxımından çox şey öyrəndik. Hesab edirəm ki, biz düzgün yoldayıq, əsl Avropa futbolu oynamaq istiqamətində irəliləyirik. Komandamız gəncdir və onun beynəlxalq arenada çıxış etmək təcrübəsi yoxdur. Bu gün komandanın nümayiş etdirdiyi oyundan fərəhləndirici təəccüb hissi keçirtdim. Rusiya ilə oyun bu il ilk qarşılaşmamız idi və buna görə də çətin idi. Nə isə. Bir daha Qus Hiddinqi təbrik edirəm".
Gələcək var
Yüksək səviyyəyə malik olmayan, özünü təzə-təzə göstərməyə və təsdiqləməyə çalışan milli ilə işləməyin nə dərəcədə çətin olması haqda jurnalistlərin sualını cavablandıran Foqts bildirib ki, o, Azərbaycana çətin missiyanı yerinə yetirmək üçün gəlib: "Bir il ərzində biz xeyli iş görmüşük və müsbət tərəfə dəyişikliklər hiss olunmaqdadır. Mənim fəaliyyətim yalnız əsas yığmanı yox, bütünlükdə ölkədə futbolun inkişafını əhatə edir. Biz doğru yoldayıq".
Nə qədər təəccüblü olsa da, rusiyalı jurnalistlər Berti Foqtsa dünya çempionatından sonra Rusiya millisinin baş məşqçisi postunu tərk edəcək Qus Hiddinqin yerini tutmağı təklif ediblər. Alman mütəxəssis isə təklifi diplomatikcəsinə rədd edərək bildirib ki, o, iki gün sonra nə baş verəcəyi haqda danışmağı xoşlamır: "Hiddinqə millinizin sükanı arxasında mümkün qədər çox qalmağı arzulayıram. Onun rəhbərliyi altında komanda tamamilə fərqli oyun nümayiş etdirməyə başlayıb. Ona tamaşa etmək mənə zövq verir. Hazırkı sürətli və hücum futbolunu Rusiya millisinin əvvəllər göstərdiyi oyunla müqayisə etmək mümkün deyil. Rusiya yığması bu baş məşqçini hazırkı vəzifəsində mümkün qədər çox saxlamağa çalışmalıdır".
Qarşılaşmadan sonrakı mətbuat konfransında jurnalistlər millimizin problemlərindən biri - əcnəbi oyunçuların milliləşdirilməsi məsələsinə də toxunublar. Berti Foqts isə Azərbaycan yığmasında əcnəbilərin çıxış etmədiyini söyləyib: "Onların Azərbaycan pasportu var və bu oyunçular Azərbaycan vətəndaşlarıdır. Əks halda bu idmançılar millimizin formasını geyə bilməzdilər. Həmin futbolçular Azərbaycanda çoxdan yaşayırlar, nəinki mən. Məsələn, mənim Azərbaycan pasportum yoxdur".
Yetirmələrindən kimlərin daha güclü milli çempionatlarda çıxış etmək iqtidarında olması haqda sualı cavablandıran baş məşqçi deyib ki, Azərbaycan millisinin "7-8 üzvünə lazımi münasibət göstərilərsə, onlar nəinki Rusiya, hətta Almaniya çempionatında forma geyə bilərlər. Azərbaycanda istedadlar az deyil. Biz futbol akademiyası açmışıq. Odur ki, gələcəyimiz çox yaxşı olacaq".
Rusiya yığmasının baş məşqçisi Q.Hiddinq isə öz növbəsində oyunun nəticəsini şərh edərkən deyib ki, komanda ilə 1 aylıq ayrılıq və 1 həftədən az müddətə işləməklə qələbə qazanmaq xoşdur: "Bizim müdafiəmizdə heç bir problem yox idi, yalnız sona yaxın bir qədər problem yaşandı. Bunun da səbəbi odur ki, bəzi futbolçularımız oyunun artıq başa çatdığını düşünməyə başlamışdı. Bu məsələyə xüsusi diqqət ayırmaq lazımdır. Daha güclü rəqiblərlə belə nömrələr keçməyəcək".
Azərbaycan millisinin oynuna gəlincə, Hiddinqin fikrincə, yığmamız heç də pis oynamayıb: "Rəqib xeyli vaxt topa sahib oldu və bu, bizim üçün sürpriz deyildi: biz qonaqların bacarıqlı rəqib olduğunu bilirdik. Onların hücumda təhlükə yarada bilməməsi isə başqa məsələdir. Rəqibimiz yaxşı oyun oynadı, müdafiədə oturmadı və irəlidə nəticə əldə etməyə çalışdılar".
Ümumilikdə, Azərbaycan millisinin oynunu qənaətbəxş hesab etmək olmaz. Həmişəki kimi, yanlışlıqlar yenə var idi. Millinin ən böyük problemi ən sakit məqamlarda kobud səhvlərə yol verilməsidir. İkinci qolu qapımıza müdafiəçi Cəmşid Məhərrəmovun tam boş buraxdığı Konstantin Zıryanov vurdu. Birinci qol isə qapıçının kobud səhvi idi. Hücumda texniki hazırlıq çatışmır, bu səbəbdən də hücumçular heç cür rəqibin cərimə meydançasına daxil ola bilmirlər.
Bütün bunlarla yanaşı irəliləyişlər də göz qabağındadır və bu, almaniyalı mütəxəssisin xidmətləridir.
Sözügedən qarşılaşmada ən xoş məqamlardan biri azarkeşlərlə bağlıdır. Rusiya və Azərbaycan milliləri arasında oyun elə də ciddi qarşılaşma sayılmasa da, meydançanın tribunaları dolu idi: oyuna baxmaq üçün "Lujniki" stadionuna 60 mindən artıq azarkeş gəlmişdi.
İndi bütün ümidlərimiz Bakıda keçiriləcək cavab qarşılaşmasınadır. Ümid etmək istərdik ki, doğma divarlar futbolçularımıza kömək edəcək və onlar yaxşı oyun nümayiş etdirə biləcəklər.

THE DEVIL IN LUZHNIKI AND OUR GOAL
The football World Cup 2010 qualifying match between Russia and Azerbai-jan in European group 4 was played at the Luzhniki stadium in Moscow.  The Russian team won 2-0.  Roman Pavlyuchenko scored the first goal in the 32nd minute from a set piece.  It has to be said, however, that the kick was not a particularly good one, but Azerbaijani goalkeeper Farhad Veliyev reacted far too late.  Commenting on Pavlyuchenko's goal, the Sport-Ekspress commentator noted:  "Only the devil knows how the goalie failed to hold the ball."  After the game, the scorer himself said that he "knew where he was going to strike and felt that the ball would find the net."  In the second half, Berti Vogts substituted Branimir Subacic, bringing on Vaqif Cavadov, which helped the team to become a little more active in attack.  Early in the second half, a Russian attack was almost successful - Arshavin missing the ball on the goal line.  But in the 71st minute Konstantin Zyryanov scored the second goal.
Weaknesses
The situation on the field was certainly under Russian control.  Nonetheless, as Russian commentators noted, the hosts failed to play the game which their fans expected of them.  The Russian players literally strolled about the pitch in the first half, so to speak.  It took them 20 minutes to get into stride.  And it took them a whole 45 minutes to finally start playing to full capacity.  The Azerbaijani team's attempts to score at least one goal were in vain. Azerbaijan did not play defensively and went onto the attack themselves, causing problems for the Russian defence.  However, their efforts yielded no results.  Our players lacked efficiency and speed.  The Azerbaijanis were clearly unable to match the pace of the Russians, which is why they tried to slow the game down.  They had their clearest chance in the 90th minute - a defender made a mistake in trying to clear the ball out of the penalty area and Vaqif Cavadov hit the post.
Before the game, commentators and the Russian players themselves pointed to the fact that the Azerbaijani team, which had been strengthened by Berti Vogts, should not be underestimated.  The team had encountered problems before the game because some players had been injured.  Kamran Agayev, Azeraijan's best player in 2008, did not play.  Leading players, Zaur Tagizada and Zaur Ramazanov, were unable to play for the same reason.  The Russian team was free of injuries.  Russian captain Sergey Semak admitted after the game that it had been difficult to win.  "Our opponents played on the counterattack, so we had to be careful in defence.  Today's game was a difficult one.  Perhaps we made more mistakes than usual," he said.  Semak noted that the Azerbaijani team's will to win was greater because a draw or a victory for them would have been a sensation.  On the other hand, Russia could not afford to drop points or lose.  Commenting on the game, Semak stressed that the opposition had "played well and tried hard.  They were very organized in defence.  Berti Vogts makes a difference."
Azerbaijan's coach was pleased with the game against Russia.  "I congratulate the Russian team on winning the three points.  We tried to make it difficult for them and I think we succeeded.  We learned lessons from a game against strong opposition.  I think that we are on the right track and moving towards playing real European football.  Our team is young; it needs the experience of playing in the international arena.  I was pleasantly surprised with how we played today.  However, the game was difficult - and all the more so because it was the first game this year.  Well, I congratulate Guus Hiddink," the German coach said.
There is a future
Answering journalists' questions about how difficult it is to work with a team which is not among the elite, but which is trying to earn a reputation and prove itself, the coach said that he had arrived in Azerbaijan on a difficult mission.  "We have done a lot of work in a year, and there are changes for the better.  My job involves not only the national team, but also the development of football in the country.  We are on the right track."  Strange though it seems, the Russian journalists offered Berti Vogts the post occupied by Guus Hiddink, whose departure from the Russian team after the world championship is now certain.  The coach diplomatically denied receiving an offer and said that he prefers not to think about what happens the day after tomorrow:  "I wish Hiddink a long career as the head coach of your team.  Under him, Russia has started to play a different kind of football.  I like watching them play.  They play fast, aggressive football, which cannot be compared to what they played before.  Russia should try to keep its coach for as long as possible."
Journalists also touched on an issue which is important to Azerbaijani football - the naturalization of foreign players - at the post-match news conference.  Berti Vogts said that there are no foreigners in the Azerbaijani team.  "They have Azerbaijani passports, so they are Azerbaijani nationals.  Otherwise they would not be able to play for our team.  And these players have been living in Azerbaijan much longer than I have.  And I do not have a passport," he said.
Answering questions about which of his players would be able to prove himself in a stronger national championship, Azerbaijan's head coach stressed that "with due attention, seven or eight players would be able to play not only in Russia, but even in Germany.  There are many talented players in Azerbaijan.  We have opened a football academy.  So our future is bright."
For his part, Russia's head coach Guus Hiddink said, when commenting on the game, that it was pleasant to win the first game after a month-long separation from the team and less than one week of work.  "We had very few problems in defence, only near the end.  We met with some difficulties when some of the players decided that the game was already over.  This is worth focusing on.  This will not work against stronger opponents."
As for Azerbaijan's play, Hiddink said that they had performed well:  "Our opponents controlled the ball for a long time, and this did not surprise us:  we knew what our visitors were capable of.  That they did not always manage to create good chances near our goal is a different matter.  Our opponents played a good game.  They did not come on the pitch to stay in defence; they tried to create moments in attack."
Overall, Azerbaijan's game cannot be called satisfactory.  As always, there were flaws.  In particular, there were many problems in defence, where bad mistakes were made in the most innocuous situations.  Russia's second goal was scored by Konstantin Zyryanov, who was left unmarked by Azerbaijani defender Camsid Maharramov.  And the first goal was the result of a bad mistake by the goalkeeper.  The strikers lack technical skills, because our forwards could not penetrate the opposition penalty area.  Nonetheless, the progress is obvious, and the credit for this goes to the German head coach.
One of the most pleasant aspects of the game was the support.  The stands were full, despite the fact that the Russia-Azerbaijan game was not expected to be particularly interesting.  More than 60,000 spectators came to the stadium to watch the game.
Now we pin our hopes on the home game to be played in Baku.  Hopefully, our players will play a better game.