"LUJNİKİ"DƏKİ ŞEYTAN VƏ QAPIMIZ
Futbol üzrə 2010-cu il dünya çempionatının seçmə mərhələsində 4-cü qrupun qarşılaşmaları "Lujniki" stadionunda Rusiya və Azərbaycan milliləri arasında keçirilən matçla başa çatdı. Qarşılaşma Rusiya millisinin 2:0 hesablı qələbəsi ilə bitdi. Artıq matçın 32-ci dəqiqəsində hesab Roman Pavlyuçenkonun standart vəziyyətdən vurduğu qolla açıldı. Əslində, zərbə o qədər də təhlükəli alınmasa da, Azərbaycan millisinin qapıçısı Fərhad Vəliyevin son dərəcə uğursuz çıxışı hesabın açılmasına səbəb oldu. R. Pavlyuçenkonun qolununu "Sport-Ekspress"in təhlilçisi belə şərh edib: "Qapıçının bu zərbəni necə qaytarmasığını yalnız Lujniki şeytanı bilər". Qarşılaşmadan sonra qolun müəllifi özü bildirdi ki, o, "zərbənin hansı tərəfə göndərilməli olduğunu bilib və topun tora daxil olacağını hiss edib".
İkinci hissədə Berti Foqts Branamir Subaşiçi Vaqif Cavadovla əvəzlədi və bu, millinin hücumda fəallığını bir qədər artırması ilə nəticələndi. İkinci hissənin əvvəlində - 50-ci dəqiqədə Rusiya millisinin hücumunun qolla bitməsi son anda baş tutmadı: Arşavin qapı xətti üzərində topa sadəcə toxuna bilmədi. 71-ci dəqiqədə isə Konstantin Zıryanov ikinci topu millimizin qapısından keçirməyi bacardı.
Zəif nöqtələr
Şübhəsiz ki, qarşılaşma boyunca meydanda oyunu Rusiya millisi diqtə edirdi. Amma elə rusiyalı şərhçilər də etiraf edirdilər ki, yerli azarkeşlərin gözlədiyi oyun nümayiş etdirilmədi. Birinci hissədə rusiyalı futbolçular, əgər belə demək mümkünsə, meydanda gəzişirdilər. 20 dəqiqə onlar yalnız komanda oyununu tapmaq haqda düşündülər. Nəhayət, rusiyalıların hərəkətə gəlmələri üçün isə düz 45 dəqiqə vaxt sərf olundu.
Azərbaycan millisinin isə heç olmasa, 1 cavab topu vurmaq cəhdləri nəticəsiz qaldı. Bununla yanaşı, futbolçularımız müdafiədə oturmayaraq hücumlar da təşkil edir, rəqib müdafiəçilərini yaxşıca tərlədirdilər. Lakin hücumları məntiqi sonluğa çatdırmaq mümkün olmadı. Futbolçularımızda kəsərlilik və sürət çatmırdı. Görünən odur ki, onlar Rusiya millisi ilə sürətli futbol oynamaq iqtidarında deyildilər. Məhz bu səbəbdən Azərbaycan millisinin üzvləri oyunun tempini aşağı salmağa çalışırdılar. Rəqibin qapısı önündə ən təhlükəli məqam 90-cı dəqiqədə yaşandı - müdafiəçilərin cərimə meydançasında uğursuz oyunundan sonra top Vaqif Cavadova düşdü və onun zərbəsi qapı dirəyindən döndü.
Qeyd edək ki, hələ qarşılaşmadan əvvəl şərhçilər, həmçinin rusiyalı futbolçuların özləri Berti Foqtsun məşqçi postuna gətirilməsi ilə güclənmiş Azərbaycan millisinə yuxarıdan aşağı baxmağın yolverilməz olduğunu bildirirdilər. Azərbaycan millisi isə qarşılaşma öncəsi problemlə üzləşmişdi. Söhbət zədəli oyunçulardan gedir - ötən il üçün Azərbaycanın ən yaxşı futbolçusu seçilmiş Kamran Ağayev zədə üzündən sıradan çıxmışdı. Zaur Tağızadə və Zaur Ramazanov kimi aparıcı oyunçular da eyni səbəbdən meydana çıxa bilmədilər. Rəqibdə isə belə problem yox idi.
Rusiya millisinin kapitanı Sergey Semak Azərbaycan üzərində qazanılmış qələbədən sonra qarşılaşmanın çətin keçdiyini etiraf edib: "Rəqib oyununu əks-hücumlar üzərində qurmuşdu və bu səbəbdən müdafiədə diqqətli olmaq lazım idi. Bu gün oyun çətin keçdi. Ola bilsin ki, biz daha çox səhvlərə yol verdik". S. Semak bildirib ki, "Azərbaycan millisinin oyuna köklənmə səviyyəsi yüksək idi, çünki onlar üçün heç-heçə oynamaq və ya qələbə qazanmaq sensasiya olardı. Bizim üçün isə xal itirmək, xüsusilə uduzmaq yolverilməz idi".
Azərbaycan millisinin oyununu şərh edən S. Semak bildirib ki, "komanda yaxşı oynayıb və xeyli çalışıb. Müdafiədə ciddi təşkilatçılıq duyulurdu. Bir sözlə, Berti Foqtsun "bacarıqlı əli" hiss olunurdu".
Azərbaycan millisinin baş məşqçisinə gəlincə, o, Rusiya yığması ilə qarşılaşmada nümayiş etdirilən oyundan məmnundur. Oyun haqda danışan alman mütəxəssis deyib: "Rusiya millisini 3 xal qazanması münısibəti ilə təbrik edirəm. Biz rəqib üçün çətinlik yaratmağa çalışdıq və hesab edirəm ki, bunu müəyyən qədər bacardıq. Bu qarşılaşmada güclü rəqiblə oynamaq baxımından çox şey öyrəndik. Hesab edirəm ki, biz düzgün yoldayıq, əsl Avropa futbolu oynamaq istiqamətində irəliləyirik. Komandamız gəncdir və onun beynəlxalq arenada çıxış etmək təcrübəsi yoxdur. Bu gün komandanın nümayiş etdirdiyi oyundan fərəhləndirici təəccüb hissi keçirtdim. Rusiya ilə oyun bu il ilk qarşılaşmamız idi və buna görə də çətin idi. Nə isə. Bir daha Qus Hiddinqi təbrik edirəm".
Gələcək var
Yüksək səviyyəyə malik olmayan, özünü təzə-təzə göstərməyə və təsdiqləməyə çalışan milli ilə işləməyin nə dərəcədə çətin olması haqda jurnalistlərin sualını cavablandıran Foqts bildirib ki, o, Azərbaycana çətin missiyanı yerinə yetirmək üçün gəlib: "Bir il ərzində biz xeyli iş görmüşük və müsbət tərəfə dəyişikliklər hiss olunmaqdadır. Mənim fəaliyyətim yalnız əsas yığmanı yox, bütünlükdə ölkədə futbolun inkişafını əhatə edir. Biz doğru yoldayıq".
Nə qədər təəccüblü olsa da, rusiyalı jurnalistlər Berti Foqtsa dünya çempionatından sonra Rusiya millisinin baş məşqçisi postunu tərk edəcək Qus Hiddinqin yerini tutmağı təklif ediblər. Alman mütəxəssis isə təklifi diplomatikcəsinə rədd edərək bildirib ki, o, iki gün sonra nə baş verəcəyi haqda danışmağı xoşlamır: "Hiddinqə millinizin sükanı arxasında mümkün qədər çox qalmağı arzulayıram. Onun rəhbərliyi altında komanda tamamilə fərqli oyun nümayiş etdirməyə başlayıb. Ona tamaşa etmək mənə zövq verir. Hazırkı sürətli və hücum futbolunu Rusiya millisinin əvvəllər göstərdiyi oyunla müqayisə etmək mümkün deyil. Rusiya yığması bu baş məşqçini hazırkı vəzifəsində mümkün qədər çox saxlamağa çalışmalıdır".
Qarşılaşmadan sonrakı mətbuat konfransında jurnalistlər millimizin problemlərindən biri - əcnəbi oyunçuların milliləşdirilməsi məsələsinə də toxunublar. Berti Foqts isə Azərbaycan yığmasında əcnəbilərin çıxış etmədiyini söyləyib: "Onların Azərbaycan pasportu var və bu oyunçular Azərbaycan vətəndaşlarıdır. Əks halda bu idmançılar millimizin formasını geyə bilməzdilər. Həmin futbolçular Azərbaycanda çoxdan yaşayırlar, nəinki mən. Məsələn, mənim Azərbaycan pasportum yoxdur".
Yetirmələrindən kimlərin daha güclü milli çempionatlarda çıxış etmək iqtidarında olması haqda sualı cavablandıran baş məşqçi deyib ki, Azərbaycan millisinin "7-8 üzvünə lazımi münasibət göstərilərsə, onlar nəinki Rusiya, hətta Almaniya çempionatında forma geyə bilərlər. Azərbaycanda istedadlar az deyil. Biz futbol akademiyası açmışıq. Odur ki, gələcəyimiz çox yaxşı olacaq".
Rusiya yığmasının baş məşqçisi Q.Hiddinq isə öz növbəsində oyunun nəticəsini şərh edərkən deyib ki, komanda ilə 1 aylıq ayrılıq və 1 həftədən az müddətə işləməklə qələbə qazanmaq xoşdur: "Bizim müdafiəmizdə heç bir problem yox idi, yalnız sona yaxın bir qədər problem yaşandı. Bunun da səbəbi odur ki, bəzi futbolçularımız oyunun artıq başa çatdığını düşünməyə başlamışdı. Bu məsələyə xüsusi diqqət ayırmaq lazımdır. Daha güclü rəqiblərlə belə nömrələr keçməyəcək".
Azərbaycan millisinin oynuna gəlincə, Hiddinqin fikrincə, yığmamız heç də pis oynamayıb: "Rəqib xeyli vaxt topa sahib oldu və bu, bizim üçün sürpriz deyildi: biz qonaqların bacarıqlı rəqib olduğunu bilirdik. Onların hücumda təhlükə yarada bilməməsi isə başqa məsələdir. Rəqibimiz yaxşı oyun oynadı, müdafiədə oturmadı və irəlidə nəticə əldə etməyə çalışdılar".
Ümumilikdə, Azərbaycan millisinin oynunu qənaətbəxş hesab etmək olmaz. Həmişəki kimi, yanlışlıqlar yenə var idi. Millinin ən böyük problemi ən sakit məqamlarda kobud səhvlərə yol verilməsidir. İkinci qolu qapımıza müdafiəçi Cəmşid Məhərrəmovun tam boş buraxdığı Konstantin Zıryanov vurdu. Birinci qol isə qapıçının kobud səhvi idi. Hücumda texniki hazırlıq çatışmır, bu səbəbdən də hücumçular heç cür rəqibin cərimə meydançasına daxil ola bilmirlər.
Bütün bunlarla yanaşı irəliləyişlər də göz qabağındadır və bu, almaniyalı mütəxəssisin xidmətləridir.
Sözügedən qarşılaşmada ən xoş məqamlardan biri azarkeşlərlə bağlıdır. Rusiya və Azərbaycan milliləri arasında oyun elə də ciddi qarşılaşma sayılmasa da, meydançanın tribunaları dolu idi: oyuna baxmaq üçün "Lujniki" stadionuna 60 mindən artıq azarkeş gəlmişdi.
İndi bütün ümidlərimiz Bakıda keçiriləcək cavab qarşılaşmasınadır. Ümid etmək istərdik ki, doğma divarlar futbolçularımıza kömək edəcək və onlar yaxşı oyun nümayiş etdirə biləcəklər.

ЛУЖНИКОВСКИЙ ЧЕРТ И НАШИ ВОРОТА
В Москве на стадионе "Лужники" завершился отборочный матч чемпионата мира-2010 по футболу в 4-й европейской отборочной группе между сборными России и Азербайджана. Победу со счетом 2:0 одержала российская сборная. Уже на 32-й минуте счет был открыт усилием Романа Павлюченко со стандартного положения. Правда, нужно сказать, что удар был не таким и опасным, однако голкипер сборной Азербайджана Фархад Велиев сыграл уж очень неудачно. Комментируя гол Павлюченко, обозреватель "Спорт-Экспресса" заметил: "Как с его ударом не справился вратарь - одному лужниковскому черту известно". Ну а после матча сам автор гола сказал, что "знал, куда нужно бить, и чувствовал, что мяч окажется в сетке". Во втором тайме Берти Фогтс заменил Бранимира Субашича Вагифом Джавадовым, что позволило сборной немного активизироваться в нападении. В начале второго тайма на 50-й минуте острая атака сборной России чуть было не завершилась очередным голом - Аршавин едва не дотянулся у линии ворот до мяча. На 71-й минуте Константин Зырянов отправил все же второй мяч в наши ворота.
Слабые места
Ситуацию на поле, безусловно, контролировала сборная Россия. Тем не менее, как отмечают российские обозреватели, хозяева поля не смогли показать игру, которой ожидали от нее болельщики. Первый тайм российские футболисты, если так можно сказать, ходили по полю пешком. 20 минут у них ушло лишь на то, чтобы наладить командные взаимодействия. Всего же россиянам потребовалось целых 45 минут, чтобы, наконец, раскачаться. Попытки сборной Азербайджана забить хотя бы один ответный гол оказались тщетными. Азербайджанские футболисты не отсиживались в обороне и в свою очередь проводили атаки, что заставило попотеть российских защитников. Однако атаки сборной Азербайджана не имели логического конца. У наших футболистов не хватало остроты и скорости. Играть со сборной России в скоростной футбол явно не по силам национальной сборной. Поэтому азербайджанские футболисты старались сбивать темп игры. Самый острый момент у ворот россиян был зафиксирован на 90-й минуте - после того как их защитник неудачно выбил мяч из штрафной, Вагиф Джавадов нанес удар по воротам, но мяч попал в штангу.
Перед матчем комментаторы, да и сами российские футболисты указывали на тот факт, что нельзя недооценивать сборную Азербайджана, усиленную немецким тренером-легионером Берти Фогтсом. Сборная Азербайджана в преддверии матча столкнулась с проблемой - травмированные игроки. Кямран Агаев, лучший футболист прошлого года в Азербайджане, из-за травмы выбыл из строя. По этой же причине на поле не вышли такие ведущие игроки, как Заур Тагизаде и Заур Рамазанов. У россиян таких потерь не было.
Капитан сборной России Сергей Семак после победы над командой Азербайджана признался, что поединок был сложным. "Соперники строили свою игру на контратаках, поэтому нужно было внимательно сыграть в защите. Игра сегодня была сложная. Может быть, мы ошибались больше обычного", - сказал он. Семак отметил, что "настрой Азербайджана на игру был выше, потому что для них сыграть вничью или победить было бы сенсацией. А нам нельзя было терять очки, тем более проигрывать".
Комментируя игру сборной Азербайджана, Семак подчеркнул, что  "она хорошо играла, старалась. Действовала очень организованно в обороне. Чувствовалась рука Берти Фогтса".
Азербайджанский наставник доволен игрой против России. "Поздравляю сборную России с приобретением трех очков. Мы пытались усложнить жизнь сопернику, в чем, считаю, немного преуспели. Мы многому научились в этом матче против сильного противника. Считаю, что мы находимся на правильном пути, движемся к игре в настоящий европейский футбол. У нас молодая команда, ей не хватает опыта выступлений на международной арене. Был приятно удивлен тем, как она себя сегодня показала. Хотя было непросто - еще и с той точки зрения, что это был первый матч в новом году. Что ж, еще раз поздравляю Гуса Хиддинка", - отметил немецкий специалист.
Будущее - есть
Отвечая на вопрос журналистов о том, насколько сложно работать не с элитной сборной, а с той, которая только пытается себя как-то зарекомендовать и проявить, азербайджанский наставник отметил, что приехал в Азербайджан выполнять непростую миссию. "За год мы проделали большую работу, видны изменения в положительную сторону. Моя деятельность охватывает не только главную сборную, но и развитие всего футбола в стране. Мы на правильном пути". Как ни странно, но российские журналисты предложили Берти Фогтсу занять пост Гуса Хиддинка, который после чемпионата мира точно покинет сборную России. Наставник дипломатично отверг это предложение, сказав, что предпочитает не говорить о том, что будет послезавтра: "Желаю Хиддинку как можно дольше оставаться во главе вашей сборной. При нем команда стала играть совсем иначе. Смотреть на нее доставляет мне удовольствие. Этот быстрый и атакующий футбол не сравнить с тем, что было раньше. РФ стоит попытаться удержать нынешнего тренера на как можно более длительный срок".
Помимо этого, на послематчевой пресс-конференции журналисты затронули злободневную для отечественного футбола проблему - натурализация иностранных игроков. Берти Фогтс заявил, что в сборной Азербайджана не играют иностранцы. "У них есть азербайджанский паспорт, так что они граждане Азербайджана. В противном случае они не могли бы выступать за нашу сборную. И эти футболисты намного дольше в Азербайджане, чем я. У меня вот паспорта нет", - сказал он.
На вопрос, кто из подопечных Фогтса сумел бы проявить себя в более сильном национальном чемпионате, азербайджанский наставник подчеркнул, что "семь-восемь моих подопечных - при должном отношении - могли бы играть не только в России, но и в Германии. В Азербайджане есть немало талантов. Мы открыли футбольную академию. Так что будущее у нас очень хорошее".
В свою очередь, комментируя итог игры, российский наставник Гус Хиддинк подчеркнул, что приятно добиться победы, выиграть первый матч после месячной разлуки с командой и меньше чем недели работы: "В обороне у нас почти не было проблем, разве что в концовке. Неприятности стали возникать, когда некоторые футболисты подумали, что игра уже закончена. На это стоит обратить пристальное внимание. С более сильными соперниками такой номер не пройдет".
Что касается игры сборной Азербайджана, то, по мнению российского наставника, Азербайджан показал неплохую игру: "Соперник много владел мячом, и это не стало для нас сюрпризом: мы знали, на что способны гости. Другое дело, что им не всегда удавалось создавать остроту впереди. Наш соперник провел хороший матч. Они не вышли стоять стеной в обороне, а пытались что-то создавать впереди".
В целом игру азербайджанской команды нельзя назвать удовлетворительной. Погрешности, как всегда, были. В частности, большие проблемы у нас с обороной, когда грубейшие  ошибки допускаются в самых безобидных ситуациях. Второй гол в наши ворота забил Константин Зырянов, которого без присмотра оставил азербайджанский защитник Джамшид Магеррамов. А первый гол - грубейшая ошибка голкипера. Не хватает технической подготовки у нападения, поскольку наши форварды никак не могли пробиться в штрафную противника. Тем не менее, прогресс налицо и в этом заслуга немецкого наставника.
Одним из самых приятных моментов в игре стали болельщики. Трибуны были полностью заполнены, несмотря на то, что игра между сборными России и Азербайджана не считалась какой-то особенной. Свыше 60 тысяч болельщиков прибыли на стадион смотреть эту игру.
Теперь все наши надежды на ответный матч, который пройдет в Баку. Очень хочется надеяться, что нашим футболистам помогут родные стены и им удастся показать лучшую игру.