RUHA və BƏDƏNƏ TƏSİR
İş elə gətirib ki, bizim cəmiyyətdə çox şeylər qəbuledilməzdir və hətta sadəcə ayıb sayılır. Şəxsi nəqliyyat vasitəsi kimi velosipeddən istifadə etmək olmaz, onunla işə, alış-verişə getmək də o cümlədən. Səhər-səhər qaçmaq da yaxşı çıxmaz, çünki qonşular nəsə bir cür baxarlar, heç düşüb həyətdə idman etmək də adi qarşılanmaz. “Və bunları niyə etmək olmaz?” - sualının cavabını sanki hamımız bilirik, amma lazım gələndə buna, demək olar ki, heç bir cavab tapmırıq. Biz XXI yüzillikdə yaşayırıq və baxdığımız Qərb filmlərinin baş qəhrəmanları hər səhər qaçırlar və buna gözlərimiz alışıb. Amma mental qavramamıza keçmiş bu məsələ bizim sağlam həyat tərzinə münasibətimizi, demək olar ki, dəyişə bilmir. Ancaq öyrənmək, dəyişmək, demək olar ki, heç zaman gec deyil.
Kəsəsi, bizim toplumda yeniyetmə çağlarında siqaretə alışmamaq və siqaretdən imtina etmək, sağlam həyat tərzinə üstünlük verdiyini dilə gətirmək də ayıbdır. Düzdür, son illərdə ölkədə sağlam həyat tərzinin təbliğatı ilə bağlı vəziyyət bir xeyli yaxşılaşıb. Bu da regionlarda çoxsaylı idman komplekslərinin açılması, idmanın populyarlaşdırılması ilə bağlıdır. Amma bu prosesə əhalinin bütün yaş qruplarından olan geniş kütləsinin cəlb edilməsi problem olaraq qalır. Beləliklə, siqaret, içki, çox yemək, aşağı fiziki fəallıq bizim ölkədə sağlamlıq üçün əsas risk amilləri sayılmalıdır. Amma şəhərdə velosipedlə gəzmək hələ də ayıbdır.
Sağlamlıqdan danışaq
Çox tezliklə xalqlar Ümumdünya Sağlamlıq Gününü qeyd edəcək. Bu bayram 7 aprel 1948-ci ildə Ümum-dünya Sağlamlıq Təşkilatının (ÜST) yaradılması ilə bağlı keçirilir. Həmin vaxtdan keçən müddət ərzində dünyanın 190-dan artıq dövləti ÜST-nin üzvü olub, Azərbaycan da bu sıradadır. Hər il sağlamlıq günü keçirmək ənənəsi isə 1950-ci ildən başlayıb. Bu gün ona görə qeyd edilir ki, insanlar sağlamlığın onların həyatı üçün nə demək olduğunu anlasınlar və dünyanın bütün insanlarının sağlamlığının yaxşılaması üçün nə etmək lazım gəldiyinə qərar versinlər. Hər bir Ümumdünya Sağlamlıq Günü planetin səhiyyə sisteminin qarşısında duran bir problemə həsr edilir və müxtəlif şüarlar altında keçirilir: "Sənin qanının təhlükəsizliyi çoxlarının həyatının xilasıdır", "Fəallıq uzunömürlülüyə gedən yoldur", "Hamiləlik insanın həyatında xüsusi hadisədir. Onu təhlükəsiz edək", "Özünütəcriddən çıxın, yardım göstərin".
Ona görə də bu günlərdə Azərbaycanda xəstəliklərin sayından və xüsusiyyətlərindən danışmaqdansa, onlardan necə yaxa qurtarmağın yollarına diqqət yetirmək daha önəmlidir. Axı onların çoxunu yaradan səbəblər gerçəkdən də ölkədə sağlam həyat tərzinin yayılması ilə bağlı doktrinanın olmaması, insanların özünün "sağlam bədəndə sağlam ruhu qorumaq" istəməməsi ilə əlaqəlidir.
"Heç kim demir ki, insanları sağlam həyat postulatları ilə yaşamağa məcbur etmək lazımdır. Burada söhbət əhvali-ruhiyyədən gedir. Əgər siz Nyu-Yorkun və ya Parisin küçələri ilə gəzsəniz, mütləq sizdə səhərlər təmiz havada qaçmaq həvəsi yaranar", - Milli Məclisin sosial siyasət üzrə komissiyasının rəhbəri Hadı Rəcəbli "Region plus"un əməkdaşı ilə söhbətində bu şəhərlərin adını təsadüfən dilə gətirmədi. Qızıl Xaç Cəmiyyətinin məlumatına görə, Fransa sağlam həyat tərzinin təbliğatı üçün hər il $800 mln xərcləyir. ABŞ-da isə 40 ilə nəzərdə tutulmuş sağlam həyat proqramına hər il üçün $100 mln pul ayrılır.
"Sağlam həyat tərzinə alışmağı amerikalılara beşikdən öyrədirlər. ABŞ-da elə məktəb tapmaq olmaz ki, orada idman fənlərinin bütün növləri tam spektrlə keçilməsin. Mənim tanışım olan bir Amerika vətəndaşı söyləyir ki, idmanla məşğul olmaq orada həyat konsepsiyasıdır. Gəlir səviyyəsi və yaşı müxtəlif olan amerikalılar öz gündəlik qrafiklərinə müəyyən vaxtı idmanla məşğul olmağı da daxil edirlər. Təkrar edirəm, gündəliyə daxil edirlər, yəni təsadüfdən təsadüfə idmanla məşğul olmurlar. Bura hər səhər qaçmaq, serfinq, alpinizm daxildir. Özününz düşünün, səhərlər qaçmaq üçün istək və vaxt lazımdır. Tennisə, qolfa, sualtı ova və ya dağ-xizək idmanına gəldikdə isə buna həm də pul lazımdır, özü də çox pul. Ancaq imkanlı azərbaycanlı ailələrindən fərqli olaraq, amerikalılarda idman üçün pul həmişə tapılır. Yemək, geyim, təhsil xərcləri ilə yanaşı, onlar da ailə büdcəsinə salınır".
Bu məsələdə ABŞ-ın son 30 ildə inkişaf etməyə başlayan sağlamlıq sənayesi də başlıca rol oynayır. Ötən yüzilliyin 70-ci illərindən, nə qədər paradoksal olsa da, Birləşmiş Ştatlarda əhalinin rifahının yaxşılaşması ilə paralel olaraq, sağlamlığının pisləşməsi ilə əlaqədar xeyli problemlər də ortaya çıxdı. İşdən öz avtomobilləri ilə qayıdan insanlar televizoru birləşdirib, pivə içməklə, pop-korn, çips yeməklə məşğul olurdular. Beləliklə də az hərəkət nəticəsində kütləvi kökəlmə başladı. Çəkisi normadan yuxarı olan insanların sayı sürətlə artdı. Bu, yalnız Amerika həkimlərində deyil, hökumətdə də böyük narahatlıq doğururdu. Onda ABŞ prezidentinin yanında fitnes üzrə şura yaradıldı və oraya bu sahədə ən nüfuzlu olan 20 mütəxəssis və müxtəlif ştatlardan olan siyasətçilər daxil edildi. Şuranın vəzifəsi sağlam həyat tərzinin populyarlaşdırılması, hamının getməyə imkanı çatan fitnes komplekslərinin yaradılması idi. 1983-cü ildə amerikalı Mark Mastrov "24 saat fitnes" sistemi yaratdı. Onun əsasında iş rejimindən tutmuş qiymətə qədər hamının imkanının çatması dururdu. İndi, demək olar ki, ABŞ-ın hər bir yaşayış məntəqəsində müxtəlif fitnes-klublar var. Bununla yanaşı, son illərdə ABŞ-da siqaret çəkənlərin sayı kəskin azalıb. İdarələrin, ofislərin, teatrların, vağzalların, hava limanlarının çoxu siqaret çəkməyin kəskin qadağan olunduğu zonalar elan edilib. Və ya konkret yerlərlə məhdulaşdırılıb. Bu, tütün əleyhinə dövlət tərəfindən elan edilmiş kütləvi kampaniya nəticəsində əldə olunub.
İdmanın əlçatarlığı
Hadı Rəcəblinin sözlərinə görə, Azərbaycanda bədən tərbiyəsi və idman qiymətinə və çeşidlərinə görə əlçatar olmalıdır. "Biz sağlam həyat tərzi üzrə fəaliyyət meyarlarını müəyyən etməliyik". Bu, sağlamlıq vəziyyətinin yaxşılaşması, içki və siqaretin azaldılması, təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi, ölüm göstəricisinin azaldılması, məişət, əmək, təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılmasıdır. "Sağlam həyat tərzinin populyarlaşdırılması konsepsiyasını biz qanunvericilik səviyyəsində qəbul etməliyik və oraya sağlam həyat tərzi normalarının geniş tətbiqinə yönəlmiş kampaniyanın gerçəkləşdirilməsi üzrə metodik yanaşmaların işlənməsi də daxil olmalıdır. Burada əhalinin bədən tərbiyəsi və sağlam həyat tərzi məsələləri üzrə savadlı olması da az rol oynamır. Sağlam həyat tərzi daim KİV-də təbliğ edilməlidir. Milli Məclis tərəfindən 2008-ci ilin aprel ayında baxılmış "Uşaq və yeniyetmə idmanı haqqında" Qanunun qəbul edilməsinin də vaxtı çatıb. Sağlam həyat tərzinin populyarlaşması üçün dövlət müəyyən vəsaitlər ayırmalıdır", - deyə deputat bildirir.
Qeyd edək ki, məhz "Uşaq və yeniyetmə idmanı haqqında" qanun layihəsinin müzakirələri zamanı gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov bildirmişdi ki, Azərbaycanda uşaq idmanının inkişafında ciddi problemlər var. Və bütün bunlar maliyyə təchizatı, idman qurğularının azlığı, idman məktəblərinin maddi-texniki bazasının zəif olması ilə bağlıdır. Nazir müavini əsas problemlər arasında ölkə üzrə mövcud idman məktəblərinin müxtəlif idarələrə tabe olunmasını, təsərrüfat hesabında olan olimpiya komplekslərinin uşaq idmanı sahəsinə yetərincə cəlb edilməməsini, uşaq idmanında kadr çatışmazlığını göstərib.
Nazir müavini qeyd edib ki, bu çətinliklərin həlli olmadan Azərbaycanda uşaq idmanının inkişafından, onun kütləviliyinin təmin edilməsindən söhbət belə gedə bilməz. İ. İsmayılov "Uşaq və yeniyetmə idmanı haqqında" qanunun qəbul edilməsinin çox vacib olduğunu da bildirib, çünki o, bu sahədə olan mübahisəli məsələlərə müsbət təsir göstərə bilər. Ancaq qanun layihəsinin müzakirəsindən bir il keçsə də, heç nə dəyişməyib. Hadı Rəcəblinin dediyinə görə, hazırda qanun yenidən işlənmə mərhələsindədir.
"Biz ictimaiyyətin bu məsələyə münasibətini dəyişmək istəyirik. Bu yaxınlarda tikilmiş məktəblərin yeni isitmə sisteminə malik idman zalları var. Nəticə hardadır? Belə qəbul olunub ki, məktəb üçün əsas uğur meyarı ali məktəblərə qəbul olunmuş uşaqların sayı və onların qəbul imtahanlarında yığdıqları ballardır. Amma heç kim ali məktəbə daxil olan bu uşaqların sağlam, ya xəstə olması barədə düşünmür. Bu cür məlumatların əldə edilməsi də mümkün deyil. Bunun nəticəsidir ki, milli təhsil sistemində idman və bədən tərbiyəsi üçüncü dərəcəli sayılmağa başlayıb. Bu yolverilməzdir. Biz bu stereotipləri sındırmağa çalışırq. Bir çox orta məktəblərin ərazilərində yüksək binalar tikilir. Məktəblərin ətrafında olan idman meydançaları və sadə idman qurğularının sayı fəlakətli şəkildə azalır. Təhsil Nazirliyi bu cür problemlərin həlli ilə məşğul olmalıdır", - deyə millət vəkili vurğulayır.
Hadı Rəcəblinin fikrincə, bunun nəticəsidir ki, indi Milli Orduda çəkisi 45 kiloqram və boyu 1 metr 50 santimetr olan gənclər xidmət edir. Bu onların mütəmadi idmanla məşğul olmamasının nəticəsidir. "Bu, həyəcanlı faktordur. Biz əgər millətin genfondu barədə düşünürüksə, onda uşaq idmanına çox ciddi fikir verməliyik. Bəllidir ki, sağlam bədəndə sağlam ruh olar. Çox təəssüf ki, hazırda uşaq idmanının idarə edilməsində ciddi çatışmazlıqlar var".
Onun sözlərinə görə, yoxsulluq girdabı kimi anlayışdan yaxşı təhsil almaq və sağlam olmaqla çıxmaq mümkündür. "İndiyə kimi biz idman və bədən tərbiyəsi sahəsində yalnız çərçivə qanunlarına malik idik. Buna görə də biz uşaq-yeniyetmə idmanı barədə qanun hazırlamışıq, bu qanun millətin sağlamlığını, onun genfondunun qorunmasını təmin etməlidir. Həm də ki dövlət başçısının müəyyən etdiyi kimi, Azərbaycanda yoxsulluğun aradan qaldırılması və neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi üçün məhz təhsilin, elmin və mədəniyyətin inkişafı ilə şüura, idmanın və səhiyyənin inkişafı ilə sağlamlığa təsir göstərmək qərara alınıb", - deyə Rəcəbli vurğulayıb.

IMPACT ON THE MIND AND BODY
Custom has it in our society that many activities are indecent, unacceptable and even shameful. It is not customary to use a bicycle as a vehicle of leisure or to go to work or for shopping, it is indecent to jog in the morning because our neighbours may think badly of us and it is shameful to do morning exercises in the courtyard. It seems that we all know why but can find absolutely no explanation. We live in the 21st century and although we are used to seeing characters in Western films jog in the mornings, they have not changed our mindset and biased attitude towards a healthy lifestyle. There is a lot to learn. Generally, in our society a teenager is ashamed of not smoking or of refraining from smoking and saying that he wants to lead a healthy lifestyle. While the promotion of a healthy lifestyle in our country has developed in recent years, owing to the opening of a large number of sports complexes in regions of the country, there are still problems in involving a wide range of people of all ages in this process. Thus, smoking, drinking, overeating and taking little physical activity remain the main risks to health in our society. It is even more shameful to move around the city on a bicycle.
Let's talk about health
Soon the world will be marking World Health Day - the day when the World Health Organization was set up on 7 April 1948. Since that day, the WHO has been joined by more than 190 states, including Azerbaijan. Health Day has been marked every year since 1950. It is held to help people understand how important health is to their lives and to decide what needs to be done to improve people's health worldwide. Every year World Health Day is dedicated to global problems facing the health of the planet, and it is organised under different slogans: "In the safety of your blood lies the salvation of many lives", "Activity is a path to longevity", "Pregnancy is a special event in life. Let's make it safe" and "Reject isolation - help people". This is why it is extremely important during this period to discuss not the number and nature of illnesses in Azerbaijan, but ways of avoiding them. The causes of many lie in the lack of a campaign to popularize a healthy lifestyle in the country, not in the desire of people to keep "a healthy mind in a healthy body".
"No-one says that people should be forced to keep to a healthy regime in life. We are talking about the general atmosphere here. If you walk through streets of New York or Paris, you will be literally infected with a desire to jog in the fresh air in the morning."
It is no accident that Member of Parliament and head of the parliamentary commission for social policy, Hadi Racabli, mentioned these cities in his interview with R+. According to the Red Cross Society, France spends 800 million dollars every year in promoting a healthy lifestyle and the USA - 100 million dollars on a 40 year healthy lifestyle programme. "Americans are taught from the cradle to lead a healthy lifestyle. In the USA, you will not see a single school without the full range of sports courses. A friend of mine, who is actually a US citizen, told me that sports is a way of life in their country. Americans of various ages and means allocate special time for physical training in their schedule. I repeat - they allocate special time for sports, they do not just practise sports from time to time. They practise jogging, surfing or climbing every day. You would agree that you only need the desire and time to jog in the morning. As for tennis, golf, underwater fishing and downhill skiing, you obviously need a lot more time. However, unlike a wealthy Azerbaijani family, Americans always have enough money for physical training. It is built into the family's budget, along with money for food, clothes and education."
The fact that the health industry in the USA began developing about 30 years ago has also played an important role. Paradoxical as it may seem, along with improvements in people's financial situation in the United States in the 1970s, there also appeared many problems related to the deterioration of the population's health. People came home from work by car, turned the TV set on, drank beer, ate popcorn and chips and did not move about and, of course, they gained weight. The number of overweight people increased sharply and this concerned not only doctors, but also the American government. A fitness council was set up under the US President, and it included 20 of the most authoritative specialists in this sphere, as well as politicians from various states. The council's task was to popularize a healthy lifestyle and help create a chain of public fitness complexes. In 1983, American Mark Mastrov set up a "24 Hour Fitness" system, the basis of which was affordability, from opening hours to the cost. Currently, various fitness clubs are available in almost every US town. Apart from this development, the number of smokers has fallen sharply in the USA in recent years. A great many institutions, offices, theatres, train stations and airports have been declared no-smoking zones, or smoking is restricted to certain areas. This is the result of an anti-tobacco campaign by the state.
Affordability of sports
According to Hadi Racabli, physical training and sports in Azerbaijan should be affordable and diverse. "We need to establish healthy lifestyle criteria" - to improve the state of health, reduce alcohol and tobacco consumption, increase the quality of education, reduce death rates and improve conditions at home, work and school. "We should adopt the popularization of a healthy lifestyle at legislative level, and it should include the development of a methodological approach to campaigns directed at the introduction of healthy lifestyles. Increasing the level of education in physical training and health also has an important role here. A healthy lifestyle should be promoted constantly by the media, not to mention that it is time for Azerbaijan to adopt the law "On sports for children and youth" which the Azerbaijani parliament examined in April 2008. The state should allocate funds for the popularization of a health lifestyle," says the MP.
Incidentally, it was precisely within the framework of discussions on the draft law "On sports for children and youth" that Deputy Minister of Youth and Sports Ismayil Ismayilov pointed out that there were serious problems with the development of children's sports in Azerbaijan. These problems are related to financial support, the provision of sports facilities and the low level of material-technical provision in sports schools. Among the main problems, the deputy minister also mentioned the isolation of children's sports schools, insufficient involvement of self-sustaining Olympic complexes in children's sports, as well as the shortage of appropriate staff. The deputy minister stressed that without solving these problems, it will be impossible to develop children's sports in Azerbaijan and ensure large-scale involvement. Ismayilov noted the need to adopt the law "On sports for children and youth" since it will have a positive influence on the issues in question. However, almost a year has passed since the draft law was debated, but there is still no progress. Racabli said that work on the draft law is continuing.
"We want to change public attitudes towards this problem. Recently-built schools have gyms with modern heating systems. What is the result? It is believed that the main and almost only criteria to judge the success of a school are the numbers of pupils who enter universities, and the points they gain in entrance exams. No-one thinks about how many teenagers among these students are healthy and how many are ill. And it is impossible to get the information. As a result, sports and physical training have reduced significance in the national education system. This is unacceptable. We want to break this stereotype. High-rise buildings are being constructed on many schools' premises - the number of school playing fields and basic sports facilities is falling rapidly. The Ministry of Education should be closely engaged in all these problems" thinks the MP. He said the reason why there are young people weighing 45 kg and only 1.5 metres tall in the national army is the lack of regular exercise. "This is an alarming situation, so if we think about the gene pool of the nation, we should pay the most serious attention to children's sports. As we know, a healthy body has a healthy mind. It is to be regretted that there are serious shortcomings in the management of children's sports today."
Racabli said that the circle of poverty can be broken only through good education and robust health. "Until now, we have had only a framework law on physical training and sports. This is why we have developed a law on sports for children and youth which should serve to improve the nation's health and protect its gene pool. Incidentally, the task of overcoming poverty and transforming oil capital into human capital, which was outlined by the head of state for Azerbaijan, is met precisely by making an impact on the mind - the development of education, science and culture, and on the body and health - the development of sports and the health system," Racabli said, in conclusion.