QRAN-PRİDƏN "BÖYÜK DƏBİLQƏ"YƏDƏK
Azərbaycan cüdoçuları qış mövsümünü yekunlaşdırdılar. İlin əvvəli onlar üçün kifayət qədər dolğun keçdi - ehtiyatda olanlar güclərini Tbilisi və Varşavada keçirilən Dünya Kubokunda sınadılar, komandanın liderləri isə Parisdə keçirilən "Böyük dəbilqə" turnirinə və Hamburqda düzənlənən Qran-Priyə qatıldılar, üstəlik bu yarışlardan sonra iki kiçik təlim-məşq toplantısı da keçirdilər.
Odur ki, artıq ilkin nəticələr haqda danışmağın vaxtıdır.
"BÜRÜNC" OĞLANLAR
İlk növbədə qeyd edək ki, rezerv qüvvələrimizin çıxışı o qədər də möhtəşəm alınmadı. Hər halda, unutmayaq ki, bu cüdoçuların əksəriyyətinin böyük turnir təcrübəsi yoxdur. Odur ki, Tbilisi və Varşavadakı çıxışlar uğurlu alınmasa da, idmançılarımız üçün təcrübə qazanmaq baxımından, yarışları əhəmiyyətli saymaq olar.
Digər tərəfdən, atletlərimizin əksəriyyəti yarışı hələ ilk turlardaca tərk edərək, potensiallarını göstərə bilmədilər. Beynəlxalq Federasiyanın (IJF) yeni reqlamentinə əsasən, bürünc uğrunda yarışa yalnız ? finalda məğlub olmuş cüdoçuların qoşula bildiyini nəzərə alsaq, idmançılarımızın turniri başlamadan başa vurduqlarını söyləyə bilərik.
Turan Səfquliyevin (90 kq) Tbilisidəki Dünya Kubokunda ilk dövrəni keçə bilməsi, Samir Dadaşzadənin (60 kq) Varşavada 1/8 finala çıxması kimi müəyyən uğurlar əldə edilsə də, təbii ki, buna ümumən müsbət nəticə demək olmaz.
Ehtiyat idmançılardan danışarkən, Azərbaycan cüdoçularının Praqada təşkil olunmuş Dünya Kubokunda da xüsusi nailiyyət əldə edə bilmədikləri qeyd olunmalıdır. Bu yarışda müəyyən uğurlu nəticə kimi, yalnız Xanım Hüseynovanın seçmə mərhələni adlamasını göstərmək olar. Lakin onun bundan artığına gücü çatmadı. Odur ki, bu gün üçün ölkənin yeganə rəqabətədavamlı xanım cüdoçusu Avropa çempionatının üçqat mükafatçısı, Olimpiada iştirakçısı Kifayət Qasımovadır (57 kq). Doğrudur, o, hələ özünün ən yaxşı formasından uzaqdır və zədədən sonra bərpa mərhələsi keçməkdədir. Məhz bu səbəbdən Kifayətin idman formasını bərpa etməsi üçün zamana ehtiyac var.
Əsas heyət və milliyə düşməyə namizədlərə gəlincə, komandanın həm Parisdə, həm də Hamburqda göstərdiyi nəticəni uğurlu adlandırmaq olar. Çünki hazırda mübarizə yalnız medallar deyil, həm də reytinq xalları uğrunda gedir. Xatırladaq ki, IJF apreldə ranqlar haqqında yeni siyahını açıqlayacaq və orada idmançıların yalnız builki çıxışlarda əldə etdikləri nəticələr nəzərə alınacaq. Bu baxımdan, xüsusilə Hamburqda düzənlənmiş Qran-Prinin uğurlu alındığını söyləmək olar: turnirdə 2008-ci ilin Avropa çempionu Elxan Məmmədov (90 kq) və Ümumdünya Universiadasının qalibi Ramil Qasımov (66 kq) komandaya bürünc medal qazandıra bildilər. Bundan başqa, Pekin Olimpiadasının bu iki iştirakçısının topladığı 80 xal da onların aktivinə yazılacaq.
Olimpiya mükafatçılarımız - çempion Elnur Məmmədli (73 kq) və bürünc mükafatçı Mövlud Mirəliyevə (100 kq) gəlincə, onlar turnir təcrübəsi toplamağa apreldə Tbilisidə keçiriləcək Avropa çempionatından sonra başlayacaqlar.
M.Mirəliyev ilin əvvəli ilə müqayisədə, hazırda idman formasının daha yaxşı olduğunu bildirir: "Bunun səbəbi aydındır. Axı intensiv məşqlər başlanıb, Fransa və Almaniyada təşkil olunan təlim-məşq toplantıları da öz təsirini göstərib. Bütün bunlar qarşıdan gələn yarış ərəfəsində lazımi tonus qazanmağa imkan verib. İndi bizi Zaqatalada məşqlər gözləyir - Fransa millisi də oraya gələcək. Ənənəvi olaraq, beynəlxalq arenada sözünü deyən bu ölkənin yığmasının üzvləri ilə sparrinq keçirmək çox maraqlı olacaq".
Potensial rəqiblərini qiymətləndirən Mirəliyev bildirir ki, hazırda 100 kiloqramadək olan çəki dərəcəsində qüvvələr nisbətində ciddi dəyişiklik baş verməyib. "Doğrudur, bəzi yeni uşaqlar gəlib, lakin özül dəyişməz qalıb. İstənilən halda, Paris və Hamburqdakı təlimlərdə əsasən bizim uzun illər ərzində müxtəlif turnirlərdə qarşılaşdığımız cüdoçular iştirak edirdi. Biz bir-birimizi yaxşı tanıyırıq və onları hansısa yeniliklərlə təəccübləndirmək çox çətindir", - deyə Mövlud Mirəliyev vurğulayır.
Mövlud üçün, güman ki, bu il ilk yarış mayda Moskvada düzənlənəcək "Böyük dəbilqə" turniri olacaq. "Reytinq xallarının toplanması çox vacibdir. Çünki 2012-ci ildə Londonda keçiriləcək Olimpiadaya qatılmağın yolu məhz budur. Üstəlik, bu ilin əsas turniri avqustda Rotterdamda təşkil ediləcək dünya çempionatı olacaq. Odur ki, hazırlıq üçün vaxtımız çox azdır", - deyə Pekin Olimpiadasının bürünc mükafatçısı bildirir.
ELNUR MƏMMƏDLİ HƏLƏ Kİ KÖLGƏYƏ ÇƏKİLİB
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadə Qran-Prinin nəticələrindən razıdır. Çünki bu turnir onun üçün üzərində düşünməyin lazım olduğu yeni məqamları üzə çıxarıb.
Məsələ ondadır ki, Almaniyada ehtiyatda olan uşaqlar özlərini kifayət qədər müsbət tərəfdən göstərə biliblər.
A.Axundzadə bildirir ki, böyüklər arasında ilk güc sınağına qatılmış Elmar Qasımovun (100 kq) göstərdiyi nəticə onu sevindirməyə bilməz: təcrübəsinin azlığına baxmayaraq, Elmar kubalı Oreidis Despeyn və rusiyalı Maqomed Maqomedovu üstələyərək, beşinci yeri tutmağı bacarıb. "Elmar özünü əla göstərdi və çox cəsarətlə döyüşdü. O, turnirin əsl kəşfi oldu. İnanın ki, onun əldə etdiyi beşincilik çox qiymətlidir", - deyə A.Axundzadə bildirir.
Baş məşqçi daha bir debütant - Asim Qocayevin (60 kq) çıxışını da xüsusi qeyd edir. Xatırladaq ki, ilk dövrəni adlayan bu idmançı kifayət qədər gözəl döyüş nümayiş etdirib.
Sərxan Əhmədov (66 kq) isə hələ ötən ilin dekabrında Tokioda keçirilmiş Dziqaro Kano Kubokunda körpücük sümüyündən aldığı zədə üzündən potensialını nümayiş etdirə bilməyib. Baş məşqçi bununla bağlı deyir: "Sərxan pis döyüşmədi. Lakin təlimlər zamanı biz onu zədəsinin yenilənməməsi məqsədi ilə çox yükləmədik. Hələ Sərxanın tam bərpa olunması üçün müəyyən vaxta ehtiyac var".
Ramil Qasımovun (66 kq) üçüncü yeri tutması isə A.Axundzadə üçün xoş gözlənilməzlik olub: "Olimpiadadan sonra bu idmançının heç bir turnir təcrübəsi yox idi, üstəlik o, cərrahiyyə əməliyyatına da məruz qalmışdı. Lakin turnir göstərdi ki, Ramil artıq lazımi formanı yığıb və döyüşlərə hazırdır. Bundan başqa, o, dözümlülüyünü də artırıb və Hamburqda kifayət qədər keyfiyyətli döyüş nümayiş etdirib".
Turnirdə qazanılmış daha bir "bürünc"ün sahibi Elxan Məmmədova (90 kq) gəlincə, A.Axundzadə onun mövsümün əvvəlindəki sabitliyinə xüsusi diqqət çəkir. "Parisdə keçirilən "Böyük dəbilqə" yarışında o, beşinci yeri tutdu, indi isə sürətlə reytinq yığmaqla bərabər, üçüncülüyü əldə etdi. Üstəlik qarşılaşmaların əksəriyyətini o, vaxtından əvvəl qazandı və bu, idmançının yaxşı yarış tonusu qazandığını göstərir", - deyə baş məşqçi bildirir.
Bununla yanaşı, o, "Böyük dəbilqə" və Qran-Pri yarışlarının xüsusiyyətini də xatırladır: burada 1/4 və yarım finalda məğlubiyyət idmançıya təsəlliverici döyüşə çıxmaq hüququ vermir - məğlublar avtomatik, müvafiq olaraq beşinci və üçüncü yerlə kifayətlənməli olurlar.
Hazırkı ay isə yarışlarda bir qədər fasilə yaranıb - böyük turnirlər fasiləyə yollanıb və milli üçün ən yaxın böyük yarış apreldə Tbilisidə keçiriləcək Avropa çempionatı olacaq. Bu turnir zamanı Gürcüstana olimpiya çempionu Elnur Məmmədlinin də yollanması mümkündür, lakin sadəcə tamaşaçı qismində - növbəti dəfə əsas rəqibləri iş başında izləmək üçün. Xüsusilə, nəzərə almaq lazımdır ki, Elnur çəki dərəcəsini dəyişmək və 81 kiloqramadək çəki dərəcəsində döyüşmək fikrindədir. E.Məmmədlinin Pekin Olimpiadasındakı qələbəsi onun bugünədək IJF reytinqində liderliyi qorumasına yardım edir.
Lakin onun adına siyahının yuxarı hissələrində rast gəlinməyəcək. Çünki həmin andan etibarən siyahı bu il keçirilmiş turnirlərdə toplanılmış xallara əsasən müəyyənləşəcək, Elnur isə 2009-cu ildə heç bir yarışa qatılmayıb. Amma reytinq əldə edilə biləcək məsələdir və hər şey yarışın statusundan asıldıır. Məsələn, Rotterdamda bu ilin avqustunda keçiriləcək dünya birinciliyində əldə olunacaq qələbə beş yüz xalla qiymətləndiriləcək və bu səbəbdən E.Məmmədli məqsədyönlü şəkildə məhz həmin turnirə hazırlaşır.
Millinin baş məşqçisi A.Axundzadə bu haqda deyir: "Mundiala qədər Elnurun bir neçə yoxlama qarşılaşmasında (xüsusilə, yeni çəki dərəcəsinə keçirsə) gücünü sınaması vacibdir. Bunsuz heç nə mümkün deyil. Axı, dünya çempionatı kimi nəhəng turnirlərdən öncə sınağa ehtiyac var. Rotterdama hazırlaşmadan yollanmaq olmaz. Odur ki, Elnur bir neçə yarışa mütləq qatılacaq".
Bir sözlə, millinin planları böyükdür və komandanın üzərində əlavə psixoloji məsuliyyət var. Axı, Olimpiadada komanda Avropa milliləri arasında ən yaxşı nəticəni göstərərək ümumi hesabda üçüncü yeri tutub. Bu yüksək nəticəni isə qoruyub saxlamaq vacibdir.

ОТ ГРАН-ПРИ ДО «БОЛЬШОГО ШЛЕМА»
Азербайджанские дзюдоисты подвели черту под зимним сезоном. Начало года оказалось довольно насыщенным – ближайший резерв попробовал свои силы на кубках мира в Тбилиси и Варшаве, тогда как лидеры команды выступили на турнире «Большого шлема» в Париже и Гран-при в Гамбурге, пройдя два небольших учебно-тренировочных сбора после этих соревнований. Так что пора провести промежуточные итоги.
«Бронзовые» парни
Ближайший резерв явно не впечатлил, хотя справедливости ради надо сказать, что многие дзюдоисты не имеют большого соревновательного опыта. Поэтому выступления в Тбилиси и Варшаве, несмотря на неудачные результаты, пошли им на пользу с точки зрения возможности борьбы с зарубежными соперниками. Другое дело, что подавляющее большинство атлетов выбыло из борьбы уже на ранней стадии соревнований, так и не продемонстрировав свой потенциал. А учитывая, что при новом регламенте международной федерации (IJF) борьбу за бронзовые медали могут вести исключительно дзюдоисты, проигравшие в четвертьфинале, наши спортсмены завершали соревнование, едва его начав. Были отдельные локальные успехи. К примеру, Туран Сафгулиев (90 кг) преодолел первый круг Кубка мира в Тбилиси, Самир Дадашзаде (60 кг) вышел в 1/8 финала старта в Варшаве, но, конечно же, этого недостаточно для удачного выступления.
Говоря о резерве, надо отметить также участие азербайджанских дзюдоисток на Кубке мира в Праге, которое тоже не принесло положительных эмоций. Светлым пятном стала лишь борьба Ханым Гусейновой, которая преодолела квалификационный раунд, однако дальше пройти все же не смогла. Таким образом получается, что единственной конкурентоспособной спортсменкой на сегодняшний день является трехкратная медалистка чемпионата Европы, участница Олимпиады Кифаят Гасымова (57 кг). Правда, пока она далека от своих лучших кондиций, восстанавливается после травмы, так что дзюдоистке необходимо время, чтобы обрести форму. Что касается основного состава и кандидатов на попадание в сборную, то итоги стартов в Париже и Гамбурге надо признать успешными, ибо сейчас идет борьба не только за медали соревнований, но и за рейтинговые очки. В апреле IJF обнародует новую табель о рангах, где будут учтены лишь результаты спортсменов на турнирах этого года. Особенно удался коллективу Гран-при в Гамбурге, который принес две бронзовые медали, завоеванные финалистом чемпионата Европы-2008 Эльханом Мамедовым (90 кг) и победителем Всемирной универсиады Рамилем Гасымовым (66 кг). Оба участника Олимпиады в Пекине также заработали и восемьдесят очков, которые пойдут им в актив.
Наши олимпийские призеры – чемпион Игр Эльнур Мамедли (73 кг) и бронзовый медалист Мовлуд Миралиев (100 кг) начнут обретать соревновательную практику после апрельского чемпионата Европы в Тбилиси. М.Миралиев при разговоре сказал, что его нынешняя форма намного лучше той, которая была еще в начале года. «Это и понятно, ведь начались интенсивные тренировки, очень большую пользу дали сборы во Франции и Германии. Они позволили обрести необходимый тонус перед предстоящими соревнованиями. Теперь нас ожидает тренировочный лагерь в Загатале, куда подъедет и команда Франции. Будет довольно интересно провести спарринги с соперниками из этой страны, которые по традиции задают тон на международной арене», - отметил Мовлуд.
Оценивая своих потенциальных соперников, тяжеловес подчеркнул, что в категории до 100 кг расклад сил мало изменился. «Да, пришли несколько новых ребят, но костяк остался прежним. Во всяком случае, на сборах в Париже и Гамбурге принимали участие дзюдоисты, с которыми мы на протяжении долгих лет неоднократно боролись на различных соревнованиях. Прекрасно знаем борьбу друг друга, так что какими-то новинками удивить их довольно непросто», - считает М.Миралиев.
А первым стартом для него в этом году, по-видимому, станет майский турнир «Большого шлема» в Москве. «Необходимо будет набирать рейтинговые очки, только так можно рассчитывать на попадание на Олимпиаду-2012 в Лондоне. К тому же главным стартом этого года будет августовский чемпионат мира в Роттердаме, до которого осталось не так уж и много. Поэтому времени на раскачку нет», - заключил бронзовый призер Олимпиады в Пекине.
Эльнур Мамедли пока в тени
Главный тренер сборной Азербайджана Агаяр Ахундзаде остался удовлетворен итогами Гран-при. Турнир дал наставнику пищу для размышлений, поскольку в Германии очень неплохо проявили себя спортсмены ближайшего резерва.
Наставник отметил, что его довольно приятно удивил Эльмар Гасымов (100 кг), для которого старт стал первой пробой сил на взрослом уровне. Но, несмотря на это обстоятельство, он не стушевался, заняв пятое место. При этом победил кубинца Ореидиса Деспейна и россиянина Магомеда Магомедова. «Эльмар здорово себя показал, боролся очень смело. И стал настоящим открытием турнира. Поверьте, его пятое место дорогого стоит», - сказал А.Ахундзаде.
Отметил он также и другого дебютанта – Асима Годжаева (60 кг), который прошел первый круг и показал довольно неплохую борьбу. Не смог показать свои лучшие качества из-за травмы ключицы, которую получил еще в декабре прошлого года на Кубке Дзигаро Кано в Токио Сархан Ахмедов (66 кг). «Сархан боролся неплохо, но на сборах мы не стали его сильно нагружать, чтобы он не получил рецидив травмы. Ему еще необходимо некоторое время, чтобы окончательно восстановиться», - подчеркнул А.Ахундзаде. В то же время для тренера стал неожиданностью высокий результат Рамиля Гасымова (66 кг), занявшего третье место. «После Олимпиады спортсмен не имел соревновательной практики, к тому же перенес операцию. Но турнир показал, что Рамиль уже сейчас подготовлен довольно неплохо. Более того, он стал выносливее и показал в Гамбурге достаточно качественную борьбу», - сказал А.Ахундзаде.
Что же касается Эльхана Мамедова (90 кг), также выигравшего «бронзу», то А.Ахундзаде выделил его стабильность в начале сезона: «На турнире «Большого шлема» в Париже он был пятым, сейчас Эльхан занял третье место, стремительно набирая рейтинг. К тому же большинство схваток дзюдоист выиграл досрочно, что говорит о том, что он обрел неплохой соревновательный тонус». При этом он коснулся специфики турниров «Большого шлема» и Гран-при, где поражение в четвертьфинале и полуфинале не дает возможности попытать счастья в утешительных встречах – проигравшие автоматически становятся соответственно пятыми и третьими.
Нынешний месяц небогат на соревнования – большие турниры ушли на перерыв, и ближайшим крупным стартом для сборной станет апрельский чемпионат Европы в Тбилиси. Вполне возможно, что в Грузию отправится и олимпийский чемпион Эльнур Мамедли, но исключительно в качестве заинтересованного зрителя. Чтобы в очередной раз увидеть в деле потенциальных конкурентов: Эльнур намерен сменить категорию и побороться в более тяжелом весе – до 81 кг. На сегодняшний день его победа на Играх-2008 позволяет удерживать лидерство и в рейтинге IJF, но в апреле его имени в верхней части табеля о рангах не окажется. В зачет пойдут лишь выступления на турнирах этого года, а в нынешнем сезоне Эльнур пока не получил соревновательную практику. Впрочем, рейтинг – дело наживное и все зависит от статуса состязания. Например, победа на августовском чемпионате мира в Роттердаме будет оценена в пятьсот баллов, поэтому Э.Мамедли целенаправленно готовится именно к этому старту.
«До мундиаля Эльнуру необходимо выступить на контрольных соревнованиях, в особенности если он переходит в новую для себя категорию. Без этого просто никак, ведь перед такими крупными стартами, как чемпионат мира, нужна обкатка – в Роттердаме не выступишь «с листа». Так что на нескольких турнирах он обязательно выступит», - отметил А.Ахундзаде. Одним словом, планы у сборной большие и на команду падает дополнительная психологическая ответственность. Ведь на Олимпиаде коллектив показал лучший результат среди европейских сборных, заняв третье место в общем зачете. И этот высокий уровень необходимо держать.