QRAN-PRİDƏN "BÖYÜK DƏBİLQƏ"YƏDƏK
Azərbaycan cüdoçuları qış mövsümünü yekunlaşdırdılar. İlin əvvəli onlar üçün kifayət qədər dolğun keçdi - ehtiyatda olanlar güclərini Tbilisi və Varşavada keçirilən Dünya Kubokunda sınadılar, komandanın liderləri isə Parisdə keçirilən "Böyük dəbilqə" turnirinə və Hamburqda düzənlənən Qran-Priyə qatıldılar, üstəlik bu yarışlardan sonra iki kiçik təlim-məşq toplantısı da keçirdilər.
Odur ki, artıq ilkin nəticələr haqda danışmağın vaxtıdır.
"BÜRÜNC" OĞLANLAR
İlk növbədə qeyd edək ki, rezerv qüvvələrimizin çıxışı o qədər də möhtəşəm alınmadı. Hər halda, unutmayaq ki, bu cüdoçuların əksəriyyətinin böyük turnir təcrübəsi yoxdur. Odur ki, Tbilisi və Varşavadakı çıxışlar uğurlu alınmasa da, idmançılarımız üçün təcrübə qazanmaq baxımından, yarışları əhəmiyyətli saymaq olar.
Digər tərəfdən, atletlərimizin əksəriyyəti yarışı hələ ilk turlardaca tərk edərək, potensiallarını göstərə bilmədilər. Beynəlxalq Federasiyanın (IJF) yeni reqlamentinə əsasən, bürünc uğrunda yarışa yalnız ? finalda məğlub olmuş cüdoçuların qoşula bildiyini nəzərə alsaq, idmançılarımızın turniri başlamadan başa vurduqlarını söyləyə bilərik.
Turan Səfquliyevin (90 kq) Tbilisidəki Dünya Kubokunda ilk dövrəni keçə bilməsi, Samir Dadaşzadənin (60 kq) Varşavada 1/8 finala çıxması kimi müəyyən uğurlar əldə edilsə də, təbii ki, buna ümumən müsbət nəticə demək olmaz.
Ehtiyat idmançılardan danışarkən, Azərbaycan cüdoçularının Praqada təşkil olunmuş Dünya Kubokunda da xüsusi nailiyyət əldə edə bilmədikləri qeyd olunmalıdır. Bu yarışda müəyyən uğurlu nəticə kimi, yalnız Xanım Hüseynovanın seçmə mərhələni adlamasını göstərmək olar. Lakin onun bundan artığına gücü çatmadı. Odur ki, bu gün üçün ölkənin yeganə rəqabətədavamlı xanım cüdoçusu Avropa çempionatının üçqat mükafatçısı, Olimpiada iştirakçısı Kifayət Qasımovadır (57 kq). Doğrudur, o, hələ özünün ən yaxşı formasından uzaqdır və zədədən sonra bərpa mərhələsi keçməkdədir. Məhz bu səbəbdən Kifayətin idman formasını bərpa etməsi üçün zamana ehtiyac var.
Əsas heyət və milliyə düşməyə namizədlərə gəlincə, komandanın həm Parisdə, həm də Hamburqda göstərdiyi nəticəni uğurlu adlandırmaq olar. Çünki hazırda mübarizə yalnız medallar deyil, həm də reytinq xalları uğrunda gedir. Xatırladaq ki, IJF apreldə ranqlar haqqında yeni siyahını açıqlayacaq və orada idmançıların yalnız builki çıxışlarda əldə etdikləri nəticələr nəzərə alınacaq. Bu baxımdan, xüsusilə Hamburqda düzənlənmiş Qran-Prinin uğurlu alındığını söyləmək olar: turnirdə 2008-ci ilin Avropa çempionu Elxan Məmmədov (90 kq) və Ümumdünya Universiadasının qalibi Ramil Qasımov (66 kq) komandaya bürünc medal qazandıra bildilər. Bundan başqa, Pekin Olimpiadasının bu iki iştirakçısının topladığı 80 xal da onların aktivinə yazılacaq.
Olimpiya mükafatçılarımız - çempion Elnur Məmmədli (73 kq) və bürünc mükafatçı Mövlud Mirəliyevə (100 kq) gəlincə, onlar turnir təcrübəsi toplamağa apreldə Tbilisidə keçiriləcək Avropa çempionatından sonra başlayacaqlar.
M.Mirəliyev ilin əvvəli ilə müqayisədə, hazırda idman formasının daha yaxşı olduğunu bildirir: "Bunun səbəbi aydındır. Axı intensiv məşqlər başlanıb, Fransa və Almaniyada təşkil olunan təlim-məşq toplantıları da öz təsirini göstərib. Bütün bunlar qarşıdan gələn yarış ərəfəsində lazımi tonus qazanmağa imkan verib. İndi bizi Zaqatalada məşqlər gözləyir - Fransa millisi də oraya gələcək. Ənənəvi olaraq, beynəlxalq arenada sözünü deyən bu ölkənin yığmasının üzvləri ilə sparrinq keçirmək çox maraqlı olacaq".
Potensial rəqiblərini qiymətləndirən Mirəliyev bildirir ki, hazırda 100 kiloqramadək olan çəki dərəcəsində qüvvələr nisbətində ciddi dəyişiklik baş verməyib. "Doğrudur, bəzi yeni uşaqlar gəlib, lakin özül dəyişməz qalıb. İstənilən halda, Paris və Hamburqdakı təlimlərdə əsasən bizim uzun illər ərzində müxtəlif turnirlərdə qarşılaşdığımız cüdoçular iştirak edirdi. Biz bir-birimizi yaxşı tanıyırıq və onları hansısa yeniliklərlə təəccübləndirmək çox çətindir", - deyə Mövlud Mirəliyev vurğulayır.
Mövlud üçün, güman ki, bu il ilk yarış mayda Moskvada düzənlənəcək "Böyük dəbilqə" turniri olacaq. "Reytinq xallarının toplanması çox vacibdir. Çünki 2012-ci ildə Londonda keçiriləcək Olimpiadaya qatılmağın yolu məhz budur. Üstəlik, bu ilin əsas turniri avqustda Rotterdamda təşkil ediləcək dünya çempionatı olacaq. Odur ki, hazırlıq üçün vaxtımız çox azdır", - deyə Pekin Olimpiadasının bürünc mükafatçısı bildirir.
ELNUR MƏMMƏDLİ HƏLƏ Kİ KÖLGƏYƏ ÇƏKİLİB
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadə Qran-Prinin nəticələrindən razıdır. Çünki bu turnir onun üçün üzərində düşünməyin lazım olduğu yeni məqamları üzə çıxarıb.
Məsələ ondadır ki, Almaniyada ehtiyatda olan uşaqlar özlərini kifayət qədər müsbət tərəfdən göstərə biliblər.
A.Axundzadə bildirir ki, böyüklər arasında ilk güc sınağına qatılmış Elmar Qasımovun (100 kq) göstərdiyi nəticə onu sevindirməyə bilməz: təcrübəsinin azlığına baxmayaraq, Elmar kubalı Oreidis Despeyn və rusiyalı Maqomed Maqomedovu üstələyərək, beşinci yeri tutmağı bacarıb. "Elmar özünü əla göstərdi və çox cəsarətlə döyüşdü. O, turnirin əsl kəşfi oldu. İnanın ki, onun əldə etdiyi beşincilik çox qiymətlidir", - deyə A.Axundzadə bildirir.
Baş məşqçi daha bir debütant - Asim Qocayevin (60 kq) çıxışını da xüsusi qeyd edir. Xatırladaq ki, ilk dövrəni adlayan bu idmançı kifayət qədər gözəl döyüş nümayiş etdirib.
Sərxan Əhmədov (66 kq) isə hələ ötən ilin dekabrında Tokioda keçirilmiş Dziqaro Kano Kubokunda körpücük sümüyündən aldığı zədə üzündən potensialını nümayiş etdirə bilməyib. Baş məşqçi bununla bağlı deyir: "Sərxan pis döyüşmədi. Lakin təlimlər zamanı biz onu zədəsinin yenilənməməsi məqsədi ilə çox yükləmədik. Hələ Sərxanın tam bərpa olunması üçün müəyyən vaxta ehtiyac var".
Ramil Qasımovun (66 kq) üçüncü yeri tutması isə A.Axundzadə üçün xoş gözlənilməzlik olub: "Olimpiadadan sonra bu idmançının heç bir turnir təcrübəsi yox idi, üstəlik o, cərrahiyyə əməliyyatına da məruz qalmışdı. Lakin turnir göstərdi ki, Ramil artıq lazımi formanı yığıb və döyüşlərə hazırdır. Bundan başqa, o, dözümlülüyünü də artırıb və Hamburqda kifayət qədər keyfiyyətli döyüş nümayiş etdirib".
Turnirdə qazanılmış daha bir "bürünc"ün sahibi Elxan Məmmədova (90 kq) gəlincə, A.Axundzadə onun mövsümün əvvəlindəki sabitliyinə xüsusi diqqət çəkir. "Parisdə keçirilən "Böyük dəbilqə" yarışında o, beşinci yeri tutdu, indi isə sürətlə reytinq yığmaqla bərabər, üçüncülüyü əldə etdi. Üstəlik qarşılaşmaların əksəriyyətini o, vaxtından əvvəl qazandı və bu, idmançının yaxşı yarış tonusu qazandığını göstərir", - deyə baş məşqçi bildirir.
Bununla yanaşı, o, "Böyük dəbilqə" və Qran-Pri yarışlarının xüsusiyyətini də xatırladır: burada 1/4 və yarım finalda məğlubiyyət idmançıya təsəlliverici döyüşə çıxmaq hüququ vermir - məğlublar avtomatik, müvafiq olaraq beşinci və üçüncü yerlə kifayətlənməli olurlar.
Hazırkı ay isə yarışlarda bir qədər fasilə yaranıb - böyük turnirlər fasiləyə yollanıb və milli üçün ən yaxın böyük yarış apreldə Tbilisidə keçiriləcək Avropa çempionatı olacaq. Bu turnir zamanı Gürcüstana olimpiya çempionu Elnur Məmmədlinin də yollanması mümkündür, lakin sadəcə tamaşaçı qismində - növbəti dəfə əsas rəqibləri iş başında izləmək üçün. Xüsusilə, nəzərə almaq lazımdır ki, Elnur çəki dərəcəsini dəyişmək və 81 kiloqramadək çəki dərəcəsində döyüşmək fikrindədir. E.Məmmədlinin Pekin Olimpiadasındakı qələbəsi onun bugünədək IJF reytinqində liderliyi qorumasına yardım edir.
Lakin onun adına siyahının yuxarı hissələrində rast gəlinməyəcək. Çünki həmin andan etibarən siyahı bu il keçirilmiş turnirlərdə toplanılmış xallara əsasən müəyyənləşəcək, Elnur isə 2009-cu ildə heç bir yarışa qatılmayıb. Amma reytinq əldə edilə biləcək məsələdir və hər şey yarışın statusundan asıldıır. Məsələn, Rotterdamda bu ilin avqustunda keçiriləcək dünya birinciliyində əldə olunacaq qələbə beş yüz xalla qiymətləndiriləcək və bu səbəbdən E.Məmmədli məqsədyönlü şəkildə məhz həmin turnirə hazırlaşır.
Millinin baş məşqçisi A.Axundzadə bu haqda deyir: "Mundiala qədər Elnurun bir neçə yoxlama qarşılaşmasında (xüsusilə, yeni çəki dərəcəsinə keçirsə) gücünü sınaması vacibdir. Bunsuz heç nə mümkün deyil. Axı, dünya çempionatı kimi nəhəng turnirlərdən öncə sınağa ehtiyac var. Rotterdama hazırlaşmadan yollanmaq olmaz. Odur ki, Elnur bir neçə yarışa mütləq qatılacaq".
Bir sözlə, millinin planları böyükdür və komandanın üzərində əlavə psixoloji məsuliyyət var. Axı, Olimpiadada komanda Avropa milliləri arasında ən yaxşı nəticəni göstərərək ümumi hesabda üçüncü yeri tutub. Bu yüksək nəticəni isə qoruyub saxlamaq vacibdir.

FROM GRAND PRIX TO GRAND SLAM
Azerbaijan's judokas have drawn a line under the winter season. It was a pretty busy start to the year - the first reserves tested their strength at the world cups in Tbilisi and Warsaw, while the team's leaders competed in the Grand Slam tournament in Paris and the Grand Prix in Hamburg and had two small training camps after these competitions. So it's time to take stock of things so far.
Bronze lads
The reserves did not make much of an impression, although, to be fair, many of the judokas did not have much competitive experience. Despite the lack of success, they benefited from their appearances in Tbilisi and Warsaw, as they had an opportunity to fight foreign opponents. Unfortunately, the vast majority of athletes were knocked out in the early rounds of the competitions without showing their potential. Bearing in mind that under the International Federation's (IJF) new regulations only fighters who have lost in the quarter finals can compete for bronze medals, our sportsmen finished the contest before they'd hardly begun. There were some individual, localized success stories. For example, Turan Safquliyev (90 kg) won the first round of the world cup in Tbilisi and Samir Dadaszada (60 kg) reached the last eight in Warsaw, but of course this is not enough for a successful performance. On the subject of the reserves, the participation of Azerbaijani judokas in the world cup in Prague should also be mentioned although it gave us nothing to cheer about. The only bright spot was Xanim Huseynova who got through the qualifying round but could not get any further. The only female judoka able to compete at the highest levels today is Kifayat Qasimova (57 kg), three times a medallist in the European championships and an Olympic competitor. She's a long way off full fitness at the moment - she needs time to recover her form after injury.
As for the main team and those trying to break into it, the competitions in Paris and Hamburg can be considered a success, as they were competing not only for competition medals but for ratings too. In April the IJF will publish a new table of rankings that will be based only on results this year. The team at the Grand Prix in Hamburg enjoyed the most success, brining home two bronze medals, won by European 2008 championship finalist Elxan Mammadov (90 kg) and World Student Games winner Ramil Qasimov (66 kg). Both competitors in the Beijing Olympics also earned 80 points to be added to their tally. Our Olympic medallists - gold medallist Elnur Mammadli (73 kg) and bronze medallist Movlud Miraliyev (100 kg) will get competitive practice after the April European championship in Tbilisi. Movlud Miraliyev said in conversation that his current form is now much better than at the start of the year. "This is understandable as intensive training has begun and the training camps in France and Germany were very useful. They allowed us to get in shape ahead of the competitions. We've got a training camp in Zaqatala coming up where the French team will be going too. It will be interesting to spar against the French, who traditionally set the standard on the international stage," Movlud Miraliyev said. Assessing his potential opponents, the heavyweight said that the balance of forces in the 100 kg category had not changed much. "Yes, some new lads have emerged but the backbone remains the same. At any rate, judokas competed in Paris and Hamburg whom we have been fighting for many years in different competitions. We know each other's fighting style really well, so it is not easy to surprise them with something new," Movlud Miraliyev said.
His first competition this year will probably be the May Grand Slam tournament in Moscow. "It will be essential to pick up ranking points, as that's the only way to qualify for the 2012 Olympics in London. The main tournament of the year will be the August world championship in Rotterdam which isn't all that far off. So there's no time to let up," the Beijing bronze medallist said.
Elnur mammadli on the sidelines
The Azerbaijani team's chief trainer, Agayar Axundzada, was satisfied with the Grand Prix results. The tournament gave the manager food for thought, as sportsmen from the first reserve did not do badly at all in Germany.
The manager said that he had been pleasantly surprised by Elmar Qasimov (100 kg) for whom the competition was his first test at adult level. Despite this, he did not lose his nerve and took fifth place. The winners were Cuban Oreidis Despaigne and Russian Magomed Magomedov. "Elmar put in a good performance; he fought very bravely. He was the real discovery of the tournament. His fifth place is worth a great deal, believe me," Agayar Axundzada said.
He also mentioned another rookie, Asim Qojayev (60 kg), who got through the first round and performed pretty well. Sarxan Ahmadov (66 kg) could not perform to his best because of an injury to his collarbone received last December at the Jigoro Kano Cup in Tokyo. "Sarxan fought well but we did not overload him at the training camps so that he hid not have a relapse. He still needs some time to make a full recovery," Agayar Axundzada said.
At the same time the trainer was surprised by the good result of Ramil Qasimov (66 kg) who came third. "After the Olympics the athlete did not have competition practice and had an operation too. But the tournament showed that Ramil is already not in bad shape. More important, he has toughened up and showed some good quality fighting in Hamburg," Agayar Axundzada said.
As for Elxan Mammadov (90 kg) who also won bronze, Axundzada highlighted his consistency at the start of the season: "At the Grand Slam tournament in Paris he was fifth, now Elxan has come third, giving his rating a real boost. The judoka won most bouts ahead of time which shows that he is in good competitive shape." He mentioned the specific character of the Grand Slam and Grand Prix tournaments where defeat in the quarter and semi finals leaves no chance of consolation rounds - the losers automatically come fifth and third respectively.
This month is a quiet one for competitions - the major tournaments are taking a break and the team's next major competition will be the April European championship in Tbilisi. It is quite likely that Olympic champion Elnur Mammadli will go to Georgia too but only as an interested observer. For future competitions Elnur intends to change his category and fight in the heavier weight, up to 81 kg. For now his victory at the 2008 Olympics allows him to maintain top spot in the IJF ratings, but in April he won't feature in the upper half of the ranking table. This table will take account only of performances this year while this season Elnur has yet to compete. However, the ranking will come with time and everything depends upon the status of the competition. For example, victory at the August world championship in Rotterdam will be worth five points so Elnur Mam-madli is training precisely for this tournament.
"Before the world championship Elnur needs to compete in some trial competitions especially if he moves up a weight category. A trial run is essential before a major tournament like the world championship - you cannot compete cold in Rotterdam. So he will definitely appear in some tournaments," Agayar Axundzada said. The team have big plans and carry the weight of big expectations. The squad were the best of the European teams at the Olympics, coming third overall. This high level must be maintained.