DƏVƏÇİ: HƏM ZİYARƏT, HƏM TİCARƏT
Buranın adı çəkiləndə hamının ağlına, ilk növbədə, bir ünvan gəlir: Çıraqqala. Əslində isə Dəvəçi ilə bağlı bilinməyən çox şey var. Dəvəçi sözü heyvan adı ilə bağlı olsa da, indi burada dəvəyə rast gəlmək çətindir. Qədimdə isə buranın sakinləri dəvə saxlayır, dəvə ticarəti ilə məşğul olurmuş. Deyilənə görə, vaxtilə dəvə karvanlarının əsas dayanacaqlarından olub.
Bu rayon Bakıdan 122 km şimalda yerləşir. Əsasən, yarımsəhra və quru çöl iqlimi, dağlıq yerlərdə isə mülayim - isti iqlimə sahibdir. Böyük Qafqaz dağlarının şimal-şərq yamacında yerləşir. Ərazi şərq tərəfdən Xəzər sahillərinə qovuşur. Dənizdən başlanan hamar düzənliklər tədricən təpəliklərə, daha sonra meşələrə, qayalara və dağlara çevrilir. Meşələrin ümumi sahəsi 21500 hektardır. Mineral suları və palçıq vulkanlarıyla məşhurdur. Dəvəçi meşələrinin Zağlı-Zeyvə zonasında neft aşkar edilib. Yolboyunca neft buruqlarına rast gəlmək mümkündür. Ərazidə 2 tarixi - arxeoloji qoruq mövcuddur.
“Keçi qayası”
Zağlı Zeyvə turizm zonasındakı “Keçiqayası” adlanan yerin çox gözəl mənzərəsi var. Sıx meşə ilə keçilməsi çətin olan sıldırım qayanın arasından çay axır. Müalicə əhəmiyyətli kükürdlü suların çıxdığı bu yerə insanlar müalicəyə və istirahət etməyə gəlirlər. Ərazidə vəhşi dağ keçiləri yaşadığından, buranı belə adlandırıblar.
“Liman” ovçu klubu
Rayon mərkəzindən 12 km məsafədə, Xəzər sahilində yerləşir. Sahəsi 1180 ha olan ərazidə 3 göl yerləşir. Gölləri tamamilə qamışlar əhatə edib. Gözəl mənzərəli bu yerdə qayıqla gəzintiyə çıxmaq olar. Liman payız və qış fəslində aktiv fəaliyyət göstərir. Göldə bütün ilboyu şirin su balıqları, kürü tökən vaxtı isə dənizlə əlaqəsi olduğu üçün dəniz balıqları olur. Payızda gölə qu, qaz, ördək, qaşqaldaq kimi köçəri quşlar toplaşdığı zaman quş ovu başlayır. Limandakı peşəkar ovçularla söhbətlər maraqlıdır. Ovla bağlı bəzi detalları öyrənmək olar. Məsələn, balıq ovuna səhər tezdən çıxmaq lazımdır. Çünki bu vaxt balıqlar suyun üstündə yığışır. Ən ləzzətli, delikates hesab edilən quş əti qaşqaldaq ətidir. Gecələmək üçün ovçu daxmaları mövcuddur.
“Qalaaltı” sanatoriyası
Böyük Qafqazın ətəklərində, dəniz səviyyəsindən 1000 metr yüksəklikdə yerləşir. 1976-cı ildən fəaliyyət göstərən “Qalaaltı” Azərbaycandakı ən böyük və məşhur kurortlardandır. Burada dağ və dəniz havası bir - birinə qarışır və rütubət yoxdur. Hər tərəfdən meşəylə əhatə olunub.
Sanatoriyada müalicə Qalaaltı kəndi ərazisindən çıxan təbii sularla aparılır. Yerlilər müalicə əhəmiyyətli bu suya “naftsu”, yəni neftli su deyirlər. Naftsu kəskin qoxusu və dadı ilə seçilir. Qalaaltı suyunun tərkibi və keyfiyyəti Ukraynadakı Truskavets və Çexiyanın Karlovi Vari kurortlarının suları ilə müqayisə edilir.
Qalaaltıda “Çıraqqala” uroloji sanatoriyası tikilib. Əsasən, böyrək ağrıları müalicə edən su, maddələr mübadiləsi, mədə - bağırsaq, öd kisəsi xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün də şəfalı hesab edilir.
“Qaynarca” palçıq vulkanı
Qalaaltı ərazisində palçıq vulkanlar da mövcuddur. Onlardan ən məşhuru “Qaynarca” palçıq vulkanıdır. Qaynarca palçığı oynaq xəstəliklərinin müalicəsi üçün idealdır. Eyni zamanda dərini hamarlaşdıraraq dəriyə qulluq edir. Istixanalarda 45 dərəcə qızdırılan palçıq xəstənin bütün bədəninə sürtülür. Bir saat qaldıqdan sonra yuyulur. Bu qayda ilə palçıq seansları bir neçə gün davam edir.
Çıraqqala qoruğu ərazisində yerləşən Qalaaltı, tarixi qalanın alt tərəfində olduğu üçün belə adlandırılıb. Bura müalicəyə, ya da istirahətə gələn qonaqlar qədim Çıraqqalanı görmək üçün dağın zirvəsinə çıxırlar. Həmin zirvədən ətraf kəndlərə və vadilərə heyranedici mənzərə açılır. Qalaya piyada çıxıb-enmək bir gün vaxt aparır. Dağ və meşə ərazisində piknik üçün ideal yer çoxdur. Qalanın yaxınlığında ancaq yayda fəaliyyət göstərən çayxanada bitki və otlardan dəmlənmiş çaydan içmək olar.
Çıraqqala
Dəvəçinin simvoludur. Rayonun hər tərəfindən görünür. Azərbaycanda bunabənzər başqa abidə yoxdur. Mərkəzdən, təxminən, 20 - 25 km aralıda, sıldırım qayanın zirvəsində yerləşir. Çıraqqalanın 5-6 cı əsrlərdə tikildiyi, 18-ci əsrə qədər müdafiə və kəşfiyyat məqsədilə istifadə edildiyi ehtimal olunur. Vaxtilə qaladan dənizə yeraltı gizli tunellər qazılıb. Çıraqqaladan düşmən ordularının gəlişi ilə yaranan təhlükəni tonqal vasitəsilə Azərbaycanın digər qala və məntəqələrinə çatdırıblar. Çıraqqalanın yerləşdiyi hündür dağ zirvəsi xalq arasında "Çıraqqaya" adlanır. Görünür, hələ qala tikilməmişdən öncə də əhali bu dağın başında tonqal qalamaqla xəbərləşib. Sonralar həmin qaya başında möhtəşəm qala tikilib və onun bu günədək sağ qalan ən uca bürcündə tonqalqalanma ənənəsi davam edib. Buna görə də o vaxtdan Çıraqqala adlandırılıb. Çıraqqala əsasən Dərbənd qalasından tüstü ilə verilən məlumatı qəbul edib. Xəzər dənizindən Böyük Qafqazın ətəklərinə qədər uzanan müdafiə səddinin üç böyük qalasından biri, eləcə də Gilgilçay səddinin baş qarovulxanası olub. Siyəzəndəki Gilgilçay səddi və Beşbarmaq qalası, Dəvəçidəki Çıraqqala və Dağıstan ərazisindəki Dərbənd qalası Qafqaz Albaniyasının şimal sərhədlərini qoruyan bütöv bir müdafiə kompleksini təşkil edib. Zaman içərisində səddin böyük bir hissəsi uçub-dağılıb. İndiyə qədər salamat qala bilən Çıraqqala 2003-cü ildən qoruq elan edilib.
Dəvəçinin mütləq görülməli bəzi kəndləri ərazini əhatə edən ucsuz - bucaqsız meşə - dağ zonasına səpələnib. Onlardan biri rayon mərkəzindən təxminən 45 km-lik məsafədədir.
Nohurlar kəndi
Dəniz səviyyəsindən 1000 m yüksəklikdə yerləşən qədim kənddir. Salınma tarixinin 16-cı əsrə aid olduğunu deyirlər. Əvvəlki adı Gömür olub. Sonradan Nohurlar adlandırıblar.
Nohur buralarda qapalı su hövzəsinə deyirlər. Göl mənasında da işlədilir. Kənd adını ərazidəki göllərdən alıb. Ərazidə bir - birindən gözəl 7 dağ gölü yerləşir. Bunlar keçmişdə baş verən güclü zəlzələdən sonra yaranan şirin su gölləridir. Yerlilər bunlara möcüzəli dağ gölləri deyirlər. Hamısının rəngi fərqli, suyu şirindir. Çox dərin və suyu da çox soyuq olduğundan üzmək təhlükəlidir. Nohurlar turizm cənnətidir. Buranın təzyiqə, böyrəyə, ürəyə, baş və qarın ağrılarına xeyri olan bitki çaylarının ləzzəti və ətrinə doymaq olmur. Keçən əsrin 60-cı illərində, kommunist lider N. Xruşşovun rəhbərliyi ilə aparılan əyalətlərin inkişafı proqramına uyğun olaraq kənd əhalisini tamamilə rayon mərkəzinə köçürüblər. Odur ki, bu günədək kənddə heç bir sosial infrastruktur qurulmayıb. Ona görə də kənddə yaşayış yoxdur. Ərazidən yaylaq kimi istifadə edən kənd sakinləri yay aylarında yığışıb buraya gəlirlər. Qışa tədarüklərini görüb soyuqlar düşən kimi geri qayıdırlar. Sayca çox az olan kənd əhliylə ünsiyyət qurmaq nəsib oldu. Nohurlardakı məişət həyatı ilə yaxından maraqlandıq. Evlərinə girdik. Kənd evləri daşdan tikilib və üstü ağacla örtülüb. İçərisini gəc ilə ağardıblar. Bu da evlərin içinə spesifik qoxu verir. Hər ev 2 - 3 kiçik otaqdan ibarətdir. Mebeldən istifadə etmirlər. Əvəzində bol sayda yorğan, döşək, yastıq və mütəkkə var. Kənddə elektrik yoxdur. Neft lampalarından istifadə edirlər.
Qonağı olduğumuz evdəki ağartı məhsullarının, motalların çoxluğu diqqətimizdən yayınmadı. Evin ağbirçəyi bunların hazırlanmasıyla bağlı bütün ipuclarını məmnuniyyətlə bizimlə paylaşdı.
Motal pendiri
Motal pendiri öz keyfiyyətinə və ləzzətinə görə hər zaman yüksək qiymətləndirilib. Burda evə gələn qonağa mütləq motal pendiri, yağ və lavaş ikram edirlər. Motalın içinə bəyaz pendir və şor doldurulduqdan sonra ağzı möhkəm bağlanır. İki ay müddətində yoxlama məqsədilə kif bağlamasın deyə, motalın hərdən bir havası dəyişdirilir. Motal pendiri heç xarab olmur. Onu dərinin içində bir il saxlamaq mümkündür. 15 - 20 - 25 kq-lıq tutumu olan motalın əsas sirri içinə hava girməməsidir. Çox incə iş olduğundan hər kəs öhdəsindən gələ bilmir. Əsas sirr dəridədir. Yaxşı pendir üçün düzgün hazırlanmış dəri qab lazımdır. Bununla bağlı məzəli bir deyim də var: “Arvadı əri saxlar, pendiri dəri”.
Motal qoyun və ya keçi dərisindən hazırlanan xüsusi qabdır. Heyvan təmiz qırxılıb-kəsilir, dəri başdan - ayağa dəri bıçaqla soyulub ətdən ayrılır. Daha sonra təmizlənən və çevrilərək duzlanan dəri bir müddət qurudulur. Pendir motalın çevrilmiş bayır - tüklü üzündə saxlanılır.
Şabran xarabalığı
Şahnəzərli kəndi yaxınlığında qədim şəhərin xarabalıqları var. Şabran çayının hər iki sahilində, I979-I989-cu illərdə aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində, 450 kvadrat km sahədə qədim Şabran şəhərinin qalıqları aşkar edilib. Vaxtilə Avropa ilə Asiya arasında, Xəzər dənizinin sahili ilə gedən karvan yolunda salınmış tarixi şəhər indi qoruq - muzeydir.
VI əsrdə Sasanilər sülaləsindən Şah Xosrov Ənuşiravan (531-579) tərəfindən tikilən Şabranı VII əsrdə ərəblər işğal edib. IX-X əsrlərdə iri siyasi-inzibati, ticarət, sənət və mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. X-XII əsrlərdə Şirvanşahlar dövlətinin əsas siyasi mərkəzlərindən biri olub. Şirvanşah hökmdarlarının ailə qəbrstanlığı, eləcə də mərkəzi zindanxanaları burada yerləşib. Yazılı qaynaqlara görə, Qızıl Orda xanı Toxtamışa qalib gələn Teymurləngə, Şirvanşah İbrahim qələbə şərəfinə Şabranda böyük bir ziyafət verib.
Monqol hücumları, Osmanlı basqınları Şabranın təsərrüfat həyatına ağır zərbə vurur. Səfəvilər dövlətinin tənəzzülü dövründə şəhər kiçik yaşayış məntəqəsinə çevrilir. XVIII əsrin əvvəllərində ölkədə yaranmış qarışıqlıqda baş verən daxili çəkişmələr zamanı Şabran tənəzzül edərək tədricən xarabalığa çevrilir.
Şabran əhalisinin etnik tərkibi müxtəlif olub. Əhalinin əsas hissəsini müsəlmanlar təşkil etsə də, xristian və yəhudilər də yaşayıb. Şəhər camaatı keramika istehsalı ilə məşğul olub. Şabranın xarabalıqları altında dulusçuluq emalatxanası üzə çıxarılıb. Azərbaycanda ilk dəfə məhz Şabranda 9-cu əsrə aid kanalizasiya sistemi aşkar edilib. Daş və kərpicdən hörülmüş örtülü şəbəkə mərkəzi məhəlləni çay ilə birləşdirirdi. 11 - 12-ci əsrlərdə 14 kmlik məsafədən xüsusi borularla şəhərə bulaq suyu çəkilib. Şabran çiy kərpicdən hörülmüş malikanə tipli evlər şəklində planlaşdırılıb. Orta əsr Azərbaycanında ilk küçə məhz Şabranda mövcud olub. Çörəkçilər məhəlləsindəki təndirlər indi qədər durur. Şərqin ən böyük zərbxanalarından biri Şabranda yerləşib. Qazıntılar zamanı üzə çıxan müxtəlif metal sikkələr, orta əsrlərdə şəhərdə mis işi, zərgərlik, silahqayırmanın inkşaf etdiyini göstərir.
Şabran sözünün etimologiyası barədə müxtəlif mülahizələr mövcuddur. Şəhər çox əlverişli coğrafi mövqedə, dəniz və quru ticarət yolunun kəsişdiyi yerdə yerləşdiyindən, dəvə karvanlarının dayanacağı burda olub. Şəb - gecə, ran məkan bildirir. Gecələmək yeri, gecə karvansarası mənasında işləndiyi ehtimal edilir. Şəhərin adının türk soyundan sabirlər tayfası ilə əlaqədar olması ehtimalı daha inandırıcıdır. Hunlara (5-ci əsr) mənsub olan sabirlər qəbiləsinin şərəfinə Sabiran, yəni Sabirlər ölkəsi adlandırılıb. Sonralar Şabran şəklinə düşüb.
Dəvəçini bir az daha yaxından tanımaq üçün yerli bələdçilərimizdən daha haraları görməli olduğumuzu soruşuruq. Cavab verirlər ki, ötən əsr Azərbaycan tarixinə damğasını vurmuş bəzi şəxsiyyətlərin vətəni olan kəndə mütləq getməlisiniz. Söhbət, Az.SSR MİK RH-nin sədri, ixtisasca həkim olan Qəzənfər Musabəyovun, Azərbaycan SSR-in ilk ədliyyə naziri olan Ayna Sultanovanın, bəstəkar Tofiq Quliyevin kəndindən gedir.
Pirəbədil kəndi
Dəvəçidən 20 km aralıda, 2000 metr yüksəklikdə yerləşən dağ kəndidir. Vaxtilə, Suriyanın Şam şəhərindən İslamı yaymaq üçün buraya köç etmiş tayfanın başçısı Pir Bədəl adlı şeyxin yaxınlarıyla yerləşdiyi kənd olub. Toponimi də bu ada bağlayırlar. Pirəbədil ərazisində gəzməli-görməli yerlər çoxdur. Burada çaylar, qalın meşələr, sərin bulaqlar, böyük meyvə bağları, təmiz və quru hava diqqəti cəlb edir. Keçmiş Quba qəzasında ilk dünyəvi rus - tatar məktəbi və şimal bölgəsinin ilk xəstəxanası məhz bu kənddə açılıb. Bu işdə Quba quberniyasının aristokratlarından, əslən Pirəbədildən olan Musabəyovlar nəslinin böyük rolu olub. Kənddə Qəzənfər Musabəyovun ev-muzeyi yerləşir. Muzey binası 1862-ci ildə tikilib və Musabəyovların şəxsi mülkü olub və quruluşuna görə digər evlərdən seçilir. Çünki avropalı məmurlar tərəfindən hazırlanıb.
Kənd kərpic evləri, hələ də bulaq başına səhənglə su gətirməyə gedən qızları, köhnə məişət qaydalarına uyğun həyat tərzinə davam etməklə orijinallığını qoruyub. Pirəbədildə qapılara kilid vurulmur. Həyətləri çəpərləyib, qapını qonaq üzünə bağlamaq burda qəbul edilməzdir. Amma qonaq da qonaq olduğunu dərk etməli, əsas ev sahibinə, torpağa hörmət göstərməlidir.
Pirəbədil xalçası
Rəngliliyi, zərifliyi, ornamentlərin incəliyi ilə şöhrət qazanıb. Ən populyar motivləri qoç buynuzları və çiçək naxışlarıdır. Pirəbədil xalçasında bu yerlərin təbiəti, bitki və heyvanat aləmi naxışların dili ilə ös əksini tapıb. Yerli xalça ustalarının toxuduğu bu xalçaların heç vaxt biri digərini təkrar etməyib. Hər əl işi eksklüzivdir. Çünki hər xalça, tamamilə onu toxuyan ustanın fantaziyasının məhsuludur. Kənddə həm də “Herat” çeşnili xalçalar toxunur. El arasında buna “Urusiyyət” də deyirlər. Rusiya sözü, kənd qadınlarının dialektində “Rusiyət, Urset” kimi tələffüz olunur. Bu xalçaların maraqlı tarixçəsi var.
1913-cü ildə çar Rusiyasının paytaxtı Sankt-Peterburqda müxtəlif sənətkarlıq sərgisi təşkil edilir. Sərgiyə aparılacaq xalçanı toxumaq Pirəbədilin məşhur ustalarından Münəvvər Əfəndiyevaya tapşırılır. Həqiqətən ustanın xalçası bu sərgidə çox bəyənilir və müxtəlif sərgilərə, yarmarkalara dəvət edilir. O vaxtdan xalçanın adı “Urusiyyət” qalır.
Əslində, “Herat Pirəbədil” xalçasının kompozisiyası Əfqanıstanın Herat şəhərində toxunann xalçanın yerli interpretasiyasıdır. Buna baxmayaraq “Herat Pirəbədil” öz forma və rəng koloritliyinə görə tamam fərqlənir.
Pirəbədillilər qonaqpərvərdirlər. Kəndə gələn müsafirlərinə canla - başla qulluq edirlər. Olduğumuz yerdə bir təlaş gördük. Əl-ayağa düşmüş xanımlar tələsərək iş görürdülər. Baxdıq ki, bir yerdə camış qatığından nehrə yağı hazırlayırlar. Salam verdik. Ayrana və nehrə yağı sürtülmüş isti yuxaya qonaq etdilər. öyrəndik ki, Pirəbədil yuxaları standart kiçik ölçüsü və nazikliyi ilə məşhurdur. Biz qonaqların şərəfinə kənddə əməlli - başlı nahar hazırlığı getdiyini anlamaq uzun çəkmədi. Bir az utandıq. Amma heç kimsənin qəlbini qırmamaq üçün təklifi qəbul etdik və maraqla mətbəxdəki prosesi yaxından izlədik. Nahardakı bir yemək diqqətimi çəkdi. Daha öncə heç bir yerdə rastlaşmadığım bu yeməyi Pirəbədilə gələn bütün əziz qonaqlar üçün mütləq bişirirlər.
Ətrəli aş
Xəmirdən doğranmış əriştəyə ətrə deyirlər. Bu, mərcimək, düyü və əriştədən hazırlanan plovdur. Əvvəlcə əriştə kəsir, açıq havada saxlayaraq bir az qurudurlar. Ayrıca düyü və mərcimək də soyuq suda isladılır. Daha sonra qaynayan suya tökülür. 5 dəqiqə sonra süzülür. Süzmə işi bitdikdən sonra düyü, mərcimək və əriştə qarışdırılaraq mis qazana doldurulur. Bu yeməyi ocağın üstündə dəmə qoyurlar ki, daha ləzzətli olsun. Bir saat dəmləndikdən sonra hazır olan yeməyi geniş və dərin bir qaba boşaldırlar. Masaya servis edilərkən yanına mütləq stəkanlarda əridilmiş nehrə yağı qoyurlar. Pirəbədildə plovu yağlı yeməyi xoşlayırlar.

ДЕВЕЧИ - ПРИЯТНОЕ С ПОЛЕЗНЫМ
Маленький городок Девечи живет своей жизнью в 122 километрах от Баку. "Девечи" в переводе с азербайджанского означает "верблюдовод". Но сегодня здесь верблюдов не встретишь, хотя в свое время этот город был одной из главных остановок больших караванов. Расположен он в северо-восточной части Большого Кавказского хребта. Большей частью это полупустынная территория с сухим климатом, переходящим на склонах гор в умеренный. Но с Востока Девечинский район омывается водами Каспия, песчаные берега которого плавно переходят в возвышенности, а потом и в горы, покрытые лесами. Общая площадь девечинских лесов составляет 21,5 тыс. гектаров. Территория района богата минеральными водами и грязевыми вулканами. В недрах здешних лесов в районе Заглы-Зейвя найдены также запасы нефти - по пути в Девечи можно увидеть много нефтяных вышек. На территории района расположено два историко-археологических заповедника. Когда речь заходит о Девечи, невольно вспоминаешь крепость Чыраггала. На самом же деле памятник Чыраггала - не единственная достопримечательность этого района.
"Скала козерога"
Местечко "Кечи гаясы" ("Скала козерога") расположено в туристической зоне Заглы-Зейвя. Своим названием этот уголок со сказочным пейзажем обязан обитающим здесь козерогам. "Кечи гаясы" - излюбленное место туристов, которые приходят сюда отдохнуть в лесу, полюбоваться скалами и насладиться журчанием горной речки. А бьющие ключом источники сероводородной воды помогают людям излечить многие недуги.
Охотничий клуб "Лиман"
В 12 километрах от райцентра Девечи на берегу моря расположены три озера, окруженные камышом. Если окажетесь когда-то здесь, не пугайтесь, услышав выстрелы. Стреляют охотники. Осенью и зимой на озерах охотничий сезон. Здесь можно пострелять уток, гусей и другую дичь. А раз есть озеро, значит, и рыбы пруд пруди. Кроме пресноводной рыбы в период нереста здесь можно поймать и морские разновидности. Местные рыбаки советуют приходить на рыбалку по утрам - клев, говорят, хороший, так как рыба выходит на поверхность. Заодно можно послушать и забавные рассказы охотников. А если увлеклись и задержались допоздна, в охотничьих шалашиках для всех места хватит.
Санаторий "Галаалты"
В Девечи приезжают не только отдыхать, но и лечиться. Здесь, на высоте 1000 метров от уровня моря, расположен санаторий "Галаалты" - один из самых крупных и известных в Азербайджане курортов. Действует он с 1976 года. Лечение в "Галаалты" проводится с использованием воды из источников, которые местные жители называют "нафтсу", то есть нефтяная вода. "Нафтсу" с резким запахом и своеобразным привкусом часто сравнивают с водами курортов Трускавец (Украина) и Карловы Вары (Чехия).
Этой водой в санатории в основном лечат урологические заболевания, но полезна она также для органов пищеварения и желчного пузыря. Хотя чистый горный воздух в Галаалты смешивается с морским, здесь нет излишней влажности. Плюс ко всему лесной аромат, что также играет немалую роль в восстановлении пошатнувшегося здоровья.
Грязевой вулкан "Гайнарча"
Территория Галаалты изобилует также грязевыми вулканами. Самый известный среди них - вулкан "Гайнарча" ("кипящий"). Грязь этих вулканов считается целебной - ею лечат болезни суставов, а также кожные заболевания. Вулканическая грязь наносится на тело после предварительного подогрева до 45 градусов тепла. Продержав 1 час, грязь смывают. Курс такого лечения, как правило, длится несколько дней.
Вообще поход в Галаалты - отличная возможность совместить приятное с полезным. Дело в том, что Галаалты расположен на территории заповедника Чыраггала, названного в честь одноименной древней крепости. Гости санатория любят забираться на вершину горы, чтобы посмотреть развалины крепости, хотя "штурм" отнимает немало сил и времени. Отсюда открывается также прекрасный вид на местные села и долины. Заодно можно устроить и пикник на вершине горы. А неподалеку от крепости есть чайхана, где можно утолить жажду, выпив чай из ароматных трав. Словом, Чыраггала - это место, где можно отдохнуть и телом, и душой.
Чыраггала
Эта крепость является символом Девечинского района и не имеет аналогов в Азербайджане. Расположена она в 20-25 километрах от райцентра на вершине скалистой горы. Крепость Чыраггала относят к V-VI вв. Вплоть до XVIII в. ее использовали как в оборонных, так и в разведывательных целях, утверждают историки. На случай осады под крепостью был вырыт тоннель, ведущий к морю. Для оповещения других крепостей страны о приближающемся враге на Чыраггала разводили костер. Видимо, отсюда и происходит название крепости, что в переводе с азербайджанского означает "Крепость-лампа". Да и саму гору, на которой расположена крепость, местные жители называют "Чыраггая" - "Скала-лампа". Вероятно, еще до появления крепости посредством разводимых на высоте птичьего полета костров передавались сигналы о приближении неприятеля. Она была главной из трех крупных сторожевых башен крепостной стены Гильгильчай от Каспийского моря до склонов Большого Кавказского хребта.
Со временем крепостная стена разрушилась, и единственный уцелевший элемент этого оборонительного комплекса - крепость Чыраггала в 2003 году была объявлена историко-археологическим заповедником. Но это не единственное место в Девечи, которое стоит увидеть. Трудно не соблазниться возможностью посетить хотя бы одно из древних сел со своей историей, природой, обычаями и, естественно, кухней.
Село Нохурлар
Расположенное на высоте 1000 метров над уровнем моря, село Нохурлар историки относят к XVI в. Первое название села было Гёмюр, но затем оно было переименовано в Нохурлар, что означает "Озера". Дело в том, что на территории этого села расположено ни много ни мало 17 горных озер, каждое из которых прекрасней другого. Вода в озерах одинаково пресная, но отличается по цвету. Говорят, они образовались после сильного землетрясения, и местные жители называют их чудом природы. Но купаться в этих чудесах природы не рекомендуется, так как озера очень глубоки, а вода круглый год холодная.
Нельзя побывать в селе Нохурлар и не попробовать местного чая из ароматных трав, полезных для кровяного давления, почек, сердца, снимающих головную боль и боли в животе. Нохурлар - незаменимый уголок для любителей снять стресс, заработанный от напряженной жизни в современных городах. Еще во времена СССР, в годы правления Никиты Хрущева, жители этого села были переселены в райцентр, поэтому по сей день здесь нет никакой коммунальной инфраструктуры: ни электричества, ни газа, уж тем более канализации. Но летом жизнь здесь бьет ключом. Скотоводы кочуют в Нохурлар летом, чтобы защитить свое хозяйство от жары. Пообщаться с ними посчастливилось и нам. Пришли в каменный дом с деревянной крышей и штукатуркой из известняка. В доме не было ни единого предмета мебели, зато были горы постели: матрацы из натуральной шерсти, одеяла, пуховые подушки. Наше внимание привлекло также большое количество посуды с различной молочной продукцией. А запах курдючного сыра придавал микроклимату комнат особую специфичность. В ответ на наше любопытство хозяйка дома радушно согласилась поделиться секретом приготовления этого сыра.
Курдючный сыр
Курдючный сыр из-за своего качества и вкуса во все времена ценился весьма высоко. Здесь всегда угощали гостей лавашом со сливочным маслом и курдючным сыром. Начнем с того, что приготовить настоящий курдюк сумеет не каждый. Это очень тонкая работа, говорят сельчане. Готовят курдюк из шкуры барана или козла. После того как начисто стриженую шкуру снимают с зарезанного животного, его солят изнутри и оставляют сушиться. Уже после сушки в него собирают сыр и творог, затянув веревкой все отверстия на месте конечностей и шеи животного. Сам же сыр изготавливается следующим образом: в курдюк вместимостью 15-20, а то и 25 килограммов кладутся белый сыр и творог, после чего он плотно завязывается. В течение двух месяцев курдюк иногда открывают, чтобы проверить, не заплесневел ли он. Но в целом стараются, чтобы за время хранения в него не проникал воздух. В этом-то и весь секрет "долгожительства" курдючного сыра. Он не портится, даже если хранить целый год. Чтобы сыр получился вкусным, в первую очередь должен быть качественным курдюк. Как гласит азербайджанская пословица, "Как нежно муж хранит свою жену, так сыр храним у курдюка в плену".
Шабранские руины
Вблизи села Шахназарли по сей день можно увидеть руины древнего города. В результате археологических раскопок, проведенных в 1979-1989 годах на обоих берегах реки Шабран, ученые обнаружили руины одноименного города, территория которого составляла 450 квадратных километров. Это был город, основанный на Великом Шелковом пути в VI в. шахом Хосровом Анушираваном из сасанидской династии. В VII в. город был захвачен арабами, а в IX-X вв. превратился в один из крупных административных, торговых и культурных центров региона. В X-XII вв. Шабран был одним из политических центров государства Ширваншахов. Здесь располагались темницы и семейные усыпальницы ширваншахских правителей. Согласно письменным источникам, ширваншах Ибрагим устроил в Шабране большое пиршество в честь Тамерлана, сразившего золотоордынского хана Тохтамыша.
В последующем огромный ущерб городскому хозяйству Шабрана нанесли нашествия Монгольской и Османской империй, а в период падения Сефевидского государства от города остался лишь маленький населенный пункт. В начале XVIII в. в результате междоусобиц Шабран был полностью разрушен и превратился в руины.
Шабран был полиэтническим городом. Помимо основных жителей - мусульман здесь были также христиане и евреи. Местное население занималось керамическим ремеслом. Под руинами древнего города археологи обнаружили элементы канализационной системы. Относящаяся к IX в. крытая канализационная система из камня и кирпича позволяла сбрасывать сточные воды прямо в реку. На территории Шабрана была обнаружена и первая в Азербайджане улица. А глиняные земляные печи квартала пекарей сохранились и по сей день. Найденные в ходе раскопок монеты показывают, что еще в средние века в этом городе было развито медное и ювелирное дело, оружейное производство.
С этимологией топонима "Шабран" связывают несколько версий. По одной из них название города состоит из двух частей: "Шаб" - ночь и "ран" - место, пространство. Это означает, что в силу своего географического расположения на пересечении водных и сухопутных транспортных коридоров Шабран был местом ночевки караванов. Другая же версия гласит, что слово "Шабран", иначе "Сабиран", означает страна "Сабиров", и назван город так в честь гуннского племени сабиров (V в.). Сегодня на его месте расположен музей-заповедник.
После посещения заповедника мы поинтересовались у наших гидов, где еще нужно побывать, чтобы лучше узнать Девечи. Они не раздумывая ответили: Пирябядил.
Село Пирябядил
Речь идет о родине известного аристократического рода Мусабековых, первого министра юстиции Азербайджанской ССР Айны Султановой, знаменитого композитора Тофика Кулиева. Расположено село в 20 километрах от райцентра на высоте 2000 метров над уровнем моря. Названо в честь шейха Пир Бядала, переехавшего в свое время из Сирии, чтобы распространить ислам. Именно в этом селе функционировала первая светская школа в бывшем Губинском уезде. Большая заслуга в этом деле принадлежала аристократическому роду Мусабековых. Сегодня в Пирябядиле открыт Дом-музей Мусабековых, который отличается от других строений села. Этот дом был построен архитекторами из Европы.
Местное население и по сей день бережно хранит старые традиции гостеприимства. Здесь не увидишь высоких заборов и закрытых на замок дверей. Но и от гостей тоже требуется уважение к местным обычаям.
Пирябядильские ковры
В них нашли отражение все цвета палитры, в них отражены растительный и животный мир, нравы и устои этих мест. Самые популярные мотивы - рога овна и цветочные узоры. Каждый ковер - эксклюзив, не повторяющий работу другой мастерицы. В пирябядильских коврах используется также узор "Герат". Местные мастерицы называют эти ковры "Урусййиет", то есть "Россия", и у этого названия своя история.
Ковер с узорами "Герат" стали называть "Россией" с тех пор, как в 1913 году работа местной мастерицы Мунаввар Эфендиевой прославила Девечи на выставке в Санкт-Петербурге, и пирябядильские ковры начали представлять на различных выставках и ярмарках.
На самом же деле композиция ковра "Герат Пирябядил" - местная интерпретация ковров афганского города Герат. Вместе с тем пирябядильский "Герат" отличается от афганского по своему колориту, формам и цветам. Ковроткачество - главное занятие местных женщин в зимние месяцы.
Рассказав о ковре, нельзя не упомянуть и другие элементы местного быта. На сей раз остановимся на кухне. В селе Пирябядил нас угостили блюдом, которое не встретишь ни в одном другом регионе Азербайджана. Здесь им угощают всех уважаемых гостей.
Плов с этре
С пловом все ясно, но что же такое этре, спросите вы. Этре - нарезанное как спагетти раскатанное тесто. Именно из него, а также из чечевицы и, естественно, риса готовят эту разновидность плова. Сначала надо нарезать этре и оставить его сушиться на открытом воздухе. Отдельно надо замочить рис и чечевицу. Потом все это вместе с этре добавляют в кипящую воду и оставляют кипеть на 5 минут. Далее вода выливается, а содержимое перекладывают в медную кастрюлю вариться на пару. Причем блюдо должно готовиться обязательно на костре, иначе вкус будет не тот, говорят пирябядильские женщины. Через час плов готов, и тогда его можно подавать к столу. А какой же плов без масла, может спросить читатель. Топленое сливочное масло к этому плову подают отдельно в стакане. Каждый может добавить по вкусу. Приятного аппетита!..