Çərşənbə axşamı, 05:32
Beləliklə, MDB-də ilk dəfə olaraq dünya böhranı nəticəsində Ermənistan iqtisadiyyatı çökdü. Təbii ki, bunda qəribə heç nə yoxdur. Əksinə, çoxları təəccüblənir ki, indiyə kimi bu prosesi necə ləngitmək mümkün olub. Ancaq ermənilərin çox sevdiyi ifadə ilə söylənsə, "çox zülümlər" gözlənən dönəm başlayıb. Amma hər halda, hiyləgər erməni hökuməti milli valyutanı devalvasiya edəcəyini bəyan etmək üçün uyğun zaman seçib. Bu, demək olar ki, Dünya Bankının (DB) və Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) təmsilçilərinin dünya iqtisadi böhranının təsirlərinin nəticələrini aradan qaldırmaq üçün Ermənistana kredit verməyə hazır olduqlarını bəyan etməsi ilə eyni zamanda baş verdi.
Erməni devalvasiyası
Nədənsə, erməni hakimiyyətinin öz xalqı üçün kədərli sürprizləri həmişə marta təsadüf edir. Ermənistan hakimiyyətinin xalq üsyanını  vəhşicəsinə dağıtmasından düz bir il sonra bu ölkənin hökuməti ermənilərə daha bir "xidmət" göstərdi. 2009-cu il martın 3-də səhər-səhər Ermənistan mərkəzi bankının (MB) sədri Artur Cavadyan gözlənilmədən mətbuat konfransı keçirərək, MB-nin valyuta hərraclarında iştirakının məhdudlaşdırılacağını və "üzən dram" siyasətinə keçiləcəyini bəyan etdi.  Onun bəyanatından dərhal sonra dolların məzənnəsi 305 dramdan 370 drama qalxdı, axşam isə 400 dramlıq həddi keçdi. Ermənistanda panika başladı. Xalq valyuta və dükanlardan köhnə qiymətlərlə ərzaq almağa qaçdı. Buna cavab olaraq, az-çox tanımış mağazalar şəbəkələri fəaliyyətlərini dayandırdı, başqaları isə tələm-tələsik qiymətləri qaldırdı, bəzən hətta ifrata vardılar. Yalnız ertəsi gün baş nazir Tiqran Sarkisyan bəyan etdi ki, dolların qiyməti 360 - 380 dram arasında dəyişəcək və o, Rusiyada tətbiq edilən  üzən devalvasiyanı tənqid etdi.
Qeyd edək ki, Ermənistan bu addımı atmağa məcbur olan ilk MDB ölkəsi deyil: artıq adı bununla bağlı çəkilmiş Rusiya ilə yanaşı Belarus və Qazaxıstan da valyutalarını müəyyən səviyyəyə qədər endirməyi qərara alıblar. Amma Ermənistan dramı bazarın taleyinə buraxaraq, özünəməxsus  mövqe tutdu. Lakin... ertəsi gün dramın məzənnəsini bir dollar üçün 370 dram səviyyəsinə qaytardı.
"Əslində, 3 martda hamının gözlədiyi iş baş verdi", - deyə bu hadisələrlə bağlı parlamentin maliyyə-kredit və büdcə məsələləri üzrə komissiyasının sədri Qagik Minasyan bildirib. Onun sözlərinə görə, ötən ilin sonlarından mərkəzi bank elan edilmiş sərbəst məzənnə siyasətindən geri çəkilərək, bu keçidi xalq üçün daha yumşaq etmək naminə dramın məzənnəsini müəyyən sərhədlər daxilində saxlayıb.  "Bank sistemi elə olmalıdır ki, 100 faizlik depozit lazım olanda bank əmanətçilərin tələbini yerinə yetirə bilsin",- deyə  Q.Minasyan vurğulayıb. Ermənistan maliyyə nazirinin müavini Vardan Aramyan əmindir ki, dramın devalvasiyası obyektiv vəziyyətdir və maliyyə-iqtisadiyyat bazarında təsirli olan üç amili - ticarət şərtlərini, kapital axınını, məhsuldarılığı düzgün əhatə edir. Onun fikrincə, bu amillərin dəyişməsi məzənnənin dəyişməsinə gətirib.
Məzənnənin ardınca məntiqi olaraq, ÜDM də düşür. Ölkənin maliyyə naziri Tiqran Davtyan düşünür ki, ilin yekunlarına görə Ermənistanın real ÜDM-ində  1,5 faizlik azalma mümkündür. Ermənistan hökuməti təcili qaydada 2009-cu ilin dövlət büdcəsinin rüb-rüb planlaşmasına, sərt iqtisadiyyat rejiminə keçmək barədə qərar qəbul edib və sosial yönümlü olmayan xərcləri azaltmaq niyyətindədir. Nədənsə, müdafiə sahəsinə xərclər də sosial yönümlü sayılıb, halbuki onsuz da müflisləşmiş dövlətin hansı müdafiə qabiliyyətindən danışmağa dəyər.
Hər şeyin öz vaxtı var
İstənilən halda, indi analitiklərin çoxu düşünür ki, niyə hər şey  məhz indi baş verməli idi? Axı heç kimdən sirr deyil ki, erməni iqtisadiyyatı daxili amillərdən çox az asılıdır. Ölkədə istehsal səviyyəsi aşağıdır və maliyyə-bank bölməsinin inkişafı daha aşağı həddədir. Bu iqtisadiyyat əsasən xarici borcların və dotasiyaların hesabına yaşayır. Göründüyü kimi, dotasiyalar böhran nəticəsində azalıb. Amma böhran hələ ötən ildən başlayıb və görəsən, erməni hökumətini dramın məzənnəsini saxlamağa nə məcbur etmişdi?
"Bütün bunlar ona aparır ki, elə bunsuz da kasad olan və dramın məzənnəsinin sabitliyi üçün qurban masasına atılan xarici valyuta ehtiyatları, mütəmadi olaraq, gündən-günə əriyir, istehsal həcmləri də azalır və inadla elə ana yaxınlaşılır ki, artıq həmin an Ermənistan iqtisadiyyatının gerçək durumunu gizləitmək mümkün olmayacaq. Əslində isə dünya maliyyə-iqtisadi böhranı Ermənistan iqtisadiyyatına yetərincə müvafiq təsirlər göstərərdi. Amma bundan ötrü hökumətin  böhranla mübarizə üçün müvafiq addımlar atması şərt idi. Başqa sözlə, hökumət tərəfindən görülən tədbirlər iqtisadiyyatı içindən dağıdır", - deyə daha öncə  "Haykakan Jamanak" qəzeti yazırdı.
Hətta Ermənistanın özündə də çoxları sanırlar ki, hakimiyyət dramın məzənənəsinin martın 1-ə kimi süni yollarla saxlayıb. Bir il qabaq prezident seçkilərindən dərhal sonra müxalifət və güc strukturları arasında qanlı toqquşmalar olmuşdu. O zaman  10 nəfər həlak olmuşdu. Hakimiyyət bilirdi ki, bu il Ter-Petrosyan tərəfdarları böyük mitinq planlaşdırıblar və bu mitinq baş tutmuşdu. Eks-prezidentin  mitinqdə öncədən dedikləri iki gün sonra gerçəkləşdi. "Ölkə uçuruma yuvarlanır. Yaxın zamanlarla hakimiyyət dramın məzənnəsini süni yollarla saxlamaq siyasətindən əl çəkməli olacaq. Və dram sadəcə çökəcək",- deyə o vurğulamışdı.
Bununla yanaşı, dramın devalvasiyasının başqa, daha praktik və gerçəyə uyğun versiyası da var. Amerikanın "Stratfor" (Strategic forecast) araşdırma mərkəzinin analitiklərinin fikrincə, Ermənistanın maliyyə hakimiyyətinin əl atdığı bu üsul göstərir ki, ölkənin iqtisadiyyatı çox pis vəziyyətdədir və Yerevanın başqa seçim imkanı qalmayıb. Həm də aydın olub ki, respublikada onsuz da kasad olan pul ehtiyatları tükənir. "Bu gerçəklik Ermənistan hakimiyyətini xaricdən maliyyələşmə əldə etmək üçün bazara valyuta interverensiyası praktikasından əl çəkməyə vadar etdi. Bu isə milli valyutanın bir gün ərzində kəskin düşməsi ilə nəticələndi", - deyə mərkəzin ekspertlərinin dərc etdirdiyi məqalədə bildirilir.
Təsadüfi deyil ki, Ermənistan mərkəzi bankının (MB) rəhbəri ilə demək olar ki, enyi vaxtda Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) və Dünya Bankının (DB) təmsilçiləri də çıxış ediblər.  DB tamamilə Ermənstan MB-nin qərarını dəstəkləyib və bu ölkəyə $525 mln kredit verməyə hazır olduğun bildirib. Öz növbəsində BVF də xarici valyuta ehtiyatlarını dəstəkləmək üçün Ermənistana $540 mln vermək imkanlarına baxdığını bəyan edib. Özü də bunun  $239 mln.-unu ölkə  proqram təsdiq olunandan dərhal sonra əldə edə bilər. "Ermənistan MB-nin bir tərəfdən DB və o biri tərəfdən BVF ilə bu cür razılaşmış hərəkətləri güman etməyə imkan verir ki, Ermənistan maliyyə hakimiyyətinin  milli valyutanın dəstəklənməsindən imtina etməsi kreditlərin verilməsi üçün erməni tərəfi qarşısında qoyulmuş əsas şərt olub", - deyə "Armenian today" bildirir.
Ermənistan iqtisadiyyatının nə qədər dayana biləcəyini bu ölkənin hökumətində heç kimi deyə bilmir. Amma xalqa hələ ki iki şey - beynəlxalq qurumların və Rusiyanın kreditləri təskinlik verir. Ümid etməyə ayrı bir şey yoxdur.
Manat nəzarət altındadır
Beləliklə, Ermənistan öz xarici borclarını qovuq kimi köpdürür və bununla da ölkəsini nəinki az və ya çox strateji önəmə malik olan obyektlərini satın almış Rusiyadan, həm də BVF və DB-də əsas söz sahibi olan ABŞ-dan da asılı vəziyyətə salır. Hər şey demək olar ki, Gürcüstanda olduğu kimidir, qonşu ölkə hökumətinin vədlərinə xilaf olaraq, 2009-cu ilin mart ayına kimi xarici borcunu 30 faiz artırıb. Dövlət borcunun artması bir neçə səbəblə - London birjasında hökumət istiqrazlarının satılması ($500 mln), larinin məzənnəsinin aşağı düşməsi və Güney Osetiyadakı müharibədən sonra müxtəlif beynəlxalq təşkilatlardan kreditlərin alınması ilə izah edilir.
Ancaq bu gün regionda yeganə dayanaqlı və iqtisadi cəhətdən müstəqil ölkə Azərbaycanı saymaq olar. 2008-ci ilin yekunlarına görə, ölkənin dövlət tərəfindən zəmanət verilən xarici borcu 2,686 mln manat olub. Bu,  ümumi daxili məhsulun (ÜDM) yalnız 7,1% -nə bərabərdir ki, yolverilən normadan çox aşağıdır. Maraqlıdır ki, qonşularda baş verən proseslərin fonunda Azərbaycan Milli Bankının (AMB) başçısı milli valyutanın kəskin devalvasiyasının yolverilməz olduğunu bildirir. Bu açıqlama son bir ayda manatın məzənnəsinin tezliklə düşəcəyi barədə təkidlə yeridilən dedi-qodulara cavab oldu. Manat depozit hesablarının dollara çevrilməsi faktları təkcə fiziki şəxslər tərəfindən deyil,  hüquqi şəxslər tərəfindən də gerçəkləşdirilib və bu  az deyil. Böhran qarşısında dünyanın, hətta ən inkişaf etmiş ölkələrinin və iqtisadi sistemlərinin də dayana bilmədiyi nəzərə alınarsa, bu cür narahatlığı anlamaq olar. Ancaq AMB başçısının cavabı dəqiq oldu: Azərbaycan gündəmində devalvasiya məsələsi yoxdur.
Məsələ bundadır ki, bu ilin ilk iki ayı ərzində AMB tərəfindən valyuta satışı cəmi $300 mln. olub. AMB-nin strateji ehtiyatları dövriyyədə olan manat kütləsindən iki dəfədən də çoxdur. Bu lazım olandan da artıqdır. Məhz buna görə ilin əvvəlindən milli valyutamız dollara baxanda yalnız 0,5% ucuzlaşıb, avroya baxanda isə əksinə - 9% möhkəmlənib. Xarici ticarət əməliyyatlarında əsas həcmin dolların payına düşməsi nəzərə alınanda, manatın avroya baxanda möhkəmlənməsinin yerli ixracatçılara heç bir mənfi təsir göstərmədiyi ortaya çıxır. Deməli, qorxulu heç nə yoxdur.

COLLAPSE OF A HOUSE OF CARDS
The economy of Armenia was the first to collapse in the CIS against the backdrop of the global crisis. One can only speculate as to how this process was held back until now. But the time has come - in any case the "long-suffering", but very enterprising, Armenian government chose the ideal moment to announce its decision to devalue the national currency. This almost coincided with statements by IMF and World Bank spokesmen about their readiness to make loans to Armenia to help them overcome the consequences of the global economic crisis.
Devaluation Armenian-style
For some reason the Armenian authorities always produce nasty surprises for their people in March. Exactly one year after the authorities harshly repressed a popular revolt, the country's government has done the Armenians another disservice. In the morning on 3 March 2009 the chairman of the Armenian Central Bank, Artur Javadyan, unexpectedly told a press conference that the Central Bank would limit its participation the currency markets and would return to the policy of a "floating dram". Straight after the announcement the dollar rate soared from 305 to 370 drams and by evening had topped 400 drams. Panic began in Armenia: people rushed to buy foreign currency and produce in the shops at the old prices. In response a chain of the better known shops stopped operating while others hurried to raise prices which at times reached absurd levels. Only the next day did Prime Minister Tigran Sargsyan decide to say that the dram would float within the limits of 360-380 to the dollar and criticize the floating devaluation applied in Russia.
It has to be said that Armenia is not the first CIS country to be forced to take this step: as well as Russia, Belarus and Kazakhstan opted for a one-off fall in the currency to a fixed level. But Armenia had to be different this time too and left the dram to the will of the market, although a day later the rate returned, or was returned, to the 370 drams to the dollar mark.
"Basically, what happened on 3 March was what everyone was expecting," the chairman of the parliamentary commission on financial-credit and budget issues, Gagik Minasyan, said. Since the end of the year, the Central Bank had kept the dram rate within certain limits, diverting from its stated policy of a free rate in order to soften the transition for the public, he continued. "The banking system should be such that, if the need for a 100-per-cent deposit arises, the bank can meet the demands of depositors." Armenian Deputy Finance Minister Vardan Aramyan is also convinced that the devaluation of the dram is objective and accurately reflects three components of the financial and economic market: trading conditions, capital flow and productivity. When they changed, this led to a change in the exchange rate.
A logical domino effect of a fall in the exchange rate is a fall in GDP - a 1.5-per-cent fall in real GDP is a possibility over the year in Armenia, the country's finance minister, Tigran Davtyan, thinks. The Armenian government as a matter of urgency decided to switch to quarterly planning of the state budget for 2009 and strict economy and intends to cut non-social expenditure. For some reason, expenditure on defence and security is included in the social spending category, but what defence capability can a bankrupt country have?
A time for everything
Today many analysts are wondering why all this should happen now. After all it is no secret that the Armenian economy does not depend much on domestic factors, taking into account the low production volumes in the country and the even lower level of development of the financial and banking sector, and survives mainly on foreign loans and remittances. It is quite likely that remittances have shrunk during the crisis, but since the crisis began last year what made the Armenian government maintain the dram exchange rate?
"The already scarce external resources, sacrificed to maintain the stability of the dram, are gradually eroding, day by day, and production is shrinking. The moment is approaching when the real state of the Armenian economy can no longer be concealed," the newspaper Haikakan Zhamanak wrote earlier. "The world financial and economic crisis would have had a commensurate effect on the economy of Armenia if the government had resorted to equally commensurate steps to tackle it. The government's action has broken up the economy from within."
Even in Armenia itself many people think that the authorities artificially maintained the dram rate until 1 March. Bloody clashes occurred between the opposition and the security forces a year ago, after the presidential elections. Ten people died then. The authorities knew that this year Ter-Petrosyan's supporters were planning a big demonstration which did take place. The ex-president predicted at the rally what in fact happened two days later. "The country is heading for the abyss," he warned. "In the near future, the government will have to give up its policy of artificially supporting the exchange rate. And the dram will simply collapse."
Meanwhile, there is another, even more accurate and practical theory about the devaluation of the dram. Analysts from the American Stratfor (Strategic Forecast) research centre say that the step taken by Armenia's financial authorities shows that the Armenian economy is in a very bad state and that Yerevan was left with no other choice. It became obvious that the country's already sparse financial reserves were running out. "This reality forced the Armenian authorities to give up their practice of currency interventions on the market in order to receive financing from abroad, which triggered a sharp fall in the national currency in one day," experts say in an article.
It is no coincidence that representatives of the International Monetary Fund and the World Bank spoke out at almost the same time as the Armenian Central Bank chief. The World Bank fully supported the decision of the Central Bank and confirmed its readiness to provide a credit of $525 million. For its part the IMF said that it was considering the possibility of providing $540 to Armenia to bolster its reserves, of which the republic could receive $239 million straightaway after confirmation of the programme. "These agreed actions by the Armenian Central Bank, on the one hand, and the World Bank and IMF on the other imply that the Armenian financial authorities' abandonment of support for the national currency was a condition of the provision of credits to the Armenian side," Armenia Today writes.
The Armenian government cannot say how long the country's economy can hold out. The only consolation for the people at present is the loans from international organizations and Russia. There is no other hope.
Manat under control
Armenia is inflating its foreign debt like a balloon, thereby increasing its dependence not only on Russia, which has bought up all the country's most valuable strategic assets, but on the USA too, which plays first violin in the IMF and World Bank. The situation is almost the same in Georgia: despite assurances from the government, Georgia's foreign debt grew 30 per cent by March 2009. The increase has several causes - the sale of government securities on the London market ($500 million), the fall in the lari exchange rate and the receipt of credits from various international organizations after the war in South Ossetia.
Today Azerbaijan can be considered the only sustainable and economically independent country in the region: in 2008 the country's foreign debt guaranteed by the government was 2.686 million manats or 7.1 per cent of GDP which is way below the permitted norm. With what is going on in our neighbouring countries, it is also interesting that the head of the Azerbaijani National Bank talks with absolute certainty about the impermissibility of a sharp devaluation of the national currency. This statement became a response to the persistent rumours over the past month about an imminent fall in the manat rate. There are instances of the conversion of manat deposit accounts to dollars, not only by individuals but by juridical persons too. The concern is entirely justified if you bear in mind that the world's most developed countries and economic systems could not withstand the crisis. However, the response of the National Bank chairman was direct and clear: devaluation is not on the agenda in Azerbaijan.
In the first two months of the year the National Bank sold $300 million worth of currency while the National Bank reserves are more than double the manat money supply. This is more than enough. This is why since the start of the year the national currency fell by only 0.5 per cent against the US dollar while it strengthened 9 per cent against the euro. If you bear in mind that most of the foreign trade deals are done in dollars, the strengthening of the manat against the European currency has had little effect on local exporters. So there's nothing to worry about.