MÜHARİBƏ ASTANASINDA
Koreya yarımadasında yenə müharibə kabusu dolaşmaqdadır. Şimalda sosialist, cənubda isə kapitalist quruluşlu iki Koreyanın mövcud olduğu yarıməsrlik tarix boyunca, tərəflər dəfələrlə bir-birinə kimin daha qüdrətli dövlətə malik olduğunu sübut etmək istəyiblər. Amma bu dəfə vəziyyət bir qədər fərqlidir: hazırkı böhran nüvə silahından istifadəyə yol aça bilər. Məhz buna görə, dünya birliyi Asiyanın bu bölgəsində baş verənləri narahatlıqla izləyir.
"Süd yolu"" və " qətiyyət"
Martın 8-də Koreya Xalq Demokratik Respublikası (Şimali Koreya) Koreya Respublikasının (Cənubi Koreya) hərbi komandanlığı ilə mövcud olan yeganə rabitə əlaqəsini kəsdi və özünün hərbi qüvvələrinin tam hazırlıq vəziyyətinə gətirildiyini bəyan etdi. Pxenyanın bu addımı Seulla Vaşinqtonun martın 9-20-də yarımadanın cənubunda "Ki rizolv" adı altında birgə hərbi təlimlərinin keçirilməsinə cavab idi.
Düzünə qalsa, ABŞ-la Cənubi Koreya bu cür təlimləri hər il keçirir, amma budəfəki təlimlər öz miqyasına görə əvvəlkiləri kölgədə qoyur: "Ki rizolv"da Amerika tərəfdən 26 min hərbçi, "Con Stennis" atom təyyarə gəmisi, Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus və üzərində "İdjis" Havadan Müdafiə Sisteminin quraşdırıldığı gəmilər, həmçinin müasir F-22A Raptor qırıcı təyyarələri iştirak edir.
Amerikalıların təlimlərə bu cür böyük miqyasda qatılması Şimali Koreya hökumətində belə təsəvvür yaradıb ki, "ABŞ-ın yeni administrasiyası özünün cənubi koreyalı marionetlərinin əli ilə KXDR-in suverenliyinə qəsd etməyə hazırlaşır".
Buna cavab olaraq, Koreya münaqişəsinin bütün tarixi boyu, ilk dəfə olaraq, Pxenyan rəqibin sərnişin laynerlərinin də təhlükədə olduğunu bəyan edib: "Hərbi təlimlərin getdiyi dövrdə rəsmi Pxenyan bizim hava sərhədimizdən (xüsusilə də Yapon dənizi istiqamətində) keçən Cənubi Koreyanın sərnişin təyyarələrinin təhlükəsizliyinə zəmanət verə bilməyəcək".
Amma hazırda yaşanan intriqanın əsasını bu hədə-qorxu yox, Şimali Koreyanın kosmosla bağlı planları təşkil edir.
Məsələ bundadır ki, hələ fevral ayında Pxenyan "eksperimental rabitə peykli" "Inxa-2" ("Süd yolu") raketini orbitə buraxmaq niyyətini açıqlamışdı. ABŞ-la Cənubi Koreyanın birgə təlimlərinin üçüncü günü isə KXDR bəyan etdi ki, bu peyk 2009-cu il aprelin 4-dən 8-dək orbitə buraxılacaq.
Öz növbəsində, Cənubi Koreya, Yaponiya və Birləşmiş Ştatlar Pxenyanın bu niyyətini özlərinə qarşı birbaşa təhlükə kimi qiymətləndirirlər. Onların versiyasına görə, Şimali Koreyanın peyki "Tepxodon-2" qitələrarası ballistik raketinin daha təkmilləşdirilmiş modelidir - bu raket isə hətta ABŞ ərazisini də vura bilər.
Digər tərəfdən, söhbət doğrudan da, rəsmi Pxenyanın iddia etdiyi kimi, sırf dinc məqsədli peykin buraxılmasından getsə belə, yenə də "Inxa-2"nin orbitə çıxarılması BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1718 saylı qətnaməsinə ziddir. Xatırladaq ki, bu qətnamə Pxenyana ballistik raketlər hazırlamağı qadağan edir. Cənubi Koreyanın xarici işlər naziri Yu Men Xvan və ABŞ prezidentinin KXDR üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiven Bosuort da şimali koreyalılara məhz bunu xatırladıb. Yaponiyanın müdafiə naziri Yasukadzu Xamada isə hətta xəbərdarlıq edib ki, "Inxa-2" ölkənin təhlükəsizliyinə xətər yetirərsə, raket məhv ediləcək.
Bu bəyanatlara Pxenyanın cavabı da kifayət qədər sərt olub: KXDR bildirib ki, ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya "Inxa-2"ni məhv etməyə cəhd göstərsə, güclü zərbə alacaqlar.
Bir sözlə, yeni Koreya müharibəsi təhlükəsi getdikcə reallaşır.
Sülh müqaviləsi yoxdur
Dünya birliyi regiondakı "barıt çəlləyi"nin gec-tez partlayacağını çoxdan gözləyir. Çünki yalnız iki Koreyanın və xarici qüvvələrin sülh istiqamətində səyləri bunun qarşısını ala bilər, bu istiqamətdə isə hələ də real nəticə əldə olunmayıb.
1953-cü ildə Koreya yarımadasında müharibənin başa çatmasına baxmayaraq, ABŞ və KXDR formal olaraq, hələ də müharibə şəraitindədirlər. Çünki bu ölkələr arasında sülh müqaviləsi hələ də imzalanmayıb. Şimali Koreya gizlətmir ki, Seul Vaşinqtonla hərbi ittifaqda olmasaydı və bu ölkədə ABŞ hərbi bazaları yerləşməsəydi, Cənubi Koreya çoxdan Şimalın nəzarətinə keçərdi. Xatırladaq ki, KXDR hələ də hesab edir ki, onun sərhədləri iki ölkə arasındakı ayırıcı xətdən (bu xətt məhz amerikalı generalların təkidi ilə çəkilib) yox, daha cənubdan keçməlidir. Və məhz buna görə bu ərazidə mütəmadi olaraq silahlı toqquşmalar qeydə alınır. Məsələn, 1968-ci ildə şimali koreyalılar öz sahilləri yaxınlığında ABŞ-a məxsus "Pueblo" casus-cəmisini ələ keçirmişdi, KXDR-in xüsusi təyinatlıları isə birbaşa Cənubi Koreyanın siyasi həyatının mərkəzi sayılan Seuldakı "Mavi evə" hücum etmişdilər. O vaxt böyük çətinliklə yeni müharibənin qarşısını almaq mümkün oldu.
1999 və 2002-ci illərdə isə Şimalla Cənub arasında əməlli-başlı dəniz döyüşləri gedirdi. Və bu döyüşlər nəticəsində Seul Koreya Respublikasının hazırkı sərhədlərinə olan hüququnu qoruyub saxlaya bildi.
Qeyd etmək lazımdır ki, daim ideoloji səbəblərlə bağlı olan koreya münaqşəsi, son vaxtlar daha çox, texnoloji xarakter almağa başlayıb. 2006-cı ildə Şimali Koreyanın kommunist rejiminin atom texnologiyalarına yiyələnməsi bu münaqişədə "dönüş nöqtəsi" sayıla bilər. Düzdür, Pxenyanın nüvə silahını sınaqdan keçirməsi ölkədəki ağır iqtisadi böhran fonunda baş verdi: yalnız onu qeyd etmək kifayədir ki, son illər KXDR-də yüz minlərlə vətəndaş aclığın qurbanı olub.
Bu ilin yanvarından etibarən koreyalararası gərginlik artıq yeni - "ballistik" mərhələyə qədəm qoydu. Pxenyan Cənubi Koreyadakı ABŞ hərbi birləşmələrinin sayının artırılmasını özünə qarşı təcavüz planı kimi dəyərləndirərək, son illər ərzində Cənubi Koreya ilə əldə olunmuş bütün razılaşmaları (o cümlədən, sərhədlə bağlı müqaviləni) ləğv etdi.
Rəsmi Seul isə öz növbəsində bəyan etdi ki, Pxenyan iki ölkə arasında əldə olunmuş bütün pozitiv irəliləyişləri pozur və birbaşa müharibə təhlükəsi yaradır.
Odur ki, ABŞ-Cənubi Koreya birgə hərbi təlimləri və Şimali Koreya peykinin buraxılması planı ilə başlamış hazırkı gərginlik, 1953-cü ildən davam edən "sülh qarşıdurması"nın kulminasiyası hesab edilə bilər.
"Qüdrətli dövlət" üçün variantlar
Yaranmış vəziyyətin mürəkkəbliyi göz qabağındadır. Amma istənilən halda, məsələni şişirtmək də olmaz. Mümkündür ki, Şimali Koreyanın öz nüvə proqramının reallaşdırılmasında nümayiş etdirdiyi növbəti inadkarlıq, KXDR-in elementar ehtiyaclarını ödəmək istəyi ilə bağlıdır. Axı, dəfələrlə şahidi olmuşuq ki, öz əzələlərini nümayiş etdirən Pxenyan yalnız bir məqsəd güdür: nüvə silahından imtina müqabilində, Qərbdən və cənublu soydaşlardan ərzaq və yanacaq almaq. Amma şimallılar bu fənddən cənubda konservator Li Men Bakın hakimiyyətə gəlməsinədək istifadə edə bilirdi. Li Men Bak isə Pxenyana istənilən yardım (məlum olduğu kimi, KXDR əsasən Cənubi Koreya düyüsünün hesabına yaşayır) üçün şərt kimi Şimali Koreyanın birmənalı olaraq denuklearizasiyasını irəli sürüb.
Hadisələri analiz etdikdə o da aydın olur ki, Pxenyanın məqsədi yeni Amerika administrasiyasının diqqətini cəlb etməkdir. Şimali Koreyanın rəhbərliyi 1994-cü ildə demokrat-prezident Bill Klintonla əldə olunmuş razılaşmanı yaxşı xatırlayır - o zaman KXDR özünün atom proqramını müvəqqəti olaraq dondurmağın müqabilində, ölkəni aclıq təhlükəsindən qurtara bilmişdi. Lakin sonradan Ağ evə sahib çıxmış respublikaçı Corc Buş Pxenyanla razılaşmanı dayandıraraq, bu ölkəni iqtisadi təcrid siyasəti ilə zəiflətmək kursunu götürdü. Amma hətta C.Buş administrasiyası da bəzən mövqeyini yumşaltmağa məcbur olurdu və Kim Çen İrin "nüvə oyunları"nı dayandırması müqabilində, bu ölkəyə yardımı bərpa edirdi.
Bu gün də əzələ nümayiş etdirən Pxenyan, əsas prioritet kimi qlobal iqtisadi böhran, Yaxın Şərq, İran və Əfqanıstan problemlərini qabardan Barak Obamanın diqqətini cəlb etməyə çalışır. Amma istisna etmək olmaz ki, Obama və Li Men Baka təsir göstərə bilməsə, Pxenyan şantajdan real addımlara keçə və İrana nüvə texnologiyalarının inkişafında yardım göstərə bilər.
Digər tərəfdən, Pxenyanın "özündən çıxması"nın ölkədaxili səbəbi də var. KXDR rəsmən özünün "raket-peyk" addımlarını hələ ötən əsrin 80-ci illərində başladığı kosmik proqramla əlaqələndirir. Bu proqram 2012-ci ildə KXDR-in "qüdrətli fövqəldövlət"ə çevrilməsini nəzərdə tuturdu. Niyə məhz 2012? Bunun çox sadə cavabı var: 3 ildən sonra KNDR-in "ölməz rəhbəri", hazırkı prezident Kim Çen İrin atası Kim İr Senin anadan olmasının 100 illiyi qeyd olunacaq.
Bundan başqa, hazırda orbitə peykin buraxılması, həm də Kim Çen İrin xəstəliyinə dair yayılmış şayiələr fonunda şimali koreyalılarda dövlətlərinin gücü və qüdrəti haqda fikir formalaşdırmağa da xidmət edə bilər.
Nəhayət, Şimali Koreya rejimi özünün zəif tərəflərini bilməmiş deyil. Pxenyanda yaxşı anlayırlar ki, ABŞ kimi qüdrətli dövlətlə müharibə KXDR üçün çox pis nəticələnə bilər. Doğrudur, bu gün KXDR-in ordusunun sayı 850 minə çatır, üstəlik Pxenyan istənilən an daha 4 milyon ehtiyatda olan hərbçini də səfərbər edə bilər. Amma bu dövlətin müasir silah-sursat texnologiyası (burada söhbət zirehli texnika, donanma, aviasiya və hava hücumundan müdafiə sistemindən gedir) yoxdur. Şimali Koreya ordusunda yalnız yüngül silah növləri var, müharibəni yalnız "Kalaşnikov" avtomatları ilə silahlanmış piyada qoşun hesabına udmağın mümkün-lüyünə isə ancaq diletantlar inana bilərlər.
KXDR rəhbərliyi isə diletantlardan ibarət deyil.
Digər tərəfdən, müharibə başlayacağı təqdirdə, Şimali Koreya hərbi texnika üçün yanacaq belə tapa bilməyəcək.
Üstəlik, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, Pxenyanın addımları ənənəvi olaraq KXDR ilə yaxşı münasibətlərdə olan Rusiya və Çinin də dəstəyini qazanmayıb. Moskva ilə Pekin bütün tərəfləri "təmkinli olmağa" və "regionda sülh və sabitliyi poza biləcək addımlardan çəkinməyə" çağırıb.
Odur ki, Pxenyan əzələ və güc nümayiş etdirsə də, danışıqlar masasına əyləşməkdən birmənalı şəkildə boyun qaçırmağa cəsarət etməyəcək.
Digər tərəfdən, ABŞ-ın o qədər də sərt olmayan reaksiyasından da belə görünür ki, Barak Obama da problemin diplomatik yolla nizamlanmasına qarşı deyil. Dövlət katibi Hillari Klinton bəyan edib ki, Pxenyan "Inxa-2" raketini orbitə buraxarsa, Vaşinqtonun bir neçə "variantı" (o cümlədən, BMT Təhlükəsizlik Şurasına müraciət) var. Bununla yanaşı, dövlət katibi ABŞ prezidentinin regiondakı xüsusi nümayəndəsinin yaranmış vəziyyəti müzakirə etmək üçün Pxenyana dəvət almamasından təəssüfləndiyini də vurğulayıb.

Pyongyang and Seoul threaten to use force against one another
The spectre of war is again stalking the Korean Peninsula. Pyongyang and Seoul are not simply trying to show each other who's strongest and most viable, as they have already done several times in the more than 50-year existence of the two Koreas, the socialist to the north and the capitalist to the south. Some observers worry that things could go as far as the use of nuclear weapons, so the whole world is following what is happening in this part of Asia.
Milky Way and Key Resolve
On 8 March the Democratic People's Republic (North Korea) announced the full combat-readiness of their armed forces and cut the only direct line of communication with the military command of the Republic of Korea (South Korea). Pyongyang said their actions were a response to the decision of Seoul and Washington to hold joint military exercises under the codename Key Resolve from 9 to 20 March in the south of the peninsula. These exercises are held every year but this year they are on a massive scale, with 26,000 servicemen, the nuclear-powered aircraft carrier the John Stennis, US naval support ships with Aegis anti-missile systems and the latest F-22A Raptor fighter aircraft taking part on the American side.
Such a powerful American representation gave the North Koreans grounds to think that "the new US administration is preparing to encroach upon the sovereignty of the DPRK with the help of their South Korean puppets." In response for the first time in the entire Korean conflict Pyongyang threatened their opponent's civilian aircraft: "During the military exercises we will not be able to guarantee the air security of South Korea's civilian aircraft crossing our air space and its environs, especially in the area of the Eastern Sea (of Japan)."
But even this threat is not the main bit of manoeuvring. In February Pyongyang announced its intention to launch an Unha-2 (Milky Way) rocket carrying an "experimental communications satellite". On the third day of the American-South Korean exercises the DPRK announced that the satellite would be launched between 4 and 8 April 2009. Meanwhile, South Korea, Japan and the United States saw in Pyongyang's plans a direct threat to their own security. According to them, the North Korean satellite is none other than an improved version of the Taepodong-2 intercontinental ballistic missile which is even capable of reaching US territory. Even if it really is a satellite whose launch pursues purely peaceful purposes, which is what the DPRK is saying, the plan to launch the Unha-2 violates UN Security Council Resolution 1718, which bans Pyongyang from developing ballistic rockets. South Korean Foreign Minister Yu Myung-hwan and the US president's special representative for the DPRK, Stephen Bosworth, reminded the North Koreans about this, while Japanese Defence Minister Yasukazu Hamada warned that the North Korean rocket might be intercepted and destroyed if it threatened his country's security.
Reacting to these statements, Pyongyang said it was ready "to respond with a powerful counter-strike using the greatest military means to all attempts by the USA, South Korea and Japan to bring down the North Korean satellite". This made the threat of a new Korean war more realistic.
In the absence of a peace treaty
The international community is already resigned to the idea that sooner or later the Korean powder keg will explode (unless, of course, the two Koreas themselves and interested foreign forces take fundamental action to direct events into a purely peaceful course which has not been possible to this day).
Even though the war ended on the Korean Peninsula in 1953, the USA and DPRK remain in a formal state of war, as a peace treaty between them has not yet been signed. North Korea has always made it clear that all that stops it swallowing up the south is Seoul's military alliance with Washington, which can be seen in the presence of an American military contingent in South Korea. The DPRK still maintains that its borders should be much further south than what's known as the northern dividing line, the introduction of which was influenced by the American generals that dominated the UN forces at the end of the war. That's why there are periodic clashes in this zone.
For example, in 1968 the North Koreans seized the American ship the Pueblo off their coast and their special forces launched an assault on the Blue House in Seoul, the centre of South Korea's political life. The start of war was only just avoided then and it was no easy job. In 1999 and 2002 North and South Korea fought real sea battles which resulted in Seoul defending its right to the current border of the Republic of Korea.
Meanwhile, the Korean conflict, which initially fed on ideological disagreements, is now becoming more technological. A turning point came in 2006 when it emerged that the communist regime of North Korea had nuclear technology. True, Pyongyang's nuclear weapons' test took place during a really tough economic crisis in the country: in the past few years several hundred thousand DPRK citizens have died of hunger. Since January inter-Korean tension has escalated to a new, "ballistic" phase. Pyongyang accused Seoul of preparing for aggression on the basis of the reinforcement of American forces in the south of the Korean Peninsula. The DPRK has torn up all recent accords with the "South Korean puppets", including border agreements. Seoul announced that in so doing Pyongyang is destroying all the positive advances in relations between the two countries and creating a direct threat of war.
The current exacerbation of the situation, caused by the American-South Korean exercises and the preparations to launch a North Korean satellite, could well be the culmination of the inter-Korean "peaceful" conflict, which has not stopped for a moment since the end of the war in 1953.
Options of a "powerful state"
Though the difficulty and unpredictability of the Korean situation should be realized, it should not be exaggerated. It is quite possible that North Korea's current aggressiveness in carrying out its nuclear programme is again linked with the DPRK's most basic, vital needs. More than once Pyongyang has flexed its muscles in order to receive from the West and its well-fed South Korean brethren supplies of food and fuel in return for its agreement to give up the idea of owning nuclear weapons. This worked well until conservative Lee Myung-bak came to power who links aid to Pyongyang (the DPRK can feed its population thanks to South Korean rice) with the complete and irreversible denuclearization of North Korea.
It is also clear that Pyongyang is trying in any way possible to attract the attention of the new American administration. The North Korean leadership remembers only too well how in 1994 it managed to reach agreement with Democratic President Bill Clinton and put off the country's descent into famine for several years by temporarily freezing its nuclear programme. Then Republican George Bush moved into the White House. He reviewed the deal with Pyongyang and decided to exhaust it through economic isolation. Even the previous White House regime had to humour North Korea's whims and sometimes soften its own stance by agreeing to give aid to the DPRK as long as Kim Jong-il stopped playing his nuclear games. By sabre rattling today, Pyongyang is openly trying to attract Barack Obama's attention which is mainly concentrated now on tackling the global crisis and resolving the problems of the Middle East, Iran and Afghanistan. However, it cannot be ruled out that if it does not succeed in influencing Obama and Lee Myung-bak, the DPRK could ratchet up its blackmail and offer to help Iran develop nuclear technology.
There is a domestic North Korean reason for Pyongyang's anger. Officially, the DPRK puts its "rocket and satellite" activity down to the need to continue the space programme begun in the 1980s, aimed at turning itself into a "powerful state" by 2012. The date has not been plucked out of a hat - in three years' time it will be the 100th anniversary of the birth of the DPRK's former leader, Kim Il-sung, father of North Korea's current leader, Kim Jong-il. The planned launch of the rocket is also aimed at strengthening the North Korean people's image of the strength and sustainability of their country against the backdrop of recent rumours of Kim Jong-il's illness.
There's more. The North Korean regime cannot fail to understand its vulnerability and that provoking a war with its economically powerful neighbours and the superpower that is the USA could have fatal consequences. Yes, the DPRK has around 850,000 in its armed forces and Pyongyang can call up four million reserves, but it has hardly any modern weapons systems (hardware, ships, aircraft and anti-missile defences). It has only light weapons and not even the DPRK government, for all its ideological and political rigidity, thinks a war can be won by infantry alone, armed with Kalashnikovs. If war does begin, North Korea will face a disastrous shortage of fuel for its military hardware.
It is also important that Pyongyang's actions have not received approval from Russia and China, which continue to maintain their traditional good relations with the DPRK. Moscow and Beijing have called on all interested parties to "show restraint and desist from any actions that could undermine security and stability in the region".
So although Pyongyang will beat the drums of war it will not dare to reject proposals to sit at the negotiating table. It looks from the restrained (and not openly harsh) reaction of the United States that Barack Obama's administration has nothing in principle against a diplomatic solution to the problem. Secretary of State Hillary Clinton said that Washington has a "range of options" if Pyongyang does carry out the launch, including going to the UN Security Council. She expressed her disappointment that the USA's special representative did not receive an invitation to Pyongyang to discuss the situation while he was in the region.