MÜHARİBƏ ASTANASINDA
Koreya yarımadasında yenə müharibə kabusu dolaşmaqdadır. Şimalda sosialist, cənubda isə kapitalist quruluşlu iki Koreyanın mövcud olduğu yarıməsrlik tarix boyunca, tərəflər dəfələrlə bir-birinə kimin daha qüdrətli dövlətə malik olduğunu sübut etmək istəyiblər. Amma bu dəfə vəziyyət bir qədər fərqlidir: hazırkı böhran nüvə silahından istifadəyə yol aça bilər. Məhz buna görə, dünya birliyi Asiyanın bu bölgəsində baş verənləri narahatlıqla izləyir.
"Süd yolu"" və " qətiyyət"
Martın 8-də Koreya Xalq Demokratik Respublikası (Şimali Koreya) Koreya Respublikasının (Cənubi Koreya) hərbi komandanlığı ilə mövcud olan yeganə rabitə əlaqəsini kəsdi və özünün hərbi qüvvələrinin tam hazırlıq vəziyyətinə gətirildiyini bəyan etdi. Pxenyanın bu addımı Seulla Vaşinqtonun martın 9-20-də yarımadanın cənubunda "Ki rizolv" adı altında birgə hərbi təlimlərinin keçirilməsinə cavab idi.
Düzünə qalsa, ABŞ-la Cənubi Koreya bu cür təlimləri hər il keçirir, amma budəfəki təlimlər öz miqyasına görə əvvəlkiləri kölgədə qoyur: "Ki rizolv"da Amerika tərəfdən 26 min hərbçi, "Con Stennis" atom təyyarə gəmisi, Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus və üzərində "İdjis" Havadan Müdafiə Sisteminin quraşdırıldığı gəmilər, həmçinin müasir F-22A Raptor qırıcı təyyarələri iştirak edir.
Amerikalıların təlimlərə bu cür böyük miqyasda qatılması Şimali Koreya hökumətində belə təsəvvür yaradıb ki, "ABŞ-ın yeni administrasiyası özünün cənubi koreyalı marionetlərinin əli ilə KXDR-in suverenliyinə qəsd etməyə hazırlaşır".
Buna cavab olaraq, Koreya münaqişəsinin bütün tarixi boyu, ilk dəfə olaraq, Pxenyan rəqibin sərnişin laynerlərinin də təhlükədə olduğunu bəyan edib: "Hərbi təlimlərin getdiyi dövrdə rəsmi Pxenyan bizim hava sərhədimizdən (xüsusilə də Yapon dənizi istiqamətində) keçən Cənubi Koreyanın sərnişin təyyarələrinin təhlükəsizliyinə zəmanət verə bilməyəcək".
Amma hazırda yaşanan intriqanın əsasını bu hədə-qorxu yox, Şimali Koreyanın kosmosla bağlı planları təşkil edir.
Məsələ bundadır ki, hələ fevral ayında Pxenyan "eksperimental rabitə peykli" "Inxa-2" ("Süd yolu") raketini orbitə buraxmaq niyyətini açıqlamışdı. ABŞ-la Cənubi Koreyanın birgə təlimlərinin üçüncü günü isə KXDR bəyan etdi ki, bu peyk 2009-cu il aprelin 4-dən 8-dək orbitə buraxılacaq.
Öz növbəsində, Cənubi Koreya, Yaponiya və Birləşmiş Ştatlar Pxenyanın bu niyyətini özlərinə qarşı birbaşa təhlükə kimi qiymətləndirirlər. Onların versiyasına görə, Şimali Koreyanın peyki "Tepxodon-2" qitələrarası ballistik raketinin daha təkmilləşdirilmiş modelidir - bu raket isə hətta ABŞ ərazisini də vura bilər.
Digər tərəfdən, söhbət doğrudan da, rəsmi Pxenyanın iddia etdiyi kimi, sırf dinc məqsədli peykin buraxılmasından getsə belə, yenə də "Inxa-2"nin orbitə çıxarılması BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1718 saylı qətnaməsinə ziddir. Xatırladaq ki, bu qətnamə Pxenyana ballistik raketlər hazırlamağı qadağan edir. Cənubi Koreyanın xarici işlər naziri Yu Men Xvan və ABŞ prezidentinin KXDR üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiven Bosuort da şimali koreyalılara məhz bunu xatırladıb. Yaponiyanın müdafiə naziri Yasukadzu Xamada isə hətta xəbərdarlıq edib ki, "Inxa-2" ölkənin təhlükəsizliyinə xətər yetirərsə, raket məhv ediləcək.
Bu bəyanatlara Pxenyanın cavabı da kifayət qədər sərt olub: KXDR bildirib ki, ABŞ, Cənubi Koreya və Yaponiya "Inxa-2"ni məhv etməyə cəhd göstərsə, güclü zərbə alacaqlar.
Bir sözlə, yeni Koreya müharibəsi təhlükəsi getdikcə reallaşır.
Sülh müqaviləsi yoxdur
Dünya birliyi regiondakı "barıt çəlləyi"nin gec-tez partlayacağını çoxdan gözləyir. Çünki yalnız iki Koreyanın və xarici qüvvələrin sülh istiqamətində səyləri bunun qarşısını ala bilər, bu istiqamətdə isə hələ də real nəticə əldə olunmayıb.
1953-cü ildə Koreya yarımadasında müharibənin başa çatmasına baxmayaraq, ABŞ və KXDR formal olaraq, hələ də müharibə şəraitindədirlər. Çünki bu ölkələr arasında sülh müqaviləsi hələ də imzalanmayıb. Şimali Koreya gizlətmir ki, Seul Vaşinqtonla hərbi ittifaqda olmasaydı və bu ölkədə ABŞ hərbi bazaları yerləşməsəydi, Cənubi Koreya çoxdan Şimalın nəzarətinə keçərdi. Xatırladaq ki, KXDR hələ də hesab edir ki, onun sərhədləri iki ölkə arasındakı ayırıcı xətdən (bu xətt məhz amerikalı generalların təkidi ilə çəkilib) yox, daha cənubdan keçməlidir. Və məhz buna görə bu ərazidə mütəmadi olaraq silahlı toqquşmalar qeydə alınır. Məsələn, 1968-ci ildə şimali koreyalılar öz sahilləri yaxınlığında ABŞ-a məxsus "Pueblo" casus-cəmisini ələ keçirmişdi, KXDR-in xüsusi təyinatlıları isə birbaşa Cənubi Koreyanın siyasi həyatının mərkəzi sayılan Seuldakı "Mavi evə" hücum etmişdilər. O vaxt böyük çətinliklə yeni müharibənin qarşısını almaq mümkün oldu.
1999 və 2002-ci illərdə isə Şimalla Cənub arasında əməlli-başlı dəniz döyüşləri gedirdi. Və bu döyüşlər nəticəsində Seul Koreya Respublikasının hazırkı sərhədlərinə olan hüququnu qoruyub saxlaya bildi.
Qeyd etmək lazımdır ki, daim ideoloji səbəblərlə bağlı olan koreya münaqşəsi, son vaxtlar daha çox, texnoloji xarakter almağa başlayıb. 2006-cı ildə Şimali Koreyanın kommunist rejiminin atom texnologiyalarına yiyələnməsi bu münaqişədə "dönüş nöqtəsi" sayıla bilər. Düzdür, Pxenyanın nüvə silahını sınaqdan keçirməsi ölkədəki ağır iqtisadi böhran fonunda baş verdi: yalnız onu qeyd etmək kifayədir ki, son illər KXDR-də yüz minlərlə vətəndaş aclığın qurbanı olub.
Bu ilin yanvarından etibarən koreyalararası gərginlik artıq yeni - "ballistik" mərhələyə qədəm qoydu. Pxenyan Cənubi Koreyadakı ABŞ hərbi birləşmələrinin sayının artırılmasını özünə qarşı təcavüz planı kimi dəyərləndirərək, son illər ərzində Cənubi Koreya ilə əldə olunmuş bütün razılaşmaları (o cümlədən, sərhədlə bağlı müqaviləni) ləğv etdi.
Rəsmi Seul isə öz növbəsində bəyan etdi ki, Pxenyan iki ölkə arasında əldə olunmuş bütün pozitiv irəliləyişləri pozur və birbaşa müharibə təhlükəsi yaradır.
Odur ki, ABŞ-Cənubi Koreya birgə hərbi təlimləri və Şimali Koreya peykinin buraxılması planı ilə başlamış hazırkı gərginlik, 1953-cü ildən davam edən "sülh qarşıdurması"nın kulminasiyası hesab edilə bilər.
"Qüdrətli dövlət" üçün variantlar
Yaranmış vəziyyətin mürəkkəbliyi göz qabağındadır. Amma istənilən halda, məsələni şişirtmək də olmaz. Mümkündür ki, Şimali Koreyanın öz nüvə proqramının reallaşdırılmasında nümayiş etdirdiyi növbəti inadkarlıq, KXDR-in elementar ehtiyaclarını ödəmək istəyi ilə bağlıdır. Axı, dəfələrlə şahidi olmuşuq ki, öz əzələlərini nümayiş etdirən Pxenyan yalnız bir məqsəd güdür: nüvə silahından imtina müqabilində, Qərbdən və cənublu soydaşlardan ərzaq və yanacaq almaq. Amma şimallılar bu fənddən cənubda konservator Li Men Bakın hakimiyyətə gəlməsinədək istifadə edə bilirdi. Li Men Bak isə Pxenyana istənilən yardım (məlum olduğu kimi, KXDR əsasən Cənubi Koreya düyüsünün hesabına yaşayır) üçün şərt kimi Şimali Koreyanın birmənalı olaraq denuklearizasiyasını irəli sürüb.
Hadisələri analiz etdikdə o da aydın olur ki, Pxenyanın məqsədi yeni Amerika administrasiyasının diqqətini cəlb etməkdir. Şimali Koreyanın rəhbərliyi 1994-cü ildə demokrat-prezident Bill Klintonla əldə olunmuş razılaşmanı yaxşı xatırlayır - o zaman KXDR özünün atom proqramını müvəqqəti olaraq dondurmağın müqabilində, ölkəni aclıq təhlükəsindən qurtara bilmişdi. Lakin sonradan Ağ evə sahib çıxmış respublikaçı Corc Buş Pxenyanla razılaşmanı dayandıraraq, bu ölkəni iqtisadi təcrid siyasəti ilə zəiflətmək kursunu götürdü. Amma hətta C.Buş administrasiyası da bəzən mövqeyini yumşaltmağa məcbur olurdu və Kim Çen İrin "nüvə oyunları"nı dayandırması müqabilində, bu ölkəyə yardımı bərpa edirdi.
Bu gün də əzələ nümayiş etdirən Pxenyan, əsas prioritet kimi qlobal iqtisadi böhran, Yaxın Şərq, İran və Əfqanıstan problemlərini qabardan Barak Obamanın diqqətini cəlb etməyə çalışır. Amma istisna etmək olmaz ki, Obama və Li Men Baka təsir göstərə bilməsə, Pxenyan şantajdan real addımlara keçə və İrana nüvə texnologiyalarının inkişafında yardım göstərə bilər.
Digər tərəfdən, Pxenyanın "özündən çıxması"nın ölkədaxili səbəbi də var. KXDR rəsmən özünün "raket-peyk" addımlarını hələ ötən əsrin 80-ci illərində başladığı kosmik proqramla əlaqələndirir. Bu proqram 2012-ci ildə KXDR-in "qüdrətli fövqəldövlət"ə çevrilməsini nəzərdə tuturdu. Niyə məhz 2012? Bunun çox sadə cavabı var: 3 ildən sonra KNDR-in "ölməz rəhbəri", hazırkı prezident Kim Çen İrin atası Kim İr Senin anadan olmasının 100 illiyi qeyd olunacaq.
Bundan başqa, hazırda orbitə peykin buraxılması, həm də Kim Çen İrin xəstəliyinə dair yayılmış şayiələr fonunda şimali koreyalılarda dövlətlərinin gücü və qüdrəti haqda fikir formalaşdırmağa da xidmət edə bilər.
Nəhayət, Şimali Koreya rejimi özünün zəif tərəflərini bilməmiş deyil. Pxenyanda yaxşı anlayırlar ki, ABŞ kimi qüdrətli dövlətlə müharibə KXDR üçün çox pis nəticələnə bilər. Doğrudur, bu gün KXDR-in ordusunun sayı 850 minə çatır, üstəlik Pxenyan istənilən an daha 4 milyon ehtiyatda olan hərbçini də səfərbər edə bilər. Amma bu dövlətin müasir silah-sursat texnologiyası (burada söhbət zirehli texnika, donanma, aviasiya və hava hücumundan müdafiə sistemindən gedir) yoxdur. Şimali Koreya ordusunda yalnız yüngül silah növləri var, müharibəni yalnız "Kalaşnikov" avtomatları ilə silahlanmış piyada qoşun hesabına udmağın mümkün-lüyünə isə ancaq diletantlar inana bilərlər.
KXDR rəhbərliyi isə diletantlardan ibarət deyil.
Digər tərəfdən, müharibə başlayacağı təqdirdə, Şimali Koreya hərbi texnika üçün yanacaq belə tapa bilməyəcək.
Üstəlik, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, Pxenyanın addımları ənənəvi olaraq KXDR ilə yaxşı münasibətlərdə olan Rusiya və Çinin də dəstəyini qazanmayıb. Moskva ilə Pekin bütün tərəfləri "təmkinli olmağa" və "regionda sülh və sabitliyi poza biləcək addımlardan çəkinməyə" çağırıb.
Odur ki, Pxenyan əzələ və güc nümayiş etdirsə də, danışıqlar masasına əyləşməkdən birmənalı şəkildə boyun qaçırmağa cəsarət etməyəcək.
Digər tərəfdən, ABŞ-ın o qədər də sərt olmayan reaksiyasından da belə görünür ki, Barak Obama da problemin diplomatik yolla nizamlanmasına qarşı deyil. Dövlət katibi Hillari Klinton bəyan edib ki, Pxenyan "Inxa-2" raketini orbitə buraxarsa, Vaşinqtonun bir neçə "variantı" (o cümlədən, BMT Təhlükəsizlik Şurasına müraciət) var. Bununla yanaşı, dövlət katibi ABŞ prezidentinin regiondakı xüsusi nümayəndəsinin yaranmış vəziyyəti müzakirə etmək üçün Pxenyana dəvət almamasından təəssüfləndiyini də vurğulayıb.

Пхеньян и Сеул угрожают друг другу нанесением силового удара
Призрак войны вновь бродит по Корейскому полуострову. Причем Пхеньян и Сеул, как уже неоднократно случалось за более чем полувековое существование двух Корей - социалистической на севере и капиталистической на юге, - не просто пытаются доказать друг другу, кто сильнее и жизнеспособнее. Дело, как опасаются некоторые наблюдатели,  может обернуться применением ядерного оружия, и поэтому за происходящим в этой части Азии с особым вниманием и тревогой следит весь мир.
"Млечный путь" и "Ключевая решимость"
8 марта Корейская Народно-Демократическая Республика (Северная Корея) объявила о полной боевой готовности своих вооруженных сил и прервала единственную прямую линию связи с представителями военного командования Республики Корея (Южная Корея). Действия Пхеньяна мотивированы решением Сеула и Вашингтона провести с 9 по 20 марта на юге полуострова совместные военные учения под кодовым названием "Ки ризолв" ("Ключевая решимость"). Собственно, подобные учения проводятся каждый год, но теперешние отличает особенный размах, поскольку в них с американской стороны принимают участие 26 тысяч военнослужащих, ударный атомный авианосец "Джон Стеннис", корабли поддержки ВМС США с системами ПРО "Иджис", а также новейшие истребители F-22A Raptor.
Столь мощное американское представительство дало повод северокорейцам считать, что "новая администрация США готовится посягнуть на суверенитет КНДР с помощью своих южнокорейских марионеток". В ответ Пхеньян впервые за всю историю корейского конфликта озвучил угрозу в адрес гражданских лайнеров противника: "В период военных учений мы не сможем гарантировать воздушную безопасность гражданских самолетов Южной Кореи, пересекающих наше воздушное пространство и его окрестности, особенно в районе Восточного (Японского) моря".
Но даже и эта угроза не составляет главную интригу разворачивающегося действа.
Еще в феврале Пхеньян объявил о намерении вывести на орбиту ракету "Ынха-2" ("Млечный путь-2") с "экспериментальным спутником связи". На третий день проведения американо-южнокорейских учений в КНДР объявили, что запуск спутника будет произведен в период между 4 и 8 апреля 2009 года. Между тем Южная Корея, Япония и Соединенные Штаты усмотрели в подготавливаемой Пхеньяном акции прямую угрозу собственной безопасности. По их версии, северокорейский спутник является ничем иным, как усовершенствованной моделью межконтинентальной баллистической ракеты "Тэпходон-2", способной достичь даже территории США. Впрочем, даже если это действительно спутник, запуск которого преследует сугубо мирные цели, о чем, собственно, и заявляют представители КНДР, план вывода на орбиту "Ынха-2" противоречит резолюции 1718 Совета Безопасности ООН, которая налагает запрет на разработку Пхеньяном баллистических ракет. Об этом напомнили северокорейцам министр иностранных дел Южной Кореи Ю Мен Хван и специальный представитель президента США по КНДР Стивен Босуорт. А министр обороны Японии Ясукадзу Хамада вовсе предупредил о возможности перехвата и уничтожения северокорейской ракеты в случае, если она будет угрожать безопасности страны.
Реагируя на подобные заявления, Пхеньян выразил готовность "ответить мощным контрударом на все попытки США, Южной Кореи и Японии сбить северокорейский спутник с применением мощнейших военных средств". Угроза новой корейской войны обрела тем самым реальные очертания.
В отсутствие мирного договора
Международное сообщество уже свыклось с мыслью о том, что корейская "пороховая бочка" рано или поздно взорвется (если, конечно же, сами "две Кореи" и заинтересованные внешние силы не примут основательные меры для необратимости развития событий в исключительно мирном русле, чего так и не удалось сделать по сегодняшний день).
Несмотря на завершение войны на Корейском полуострове в 1953 году, США и КНДР формально продолжают оставаться в состоянии войны, так как мирный договор между ними так и не был подписан. Север Кореи всегда давал понять, что от поглощения им Юга его удерживает лишь военный союз Сеула с Вашингтоном, выражающийся в присутствии на территории Южной Кореи американского воинского контингента. КНДР до сих пор придерживается мнения, что ее границы должны быть намного южнее так называемой Северной разграничительной линии, на проведение которой оказали влияние американские генералы, доминировавшие в войсках ООН в конце войны. Поэтому в этом районе периодически происходят вооруженные столкновения.
Так, например, в 1968 году северокорейцы захватили у своих берегов американское судно-шпион "Пуэбло", а их спецназ совершил марш-бросок на "Голубой дом" в Сеуле - центр политической жизни Южной Кореи. Тогда с большим трудом удалось избежать начала новой войны. В 1999 и 2002 годах между Севером и Югом происходили настоящие морские бои, в результате которых Сеул отстоял свое право на нынешнюю границу Республики Корея.
Между тем корейский конфликт, изначально "питавшийся" противостоянием в идеологической сфере, все больше "вязнет" в технологической плоскости. Переломным моментом стал 2006 год, когда стало ясно, что коммунистический режим Северной Кореи овладел атомными технологиями. Правда, испытание Пхеньяном ядерного оружия произошло на фоне тяжелейшего экономического кризиса в стране: достаточно отметить, что жертвами голода за последние годы стали несколько сотен тысяч граждан КНДР.
С января нынешнего года эскалация межкорейской напряженности вступила в новую, "баллистическую" фазу. Пхеньян обвинил Сеул в подготовке агрессии, симптомы которой он усмотрел в усилении группировки американских войск на юге полуострова. КНДР разорвала все достигнутые за последнее время договоренности с "южнокорейскими марионетками", в том числе и по вопросам границы. Официальный Сеул заявил, что Пхеньян тем самым разрушает все позитивные сдвиги в отношениях между двумя странами и создает прямую угрозу войны.
Нынешнее обострение ситуации, вызванное американо-южнокорейскими учениями и подготовкой запуска северокорейского спутника, вполне может представлять собой кульминацию межкорейского "мирного" противостояния, ни на минуту не прекращавшегося с момента окончания войны в 1953 году.
Варианты для "мощной державы"
Осознавая всю сложность и непредсказуемость корейской ситуации, все же не следует сгущать краски. Вполне возможно, что нынешняя напористость Северной Кореи в реализации своей ядерной программы в очередной раз связана с самыми элементарными, насущными потребностями КНДР. Уже не единожды Пхеньян пытался демонстрировать мускулы только затем, чтобы получить от Запада и сытых южнокорейских собратьев, взамен своего отхода от идеи стать обладателем ядерного оружия, новые поставки продовольствия и топлива. Этот трюк весьма успешно проходил до того момента, пока на юге полуострова к власти не пришел консерватор Ли Мен Бак, связавший оказание помощи Пхеньяну (известно, что КНДР кормится в основном за счет южнокорейского риса) однозначной и бесповоротной денуклеаризацией Северной Кореи.
Очевидно и то, что Пхеньян пытается всячески обратить на себя внимание новой американской администрации. Северокорейское руководство хорошо помнит, как в 1994 году ему удалось договориться с президентом-демократом Биллом Клинтоном и посредством временного замораживания своих атомных разработок отложить скатывание страны к голоду на несколько лет. Затем хозяином Белого дома стал республиканец Джордж Буш, пересмотревший сделку с Пхеньяном, решив истощить его методом экономической изоляции. Впрочем, даже прежняя администрация США вынуждена была потакать капризам Северной Кореи и порой смягчала свой нрав, соглашаясь оказать КНДР помощь, лишь бы Ким Чен Ир перестал играть в ядерные игры. Бряцая оружием сегодня, Пхеньян откровенно рассчитывает обратить на себя взор Барака Обамы, сконцентрировавшегося сейчас в основном на преодолении глобального кризиса, разрешении проблем Ближнего Востока, Ирана и Афганистана. Однако нельзя исключать, что КНДР, в случае если не удастся повлиять на Обаму и Ли Мен Бака, может довести свой шантаж до большей изощренности и выразит готовность помочь Ирану в развитии ядерных технологий.
В том, что Пхеньян так вышел из себя, существует и внутрисеверокорейская причина. Официально КНДР объясняет свои "ракетно-спутниковые" действия необходимостью продолжения начатой еще в 80-х годах прошлого века космической программы, нацеленной на превращение ее к 2012 году в "мощную державу". Дата выбрана не случайно - через три года исполнится 100 лет со дня рождения бывшего президента, вождя КНДР Ким Ир Сена, отца нынешнего северокорейского лидера Ким Чен Ира. К слову сказать, планируемый запуск ракеты призван также укрепить в сознании северокорейцев мысль о силе и стойкости их государства на фоне распространившихся в последнее время разговоров о болезни Ким Чен Ира.
И еще. Северокорейский режим не может не понимать своей уязвимости, того, что провоцирование войны со своими сильными в экономическом отношении соседями и супердержавой в лице США может иметь для него фатальные последствия. Да, вооруженные силы КНДР насчитывают около 850 тысяч человек, Пхеньян может поставить под ружье еще 4 миллиона резервистов, однако он практически не располагает современными системами вооружений (это касается бронетехники, флота, авиации и ПВО). В наличии у него лишь легкие виды оружия,  полагать, что исход войны можно решить в свою пользу одной лишь пехотой, вооруженной "калашниковыми", могут лишь дилетанты, на которые вовсе не смахивают, даже при всей своей идейно-политической закостенелости, правители КНДР. Кроме того, в случае начала войны Северная Корея столкнется с катастрофической нехваткой горючего для боевой техники.
Важно учитывать и то, что действия Пхеньяна не нашли одобрения со стороны России и Китая, которые продолжают поддерживать с КНДР традиционно добрые отношения. Москва и Пекин призвали все заинтересованные силы "проявлять сдержанность и воздерживаться от каких-либо действий, которые могли бы подорвать безопасность и стабильность в регионе".
Поэтому Пхеньян хоть и демонстрирует воинственный пыл, все же не осмелится отвергнуть предложения сесть за стол переговоров. Судя по сдержанной (а не откровенно жесткой) реакции Соединенных Штатов, против дипломатического решения проблемы, в принципе, не возражает и администрация Барака Обамы. Госсекретарь Хиллари Клинтон заявила, что у Вашингтона есть "ряд вариантов" действий на случай, если Пхеньян осуществит запуск, в том числе обращение в Совет Безопасности ООН. При этом она выразила разочарование тем, что находившийся в регионе специальный представитель США не получил приглашения в Пхеньян для обсуждения сложившейся ситуации.