ABŞ-la Rusiyanın Tehranın hesabına razılığa gələ biləcəkləri şübhəli görünür
Bu günlərdə dünya Rusiya ilə Amerikanın yaxınlaşmasına. İranın kömək edə biləcəyi haqda danışmağa başlayıb. KİV-də İran probleminin həllinin ABŞ-ın Avropada hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemi yerləşdirməsi məsələsinin birdəfəlik aradan qalxmasına səbəb olacağına dair məlumatlara bundan əvvəl də rast gəlinib. Belə iddia olunur ki, guya Rusiya İranın nüvə proqramından imtinasına nail olmaq üçün bu ölkəyə təzyiq göstərərsə, ABŞ Şərqi Avropada HHM sistemi yerləşdirmək niyyətindən vaz keçə bilər. "The New York Times" qəzetinin yazdığına görə, artıq ABŞ prezidenti Barak Obama rusiyalı həmkarı Dmitri Medvedevə ünvanladığı məktubda bu təklifi konkret şəkildə irəli sürüb.
Eyni məlumat Rusiyanın "Kommersant" qəzetində də yer alıb.
Xatırladaq ki, Rusiya ABŞ-ın Çexiya və Polşada HHM sistemi yerləşdirməsini özünün milli təhlükəsizliyinə təhdid hesab edir. Bu haqda son açıqlamalarının birində Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov deyib: "Hava hücumundan müdafiəyə gəlincə, biz dəfələrlə açıq şəkildə bildirmişik, peşəkar ekspertlər səviyyəsində izah etmişik, həmçinin amerikalı həmkarlarımızla birbaşa əlaqələr zamanı söyləmişik ki, bizim qiymətləndirməmizə görə, bu məsələnin İranın nüvə proqramına aidiyyəti yoxdur. Biz əminik ki, bu, strateji sabitliyə, strateji paritetə aid məsələ olmaqla, birbaşa Rusiyanın strateji arsenalına toxunur".
Amerikalılar isə yenə əmin edirlər ki, onların Avropada HHM ilə bağlı planında yeganə məqsəd İran və Şimali Koreya kimi ölkələrdən qorunmaqdır.
Nəticədə həqiqətən də belə çıxır ki, Tehranın nüvə proqramından imtinası halında Vaşinqtonun Çexiya və Polşada HHM sistemi yerləşdirməsinə ehtiyac qalmayacaq.
Lakin Moskva ilə Vaşinqton hələ ki bu formuldan yayınırlar. Həm Medvedev, həm Obama aralarında diplomatik yazışmanın getdiyini etiraf etsələr də, HHM və İran məsələsi birmənalı şəkildə inkar olunur. "Hansısa dəyişiklik və ya mübadilədən söhbət getmir", - deyə Medvedev qeyd edib.
Obama isə öz növbəsində bildirib ki, jurnalistlər onu düzgün anlamayıblar - əslində o, Rusiyaya sadəcə "açıq dialoq" təklif edib. Moskva isə buna cavab olaraq "yalnız həqiqi konstruktiv təklifləri" müzakirə etməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Ağır dosye
İranın nüvə dosyesi isə getdikcə daha da ağırlaşır. Ölkə əvvəlkitək dinc xarakterli nüvə proqramı adı altında nüvə bombası istehsal etməkdə, həmçinin terrorizmi dəstəkləməkdə günahlandırılır. Qərb ölkələrinin bu yöndə narahatlığı fevralın əvvəlində İranın özünün ilk milli peykini buraxması ilə daha da artıb. Ekspertlərin fikrincə, bu, iranlıların nüvə başlıqlarını uzaq məsafəyə "göndərmək" imkanının olduğuna dolayı sübutdur. Bundan başqa, İsrailin "Haaretz" qəzetinin yazdığına görə, martın 8-də İranın ingilisdilli "Press TV" telekanalının efirində Tehranın yeni uzaq radiuslu raketi sınaqdan keçirdiyinə dair məlumat yayılıb.
İran isə həmişəki kimi, ünvanına səsləndirilən bütün ittihamları birmənalı şəkildə rədd edir. Ölkənin vitse-prezidenti, İranın Atom Enerjisi Təşkilatının rəhbəri Qulamrza Ağazadə bildirib ki, Tehran Qərbin bunu istəyib-istəməməsinə baxmayaraq, dinc xarakterli nüvə texnologiyasına malik ölkə olaraq qalacaq.
İranın nüvə silahı istehsalına nə qədər yaxın olmasına gəlincə, bu haqda müxtəlif rəylər var və yeri gəlmişkən, məhz bu faktor dünya ictimaiyyətinin İranla bağlı yekdil fikrə gələ bilməməsinin əsas səbəblərindəndir. Məsələn, ABŞ Silahlı Qüvvələri Qərargah Rəisləri Komitəsinin rəhbəri, admiral Maykl Mallen CNN-in efirindən bəyan edib ki, Tehran fakti olaraq, artıq nüvə silahı istehsal etməyə hazırdır. Admiralın mətbuat katibinin bildirdiyinə görə, Mallen bu fikri səsləndirərkən onu nəzərdə tutub ki, hazırda İranın nüvə yanacağı var və bunun güclü şəkildə zənginləşdirilməsi ilə nüvə silahı əldə etmək mümkündür. Mallen əmindir ki, "əgər İran nüvə silahı əldə edərsə, bu həm region, həm də bütünlükdə dünya üçün çox pis olacaq".
Xatırladaq ki, admiral bir müddət əvvəl - yanvarda Vaşinqtonda əcnəbi jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən bildirmişdi ki, Barak Obama administrasiyası İranın nüvə iddialarının aradan qaldırılması üçün güc tətbiqini istisna etmir. Bununla yanaşı o, problemin hərbi yolla həllinin "ən son mərhələ" olduğunu da əlavə etmişdi.
Bunadək isə bir sıra amerikalı ekspertlər də İranın nüvə silahı istehsalına çox yaxın olduğunu bildiriblər.
Lakin Pentaqon rəhbəri Robert Geyts NBC-yə açıqlamasında Mallenin sözlərini faktik olaraq inkar edib. O bildirib ki, Tehran hələ nüvə potensialını kütləvi qırğın silahının istehsalına imkan verəcək səviyyəyə gətirməyib. "Onlar hələ ki kifayət qədər ehtiyata malik deyillər. İran hazırkı mərhələdə nüvə silahı istehsalına yaxınlaşmayıb və odur ki, hələ vaxt var", - deyə Qeyts bildirib.
Bununla yanaşı, o etiraf edib ki, Tehran tərəfindən nüvə təhlükəsi gün-gündən daha ciddi xarakter alır. Pentaqon rəhbərinin fikrincə, hazırda hər şey ondan asılıdır ki, Avropa ilə ABŞ İrana qarşı sanksiyaları gücləndirməyi bacaracaqmı. Onun fikrincə, bu sanksiyalar elə səviyyədə olmalıdır ki, iranlılar öz nüvə ambisiyalarının qarşılığında itirdiklərinin daha çox olduğunu dərk etsinlər.
Bununla yanaşı, R.Geyts əmindir ki, Tehran avropalılar və amerikalılarla iş birliyinə getmək istəyərsə, bu ölkə üçün "açıq qapı"nın saxlanılması vacibdir.
Xatırladaq ki, 2009-cu il fevralın 20-də Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (MAQATE) özünün yeni məruzəsində İranın 1 nüvə bombasının istehsalına lazım olan qədər zənginləşdirilmiş uran ehtiyatı əldə etdiyini (Natanzdakı nüvə mərkəzində) açıqlayıb. Qurum bildirir ki, əvvəllər Tehranın bu istiqamətdəki fəaliyyəti düzgün qiymətləndirilməyib.
MAQATE-nin məlumatına görə, ötən ilin noyabrı üçün İran artıq 839 kq, 2009-cu il yanvarın sonları üçün isə əlavə olaraq daha 171 kq zənginləşdirilmiş uran əldə edib. 2008-ci ilin noyabrında İranın uranın zənginləşdirilməsi üçün 3800 sentrifuqası olub və sonradan daha 164 sentrifuqa işə salınıb.
Bütün bunlarla yanaşı, MAQATE mütəxəssisləri hesab edirlər ki, sözügedən ölkənin hələ ki yüksək səviyyədə zənginləşdirilmiş uran əldə etmək üçün avadanlığı yoxdur. Qurumun baş katibi Məhəmməd əl-Baradeyinin sözlərinə görə, onun rəhbərlik etdiyi qurum Tehranın narahatlıq yaradan məsələlərdə onlarla əməkdaşlıq etməkdən daim boyun qaçırması üzündən suallara konkret cavab verməkdə çətinlik çəkir.
Qiymətli kozır
Nəticədə Hillari Klintonun bildirdiyi kimi, "Vaşinqton İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısının alınması məqsədi ilə potensial addımları nəzərdən keçirir" və "Tehranın terrorçu təşkilatlara dəstək verməməsi üçün əlindən gələni edir".
Hələliksə, Tehrana qarşı "sanksiyalar davam etdiriləcək". ABŞ onu da bəyan edib ki, Vaşinqton HHM sistemi məsələsində Rusiya ilə əməkdaşlıq etmək fikrindədir: çünki sistem Avropanın və Şimali Amerikanın "istənilən ölkə, ilk növbədə isə İrandan müdafiəsi üçün nəzərdə tutulur".
Kənardan belə görünə bilər ki, Rusiya da eyni mövqedədir. Cenevrədə silah arsenallarının ixtisarı ilə bağlı keçirilmiş Konfransda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bəyan edib ki, Moskva "birtərəfli planlara konstruktiv alternativlər, konkret olaraq potensial raket təhlükəsinin qarşısının alınmasında maraqlı olan ölkələrin səyləri birləşdirməsini təklif edir". Lakin Rusiya ilə ABŞ-ın razılığa gələcəyi şübhəli görünür. Ələlxüsus da, İranın hesabına. Moskva üçün Tehranla münasibətlər Qərbə qarşı "oyunlar"da özünəməxsus kozırdır. Həm BMT Təhlükəsizlik Şurasında İrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqinə müqavimət göstərilməsi, həm Buşəhr Atom-Elektrik Stansiyasının tikintisi, həmçinin Tehranla Moskva arasında Rusiyanın C-300 zenit-raket komplekslərinin satışı ilə bağlı danışıqların aparıldığına dair məlumatlar, digər silah alış-verişi sazişlərinin imzalanması perspektivi və s. - bütün bunlar həmin "oyun"un elementləridir.
"Kommersant" qəzeti yazır ki, hazırda "Moskva ilə ABŞ-ın yeni administrasiyası arasında başlanmış dialoqu pozmamaq xatirinə", Rusiya İrana C-300 komplekslərinin verilməsini ləngidir. Bundan başqa, Kreml yaxşı anlayır ki, ABŞ və Avropa İttifaqının İranla münasibətləri düzələrsə, onlar dərhal Tehranı Qərbin enerji layihələrinə qoşmağa çalışacaqlar. Rusiya isə buna heç cür imkan verə bilməz. Amerika Sahibkarlıq İnstitutunun Rusiya üzrə mütəxəssisi Leon Aron "USA Today" dərgisinə bildirib ki, İranın nüvə proqramının mövcudluğu Moskvaya sərf edir. Çünki məsələn, Buşer AES-in tikintisindən əldə edilən iqtisadi gəlirlərlə yanaşı, vasitəçilik missiyası Rusiyaya özünü fövqəldövlət hesab etməyə imkan yaradır. İranın "müdafiəçisi" qismində Qərblə qarşıdurma, maliyyə böhranı ilə çətin vəziyyətə düşmüş Rusiya hakimiyyəti üçün daxili siyasi baxımdan da lazımlıdır. Moskva həqiqətən də maliyyə böhranına baxmayaraq, öz iddialarından əl çəkmir. Məsələn, Rusiyanın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Dmitri Roqozin Şimali Atlantika Alyansının Moskva ilə siyasi dialoqu bərpa etmək qərarına belə reaksiya verib: "Qərb gördü ki, Rusiyaya ayaq silmək mümkün deyil. Moskva prinsipial mövqelərindən bir millimetr belə geri çəkilməyəcək".
Öz növbəsində, ABŞ da çətin ki, HHM sistemi ilə bağlı planlarından imtina etsin. Bundan başqa, artıq Vaşinqtonun Çexiya və Polşa ilə müəyyən razılaşmaları da var. Polşa prezidenti Lex Kaçinski artıq bəyan edib ki, Birləşmiş Ştatların onun ölkəsində HHM sistemi yerləşdirməkdən imtinası Varşavaya münasibətdə "qeyri-dost addımı olardı". Kaçinskinin fikrincə, Polşa üçün ərazisində HHM sisteminin yerləşdirilməsi son dərəcə vacibdir: "Lakin bizim təhlükəsizliyimiz baxımından yox, siyasi baxımdan".
"Forbes" isə xəbər verir ki, Obama Rusiyanın İran probleminin həllilə bağlı fəaliyyətə keçəcəyi təqdirdə, NATO-dakı müttəfiqləri olan Polşa və Çexiyanı təhlükə altında qoymağa hazırdır. Bu, baş verərsə, Polşa və Çexiya yenidən özlərini Rusiyanın əlaltıları və ya Rusiya-Amerika münasibətlərinin əsiri hesab edəcəklər.
Beləliklə, bəlkə də, Rusiyanın İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranın aradan qaldırılması istiqamətində səyləri müqabilində ABŞ-ın Şərqi Avropada HHM sistemi yerləşdirməkdən imtinası haqda xəbərlər, sadəcə, "məhək daşı"dır. Bəlkə də tərəflər bununla "oyun"un real miqyasını müəyyənləşdirməyə, eyni zamanda dialoqa hazırlıq səviyyəsini yoxlamağa çalışırlar. Axı ola bilər ki, İran probleminin həllində ABŞ-ın Rusiyanın köməyinə heç ehtiyacı olmasın. Sabiq prezident Corc Buş və keçmiş dövlət katibi Kondoliza Raysdan fərqli olaraq, hazırkı dövlət başçısı Barak Obama və xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Hillari Klinton sözügedən problemin həlli və İranla ikitərəfli münasibətlərin qurulması üçün Tehranla birbaşa dialoqa hazır olduqlarını bəyan ediblər. Xatırladaq ki, İranda 1979-cu ildə islam inqilabının qalib gəlməsindən sonra iki ölkə arasında diplomatik əlaqələr kəsilib.
Vaşinqtonda ümid edirlər ki, İranda bu ilin yayında keçiriləcək prezident seçkisi islahatçı Məhəmməd Hatəminin qələbəsi ilə bitəcək və tərəflərin münasibətlərində dəyişikliyə yol açacaq. Bundan sonra isə artıq Vaşinqton özü də vasitəçilər olmadan Tehranla dialoq qura bilər.
Bu məsələdə Əfqanıstan da böyük rol oynaya bilər. Xatırladaq ki, bu ölkədə vəziyyətin normallaşması Barak Obamanın prioritetlərindən biridir. Matın 8-də İran hökumətinin mətbuat katibi Qulam Hüseyn Elham jurnalistlər üçün keçirdiyi brifinqdə bildirib ki, ABŞ və dünyanın digər fövqəldövlətləri İranın qonşusu olan Əfqanıstanda Tehranın yardımı olmadan təhlükəsizlik və asayişi bərpa edə bilməyəcəklər. Qeyd edək ki, bu bəyanat ABŞ-ın dövlət katibi H.Klintonun İrana Əfqanıstanla bağlı konfransda iştirak etməyin təklif olunacağına dair açıqlamasından dərhal sonra səsləndirilib. Hər halda Vaşinqton və Tehran, həqiqətən də, Əfqanıstanda sabitlik və təhlükəsizliyin təminində maraqlıdırlar/.

The United States and Russia are unlikely to reach an agreement on Tehran
The international community has begun to suggest again that the Iran issue might bring about rapprochement between Russia and the United States.  The mass media have already spread reports that resolving the Iran problem will completely eliminate the necessity for the deployment of components of the US missile defence system in Europe, in other words, the United States might suspend plans to establish a third positioning area in Eastern Europe if Russia agrees to pressure Iran into suspension of its nuclear programme.  The New York Times reported that Obama's letter to Medvedev conveyed precisely this proposal.  The Russian newspaper Kommersant reported the same.
Russia continues to consider the deployment of components of the US missile defence system in the Czech Republic and Poland a threat to its national security.  "As for the missile defence system, we have already said publicly more than once and explained at a professional and expert level, including via channels of communication with our US partners that we are deeply convinced that the programme has nothing to do with the Iranian nuclear programme, but it has everything to do with strategic stability, strategic parity and the strategic arsenal of the Russian Federation," Sergey Lavrov said.  However, the Americans say that their sole objective in Europe is defence against rogue countries: Iran and North Korea.  As a result, it does indeed seem plausible that if the Iranian nuclear programme ends, the third positioning area of the US missile defence system in Poland and the Czech Republic will also become redundant.  However, Moscow and Washington have disclaimed association with this formula for now.  Both Medvedev and Obama admit that they are engaged in diplomatic correspondence, but categorically reject any link between the missile defence programme and Iran.  "If you talk about any kind of swap or exchange, I can tell you that the issue has not been raised in this manner, it is unproductive," Medvedev said.  Obama noted for his part that journalists had misunderstood him:  in reality, he had only offered Russia an "open dialogue".  Moscow reacted by stating that it is ready to discuss "only truly constructive proposals."
Hefty dossier
In the mean time, the Iranian dossier is growing thicker:  the country is still suspected of planning to design a nuclear bomb under the guise of a peaceful nuclear programme, and of supporting terrorism.  Western countries grew more concerned after Iran launched its first satellite into orbit in early February.  Experts believe that this is indirect evidence that Iranians have the capability to deliver a nuclear charge at long range.  Furthermore, the Israeli newspaper Haaretz reported that, on 8 March, the Iranian English-language channel Press TV announced that Iran had conducted a test of a new long-range missile.
Iran stoically denies all these accusations.  As Iranian Vice President Golamreza Agazada, head of Iran's Nuclear Energy Organi-zation said, Iran remains a country which possesses peaceful nuclear technology, regardless of whether the West wants this or not.
As for how close Tehran is to creating weapons of mass destruction, there are different opinions and, incidentally, this remains one of the reasons for the lack of coordination in the actions of the international community against Iran.  For example, US Joint Chiefs of Staff Chairman Admiral Michael Mullen said on CNN that Iran is effectively ready to create nuclear weapons.  The admiral's press secretary stressed that Mullen meant the possession by Iran of nuclear fuel which has to be enriched in order for a nuclear weapon to be manufactured.  Mullen is certain that "if Iran develops nuclear weapons, this will be very bad for the region and for the world."  Earlier, the admiral had said at a news briefing for foreign journalists in Washington that the Barack Obama administration did not rule out the possibility of using armed force to curb Iran's nuclear ambitions, although a strong-arm scenario would be chosen only if no other choice remai-ned.  Earlier, US experts had spoken about Iran's closeness to the creation of a nuclear weapon.
In the mean time, Defence Secretary Robert Gates effectively refuted Mullen's statement on NBC when he said that Iran had not yet accumulated the nuclear potential sufficient to create a nuclear bomb.  "They do not have the reserves yet, and they are not close to creating a weapon at this stage, so we still have time," Gates said, admitting at the same time that the nuclear threat from Iran is an increasingly important problem.  Gates stressed that, at the moment, it is a matter of whether or not Europe and the United States will be able to tighten sanctions against Iran and thereby make the price the Iranians pay for their nuclear ambitions excessive.  At the same time, the Pentagon chief is certain that the door should remain open to Tehran, in case it wants to talk to the Europeans or Americans.
On 20 February 2009, the International Atomic Energy Agency (IAEA) admitted in its latest report that Iran has created sufficient reserves of low-enriched uranium to manufacture one nuclear bomb (at the nuclear centre in Natanza) and that earlier the country's activity in this field had been underestimated.  The agency reported that, by mid-November 2008, Iran already had 839 kilograms of enriched uranium and, by late-January 2009, an additional 171 kilograms had been produced.  In November 2008, Iran had 3,800 enrichment centrifuges, and an extra 164 had been put into operation after that.  At the same time, IAEA specialists say that Iran still does not have the equipment to produce high-enriched uranium.  IAEA General Director Mohamed El-Baradei said that the agency finds it difficult to produce unambiguous answers because of Tehran's continuing refusal to cooperate on issues which raise concern.
Valuable trump card
As a result, as Hillary Clinton pointed out, Washington "considers potential steps to prevent the development of nuclear weapons by Iran" and "will do its best to prevent Tehran from supporting terrorist organizations".  For now, however, sanctions against Iran "will continue". The United States also said that it intends to cooperate with Russia on the missile defence issue because the system is being created to defend Europe and North America against rogue states, first and foremost against Iran.
Russia seems to be of the same opinion.  At the Disarmament Conference in Geneva, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that Russia offers a "constructive alternative to unilateral plans; in particular, combining the efforts of all states interested in countering potential missile threats."
It is doubtful, however, that Russia and the United States will manage to agree, especially on the Iran issue.  For Moscow, relations with Tehran are a trump card of sorts in its geopolitical "games" with the West.  And resistance to the introduction of more serious sanctions against Iran in the UN Security Council, the construction of the nuclear power station in Bushehr, and reports about talks between Tehran and Moscow on S-300 Russian air defence missile systems and the prospects of signing other armaments contracts - all these are elements of the same "game."  For example, as the Kommersant newspaper wrote, Russia suspended implementation of the contract to transfer Russian S-300 systems to Iran, because this might "hinder the dialogue which Moscow had begun with the new US Administration."  In addition, the Kremlin realizes very well that if the United States and the EU normalize relations with Iran, they will immediately try to involve Tehran in Western energy projects, which Russia cannot afford to allow.  As American Enterprise Institute expert on Russia, Leon Aron, told USA Today, the existence of the Iranian nuclear problem is in Russia's interests because, in addition to the direct economic benefit from contracts to construct the nuclear power station in Bushehr, the role of mediator reinforces Moscow's belief that it is a superpower.  The Russian authorities also need confrontation with the West, in the role of Iran's "defender", to consolidate their own domestic political position, which has been affected adversely by the financial crisis.  Indeed, Moscow is unwilling to part with its ambitions, despite the financial and economic crisis.  "The West now views Russia as a partner to be reckoned with.  Russia will not move an inch from its principled position," this was how Russia's permanent envoy to NATO, Dmitriy Rogozin, commented on the decision of the North Atlantic Alliance to resume political dialogue with Moscow.
For its part, the United States, too, is unlikely to give up its plans for the missile defence system, which envisage the creation of a system of so-called no-retaliation nuclear strike.  In addition, Washington has clear agreements with Poland and the Czech Republic.  Polish President Lech Kaczynski has already said that the United States' refusal to deploy components of the missile defence system in Poland would "certainly not constitute a friendly gesture" toward Warsaw.  In the Polish President's opinion, the "missile defence system is incredibly important for Poland, not from the point of view of security, but for different, political, reasons".  Forbes wrote that the Obama administration is ready to insult its two closest NATO allies, Poland and the Czech Republic, and to jeopardize their safety, in exchange for Russia's support on the Iran problem.  If this happens, Poland and the Czech Republic will willy-nilly feel again that they are either Russian satellites or hostages of US-Russian relations.
So it is quite likely that reports that the United States could abandon their plan to deploy the missile defence system in Eastern Europe in return for Russian assistance in regulating the Iranian nuclear programme crisis are simply an acid test of sorts.  The sides want to understand the real nature of the "game" and at the same time "probe" readiness for dialogue.
This is especially the case as the United States might not even need Russia's help to deal with the Iran problem.  In contrast to former President George Bush and former Secretary of State Condoleezza Rice, incumbent US President Barack Obama and Secretary of State Hillary Clinton express their readiness to open a dialogue with Iran to tackle its nuclear problem and establish bilateral relations.  There have been no diplomatic ties between the two states since 1979, when the Islamic Revolution took place in Iran.
Washington expects that this summer's presidential election in the Islamic Republic of Iran will bring change in the form of moderate reformer Mohammed Khatami, and Washington will be able to establish a dialogue with Tehran by itself.
Afghanistan might play an important role here, as the Barack Obama administration has made normalizing the situation there one of its priorities.  On 8 March, Iranian Cabinet Secretary Golam Hoseyn Elham said at a news briefing that the United States and the international community cannot restore security and order in neighbouring Afghanistan without Iran.  This statement, to be sure, was made soon after US Secretary of State Hillary Clinton said that Iran might be invited to a conference on Afghanistan.  Washington and Tehran are indeed interested in stability and security in Afghanistan...