Çərşənbə axşamı, 05:37
Son vaxtlar Rusiyanın rəsmi şəxslərinin Bakıya səfərlərinin intensivləşməsi Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin  davamlı inkişaf dinamikasından, iki ölkənin beynəlxalq, regional və ikitərəfli məsələlərin ən geniş spektri üzrə konstruktiv əməkdaşlıq niyyətində olmasından xəbər verir. Rusiya XİN başçısı Sergey Lavrovun Bakıya işgüzar səfəri, bu yaxınlarda Azərbaycan paytaxtına gəlmiş RF prezidenti administrasiyasının rəhbəri Sergey Narışkinin səfəri kimi, ikitərəfli münasibətlərdə yaranmış açıqlıq, etibarlı dialoq və tərəfdaşlıq atmosferinin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verib.
S.Lavrovun səfərinin konkret nəticələrindən danışarkən, ilk növbədə, Bakıda Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzinin  (RİMM) açılmasını göstərmək lazımdır. Bu yaxınlarda MDU-nun Bakı filialının açılışından sonra RİMM-in də fəaliyyətə başlaması rus dilinin, Rusiya elmi, mədəniyyəti və incəsənətinin Azərbaycanda təbliğı,  konkret və qarşılıqlı faydalı humanitar layihələrin reallaşdırılması üçün daha geniş imkanlar yaradır.
Amma təbii ki, bu səfərin siyasi əhəmiyyəti daha çox diqqəti cəlb edir - rusiyalı qonağın Bakıda Prezident və xarici işlər naziri ilə keçirdiyi görüşlərdə diqqət mərkəzində olan əsas məsələ Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesi olub.
Bakı hər zaman Qarabağ probleminin həllinə dair Moskvanın mövqeyinə böyük önəm verib və bununla əlaqədar son vaxtlar münaqişənin həllindəki  yanaşmalarında nümayiş etdirdiyi ciddi mövqedən məmnundur.
Səfərin yekunlarına dair ilkin siyasi şərhlər göstərir ki, hər iki tərəf 2008-ci il noyabrın 2-də Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin imzaladığı Moskva Bəyannaməsinin Dağlıq Qarabağ nizamlanması prosesində irəliləyişə nail olunması baxımından vacib bir platforma olduğunu qəbul edir. Və burada söhbət ilk növbədə ondan gedir ki, sözügedən Bəyannamədə hər üç dövlətin lideri nizamlanma prosesi zamanı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, onların əsasında qəbul edilmiş qərar və sənədlərə əsaslanmağa tərəfdar olduqlarını bildiriblər.
Rəsmi şərhlərdən də göründüyü kimi, Bakıda keçirilmiş danışıqlar zamanı Azərbaycan rəhbərliyi bir daha bu Bəyannaməyə sadiq olduğunu, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə işləməkdə davam edəcəyini və Minsk qrupu çərçivəsində Rusiyanın öz səylərini aktivləşdirilməsinə tərəfdar olduğunu bəyan edib.
İndi əsas məsələ Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında uğurlu, səmərəli görüşün baş tutması üçün Moskva Bəyannaməsinin müsbət stimulunu saxlamaq və artırmaqdır.
Bakıda müzakirə olunan digər aktual ikitərəfli məsələlərə gəlincə, tərəflər Azərbaycanla Rusiyanın dövlət sərhədinin delimitasiyası prosesinə dair də fikir mübadiləsi aparıblar.
Əldə etdiyimiz məlumata görə, artıq ümumi uzunluğu 390 kilometr olan dövlət sərhədinin 90%-ə qədəri razılaşdırılıb və Bakı danışıqlar prosesinin sürətləndirilməsinə və müvafiq dövlətlərarası sənədin imzalanmasına tərəfdardır.
Azərbaycan bu məsələnin tezliklə və ədalətli şəkildə həllinə çox mühüm önəm verir və Moskvadan da prosesə konstruktiv yanaşma gözləyir. Bakıda hesab edirlər ki, bu məsələni həll etməklə, Rusiya Azərbaycanın xarici siyasətində öz mövqelərini kifayət qədər möhkəmləndirə bilər.
Bundan başqa, tərəflər Bakıda “Xəzər paketi”ni - Xəzərin hüquqi statusuna dair Konvensiya layihəsinin razılaşdırılması, 2007-ci ilin oktyabrında Tehranda keçirilmiş sahilyanı dövlət başçılarının sammitində əldə olunmuş razılaşmaların (o cümlədən, Xəzərdə təhlükəsizliyin təmin olunması və Xəzər İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına dair fikirlərin) reallaşdırılması məsələlərini də ətraflı müzakirə ediblər.
Danışıqların iqtisadi komponentinə gəldikdə, mənbələrimiz xəbər verir ki, iqtisadi əməkdaşlığın effektivliyini artırmaq üçün əlavə tədbirlərin görülməsinin, iqtisadi-ticarət və investisiya əlaqələrinin diversifikasiyasının vacibliyi vurğulanıb. 2008-ci ilin yekunlarına görə, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 2 milyard dolları ötüb, özü də Rusiya bizim ölkəmiz üçün aparıcı ixracatçı tərəfdaşa çevrilib. Amma həm Bakıda, həm də Moskvada bu fikirdədirlər ki, bu rəqəm son hədd deyil və xammal xarakterli qarşılıqlı ticarətdən uzaqlaşmaq, bu ticarəti böyük layihələrlə təkmilləşdirmək lazımdır.
Bakıdakı danışıqlar zamanı ikitərəfli münasibətlərdə yeni olan mövzuya - Avropa İttifaqının MDB-nin 6 ölkəsinə təklif etdiyi “Şərq tərəfdaşlığı”na dair də faydalı müzakirələr aparılıb. Sevindirici haldır ki, Moskva Azərbaycanın Avropaya inteqrasiya səylərinə və bu layihədə iştirakla bağlı mövqeyinə hörmətlə yanaşır və Bakının Avroatlantika kursunda özü üçün təhlükə görmür.  Bakıda Azərbaycanın XİN başçısı bir daha vurğulayıb ki, Azərbaycan özünün Avropa İttifaqı ilə Avropa qonşuluq siyasəti çərçivəsindəki münasibətlərini ikitərəfli yol kimi qəbul edir. Yəni, burada söhbət hər iki tərəfin birgə layihə və proqramların həyata keçirilməsində maraqlı olması və reallaşdırılan layihələrə görə bərabər məsuliyyət prinsipinə üstünlük verməsindən gedir.
“Şərq tərəfdaşlığı”na gəlincə, Azərbaycan bu yeni təşəbbüsdə Avropa İttifaqı və onda maraqlı olan iştirakçılarla üç istiqamətdə - siyasət və təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və energetika, humanitar əlaqələr və qarşılıqlı fəaliyyət üzrə əməkdaşlığın canlandırılmasında əlverilşli imkanların olduğunu görür.

Сохранить позитивный пульс
Частота, с которой высокопоставленные российские официальные лица наносят в последнее время визиты в Баку, свидетельствует об устойчивой позитивной динамике развития азербайджано-российских отношений, серьезном настрое двух стран на конструктивное сотрудничество по самому широкому спектру международных, региональных и двусторонних вопросов. Рабочий визит в Баку главы МИД России Сергея Лаврова, равно как и официальный визит ранее побывавшего в азербайджанской столице руководителя администрации президента РФ Сергея Нарышкина, внес важный вклад в укрепление сложившейся в двусторонних отношениях атмосферы открытости, доверительного диалога и партнерства.
Говоря о конкретных итогах визита, следует, прежде всего, отметить открытие Российского информационно-культурного центра в Баку, который - наряду с открывшимся недавно Бакинским филиалом МГУ - придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству в гуманитарной сфере, создаст еще более широкие возможности для пропаганды русского языка, достижений российской науки, культуры и искусства в Азербайджане. Таким образом, создана еще одна площадка для осуществления конкретных и взаимовыгодных гуманитарных проектов.
Но важнейшей, безусловно, была политическая составляющая визита - в  центре внимания бакинских встреч российского гостя с президентом и главой МИД Азербайджана были вопросы нагорно-карабахского урегулирования. В Баку всегда придавали огромное значение позиции Москвы по данной проблеме и в связи с этим удовлетворены тем серьезным настроем, который она в последнее время демонстрирует в своих подходах к ее решению. Первые официальные комментарии по итогам визита говорят о том, что обе стороны едины в том, что подписанная 2 ноября 2008 года президентами России, Азербайджана и Армении Московская декларация является очень важной и полезной платформой для продвижения вперед в процессе нагорно-карабахского урегулирования (НКУ), прежде всего в том смысле, что в ней подтверждена приверженность лидеров трех стран опираться в процессе НКУ на основные нормы и принципы международного права и принятые на их основе решения и документы.
Как видно из официальных комментариев, в ходе состоявшихся в Баку переговоров руководство Азербайджана вновь подтвердило свою приверженность духу и букве этого документа, твердую готовность работать с сопредседательством МГ ОБСЕ в интересах политического урегулирования конфликта, высказалось за активизацию Россией своих усилий в рамках сопредседательства МГ ОБСЕ. Сейчас самое главное - сохранить и нарастить позитивный импульс Московской декларации для успешного проведения следующей встречи между президентами Азербайджана и Армении.
Касаясь других актуальных вопросов двусторонних отношений, которые  были рассмотрены в Баку, следует отметить вопросы, связанные с переговорным процессом по делимитации госграницы между двумя странами. По нашей информации, уже согласовано около 90% линии госграницы, общая протяженность которой составляет 390 км, и Баку выступает за ускорение переговорного процесса с целью подписания соответствующего межгосударственного соглашения. Азербайджан придает большое значение скорейшему и справедливому решению данного вопроса и ждет от Москвы конструктивного подхода, который мог бы вывести обе стороны на конкретный результат в самом ближайшем будущем. В Баку считают, что, решив этот вопрос, Россия сможет существенно укрепить свои позиции во внешней политике Азербайджана.
Кроме того, стороны обсудили в Баку различные элементы "каспийского пакета" - вопросы согласования проекта Конвенции о правовом статусе Каспия, реализации договоренностей Тегеранского (октябрь 2007 года) саммита прикаспийских государств, в том числе в части, касающейся обеспечения безопасности на Каспии и организации Каспийского экономического сотрудничества.
Что касается экономического компонента переговоров, то, как отмечают наши источники, была высказана необходимость принятия дополнительных мер с целью повышения эффективности экономического сотрудничества, диверсификации торгово-экономических и инвестиционных взаимосвязей. По итогам 2008 года товарооборот между двумя странами превысил $2 млрд., при этом Россия стала ведущим импортным партнером нашей страны. В Баку разделяют мнение Москвы о том, что эта цифра - далеко не предел и что необходимо уходить от сырьевого характера взаимной торговли, дополнять двустороннее сотрудничество новыми крупными проектами.
Крайне полезный обмен мнениями состоялся  по новой для двусторонних отношений теме - предложенной Евросоюзом для шести стран СНГ инициативе "восточного партнерства". Отрадно, что Москва с уважением относится к евроинтеграционным устремлениям Азербайджана и его позиции по вопросу участия в этом новом проекте, не рассматривая евроатлантический курс нашей страны как угрозу для себя. В Баку глава МИД нашей страны вновь подчеркнул, что Азербайджан рассматривает свои взаимоотношения с ЕС в рамках Европейской политики соседства как дорогу с двусторонним движением, имея в виду заинтересованность во взаимовыгодном сотрудничестве с ЕС на основе принципа равной ответственности за совместно реализуемые проекты и программы.
Что же касается "восточного партнерства", то Азербайджан видит в этой новой инициативе удобную возможность активизации сотрудничества с ЕС и его заинтересованными участниками по трем направлениям или "корзинам" - в сфере политики и безопасности, экономики и энергетики, гуманитарных контактов и сотрудничества.