"RABİTƏ" DƏ "KƏSİLDİ"
Azərbaycanın voleybol klubları Avropa kuboklarında çıxışını başa vurdular. Bu il beynəlxalq arenada ən çox tab gətirən klubumuz çıxışını Challenge Kubokunun dördlər finalının bir addımlığında dayandıran "Rabitə" oldu. İspaniyanın "Albasete" klubu onu turnirdən kənarlaşdırmağı bacardı.
"ALBASETE" maneəsi
Şübhəsiz ki, "Albasete" lap əvvəldən cütlüyün autsayderi deyildi, amma hər halda "rabitəçilər" beynəlxalq mövsümü çox uğurla keçirirdi. İştah isə diş altındadır-deyirlər, odur ki, "Rabitə" İspaniya maneəsini də dəf etməyi düşünürdü. Qazaxıstan millisinin üzvü, azarkeşlərə "AzerReyl"dən yaxşı tanış olan Kseniya İlyuşenko da məhz bu niyyətlə komandanın heyətinə qatılmışdı. Prineydə keçiriləcək cavab qarşılaşmasına favorit qismində getmək üçün voleybolçularımız Qubadakı ilk matçda rəqiblərini mümkün qədər böyük hesabla məğlub etməli idi. Özü də rəqib heç də məğlubedilməz görün-mürdü: hər halda "Albasete" dəfələrlə Liqanın finalında çıxış etmiş və əsas mükafata sahib çıxmış "Tenerife" deyil.
Lakin İspaniya çempionatının səviyyəsi özünü göstərir və bir daha təsdiq olundu ki, orada zəif oyunçu yoxdur.
"Rabitə" ilə qarşılaşma da bunu bir daha sübut etdi. Komandamız matça yaxşı başlasa da, üstünlüyünü qoruyub-saxlaya bilmədi. İlk partiyada qazanılan qələbədən (25:14) sonra rəqibi küncə sıxmaq lazım idi, amma görünür, "rabitəçilər" taqətdən düşdülər. Nəticədə "Albasete" yavaş-yavaş öz oyununu tapdı və daha təhlükəli oynamağa başladı.
Etiraf etmək lazımdır ki, səviyyə baxımından, ispanların qələbəsi gözlənilməz olmadı. Sadəcə, rəqib pis başlamış matçda necə toparlanmaq və oynamaq lazım olduğunu bir daha nümayiş etdirdi.
"Rabitə"də isə çətin məqamlarla oyunu öz üzərinə götürəcək və komanda yoldaşlarına ruh verəcək lider yox idi. Daha dəqiq desək, bu keyfiyyətə sahib Oksana Dyaçenko zədələnərək ikinci partiyada meydanı tərk etməklə, həmkarlarını çətin vəziyyətdə qoydu. Bundan başqa, komandanın blok və qəbuldakı aşkar problemləri də özünü göstərdi. "Albasete"nin aktivləşərək hesabı bərabərləşdirməsi "Rabitəçi"yə psixoloji baxımdan çox pis təsir göstərdi və komanda qarşılaşmanın sonunadək özünə gələ bilmədi. Hərçənd, ikinci partiyadakı 23:25 hesablıq məğlubiyyətdən sonra da komandamızın vəziyyətdən çıxacağına ümid qalırdı. Lakin ispanlar öz oyunlarını rəqibə qəbul etdirə bildilər və "Rabitə" ssenarini dəyişmək üçün heç bir arqument tapa bilmədi. Odur ki, qələbəni qazanan onu daha çox istəyən tərəf oldu.
Cavab qarşılaşmasında da vəziyyət oxşar idi və rəqibinə 1:3 hesabı ilə məğlub olan "Rabitə" beynəlxalq arenadakı çıxışını başa vurdu. Bu həm də klublarımızın bu mövsüm beynəlxalq yarışlarda iştirakının sona çatması demək idi.
Ümumiyyətlə, son illər ərzində ilk dəfədir ki, Azərbaycan klubları reytinqin aşağı düşməsi üzündən Çempionlar Liqasına qatıla bilməyib. Bu səbəbdən də bütün nəzərlər "AzerReyl"in çıxış etdiyi CEV və Challenge Kuboklarına yönəlmişdi. Lakin "dəmiryolçular" elə ilk turdaca Hollandiyanın "Lonqe" klubuna uduzaraq, turnirdən kənarda qaldılar.
Odur ki, bu mövsümdə daha yaxşı nəticəni "Rabitə" göstərdi.
Challenge Kubokunun digər finalçılarına gəlincə, ilk qarşılaşmalardan sonra Sankt-Peterburqun "Leninqradka" və İtaliyanın "Vini Monteskyavo" klubları finala daha yaxındırlar. Ruslar ilk qarşılaşmada Fransanın "Roşevil" komandasını 3:0 məğlub ediblər, italyanlar Fransanın daha bir kollektivindən - "USSP" voleybolçularından üstün olublar. Onlar cavab qarşı-laşmalarında da qələbə qazanaraq, yarımfinala vəsiqə qazanıblar.
Yunan derbisində "Marko Polo"nu üstələmiş "Panatinaikos" da onlara qoşulub.
Azərbaycan klublarının durumuna gəldikdə, bazaların yoxluğu və maddi çatışmazlıqlar aktuallığını itirmir. Hələ mövsümdən əvvəl "Rabitə" və "İqtisadçı" klublarının nüma-yəndələri bildirirdilər ki, onların faktik olaraq, məşq üçün bazaları yoxdur, komandaların legionerlərin hesabına gücləndirilməsində də problemlər var. Axı bundan sonra Avropa kuboklarında meydana maksimum 2 legioner çıxa bilər.
"Azərneft" klubu da baza problemindən gileylənir. Qeyd edək ki, klub peşəkar olmadığından onun öz nizamnaməsi yoxdur. Bu isə komanda üçün bir sıra problemlər yaradır.
Azərbaycan millisi və "Azer-Reyl"in baş məşqçisi Faiq Qarayev hesab edir ki, hazırda bir saylı problem voleybol kompleksinin yaradılmasıdır. "Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev ölkədə xüsusi bazanın yaradılacağına söz verib və bu, bizim üçün əsas hədiyyə olacaq", - deyə mütəxəssis qeyd edib.
Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə isə hesab edir ki, kompleksin inşası üçün müəyyən vaxt lazım gələcək, klublar isə öz problemlərini artıq indi həll etməlidirlər: "Bizim istifadəsiz qalmış bir neçə olimpiya komplekslərimiz var. Məşqlərin keçirilməsi üçün zallar, ali tədris ocaqları mövcuddur".
Ç.Hüseynzadə artıq o qədər də uzaqda olmayan yeni Olimpiya mərhələsində Azərbaycan millisindən çox şey gözlədiyini də söyləyib.
Millimiz dubay turnirinə qatılıb
Bu arada, Azərbaycanın qadınlardan ibarət voleybol millisi Dubayda keçirilən beynəlxalq turnirdə ikinci yeri tutub. Təlim-məşq toplantısı üçün BƏƏ-yə yollanan komanda gözlənilmədən yarışın iştirakçısına çevrilib və turnirdə finaladək irəliləyib. Düzdür, həlledici yarışda qızlarımız italiyalı rəqiblərinə 2:3 hesabı ilə məğlub olublar, amma hazırda nəticə o qədər də önəmli deyil. Axı, əsas yarışlar hələ qarşıdadır.
Qeyd edək ki, BƏƏ-dəki turnirdə iştirak əvvəlcədən məşqçi heyətinin planına daxil olmadığından, milli yarışa hazırlaşmadan qatılıb. Belə ki, komanda Dubayda sadəcə təlim-məşq toplantısı keçirməli idi. Amma yerli federasiyanın nüma-yəndələri onu BƏƏ millisi ilə yanaşı İtaliya, Əlcəzair, Misir və digər ölkə komandalarının iştirakı ilə düzənlənən turnirə dəvət etdi. F.Qarayev Dubaya daha çox böyük idman təcrübəsi olmayan voleybolçuları apardığından, milli BƏƏ federasiyasının təklifini qəbul edib. Nəticədə komanda yarışda uğurlu çıxış edərək finaladək irəliləyib.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, komandamız finalda italyanlara uduzub. Cütlüyün taleyi 15:13 hesabı ilə İtaliya millisinin xeyrinə başa çatmış beşinci partiyada həll olunub. Lakin təşkilatçılar Azərbaycan yığmasına da hədiyyə veriblər: Oksana Məmmədyarova turnirin ən yaxşılarından biri kimi, xüsusi mükafata layiq görülüb.
Qeyd edək ki, millinin əsas üzvləri, başları Türkiyə çempionatına qatışmış Oksana Parxomenko, Valeriya Korotenko və Natalya Məmmədova Dubaya yollana bilməyiblər. Onlardan ilk ikisi Türkiyənin "Fənərbaxça" klubunda kifayət qədər uğurlu çıxış edirlər və mövsümü het-triklə başa vura bilərlər.
Əvvəla, klub CEV Kubokuna düşüb, bu isə o deməkdir ki, həm Parxomenko, həm də Korotenko artıq üçüncü dəfədir, bu cür turnirdə oynamaq imkanı qazanıblar. İndiyədək onlar Çempionlar Liqasının dördlər finalında (2003/04), Top-komandalar Kubokunda (2001/02) iştirak ediblər və indi CEV Kubokuna qatılırlar.
Başqa sözlə, sonuncu turnirdə iştirakdan sonra qızlar Azərbaycan voleybolunun müasir tarixində Avrokubokların hər birində sınaqdan çıxmış yeganə idmançılar olacaqlar.
Türkiyə çempionatında da "Fənərbaxça" liderlərdən biridir və titul uğrunda "Türk Telekom", "Beşiktaş", "Fakifbank" və "Eczaçıbaşı" ilə mübarizə aparır. Türkiyə birinciliyində çempionluq uğrunda rəqabətin hər mövsüm daha da qızışdığı məlumdur. Onsuz da iddialı klubların çox olduğu çempionata artıq dünyanın aparıcı voleybolçuları da qatılmağa başlayıblar.
"Fənər" Türkiyə Kubokunun da finalına yüksəlib. Bu yarışın yarımfinalında onlar Natalya Məmmədovanın da formasını geydiyi "Türk Telekom"u darmadağın ediblər (3:0).
Yeri gəlmişkən, Məmmədova zədələnib və hazırda İsveçrədə məruz qaldığı əməliyyatdan sonra bərpa kursu keçməkdədir.
Millimiz üçün bu ilin əsas turniri isə Polşada keçiriləcək yaz Avropa çempionatı olacaq. Xatırladaq ki, Azərbaycan yığması ardıcıl olaraq, artıq üçüncü dəfədir, bu yarışa qatılır. Bu dəfəki püşkün uğurlu olduğunu nəzərə alsaq, F.Qarayevin yetirmələrinin mükafatlar uğrunda yarışmaq şansı az deyil.

"РАБИТА" ВЫБЫВАЕТ ПОСЛЕДНЕЙ
Азербайджанские волейбольные клубы завершили свое выступление на еврокубках. Командой, дольше всех продержавшейся в этом году на международной арене, стала "Рабита", которая остановилась в шаге от выхода в Финал четырех Кубка Challenge. Непреодолимой преградой на ее пути встал испанский "Альбасете", которому клуб уступил по итогам двухраундового поединка.
"Альбасете" в качестве барьера
Безусловно, "Альбасете" вовсе не являлся аутсайдер ом пары, но уж больно хорошо у "связисток" складывался международный сезон. Аппетит приходит во время еды, и "Рабита" была намерена пройти испанский барьер. Именно с этой целью недавно и была приобретена волейболистка сборной Казахстана Ксения Илюшенко, знакомая болельщикам по выступлениям за "АзерРейл". В Губе хозяйкам площадки надо было постараться выиграть у гостей как можно с более крупным счетом, чтобы иметь определенный запас прочности перед ответным поединком на Пиренеях. Хотя соперник виделся вполне проходимым, ведь при всем уважении "Альбасете" вовсе не "Тенерифе", который в свое время несколько раз выступал в Финале четырех Лиги чемпионов и выигрывал трофей. Однако уровень чемпионата Испании говорит сам за себя и неквалифицированных игроков там нет по определению.
Это и подтвердил матч, где "Рабита" не смогла сохранить победный настрой в поединке, который складывался в ее пользу. После победы в первой партии (25:14) необходимо было дожимать соперниц, однако "связистки", похоже, расслабились. Тогда как "Альбасете" медленно, но верно нащупывал нити своей игры и становился все более опасным. Поэтому, с точки зрения класса, волевая победа испанок не стала откровением, просто команда продемонстрировала, как надо собраться и играть, если даже поединок первоначально и не складывается.
У "Рабиты" же не оказалось лидера, способного взять на себя игру в трудную минуту и вдохновить партнеров. Точнее, он оказался травмированным - Оксана Дьяченко покинула матч уже во второй партии, осложнив жизнь партнершам. Более того, очевидные проблемы на блоке и на приеме также не шли "в плюс" команде. Действия "Альбасете", сумевшего выровнять игру, застали "связисток" врасплох,  и они до конца встречи так и не смогли отойти от удара. Хотя казалось, что все поправимо даже после проигранной второй партии (23:25). Однако испанки смогли навязать хозяйкам свою игру, против которой у них не нашлось аргументов. Так что победу отпраздновал именно тот, кто больше ее хотел, а "связистки" вправе пенять на упущенные возможности.
Ответная игра также не принесла положительных эмоций, и "Рабита" уступила "Альбасете" с тем же счетом - 1:3, завершив этим международную одиссею. Таким образом, выступление наших клубов на еврокубках в этом сезоне подошло к концу. Если подвести итоги, то можно констатировать, что впервые за последние годы Азербайджан не был представлен в Лиге чемпионов в силу понизившегося рейтинга. Так что основное внимание было приковано к Кубку CEV, где выступал "АзерРейл", и Кубку Challenge. При этом железнодорожницы выбыли из борьбы уже после первого раунда, уступив голландской "Лонге", так что в этом сезоне наилучший результат из наших команд показала "Рабита".
Если говорить о других четвертьфинальных парах Кубка Challenge, то уже после первых встреч ближе всех к Финалу четырех подобрались "Ленинградка" из Санкт-Петербурга и итальянская "Вини Монтескьяво". Россиянки в первом матче со счетом 3:0 обыграли французский "Рошевиль", тогда как итальянки огорчили еще одних представительниц Франции из клуба USSP. Победили они и в ответных поединках, пробившись в Финал четырех. Компанию им составит и "Панатинаикос", одолевший в греческом дерби "Марко Поло".
Тем временем отсутствие баз и материальные проблемы клубов не теряют своей актуальности. Еще перед началом сезона представители "Рабиты" и "Игтисадчи" подчеркнули, что у них фактически отсутствует база для подготовки, а усиление команд за счет легионеров также является проблематичным. Ведь отныне на еврокубках на площадке могут находиться не более двух легионеров. Также тему базы затронули и представители "Азернефти" - поскольку команда не является профессиональным клубом, у нее нет своего устава. А это порождает проблемы, которые команда пока решить не в состоянии.
В то же время главный тренер сборной Азербайджана и "АзерРейла" Фаиг Гараев подчеркнул, что проблема создания волейбольного комплекса является темой номер один. "В свое время президент Азербайджана Ильхам Алиев пообещал, что в стране будет построена специальная база и это станет для нас прекрасным подарком", - сказал наставник. В свою очередь вице-президент Национального олимпийского комитета Чингиз Гусейнзаде заметил, что строительство комплекса отнимет определенное время, а клубам необходимо решать свои проблемы уже сейчас. "У нас есть некоторые олимпийские комплексы, которые простаивают, есть залы и в высших учебных заведениях, где можно проводить тренировки", - сказал Ч.Гусейнзаде и подчеркнул, что очень надеется на сборную Азербайджана в новом олимпийском цикле, который уже не за горами.
Сборная размялась в Дубае
А между тем женская сборная Азербайджана по волейболу заняла второе место на международном турнире в Дубае. Прибыв в ОАЭ на учебно-тренировочные сборы, команда нежданно стала участницей соревнования, в котором дошла до финала, уступив в решающей встрече итальянкам со счетом 2:3. Впрочем, результат сейчас не главное, ведь основные старты ждут волейболисток впереди.
Сборная сыграла в ОАЭ с листа, так как участие в турнире не входило в планы тренерского штаба. Однако по прибытии к месту сборов к команде обратились представители федерации ОАЭ с предложением сыграть в состязании, в котором также принимали участие хозяйки площадки, команды из Италии, Алжира, Египта и других стран. Учитывая, что в Дубай главный тренер сборной Фаиг Гараев повез преимущественно волейболисток, не имеющих большой игровой практики, сборная ответила на инициативу хозяев согласием. В результате команда благополучно дошла до финала, где потерпела поражение от итальянок. Судьба матча решилась в пятой партии, которая осталась за соперником (15:13), выигравшим первый приз. В то же время организаторы отметили наш коллектив индивидуальной наградой. Так, специального приза в качестве лучшей принимающей удостоилась Оксана Мамедъярова.
Отметим, что в Дубай не смогли отправиться ключевые игроки сборной - Оксана Пархоменко, Валерия Коротенко и Наталья Мамедова, занятые на чемпионате Турции. Первые две довольно удачно выступают за "Фенербахче", в составе которого могут сделать своеобразный хет-трик по итогам сезона. В частности, клуб попал в Финал четырех Кубка CEV, который станет для Пархоменко и Коротенко уже третьим. Таким образом, обе установили довольно любопытное достижение. Они участвовали в Финале четырех Лиги чемпионов (2003/04), Кубка топ-команд (2001/02) и теперь Кубка CEV. Другими словами, после матчей в последнем из указанных турниров они станут единственными в новейшей истории азербайджанского волейбола игроками, прошедшими через горнило решающих встреч каждого из еврокубков.
На чемпионате Турции "Фенербахче" также является одним из лидеров и ведет борьбу за титул с "Тюрк Телеком", "Бешикташем", "Вакифбанком" и "Эдзаджибаши". Конкуренция в турецком первенстве растет с каждым сезоном - амбициозных команд и так было там достаточно, а теперь в них стали выступать еще волейболистки мирового класса. "Фенер" также вышел в финал Кубка Турции. В полуфинале "канарейки" разгромили "Тюрк Телеком" (3:0), за который выступает Наталья Мамедова. Последняя была травмирована и после операции в Швейцарии проходит курс восстановления. Так что сезон для Натальи отнюдь не потерян.
Впрочем, не стоит забывать, что главным стартом года для нашей сборной станет осенний чемпионат Европы в Польше, где она будет играть уже в третий раз подряд. А учитывая неплохую жеребьевку, у подопечных Ф.Гараева есть шанс далеко пойти и побороться за призовые места.