İSLAM DÜNYASININ MƏRKƏZİNDƏ
Azərbaycanda "Bakı- Islam Mədəniyyətinin Paytaxtıdır - 2009" ilinin açılışına həsr olunmuş təntənəli mərasimlər keçirilib
Müəllif: Sevil KƏRİMOVA Bakı
"Bakı - islam mədəniyyətinin paytaxtıdır - 2009" ilinin açılışı ilə bağ-lı fevralın 18-də keçirilmiş təntənəli mərasim İslam Konfransı Təşkilatının iştirakçısı olan dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 21-23 noyabr 2007-ci il tarixdə Liviyanın paytaxtı Tripolidə baş tutmuş beşinci konfransının məntiqi nəticəsi idi. Şübhəsiz, bu, bütün dünyanın diqqətini Azərbaycana cəlb etməyə imkan verdi. Tədbirdə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev və onun xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva iştirak ediblər. Dəvət edilən qonaqlar arasında Avropa və Asiya ölkələrinin mədəniyyət nazirləri, onların müavinləri, İslam ölkələrinin Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri və başqa şəxslər də olub.
Açılış mərasimində iştirak edən Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev qeyd edib ki, bu cür mədəniyyət təşəbbüsləri İslam ölkələrinin bir araya gəlməsində və qlobal problemləri həll etməsində böyük rol oynayır. "Mən Bakının İslam Mədəniyyətinin Mərkəzinə çevrilməsində önəmli rol oynamış İSESKO-ya və İslam Konfransı Təşkilatına təşəkkür edirəm. Azərbaycan üçün bu çox önəmli tədbirdir. Mən deyərdim ki, bu, Bakı üçün qürur hissidir",- deyə İlham Əliyev vurğulayıb.
Bununla yanaşı, dövlət başçısı bildirib ki, Azərbaycan cəmi 17 ildir ki, müstəqil olan gənc dövlətdir, amma buna baxmayaraq, ölkə İslam dövlətlərinin dostluğu üçün öz töhfəsini verməyə qadirdir. "Təcrübə göstərir ki, İslam ölkələri bir yerdə qlobal problemlərin həllində böyük rol oynaya bilirlər. Həm iqtisadi, həm siyasi və həm də mədəni baxımdan İslam ölkələrinin əməkdaşlığı vacibdir. İslam ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin, mədəniyyət və turizm nazirlərinin son görüşləri göstərdi ki, Azərbaycan İslam ölkələri ilə əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlıdır. Biz öz tərəfimizdən fəaliyyətimizi davam etdirəcəyik", - deyə İ.Əliyev bildirib.
İslam dininin humanitar və tarixi önəmindən danışan dövlət başçısı göstərib ki, İslam dözümlülüyə öyrədən, qardaş dinidir. Və hamı onu olduğu kimi təbliğ etməlidir. Prezident həmçinin söyləyib ki, Bakının İslam Mədəniyyətinin Mərkəzi kimi seçilməsi bu xidmətlərin tanınması deməkdir. O cümlədən, hazırda beynəlxalq maliyyə institutları Azərbaycanı iqtisadi böhrana ən çox hazır ölkələrdən biri sayırlar.
"Bu hazırlıq bizim üçün göydəndüşmə olmayıb, biz gərgin zəhmət naminə buna nail olmuşuq. Əminəm ki, Azərbaycan bu ağır böhrandan şərəflə çıxacaq. İqtisadi böhranın geniş xarakter almasına və bir çox ölkələri öz gələcək siyasətinə yenidən baxmağa məcbur etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan mədəniyyətə ayırdığı xərcləri azaltmayıb. Və Azərbaycan mədəniyyəti İslam mədəniyyətinin ayrılmaz hissəsidir",- deyə dövlət başçısı bildirib.
İlham Əliyev həmçinin qeyd edib ki, Azərbaycan müəyyən mədəni mühitə malik olan ölkələrdəndir. Azərbaycanın tarixi abidələri, görməli yerləri, incəsənəti və ədəbiyyatı buna misaldır. Öz çıxışında ölkə prezidenti Dağlıq Qarabağ ətrafında yaranmış problemlərə də toxunub, o cümlədən erməni vandalları tərəfindən işğal edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın tarxi və memarlıq abidələrinin planlı şəkildə məhv edilməsindən də danışıb.
"Biz dünya toplumuna erməni vəhşilikləri barədə məlumatlar çatdırmaq istəyirik. Azərbaycan gündən-günə inkişaf edir, amma Ermənistanda bu tendensiya müşahidə edilmir. Dünya toplumu və beynəlxalq qurumlar ikiüzlü siyasət yürütməməlidirlər. Azərbaycan torpaqları erməni işğalı altındadır və Azərbaycan ərazi bütövlüyü məsələsində güzəştə getməyəcək. Çünki bizim ərazilərin 20 faizi işğal altındadır və bir milyondan artıq qaçqınımız var",- deyə dövlət başçısı bu məsələ ilə məşğul olan beynəlxalq qurumların ədalətli siyasət yürüdəcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb: "Biz bölgədə sülh istəyirik, bizim məqsədimiz müstəqil dövlətimizi qorumaq, möhkəmləndirmək və inkişaf etdirməkdir". Prezident həmçinin İslam ölkələrinə Dağlıq Qarabağ üzrə BMT-də Qətnamə çıxarılması zamanı göstərdikləri dəstəyə görə də təşəkkür edib: "Bu, İslam birliyi üçün örnək idi".
Öz növbəsində İSESKO baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri Bakının 2009-cu il üzrə İslam Mədəniyyəti Mərkəzi elan edilməsini yalnız Azərbaycan üçün deyil, həm də bütün İslam aləmi üçün önəmli hadisə sayıb.
"Mən xoşbəxtəm ki, bu gün biz məhz buradayıq. Biz sevinirik ki, məhz Bakı islam dünyasının mərkəzinə çevrilib. Bakı dialoq, birgəyaşayış, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında həmrəylik şəhərinə, həmçinin incəsənət, elm və mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Ən azından, İSESKO-nun bu gözəl şəhərdə gerçəkləşdirmək istədiyi on beş təhsil, elm və mədəniyyət proqramından bizim xəbərimiz var", - deyə qonaq bildirib.
Dağlıq Qarabağ problemindən danışan əl-Tuveycri vurğulayıb ki, İSESKO ermənilərin işğalı altında olan Azərbaycan ərazilərində tarixi abidələrin məhv edilməsini qınayır. İSESKO baş direktoru həmçinin beynəlxalq toplumu bu barbarlığa son qoymağa çağırıb. İslam Konfransı Təşkilatının (İKT) baş katibinin müavini Ətta Əl-Manane Bakhit isə bildirib ki, bütün islam dünyası kimi İKT də Dağlıq Qarabağ məsələsində Azərbaycanın yanındadır. "Qəti bildirirəm ki, Azərbaycan ərazisi olan Dağlıq Qarabağ daima qorunmalıdır. Bunun üçün hər şey ediləcək".
Ətta Əl-Manane Bakhit Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tezliklə bərpa edilməsinin önəmindən danışıb. Təntənəli mərasimin başa çatması zamanı İslam ölkələri-ninTəhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının baş direktoru Əbduləziz bin Osman əl-Tuveycri dövlət başçısı İlham Əliyevə "Bakı- İslam Mədəniyyətinin Mərkəzi - 2009" ilinin emblemini təqdim edib.
Bakının İslam Mədəniyyətinin Mərkəzi elan edilməsi Azərbaycan üçün önəmli hadisədir. İl ərzində planlaşdırılan tədbirlər ardıcıllığı da bundan xəbər verir. Bu çərçivədə gənc memarlar arasında "Ənənəvi İslam memarlığı" beynəlxalq festivalının açılması, Beynəlxalq Muğam Festivalı, Novruzun bayram edilməsi, dövlət və uşaq müsabiqə və festivalları, Qırğızıstanın, İran İslam Respublikasının, Mərakeş Krallığının və başqa müsəlman dövlətlərin mədəniyyət günlərinin, həmçinin AITF-2009 sərgisinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, il ərzində İSESKO həftəsi keçiriləcək; 2009-cu ilin oktyabr ayında isə Bakıda Müsəlman Dövlətləri Mədəniyyət Nazirlərinin Beynəlxalq Konfransı və başqa mədəniyyət tədbirləri olacaq.
Qeyd edək ki, 2005-2014-ci illər üzrə "İslam Mədəniyyəti Mərkəzi" proqramı İslam Dövlətləri Mədəniyyət Nazirlərinin IV Konfransında təsdiq edilib. Sənəddə deyilir: "Hər hansı bir şəhərin İslam Mədəniyyəti Mərkəzi elan edilməsi üçün oranın elm, incəsənət və ədəbiyyat sahəsində İslam mədəniyyətinə və ümumbəşəri mədəniyyətə töhfələr verməsi, elmi-tədqiqat və arxeologiya mərkəzlərinə, həm fərdi, həm də kütləvi qaydada mədəni tədbirlər təşkil edən institutlara malik olması vacibdir".
Beləliklə, Azərbaycan paytaxtı Bakının 2009-cu ildə İslam Mədəniyyətinin Mərkəzi elan edilməsi nadir mədəni ənənənlərə malik Azərbaycan xalqının dünya mədəni irsi xəzinəsinə etdiyi töhfələrə daha bir sübutdur. Bu, dünya tərəfindən çağdaş dini, milli və etnik dözümlülük mərkəzi kimi tanınmış Azərbaycanın tarixində daha bir mərhələdir. Və bu da çox önəmlidir ki, hazırda ölkəmiz Şərqlə Qərb arasında mədəniyyətlərarası dialoqun liderlərindən biri sayılır.

AT THE CENTRE OF THE ISLAMIC WORLD
Ceremonies have been held in Azerbaijan to mark the start of the year Baku-Capital of Islamic Culture 2009
Author: Sevil KARIMOVA Baku
A ceremony to mark the start of the year Baku-Capital of Islamic Culture 2009 was held on 18 February. It was the natural outcome of the decision of the fifth Islamic conference of culture ministers of member states of the Organization of the Islamic Conference, held on 21-23 November 2007 in the Libyan capital, Tripoli. This event certainly drew the attention of the whole world to Azerbaijan. Azerbaijani President Ilham Aliyev and his wife, Mehriban Aliyeva, president of the Heydar Aliyev Foundation, a goodwill ambassador for UNESCO and ISESCO and a deputy of the Milli Maclis, took part in the ceremony. The invited guests included culture ministers from Europe and Asia and their deputies, the director general of the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO), Dr Abdulaziz Othman Altwaijri, and others.
Speaking at the opening ceremony, Azerbaijani President Ilham Aliyev said that such cultural initiatives play a significant role in uniting Islamic countries and solving global problems. "I am grateful to ISESCO and the Organization of the Islamic Conference which played a significant role in Baku becoming the capital of Islamic culture. This is a very important event for Azerbaijan. I would say that this is a source of pride for Baku."
The president said that Azerbaijan is a young state, whose independence is just 17 years old, but, despite this, the country is able to make its contribution to the friendship of Islamic countries. "Practice shows that an association of Islamic countries can play a significant role in solving global problems. The cooperation of Islamic countries is necessary economically, politically and culturally. The latest meetings of the foreign ministers and culture and tourism ministers of Islamic countries show that Azerbaijan is interested in the development of relations with Islamic countries. For our part, we will continue our work," Ilham Aliyev said.
Talking about the humanitarian and historic significance of the Islamic religion, the head of state said that Islam is a fraternal, tolerant religion and everyone should promote it this way. The president also stressed that the choice of Baku as capital of Islamic culture is recognition of the city's merits. Today international institutions recognize Azerbaijan as one of the countries better prepared for the economic crisis. "This preparedness has not fallen on us from the sky; we have achieved it ourselves through painstaking work. I have no doubt that Azerbaijan will emerge with honour from this difficult crisis which has enveloped the whole world. Although the economic crisis is broad and has made many countries re-examine their future policies, Azerbaijan has not cut its expenditure on culture. And Azerbaijani culture is an integral part of Islamic culture," the head of state said.
Ilham Aliyev also said that Azerbaijan is a country with its own particular cultural environment, which can be seen in Azerbaijan's historic monuments and sights, art and literature. In his speech the president also touched on the problems of Nagornyy Karabakh and the planned destruction by "Armenian vandals" of Azerbaijani historic and architectural monuments on the territories occupied by the separatists. "We would like to bring to the attention of the international community information about the atrocities of the Armenians. Azerbaijan is developing every day but this trend is not in evidence in Armenia.
"The international community and international organizations should not conduct a two-faced policy. Azerbaijani land is under occupation by Armenians and Azerbaijan will not make any concessions on territorial integrity, as 20 per cent of our land is under occupation and we have more than one million refugees," the head of state said. He hoped that international organizations involved in this issue will conduct a just policy. "We want peace in the region, our aim is to protect the independence of the state, strengthen and develop it." The president thanked the Islamic countries for their support for the UN resolution on Nagornyy Karabakh. "This is an example of Islamic unity."
ISESCO Director General Abdulaziz Othman Altwaijri said that the declaration of Baku as capital of Islamic culture in 2009 is a significant event not only for Azerbaijan but for the whole Islamic world. "I am happy to be here today. We are glad that it is Baku that has become the capital of the Islamic world. Baku has become a city of dialogue, coexistence and solidarity between cultures and civilizations and also a centre of art, science and culture. We can see at least 15 educational, scientific and cultural programmes, which ISESCO intends to carry out in this beautiful city," the important visitor said.
Talking about the problem of Nagornyy Karabakh, Altwaijri said that ISESCO condemns the Armenian destruction of historic monuments on Azerbaijan's occupied territories. The ISESCO director general called on the international community to prevent this barbarity. The deputy director general of the Organization of the Islamic Conference (OIC), Atta Al-Manan Bakhit, stressed that the OIC and the Muslim world support Azerbaijan in the Nagornyy Karabakh conflict. "I state categorically that Nagornyy Karabakh, part of Azerbaijani territory, must be constantly protected. Every-thing necessary will be done to achieve this." Atta Al-Manan Bakhit stressed the importance of a rapid restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. At the end of the ceremony the director general of the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organi-zation, Abdulaziz Othman Altwai-jri, handed head of state Ilham Aliyev the Baku-Capital of Islamic Culture 2009 emblem.
The announcement of Baku as Islamic capital of culture is a significant event for Azerbaijan. This can be seen in the cycle of events planned for the year - the opening of the Traditional Islamic Architecture international festival of young architects, the Interna-tional Mugham Festival, the Novruz celebrations, state and children's competitions, Culture Days of Kyrgyzstan, the Islamic Republic of Iran, the Kingdom of Morocco and other Muslim countries and the AITF-2009 exhibition. In addition, ISESCO weeks are to be held during the year and in October 2009 an international conference of culture ministers of Islamic states and other cultural events will take place.
The Capitals of Islamic Culture programme for 2005-14 was confirmed at the fourth conference of culture ministers of Islamic countries. The document said, inter alia: "In order to be declared a capital of Islamic culture, a city must have a rich history at the country and regional level, contribute to Islamic and common human culture in the areas of science, art and literature, have scientific research centres and centres for archaeological education and institutions organizing cultural events both on an individual and grand scale." The declaration of the Azerbaijani city of Baku as the centre of Islamic culture in 2009 is, therefore, further evidence of the recognition of the contribution of the Azerbaijani people with their unique cultural traditions to the treasure trove of world cultural heritage. This is another stage in the history of Azerbaijan, a country recognized by the world as a contemporary centre of religious, national and ethnic tolerance. Azerbaijan, with no exaggeration, can be described as a place where cultures, civilizations, arts and the literary traditions of many nations merge. And what is very important is that our country is today considered one of the leaders in inter-cultural dialogue between East and West.