XARİCİ TİCARƏTİN ƏKS TƏRƏFİ
Təkliflərin artması və aşağı iqtisadi fəallıq nəticəsində xammal məhsullarının qiymətində İkinci Dünya savaşından sonra müşahidə edilən ən kəskin enişin və davam edən maliyyə-iqtisadi böhranın təsiri, əksər ölkələrdə xarici ticarət dövriyyəsinin həcmi, tərkibi və istiqamətlərinin dəyişməsinə gətirib çıxarır. Qeyd etmək lazımdır ki, xarici ticarətin statistikasında xarici ticarət dövriyyəsinin qiymətləndirilməsi xüsusi önəm kəsb edir. Çünki onun əsasında orta qiymətlər, ticarət balansının saldosu, bütövlükdə xarici ticarətin səmərəliliyi, çeviklik əmsalı və s. hesablanır.
Xarici ticarət kəsiri bazarın cari qiymətləri, o cümlədən müvafiq illərin qiymətləri, həmçinin daimi qiymətlərlə hesablanır ki, bu da öz növbəsində xarici ticarət dövriyyəsinin dinamikasını təhlil etməyə və onun strukturuna qiymətlərin titrəməsinin təsirini neytrallaşdırmağa imkan verir. Azərbaycanda bu seqmentdə son illərdə həcmlərin sabit artması müşahidə edilir. Amma daxili istehsalın artması və əhalinin istehlak ehtiyaclarının strukturunun dəyişməsi üzündən ticarətin tərkibi və ixrac-idxal əməliyyatlarındakı proporsional nisbət periodik olaraq dəyişirdi. Amma  2008-ci ildən başlayaraq, böhran da "öz sözünü deməyə" başladı...
Dəyişkən lider üçlüyü
Dünyanın iqtisadi səhnəsində vəziyyətin dəyişkənliyi bəzən konkret ölkələrin statistik göstəricilərində obıvatel üçün gözlənilməz olan dəyişikliklərə səbəb olur. Ölkənin iqtisadi uğurunun və dünya proseslərinə inteqrasiya dərəcəsinin güzgüsü olan xarici ticarət də burada istisna deyil. Azərbaycan iqtisadiyyatına dünya böhranının zəif və hətta praktik olaraq, nəzərə çarpmayan təsirini, ilin birinci yarısında neftin qiymətinin qalxması və ölkənin yanacaq-energetika sektorunda ixrac imkanlarının artması nəzərə alınarsa, xarici ticarət üzrə 4,7 dəfəlik artımı və ümumi xarici ticarət həcmi üzrə $54,9 mlrd. səviyyəsinə çatmasını önəmli nəticə saymaq olar. Bu zaman ən xoşa gələn və diqqətəlayiq fakt idxalın 25,4%, ixracın isə 7,9 dəfə artmasını, həmçinin yaranan müsbət saldonun $40,5 mlrd.-a çatmasını göstərmək olar.
Məhz neft amili səbəb olub  ki, Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin 52,8%-i Avropa Birliyi ölkələrinin hesabına formalaşıb. Azərbaycanın energetika qaynaqlarının əsas alıcıları olan bu ölkələrlə ticarətdə artım 8,7 dəfəyə çatıb. 2008-ci ildə olduğu kimi ölkənin əsas ticarət tərəfdaşı İtaliya olub, bütün ixracın 40,25%-i onun payına düşüb. Liderlər üçlüyünə ABŞ (12,59%) və İsrail (7,55%) də daxil olub. Yalnız İtaliya və ABŞ-a ixrac öz həcminə görə hesabat dövründə Azərbaycanın bütün MDB ölkələri ilə ticarət dövriyyəsinin həcmini ötüb.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan neftinin ixracının gur artımı nəticəsində 2008-ci ilin iyul ayından öz lider mövqelərini qorumuş və ilin yekunlarına qədər bunu saxlamağı bacarımş bü üçlüyün tərkibi 2009-cu ilin yanvarında gözlənilmədən dəyişib. İsrail öz mövqeyini itirib və hətta Azərbaycanın beş əsas ticarət tərəfdaşının siyahısına belə düşməyib. İlk üçlükdə onun yerini Rusiya tutub, halbuki keçən il şimal qonşunun payına ölkənin xarici ticarət dövriyyəsinin yalnız 3,5%-i düşmüşdü. Moskvanın iki ölkə arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin 2009-cu ildə $2,5 mlrd.-a çatdırmaq niyyəti nəzərə alınsa, mövcud meylin 2010-cu ilə qədər qorunacağını düşünmək olar.
Yanvarda liderlərin tərkibinin dəyişməsi ilə yanaşı, ölkənin ticarət tərəfdaşlarının sayı da 140-dan 92-ə düşüb, bunu da qlobal böhranın nəticəsi saymaq olar. İstehsal edilən məhsulun qiymətinin kəskin düşməsi satışları əlverişsiz edir ki, bu da dünyanın bir çox aparıcı şirkətlərində tənəzzülə səbəb olub. İri müəssisələr istehsal həcmlərini azaltmaq, bəzən də tam dayandırmaq barədə qərar qəbul edirlər. Bu həm də tələbatın azalması ilə bağlıdır. Və bütün bunlar ölkələrin xarici ticarət dövriyyəsinin həcmlərinə təsir göstərir. Bu baxımdan, Azərbaycan hələ ki öz başlıca ixrac məhsulunu azaltmır və onun payı ölkənin ümumi ixracında 95%-ə bərabərdir, keçən il isə 96,8% olmuşdu. Ancaq ölkə və yataqların istismarı ilə məşğul olan əməliyyat şirkətləri üçün neft birjalarındakı tənəzzül nəzərə alınmaqla, bu il həmin resursu keçən ilki həcmlərlə satmaq əlverişlidirmi?
Diversifikasiya etmək və hökm sürmək
İstənilən halda böhran bir daha ölkənin bir ixrac resursundan asılılığının nə dərəcədə təhlükəli olduğunu və ölkə iqtisadiyyatının neftdənkənar bölmələrinin inkişafının, ölkənin ixrac potensialında onların rolunun artmasının nə dərəcədə vacib olduğunu göstərdi. Məsələn, ölkədən kənara yola salınan ərzaq məhsullarını artırmaq olar, halbuki ötən ilin nəticələrinə görə, onların ixracda payı cəmi 1,1% olub. Həmçinin sənaye müəssisələri tərəfindən buraxılan məhsulları da artırmaq müm-kündür...
Bir sıra ekspertlərin fikrincə, hətta indiki istehsal həcmləri ilə belə lazımi nəticələr əldə etmək mümkündür. Çünki hazırda Azərbaycanın yaxşı məhsul istehsal edən müəssisələrinin heç də hamısı ixrac imkanına malik deyillər. Belə olan halda, vəziyyətdən ən yaxşı çıxış yolu ölkənin ABŞ və Avropa Birliyi tərəfindən tətbiq olunan Baş  Preferensiyalar Sisteminə (Generalized System of Preferences - GSP) daxil olması sayılır.
Qeyd edək ki, GSP inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə qarşı tətbiq edilən güzəştlər sistemidir. Bu sistem inkişaf etmiş ölkələrə müəyyən məhsulları gömrüksüz və ya aşağı gömrük rüsumları ilə daxil etməyə imkan verir.
Azərbaycan çoxsaylı və uzunsürən danışıqlardan sonra ötən ilin axırlarında Avropa Birliyi və ABŞ tərəfindən işlədilən bu sistemə qoşula bildi. Hələ Ümumdünya Ticarət Təşkilatının üzvü belə ola bilməyən, uyğun olaraq bunun verdiyi üstünlüklərdən yararlana bilməyən Azərbaycan kimi bir ölkə üçün bu qərar yetrincə önəmlidir. Preferensiyalar sisteminə girmək əlavə bürokratik əngəllər olmadan mümkündür, çünki ölkəmiz proqramın fəaliyyətinin keçərli olduğu ərazidə yerləşir. Həm də GSP əsasən toxuculuq və kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracına yönəlik işlədilir ki, bunlar da Azərbaycanın neftdənkənar ixracının başlıca bölümünü təşkil edir.
Ancaq bununla bağlı 2009-cu ildə ölkənin xarici ticarətinin ixrac bölümündə kəskin artım gözləmək hələ tezdir. Birincisi, ölkənin, hətta marketinq planı baxımından, irəliləmiş müəssisələri belə GSP-nin nə olduğunu və ondan necə yararlanmağı bilmirlər. Uyğun dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının müəyyən izahetmə işləri aparması, sahibkarların bu sistemə marağının artırılması  üçün vaxt lazımdır. Həmçinin Azərbaycan tərəfindən GSP-nin istifadəsinin aşağı (cəmi 20-30%) səviyyəsi ölkə ixracatçılarının məhsullarının beynəlxalq standartlara uyğun gəlməməsi ilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, ciddi idxalçılar zəmanətli həcmlərlə və sazişdə göstərilmiş, dəyişməyən keyfiyyətdə, sabit məhsul təchizatında maraqlıdırlar. Bu çərçivədə sazişlərin bağlanmasından sonra onlar texniki durum, texnoloji imkanlar, işçi heyyətin bacarığı və s. baxımdan yoxlanılır. Buna görə də Azərbaycan müəssisələri real olaraq həm keyfiyyət göstəricilərini, həm də işlətmə formalarını dəyişməli, daha şəffaf olmalıdırlar. Dövlət də onlara bu istiqamətdə yardım etməlidir, çünki bu proses nəticəsində ölkənin ixrac potensialı yaxşılaşacaq və çoxçeşidli olacaq.

FOREIGN TRADE TURNOVER
The volume, make-up and direction of foreign trade in most countries are changing under the influence of the continuing worldwide financial and economic crisis and the steepest fall in raw materials prices since the post-war years, the result of an increase in supply and sluggish economic activity. Assessment of foreign trade turnover is extremely significant in the statistics of foreign trade, as average prices, the balance of trade, the effectiveness of foreign trade overall, the elasticity coefficient etc. are calculated on its basis. The foreign trade deficit is calculated in current market prices, that is, in prices that are in line with the times, and also in permanent prices which for their part can neutralize the influence of price fluctuations in analysis of the dynamics of foreign trade turnover and its structure. Azerbaijan has recorded steady growth in volumes in this sector over recent years, although of course the make-up of trade and the balance between imports and exports have changed from time to time in line with the development of domestic production and changes in consumer demand. But since the end of 2008 the crisis has begun to make itself felt…
The changing top three
The changeability of the situation in the world economic arena sometimes causes changes in the countries' statistics which their inhabitants might not expect. Foreign trade turnover, which acts as a mirror to a state's economic success and integration into the world economy, is no exception to the rules in this case. Taking into account the weak, even scarcely perceptible, influence of the global crisis on Azerbaijan last year, the growth of oil prices in the first half of the year and the increase in the country's export capacity in the fuel and energy sector, the 370 per cent growth in foreign trade turnover to $54.9 billion can be considered entirely reasonable. It is remarkable and pleasing in this instance that the growth in imports was 25.4 per cent and exports 690 per cent against a backdrop of a positive balance of $40.5 billion.
The oil factor was the reason that 52.8 per cent of foreign trade was with EU members who are the main buyers of Azerbaijan's energy resources (a 770 per cent growth). The country's main export partner in 2008 remained Italy, which had 40.25 per cent of all exports, while the USA also made the top three (12.59 per cent) and Israel (7.55 per cent). Exports to Italy and the USA alone exceeded the volume of Azerbaijan's trade turnover with all the CIS countries in the reporting period.
It is interesting that in January 2009 the top three, which had kept their positions since July 2008 and remained the top three on the results of the year as a whole thanks to the boom in Azerbaijani oil exports, unexpectedly changed. Israel lost its position and fell out of the list of even Azerbaijan's top five trade partners and its place was taken by Russia, which last year accounted for just 3.5 per cent of the republic's trade. The current trends can be expected to continue until 2010, since our northern neighbour intends to bring the trade turnover between the countries in $2.5 billion in 2009.
Alongside the change in the leaders, the number of trade partners fell noticeably in January from 140 to 90 countries which is also a consequence of the global crisis. The sharp fall in prices for finished products make their sale unprofitable which causes recession in the manufacturing process in many of the world's leading companies. Major enterprises are cutting and sometimes even suspending the manufacturing process, including because of a fall in demand which is bound to influence countries' foreign trade turnover. In this regard Azerbaijan is still holding up thanks to its main export, oil and related products which make up more than 95 per cent (last year 96.8 per cent) of all the country's exports. But will it be profitable this year for the country and the operating companies working the deposits here to sell this resource in the same quantities as in previous years, bearing in mind the fall in prices on the oil markets?
Diversify and rule
In one way or another, the crisis has shown once more how dangerous it is for the country to depend on one export resource and how great the need is to develop the non-oil sectors of the economy and increase their role in the country's export potential. It is realistic to increase the volume of exported foodstuffs, which last year made up just 1.1 per cent of the country's exports, and to increase manufacturing… Many experts think the desired results can be achieved even with the current volumes of output. It is another matter that all Azerbaijan's enterprises are still far from having the opportunity to export their output, despite its good quality. A good way out of the situation might be provided by the country's entry into the Generalized System of Preferences applied by the USA and European Union. GSP is a system of privileges offered, mainly, by developed countries to developing countries. It allows the export of certain goods to developed countries without duty or at low tariffs. After numerous, lengthy negotiations and attempts, at the end of last year Azerbaijan was at last included in the list of countries in the system both by the European Union and the USA. These decisions are extremely important for Azerbaijan as a country that has not yet joined the World Trade Organization and, as a result, does not have the opportunity to enjoy the WTO's trade benefits. The system of preferences does not require additional bureaucratic formalization thanks to the inclusion of the country in the list of territories to which the programme applies. Moreover, GSP is mainly used in the export of textiles and agricultural produce, which is today Azerbaijan's main non-oil production.
However, it's too early to expect a resultant surge in the foreign trade turnover graph in 2009. First, far from all the country's enterprises, even those with more advanced marketing, have a clear understanding of what GSP is and what to do with it. Time is needed for the relevant state bodies and non-governmental organizations to explain the system and spark businessmen's interest in it. In addition, the low level of Azerbaijan's use of GSP (just 20-30 per cent) is also connected to the failure of Azerbaijani exporters' goods to meet international standards. It has to be taken into account that serious importers are interested only in stable supplies of guaranteed volumes of unchanging quality, as set out in the contract. Before a deal is signed, an enterprise will be inspected, its technical condition, its technical capacity and staff qualifications etc. studied. In this way, Azerbaijani enterprises will have to really improve their quality indicators and also change their management to become more transparent. The state will probably also provide assistance in this regard, as the final result will be improvement and diversification of the country's export potential.