ƏYLƏNCƏDƏN BÖYÜK İDMANA
Braziliya çimərliklərində yaranan çimərlik futbolu Bakıda keçiriləcək Avrooyunlarda tamaşaçıların xüsusi marağına səbəb olacaq
"R+" oxucularını iyunda Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında təmsil olunan idman növləriylə tanış etməyi davam etdirir. Bu dəfə sizə çimərlik futbolundan danışmaq istəyirik. İdmanın şahı olan futbol kimi çimərlik futbolu da Avropada eləcə də dünyada böyük rəğbət qazanıb. Braziliya və İspaniyada ən çox sevilən idman növləri sırasında olan çimərlik futbolu artıq Azərbaycanda özünəməxsus inkişaf yolu keçib.
Çimərlik futbolunun əsası bu idman növü üzrə mötəbər turnirlərin keçirildiyi Braziliya çimərliklərindən gəlir. Faktiki olaraq, Braziliya futbolçuları yeniyetmə yaşlarında öz bacarıqlarını məhz çimərliklərdə göstərirlər və sonradan böyük futbolla məşğul olmağa başlayırlar. Bu gün çimərlik futbolu beynəlxalq səviyyədə sürətlə yayılan idman növlərindən biridir. Bu futbol növü idman sənayesində günü-gündən daha çox izləyici cəlb edir və hazırda 170 ölkənin televiziyalarında bu idman növünə getdikcə daha çox yer verilir.
Çimərlik futbolunun vətəni Braziliyadır. 1992-ci ildə bu oyun haqqında qaydalar tərtib edildi. Növbəti yayda ilk peşəkar çimərlik futbolu turniri Mayami çimərliyində keçirildi və bu yarışda ABŞ, Braziliya, Argentina və İtaliyadan olan komandalar iştirak etdi.1995-ci ildə çimərlik futbolu üzrə ilk dünya çempionatı keçirilib. Növbəti il artıq dünyanın aparıcı televiziya kanalları yayım üçün böyük pullar təklif etməklə çimərlik futbolunun populyarlaşmasına yardımçı oldu.
Avropada yaranan maraq 1998-ci ildə Avropa Çimərlik Futbolu Liqasının (EPBSL) yaranmasına səbəb oldu. Getdikcə inkişaf edən çimərlik futbolunun məşhurluğu BƏƏ, Asiya ölkələri, Afrika və Amerika qitəsinə çatdı. Nəhayət, FİFA da bu yarışmanı tanıyaraq BSWW-ni çimərlik futbolu üzrə beynəlxalq təşkilat kimi təsdiqlədi. 2005-ci ildən başlayaraq çimərlik futbolu üzrə dünya çempionatları FİFA-nın bayrağı altında keçirilməyə başladı. Maraqlıdır ki, indiyə qədər keçirilən mundiallarda Braziliya yığması 13 dəfə Dünya Kubokunu qazanıb. Rusiya - iki, Fransa və Portuqaliya isə bir dəfə çempion olub.
Böyük futboldan kəskin şəkildə fərqlənən çimərlik futbolunun özünəməxsus qaydaları var. Çimərlik futbolu normal futbol meydançasından kiçik olan yığcam oyun meydançasında keçirilir. Bu, oyunçulara meydançanın istənilən yerindən qol vurmağa imkan verir. Bir matç ərzində qol vurmaq üçün, orta hesabla, 60 dəfə səy göstərilir. Orta hesabla, hər 30 saniyədən bir qol vurulur və bir oyun ərzində, ümumilikdə, 9-11 qol qeydə alınır. Qapıçı da daxil olmaqla, komandaların hər birində beş oyunçu olur və əvəzedicilərin sayına hər hansı bir məhdudiyyət qoyulmur. Çimərlik futbolu hər biri 12 dəqiqə olmaqla 3 hissədən ibarətdir. Qaydalara əsasən top meydanı tərk edəndə ehtiyat hakim vaxtı saxlayır. Hissələr arasında 3 dəqiqə fasilə olur. Cərimə zərbələri zamanı "canlı sədd" olmur. Meydanın istənilən yerindən qapıya zərbə vurmaq olar. Maraqlıdır ki, çimərlik futbolunda heç-heçə yoxdur. Oyunu daha maraqlı edən məqam budur. Hesab bərabər olduğu zaman komandalar əlavə olaraq daha 3 dəqiqə mübarizə aparırlar. Bu vaxt ərzində "qızıl qol" vuran komanda qalib elan edilir. Əgər qol vurulmazsa, tərəflər qalibi penaltilərdə müəyyənləşdirir.
Azərbaycan Çimərlik Futbolu Federasiyası 2008-ci ildə yaradılıb. Qısa zamanda milli komanda formalaşdırılıb. Ölkə çempionatı olmadığı üçün yığmamız mütəmadi olaraq beynəlxalq turnirlərdə iştirak edir, yoldaşlıq görüşlərində təcrübəsini artırır. Ona görə də hazırlığı davam etdirən Azərbaycan millisinin ən böyük sınağı Avropa Oyunlarında olacaq. Yığmamız doğma meydanda güclü rəqiblərlə mübarizə aparacaq. Bununla belə, federasiya prezidenti Fərid Novruzi "R+"a açıqlamasında yığmanın layiqli çıxış edəcəyinə inandığını dedi: "Azərbaycan yığması 7 il ərzində formalaşıb. Hamıya məlumdur ki, biz çimərlik futbolunu Azərbaycanda təmiz səhifədən inkişaf etdirməyə başladıq. O zaman nə milli var idi, nə futbolçumuz, nə də meydança. İndi yığma formalaşıb, komandanın məşqləri üçün Bilgəhdə və digər çimərliklərdə meydançalarımız tikilib. Azərbaycanda yığmamızı çox istəyirlər. Düşünürəm ki, yığma Avropa Oyunlarındakı məsuliyyəti başa düşür və bütün gücünü meydanda göstərməyi bacaracaq. Proqnoz vermək istəməzdim. Çimərlik futbolunda bir neçə saniyə ərzində nəticə dəyişə bilər. Əmin ola bilərsiniz ki, komandamız hər bir görüşə qələbə üçün çıxacaq. Əsas məqsəd mükafatçılar sırasında olmaqdır, ilk üçlükdə qərarlaşmaq istəyirik".
Bakı-2015 Avropa Oyunlarında çimərlik futbolu üzrə yarışlar 24-28 iyun tarixlərində keçiriləcək. Çempionluq uğrunda səkkiz komanda yarışacaq. Yarışlarda, ümumilikdə, 96 idmançı üz-üzə gələcək. Oyunlar Avropa Oyunları parkında yerləşən möhtəşəm Çimərlik Arenasında baş tutacaq. Qeyd edək ki, böyük futboldan fərqli olaraq çimərlik futbolunda oyun ritmik musiqi müşayiəti və aparıcının şərhiylə diqqəti cəlb edir.
Bakı-2015 Avropa Oyunlarında yarışacaq komandalar bunlardır: Azərbaycan, Rusiya, İspaniya, Portuqaliya, İsveçrə, İtaliya, Ukrayna və Macarıstan. Azərbaycan təşkilatçı ölkə kimi, digər yığmalar isə 2014-cü ilin avqustunda İspaniyanın Torredembarra şəhərində keçirilən təsnifat yarışında və 2014-cü ildə baş tutan Avropa Çimərlik Futbolu Liqasının Superfinalında qazandığı nəticələrə görə Bakıda keçiriləcək yarışlarda iştirak etmək imkanı qazanıb.
Artıq çimərlik futbolu yarışlarının püşkü atılıb. Yarışda mübarizə aparacaq 8 komanda iki qrupa bölünüb. Qaydalara əsasən, Azərbaycan millisi meydan sahibi kimi A qrupunun, son dünya çempionu Rusiya isə B qrupunun birincisi olub. Digər komandalar isə püşkə əsasən bölünüblər. Püşkatma mərasimində komandaların adlarını səbətdən əzəli rəqiblər "Real" və "Barselona"nın sabiq oyunçuları çıxarıb. "Real"ı Fransa millisinin sabiq futbolçusu Kristian Karambö, "Barselona"nı Azərbaycan millisinin baş məşqçisi, Xorvatiya yığmasında çıxış etmiş Robert Prosineçki təmsil edib. Püşkə əsasən A qrupunda Portuqaliya, İsveçrə, Ukrayna yığmaları millimizə rəqib olub. B qrupunda isə rusiyalılarla İspaniya, İtaliya, Macarıstan mübarizə aparacaq.

FROM FUN INTO BIG-TIME SPORTS
Born on the beaches of Brazil, beach soccer will attract many spectators to the arena of the European Games in Baku
R+ continues to acquaint readers with the sports that will be represented at the first European Games in Baku in June. This time we will talk about beach soccer, a subspecies of the king of sports. Beach soccer is very popular not only in Europe but also worldwide. As one of the most popular sports in Brazil and Spain, beach soccer has already passed a peculiar path of development in Azerbaijan.
The basis of beach soccer was laid on the beaches of Brazil, where authoritative tournaments are held in this sport. In fact, Brazilian teenagers play beach soccer to demonstrate and hone their skills and then become involved in big-time football.
Today, beach soccer has become a sport that is rapidly spreading internationally. With each passing day, this kind of football attracts more fans, and television allocates airtime to it in 170 countries.
As has already been noted, the birthplace of beach soccer is Brazil. In 1992, rules were drawn up for this sport. Next summer Miami hosted the first professional tournament in beach soccer, which was attended by teams from the US, Brazil, Argentina and Italy. After the first FIFA Beach Soccer World Cup in 1995, the world's leading television channels contributed to the popularization of this kind of football. In Europe, interest in beach soccer led to the creation of the European Pro Beach Soccer League (EPBSL) in 1998. Gradually developing, beach soccer spread to the United Arab Emirates, Asia, Africa and America. Finally, FIFA recognized these contests and approved BSWW as an international organization in beach soccer. Since 2005, beach soccer championships have been held under the auspices of FIFA. It is interesting that in FIFA World Cups held so far, Brazil has won the World Cup 13 times and Russia twice, while France and Portugal - once each.
Beach soccer has several fundamental differences from big-time football. Games are held on a field that is much smaller than a normal football field. This allows players to score goals from anywhere in the field. During one match, around 60 attempts are made to score a goal. On average, a goal is scored every 30 seconds, but only 9-11 goals per game are registered. Each team has five players including the goalkeeper. The number of substitutions is unlimited. Beach soccer matches consist of three halves 12 minutes each. According to the rules, when the ball leaves the field, the reserve referee stops the time. The break between the halves is 3 minutes. When there is a penalty kick, there is no "wall". Interestingly, there are no draws in beach soccer, which makes the game more interesting. In case of a tie, the teams play an additional 3-minute half. The winner is the team that scores the "golden goal" during this time. If a goal is not scored, the winner is revealed in a penalty shootout.
The Azerbaijani beach soccer federation was created in 2008. The national team was formed in a very short time. Since there is no national championship for this type of football in our country, the national team periodically takes part in international tournaments and gains experience in friendly matches. That is why the European Games will be the biggest challenge for the Azerbaijani team which is strenuously preparing for them. They will have to fight very strong contenders at home. Despite this, the president of the federation, Farid Novruzlu, believes in the worthy performance of the team.
"The national team of Azerbaijan was formed in 7 years. Everyone knows that we began to develop beach soccer in Azerbaijan from scratch, when there was no national team, players or fields for playing. Now the team has been formed, grounds have been built in Bilgah and other beaches for their training. Our team is much loved in Azerbaijan. I think the team is aware of the responsibility of playing in the European Games and will be able to demonstrate its strength. I would not like to make predictions. In beach soccer, the result can change in a matter of seconds. But you can be sure that our team will go on the field in each match aiming to win. The main goal is to get into the top three winners," Novruzlu told R+.
During the European Games in Baku, competitions in beach soccer will be held on 24-28 June. Eight teams and a total of 96 athletes will be vying for the title of champion. Matches will be held at the beach arena located in the Park of the European Games. It must be noted that unlike big-time football, beach soccer matches are accompanied by rhythmic music and a commentary from the presenter.
At the European Games, teams from Azerbaijan, Russia, Spain, Portugal, Switzerland, Italy, Ukraine and Hungary will be competing. Azerbaijan received this right as the host country of the Games, and the other national teams - based on the results of the classification tournament held in the Spanish town of Torredembarra in August 2014 and the Super Final of the European Pro Beach Soccer League in early 2014.
The draw has already taken place, and according to its results, the teams are divided into two groups. In accordance with the rules, Azerbaijan, as the host of the tournament, is the first in Group A and Russia, the winner of the last world championship, in Group B. The remaining teams were distributed by the lots. Team names were pulled out of the basket by former players of eternal rivals - Real and Barcelona, which were represented, respectively, by Christian Karembeu, a former French national team player, and Robert Prosinecki, who used to play for Croatia and is now coaching the national team of Azerbaijan. According to the results of the draw, the rivals of the Azerbaijani national team in Group A will be Portugal, Switzerland and Ukraine, and in Group B, Russia will have to compete with Spain, Italy and Hungary.