ƏYLƏNDİRMƏK VƏ TƏRBİYƏ ETMƏK?
Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının (TXİ, Aktyorlar Evi) "Bir teatr - bir festival" layihəsi çərçivəsində paytaxtda Bakı Uşaq Teatrının "Bizim Teatr Festivalı - II" tamaşaları keçirilib.
Festival "Zəfər" studiyasının meydanında baş tutub. Festivalı TXİ-nin sədri Azər Paşa Nemətov açıb. Bayram proqramına dörd tamaşa daxil olub. Bu, təzə başlayan rejissorların və Uşaq Teatrının bədii rəhbəri İntiqam Soltanovun işləridir.
Teatr 1988-ci ildə yaradılıb. Lakin 90-cı illərin əvvəlində məlum faciəvi hadisələrilə əlaqədar fəaliyyətini dayandırıb. Sonra bədii rəhbər hər bir aktyoruna baş çəkərək truppanı şəhər hakimiyyətinin bulvarda ayırdığı məkana qaytarıb. Öz vəziyyətini teatrın repertuarının statusunda möhkəmləndirən kollektiv indi yerləşdiyi Qaraçuxur (əvvəllər Serebrovski) qəsəbəsində daimi qeydiyyat əldə edib. Hazırda teatr kollektivinin öz tamaşaçısı, dövlət teatrı statusu var. O, bir çox teatr festivallarının, o cümlədən beynəlxalq festivalların iştirakçısıdır. Teatr aktyorlarının orta yaşı 25-dir. Repertuarlarında - müxtəlif üslubda olan tamaşalar var, məsələn kədərli komediyalar, lirik musiqili dramlar, dramlar, pantomima və s.
Bu - teatrın və onun bədii rəhbərinin mövqeyidir. Onun qəti inamına görə, teatr incəsənət növü kimi, öz tamaşaçısına qarşı mövqelərini itirməməlidir. Bu cəmiyyətdə problemlər yaradan həyati vəziyyətlərdən danışmağı bacarmaq deməkdir: narkotik və narkomanlıq haqda, mənəvi və əxlaqi dəyərlər haqda, qəddarlıq, zorakılıq və sevgi, məhəbbət və vətənpərvərlik barədə. Yəni insanı insan etməli olan şey haqda. Şəhərin heç də hər teatr repertuarı bu cür vətəndaş mövqeyindən çıxış etmir. Görünür, İntiqam Soltanov teatrı bütün tamaşaların müraciət etdiyi kəslərin ağıl və ürəyinə emosional təsirin kəsərli üsullarından biri kimi nəzərdən keçirir.
Bu isə 14 yaşdan başlayan gənclərdirlər. Yaş isə istənilən cür nəfs üçün ən zərif olandır. Zalda və səhnədə olanlar bir-birilərini əla anlayırlar. Ona görə də əxlaqi məsələlər, keçid dövrünün problemləri - tamaşaçı və teatr arasında dialoqun mahiyyəti və mənasıdır. Və bu dialoq, zalın reaksiyasına əsasən, qurulub və çoxdan mövcuddur. O, zamanla yoxlanılıb və tamaşaçı tərəfindən tələb edilir. Ona görə də bədii rəhbər asan yol axtarmır və onu bulvar tipli sadə komediyalarla könlünü almağa çalışaraq, zal qarşısında yaltaqlanmır. Festivalda çoxjanrlı tamaşalardan ən yaxşıları nümayiş etdirilib.
"Oyunlar"
Rejissor Rəşad Nuri. Aktyorlar - Niyaz Qasımov və Könül Şahbazova. Bu hekayənin süjeti sadədir. Bu iki sevgilinin payına onlara qədər də bir çox nəslin başına gələn sınaq düşüb. İndi bu imtahanı onlar da keçirlər. Bu ... yoxsulluq imtahanıdır. Bizim zamanda yoxsulluqdan danışmaq qəribədir, amma yenə də ... Hər ikisi - təzə başlayan mütəxəssislərdirlər. Qlamur həyat üçün pul yoxdur. Gündəlik yeməyə güclə yetir! Yoxsulluq və məişət sınağına dözmək asan deyil. Xüsusilə cavan ikən və bu gün qlamur həyat yaşamaq istəyirsən. Qocalıb, pul yığandan sonra yox! Və öz-özlüyündə qərar yaranır: ən yaxşısı ayrılmaqdır. Nə edəsən ki, ağıl bir şey, ürək isə tamam başqasını deyir? Çıxış yolu var: oyun oynamaq olar! Və budur onlar özlərinə tamamilə başqa insanların rol funksiyalarını uydururlar. Onlar xəyalən əvvəlcə restorana yollanırlar, sonra isə təyyarədə tanış olduqları xaricdə xəyalən səyahətə gedirlər. Sonra təsadüfən taksi növbəsində toqquşurlar, sonra hoteldə. Və budur artıq xəyal edilən çimərlikdə birgə gəzinti, qayıqda üzmə və ...nəhayət sevgi. Amma mühüm deyil ki, təsəvvür edilən qayıq skamyadır, çimərlik isə - öz evinin boşluğu. Yoxsulluqdan oyuna qaçmaq olmaz. Lakin mənfi şeylərdən qaçmaq və bir-birini tanımağın sevincini xatırlayıb və yaşayıb özünü yenidən tapmaq, mümkündür! Budur münaqişə artıq bitib. Çünki bu həyatda sevgidən mühüm heç nə yoxdur. Aktyorlar bizi təyyarə salonunun, dalğalarda üzən qayığın, qaynar çimərlik qumunun reallığına inanmağa vadar edərək, öz qəhrəmanlarını həqiqi əminliklə canlandırırlar. Onlar personajlarının xarakterlərinə asanlıqla dalırlar və tamaşaçıları süjetin peripetiyasına apararaq, peşəkar oyunları ilə zövq yaşadırlar. Problem məlum və aktualdır. Və belə söhbət bu gün son dərəcə labüddür...
"Əgər mən kasıb olsaydım..."
Rejissor İlhamə Əhmədova. Aktyorlar - Şahin Kazımov, Kəmalə Mustafayeva. Bu gənc oğlanın hekayəsi də əxlaqi seçimlə bağlıdır. O, zəngin valideynlərin övladıdır. Heç vaxt heç nəyə görə rədd cavabı almayıb. Tox həyat çox tezliklə onun canını sıxır və onu narkomana çevrir. Bu, onu darıxdırıcı reallıqdan, ruhi tənhalıqdan "xilas edə biləcək" yeganə şeydir. Çünki pul, məlum olduğu kimi, diqqətin, qayğının və əsl valideyn sevgisinin olmamasını kompensasiya edə bilməz. Uşaqdan pulla azad olmaq olmaz. Amma onu itirmək olar. Və o zaman uşaq yaranmış boşluğu əvəz edəcək bir şey tapacaq. Narkotik, alkoqol yaranacaq, sonra isə cinayət də uzaq olmayacaq. Bu hekayənin qəhrəmanı az qalır narkotiklərdən həyatını itirsin. Lakin düşdüyü klinikada o, bir qıza rast gəlir. Tibb bacısına. Və həyatı tamamilə yeni məna və yeni səs qazanır. O, real dünyaya məxsus qızdır. Onu reallığa qaytara bilir. Ancaq əsl həyat və canlı insani hisslər böyük dəyərə malik olduğunu anlamağı öyrədir. Həyatın mənası və üfüq xəttinə getmək istəyi varsa, o, davam edə bilər. Ancaq irəli!
Hekayə ibrətlidir. Hekayədə tərbiyəçi rejissor quruluşu yoxdur. Lakin bizim cəmiyyətimizdə daha böyük miqyasa sahib olan, gənc insanların həyatını çalan, ailələri dağıdan, gələcəyi öldürən həmin problemləri araşdırmaq və məğzini anlamaq istəyi var ...
"Qucaqla məni"
Rejissor İntiqam Soltan. Aktyorlar - Vüsalə Bəşirova, Ruslan Adıgözəlov. Bu faciəvi və romantik hekayənin əsasında gizlincə görüşərək, bir yerdə keçirdikləri hər dəqiqənin sevincini yaşayan, iki sevgilinin münasibətləri durur. Onun münasibətləri ismətli idi. Onlar əxlaqi qadağaları pozmurdular: toya qədər nə öpüşmək, nə də qucaqlaşmaq. O - kasıb ailənin oğlu, qızın atası isə zəngin biridir. Sevgililər münasibətlərinin qanuniləşdirilməsi üçün münasib vaxtı gözləyirlər. Lakin onların romantik münasibətlərinə müharibə soxulur. O, gənclərin nəinki planları, xoşbəxt olmaq imkanlarını da məhv edir, həm də normal insan həyatı sürmək imkanından da məhrum edir. Hərbi əməliyyatlar zonasına düşərək, onlar hər iki əllərini itirirlər. Həyat var, amma həm də yoxdur. Hansı torpaqda və hansı vaxt baş verməsindən asılı olmayaraq, gələcək də yoxdur: Azərbaycanda, Suriyada, Serbiyada, Ukraynada. Gələcək yoxdur, həyatın davamı yoxdur. Laqeyd olmayacağımız problem. Mənzilinin qapısını arxanca bağlayaraq, bu problemin olmadığını göstərmək olmaz.
"Vətən"
Rejissorlar İntiqam Soltan, Ayşad Məmmədov. Aktyorlar - Niyaz Qasımov, Cavanşir Məhərrəmov, Rauf Hüseynov. Janr - pantomima. Vətən nədən başlayır? Və Vətən nə deməkdir? Yəqin, Mixail Matusovskinin şeirlərindən bu haqda daha yaxşı yazmaq olmaz. Və hələ çoxları "Qalxan və qılınc" filmindən Mark Bernsin mahnısını xatırlayırlar. Təsirli və səmimi-kədərli mahnını. Və bu sadə mahnının öz cansıxıcı həqiqəti vardı: Vətən ilk addımını atdığın, məktəbə getdiyin, ilk dostlarının və valideynlərinin yaşadığı yerdir. Bu, özünü ilk dəfə şəxsiyyət hiss etdiyin yerdir. Lakin Vətən - bir də əcdadlarının, ölkənin tarixidir. Bu ənənələri, adətləri, qaydaları və nəsildən-nəslə ötürülən mədəni abidələri olan torpaqdır. Bu, bizi özəl edən, başqa xalqlara bənzətməyən bir şeydir. Və bütün bunları milli bayrağımız təcəssüm etdirir. Bu tamaşa özünüdüşünmə, etnosa mənsubiyyəti hiss etmək haqdadır. Türk köklərinin yaranması - mavi rənglə boyanıb. Bunun arxasında - türkdilli tayfaların minillik tarixi dayanır. Yaşıl - İslam dininə tarixi mənsubiyyətdir. Və qırmızı rəng - cəmiyyətin demokratik inkişafı və onun modernləşmə kursu ilə getməyə hazırlığının təcəssümüdür. Keçmiş - indiki - gələcək. Zamanların inikası. Və zaman strukturunu birləşdirən həlqələrdən biri olmağa hazırlıq. Yəni keçmişin estafetini qəbul etmiş və estafeti başqasına verməyə hazır olan, bu gün. Əlbəttə, pantomima - xüsusi janrdır. Və hər aktyor pantomim texnikasına mükəmməl malikdir. Lakin tamaşanın ideyası, aktyorların emosional vəziyyəti onların texniki mükəmməl olmayan cəhətlərini kompensasiya edir. Tamaşanın sonunda Azərbaycanın himni səslənəndə, aktyor və tamaşaçılar eyni hissləri keçirirlər: Vətən - dünya xəritəsində coğrafi nöqtədən də daha böyük olan anlayış olduğuna görə ruhən yüksəliş və qürur hissi.
Bu festival repertuar teatrının öz tamaşaçısına olan güzəştsiz mövqeyini nümayiş etdirdi. Bədii rəhbərliyin sərt repertuar siyasəti nəinki cəmiyyətin əxlaqi və sosial problemləri haqda açıq şəkildə danışmağa, həm də zal qarşısında yaltaqlanmadan, onu həmfikrə və həmyaradıcıya çevirərək, onu zala cəlb etməyə imkan verir. Bəlkə, digər teatrların da repertuarları ilə bağlı mövqelərini bir daha nəzərdən keçirməyə dəyərdi? Və nəhayət, müəyyən etmək ki, müasir teatr nəhayətdə hansı funksiyaları yerinə yetirməlidir? Əyləndirmək? Tərbiyə etmək? Maarifləndirmək? Bugünkü tamaşaçıya məhz hansı teatr lazımdır? Teatr dramatik materialın primitiv illüstrasiyasıdır və ya emosional təsirli intellektual təxribatdır? Aydındır ki, Teatrın repertuar xəttini baş rejissorlar və ya bədii rəhbərlər (yeri gəlmişkən, baş və bədii rəhbər - eyni şey deyil! - Müəlf.) müəyyən edir. Lakin onların teatrların repertuar mövqelərinin müəyyən edilməsində çaşqınlıq dövrü, doğrusu, çox uzandı. Bu gün artıq heç nə haqda olmayan tamaşaları izləyiciyə təqdim etmək olmaz, bulvar tipli küt komediyalarla əyləndirmək olmaz. Heç olmazsa, ona görə ki, əslində tamaşaçı daha ağıllı və tələbkardır. Bu gün tamaşaçıya ağıllı, zamanı doldurmayan, əksinə yaddaşlarda və ürəklərdə estetik cəhətdən cəlbedici tamaşalar lazımdır. Elə tamaşalar lazımdır ki, tamaşaçı teatrı tərk edərək, heç olmazsa, iki gün onu xatırlasın. Tamaşa zalından qarderoba qədər yolda beş dəqiqəlik yox...

РАЗВЛЕКАТЬ И ВОСПИТЫВАТЬ?
В рамках проекта Союза театральных деятелей (СТД) Азербайджана "Один театр - один фестиваль" в Баку прошли спектакли Детского театра "Наш театральный фестиваль II". Фестиваль проходил на площадке студии "Зафар". Открывал его председатель СТД Азер Паша Нейматов. В программу празднества вошли четыре спектакля. Это работы начинающих режиссеров и художественного руководителя Детского театра Интигама Солтана.
Детский театр был создан в 1988 году, но в начале 90-х, в связи с известными трагическими событиями, его деятельность была приостановлена. Позже худрук ездил по городу, посещая каждого своего актера и возвращая труппу под крышу помещения, выделенного городскими властями на бульваре. Закрепив свое положение в статусе репертуарного театра, коллектив получил постоянную прописку в поселке Гарачухур (ранее Серебровский), где располагается и ныне.
Сегодня коллектив этого театра имеет своего зрителя, статус государственного театра. Он участник многих театральных фестивалей, в том числе и международных. Средний возраст актеров театра 25 лет. В репертуаре - спектакли разных жанров: грустные комедии, лирические музыкальные драмы, драмы, пантомима. Это - позиция театра и его художественного руководителя. По его глубочайшему убеждению, театр, как вид искусства, не должен терять своих позиций по отношению к своему зрителю. Это значит уметь говорить о тех жизненных ситуациях, которые создают проблемы в обществе: о наркотиках и наркомании, о моральных и нравственных ценностях, о жестокости, насилии и любви, о любви и патриотизме. То есть о том, что должно человека делать человеком. Не все репертуарные театры города занимают такую гражданскую позицию. Похоже, Интигам Солтан рассматривает театр как один из действенных способов эмоционального воздействия на умы и сердца тех, к кому и обращены все спектакли. А это молодежь в возрасте от 14 лет. Возраст, самый уязвимый для всякого рода искушений и соблазнов. Те, кто на сцене, и те, кто в зале, отлично понимают друг друга. Поэтому нравственные вопросы, проблемы переходного возраста - это суть и смысл диалога между зрителем и театром. И этот диалог, судя по реакциям зала, выстроен и существует давно. Он выверен временем и востребован зрителем. Поэтому худрук театра не ищет легких путей и не заискивает перед залом, стараясь ублажить его легковесными комедиями бульварного толка. На фестивале были представлены лучшие из многожанровых спектаклей.
"Игры"
Режиссер - Рашад Нури. Актеры - Нияз Гасымов и Кёнуль Шахбазова. Сюжет этой истории прост. На долю двух влюбленных выпало испытание, которое случалось со многими поколениями и до них. Теперь это испытание проходят также и они. Это… испытание бедностью. Странно говорить о бедности в наше время и тем не менее... Оба - начинающие специалисты. Денег на гламурную жизнь нет. Да и на обычную едва хватает! Испытание бедностью и бытом выдержать нелегко. Особенно когда ты молод и хочется жить гламурно сегодня, а не когда-нибудь потом, когда состаришься и накопишь денег! И само собой приходит решение: лучше расстаться. Но что делать, если разум говорит одно, а сердце - совсем другое? Выход есть: можно сбежать в игру! И вот они уже придумали себе ролевые функции совершенно других людей, которые отправляются сначала в воображаемый ресторан, а потом в воображаемое путешествие за границу, где знакомятся в самолете. Потом случайно сталкиваются в очереди на такси, потом - в отеле. И вот уже воображаемые совместные прогулки по пляжу, катание на лодке и… любовь. И неважно, что воображаемая лодка - это скамейка, а пляж - пространство собственной квартиры. Сбежать от нищеты в игру нельзя. Но сбежать от негатива и обрести себя заново, вспомнив и пережив радость узнавания друг друга, возможно! И вот конфликт уже исчерпан. Потому что в этой жизни нет ничего важнее любви. Актеры играют своих героев с достоверной убедительностью, заставляя и нас поверить в реальность салона самолета, плывущей по волнам лодки, горячего пляжного песка. Они с легкостью погружаются в характеры своих персонажей, и, увлекая зрителей по перипетиям сюжета, доставляют удовольствие профессиональной игрой. Проблема узнаваема и актуальна. И такой разговор сегодня очень нужен…
"Если бы я был нищим"
Режиссер - Ильгама Ахмедова. Актеры - Шахин Кязимов, Кямаля Мустафаева. Эта история молодого человека тоже связана с нравственным выбором. Он, ребенок обеспеченных родителей, никогда и ни в чем не знал отказа. Пресыщенная жизнь очень скоро наскучила ему и превратила в наркомана. Это единственное, что могло "спасти" его от наскучившей реальности, душевного одиночества. Потому что деньги, как известно, не могут компенсировать отсутствие внимания, заботы и настоящей родительской любви. Откупиться деньгами от ребенка нельзя. Но потерять его можно. И тогда он найдет, чем заменить образовавшуюся пустоту. Возникнут наркотики, алкоголь, а потом и до криминала недалеко. Герой этой истории едва не погиб от наркотиков. И попал в клинику. Но в клинике, куда он попал, ему встретилась девушка. Медсестра. И его жизнь обрела совсем иной смысл и другое звучание. Она, человек из реального мира, сумела вернуть его к действительности, научив понимать, что только настоящая жизнь и живые человеческие чувства имеют и смысл, и великую ценность. Жизнь может продолжаться, если в ней есть смысл и желание идти за линию горизонта: всегда вперед. Только вперед.
История поучительная. В ней нет менторских режиссерских установок. Зато есть желание исследовать и понять суть той проблемы, которая обретает все большие масштабы в нашем обществе, унося жизни молодых людей, разрушая семьи, убивая будущее…
"Обними меня"
Режиссер - Интигам Солтан. Актеры - Вюсаля Баширова, Руслан Адыгезалов. В основу этой трагической и романтической истории легли отношения двух влюбленных, которые встречались тайком, радуясь каждой минуте, проведенной вместе. Их отношения были целомудренными. Они не нарушали нравственных запретов: ни поцелуев, ни объятий до свадьбы. Он - юноша из бедной семьи, а ее отец - обеспеченный человек. Влюбленные ждали благоприятного момента, чтобы можно было узаконить свои отношения. Но в их романтические отношения врывается война. Она разрушает не только их планы, возможность быть счастливыми, но и лишает возможности жить нормальной человеческой жизнью. Попав в зону военных действий, они лишаются обеих рук. Жизнь есть и в то же время ее нет. Как и нет будущего, которое вероломно отнято теми, кому нужны и выгодны войны, на какой бы земле и в какое бы время они ни происходили: в Азербайджане, Сирии, Сербии, Украине. Нет будущего, нет продолжения жизни. Проблема, от которой нельзя отмахнуться. Нельзя сделать вид, что ее не существует, закрыв за собой дверь собственной квартиры.
"Родина"
Режиссеры - Интигам Солтан, Айшад Мамедов. Актеры - Нияз Гасымов, Джаваншир Магеррамов, Рауф Гусейнов. Жанр - пантомима. С чего начинается Родина? И что это за понятие такое - Родина? Наверное, лучше, чем Михаил Матусовский в своих стихах, об этом не напишешь. И многие еще помнят песню Марка Бернеса из фильма "Щит и меч". Песню трогательную и проникновенно-печальную. И в этой простой песне была своя щемящая правда: Родина там, где ты сделал первый шаг, где пошел в школу, где живут твои верные друзья и родители. Это место, где ты впервые ощутил себя личностью. Но Родина - это еще и история твоих предков, твоей страны. Это земля с ее традициями, обычаями, обрядами и культурологической памятью, передающейся из поколения в поколение. Это то, что делает нас особенными, не похожими на другие народы. И все это олицетворяет национальный флаг. Это спектакль о становлении самосознания, ощущения принадлежности к этносу. Возникновение тюркских корней окрашено голубым цветом. За этим - тысячелетняя история тюркоязычных племен. Зеленый - историческая принадлежность к исламской религии. И красный цвет - это олицетворение демократического развития общества и готовность его идти курсом модернизации. Прошлое-настоящее-будущее. Отражение времен. И готовность стать одним из звеньев, соединяющих структуру времен. То есть стать настоящим, принявшим эстафету прошлого и готовым передать эстафету будущему.
Конечно, пантомима - это особый жанр. И не все актеры владеют техникой пантомимы безупречно. Но идея спектакля, эмоциональное состояние актеров, пожалуй, компенсирует их техническое несовершенство. В финале спектакля, когда звучит гимн Азербайджана, актеры и зрители переживают одни и те же чувства: душевного подъема и гордости за то, что Родина - это понятие гораздо большее, чем географическая точка на карте мира.
Итог
Этот фестиваль наглядно продемонстрировал бескомпромиссную позицию репертуарного театра по отношению к своему зрителю. Жесткость репертуарной политики художественного руководителя позволяет не только открыто говорить о нравственных и социальных проблемах общества, но и, не заискивая перед зрителем, привлекать его в зал, превращая в единомышленника и сотворца. Так, может быть, стоит и другим театрам пересмотреть свои позиции по отношению к репертуару? И, наконец, определиться, какие все-таки функции должен выполнять современный театр? Развлекать? Воспитывать? Просвещать? И какой именно театр нужен сегодняшнему зрителю? Театр примитивной иллюстрации драматургического материала или эмоционального воздействия и интеллектуальной провокации? Театр примитивный и скучный или дерзкий и эпатирующий? Понятно, что репертуарную линию театра определяют главные режиссеры или художественные руководители (кстати, главный и худрук - это не одно и то же! - Авт.). Однако период их растерянности в определении репертуарной позиции театров слишком затянулся. Сегодня уже нельзя предлагать зрителю спектакли ни о чем, нельзя развлекать тупыми комедиями бульварного толка. Хотя бы потому, что зритель, в действительности, гораздо умнее и требовательнее. Сегодня зрителю нужны умные, эстетически привлекательные спектакли, которые не "забивают" время, а оставляют след в умах и сердцах. Нужны спектакли, о которых зритель, покидая театр, будет вспоминать еще хотя бы дня два. Но не пять минут по дороге из зрительного зала в гардероб…