ƏYLƏNDİRMƏK VƏ TƏRBİYƏ ETMƏK?
Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının (TXİ, Aktyorlar Evi) "Bir teatr - bir festival" layihəsi çərçivəsində paytaxtda Bakı Uşaq Teatrının "Bizim Teatr Festivalı - II" tamaşaları keçirilib.
Festival "Zəfər" studiyasının meydanında baş tutub. Festivalı TXİ-nin sədri Azər Paşa Nemətov açıb. Bayram proqramına dörd tamaşa daxil olub. Bu, təzə başlayan rejissorların və Uşaq Teatrının bədii rəhbəri İntiqam Soltanovun işləridir.
Teatr 1988-ci ildə yaradılıb. Lakin 90-cı illərin əvvəlində məlum faciəvi hadisələrilə əlaqədar fəaliyyətini dayandırıb. Sonra bədii rəhbər hər bir aktyoruna baş çəkərək truppanı şəhər hakimiyyətinin bulvarda ayırdığı məkana qaytarıb. Öz vəziyyətini teatrın repertuarının statusunda möhkəmləndirən kollektiv indi yerləşdiyi Qaraçuxur (əvvəllər Serebrovski) qəsəbəsində daimi qeydiyyat əldə edib. Hazırda teatr kollektivinin öz tamaşaçısı, dövlət teatrı statusu var. O, bir çox teatr festivallarının, o cümlədən beynəlxalq festivalların iştirakçısıdır. Teatr aktyorlarının orta yaşı 25-dir. Repertuarlarında - müxtəlif üslubda olan tamaşalar var, məsələn kədərli komediyalar, lirik musiqili dramlar, dramlar, pantomima və s.
Bu - teatrın və onun bədii rəhbərinin mövqeyidir. Onun qəti inamına görə, teatr incəsənət növü kimi, öz tamaşaçısına qarşı mövqelərini itirməməlidir. Bu cəmiyyətdə problemlər yaradan həyati vəziyyətlərdən danışmağı bacarmaq deməkdir: narkotik və narkomanlıq haqda, mənəvi və əxlaqi dəyərlər haqda, qəddarlıq, zorakılıq və sevgi, məhəbbət və vətənpərvərlik barədə. Yəni insanı insan etməli olan şey haqda. Şəhərin heç də hər teatr repertuarı bu cür vətəndaş mövqeyindən çıxış etmir. Görünür, İntiqam Soltanov teatrı bütün tamaşaların müraciət etdiyi kəslərin ağıl və ürəyinə emosional təsirin kəsərli üsullarından biri kimi nəzərdən keçirir.
Bu isə 14 yaşdan başlayan gənclərdirlər. Yaş isə istənilən cür nəfs üçün ən zərif olandır. Zalda və səhnədə olanlar bir-birilərini əla anlayırlar. Ona görə də əxlaqi məsələlər, keçid dövrünün problemləri - tamaşaçı və teatr arasında dialoqun mahiyyəti və mənasıdır. Və bu dialoq, zalın reaksiyasına əsasən, qurulub və çoxdan mövcuddur. O, zamanla yoxlanılıb və tamaşaçı tərəfindən tələb edilir. Ona görə də bədii rəhbər asan yol axtarmır və onu bulvar tipli sadə komediyalarla könlünü almağa çalışaraq, zal qarşısında yaltaqlanmır. Festivalda çoxjanrlı tamaşalardan ən yaxşıları nümayiş etdirilib.
"Oyunlar"
Rejissor Rəşad Nuri. Aktyorlar - Niyaz Qasımov və Könül Şahbazova. Bu hekayənin süjeti sadədir. Bu iki sevgilinin payına onlara qədər də bir çox nəslin başına gələn sınaq düşüb. İndi bu imtahanı onlar da keçirlər. Bu ... yoxsulluq imtahanıdır. Bizim zamanda yoxsulluqdan danışmaq qəribədir, amma yenə də ... Hər ikisi - təzə başlayan mütəxəssislərdirlər. Qlamur həyat üçün pul yoxdur. Gündəlik yeməyə güclə yetir! Yoxsulluq və məişət sınağına dözmək asan deyil. Xüsusilə cavan ikən və bu gün qlamur həyat yaşamaq istəyirsən. Qocalıb, pul yığandan sonra yox! Və öz-özlüyündə qərar yaranır: ən yaxşısı ayrılmaqdır. Nə edəsən ki, ağıl bir şey, ürək isə tamam başqasını deyir? Çıxış yolu var: oyun oynamaq olar! Və budur onlar özlərinə tamamilə başqa insanların rol funksiyalarını uydururlar. Onlar xəyalən əvvəlcə restorana yollanırlar, sonra isə təyyarədə tanış olduqları xaricdə xəyalən səyahətə gedirlər. Sonra təsadüfən taksi növbəsində toqquşurlar, sonra hoteldə. Və budur artıq xəyal edilən çimərlikdə birgə gəzinti, qayıqda üzmə və ...nəhayət sevgi. Amma mühüm deyil ki, təsəvvür edilən qayıq skamyadır, çimərlik isə - öz evinin boşluğu. Yoxsulluqdan oyuna qaçmaq olmaz. Lakin mənfi şeylərdən qaçmaq və bir-birini tanımağın sevincini xatırlayıb və yaşayıb özünü yenidən tapmaq, mümkündür! Budur münaqişə artıq bitib. Çünki bu həyatda sevgidən mühüm heç nə yoxdur. Aktyorlar bizi təyyarə salonunun, dalğalarda üzən qayığın, qaynar çimərlik qumunun reallığına inanmağa vadar edərək, öz qəhrəmanlarını həqiqi əminliklə canlandırırlar. Onlar personajlarının xarakterlərinə asanlıqla dalırlar və tamaşaçıları süjetin peripetiyasına apararaq, peşəkar oyunları ilə zövq yaşadırlar. Problem məlum və aktualdır. Və belə söhbət bu gün son dərəcə labüddür...
"Əgər mən kasıb olsaydım..."
Rejissor İlhamə Əhmədova. Aktyorlar - Şahin Kazımov, Kəmalə Mustafayeva. Bu gənc oğlanın hekayəsi də əxlaqi seçimlə bağlıdır. O, zəngin valideynlərin övladıdır. Heç vaxt heç nəyə görə rədd cavabı almayıb. Tox həyat çox tezliklə onun canını sıxır və onu narkomana çevrir. Bu, onu darıxdırıcı reallıqdan, ruhi tənhalıqdan "xilas edə biləcək" yeganə şeydir. Çünki pul, məlum olduğu kimi, diqqətin, qayğının və əsl valideyn sevgisinin olmamasını kompensasiya edə bilməz. Uşaqdan pulla azad olmaq olmaz. Amma onu itirmək olar. Və o zaman uşaq yaranmış boşluğu əvəz edəcək bir şey tapacaq. Narkotik, alkoqol yaranacaq, sonra isə cinayət də uzaq olmayacaq. Bu hekayənin qəhrəmanı az qalır narkotiklərdən həyatını itirsin. Lakin düşdüyü klinikada o, bir qıza rast gəlir. Tibb bacısına. Və həyatı tamamilə yeni məna və yeni səs qazanır. O, real dünyaya məxsus qızdır. Onu reallığa qaytara bilir. Ancaq əsl həyat və canlı insani hisslər böyük dəyərə malik olduğunu anlamağı öyrədir. Həyatın mənası və üfüq xəttinə getmək istəyi varsa, o, davam edə bilər. Ancaq irəli!
Hekayə ibrətlidir. Hekayədə tərbiyəçi rejissor quruluşu yoxdur. Lakin bizim cəmiyyətimizdə daha böyük miqyasa sahib olan, gənc insanların həyatını çalan, ailələri dağıdan, gələcəyi öldürən həmin problemləri araşdırmaq və məğzini anlamaq istəyi var ...
"Qucaqla məni"
Rejissor İntiqam Soltan. Aktyorlar - Vüsalə Bəşirova, Ruslan Adıgözəlov. Bu faciəvi və romantik hekayənin əsasında gizlincə görüşərək, bir yerdə keçirdikləri hər dəqiqənin sevincini yaşayan, iki sevgilinin münasibətləri durur. Onun münasibətləri ismətli idi. Onlar əxlaqi qadağaları pozmurdular: toya qədər nə öpüşmək, nə də qucaqlaşmaq. O - kasıb ailənin oğlu, qızın atası isə zəngin biridir. Sevgililər münasibətlərinin qanuniləşdirilməsi üçün münasib vaxtı gözləyirlər. Lakin onların romantik münasibətlərinə müharibə soxulur. O, gənclərin nəinki planları, xoşbəxt olmaq imkanlarını da məhv edir, həm də normal insan həyatı sürmək imkanından da məhrum edir. Hərbi əməliyyatlar zonasına düşərək, onlar hər iki əllərini itirirlər. Həyat var, amma həm də yoxdur. Hansı torpaqda və hansı vaxt baş verməsindən asılı olmayaraq, gələcək də yoxdur: Azərbaycanda, Suriyada, Serbiyada, Ukraynada. Gələcək yoxdur, həyatın davamı yoxdur. Laqeyd olmayacağımız problem. Mənzilinin qapısını arxanca bağlayaraq, bu problemin olmadığını göstərmək olmaz.
"Vətən"
Rejissorlar İntiqam Soltan, Ayşad Məmmədov. Aktyorlar - Niyaz Qasımov, Cavanşir Məhərrəmov, Rauf Hüseynov. Janr - pantomima. Vətən nədən başlayır? Və Vətən nə deməkdir? Yəqin, Mixail Matusovskinin şeirlərindən bu haqda daha yaxşı yazmaq olmaz. Və hələ çoxları "Qalxan və qılınc" filmindən Mark Bernsin mahnısını xatırlayırlar. Təsirli və səmimi-kədərli mahnını. Və bu sadə mahnının öz cansıxıcı həqiqəti vardı: Vətən ilk addımını atdığın, məktəbə getdiyin, ilk dostlarının və valideynlərinin yaşadığı yerdir. Bu, özünü ilk dəfə şəxsiyyət hiss etdiyin yerdir. Lakin Vətən - bir də əcdadlarının, ölkənin tarixidir. Bu ənənələri, adətləri, qaydaları və nəsildən-nəslə ötürülən mədəni abidələri olan torpaqdır. Bu, bizi özəl edən, başqa xalqlara bənzətməyən bir şeydir. Və bütün bunları milli bayrağımız təcəssüm etdirir. Bu tamaşa özünüdüşünmə, etnosa mənsubiyyəti hiss etmək haqdadır. Türk köklərinin yaranması - mavi rənglə boyanıb. Bunun arxasında - türkdilli tayfaların minillik tarixi dayanır. Yaşıl - İslam dininə tarixi mənsubiyyətdir. Və qırmızı rəng - cəmiyyətin demokratik inkişafı və onun modernləşmə kursu ilə getməyə hazırlığının təcəssümüdür. Keçmiş - indiki - gələcək. Zamanların inikası. Və zaman strukturunu birləşdirən həlqələrdən biri olmağa hazırlıq. Yəni keçmişin estafetini qəbul etmiş və estafeti başqasına verməyə hazır olan, bu gün. Əlbəttə, pantomima - xüsusi janrdır. Və hər aktyor pantomim texnikasına mükəmməl malikdir. Lakin tamaşanın ideyası, aktyorların emosional vəziyyəti onların texniki mükəmməl olmayan cəhətlərini kompensasiya edir. Tamaşanın sonunda Azərbaycanın himni səslənəndə, aktyor və tamaşaçılar eyni hissləri keçirirlər: Vətən - dünya xəritəsində coğrafi nöqtədən də daha böyük olan anlayış olduğuna görə ruhən yüksəliş və qürur hissi.
Bu festival repertuar teatrının öz tamaşaçısına olan güzəştsiz mövqeyini nümayiş etdirdi. Bədii rəhbərliyin sərt repertuar siyasəti nəinki cəmiyyətin əxlaqi və sosial problemləri haqda açıq şəkildə danışmağa, həm də zal qarşısında yaltaqlanmadan, onu həmfikrə və həmyaradıcıya çevirərək, onu zala cəlb etməyə imkan verir. Bəlkə, digər teatrların da repertuarları ilə bağlı mövqelərini bir daha nəzərdən keçirməyə dəyərdi? Və nəhayət, müəyyən etmək ki, müasir teatr nəhayətdə hansı funksiyaları yerinə yetirməlidir? Əyləndirmək? Tərbiyə etmək? Maarifləndirmək? Bugünkü tamaşaçıya məhz hansı teatr lazımdır? Teatr dramatik materialın primitiv illüstrasiyasıdır və ya emosional təsirli intellektual təxribatdır? Aydındır ki, Teatrın repertuar xəttini baş rejissorlar və ya bədii rəhbərlər (yeri gəlmişkən, baş və bədii rəhbər - eyni şey deyil! - Müəlf.) müəyyən edir. Lakin onların teatrların repertuar mövqelərinin müəyyən edilməsində çaşqınlıq dövrü, doğrusu, çox uzandı. Bu gün artıq heç nə haqda olmayan tamaşaları izləyiciyə təqdim etmək olmaz, bulvar tipli küt komediyalarla əyləndirmək olmaz. Heç olmazsa, ona görə ki, əslində tamaşaçı daha ağıllı və tələbkardır. Bu gün tamaşaçıya ağıllı, zamanı doldurmayan, əksinə yaddaşlarda və ürəklərdə estetik cəhətdən cəlbedici tamaşalar lazımdır. Elə tamaşalar lazımdır ki, tamaşaçı teatrı tərk edərək, heç olmazsa, iki gün onu xatırlasın. Tamaşa zalından qarderoba qədər yolda beş dəqiqəlik yox...

ENTERTAIN AND EDUCATE?
As part of the One Theatre - One Festival project of the Union of Theatrical Workers (UTW) of Azerbaijan, Baku hosted productions of the children's theatre Our Theatre Festival II. The festival was held at the Zafar studio. It was opened by the UTW chairman Azar Pasa Neymatov. The programme of the festival included four performances. These are the works of young film directors and the artistic director of the Children's Theatre, Intiqam Soltan.
The children's theatre was established in 1988, but in the early 1990s, its activities were suspended due to the well-known tragic events. Later, the artistic director travelled around the city, visiting each actor and returning the troupe under the roof of the premises allocated by the city authorities in the boulevard. Consolidating its position in the status of a repertory theatre, the team received a permanent residence in the village of Qaracuxur (formerly Serebrovskiy), where it is located to this day.
Today the staff of the theatre have their own audience and the status of a state theatre. They have participated in many theatre festivals, including international ones. The average age of the actors of the theatre is 25 years. The repertoire includes performances in different genres: sad comedies, lyrical musical dramas, dramas and pantomimes. This is the position of the theatre and its artistic director. According to his deepest conviction, theatre as an art form should not lose its positions in relation to its audience. This means being able to talk about situations that create problems in society: drug and drug addiction, moral and ethical values, cruelty, violence and love, love and patriotism. That is what should make a man a man. Not all repertory theatres of the city take such a civil position. It seems that Intiqam Soltan sees theatre as one of the most effective ways of emotional impact on the minds and hearts of those to whom all the performances are addressed. And it is young people from 14. It is the most vulnerable age for all sorts of temptations. Those who are on the stage and those who are in the auditorium understand each other perfectly well. Therefore, moral questions and problems of adolescence are the essence and meaning of the dialogue between the audience and the theatre. And this dialogue, judging by the reaction of the audience, is built and has existed for a long time. It is verified by time and demanded by the viewer. Therefore, the artistic director of the theatre is not looking for easy ways and is not currying favour with the audience, trying to appease them with his lightweight pulp comedies. The festival presents the best of the multi-genre performances.
"Games"
Director - Rasad Nuri. Actors - Niyaz Qasimov and Konul Sahbazova. The plot of the story is simple. Two lovers face a test, which happened to many generations before them. Now they are also going through this test. This is a test of ... poverty. It is strange to talk about poverty in our time, and yet ... Both are beginner specialists. There is no money for a luxurious life. And there is barely enough money for an ordinary life! The test of poverty is hard, especially when you are young and want to live a luxurious life today, not sometime later when you are old and have saved money! And the decision comes itself: better to separate. But what to do if the mind says one thing and the heart - another? There is a solution: you can escape into the game! And now they have come up with the role functions of completely different people who first go to an imaginary restaurant and then to an imaginary journey abroad, where they meet on the plane. Then by chance they encounter each other in a queue for a taxi and then at a hotel. And now there are imaginary joint walks on the beach, an imaginary boat and ... love. And it does not matter if the imaginary boat is a bench and the beach is your own apartment. It is impossible to escape from poverty into the game. But it is possible to get away from negativity and find yourself again, recalling and experiencing the joy of getting to know each other! And the conflict is exhausted, because in this world, nothing is more important than love. The actors play their characters with authenticity, forcing us to believe in the reality of the plane, the boats floating on the waves and the hot beach sand. They easily sink into their characters, and, taking the viewers through the twists and turns of the plot, give pleasure with their professional performance. The problem is recognizable and relevant. And this conversation is very necessary today...
"If I was a beggar"
Director - Ilham Ahmadov. Actors - Sahin Kazimov and Kamala Mustafayeva. The story of a young man, too, is associated with a moral choice. He is a child of wealthy parents and has never been denied anything. Jaded life became boring very soon and turned him into a drug addict. This is the only thing that could "save" him from the tedious reality and spiritual solitude, because money, as you know, cannot compensate for the lack of attention, care and true parental love. You cannot pay the child off with money. But you can lose him. And then he will find something to replace the void with. There are drugs and alcohol, and then you can get close to crime. The character of this story almost died from drugs. And he ended up in hospital. But in the hospital, where he ended up, he met a girl. A nurse. And his life gained a totally different meaning and a different sound. She is a person from the real world and was able to bring him back to reality, teaching him to understand that only real life and live human feelings have a meaning and great value. Life can continue if it had a meaning and the desire to go beyond the horizon: always forward. Only forward.
The story is edifying. It has no mentoring and directorial directives. But there is a desire to explore and understand the essence of the problem that is gaining a larger scale in our society, claiming the lives of young people, destroying families and killing the future...
"Hold me"
Director - Intiqam Soltan. Actors - Vusala Basirova and Ruslan Adigozalov. The basis of this tragic and romantic history is a relationship between two people in love who dated secretly enjoying every minute they spent together. Their relationship was chaste. They did not violate moral prohibitions: no kissing or cuddling before the wedding. He is a young man from a poor family and her father is a wealthy man. The couple waited for a favourable moment to be able to legalize their relationship. But a war breaks into their relationship. It destroys not only their plans and ability to be happy, but makes it impossible to live a normal human life. Once in a war zone, they lose both hands. Life is there, but at the same time it is not, like there is no future, which was treacherously taken away by those who need and benefit from the war in whatever land and in whatever time it occurs: in Azerbaijan, Syria, Serbia or Ukraine. There is no future, there is no continuation of life. It is a problem that cannot be dismissed. You cannot pretend it does not exist, closing the door of your apartment.
"Motherland"
Directors - Intiqam Soltan and Aysad Mammadov. Actors - Niyaz Qasimov, Cavansir Maharramov and Rauf Huseynov. Genre - pantomime. Where does the motherland start? And what is this notion about - motherland? Probably you cannot write about it better than Mikhail Matusovskiy in his poems. And many still remember the song of Mark Bernes from the movie "Shield and Sword". The song is touching, heartfelt and sad. And in this simple song there was a poignant truth: your motherland is where you took the first step, where you went to school and where your true friends and parents live. It is the place where you first felt like a personality. But the motherland is also the history of your ancestors and your country. It is a land with its traditions, customs, rituals and cultural memory that is handed down from generation to generation. This is what makes us special and different from other people. All this is represented by our national flag. This performance is about the rise of self-consciousness and a sense of belonging to an ethnic group. The emergence of Turkic roots is painted in blue. Behind this is the thousand-year history of Turkic-speaking tribes. Green is historical belonging to the Islamic religion. And the red colour is the embodiment of the democratic development of society and its willingness to follow the way of modernization. Past-present-future. A reflection of the times and willingness to become one of the links connecting the structure of time, that is to say to become a present that has taken the baton from the past and is ready to pass the baton to the future.
Of course, pantomime is a special genre. And not all actors wield the technique of pantomime flawlessly. But the idea of the play and the emotional state of the actors perhaps compensate for their technical imperfection. At the end of the play, when the anthem of Azerbaijan is played, the actors and the audience experience the same feelings of elation and pride in the fact that the motherland is a much greater concept than a geographical point on the world map.
Result
This festival graphically demonstrated the uncompromising stance of the repertory theatre in relation to its audience. The rigidity of the repertory policy of the artistic director makes it possible not only to talk openly about the moral and social problems of society, but without fawning before the audience, to draw it into the audience, turning it into a kindred spirit and co-creator. So maybe other theatres should also reconsider their position in relation to the repertoire, and finally, determine what functions modern theatre should perform? Entertain? Educate? Enlighten? And what kind of theatre does today's audience need? A theatre that primitively illustrates dramatic material or emotional impact and intellectual provocation? A primitive and boring, or bold and shocking theatre? It is clear that the repertory line of a theatre is determined by the main director or artistic director (by the way, the main director and the artistic director are not the same thing! - Editor). However, the period of their confusion in determining the repertory position of theatres has been dragging on for too long. Today it is impossible to offer the viewer plays about nothing and entertain him with stupid pulp comedies. Not least because the viewer, in fact, is much smarter and more demanding. Today, the viewer needs smart and aesthetically pleasing performances that do not "kill" time, but leave a trace in the minds and hearts. We need performances, which the viewer, leaving the theatre, will remember for at least two more days rather than for five minutes on his way from the auditorium to the wardrobe...