"QOCA" YEPİSKOPUN NAMƏSİ
"Qədim və əzabkeşlər" özgənin var-dövləti və mədəni irsinin hərisi adını bir daha doğrultdular. Bu dəfə Erməni Apostol Kilsəsinin (EAK) gürcü məbədlərinə iddiaları rəsmiləşdirildi.
Gürcü KİV-i EAK-nın Gürcüstandakı eparxiyasının rəhbəri, yepiskop Vazgen Mirzəxanyanın Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşviliyə 10 dekabr 2014-cü il tarixli məxfi məktubunun detallarını yayıblar.  Sənəddə açıq şəkildə Gürcüstan ərazisindəki yüzlərlə məbədin erməni kilsəsinin ixtiyarına verilməsi məsələsi qoyulub. Yepiskop Mirzəxanyan EAK-nın bu iddialarını belə əsaslandırır ki, guya "sovet totalitar rejimi dövründə EAK-ya məxsus mülkiyyət onun əlindən alınıb".  Buna görə də, "alınmış kilsələr, məbədlər (fəaliyyət göstərən və göstərməyən), onların xarabalıqları, həmçinin onların yerləşdiyi və Gürcüstan eparxiyasına məxsus olan torpaq sahələri EAK-ya qaytarılmalıdır".
Amma bu zaman Mirzəxanyan erməni kilsələrinin gürcülərin ixtiyarına verilməsinə dair bir konkret tarixi fakt belə gətirmir. Bu da təəccüblü deyil: ermənilər üçün özgə malına sübutsuz iddialar irəli sürmək və öz yalanlarını əsaslandırmaq üçün açıq saxtakarlığa əl atmaq adi haldır. Yeri gəlmişkən, erməni yepiskopu öz məktubunda ermənilərə "qaytarılmalı" olan 442 kilsə və məbədin siyahısını göstərib. Özü də bu rəqəmdən də görünür ki, ermənilərin indiyədək iddia etdikləri gürcü məbədlərinin sayı 88 dəfə (!) artıb. İndiyədək Eçiadzin Gürcüstanda 5 kilsəyə iddia edirdi və bu, son illər ərzində dəfələrlə gürcü-erməni kilsələrarası mübahisəsinə səbəb olurdu. Bu kilsələrdən biri Tiflisdə yerləşən Noraşendir - bu kilsəyə görə hətta, açıq əlbəyaxa davalar da düşmüşdü. O zaman kilsələrarası ziddiyyətlər və qalmaqala baxmayaraq, Gürcüstan rəhbərliyi ehtirasları bir qədər sakitləşdirməyi bacarmışdı. Amma gördüyümüz kimi, ermənilərin iştahası kəsilmir (hər halda, dinc yolla) və əksinə, getdikcə güclənir. Eyni hal ermənilərin gürcü məbədlərinə iddialarında da təkrarlanır.
Belə bir fikir var ki, ermənilərin iddia irəli sürdükləri gürcü məbədlərinin tam siyahısı hələ 1995-ci ildə Samvel Karapetyan adlı birisinin dərc etdiyi arayış kitabçada dərc olunmuşdu - orada iddia edilirdi ki, Gürcüstan ərazisində 653 erməni kilsəsi var. Hələlik rəsmi səviyyədə ermənilərin iddialarında bu rəqəm səslənməsə də, son məqsədin məhz bu olduğuna şübhə yoxdur. Hər halda, 653 rəqəminə 442-dən qalxmaq daha asandır, nəinki 5-dən. Odur ki, ermənilərin gürcülərin mədəni irsinə iddialarının doğurduğu müsibətlər hələ qabaqdadır.
Gürcü kilsələrinə iddia irəli sürməklə ermənilər yalnız qonşu xristian xalqının dini və tarixi abidələrinə deyil, Gürcüstan Respublikasının ərazi bütövlüyünə də kəmənd atır. Gürcüstanda nəşr olunan "Gürcüstan və dünya" qəzeti Karapetyandan fərqli olaraq, Mirzəxanyanın siyahısında 653 deyil, 442 məbədin adının çəkilməsini məhz bununla izah edir. "Görəsən, niyə ermənilər yalnız 442 kilsəni tələb edir və yerdə qalan 211-ni gürcülərə "hədiyyə" edir?" - deyə qəzet sual edir. Və elə özü də cavabı tapır: "Məlum olub ki, digər kilsələr Abxaziya və Tsixinval regionunun ərazilərində yerləşir və bu məktubla EAK (buna elə "erməni dövləti" də demək olar) Abxaziya və Tsixinval regionunun Gürcüstan ərazisi hesab etmədiyini göstərir!"
Digər gürcü nəşrlərində də buna oxşar fikirlərə rast gəlinir. "Saerto qazeti" yazır ki, "bizim qonşularımız öz xasiyyətini və təbiətini dəyişə bilmirlər. İlk baxışdan, zərərsiz görünən tələbdən - mədəni abidələrin onlara verilməsi istəyindən planlı şəkildə addım-addım ərazilərimizin anneksiyasına keçirlər. Siz adları çəkilən kilsələri, onların ətraf ərazilərini, qəbiristanlıqların ərazilərini, həmçinin erməni dilini inzibati dil elan olunmasını tələb edən Samsxe-Cavaxetini təsəvvürünüzə gətirin".
"Axali Taoba" qəzeti isə yazır ki, bu gün Gürcüstanda erməni tərəfinin iddia etmədiyi region və ya rayon qalmayıb: "Əsas vurğunu da, təbii ki, Tiflisə edirlər. İndiyədək bilirdik ki, ermənilər 5 kilsənin qaytarılmasını tələb edirlər. Eçmiədzin, doğrudan da, bu 5 kilsəni istəyir, amma erməni eparxiyasının iştahası daha böyük imiş".
Şübhəsiz, EAK eparxiyasının rəhbərinin müraciəti Gürcüstan ərazisindəki kilsələrin kimə məxsus olmasına dair açıq dövlətlərarası mübahisə istiqamətində atılmış ilk addımdır. Və ermənilərin qaldırdığı kilsə məsələsinin gec-tez beynəlxalq müzakirələrə çıxarılması da bu iddianın tərkib hissəsidir. Özü də, bu məsələnin sırf hüquqi və siyasi prizmadan beynəlxalq dini instansiyalarda müzakirəsinin perspektivsiz olduğunu yaxşı bilən erməni tərəfi, onu "mədəni irs" müstəvisinə keçirməyə çalışır. Məhz buna görə, KİV-in yazdığı kimi, "qədim və əzabkeşlər" artıq gürcü kilsələrinə iddiaları ilə bağlı UNESCO-ya müraciət ünvanlayıblar. Belə ehtimal etmək olar ki, UNESCO-ya müraciət problemin beynəlxalq səviyyədə təsbiti istiqamətində ilk addımdır. Bundan sonra biz beynəlxalq məhkəmə instansiyalarına, Avropa Şurasına, müxtəlif ixtisaslaşdırılmış strukturlara müraciətlərin şahidi ola bilərik.
Bir məsələni də unutmayaq ki, EAK-nın aktivliyi ermənilərin sıx yaşadığı və "Cavaxk" adlandırdıqları Samsxe-Cavaxetiya bölgəsindəki separatçı əhvali-ruhiyyə ilə birbaşa bağlıdır. Artıq neçə ildir müxtəlif separatçı dəstələrin İrəvanın açıq və gizli dəstəyilə apardığı "Cavaxkın Gürcüstandan ayrılması" kampaniyası getdikcə daha real və konkret şəkil almağa başlayır. Məsələn, 2013-cü ildə "Samsxe-Cavaxeti və Tsalka rayonlarında cavax ermənilərinin yaşayışının yaxşılaşmasına yönəlmiş çoxsaylı iqtisadi, mədəni-maarifçi və gənclər proqramlarının reallaşdırılması məqsədilə" 2013-cü ilin sonunda yaradılan "Cavaxka dəstək" fondu son vaxtlar daha tez-tez gündəmə gəlir. Fondun təsisçiləri arasında Ermənistan müdafiə nazirinin müavini Qurgen Dalibaltyan, "Ayk Avia" aviaşirkətinin rəhbəri Seyran Vansyan, Ermənistan Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun direktoru Aşot Melkonyan və artıq adını dəfələrlə çəkdiyimiz EAK-nın Gürcüstandakı eparxiyasının rəhbəri Vazgen Mirzəxanyan da var. Fond ambisiyalarının miqyasını gizlətmir və yalnız "Cavaxka dəstəyin" qeydiyyatına deyil, həm də bir çox xarici ölkələrdə, o cümlədən ABŞ, Fransa, Rusiya, Argentina, Livan, İranda da filialların açılmasına nail olmaq əzmindədir. Fondun reallaşdırdığı ən genişmiqyaslı layihələrdən biri Cavaxetiyadakı erməni əhalisinin sayının artırılmasının stimullaşdırılmasıdır - burada ailədə 3 və daha çox uşaq olan ailələrə maddi yardım göstərilir.
Fondun İrəvanda keçirilən toplantılarından birində çıxış elən yepiskop Mirzəxanyan belə bir fikir səsləndirib: "Problemləri vaxtında həll etmək lazımdır. Yoxsa biz məsələni son həddə çatmasını gözləyib yalnız sonra çıxış yolu axtarmağa başlayırıq". Belə görünür ki, "vaxtında həll edilməli olan" problemlərin sırasına Mirzəxanyan yüzlərlə gürcü kilsəsinin EAK-ya verilməsini də əlavə edib. Bu ermənilərin qonşu xalqların torpaqları və mədəniyyət abidələrini mənimsəməsi üçün onlara qarşı həyata keçirdiyi təcavüz istiqamətində daha  bir addımdır.
Öz növbəsində, Gürcüstan rəhbərliyi erməni separatizminin yayılması təhlükəsinə imkan verməmək üçün müəyyən tədbirlər görür. Məsələn, "kilsə mübahisəsi"ni müzakirə etmək üçün  Gürcüstanın dini məsələlər üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbəri Zaza Vaşakmadze İrəvana səfər edib.  Onun Tiflisə qayıtdıqdan sonra səsləndirdiyi cümlə isə erməni tərəfinin heç xoşuna gəlməyib: "Ermənistanda gürcü kilsə və məbədləri var və biz onların Gürcüstan Pravoslav Kilsəsinə qaytarılmasını tələb edirik".
Amma hələlik, gürcü siyasətçiləri və ekspertlərinin də etiraf etdiyi kimi, rəsmi Tiflisin konkret hansı siyasi addımları atacağı bəlli deyil. Belə addımlar isə mütləq atılmalıdır. Əvvəla, ermənilərin "kilsə" iddialarının və Samsxe-Cavaxetiyada artan separatizm təhlükəsinin reallaşdırılmasına yol verməmək üçün, ikinci isə Ermənistanla münasibətlərin korlanmaması naminə. Ermənistanla münasibətlərə isə gürcü rəhbərliyi bəzən İrəvanın regional siyasət və iqtisadiyyatdakı real çəkisinə qeyri-adekvat şəkildə - həddindən artıq önəm verir.
"Bizim qonşularımız (ermənilər - "R+") öz xasiyyətlərini dəyişə bilmirlər. İlk baxışdan ancaq  yalnız mədəniyyət abidələrinə iddia irəli sürsələr də bunun arxasında planlı şəkildə addım-addım ərazilərimizin anneksiyası gəlir. Məsələn, təsəvvür edin ki, yuxarıda adları çəkilən kilsələr və onların ətrafı, qəbiristanlıqların əraziləri, eləcə də erməni dilinə inzibati statusun tələb olunduğu bütöv Samsxe - Cavaxetiya".
"Erməni kilsəsi Gürcüstan hökumətindən 394 "erməni kilsəsini" tələb edir ", - "Saerto qazeti"
"Artıq Gürcüstanda elə bölgə, elə rayon qalmayıb ki, ermənilərin iddiasına məruz qalmasın. Xüsusi diqqət isə təbii ki,  Tiflis şəhərinədir.  İndiyə kimi ermənilərin yalnız 5 kilsəyə iddia irəli sürdükləri bəlli idi. Eçmiədzin, doğrudan da, 5 kilsənin onlara verilməsini tələb edirdi, amma erməni eparxiyasının iştahası, sən demə, daha böyük imiş."

"Древние и многострадальные" вновь подтвердили свое реноме падких до чужого богатства и культурного наследия. На этот раз официально подтвердились притязания Армянской апостольской церкви (ААЦ) на грузинские храмы.
Грузинские СМИ раскрыли детали датированного 10 декабря 2014 года конфиденциального письма главы епархии ААЦ в Грузии, епископа Вазгена Мирзаханяна на имя премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили. Документ открыто ставит вопрос о необходимости передачи сотен христианских храмов на территории Грузии под контроль армянской церкви. Епископ Мирзаханян оправдывает содержащиеся в его письме официальные притязания ААЦ на грузинские храмы тем, что, дескать, "во время советского тоталитарного режима у Армянской апостольской церкви была отнята принадлежащая ей собственность". Поэтому-то он требует "вернуть отнятые церкви, монастыри (функционирующие и нефункционирующие), их развалины, а также земельные участки, на которых они находятся или находились в собственности Грузинской епархии, Армянской апостольской православной святой церкви".
Однако Мирзаханян не приводит ни одного конкретного исторического факта передачи армянских церквей под контроль грузин, что, впрочем, и неудивительно, поскольку армянам не впервой бездоказательно выдвигать претензии на все чужое или же прибегать в целях обоснования своей лжи к откровенным фальсификациям. Тем не менее, вышеупомянутый епископ умудрился дополнить свое письмо списком, в котором фигурируют 442 церкви и монастыри, кои, по мнению армянских церковников, следует передать под их ведомство. Из содержимого данного списка следует, что количество грузинских храмов, на которые официально претендует ААЦ, увеличилось аж в 88 (!) раз. До сих пор Эчмиадзин предъявлял претензии на 5 церквей, действующих в Грузии и неоднократно за последние годы становившихся предметом межцерковного грузино-армянского спора. Одна из них - находящаяся в Тбилиси церковь Норашен, из-за которой дело доходило даже до откровенных драк и столкновений.
Несмотря на всю остроту межцерковных противоречий и возникающие в этой связи скандалы, грузинским властям удавалось остудить страсти. Но, как видно, армянские аппетиты не поддаются усмирению, во всяком случае мирным путем, а потому имеют тенденцию к непрерывному росту. Так происходит и с армянскими притязаниями на грузинские храмы.
Существует мнение, что полный список претензий армянских церковников на грузинские храмы был обнародован еще в опубликованном в 1995 году армянским автором Самвелом Карапетяном справочнике, в котором утверждается, что на территории Грузии находятся 653 армянские церкви. Хотя на официальном уровне армянские притязания к Грузии до цифры 653 пока не дошли, можно не сомневаться, что таковая цель в действительности преследуется. И уж во всяком случае от цифры 442 до 653 дойти куда легче, чем от 5 до 442. Поэтому есть опасность, что Грузии еще предстоит сполна познать чашу испытаний из-за армянских посягательств на ее культурное наследие.
По большому счету притязаниями на грузинские церкви армяне не только посягают на памятники религии и истории соседнего христианского народа, но и открыто заявляют о непризнании территориальной целостности Республики Грузия. Этот справедливый вывод делает и грузинская газета "Грузия и мир". Кстати, она же отвечает на вопрос, почему в списке претензий Мирзаханяна упоминаются 442, а не 653 храма, как это было в армянском издании под авторством Карапетяна. "Так почему же армяне требуют только 442 церкви и "дарят" грузинам оставшиеся 211?" - задается вопросом газета. И тут же дает ответ: "Как выяснилось, эти церкви расположены на территории Абхазии и Цхинвальского региона и этим письмом ААЦ (точнее будет сказать "Армянское государство") не считает Абхазию и Цхинвальский регион территорией Грузии!".
С похожими статьями выступили и другие грузинские издания. Несомненно, обращение главы епархии ААЦ в Грузии представляет собой лишь первый шаг на пути к развертыванию открытого межгосударственного спора о принадлежности церквей на грузинской территории. И неотъемлемой составляющей этого претенциозного процесса уже становится выведение армянами церковного вопроса на площадку международного рассмотрения. Причем армянская сторона, осознавая бесперспективность обсуждения данного вопроса в международных церковных инстанциях в чисто правовом и политическом ключе, планирует перевести его в плоскость обсуждения "культурного наследия". В связи с этим, как сообщают СМИ, "древние и многострадальные" уже направили в ЮНЕСКО послание о сути своих претензий на грузинские церкви. Предполагается, что обращение в ЮНЕСКО станет начальным шагом в деле "фиксации" проблемы на международном уровне. Далее могут последовать внесение исков в международные судебные инстанции, обращения в Совет Европы, различные специализированные структуры.
Между тем активность ААЦ имеет прямое отношение к сепаратистским устремлениям в армянонаселенной грузинской области Самцхе-Джавахети, именуемой армянами "Джавахк". Фактически ведущаяся уже не первый год различными сепаратистскими группировками, пользующимися явной и скрытой поддержкой Еревана, "борьба Джавахка за отделение от Грузии" принимает все более реальные очертания. Так, все чаще напоминает о себе фонд "Поддержка Джавахку", который был создан в конце 2013 года "в целях осуществления многочисленных экономических, культурно-образовательных, молодежных программ, направленных на улучшение жизни джавахкских армян в районах Самцхе-Джавахети и Цалка". Среди учредителей фонда главный советник министра обороны Армении Гурген Далибалтаян, председатель авиакомпании "Айк Авиа" Сейран Ванцян, директор Института истории армянской Академии наук Ашот Мелконян, фигурирует и тот самый Вазген Мирзаханян - глава епархии ААЦ в Грузии.
О масштабных амбициях фонда говорит тот факт, что его организаторы планируют не только добиться регистрации "Поддержки Джавахку" в Грузии, но и открыть филиалы в различных странах, в частности в США, Франции, России, Аргентине, Ливане, Иране. Фонд осуществляет ряд проектов, самый масштабный из которых направлен на стимулирование увеличения численности армянского населения Джавахетии (семьям в случае рождения трех и более детей оказывается материальное содействие).
Епископ Мирзаханян, выступая в Ереване на одном из собраний фонда, отметил необходимость "своевременно решать проблемы, в противном случае оставляем, пока вопросы достигают крайней черты, потом пытаемся найти решение". Судя по всему, к разряду проблем, требующих "своевременного решения", Мирзаханян относит и передачу ААЦ сотен грузинских церквей. Таков еще один шаг армян на пути реализуемой ими агрессии в отношении соседних народов в целях присвоения их земель и памятников культуры.
Руководство Грузии, в свою очередь, предпринимает определенные меры для предотвращения распространения угрозы армянского сепаратизма. Так, чтобы прояснить "церковный" спор, Ереван посетил глава Госагентства по делам религии Грузии Заза Вашакмадзе. Вернувшись в Тбилиси, он озвучил фразу, которая явно пришлась не по душе армянской стороне: "В Армении имеются грузинские церкви и монастыри, и мы требуем их передачи в лоно Грузинской православной церкви".
Однако в целом - и на этом акцентируют внимание сами грузинские политики и эксперты - пока неясно, какие конкретно шаги политического характера примет официальный Тбилиси. Чтобы, во-первых, воспрепятствовать реализации армянских "церковных" притязаний и растущей угрозе сепаратизма в Самцхе-Джавахети, а, во-вторых, не допустить при этом ухудшения отношений с Арменией, которой грузинское руководство порой уделяет значение, явно неадекватное ее реальному весу в региональной политике и экономике.
"Наши соседи (армяне. - R+) не могут изменить свою натуру и нрав. Вместе с безобидным, на первый взгляд, требованием-просьбой о передаче им культурных памятников они планомерно, шаг за шагом прилагают все усилия по аннексии наших территорий. Представьте себе вышеуказанные церкви, их окрестности, территории кладбищ, а также Самцхе-Джавахети, где требуют объявления армянского языка административным языком".
"Армянская церковь требует от правительства Грузии передачи ей 394 "армянских" церквей", "Саэрто газети"
"В Грузии почти не осталось региона или района, на которые не распространялись бы претензии армянской стороны. Особый акцент, естественно, делается на Тбилиси. До сих пор было известно, что армяне требуют передачи только пяти церквей. Эчмиадзин действительно требует передачи пяти церквей, у армянской же епархии аппетит оказался гораздо выше".