"Bakı - islam mədəniyyətinin paytaxtı - 2009" ilinin açılışı sivilizasiyaların dialoqu məsələsində Azərbaycana ayrılan rolu bir daha təsdiq edir
Müəllif: Sevil KƏRİMOVA Bakı
Fevralın 18-də Azərbaycan paytaxtında tarixi hadisə - "Bakı - islam mədəniyyətinin paytaxtı - 2009" ilinin təntənəli açılışı baş verəcək. Bu barədə qərar Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə İslam Təşkilatı (ISESCO) iştirakçısı olan dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 21-23 noyabr 2007-ci il tarixdə Tripolidə keçirilmiş beşinci konfransının nəticələrinə görə qəbul edilib. Gözlənildiyi kimi, Bakıya açılış mərasiminə ISESCO baş katibi, dünyanın hər yerindən Bakı ilə qardaşlaşmış şəhərlərin merləri, həmçinin müsəlman dövlətlərindən yüksək qonaqlar gələcək.
Həmin gün Muzey Mərkəzində rəsmi saytın, həmçinin "Bakı şəhəri" fotosərgisinin təqdimatı keçiriləcək. 19 fevralda M.F.Axundov adına Mərkəzi Dövlət Kitabxanasında "Köhnə Bakı" kitabının təqdimatı olacaq. İl ərzində ISESCO həftəsinin, İran, Mərakeş və başqa müsəlman ölkələrinin mədəniyyət günlərinin keçirilməsi planlaşdırılır. 2009-cu ilin oktyabr ayında isə Bakıda müsəlman dövlətləri mədəniyyət nazirlərinin beynəlxalq konfransı baş tutacaq. Bütövlükdə il ərzində "Bakı - islam mədəniyyətinin paytaxtı - 2009" çərçivəsində Azərbaycanda yüzdən çox milli və beynəlxalq tədbir nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, 2008-ci il dekabr ayının 2-3-də Bakıda Avropa Şurasına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin "Beynəlxalq dialoq Avropada və qonşu bölgələrdə sülhün və dayanıqlı inkişafın əsası kimi" mövzusunda konfransı keçirilmişdi. Konfransın gedişində Bakı bəyannaməsi qəbul edildi və iştirakçı dövlətlərin, həmçinin mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində tərəfdaş dövlətlərin fəaliyyətinin və mədəni əməkdaşlığının inkişafını nəzərdə tutan "Bakı prosesi"nin əsası qoyuldu. Bu il İslam Ölkələri Mədəniyyət Nazirlərinin VI konfransı baş tutacaq.
Və öz ənənələrinə sadiq qalan Azərbaycan tərəfi "Bakı prosesi" çərçivəsində keçriləcək bu konfransa bir sıra Avropa ölkələrini də dəvət etmək niyyətindədir. Sözügedən tədbirlər, şübhəsiz ki, Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğatına xidmət etməklə yanaşı, həmçinin müxtəlif mədəniyyətlərin qovşağında olan Azərbaycanın unikal coğrafi vəziyyətdə olduğunu da sübut edəcək. Əgər SSRİ-nin dağılmasından sonra ölkədə islam dininin geniş yayılması məsələsində, həm də Bakının Qərb dünyasına meyillənməsində islam dövlətlərinin Azərbaycana münasibəti birmənalı deyildisə, indi bizə Şərq və Qərbin eyni torpaqda balanslaşdırılmış şəkildə mövcud ola biləcəyini sübut etməyə ehtiyac yoxdur.
Birmənalı demək olar ki, müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycan müsəlman ölkəsi imicini bərpa etməyə tam nail ola bildi. Hazırda ölkəmiz bütün islam dünyası ilə mənəvi köklərə dayanmaqla güclü dövlətlərarası münasibətlərə malikdir. Azərbaycan, fəal olaraq İslam Konfransı Təşkilatının və başqa islam qurumlarının işinə qatılır. Buna görə də 2009-cu il üzrə Bakının islam mədəniyyətinin paytaxtı adlandırılması təsadüfi deyil. Son bir neçə ildə Azərbaycanda onlarca yeni məscid tikilib, ibadət yerləri bərpa edilib, dini icma və qurumlar təsis olunub, mədrəsə və başqa dini tədris məktəbləri yaradılıb. Hamısı da 70 illik sovet keçmişində islam ənənələrinin bütün üsullarla məhv və təhrif edildiyi bir ölkədə baş verib.
Hazırda dini təhsil almaq üçün islam ölkələrinə yollanan azərbaycanlıların sayı da az deyil. Azərbaycanın dünyəvi dövlət olmasına baxmayaraq, din Azərbaycan cəmiyyətində - həyatın təsirli amillərindən birinə çevrilir. Bir çox teoloqların fikrincə, bu, ona görə baş verir ki, Azərbaycan xalqı indiyə kimi islamı yadırğamayıb. Əksinə, tarixinin ən çətin mərhələlərində öz dinini qorumağı bacarıb. Gizli də olsa, xalq öz dini ayinlərini yerinə yetirməklə, Ramazan, Qurban bayramlarını qeyd edib, Məhərrəm ayı matəmlərində məscidlərə üz tutub.
Qafqaz bölgəsində baş verən geosiyasi proseslərin fonunda qeyd etmək olar ki, Azərbaycan hazırda bu məsələdə lider mövqeyindədir. Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Azərbaycanda yerləşməsi və ölkənin İslam Konfransı Təşkilatının yığıncaqlarında dəfələrlə ev sahibliyi etməsi buna bariz nümunədir. Burada onu da unutmaq olmaz ki, Azərbaycanda xristian, yəhudi və digər başqa dinlərə qarşı da güclü tolerantlıq mövcuddur, ölkədəki etiqad və din azadlığı, yerli əhalinin başqalarına dözüm-lülüyü artıq dəfələrlə beynəlxalq səviyyədə etiraf edilib.
Qüvvələr nisbətinin daim dəyişdiyi müasir dünyamızın bütün çağırışlarına vaxtında cavab vermək baxımından Azərbaycan mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların dialoquna ciddi önəm verir. Bəlkə də elə buna görə də bir sıra dövlətlər anlaşma və regional münasibətlər ideyası çərçivəsində rəsmi Bakıya öz dəstəklərini əsirgəmirlər. Bu cür regional yaxınlaşmalar baxımından Azərbaycan Şərq və Qərbi birləşdirən körpü rolunda çıxış edir.
İslam Konfransı Təşkilatı ilə əməkdaşlıq edən Bakı eyni zamanda "Yeni qonşuluq" proqramı çərçivəsində Avropa ilə də əməkdaşlıqda maraqlıdır. Azərbaycan Qarabağ münaqişəsi məsələsində çox haqlı olaraq hər iki tərəfdən dəstək gözləyir. Bütövlükdə, ekspertlər bu fikirdədirlər ki, son üç ildə Azərbaycanın İslam Konfransı Təşkilatı ilə əməkdaşlığı ən yüksək səviyyəyə yüksəlib. Nəticə göz qabağındadır: təkcə 2005-2006-cı illərdə İslam Konfransı Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurası tərəfindən Dağlıq Qarabağ münaqişəsində rəsmi Bakının mövqeyini əks etdirən üç qətnamə yenilənib.
Siyasi anlamda bu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün şəksiz tanınması, Ermənistanın təcavüzkar sayılaraq, Azərbaycan torpaqlarının dərhal azad olunmasının tələb edilməsidir. Sosial-iqtisadi müstəvidə götürsək məhz İslam Konfransı Təşkilatının qətnaməsi ilə Qarabağ müharibəsi və işğal nəticəsində Azərbaycana vurulan zərərin həcmi müəyyən edilib. Humanitar baxımdan isə sözügedən qətnamələr işğal altında olan ərazilərimizdə və eləcə də indi Ermənistan adlanan ölkədə Azərbaycan xalqına məxsus milli irsin, islami dəyərlərin açıqca məhvinə görə rəsmi Yerevanın sərt şəkildə qınanması deməkdir.
Və bu gün inamla demək olar ki, İslam Konfransı Təşkilatı bundan sonra da nüfuzlu forumlarda Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləyəcək. Heç şübhəsiz, "Bakı - islam mədəniyyətinin paytaxtı - 2009" ilinin paytaxtımızda keçirilməsi dövlətimizin islam dünyası ilə əməkdaşlığının daha da möhkəmlənməsində növbəti mərhələ olacaq.

Открытие года "Баку - столица исламской культуры-2009" еще раз подтверждает роль, которая отводится Азербайджану в вопросе диалога цивилизаций
18 февраля в столице Азербайджана состоится историческое событие - торжественное  открытие года "Баку - столица исламской культуры-2009". Решение об этом было принято по итогам пятой конференции министров культуры, государств - участников ISESCO (Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры), прошедшей 21-23 ноября 2007 года в Триполи. Как ожидается, на церемонию открытия в Баку прибудут генеральный секретарь ISESCO, мэры городов-побратимов со всего мира, высокие гости из мусульманских государств. Также в этот день состоится презентация официального сайта, а также фотовыставка "Город Баку" в Музейном центре. 19 февраля в Центральной государственной библиотеке им. Ахундова пройдет презентация книги "Старый Баку". В течение года ожидается проведение Недели ISESCO, Дней культуры Ирана, Маракеша и других мусульманских государств. А в октябре 2009 года в Баку пройдет международная конференция министров культуры мусульманских государств. В целом в течение года в рамках года "Баку - столица исламской культуры-2009" в Азербайджане предусмотрено проведение более ста национальных и международных мероприятий.
Стоит отметить, что 2-3 декабря 2008 года в Баку состоялась конференция министров культуры государств - участников Совета Европы на тему "Межкультурный диалог как основа мира и устойчивого развития в Европе и соседних регионах". В ходе конференции была принята Бакинская декларация и заложена основа "бакинского процесса", предусматривающего развитие деятельности и культурного сотрудничества государств-участников, а также государств-партнеров в области межкультурного диалога. В текущем году состоится VI конференция министров культуры исламских стран. И азербайджанская сторона, оставаясь преданной своим традициям, в рамках "бакинского процесса" планирует пригласить на эту конференцию ряд европейских государств. Все это говорит о том, что указанные мероприятия послужат пропаганде азербайджанской культуры, а также подтвердят уникальное географическое положение Азербайджана на стыке различных цивилизаций. И если раньше отношение исламских государств к Азербайджану было неоднозначным, как в вопросе распространения исламской религии в стране после распада СССР, так и в вопросе склонения Баку к западному миру, то сегодня нам не нужно, извиняясь, доказывать, что Восток и Запад могут сосуществовать в мире на одной земле.
После обретения независимости Азербайджан смог восстановить свой имидж мусульманской страны. Сегодня наша страна имеет крепкие межгосударственные отношения со всем исламским миром. Она активно участвует в Организации исламской конференции и других исламских организациях, и поэтому решение о том, чтобы объявить Баку столицей исламской культуры в 2009 году, является не случайным. За последние несколько лет в Азербайджане построены десятки новых мечетей, восстановлены места поклонения, учреждены десятки религиозных общин и организаций, созданы медресе и другие религиозные учебные заведения - в стране, где в течение 70 советских лет исламские традиции всеми способами уничтожались и искажались. Сегодня многие азербайджанцы направлены в исламские страны для получения религиозного  образования. И, несмотря на то, что Азербайджан - светское государство, религия становится одним из действенных факторов жизни азербайджанского общества. По мнению многих теологов, это происходит вследствие того, что азербайджанский народ никогда не испытывал отчуждения от ислама. Напротив, на самых трудных этапах истории он смог защитить свою религию. Пускай и втайне, скрытно, но народ продолжал исполнять религиозные обряды, отмечал праздники Рамазан, Гурбан, шел в мечети в траурные месяцы Мухаррам.
В то же время в свете геополитических процессов, происходящих во всем Кавказском регионе, можно с уверенностью сказать, что Азербайджан  сегодня выступает с позиции лидера. Тот факт, что в Азербайджане находится Управление мусульман Кавказа и страна принимает активное участие в конференциях и заседаниях Организации исламской конференции, является наглядным тому примером. Хотя не стоит забывать, что помимо  ислама в Азербайджане мирно сосуществуют христианская, иудейская и другие религии. И толерантность азербайджанского народа к другим народом и религиям стала притчей во языцех.
В то же время расстановка сил в мире постоянно меняется. И сегодня, чтобы отвечать всем вызовам нынешнего миропорядка, Азербайджан все чаще стал выступать с позиций пространства, на котором может происходить диалог культур и цивилизаций. Многие страны поддерживают Азербайджан в рамках идеи согласия  и регионального взаимодействия, импульсом к которой стала мировая глобализация. В контексте таких региональных сближений Азербайджан выступает мостом, соединяющим  Восток и Запад. Ведь взаимодействуя с Организацией исламской конференции, Баку  одновременно в рамках программы "Новое соседство" выстраивает партнерство с Европой. В то же время и от тех и других Азербайджан ждет поддержки в вопросе карабахского конфликта. В целом последние три года взаимодействия Азербайджана с ОИК можно назвать пиковыми, утверждают эксперты. Так, в 2005-2006 годах Советом министров ИД ОИК были обновлены три резолюции, поддерживающие национальную позицию Азербайджана по всем аспектам нагорно-карабахского конфликта. В политической плоскости - это безусловное признание территориальной целостности Азербайджана, признание Армении агрессором и требование немедленного освобождения азербайджанских территорий. В социально-экономической - именно в резолюции ОИК определен объем материального ущерба, нанесенного Азербайджану армянской оккупацией, и предъявлено требование к Армении о компенсации ущерба. В гуманитарной - это осуждение армянской политики по уничтожению национального и исламского наследия азербайджанского народа на территории Армении и на оккупированных территориях. И сегодня можно с уверенностью утверждать, что ОИК будет и впредь поддерживать позицию Азербайджана на всех авторитетных форумах, а проведение года "Баку - столица исламской культуры-2009" в нашей стране послужит еще большему укреплению взаимоотношений нашей страны с исламским миром.