"GÖZƏLLİK" TALİSMANI ALTINDA
Bakıda keçiriləcək Bədii Gimnastika üzrə Avropa Çempionatına qatılmaq üçün 33 ölkənin komandası müraciət edib
Azərbaycan bədii gimnastikasının bu il keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksələcəyi gözlənilir - bu mövsüm Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatı ilə yadda qalacaq.
Xatırladaq ki, eyni turnir Azərbaycan paytaxtında 2 il əvvəl də keçirilmişdi. O zaman Aliyə Qarayeva iplə hərəkətlər proqramında çempion olmuş, milli isə komanda hesabında üçüncü yeri tutmuşdu. Odur ki, komandanın 2 il əvvəlki nəticəni yaxşılaşdırmaq üçün yaxşı imkanı var.
Rəqabət yüksəkdir
Beynəlxalq arenalarda əldə edilən nəticələr də göstərir ki, Azərbaycanda gimnastika sürətlə inkişaf edir. Ən azı, bu idman növündə yarışa maksimum sayda lisenziya qazandığımız Pekin Olimpiadasını yada salmaq kifayətdir. Bu, yalnız məşqçilər heyətinin yox, həm də Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) uğurlu fəaliyyətinin yalnız bir göstəricisidir.
AGF lap əvvəldən ölkədə gimnastikanın səviyyəsinin Bakıda nüfuzlu turnirlərin təşkili ilə yüksəldilməsi kursu götürüb. Artıq dünya və Avropa çempionatlarına, kuboklara ev sahibliyi etmiş Azərbaycanı tam məsuliyyətlə dünya gimnastikasının mərkəzi adlandırmaq olar. Nəzərə alsaq ki, bu zərif idman ustalarının əsas özəyi məhz Avropada cəmləşib, onda qitə birinciliyində medallar uğrunda rəqabətin çox güclü olduğunu söyləyə bilərik.
Ayrı-ayrı fərdlərdən danışsaq, təbii ki, millinin lideri sürətlə elitaya yüksəlmiş Aliyə Qarayevadır. Avro-2007-də iplə hərəkətlər üzrə qazanılmış qızıl medalı qətiyyən gözlənilməz hesab etmək olmaz. Gimnastımız rusiyalı Olqa Kapranova, Vera Sessin və ukraynalı Anna Bessonovanı üstələməyi bacarıb. "Mən bizim Aliyənin Azərbaycana tarixdə ilk Avropa çempionatı qazandırdığı üçün şadam. Nə vaxt ki bizim qadın idmanında müsəlman ölkəsinin ay-ulduzlu bayrağı ucalır, bu çox rəmzi görünür. Axı bütün medalları cəmi bir dövlət qazanmamalıdır", - deyə Rusiya millisinin baş məşqçisi, bir müddət əvvəl isə bu ölkənin federasiyasına rəhbərliyə başlamış İrina Viner bildirib.
Əlbəttə, gimnastikanın bütün növlərində qızıl uğrunda mübarizə aparmaq hələ ki çətindir. Lakin ayrı-ayrı növlərdə idmançılar yüksək yerlər uğrunda yarışa bilərlər. İki il əvvəlki qitə birinciliyində Aliyənin çıxışı da bunu bir daha sübut edib. Uğurlu çıxışları ilə əsas heyətə düşmək uğrunda mübarizəni gücləndirmiş Anna Qurbanova və Zeynəb Cavadlını da unutmaq olmaz. Dinara Gimatova isə bu ildən məşqçilik karyerasına başlayıb və millinin çalışdırıcısı Mariana Vasilyevaya kömək edir.
Bu gün artıq Azərbaycan millisinin bütün üzvləri yeni yarış mövsümünə proqramlar hazırlayır. Məşqçilərin sözlərinə görə, bütün məşqlər yeni və kifayət qədər çətindir. Üstəlik, bu idman növündə toppuzla hərəkəti yenidən top əvəz edib.
Ölkənin gənclər komandası da gücləndirilmiş ikidəfəlik məşq proqramına başlayıb. Məşqçi idmançılarımız Səbinə Abbasova, Aelita Xələfova, Nigar Abdusəlimova, Yevgeniya Jidkova və Kamilə Məmmədovaya, həmçinin ehtiyatda olan Nərgiz Əliyeva və Lalə Məhərrəmovaya qaraçı musiqisi sədaları altında 5 lentlə məşq müəyyənləşdirib. Yeri gəlmişkən, əvvəlcə məşqçi komanda ilə qrup halında məşqlər üçün dəvət edilmişdi və komandanı Olimpiadada ən güclü səkkizlik arasına sala bildi. Əsas uğurunu isə o, "Avro-2007"-də - gənclərin dördüncü pilləni tutduğu vaxt əldə etdi.
AGF-nin vitse-prezidenti Altay Həsənov bu haqda deyir: "Komanda ciddi irəliləyişə nail ola bilib. Əvvəllər faktiki olaraq, bizim uğurumuz yox idi və SSRİ-nin dağılmasından sonra qrup halında komandanın da mövcudluğuna son qoyulmuşdu. Lakin cəmi 2 ildə o, yenidən yaradıldı. İşə böyüklərdən ibarət komandadan başlandı və artıq həm böyüklər, həm gənclər dünya və Avopada ən güclü ilk səkkizliyə daxildirlər".
Bakı və yeni olimpiya dövrü
Artıq mayın 15-17-də Bakıda keçiriləcək sayca yubiley - 25-ci Avropa çempionatına qatılmaq üçün 33 ölkə ilkin ərizələrini təqdim ediblər. Onların sırasında, təbii ki, Azərbaycan da var. 33 ölkənin gimnastları fərdi turnirlərdə çıxış edəcək. "Avro-2009"-un ilkin cədvəli belə düşünməyə əsas verir ki, çempionatın ilk 2 günündə (mayın 15-16-sı) komanda hesabında Avropa çempionu müəyyənləşəcək. Yarışın sonuncu günündə isə 5 lentlə hərəkətdə ən yaxşı komandanın, həmçinin ayrı-ayrı proqramlar üzrə (ip, çənbər, top və lent) fərdi çempionun adı bəlli olacaq.
Bakıda keçiriləcək "Avro-2009 "yeni olimpiya dövründə ilk vacib yarış olacaq. Qitənin ən yaxşı gimnastlarının yarışı artıq formalaşmış ənənəyə uyğun olaraq, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində keçiriləcək. Bakılı tamaşaçılar dünya bədii gimnastikasının ulduzlarını görmək, mükafatçıların, həmçinin Pekin Olimpiadası iştirakçılarının parlaq çıxışlarını seyr etmək, aşıb-daşan ehtiras və qələbə sevinclərinin şahidi olmaq şansı qazanacaqlar. Bu, müxtəlif ölkələrin bədii gimnastika məktəblərinin son nailiyyətlərini - yeni proqramlar, yeni elementlər - seyr etmək istəyində olan bütün idmansevərlər üçün əla imkandır.
Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatının Azərbaycanın milli bayrağının rənglərindən istifadə ilə hazırlanmış rəsmi loqosuna "Emosiyalar girdabı" adı verilib. Axı çempionat heç də yalnız idman tədbiri deyil. Bu, Bakı üçün əlamətdar hadisə, idmançılar üçün arzuların reallığa çevrildiyi, yeni ulduzların parladığı yerdir. Uzun-uzadı məşqlərin, gözləntilərin nəticəsi məhz burada əldə olunur.
Bakıda keçiriləcək Avropa turnirinin talismanı isə şən və gözəl ahudur. "Gözəl" adlanlırılan talışman çempionatın bütün iştirakçılarını yarış boyu sevindirəcək.
Onu da qeyd edək ki, artıq fevralda Bakıda Avropa Gimnastika İttifaqının (UEG) 2 vacib tədbiri təşkil olunacaq. Qurumun direktoru Manfred Kuxt, həmçinin təşkilatın bədii gimnastika üzrə texniki komitəsinin prezidenti Hayde Bruneder çempionatın Təşkilat Komitəsinin iclasına qatılacaqlar. İclasda turnir iştirakçılarının akkreditasiyası, yerləşdirilməsi, dopinq nəzarəti, həmçinin turnirin TV yayımı, idman kompleksinin təchizatı, yarışa hazırlıqla bağlı hesabat və digər məsələlər müzakirə olunacaq.
Bundan başqa, Bruneder texniki komitənin iclasını keçirərək həmkarları ilə birlikdə yarışın cədvəlini, onun iştirakçılarının və fəxri qonaqlarının gəlmə tarixlərini təsdiqləyəcək. Bundan başqa, turnirin formatına, gimnastların sayına və gənclərdən ibarət qrup komandalarının heyətinə xüsusi diqqət ayrılacaq.
Nəhayət, daha bir vacib hadisə Avropa Çempionatının texniki komitənin üzvləri tərəfindən keçiriləcək püşkatmasıdır.
Bu il keçiriləcək çempionata böyük ümidlər var. Belə ki, Bakı özünü böyük idman turnirlərinin yüksək səviyyədə təşkil edilməsini bacaran şəhər kimi təsdiqləyə bilib. Odur ki, 2007-ci ildə keçirilmiş Avropa birinciliyinin üstündən cəmi 2 il keçdikdən sonra, Azərbaycana daha bir nüfuzlu turnirə ev sahibliyi etmək imkanının verilməsi təəccüblü deyil. Bu yarış gimnastlarımızın ustalıqlarını göstərmələri və 2012-ci il Olimpiadasına lisenziya əldə edilməsi yarışında iddiasını ortaya qoymaları üçün daha bir şans olacaq. Əlbəttə, turnirin ev sahibləri üçün iki il əvvəlki nailiyyətin təkrarlanması çətin olacaq. Lakin Azərbaycanda bədii gimnastika artq müəyyən səviyyəyə yüksəlib və onun ən azı qorunub saxlanması vacibdir. Rəqiblər də yatmayıblar və Rusiya, Ukrayna kimi komandalarla rəqabət elə də asan olmayacaq.
Bununla yanaşı, komanda qarşısına ən yüksək hədəflər qoymağa və onlara nail olmağa öyrəşib. Odur ki, xüsusilə Avropa çempionatının doğma divarlar arasında keçiriləcəyini nəzərə alsaq, millinin qarşısında yeni məqsədlər qoyulub.

WITH "A GAZELLE" FOR A MASCOT
Teams from 33 countries have applied to take part in the European Rhythmic Gymnastics Championship in Baku
Azerbaijan's rhythmic gymnastics promise to reach a qualitatively new level this year. The current season will be marked by the holding in Baku of the European championship, which we hosted two years ago. Back then, Aliya Qarayeva won a gold medal in the skipping rope programme, while the national team took third place in the team competition. So the team have every chance of improving on their success.
High competition
Azerbaijani gymnastics are developing at a rapid pace, as proved by our results in the international arena. Take the Beijing Olympics, for example, where we won the maximum possible number of places, delegating two sportswomen to the individual performances and a team in the group exercises. This is only one example of the successful work, not only of the national team coaches, but also of the whole Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF), led by its president Mehriban Aliyeva. From the very beginning, the AGF embarked upon a mission to increase the level of gymnastics in the country by organizing prestigious tournaments in Baku. Azerbaijan, which has already taken part in world and European championships, not to mention the World Cup, can be rightfully called the world's gymnastics centre.
Since most of the world's strongest competitors are concentrated in Europe, competition for medals at the European championship is especially high.
If we may talk about personalities, Aliya Qarayeva is clearly a leader who made her way rapidly into the elite. Her gold medal at Euro 2007 in the skipping rope programme was not unexpected. The gymnast managed to overcome Russia's Olga Kapranova and Vera Sessina and Ukraine's Anna Bessonova. "I am very proud that our Aliya won Azerbaijan's first gold medal in a European championship. When the flag of a Muslim country with the star and crescent is hoisted in our women's sport, this is highly symbolic. No one country has the right to win all the gold," said Irina Viner, coach of the Russian national team who took charge of the Russian federation recently.
Of course, our Graces still find it very difficult to win medals in the all-round events, but in individual exercises our sportswomen can vie for the highest places. Aliya's performance in the European championship two years ago is an example. Nor should we forget Anna Qurbanova and Zeynal Cavadli, whose presence made the struggle for a place in the first team quite intense. As for Dinara Gimatova, she is now a coach and is helping the national team coach, Mariana Vasilyeva, to train the team. All the leading gymnasts of Azerbaijan's national team are currently preparing their programmes for the main season. According to the coaches, all the exercises are new and quite difficult and, what is more, clubs have once more been replaced by balls in the schedule.
The country's juniors are also engaged in intensive double exercises. The Bulgarian coach has arranged an exercise to the accompaniment of Romany music with five ribbons for Sabina Abbasova, Aelita Xalafova, Nigar Abdusali-mova, Yevgeniya Zhidkova and Kamila Mammadova, as well as for two reserve gymnasts - Nargiz Aliyeva and Lala Maharra-mova. Incidentally, the coach was initially invited to work on group exercises with the team which she made into one of the top eight teams at the Olympics. The team achieved its first remarkable success at Euro 2007 when the young sportswomen took fourth place. "The team made tremendous progress. We had almost no progress before and, after the collapse of the USSR, our group team ceased to exist. But it revived literally within two years. We began with the older national team, and now both the adult and junior teams are among the top eight teams in the world and Europe," said Altay Hasanov, vice-president of the national federation.
Baku and a new Olympic cycle
Thirty-three countries have already submitted their preliminary applications to participate in the 25th European rhythmic gymnastics championship, which will be held in Baku from 15-17 May. Of course, Azerbaijan is one of them. Gymnasts from the 33 countries will take part in the individual tournament, while 19 European teams will join battle in a contest of junior groups of six. Every country may be represented by three individual sportswomen, with one reserve and a junior team in the group exercises.
The preliminary schedule for Euro 2009 indicates that the European champion of the team competition will be established over the first two days of the championship (15-16 May), while the best team in group exercises with five ribbons and the individual winners of the separate finals (skipping rope, hoop, ball and ribbon) will become known on the last day of the exercises.
Euro 2009 in Baku will be the first important contest in the new Olympic cycle. The contest of the continent's best sportswomen will, as always, be held at the Heydar Aliyev sports and concert complex. Baku fans will have a unique chance to see the stars of world rhythmic gymnastics and brilliant performances by winners and participants of the Beijing Olympics and experience the emotions and the joy of victory. This is a wonderful opportunity for all fans to see the latest achievements of the rhythmic gymnastics schools of various countries - new programmes and new elements.
The official logo of the European championship in Baku, in which the colours of Azerbaijan's national flag were used, was called "a vortex of emotions". The championship is not just a sporting event. For Baku it is a remarkable event and for sportswomen it is a place where dreams come true and new beginnings are spot lit. This is what you do your exercises for. Within this vortex there are dreams, hopes and emotions. The mascot of the European gymnastics tournament in Baku is a friendly and happy gazelle. Gozal, the Baku mascot of Euro 2009, will accompany all participants in the championship.
Incidentally, the European Union of Gymnastics (UEG) will hold two important events in Baku in February. Specifically, its director Manfred Kucht and the president of the Technical Committee for Rhythmic Gymnastics, Heide Bruneder, will take part in a session of the championship's organizational committee. The subjects under discussion will be issues of accreditation and accommodating participants, doping control, TV broadcasts, equipment for the sports complex and reports on the course of preparations for the championship, as well as other subjects. In addition, Bruneder will chair a meeting of the Technical Committee during which she will approve the schedule of the European championship, the times of arrival for its participants and honorary guests. Special attention will be paid to the format of the agreement, the number of gymnasts and the composition of junior group teams. Finally, the casting of lots for the European championship, which will be conducted by members of the technical committee, will be an important event.
There are great expectations of the forthcoming event, as Baku has proved to be a wonderful organizer of major sporting events. Thus it is no surprise that two years after Euro 2007, Azerbaijan will again host this prestigious championship. The contest will be another chance for gymnasts to show their mastery and outline their bids for places at the Olympics in 2012. Of course, the host team will find it difficult to repeat their achievement of two years ago, when Qarayeva won a gold medal in the skipping rope programme, while the national team took third place in the team performances. But Azerbaijani rhythmic gymnastics have already reached a certain level, which must, at least, be maintained. Yes, our rivals are on the alert and it will be hard to compete with Russia and Ukraine. However, the team are used to setting themselves the hardest tasks and then achieving them. So, our national team are bracing themselves for new challenges, especially as our country will host this championship. As we know, even walls help at home.