QILINCOYNATMA DƏRSLƏRİ
Azərbaycan qılıncoynadanları beynəlxalq arenada itirilmiş mövqelərini bərpa etmək niyyətindədirlər. Bu istiqamətdə milli federasiyanın ilk addımlarından biri baş məşqçi postuna Tahir Akimovun dəvət edilməsidir - artıq 6 aydır ki, bu postu məhz o tutur. T. Akimov artıq komandanın potensialını qiymətləndirə bilib və hesab edir ki, bizim qılıncoynadanlarımız yüksək hədəflərə nail olmaq iqtidarındadırlar.
Sıfırdan başlamalı
Uzun illər ərzində millinin özünəməxsus lokomotivi Yelena Jemayeva olub və Azərbaycan qılıncoynatmasının əsas uğurları məhz onun adı ilə bağlıdır. Dünya və Avropa çempionu, Dünya Kubokunun sahibi olan Jemayeva olimpiya medalı istisna olmaqla, bütün mümkün titulları əldə edib. Afinada keçirilmiş 2004-cü il Olimpiadasında da o, medallara əsas namizəd hesab olunurdu. O vaxt komandamız kifayət qədər səviyyəli idi və dünya, həmçinin Avropa çempionatlarında qazanılmış bürünc medallar buna sübutdur.
Lakin bütün bu uğurlar artıq tarixin bir hissəsinə çevrilib və indi gənc və təcrübəsi az olan idmançıların qarşısında daha ciddi sınaqlar var. "Bütün idmançılar və məşqçilərin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üçün onlara baxış keçirilib. Müəyyən səbəblər üzündən son illər onların heç də hamısı millinin heyətində beynəlxalq turnirlərə yollana bilməyiblər. Bununla yanaşı, Yelena Jemayevanın uğurları nəzərə alınaraq, əsas diqqət qadınlardan ibarət komandaya yönəldilib. Kişi qılıncoynadanların da zəif olmamalarına baxmayaraq, qadınlardan ibarət komandaya daha çox üstünlük verilir. Hazırda bizim 22-23 yaşlı gənc oğlanlardan ibarət perspektivli komandamız var, lakin onların inkişafı üçün hələ xeyli vaxt lazımdır. Çünki məlumdur ki, bu idman növünün daha yaxşı dərk olunması, əsasən, 25 yaşdan tez olmur. Odur ki, qadınlardan ibarət milli komanda kimi, kişilərin yığmasına da ciddi ümid bəsləyirəm",- deyə T.Akimov qeyd edib.
Baş məşqçi millinin məşqçilər qərargahı ilə bağlı məsələni də müəyyənləşdirib, amma burada da bəzi qeyri-müəyyənliklər qalır. Qılıncoynatma komandasında 1990-cı ilin dünya çempionatında SSRİ-nin heyətində birincilik qazanmış Samir İbrahimov işə cəlb olunub. İndi o, mütəxəssis kimi yararlı olduğunu sübut etməyə çalışır. "O, karyerasına başlayan zaman mən karyeramın pikində idim. Mənim idmançı karyeramı başa vurduğum vaxtda isə Samir gənclərdən ibarət yığmanın heyətində çıxış edirdi və sonradan o, əsas komandaya yüksəldi. Kişilərdən ibarət qılıncoynatma komandasının hazırlığında mən ona böyük ümidlər bəsləyirəm",- deyə T.Akimov qeyd edib.
Qadınlardan ibarət komandaya gəlincə, məşqçinin sözlərinə görə, kişilərin millisi kimi, qızlarımızın da 2012-ci il Olimpiadasına çıxmaq şansları var. Fərq yalnız ondadır ki, zərif cinsin nümayəndələri artıq bir sıra böyük turnirlərdə iştirak etməklə, testdən keçiblər, kişilərin komandası isə hələ sınaqdan keçməyib. Amma bununla belə, növbəti mövsümdə vəziyyət ciddi şəkildə dəyişəcək və komanda bütün ad-sanlı yarışlara qatılacaq. Odur ki, yeni ilin ilk turnirləri məşqçilərin son 6 aydakı işinin nəticəsinin nədən ibarət olduğunu göstərməlidir.
Digər qılıncoynatma növlərinə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, idmançılar və məşqçilərin çalışmalarına baxmayaraq, qılıncoynadanların səviyyəsi hələ arzulanan həddə deyil. "Komandanın indiyədək turnirlərdə iştirak, hazırlıqlar keçmək imkanı olmayıb və onun təcrübəsi çox azdır. Komanda maksimum Ümumdünya İslam Oyunları çərçivəsində İrana, Kutaisiyə səfər edib. Digər tərəfdən, bu idman növündə hansısa keyfiyyət dəyişikliyinə nail olmaq istəyiriksə, legioner məşqçinin dəvət olunmasını da istisna etmək olmaz. Rapiraya gəlincə, bu, son iki ildə bizdə, demək olar ki, yox idi, bu sahədə ixtisaslı kadrlardan danışmaq mümkün deyil. Lakin  artıq məşqçi Leyla Zeynalova bu işlə məşğul olmağa başlayıb", - deyə T.Akimov qeyd edib.
İlk hədəf - Qılıncoynatma evi
Bununla yanaşı, məşqçi hesab edir ki, əsas məqsədlərdən biri qılıncoynatma evinin yaradılmasıdır və bu, çox məsələni həll edə bilər. Məsələn, komandanın milli federasiyanın, "Neftçi" və Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin gənclər bazalarında məşq etdiyi zallar standartlara cavab vermir. "Elə baza olmalıdır ki, orada ən azı 10 qılıncoynatma zolağı yaradılsın, qılınc, şpaqa və rapira ustalarını bir damın altına toplamaq mümkün olsun. Olimpiya lisenziyası uğrunda mübarizəyə qoşulmaq üçün artıq indidən işə başlamaq lazımdır. Müəyyən inventarların olması da vacibdir. Doğrudur, belə inventar var, lakin o, yalnız millinin üzvlərindədir. Axı onların arxasınca hələ turnirlərə qatılmayan, lakin daim məşq edən böyük idmançı kütləsi gəlir",- deyə məşqçi qeyd edib.
İstənilən halda, növbəti mövsüm üçün əsas məqsəd qılıncoynatmanın bütün proqramları üzrə beynəlxalq turnirlərdə maksimum iştiraka nail olunmasıdır. Yarışda iştirak isə üçaylıq məşqi əvəz edir. İdmançıları Dünya Kubokunun London, Çikaqo və Moskvada keçiriləcək mərhələləri gözləyir və onlar bu şəhərlərdə planetin ən güclü qılıncoynadanları ilə qarşılaşacaqlar.
Tahir Akimov işləmək üçün bütün imkanların olduğu Honkonqdan qılıncoynatmanın, faktik olaraq, sıfırdan başlandığı Azərbaycana qayıtmasından təəssüflənmir: "Mən uzun müddət xaricdə işləsəm də, vətənimlə əlaqəni heç zaman itirməmişəm. Biz daim müxtəlif turnirlərdə həmkarlarımızla görüş-müşük, fikirlərimizi bölüşmüşük və mən Azərbaycanda qılıncoynatma sahəsində baş verən proseslərdən xəbərdar olmuşam. Komandanın vəziyyəti haqda kifayət qədər məlumatlı idim və onun perspektivini görürdüm. Lakin dilemma qarşısında idim - vətənə dönmək, yoxsa mühacirət etmək? Axı uzun illər işlədiyim İran və Honkonqda öz yetirmələrim var idi. Sonda özümü Azərbaycansız təsəvvür edə bilmədim və qayıtmaq qərarı verdim. Üstəlik, əlverişli şərait də buna təsirsiz ötüşmədi - Milli Federasiyanın rəhbəri postuna bu işin irəli aparılmasına ürəkdən çalışan Nazim İbrahimov seçildi, məni Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov qəbul etdi. Mən ölkədə bu idman növünün hazırkı səviyyəsini təxminən bilirdim. Onun aşağı olduğunu deməzdim. Azərbaycanda qılıncoynatma olub, var və olacaq. Mənim üçün baş məşqçi postunu tutmaq böyük məsuliyyətdir. Böyük ölçüdə hamımız bizim qılıncoynatma növümüzə borcluyuq. Nəzərə almaq lazımdır ki, qələbələr SSRİ dövrü ilə yanaşı, müstəqillik dönəmində də əldə olunub. Əlbəttə ki, bu ənənəni davam etdirməliyik".
Artıq bu gün Milli Federasiya paytaxtda Baku Fencing Open beynəlxalq turnirinin təşkilinə hazırlaşır. Qeyd edək ki, turnir may ayına təyin olunub. Bu məqsədlə artıq yarışın loqosunun hazırlanması üçün müsabiqə elan edilib və bir çox perspektivli rəssamlar bu işlə məşğuldurlar. Federasiyanın baş katibi Ramin Məmmədov bu müsabiqəni lazımlı sayır: "Bəzi ölkələrdə turnirlərin təşkili məsələsinə daha bəsit yanaşırlar və afişalarda yalnız federasiyanın loqosu əks olunur. Biz isə istəyirik ki, yarışımızın öz işarəsi olsun. Üstəlik, bu addımın hər il atılması planlaşdırılır. Odur ki, turnirin loqosu yerinə düşəcək".
Beləliklə, bu istiqamətdə ilk addım artıq atılıb və loqoların eskizlərinin təqdim olunması üçün müddət yanvarın 25-i başa çatır.
Yarış regional xarakter daşıyacaq və millinin "bir nömrə"lərinin, həmçinin ehtiyatın sınaqdan çıxarılması üçün yaxşı imkan olacaq. Hər halda, Azərbaycan qılıncoynatma idmanında da Olimpiadada təmsil olunmaq istəyirsə, artıq indidən yeni mərhələyə hazırlığa başlamalıdır.
Bununla yanaşı, Olimpiadaya düşmək üçün əsas götürülən meyarlardan birinin reytinq olduğunu nəzərə alsaq, bunun o qədər də asan olmadığını söyləmək mümkündür. Xatırladaq ki, 2004-cü il Olimpiadası öncəsi beynəlxalq federasiya, Y.Jemayeva da daxil olmaqla, 8 idmançımıza lisenziya vermişdi. İndi isə Yelenanı layiqli şəkildə əvəzləyəcək idmançının olmaması da qarşıya qoyulmuş məqsədə nail olunmasının çətinliyini göstərir. Eyni zamanda, əvəzedilməz idmançının olmadığı da bəllidir. Odur ki, məşqçilər heyətinin London-2012-yə düşə biləcək yeni pleyada hazırlaması vacibdir.
Bu idman növündə rəqabət isə daha da artır. Son nəticələrə nəzər yetirsək, hazırda bu idman növündə amerikalılar hamıdan üstün görünür: Pekin Olimpiadasında bütün pyedestalı amerikalıların "işğal etməsi" də bunun göstəricisidir. Bundan başqa, Çin, Fransa, Rusiya, İtaliya və Yaponiyadan olan kifayət qədər təhlükəli rəqiblər də var. Onlarla uğurla rəqabət aparmaq üçün əvvəlcə onların səviyyəsinə yüksəlmək vacibdir, bunun üçün isə 1 il kifayət etməz.

Азербайджанские мастера клинка пробуют вернуть высокое реноме на международной арене
Азербайджанское фехтование намерено вернуть утраченные позиции на международной арене. Одним из первых шагов национальной федерации в этом направлении стало приглашение на пост главного тренера Таира Акимова, занимающего эту должность на протяжении последних шести месяцев. Наставник уже успел оценить потенциал команды и считает, что нашим мастерам клинка по силам решать высокие задачи.
Начать с нуля
Долгие годы своеобразным локомотивом сборной была титулованная Елена Жемаева, с которой связаны многие успехи азербайджанского фехтования. Именитая саблистка, владеющая титулом чемпионки мира и Европы, побеждавшая на Кубке мира, выиграла все мыслимые титулы, за исключением олимпийской медали, хотя на Играх-2004 в Афинах и считалась одной из главных претенденток на победу. Да и в целом команда была у нас довольно классная, свидетельством чему служат бронзовые медали чемпионатов мира и Европы. Однако все эти достижения стали уже частью истории и пока перед новыми "необстрелянными" спортсменами стоят более приземленные задачи. "Был проведен смотр всех спортсменов и тренеров, дабы оценить их уровень. Тем более что в силу определенных причин не все могли в последние годы выезжать в составе сборной на международные соревнования. Но вместе с тем основное внимание уделялось женской сабельной команде, учитывая успехи Елены Жемаевой. Она смотрелась более предпочтительно, хотя и мужская сборная по сабле очень неплоха. Сейчас у нас подобралась перспективная мужская команда по сабле, ребятам по 22-23 года и у них еще есть время, чтобы расти. Тем более что настоящее восприятие фехтования приходит не ранее двадцати пяти лет. Так что на мужскую команду, как и на женскую сборную по сабле, я делаю основную ставку", - заметил Т.Акимов.
Также наставник определился и с тренерским штабом сборной, хотя и здесь остались некоторые вопросы. К работе с командой по сабле привлечен Самир Ибрагимов, ставший чемпионом мира-90 в составе СССР. Теперь он постарается доказать свою профпригодность в качестве специалиста. "Когда он начинал карьеру, моя уже была на пике, а после того как я завершил спортивную карьеру, Самир пробился в молодежную, а затем и в первую сборные. И в плане подготовки мужской сабельной команды я связываю с ним очень большие надежды", - отметил Т.Акимов. Что касается женского сабельного коллектива, то он, по словам тренера, имеет шансы побороться за выход на Олимпиаду-2012, равно как и мужская дружина. С той лишь разницей, что слабый пол уже прошел тест, выступив в ряде крупных турниров, тогда как мужская команда еще недостаточно обкатана. Однако в будущем сезоне положение дел должно существенно измениться и команда будет выезжать на все представительные соревнования. Поэтому уже первые старты нового года должны показать результат работы тренеров за последние шесть месяцев. Говоря об остальных фехтовальных дисциплинах, надо отметить, что уровень шпажистов оставляет желать лучшего, несмотря на наличие трудолюбивых спортсменов и тренеров. "Команда ранее не имела возможности выступать на турнирах, проводить сборы, у нее мало опыта. Ее максимумом были поездки на соревнования в Иран, Кутаиси, на Всемирные исламские игры. Но если мы хотим добиться какого-то качественного развития в области шпаги, то не исключено приглашение тренера-легионера. Рапира же у нас в последние два года фактически не функционировала, не было квалифицированных кадров. Сейчас за дело взялась тренер по рапире Лейла Зейналова, которая уже начала работу", - подчеркнул Т.Акимов.
Первая задача - Дом фехтования
В то же время наставник считает, что одной из насущных задач является создание Дома фехтования, что решило бы многие проблемы. Например, залы на базе национальной федерации, СОЦ "Нефтчи" и Детско-юношеской спортивной школы, где занимаются команды, не соответствуют стандартам. "Необходима база, где можно было бы установить как минимум десять фехтовальных дорожек, собрав под одной крышей представителей сабли, шпаги и рапиры. Ведь для того, чтобы вмешаться в спор за олимпийские лицензии, необходимо начинать работу уже сейчас. К тому же необходим и определенный инвентарь. Да, он имеется, но только у членов сборной. А ведь за ними идет масса спортсменов, которые пока не выезжают на турниры, но постоянно тренируются", - говорит тренер. Тем временем задачей-минимум на следующий сезон является максимальное участие в международных турнирах по всем видам фехтовальных программ. Тем более что участие в соревновании заменяет три месяца тренировок. Так, саблисток ждут этапы Кубка мира в Лондоне, Чикаго и Москве, где они встретятся с лучшими фехтовальщицами планеты.
Таир Акимов признался, что не жалеет, что вернулся из Гонконга, где имел все условия для работы, в Азербайджан, ведь необходимо фактически с нуля поднимать фехтование. "Хоть я продолжительное время работал за рубежом, но связи со своей родиной не терял. Мы постоянно виделись с коллегами на различных турнирах, обменивались впечатлениями, и я был в курсе процессов, происходящих в азербайджанском фехтовании. Был прекрасно осведомлен о состоянии команды и видел ее перспективу. Однако передо мной стояла дилемма - вернуться на родину или эмигрировать, учитывая, что я не один год проработал в Иране и Гонконге и там у меня были свои ученики. Но я не представлял себя без Азербайджана и принял решение вернуться. Этому поспособствовало и благоприятное стечение обстоятельств - главой национальной федерации был избран Назим Ибрагимов, который душой болеет за это дело, меня принял министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов. Я приблизительно знал уровень этого вида спорта в стране на данный момент. Не скажу, что он низкий, - фехтование в Азербайджане было, есть и будет. Для меня должность главного тренера - это большая ответственность. По большому счету мы все в долгу перед нашим фехтованием. Тем более что победы были как во времена СССР, так и в годы обретения независимости. И эти традиции мы, конечно же, должны продолжать", - считает Т.Акимов.
Уже сегодня национальная федерация ведет подготовительные работы к проведению в столице международного турнира Baku Fencing Open, который намечен на май. С этой целью уже объявлен конкурс на логотип соревнования, над которым трудятся многие перспективные художники. "В некоторых странах к вопросу проведения турнира подходят проще и на афишах отображен лишь логотип федерации. Мы же хотим, чтобы у нашего соревнования был свой фирменный знак, тем более что планируется сделать его ежегодным. Поэтому турнирный логотип будет очень кстати", - поделился своими мыслями генеральный секретарь федерации Рамин Мамедов. Так что первый шаг в данном направлении уже сделан, а дедлайн необходимой сдачи всех эскизов намечен на 25 января.
При этом старт будет иметь характер регионального и будет неплохим смотром ближайшего резерва и первых номеров сборной. Ведь если Азербайджан хочет быть представлен в программе по фехтованию на Олимпиаде, то уже сейчас необходимо готовиться к новому циклу. Хотя попасть на Игры будет очень непросто, учитывая, что одним из критериев отбора служит рейтинг. В частности, перед главным стартом четырехлетия-2004 международная федерация раздала лицензии восьми лучшим в своих видах, куда вошла и Е.Жемаева. Сейчас у нас нет спортсменки, которая смогла бы достойно заменить Елену, поэтому эта задача не из простых. Но незаменимых спортсменок, как известно, нет. Поэтому тренерскому штабу необходимо воспитать новую плеяду, способную побороться за попадание в Лондон-2012. Если же отталкиваться от последних результатов, то сейчас моду в той же сабле задают американки, занявшие весь пьедестал в личном зачете на Олимпиаде. А ведь есть еще соперницы из Китая, Франции, России, Италии и Японии, которые также довольно опасны. И для того, чтобы успешно конкурировать с ними, необходимо вначале дорасти до их уровня, и для этого понадобится не один год. Впрочем, нужно же с чего-то начинать, иного варианта просто нет.