QILINCOYNATMA DƏRSLƏRİ
Azərbaycan qılıncoynadanları beynəlxalq arenada itirilmiş mövqelərini bərpa etmək niyyətindədirlər. Bu istiqamətdə milli federasiyanın ilk addımlarından biri baş məşqçi postuna Tahir Akimovun dəvət edilməsidir - artıq 6 aydır ki, bu postu məhz o tutur. T. Akimov artıq komandanın potensialını qiymətləndirə bilib və hesab edir ki, bizim qılıncoynadanlarımız yüksək hədəflərə nail olmaq iqtidarındadırlar.
Sıfırdan başlamalı
Uzun illər ərzində millinin özünəməxsus lokomotivi Yelena Jemayeva olub və Azərbaycan qılıncoynatmasının əsas uğurları məhz onun adı ilə bağlıdır. Dünya və Avropa çempionu, Dünya Kubokunun sahibi olan Jemayeva olimpiya medalı istisna olmaqla, bütün mümkün titulları əldə edib. Afinada keçirilmiş 2004-cü il Olimpiadasında da o, medallara əsas namizəd hesab olunurdu. O vaxt komandamız kifayət qədər səviyyəli idi və dünya, həmçinin Avropa çempionatlarında qazanılmış bürünc medallar buna sübutdur.
Lakin bütün bu uğurlar artıq tarixin bir hissəsinə çevrilib və indi gənc və təcrübəsi az olan idmançıların qarşısında daha ciddi sınaqlar var. "Bütün idmançılar və məşqçilərin səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üçün onlara baxış keçirilib. Müəyyən səbəblər üzündən son illər onların heç də hamısı millinin heyətində beynəlxalq turnirlərə yollana bilməyiblər. Bununla yanaşı, Yelena Jemayevanın uğurları nəzərə alınaraq, əsas diqqət qadınlardan ibarət komandaya yönəldilib. Kişi qılıncoynadanların da zəif olmamalarına baxmayaraq, qadınlardan ibarət komandaya daha çox üstünlük verilir. Hazırda bizim 22-23 yaşlı gənc oğlanlardan ibarət perspektivli komandamız var, lakin onların inkişafı üçün hələ xeyli vaxt lazımdır. Çünki məlumdur ki, bu idman növünün daha yaxşı dərk olunması, əsasən, 25 yaşdan tez olmur. Odur ki, qadınlardan ibarət milli komanda kimi, kişilərin yığmasına da ciddi ümid bəsləyirəm",- deyə T.Akimov qeyd edib.
Baş məşqçi millinin məşqçilər qərargahı ilə bağlı məsələni də müəyyənləşdirib, amma burada da bəzi qeyri-müəyyənliklər qalır. Qılıncoynatma komandasında 1990-cı ilin dünya çempionatında SSRİ-nin heyətində birincilik qazanmış Samir İbrahimov işə cəlb olunub. İndi o, mütəxəssis kimi yararlı olduğunu sübut etməyə çalışır. "O, karyerasına başlayan zaman mən karyeramın pikində idim. Mənim idmançı karyeramı başa vurduğum vaxtda isə Samir gənclərdən ibarət yığmanın heyətində çıxış edirdi və sonradan o, əsas komandaya yüksəldi. Kişilərdən ibarət qılıncoynatma komandasının hazırlığında mən ona böyük ümidlər bəsləyirəm",- deyə T.Akimov qeyd edib.
Qadınlardan ibarət komandaya gəlincə, məşqçinin sözlərinə görə, kişilərin millisi kimi, qızlarımızın da 2012-ci il Olimpiadasına çıxmaq şansları var. Fərq yalnız ondadır ki, zərif cinsin nümayəndələri artıq bir sıra böyük turnirlərdə iştirak etməklə, testdən keçiblər, kişilərin komandası isə hələ sınaqdan keçməyib. Amma bununla belə, növbəti mövsümdə vəziyyət ciddi şəkildə dəyişəcək və komanda bütün ad-sanlı yarışlara qatılacaq. Odur ki, yeni ilin ilk turnirləri məşqçilərin son 6 aydakı işinin nəticəsinin nədən ibarət olduğunu göstərməlidir.
Digər qılıncoynatma növlərinə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, idmançılar və məşqçilərin çalışmalarına baxmayaraq, qılıncoynadanların səviyyəsi hələ arzulanan həddə deyil. "Komandanın indiyədək turnirlərdə iştirak, hazırlıqlar keçmək imkanı olmayıb və onun təcrübəsi çox azdır. Komanda maksimum Ümumdünya İslam Oyunları çərçivəsində İrana, Kutaisiyə səfər edib. Digər tərəfdən, bu idman növündə hansısa keyfiyyət dəyişikliyinə nail olmaq istəyiriksə, legioner məşqçinin dəvət olunmasını da istisna etmək olmaz. Rapiraya gəlincə, bu, son iki ildə bizdə, demək olar ki, yox idi, bu sahədə ixtisaslı kadrlardan danışmaq mümkün deyil. Lakin  artıq məşqçi Leyla Zeynalova bu işlə məşğul olmağa başlayıb", - deyə T.Akimov qeyd edib.
İlk hədəf - Qılıncoynatma evi
Bununla yanaşı, məşqçi hesab edir ki, əsas məqsədlərdən biri qılıncoynatma evinin yaradılmasıdır və bu, çox məsələni həll edə bilər. Məsələn, komandanın milli federasiyanın, "Neftçi" və Uşaq-Gənclər İdman Məktəbinin gənclər bazalarında məşq etdiyi zallar standartlara cavab vermir. "Elə baza olmalıdır ki, orada ən azı 10 qılıncoynatma zolağı yaradılsın, qılınc, şpaqa və rapira ustalarını bir damın altına toplamaq mümkün olsun. Olimpiya lisenziyası uğrunda mübarizəyə qoşulmaq üçün artıq indidən işə başlamaq lazımdır. Müəyyən inventarların olması da vacibdir. Doğrudur, belə inventar var, lakin o, yalnız millinin üzvlərindədir. Axı onların arxasınca hələ turnirlərə qatılmayan, lakin daim məşq edən böyük idmançı kütləsi gəlir",- deyə məşqçi qeyd edib.
İstənilən halda, növbəti mövsüm üçün əsas məqsəd qılıncoynatmanın bütün proqramları üzrə beynəlxalq turnirlərdə maksimum iştiraka nail olunmasıdır. Yarışda iştirak isə üçaylıq məşqi əvəz edir. İdmançıları Dünya Kubokunun London, Çikaqo və Moskvada keçiriləcək mərhələləri gözləyir və onlar bu şəhərlərdə planetin ən güclü qılıncoynadanları ilə qarşılaşacaqlar.
Tahir Akimov işləmək üçün bütün imkanların olduğu Honkonqdan qılıncoynatmanın, faktik olaraq, sıfırdan başlandığı Azərbaycana qayıtmasından təəssüflənmir: "Mən uzun müddət xaricdə işləsəm də, vətənimlə əlaqəni heç zaman itirməmişəm. Biz daim müxtəlif turnirlərdə həmkarlarımızla görüş-müşük, fikirlərimizi bölüşmüşük və mən Azərbaycanda qılıncoynatma sahəsində baş verən proseslərdən xəbərdar olmuşam. Komandanın vəziyyəti haqda kifayət qədər məlumatlı idim və onun perspektivini görürdüm. Lakin dilemma qarşısında idim - vətənə dönmək, yoxsa mühacirət etmək? Axı uzun illər işlədiyim İran və Honkonqda öz yetirmələrim var idi. Sonda özümü Azərbaycansız təsəvvür edə bilmədim və qayıtmaq qərarı verdim. Üstəlik, əlverişli şərait də buna təsirsiz ötüşmədi - Milli Federasiyanın rəhbəri postuna bu işin irəli aparılmasına ürəkdən çalışan Nazim İbrahimov seçildi, məni Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov qəbul etdi. Mən ölkədə bu idman növünün hazırkı səviyyəsini təxminən bilirdim. Onun aşağı olduğunu deməzdim. Azərbaycanda qılıncoynatma olub, var və olacaq. Mənim üçün baş məşqçi postunu tutmaq böyük məsuliyyətdir. Böyük ölçüdə hamımız bizim qılıncoynatma növümüzə borcluyuq. Nəzərə almaq lazımdır ki, qələbələr SSRİ dövrü ilə yanaşı, müstəqillik dönəmində də əldə olunub. Əlbəttə ki, bu ənənəni davam etdirməliyik".
Artıq bu gün Milli Federasiya paytaxtda Baku Fencing Open beynəlxalq turnirinin təşkilinə hazırlaşır. Qeyd edək ki, turnir may ayına təyin olunub. Bu məqsədlə artıq yarışın loqosunun hazırlanması üçün müsabiqə elan edilib və bir çox perspektivli rəssamlar bu işlə məşğuldurlar. Federasiyanın baş katibi Ramin Məmmədov bu müsabiqəni lazımlı sayır: "Bəzi ölkələrdə turnirlərin təşkili məsələsinə daha bəsit yanaşırlar və afişalarda yalnız federasiyanın loqosu əks olunur. Biz isə istəyirik ki, yarışımızın öz işarəsi olsun. Üstəlik, bu addımın hər il atılması planlaşdırılır. Odur ki, turnirin loqosu yerinə düşəcək".
Beləliklə, bu istiqamətdə ilk addım artıq atılıb və loqoların eskizlərinin təqdim olunması üçün müddət yanvarın 25-i başa çatır.
Yarış regional xarakter daşıyacaq və millinin "bir nömrə"lərinin, həmçinin ehtiyatın sınaqdan çıxarılması üçün yaxşı imkan olacaq. Hər halda, Azərbaycan qılıncoynatma idmanında da Olimpiadada təmsil olunmaq istəyirsə, artıq indidən yeni mərhələyə hazırlığa başlamalıdır.
Bununla yanaşı, Olimpiadaya düşmək üçün əsas götürülən meyarlardan birinin reytinq olduğunu nəzərə alsaq, bunun o qədər də asan olmadığını söyləmək mümkündür. Xatırladaq ki, 2004-cü il Olimpiadası öncəsi beynəlxalq federasiya, Y.Jemayeva da daxil olmaqla, 8 idmançımıza lisenziya vermişdi. İndi isə Yelenanı layiqli şəkildə əvəzləyəcək idmançının olmaması da qarşıya qoyulmuş məqsədə nail olunmasının çətinliyini göstərir. Eyni zamanda, əvəzedilməz idmançının olmadığı da bəllidir. Odur ki, məşqçilər heyətinin London-2012-yə düşə biləcək yeni pleyada hazırlaması vacibdir.
Bu idman növündə rəqabət isə daha da artır. Son nəticələrə nəzər yetirsək, hazırda bu idman növündə amerikalılar hamıdan üstün görünür: Pekin Olimpiadasında bütün pyedestalı amerikalıların "işğal etməsi" də bunun göstəricisidir. Bundan başqa, Çin, Fransa, Rusiya, İtaliya və Yaponiyadan olan kifayət qədər təhlükəli rəqiblər də var. Onlarla uğurla rəqabət aparmaq üçün əvvəlcə onların səviyyəsinə yüksəlmək vacibdir, bunun üçün isə 1 il kifayət etməz.

Azerbaijani fencing masters seek to regain their high reputation in the international arena
Azerbaijani fencing intends to make up lost ground in the international arena. One of the first steps taken by the national federation to this end was to invite Tahir Akimov to be chief coach. He has been in place for six months now. The coach has already assessed the team's potential and believes that our fencers are capable of reaching the heights.
Starting from scratch
Yelena Zhemayeva, a title-winning sabre fencer, has been the driving force behind our national team for many years and many of Azerbaijani fencing's successes are down to her. The famous fencer, who holds the title of World and European Champion and who has won the World Cup, has all the titles imaginable except for an Olympic medal, although she was regarded as one of the favourites at the 2004 Olympic Games in Athens. We had quite a strong team on the whole, as proved by bronze medals at the World and European Champion-ships. However, these achievements are all things of the past and now new "raw" sportsmen are facing more down-to-earth challenges. "We looked at all the fencers and coaches in order to assess their level, especially as, for various reasons, they have been unable to go to international contests as members of the national team in recent years. At the same time, most attention was focused on the women's sabre fencing team, due to Yelena Zhemayeva's success. She looked most promising, although the men's national sabre fencing team is not too bad either. We have now selected a promising men's sabre fencing team. The guys are 22 or 23 years old and have time to develop, especially as fencing is usually mastered no earlier than 25. So I have great hopes for the men's and women's national sabre fencing teams," Akimov said.
The coach has also made his decision about national team coaches, although some questions remain. Samir Ibrahimov, the 1990 Soviet world champion, has also been invited to join the sabre fencing team. He will try now to prove his professional fitness as a coach. "When he began his career, my career was already at its peak and after I finished my career Samir made it into the youth team and then into the national first team. In terms of training the men's sabre fencing team, I have great hopes for him," Akimov delared. As for the women's sabre fencing team, they have a chance to win a place in the 2012 Olympic Games, just like the men's team, said the coach. The only difference is that the fair sex has already passed one test, attending a number of major tournaments, while the men's team has not quite matured yet. However, this situation should change significantly over the next season and the team will attend more representative contests. For this reason, the first contests of the New Year should indicate the effect of the coaches' work during the last six months. Moving on to other fencing disciplines, we have to point out that the performance of the epee fencers leaves something to be desired, although we have hard working fencers and coaches. "The team did not have a chance to attend tournaments or hold team practice sessions early on, and they have little experience. Their biggest achievement was in attending contests in Iran, Kutaisi and the World Islamic Games. But if we want to achieve further development in epee fencing, it is possible that a foreign coach will be invited. Foil fencing has not functioned for the last two years as there were no qualified personnel. Now foil fencing coach Leyla Zeynalova has taken on this role," Akimov stressed.
The priority is a school of fencing
Meanwhile, the coach thinks that one of the most important requirements is the opening of a school of fencing, which would solve many problems. For example, the halls at the national federation's base, the Neftci sports and health centre and the children's and youth sports school are not up to standard. "It is necessary to set up a base where we could install at least 10 fencing mats, to bring representatives of sabre, epee and foil fencing together. In order to compete for Olympic places, we have to start work now. Some equipment is also needed. Only members of the national team have equipment. There are a great number of other fencers who do not attend tournaments, but who practice all the time," the coach said. Meanwhile, the minimum aim for next season is maximum participation in international tournaments of all types of fencing programmes, especially as participation in competition is equivalent to three months of practice. Our sabre fencers will participate in World Cup qualifiers in London, Chicago and Moscow, where they will encounter the best fencers on the planet.
Tahir Akimov avowed that he did not regret leaving Hong Kong where he had every facility necessary for his work, as the sport of fencing in Azerbaijan has to advance almost from zero. "Although I have spent a long time working abroad, I did not lose contact with my home country. I was constantly meeting my colleagues at various tournaments and exchanging views with them, and I was aware of all the developments in Azerbaijani fencing. I was well aware of the condition of the team and recognised its prospects. However, I faced a dilemma - to return home or to emigrate, as I have spent many years working in Iran and Hong Kong and have my own pupils there. But I did not see myself without Azerbaijan and decided to return home. This was also prompted by a favourable set of circumstances - Nazim Ibrahimov was elected head of the national federation - and he supports this sport with all his heart - and I was received by Azerbaijani Minister of Youth and Sports Azad Rahimov. I had some idea of the level of the sport in the country at the time. I would not say it was low - fencing has existed and will continue to exist in Azerbaijan. For me the post of chief coach is a great responsibility. After all, we are all indebted to our fencing, especially as we have gained victories, both in Soviet times and in the period of independence. And, of course, we have to continue this tradition," Akimov said.
The national federation is already preparing to host the Baku Fencing Open international tournament in the capital in May. With this in mind, a competition for the competition logo has been announced, and many promising artists are working on it. "Some countries have a simpler approach to the holding of tournaments, and posters display only the logo of the federation. We want our contest to have its own distinctive mark, especially as it is planned to make it an annual event. Thus the logo will be quite opportune," said Ramin Mammadov, secretary-general of the federation. So the first step has already been taken and the deadline for submitting all sketches is 25 January.
The contest will be of a regional nature and will be quite a good test for the national team and reserves. If Azerbaijan wants to be represented in the fencing programme in Olympic Games, it is necessary to prepare for the new cycle now; however, it is not going to be easy to get into the Games, since rating is one of the criteria for selection. Specifically, before the Olympic Games of 2004, the international federation handed out places to the eight best sportswomen, including Yelena Zhemayeva. Currently, we do not have a sportswoman who could creditably replace Yelena, which is why it is not an easy task. But as we know, there are no irreplaceable sportsmen. Thus the coaches need to train a new cadre, capable of competing for a place in London 2012. If we look at the latest results, the Americans are setting the pace in sabre fencing, as they won all the prizes in the individual events in the Olympic Games. There is competition from China, France, Russia, Italy and Japan, who are also quite dangerous. In order to compete with them successfully, it is necessary first to reach their level, and this may take many years. In any case, you have to start from somewhere, as there is no other option.