Çərşənbə axşamı, 05:32
2008-ci il başa çatdı və yekun nəticələrə nəzər salmağın əsl vaxtıdır. Bu ildə Azərbaycanın idmanda əldə etdiyi nəticələrdən danışanda, ilk növbədə, 2008-ci ilin Pekin Olimpiadası şüarı altında keçdiyini xatırlamaq lazımdır. Bu turnirdə Azərbaycan idmançıları 1 qızıl, 2 gümüş, 4 bürünc qazandılar. Nəticədə, millimiz ümumi komanda hesabında 39-cu yeri tutdu.
Müqayisə üçün xatırladaq ki, "Atlanta-1996"da Azərbaycan millisi 1 gümüşlə 61-ci, "Sidney- 2000"də 2 qızıl medal və 1 bürünclə 34-cü, "Afina-2004"də isə 1 qızıl, 4 bürünclə 50-ci olmuşdu. Yəni, idmançılarımız Pekində Atlanta və Afinadakından güclü, Sidneydəkindən isə zəif çıxış etdilər. Amma digər tərəfdən, qazanılmış medalların sayına görə, məhz Pekin Olimpiadası Azərbaycanın tarixinə ən yaxşı turnir kimi düşdü - bu göstəriciyə görə, ölkəmiz Çində 27-ci yeri tutdu.
Pekin Olimpiadasında əsas qəhrəmanımız cüdoçu Elnur Məmmədli oldu. 73 kiloqram çəki dərəcəsində yarışan E.Məmmədli bütün rəqiblərini asanlıqla üstələyərək, Azərbaycana XXIX Olimpiya Oyunlarının ilk medalını qazandırdı və o, qızıl oldu. Yeri gəlmişkən, bu, tək bizim üçün yox, həm də bütünlükdə keçmiş SSRİ və müsəlman ölkələri üçün Pekində qazanılmış ilk medal idi.
Azərbaycan millisinin aktivinə iki gümüş medalı isə yunan-Roma güləşçilərimiz Rövşən Bayramov (55 kq) və Vitali Rəhimov (60 kq) gətirdilər. Finala çıxışı böyük sürpriz olan Vitali həlledici döyüşdə rəqibinə haqlı olaraq məğlub oldu. Amma Rövşənin qələbə üçün bütün imkanları olsa da, o, bu imkanlardan yararlanmadı.
Bürünc medallar da döyüş növlərində qazanıldı. Cüdoçu Mövlud Mirəliyev (100 kq), boksçu Şahin İmranov (57 kq), həmçinin sərbəst güləşçilər Xetaq Qazyumov (96 kq) və Mariya Stadnik (48 kq) Olimpiada üçüncülüyü ilə kifayətlənməli oldular.
Olimpiada haqda danışarkən gimnastlarımızın uğurlu çıxışını, yüngül atletika təmsilçilərimizin nisbi uğurunu və at idmanında debütü də qeyd etmək lazımdır.
Bədii gimnast Aliyə Qarayeva 6-cı yeri tutdu və bu, Azərbaycan gimnastikası üçün tarixi nəticədir. Özü də 4 ildən sonra Londonda keçiriləcək növbəti Olimpiadada bu nəticənin daha da yaxşılaşdırılması realdır.
Qrup halında komanda da pis təsir bağışlamadı. Qızlar finaladək irəlilədilər və bunu ciddi nailiyyət hesab etmək olar. Üstəlik, yekunda Azərbaycan millisi Ukrayna kimi güclü komandanı geridə qoyaraq, 7-ci yeri tutdu.
Yüngül atlet Ramil Quliyevin çıxışı da sevindirici oldu.
Yeri gəlmişkən, azərbaycanlı idmançılar arasında Olimpiadaya ən birinci lisenziyanı əldə edən məhz Ramil olub və sonradan o, Pekinə turist kimi yollanmadığını sübut etdi. 200 metr məsafəyə qaçışda R.Quliyev Azərbaycanın yüngül atletlərinin Olimpiadada çıxışı tarixində ilk dəfə olaraq, ilkin mərhələni adladı. Məsafəni 20,66 saniyəyə qət edən idmançı dörddəbir finala yüksəldi və burada o, daha uğurlu nəticə göstərdi - 20,66 saniyə. Lakin təəssüf ki, bu nəticə mərhələnin 32 iştirakçısı arasında cəmi 24-cü olmaq üçün kifayət etdi.
Yarımfinala isə cəmi 16 idmançı çıxırdı.
Azərbaycanın at idmanında Olimpiada debütünü də unutmaq olmaz. Atlı Camal Rəhimovun çıxışı o qədər uğurlu alınmasa da (birinci mərhələni uğurla keçən C.Rəhimov ikinci seçmədə atdan yıxılaraq, dizindən zədə aldı və xəstəxanaya aparıldı), güman ki, Camalın hələ Olimpiada yarışlarına qatılmaq və özünü daha yaxşı tərəfdən göstərmək şansı olacaq.
Əgər başa çatan ildə Azərbaycanın qazanılan uğurlara görə idman növlərini sadalasaq, birinci yerə, şübhəsiz ki, cüdo qoyulmalıdır. Biri qızıl olmaqla, iki olimpiya medalı çox şey deməkdir. Bu, cüdo üzrə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadənin ünvanına tənqid səsləndirən şəxslərin də susmasına səbəb oldu. Mütəxəssisin istefasını tələb edən əleyhdarlarının səslərini, yəqin ki, yaxın 4 ildə eşitməyəcəyik.
Güləş, xüsusilə də sərbəst güləş üzrə komandanın məşqçiləri üçün isə Olimpiadadan sonra bir sıra iraddolu suallar qalır. Sərbəst güləş üzrə kişilərdən ibarət milli Pekinə tam heyətlə yollanmış və bütün çəki dərəcələrində təmsil olunmuşdu. Yeri gəlmişkən, onlardan 5-i kənar ölkələrdən dəvət edilmiş legionerlər idi. Bir sözlə, bu millidən çoxlu sayda medal gözlənilsə də, komanda yalnız Xetaq Qazyumovun sayəsində qazanılmış 1 bürünclə kifayətlənməli oldu. Lakin millinin baş məşqçisi Maqomedxan Aratsilova bundan sonra da komandanı çalışdırmaq etibar olundu.
Ötən ilin yekunlarına görə, boksçularımıza da xeyli irad var. Milli komandanın baş məşqçisinin dəyişdirilməsi də müsbət nəticə vermədi. Xatırladaq ki, Afinada keçirilmiş Olimpiadada Azərbaycanı 9 boksçu təmsil edirdisə, Pekinə yollanmış "dəri əlcək üstaları"mızın sayı cəmi iki idi. Çox güman ki, yaxın gələcəkdə milli komandanın baş məşqçisi Nəriman Abdullayevi əcnəbi mütəxəssis əvəzləyəcək. Bu postu dünyanın ən güclü boks ölkələri olan Rusiya və ya Kubanı təmsil edən mütəxəssisin tutacağı deyilir.
Başa çatan ildə Azərbaycanın komanda idman növlərində ciddi uğur olmadı. Düzdür, basketbol üzrə milli komanda ardıcıl olaraq, ikinci dəfə İnkişaf Kubokunun (onu "C" divizionu üzrə Avropa çempionatı da adlandırırlar) qalibi oldu, "Xəzər-Lənkəran" futbol klubu Birlik Kubokunda qələbə qazanaraq, kuboku ikinci dəfə Azərbaycana gətirdi. Lakin bu turnirlərin heç birinin ciddi reytinqi yoxdur və bu qələbələri şişirtməyə ehtiyac yoxdur.
Ötən il futbol sahəsində az iş görülməsə də, bu hələ ki nəticələrdə özünü göstərmir. Məşhur almaniyalı mütəxəssis Berti Foqtsın rəhbərlik etdiyi milli komanda ondan gözlənilən nəticələri vermədi. 4 heç-heçə və 5 məğlubiyyətin fonunda qazanılmış 2 qələbə yaxşı nəticə sayıla bilməz. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, 2010-cu ilin dünya çempionatının seçmə mərhələsində Azərbaycan millisi artıq 2 məğlubiyyət acısı dadıb, üstəlik, Bakıda üstələməli olduğu Lixtenşteyn yığması ilə heç-heçə oynayıb.
Futbol klublarının Avropa arenalarındakı çıxışları müəyyən qədər yaxşılaşsa da, ciddi nailiyyətlərdən danışmaq olmur. Məsələn, ötən il "Neftçi" klubu İntertoto Klubunda iki mərhələ adladı və bu, ölkənin klub futbolu tarixində ən yüksək göstəricidir. Lakin burada da "əmma" var: Köhnə Dünyada İntertoto Kuboku daim üçüncü dərəcəli turnir hesab edilib və bu, sadəcə UEFA Kuboku üçün seçmə mərhələdir. Bundan başqa, 2009-cu ildən bu turnir, ümumiyyətlə, keçirilməyəcək.
Komanda idman növləri arasında ilin ən güclü komandası adını əminliklə otüstü hokkey millisinə vermək olardı, əgər o, Olimpiadaya düşə bilsəydi. Lakin təəssüf ki, hokkeyçilərimiz Pekinin bir addımlığında dayandılar - bu vəsiqəni qələbəni o qədər də təmiz əldə etməyən İspaniya millisi əlimizdən aldı. Hər halda, artıq İspaniya yığmasının iki üzvünün qanında dopinqin tapılması ilə bağlı tarixcəni xatırlatmağa, yəqin ki, ehtiyac yoxdur...
Bir sözlə, 2008-ci idman ili belə başa çatdı. Əlbəttə, biz bu məqalədə bütün maraqlı məqamlara toxuna bilmədik. Lakin yəqin ki, ən vaciblərini qeyd etdik. Ümid edək ki, 2009-cu il Olimpiada ili olmasa da, bizə çoxlu sayda sevincli anlar və xoş təəssüratlar gətirəcək.

Azerbaijan’s sports performances in 2008 were generally successful
2008 has come to an end and it is high time to summarize its results. If we think about Azerbaijan's achievements in sport this year, we should recall first the 29th Olympic Games in Beijing. Azerbaijani sportsmen were no strangers to this festival of life and won one gold, two silvers and four bronzes. As a result, our national team took 39th place overall.
By comparison, we should point out that in Atlanta 1996, Azerbaijan took 61st place with one "silver"; in Sydney 2000, 34th place with two gold medals and one bronze medal and in Athens 2004, 50th place with one gold and four bronze medals. So in Beijing, we finished higher than in Atlanta and Athens, but lower than in Sydney. By the number of medals, Olympics 2008 was the best in the history of Azerbaijan. By this criterion, our country took 27th place in China.
Our main hero at the Games was judoka Elnur Mammadli, who performed in the 73 kg division. Having beaten his rivals hands down, he won the first - gold - medal for Azerbaijan at the 29th Olympic Games. Incidentally, this was the first "gold" not just for us, but also for all countries of the former USSR, as well as for Muslim countries.
Greco-Roman wrestlers Rovsan Bayramov (55 kg) and Vitaliy Rahimov (60 kg) won silver medals. While Vitaliy's entry into the final was a great surprise, and he lost to his opponent in the final bout, Rovsan had every chance of victory, but did not make it.
Our representatives in martial arts also won bronze medals. Judoka Movlud Miraliyev (100 kg), boxer Sahin Imranov (57 kg) and freestyle wrestlers Khetag Gazyumov (96 kg) and Maria Stadnik (48 kg) all stood on the lowest step of the podium.
While discussing the Olympics, we cannot ignore the successful performances of our gymnasts, the relative success of our athletes and our debut in the equestrian arena.
Rhythmic gymnast Aliya Qarayeva took 6th place, which was a historic result for the Azerbaijani gymnast and may even be surpassed at the next Olympic Games in London. Nor did the team let us down. The girls made their way into the final, which can already be regarded as a significant achievement. What is more, the Azerbaijani national team beat the strong Ukrainian team in crucial contests, taking 7th place.
Athlete Ramil Quliyev was also quite successful. He was the first Azerbaijani sprinter to win an Olympic place in Beijing and proved that he was not there to be a spectator. In the 200 metres sprint, Ramil got through the preliminary stage for the first time in the history of Azerbaijani participation in track events at the Olympic Games. The young athlete's time was 20.78 seconds, which allowed him to run in the quarterfinals, where Quliyev did even better. He sprinted in 20.66 seconds, which was a record for Azerbaijan. However, unfortunately, he came only 24th of the 32 participants in the quarterfinals. Only 16 sprinters made it to the semi-finals.
Azerbaijan also made its Olympic debut in the equestrian arena. Jockey Camal Rahimov took part in the show jumping competition. Although his result was not outstanding (having performed successfully in the first qualifier, he fell off the horse in the second qualifier and was taken to hospital with a leg injury) we must admit that Camal has the ability to participate in an Olympic Games and perform successfully.
In considering the achievements of Azerbaijani sportsmen over the past year, judo certainly takes pride of place. The two Olympic medals, one of them gold, came at a price. Critics of Agayar Axundzada, chief coach of the Azerbaijani national team, immediately fell silent. In the next four years, the voices of the ill-wishers who call for the resignation of this experienced specialist are unlikely to be heard.
As for the wrestling coaches, especially in freestyle wrestling, there were plenty of questions for them. The men's freestyle wrestling team went to Beijing with a full complement and was represented in all seven weight categories. However, we have to say that five of them were 'imports' who had been recruited from abroad. We expected a barrage of medals from our freestylers, but they achieved just a drop in the ocean - a single bronze medal, won by Khetag Gazyumov. Nevertheless, the coach of our national team, Magomedkhan Aratsilov, was invited to continue working with the team.
There have been plenty of questions for our boxers as well over the past year. The replacement of the national team's principal coach did not bring about positive change. Only two Azerbaijani boxers made it to the Beijing Olympics, while there were nine in Athens. There seems every possibility that, in the near future, the current chief coach, Nariman Abdullayev, will be replaced by a foreign specialist. They say that it will be a representative of one of the strongest boxing nations - either Russia or Cuba.
In team sports, Azerbaijani teams failed to achieve significant success this year. Yes, our national basketball team won the Promotion Cup - or, as they call this tournament now, the European Championship Division C - for the second time in a row. Yes, FC Xazar Lankaran won the Commonwealth Cup for the second time, but neither contest is very popular and victories in these tournaments should not be overestimated.
There has been a lot of work done in football, but this has not yet had an effect on results. The national team, led by well-known German coach Berti Vogst, did not perform the way we expected. Two victories, four draws and five losses are not the best results, especially if we recall that in the 2010 World Cup qualifiers our team lost twice and drew with Lichtenstein at home, although predictions led us to expect a win in Baku.
Although our football clubs' forays into the European arena are improving, they are still limited. For example, last year Neftci went through two rounds of the Intertoto Cup, which was the best achievement in the history of Azerbaijani club football. But the Intertoto Cup has always been regarded as a third-class contest in Europe and serves as a qualification stage for the UEFA Cup. Moreover, this contest will no longer be held from 2009.
The accolade of strongest team could easily have gone to the Azerbaijani national women's field hockey team if they had made their way into the Olympics. But unfortunately, the team fell one step short of Beijing. We lost out to Spain who, however, did not exactly get there in honest fashion, but there is no point in going over the story of the drugs found in the blood of two Spanish players.
These are the outcomes of 2008. Of course, we have by no means covered all the interesting events that happened last year, but I think we have told you about the most significant ones. We hope that although 2009 is not an Olympic year, it will give us plenty of happy moments and pleasant results.