QAYIQLA MEDALLARA DOĞRU
"R+" oxucuları Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında təmsil olunan idman növləri ilə tanış etməkdə davam edir. Bu dəfə avarçəkmədən söhbət açılacaq. İlk dəfə 1959-cu ilin yayında Bakıdakı Dənizkənarı Milli Park ərazisində yerləşən "Neftçi" yaxt-klubunda idmançılar avarçəkməylə məşğul olmağa başlayıb. Həmin il respublikamızın akademik avarçəkənləri SSRİ xalqlarının 2-ci spartakiadasında çıxış edib. Turnirdə Azərbaycanı avarçəkmənin 13 növündən 5-də 12 idmançı təmsil edib. Onların arasında Tamerlan Kusov, Gedalio Sadıxoğlu, Vladislav Şvetsov kimi avarçəkənlər də olub. 1964-cü ildə Mingəçevir şəhərində "Kür" avarçəkmə hazırlığı üzrə Olimpiya mərkəzinin istifadəyə verilməsi Azərbaycanda avarçəkmənin inkişafına böyük təkan verib. Bu bazanın tikintisində Mingəçevir şəhər idman komitəsinin sabiq sədri, mərhum Pərviz Həsənovun xüsusi xidmətləri olub. Məhz onun təşəbbüsü ilə Mingəçevirdə Kür çayı sahilində ümumittifaq əhəmiyyətli idman qurğusu inşa olunub. Keçmiş SSRİ-nin akademik avarçəkmə üzrə yığma komandası məhz bu bazada hazırlıq keçib. Avarçəkənlər yüksək hazırlıq səviyyəsinin nəticəsidir ki, Avropa, dünya çempionatları və Yay Olimpiya Oyunlarında sovet yığmasının heyətində uğurlu nailiyyətlərə imza atıb. Bu komandanın tərkibində Azərbaycan idmançıları da olub.
1970-ci ildən etibarən "Mingəçevir reqatası" ümumittifaq statusu alıb. Müxtəlif illərdə yarışda Bolqarıstan, Çexoslavakiya, hətta Kuba təmsilçiləri də "Mingəçevir reqatası"nda mübarizə aparıb.
Müstəqillik illərində bazada müəyyən bərpa işlərinə ehtiyac olub. 2004-cü ildə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Mingəçevirə səfəri zamanı bazanın müasir tələblərə uyğun səviyyədə yenidən qurulmasına göstəriş verib. Bundan sonra Azərbaycan Milli Avarçəkmə Federasiyası təsis olunub və ölkədə avarçəkmə növləri yeni dövrə qədəm qoyub. Hazırda ölkəmizin Cavid Əfəndiyev, Aleksandr Jdanov, Toğrul Qurbanzadə, Teymur Kutseba, Aleksandr Qlotov, Kamal Məmmədov kimi gənc və perspektivli akademik avarçəkənlərimiz, dünya və Avropa çempionatında medallar qazanan Valentin Demyanenko, Sergey Bezuqlıy, Maksim Prokopenko kimi kanoeçilərimiz var.
Bakı 2015 Avropa Oyunlarında kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə üzrə yarışlar Mingəçevirdə keçiriləcək. Azərbaycanın dördüncü böyük şəhəri sayılan Mingəçevir, su anbarı ilə məşhurdur və "İşıqlar şəhəri" kimi tanınır. Mingəçevirdə yerləşən yarış məkanının sahəsinin uzunluğu 1000 metrdir, dərinliyi isə 10 metrdən çoxdur. Beynəlxalq Avarçəkmə Federasiyasının kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə ilə əlaqədar yarış qaydalarına əsasən, bu idman növü üzrə müsabiqələr 9 yarış zolağından ibarət 200, 500, 1000 və 5 min metr məsafələrə keçirilir.
Avropa Oyunlarında yarışlar 14-16 iyun tarixlərində keçiriləcək və 350 idmançı medal uğrunda mübarizə aparacaq. Ümumilikdə 12 kayak (kişilər və qadınlar arasında) və 3 kanoe (yalnız kişilər arasında) qayıqlarında avarçəkmə yarışı baş tutacaq. Olimpiya yarışlarında kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə yarışları kişilər arasında 200 və 1000 metr, qadınlar arasında isə 200 və 500 metr məsafələrə keçirilir. Kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə üçün təsnifat yerləri əvvəlki təsnifat yarışlarındakı reytinqə, yerli MOK üçün ayrılan yerlərə və universallıq prinsiplərinə əsasən müəyyən olunacaq.
Bir müddət əvvəl Avropa Olimpiya Komitəsinin (EOC) iki üzvü Mingəçevir şəhərindəki "Kür" Olimpiya Mərkəzində olub. Rəsmilər səfər zamanı avarçəkmə yarışları üçün baza rolunu oynayan idman qurğusundakı irəliləyişlər barədə müsbət fikirlər söyləyiblər. EOC-un Oyunlar üzrə baş məsləhətçisi Quido de Bondt yenidənqurma işləri barədə fikirlərini "R+"a söyləyib: "Burada, Mingəçevir şəhərindəki obyektlərdə əldə edilən irəliləyişlər bizi heyran etdi. Sözügedən obyektlər şübhəsiz ki, idmançıların hər cür ehtiyaclarını qarşılayacaq və onlara Oyunlar zamanı ən yüksək şəkildə çıxış etmək imkanı yaradacaq. I Avropa Oyunlarını həyata keçirməsi üçün Bakı 2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinə qısa vaxt müddətinin verilməsinə baxmayaraq, əminik ki, onların detallı planlaşdırmaları və gərgin işləri obyektin qrafik üzrə və yüksək standarta cavab verəcək şəkildə tamamlanmasını təmin edəcək".
Azərbaycan Milli Avarçəkmə Federasiyasının (AMAF) vitse-prezidenti və "Kür" Olimpiya Təlim-Tədris Mərkəzinin baş direktoru Natiq Abbasov I Avropa Oyunları çərçivəsində Mingəçevirdə keçiriləcək kayak və kanoe yarışlarına hazırlıqla bağlı "R+"a açıqlamasında kompleksin vəziyyətini yüksək qiymətləndirib: "Biz bu il ənənəvi Prezident Kuboku yarışını Avropa Oyunlarına test xarakteri kimi keçirdik. Bundan başqa, bu il ilk dəfə olaraq yarışda paralimpiyaçı Asif Qasımov iştirak etdi. O, turnirdə müsabiqədənkənar mübarizə apardı və yüksək nəticə göstərdi. Mingəçevir, demək olar ki, Avropa Oyunlarına tam hazır vəziyyətdədir. Olimpiya kəndində binalar tikilib istifadəyə verilib. Hazırda idmançılar üçün otaqlarda mebellərin yerləşdirilməsi davam edir. Kayak və kanoe yarışlarında 350-yə yaxın idmançı iştirak edəcək. Olimpiya şəhərciyində 1500 idmançı və məşqçi yerləşdirmək imkanımız var. Yeri gəlmişkən, Avropa Oyunlarında könüllülər də iştirak edəcək. Onlar Gəncə və Mingəçevirin ali və orta ixtisas məktəblərindən dəvət olunublar. Hazırda 40 könüllü burada hazırlıq keçir. Yaxın vaxtlarda onların sayı artırılacaq. Bununla yanaşı, burada Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsi ilə birgə hazırlıqlarımızı davam etdiririk. Bildiyiniz kimi, həmin komitədə yüksək səviyyəli beynəlxalq mütəxəssislər çalışırlar. O mütəxəssislər Pekin-2008 və London-2012 Olimpiya Oyunlarının təşkilində iştirak ediblər. Onlarla bütün təşkilati işlərdə məsləhətləşir, lazım olan tövsiyələri və tapşırıqları yerinə yetiririk.
"Kür" Olimpiya Mərkəzinin infrastrukturunda müəyyən dəyişikliklər olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev tərəfindən yarışların yüksək səviyyədə təşkili üçün əlavə vəsaitlər ayrılıb. Bununla yanaşı, işlərin yüksək səviyyədə qurulması üçün buraya kənardan tanınmış mütəxəssislər də dəvət olunublar. Bütün sahələri əhatə edən yeniliklər olacaq. Təbii ki, bu işdə federasiya rəhbərliyi əlindən gələni edəcək ki, turnir yüksək səviyyədə keçirilsin. 2015-ci ildə ölkəmizdə təşkil ediləcək I Avropa Oyunları səviyyəsinə görə Pekin və London olimpiadalarından heç də geri qalmayacaq. Hazırda kompleks bütün lazımi avadanlıqlarla təchiz olunmaq üzrədir".
Qeyd edək ki, bu idman növündə təmsil olunan idmançılarımız ölkəmizin medal ümidlərindəndir. İlkin proqnozlara əsasən Azərbaycan atletləri Avropa Oyunlarında ən azı 3 medal qazanmağa iddialıdır.

AFTER THE MEDALS WITH AN OAR
In the run-up to the First European Games Regionplus is continuing to acquaint readers with the types of sport represented at the Games which are to take place in Baku. This time we are going to talk about rowing.
This type of sport was first taken up in Azerbaijan in the summer of 1959. The sportsmen trained at the "Neftci" yacht club located on the territory of the National Park in Baku. In that year Azerbaijani rowers entered in the academic rowing in the II Sports and Athletics Meeting of the Peoples of the USSR. Twelve sportsmen represented Azerbaijan in five types of rowing out of 13 at the tournament. Among them were rowers like Tamerlan Kusov, Gedalio Sadykhoglu and Vladislav Shvetsov.
The commissioning of the "Kur" Olympic rowing base in the city of Mingacevir in 1964 served as a stimulus for the development of rowing in Azerbaijan. Particular credit in the construction of this base goes to the now deceased chairman of the city sports committee of Mingacevir, Parviz Hasanov. It was precisely on his initiative that this sports facility of all-union significance was erected. And it was precisely there that the USSR team trained in academic rowing. Thanks to the high level of skill acquired there, the team got good results in the World and European Championships and the Olympic Games. The team included Azerbaijani sportsmen.
In 1970 the Mingacevir regatta received All-Union status. Rowers from Bulgaria, Czechoslovakia and even faraway Cuba took part in the regatta in different years.
In the years of Azerbaijan's independence, the base has been in need of restoration. During his visit to Mingacevir in 2004, President Ilham Aliyev gave instructions for the base to be reconstructed in compliance with the latest requirements. After that, Azerbaijan's National Rowing Federation was set up. A new era in the development of this type of sport began with the arrival of promising, young rowers like Cavad Afandiyev, Alexander Zhdanov, Togrul Qurbanzada, Teymur Kutseba, Alexander Glotov and Kamal Mammadov, and in canoe rowing Valentin Demyanenko, Sergey Bezugly and Maksim Prokopenko.
At the First European Games Mingacevir is to host the rowing competitions in kayaking and canoeing. The fourth largest city in Azerbaijan is famous for its reservoir and was well-known as the "City of Light" owing to its proximity to large power stations. The waterway in Mingacevir is more than 1,000 metres long and 10 metres deep. According to the rules of the International Rowing Federation, competitions in kayaking and canoeing are held in nine rows over distances of 200, 500, 1,000 and 5,000 metres.
The rowing competitions at the European Games are to take place on 14-16 June, and 350 sportsmen are to take part in them. They will compete for the medals in 12 rowing disciplines in kayaking (among men and women) and three types of rowing in canoeing (men only). According the Olympic competition regulations, men can compete in kayaking over distances of 200 and 1,000 metres, while women can compete over 200 and 500 metres. The classification of rowers in kayaking and canoeing will be conducted on the basis of rating in previous classifications, places allocated for national Olympic committees and according to the principle of universality.
Two members of the European Olympic Committee (EOC) visited the "Kur" Olympic Centre in Mingacevir some time ago. They remained satisfied with the work being done on the base where the rowing competitions are to take place. The EOC chief adviser on the European Games Guido de Bondt shared his impressions of the trip with Regionplus: "We were stunned by the successes achieved in Mingacevir. Those facilities will undoubtedly be up to the requirements of the sportsmen and will offer them the opportunity to perform to a high standard at the Games. In spite of the fact that the 2015 European Games' Organising Committee in Baku did not have sufficient time to prepare, we feel sure that the detailed planning of the activity and the intensive work being done will ensure that the facilities are completed on time and comply to high standards."
In an interview with Regionplus, the vice president of Azerbaijan's National Rowing Federation (NFGA) and director general of the "Kur" Olympic training centre, Natiq Abbasov, highly assessed the level of preparation for the European Games' kayaking and canoeing competitions. "The conducting this year of the traditional competitions for the President's Cup were of a trial nature. Besides, the para-Olympian, Asif Qasimov, took part in them for the first time.
He competed outside the competition and managed to achieve a good result. Mingacevir is almost ready for the European Games. The buildings in the Athletes' Village have been completed. At the moment, they are continuing to furnish the rooms.
Approximately 350 sportsmen are to take part in the canoeing and kayaking competitions. We have places for 1,500 rowers and their trainers. By the way, volunteers invited from higher and middle special schools from Ganca and Mingacevir will help us during the European Games. At the moment, 40 volunteers are undergoing training here.
There will be more of them in the very near future. At the same time, we are continuing the preparatory work with the European Games Organising Committee. As you know, highly qualified international experts are working in the committee who took part in the organisation of the 2008 Olympic Games in Beijing and the 2012 Games in London. We seek their advice regarding all organisational issues and we carry out their recommendations and instructions.
Certain changes have taken place in the infrastructure of the "Kur" Olympic Centre. Azerbaijani President Ilham Aliyev has allocated additional financing for conducting the top-level competitions. The innovations will embrace all fields. Naturally, the Federation's leadership will do everything in its power to conduct the tournament on the highest possible level. In its level, the forthcoming First European Games will be on a par with the Olympic Games in Beijing and London.
At the present time, we are fitting out the complex with all the necessary equipment."
We would like to note that we are expecting our Azerbaijani sportsmen to win medals in rowing sports too. According to preliminary forecasts they should be able to aspire to at least three medals.