QAYIQLA MEDALLARA DOĞRU
"R+" oxucuları Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında təmsil olunan idman növləri ilə tanış etməkdə davam edir. Bu dəfə avarçəkmədən söhbət açılacaq. İlk dəfə 1959-cu ilin yayında Bakıdakı Dənizkənarı Milli Park ərazisində yerləşən "Neftçi" yaxt-klubunda idmançılar avarçəkməylə məşğul olmağa başlayıb. Həmin il respublikamızın akademik avarçəkənləri SSRİ xalqlarının 2-ci spartakiadasında çıxış edib. Turnirdə Azərbaycanı avarçəkmənin 13 növündən 5-də 12 idmançı təmsil edib. Onların arasında Tamerlan Kusov, Gedalio Sadıxoğlu, Vladislav Şvetsov kimi avarçəkənlər də olub. 1964-cü ildə Mingəçevir şəhərində "Kür" avarçəkmə hazırlığı üzrə Olimpiya mərkəzinin istifadəyə verilməsi Azərbaycanda avarçəkmənin inkişafına böyük təkan verib. Bu bazanın tikintisində Mingəçevir şəhər idman komitəsinin sabiq sədri, mərhum Pərviz Həsənovun xüsusi xidmətləri olub. Məhz onun təşəbbüsü ilə Mingəçevirdə Kür çayı sahilində ümumittifaq əhəmiyyətli idman qurğusu inşa olunub. Keçmiş SSRİ-nin akademik avarçəkmə üzrə yığma komandası məhz bu bazada hazırlıq keçib. Avarçəkənlər yüksək hazırlıq səviyyəsinin nəticəsidir ki, Avropa, dünya çempionatları və Yay Olimpiya Oyunlarında sovet yığmasının heyətində uğurlu nailiyyətlərə imza atıb. Bu komandanın tərkibində Azərbaycan idmançıları da olub.
1970-ci ildən etibarən "Mingəçevir reqatası" ümumittifaq statusu alıb. Müxtəlif illərdə yarışda Bolqarıstan, Çexoslavakiya, hətta Kuba təmsilçiləri də "Mingəçevir reqatası"nda mübarizə aparıb.
Müstəqillik illərində bazada müəyyən bərpa işlərinə ehtiyac olub. 2004-cü ildə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Mingəçevirə səfəri zamanı bazanın müasir tələblərə uyğun səviyyədə yenidən qurulmasına göstəriş verib. Bundan sonra Azərbaycan Milli Avarçəkmə Federasiyası təsis olunub və ölkədə avarçəkmə növləri yeni dövrə qədəm qoyub. Hazırda ölkəmizin Cavid Əfəndiyev, Aleksandr Jdanov, Toğrul Qurbanzadə, Teymur Kutseba, Aleksandr Qlotov, Kamal Məmmədov kimi gənc və perspektivli akademik avarçəkənlərimiz, dünya və Avropa çempionatında medallar qazanan Valentin Demyanenko, Sergey Bezuqlıy, Maksim Prokopenko kimi kanoeçilərimiz var.
Bakı 2015 Avropa Oyunlarında kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə üzrə yarışlar Mingəçevirdə keçiriləcək. Azərbaycanın dördüncü böyük şəhəri sayılan Mingəçevir, su anbarı ilə məşhurdur və "İşıqlar şəhəri" kimi tanınır. Mingəçevirdə yerləşən yarış məkanının sahəsinin uzunluğu 1000 metrdir, dərinliyi isə 10 metrdən çoxdur. Beynəlxalq Avarçəkmə Federasiyasının kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə ilə əlaqədar yarış qaydalarına əsasən, bu idman növü üzrə müsabiqələr 9 yarış zolağından ibarət 200, 500, 1000 və 5 min metr məsafələrə keçirilir.
Avropa Oyunlarında yarışlar 14-16 iyun tarixlərində keçiriləcək və 350 idmançı medal uğrunda mübarizə aparacaq. Ümumilikdə 12 kayak (kişilər və qadınlar arasında) və 3 kanoe (yalnız kişilər arasında) qayıqlarında avarçəkmə yarışı baş tutacaq. Olimpiya yarışlarında kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə yarışları kişilər arasında 200 və 1000 metr, qadınlar arasında isə 200 və 500 metr məsafələrə keçirilir. Kayak və kanoe qayıqlarında avarçəkmə üçün təsnifat yerləri əvvəlki təsnifat yarışlarındakı reytinqə, yerli MOK üçün ayrılan yerlərə və universallıq prinsiplərinə əsasən müəyyən olunacaq.
Bir müddət əvvəl Avropa Olimpiya Komitəsinin (EOC) iki üzvü Mingəçevir şəhərindəki "Kür" Olimpiya Mərkəzində olub. Rəsmilər səfər zamanı avarçəkmə yarışları üçün baza rolunu oynayan idman qurğusundakı irəliləyişlər barədə müsbət fikirlər söyləyiblər. EOC-un Oyunlar üzrə baş məsləhətçisi Quido de Bondt yenidənqurma işləri barədə fikirlərini "R+"a söyləyib: "Burada, Mingəçevir şəhərindəki obyektlərdə əldə edilən irəliləyişlər bizi heyran etdi. Sözügedən obyektlər şübhəsiz ki, idmançıların hər cür ehtiyaclarını qarşılayacaq və onlara Oyunlar zamanı ən yüksək şəkildə çıxış etmək imkanı yaradacaq. I Avropa Oyunlarını həyata keçirməsi üçün Bakı 2015 Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinə qısa vaxt müddətinin verilməsinə baxmayaraq, əminik ki, onların detallı planlaşdırmaları və gərgin işləri obyektin qrafik üzrə və yüksək standarta cavab verəcək şəkildə tamamlanmasını təmin edəcək".
Azərbaycan Milli Avarçəkmə Federasiyasının (AMAF) vitse-prezidenti və "Kür" Olimpiya Təlim-Tədris Mərkəzinin baş direktoru Natiq Abbasov I Avropa Oyunları çərçivəsində Mingəçevirdə keçiriləcək kayak və kanoe yarışlarına hazırlıqla bağlı "R+"a açıqlamasında kompleksin vəziyyətini yüksək qiymətləndirib: "Biz bu il ənənəvi Prezident Kuboku yarışını Avropa Oyunlarına test xarakteri kimi keçirdik. Bundan başqa, bu il ilk dəfə olaraq yarışda paralimpiyaçı Asif Qasımov iştirak etdi. O, turnirdə müsabiqədənkənar mübarizə apardı və yüksək nəticə göstərdi. Mingəçevir, demək olar ki, Avropa Oyunlarına tam hazır vəziyyətdədir. Olimpiya kəndində binalar tikilib istifadəyə verilib. Hazırda idmançılar üçün otaqlarda mebellərin yerləşdirilməsi davam edir. Kayak və kanoe yarışlarında 350-yə yaxın idmançı iştirak edəcək. Olimpiya şəhərciyində 1500 idmançı və məşqçi yerləşdirmək imkanımız var. Yeri gəlmişkən, Avropa Oyunlarında könüllülər də iştirak edəcək. Onlar Gəncə və Mingəçevirin ali və orta ixtisas məktəblərindən dəvət olunublar. Hazırda 40 könüllü burada hazırlıq keçir. Yaxın vaxtlarda onların sayı artırılacaq. Bununla yanaşı, burada Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsi ilə birgə hazırlıqlarımızı davam etdiririk. Bildiyiniz kimi, həmin komitədə yüksək səviyyəli beynəlxalq mütəxəssislər çalışırlar. O mütəxəssislər Pekin-2008 və London-2012 Olimpiya Oyunlarının təşkilində iştirak ediblər. Onlarla bütün təşkilati işlərdə məsləhətləşir, lazım olan tövsiyələri və tapşırıqları yerinə yetiririk.
"Kür" Olimpiya Mərkəzinin infrastrukturunda müəyyən dəyişikliklər olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti İlham Əliyev tərəfindən yarışların yüksək səviyyədə təşkili üçün əlavə vəsaitlər ayrılıb. Bununla yanaşı, işlərin yüksək səviyyədə qurulması üçün buraya kənardan tanınmış mütəxəssislər də dəvət olunublar. Bütün sahələri əhatə edən yeniliklər olacaq. Təbii ki, bu işdə federasiya rəhbərliyi əlindən gələni edəcək ki, turnir yüksək səviyyədə keçirilsin. 2015-ci ildə ölkəmizdə təşkil ediləcək I Avropa Oyunları səviyyəsinə görə Pekin və London olimpiadalarından heç də geri qalmayacaq. Hazırda kompleks bütün lazımi avadanlıqlarla təchiz olunmaq üzrədir".
Qeyd edək ki, bu idman növündə təmsil olunan idmançılarımız ölkəmizin medal ümidlərindəndir. İlkin proqnozlara əsasən Azərbaycan atletləri Avropa Oyunlarında ən azı 3 medal qazanmağa iddialıdır.

Азербайджанские гребцы претендуют на три медали предстоящих Европейских игр
В преддверии первых Европейских игр R+ продолжает знакомить читателей с видами спорта, представленными на Играх, которые пройдут в Баку. На этот раз речь пойдет о гребле.
Впервые этим видом спорта в Азербайджане стали заниматься летом 1959 года. Тренировались спортсмены в яхт-клубе "Нефтчи", расположенном на территории Национального парка в Баку. В том же году азербайджанские гребцы в академическом стиле выступили на II Спартакиаде народов СССР. На турнире Азербайджан был представлен 12 спортсменами в 5 видах гребли из 13. Среди них были такие гребцы, как Тамерлан Кусов, Гедалио Садыхоглу, Владислав Швецов.
Сдача в 1964 году в городе Мингячевире в эксплуатацию олимпийской гребной базы "Кюр" послужила толчком для развития гребли в Азербайджане. Особая заслуга в строительстве этой базы принадлежала ныне покойному председателю городского спорткомитета города Мингячевира Парвизу Гасанову. Спортивное сооружение всесоюзного значения было возведено именно по его инициативе. И именно здесь тренировалась сборная СССР по академической гребле. Благодаря приобретенному здесь высокому уровню мастерства сборная добивалась высоких результатов на чемпионатах мира и Европы, Олимпийских играх. В состав команды входили и азербайджанские спортсмены.
С 1970 года "Мингячевирская регата" получила статус Всесоюзной. В разные годы в этой регате участвовали гребцы из Болгарии, Чехословакии и даже далекой Кубы.
В годы независимости Азербайджана база нуждалась в восстановлении. Во время визита в Мингячевир в 2004 году президент Ильхам Алиев отдал распоряжение о перестройке базы в соответствии с самыми последними требованиями. После этого была учреждена Национальная федерация по гребле Азербайджана. Наступила новая эра в развитии этого вида спорта в стране. Сейчас в академической гребле Азербайджан представляют такие молодые и перспективные гребцы, как Джавад Эфендиев, Александр Жданов, Тогрул Гурбанзаде, Теймур Куцеба, Александр Глотов и Камал Мамедов, а в гребле на каноэ - Валентин Демьяненко, Сергей Безуглый и Максим Прокопенко.
На первых Европейских играх Мингячевир примет соревнования по гребле на каяках и каноэ. Четвертый по величине город Азербайджана знаменит своим водохранилищем и прославился как "Город света" из-за находящихся поблизости крупных электростанций. Протяженность водной трассы в Мингячевире более 1000 м, глубина - более 10 м. В соответствии с правилами Международной федерации гребли соревнования на каяках и каноэ проходят на 9 дорожках на дистанции 200, 500, 1000 и 5000 м.
На Европейских играх соревнования по гребле состоятся 14-16 июня, а участвовать в них будут 350 спортсменов. Они будут бороться за медали в 12 дисциплинах гребли на каяках (среди мужчин и женщин) и 3 видах гребли на каноэ (только мужчины). По условиям олимпийских соревнований в гребле на каяках и каноэ мужчины состязаются на дистанции 200 и 1000 м, а женщины - 200 и 500 м. Классификация гребцов на каяках и каноэ будет проводиться на основе рейтинга в предыдущих классификациях, мест, выделенных для национальных олимпийских комитетов, и принципа универсальности.
Некоторое время назад олимпийский центр "Кюр" в Мингячевире посетили два члена Европейского олимпийского комитета (EOК). Они остались довольны ходом работ на базе, где пройдут соревнования по гребле. Своими впечатлениями от поездки с R+ поделился главный советник ЕОR по Европейским играм Гуидо де Бондт: "Достигнутые здесь, в Мингячевире, успехи потрясли нас. Эти объекты, безусловно, обеспечат все потребности спортсменов и предоставят им возможность выступить на Играх на самом высоком уровне. Несмотря на то, что у Организационного комитета Европейских игр-2015 в Баку было слишком мало времени для подготовки, мы уверены, что детальное планирование деятельности и напряженная работа обеспечат завершение подготовки объектов по графику и в соответствии с высокими стандартами".
В интервью R+ вице-президент Национальной федерации по гребле Азербайджана (НФГА) и генеральный директор олимпийского учебно-тренировочного центра "Кюр" Натиг Аббасов дал высокую оценку уровню подготовки к соревнованиям Европейских игр по гребле на каяках и каноэ: "Проведенные в этом году традиционные соревнования на Кубок президента имели тестовый характер. Кроме того, в них впервые участвовал паралимпиец Асиф Гасымов. Он соревновался вне конкурса и показал высокий результат. Мингячевир почти готов к Европейским играм. Возведены здания в Деревне атлетов. Сейчас продолжается оснащение комнат мебелью. В соревнованиях по гребле на каяках и каноэ примут участие примерно 350 спортсменов. В деревне мы можем разместить 1500 гребцов и их тренеров. К слову, во время Европейских игр нам будут помогать волонтеры, приглашенные из высших и средних специальных школ Гянджи и Мингячевира. В данный момент здесь проходят подготовку 40 волонтеров. В ближайшее время их станет больше. Параллельно мы продолжаем подготовительные работы совместно с Оргкомитетом Европейских игр. Как вы знаете, в комитете работают высококвалифицированные международные специалисты, которые участвовали в организации Олимпийских игр 2008 года в Пекине и 2012 года в Лондоне. Мы советуемся с ними по всем организационным вопросам, выполняем их рекомендации и поручения. Произошли определенные изменения в инфраструктуре олимпийского центра "Кюр". Президент Азербайджана Ильхам Алиев выделил дополнительные средства для проведения соревнований на самом высоком уровне. Нововведения охватят все области. Естественно, руководство федерации сделает все, что в его силах, для проведения турнира на самом высоком уровне. По своему уровню предстоящие I Европейские игры будут соответствовать Олимпиадам в Пекине и Лондоне. Сейчас мы оснащаем комплекс всем необходимым оборудованием".
Отметим, что от азербайджанских спортсменов ждут медалей и по гребным видам. Согласно предварительным прогнозам, на Европейских играх они должны претендовать, как минимум, на 3 медали.