Çərşənbə axşamı, 13:41
İlk Avropa Oyunlarına hazırlaşan paytaxtımız Bakı iki ildən sonra daha bir irimiqyaslı yarışa ev sahibliyi edəcək. Söhbət 4-cü İslam Həmrəylik Oyunlarından gedir. Artıq IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına 2017-ci ildə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ilə bağlı İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyası (İHİF) ilə müqavilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən Bakı 2017-ci ildə mötəbər yarışın yüksək səviyyədə keçirilməsinə görə bütün öhdəlikləri yerinə yetirəcəyinə zamin olub.
Müqaviləni sonra Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə, gənclər və idman naziri Azad Rəhimov və İHİF-in prezidenti, Səudiyyə Ərəbistanının gənclər və idman naziri, Səudiyyə Ərəbistanının Olimpiya Komitəsinin prezidenti, şahzadə Abdullah Bin Mosaad Bin Abdulaziz Al Saud imzalayıblar.
Müqavilənin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirən Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə bildirib ki, İHİF-in nümayəndələri ölkəmizdə yaradılan idman infrastrukturu ilə yaxından tanış olublar. "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının təşkil olunacağı obyektlərdəki şərait qonaqlarda xoş təəssürat yaradıb", - Ç.Hüseynzadə bildirib.
O, qeyd edib ki, Azərbaycan İslam Həmrəylik Oyunlarında fəal iştirak edib və ciddi uğurlar əldə edib: "Azərbaycan idmançıları "İslam oyunları-2017"ni ciddi sınaq kimi qəbul edir və həmin Oyunlarda yüksək nəticələr üçün mübarizə aparacaqlar".
Yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən İHİF-in prezidenti, şahzadə Abdullah Bin Mosaad Bin Abdulaziz Al Saud Azərbaycanda idmana göstərilən dövlət qayğısından danışıb: "Azərbaycan dövlətinin idmana verdiyi yüksək qiymət hamıya məlumdur. Ölkənizin İslam Həmrəyliyi Oyunlarını təşkil etməyə maraq göstərməsi çox sevindiricidir. IV İslam Həmrəyliyi Oyunları 2017-ci ilin ən böyük idman hadisəsi olacaq. Biz güclü əməkdaşlıq və işbirliyi sayəsində Oyunları uğurla təşkil edəcəyik və azarkeşlər bu yarışlardan böyük zövq alacaqlar".
İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkilinin İslam dəyərlərinin yayılmasına, qardaşlıq və birliyin əks olunmasına öz töhfələrini verəcəyini bildirən İHİF-in prezidenti yarışın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün birgə əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şahzadə Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səudun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə şahzadə Azərbaycanın İslam Həmrəyliyi Oyunlarına da tam hazır olduğunu məmnunluqla qeyd etdi. O, ölkəmizdə ən müasir səviyyədə idman infrastrukturunun yaradıldığını vurğuladı.
İmzalama mərasimində Azərbaycanda irimiqyaslı tədbirlərin müvəffəqiyyətlə təşkil edildiyini bildirən gənclər və idman naziri Azad Rəhimov ölkəmizdə idmanın inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Nazir bildirib ki, Azərbaycan İslam dünyasının hər zaman diqqət mərkəzində olan bir məkandır. Bakı 2009-cu ildə İslam mədəniyyətinin paytaxtı seçilib, 2018-ci ildə isə bu missiya Naxçıvana həvalə olunacaq. Hazırda ölkəmiz "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsinə hazırlaşır. Həmçinin cari ildə ölkəmizdə şahmat üzrə dünya kuboku, gələn il şahmat üzrə Olimpiada, "Formula-1" üzrə Avropa Qran-pri yarışları və 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları təşkil olunacaq. Biz bu yarışların təşkil olunması istiqamətində bütün imkanlarımızdan istifadə edəcəyik ki, turnirlər yüksək səviyyədə keçirilsin.
Tədbirdə qeyd olunub ki, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları 2017-ci ildə mayda - Ramazan ayından əvvəl təşkil olunacaq. Yarışın proqramına 19-20 idman növü daxil ediləcək ki, bunlar da "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının proqramı ilə qismən də olsa üst-üstə düşəcək. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında ağır atletika və zorxana kimi idman növləri üzrə yarışlar keçiriləcək. İdmançıların isə "Bakı-2015" üçün nəzərdə tutulan Atletlər Kəndində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Müqavilədə qeyd olunan öhdəliklər barədə danışan Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov İslam Həmrəylik Oyunlarına Avropa Oyunlarıyla müqayisədə daha az maliyyə tələb olunacağını deyib: "Ev sahibliyi sazişi müxtəlif təşkilati məsələlərə toxunur. Bizim öhdəliklərimiz Azərbaycana gələn idmançıların təhlükəsizliyi, nəqliyyat, qidalanma, yerləşdirmə və digər məsələlərdir. Hazırda I Avropa Oyunlarında istifadə olunacaq Atletlər kəndi İslam Oyunları zamanı da istifadə ediləcək. Büdcədən danışmaq tezdir. Amma Avropa Oyunları ilə müqayisədə burada yol xərcləri idmançıların öz üzərinə düşür. Digər böyük tədbirlərlə müqayisədə büdcə böyük olmayacaq. Üstəlik, idmançıların qidalanmasına görə də onların federasiyaları təşkilatçı ölkəyə ödəniş edəcək".
Azad Rəhimov İslam Oyunlarında iştirak edəcək azərbaycanlı idmançıların sayını da açıqlayıb. "Azərbaycandan yüzdən artıq idmançı iştirak edəcək. Burada lisenziya qazanmağa ehtiyac yoxdur. Ev sahibi olduğumuz üçün çalışacağıq ki, bütün idman növlərində iştirak edək. Çalışacağıq ki, mədəni proqramlar da təşkil edək".
İslam Həmrəyliyi Oyunları İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzv olan ölkələr arasında keçirilir. İlk oyunlar 2005-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanda keçirilib. İkinci oyunlar 2009-cu ildə İranda keçirilməli idi, amma bəzi səbəblərdən ləğv olundu. Üçüncü oyunlar 2013-cü ildə İndoneziyada keçirildi.
Qeyd edək ki, 2013-cü il iyulun 23-24-də Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində İHİF-in səkkizinci hesabat-seçki Baş Assambleyası çərçivəsində Federasiyaya üzv olan Milli Olimpiya komitələri 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etmək üçün Azərbaycanın namizədliyinə səs veriblər. 57 ölkəni təmsil edən idmançıların qatılacağı yarışın əsas şüarı "Həmrəylik bizim gücümüzdür" seçilib. 2013-cü il sentyabrın 22-dən oktyabrın 2-dək İndoneziyanın Palembank şəhərində keçirilən III İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasimi zamanı İHİF-in bayrağı Azərbaycana təqdim olunub.

STRENGTH IN SOLIDARITY
Baku, which is preparing for the First European Games, will host one more major international sporting event in two years - the fourth Islamic Solidarity Games. Although the decision to award Islamiada 2017 to Baku was made back in 2013, an agreement with the Islamic Solidarity Sports Federation (ISSF) was only signed last week. With this agreement, Baku guaranteed that it would honour all commitments regarding the holding of the important tournament.
The agreement was signed by Cingiz Huseynzada, the vice-president of the Azerbaijani National Olympic Committee; Azad Rahimov, the Azerbaijani youth and sport minister, and Prince Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz Al Saud, the ISSF president, youth and sport minister of Saudi Arabia and the president of the Olympic Committee of Saudi Arabia.
Huseynzada pointed out that the ISSF delegation familiarized itself in detail with the country's sports infrastructure. "Conditions at the sports facilities where the First European Games will be held made a good impression on the guests," Huseynzada said. He recalled that Azerbaijan had actively participated in all Islamic Solidarity Games and achieved great sporting successes in them. "Azerbaijani sportsmen view Islamiada 2017 as a serious challenge and will fight for high results," Huseynzada said.
ISSF President Prince Abdullah bin Mosaad bin Abdulaziz Al Saud attached special importance to the attention paid to the development of sport in Azerbaijan. "Everyone knows of the great attention the Azerbaijani government pays to sport. I am very pleased with the interest your country shows in organizing Islamic Solidarity Games. The fourth Islamiada will be the biggest sporting competition of 2017. In close cooperation, we will successfully hold these games, and fans will be able to truly enjoy the competitions," he said.
The ISSF president noted that Islamic Solidarity Games spread Islamic values and strengthen brotherhood and unity.
During his visit to Baku, the prince was received by Azerbaijani President Ilham Aliyev. At the meeting, the prince was pleased to say that Azerbaijan is completely ready for the Islamic Solidarity Games. He also stressed that the country has established sports infrastructure at the most advanced level.
At the ceremony to sign the agreement, Azerbaijani Youth and Sport Minister Azad Rahimov spoke about projects being implemented to develop sport. He said that Azerbaijan has always been the focus of the Islamic world. Baku in 2009 was elected the capital of Islamic culture, and for the year 2018, this mission has been placed on Naxcivan. "Our country is currently preparing to hold the first ever European Games. This year we will also host the Chess World Cup, and next year the World Chess Olympiad, the European Grand Prix in the well-known motor racing series Formula 1, and in 2017 the Fourth Islamic Solidarity Games. We will use all our capabilities to organize these events at the highest level," Rahimov gave his assurances.
The Fourth Islamic Solidarity Games will be held in May 2017 before the month of Ramadan. The programme of the games will include 19 to 20 sports, most of which will be the same as the sports featuring at the First European Games. Among them one can highlight competitions in weightlifting, as well as the national sport zorxana. Islamiada athletes are to be accommodated in the Athletes Village built for the European Games.
Speaking about commitments regarding Islamiada, Rahimov said that these competitions will require less money than the First European Games. "Our commitments are related to security, transport, accommodation, food and dealing with other matters regarding athletes visiting. It is too early to talk about the budget. However, compared to other major events, the budget will not be big. Athletes will be staying in the Athletes Village. The transport costs of athletes arriving for Islamiada will be paid by the participating countries. Athletes' food will also be paid for by their own federations," Rahimov said.
He noted that more than 100 athletes will represent Azerbaijan in the games. "There is no need to obtain a licence to participate in these games. Since we will organize the Islamiada, we will try to participate in all the sports. We will also organize a cultural programme," Rahimov said.
Islamic Solidarity Games are held among members of the Organization of Islamic Cooperation. The first games were held in Saudi Arabia in 2005. The second games were to be held in Iran in 2009, but were cancelled for several reasons. The third games were held in Indonesia in 2013.
Azerbaijan won the right to host the Islamic Solidarity Games in a vote at the eighth reporting conference of ISSF held in Jeddah (Saudi Arabia) in July 2013.
The main slogan of Islamiada 2017, which will be attended by athletes from 57 countries, will be "Solidarity is our strength!". Following the Third Islamic Solidarity Games held in Indonesia in September-October 2013, the Azerbaijani delegation was presented with the ISSF flag.