Çərşənbə axşamı, 13:41
İlk Avropa Oyunlarına hazırlaşan paytaxtımız Bakı iki ildən sonra daha bir irimiqyaslı yarışa ev sahibliyi edəcək. Söhbət 4-cü İslam Həmrəylik Oyunlarından gedir. Artıq IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına 2017-ci ildə Azərbaycanın ev sahibliyi etməsi ilə bağlı İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyası (İHİF) ilə müqavilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən Bakı 2017-ci ildə mötəbər yarışın yüksək səviyyədə keçirilməsinə görə bütün öhdəlikləri yerinə yetirəcəyinə zamin olub.
Müqaviləni sonra Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə, gənclər və idman naziri Azad Rəhimov və İHİF-in prezidenti, Səudiyyə Ərəbistanının gənclər və idman naziri, Səudiyyə Ərəbistanının Olimpiya Komitəsinin prezidenti, şahzadə Abdullah Bin Mosaad Bin Abdulaziz Al Saud imzalayıblar.
Müqavilənin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirən Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə bildirib ki, İHİF-in nümayəndələri ölkəmizdə yaradılan idman infrastrukturu ilə yaxından tanış olublar. "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının təşkil olunacağı obyektlərdəki şərait qonaqlarda xoş təəssürat yaradıb", - Ç.Hüseynzadə bildirib.
O, qeyd edib ki, Azərbaycan İslam Həmrəylik Oyunlarında fəal iştirak edib və ciddi uğurlar əldə edib: "Azərbaycan idmançıları "İslam oyunları-2017"ni ciddi sınaq kimi qəbul edir və həmin Oyunlarda yüksək nəticələr üçün mübarizə aparacaqlar".
Yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən İHİF-in prezidenti, şahzadə Abdullah Bin Mosaad Bin Abdulaziz Al Saud Azərbaycanda idmana göstərilən dövlət qayğısından danışıb: "Azərbaycan dövlətinin idmana verdiyi yüksək qiymət hamıya məlumdur. Ölkənizin İslam Həmrəyliyi Oyunlarını təşkil etməyə maraq göstərməsi çox sevindiricidir. IV İslam Həmrəyliyi Oyunları 2017-ci ilin ən böyük idman hadisəsi olacaq. Biz güclü əməkdaşlıq və işbirliyi sayəsində Oyunları uğurla təşkil edəcəyik və azarkeşlər bu yarışlardan böyük zövq alacaqlar".
İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təşkilinin İslam dəyərlərinin yayılmasına, qardaşlıq və birliyin əks olunmasına öz töhfələrini verəcəyini bildirən İHİF-in prezidenti yarışın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün birgə əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Şahzadə Abdullah bin Mosaad bin Əbdüləziz Əl Səudun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə şahzadə Azərbaycanın İslam Həmrəyliyi Oyunlarına da tam hazır olduğunu məmnunluqla qeyd etdi. O, ölkəmizdə ən müasir səviyyədə idman infrastrukturunun yaradıldığını vurğuladı.
İmzalama mərasimində Azərbaycanda irimiqyaslı tədbirlərin müvəffəqiyyətlə təşkil edildiyini bildirən gənclər və idman naziri Azad Rəhimov ölkəmizdə idmanın inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Nazir bildirib ki, Azərbaycan İslam dünyasının hər zaman diqqət mərkəzində olan bir məkandır. Bakı 2009-cu ildə İslam mədəniyyətinin paytaxtı seçilib, 2018-ci ildə isə bu missiya Naxçıvana həvalə olunacaq. Hazırda ölkəmiz "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsinə hazırlaşır. Həmçinin cari ildə ölkəmizdə şahmat üzrə dünya kuboku, gələn il şahmat üzrə Olimpiada, "Formula-1" üzrə Avropa Qran-pri yarışları və 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları təşkil olunacaq. Biz bu yarışların təşkil olunması istiqamətində bütün imkanlarımızdan istifadə edəcəyik ki, turnirlər yüksək səviyyədə keçirilsin.
Tədbirdə qeyd olunub ki, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları 2017-ci ildə mayda - Ramazan ayından əvvəl təşkil olunacaq. Yarışın proqramına 19-20 idman növü daxil ediləcək ki, bunlar da "Bakı-2015" ilk Avropa Oyunlarının proqramı ilə qismən də olsa üst-üstə düşəcək. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarında ağır atletika və zorxana kimi idman növləri üzrə yarışlar keçiriləcək. İdmançıların isə "Bakı-2015" üçün nəzərdə tutulan Atletlər Kəndində yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub.
Müqavilədə qeyd olunan öhdəliklər barədə danışan Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov İslam Həmrəylik Oyunlarına Avropa Oyunlarıyla müqayisədə daha az maliyyə tələb olunacağını deyib: "Ev sahibliyi sazişi müxtəlif təşkilati məsələlərə toxunur. Bizim öhdəliklərimiz Azərbaycana gələn idmançıların təhlükəsizliyi, nəqliyyat, qidalanma, yerləşdirmə və digər məsələlərdir. Hazırda I Avropa Oyunlarında istifadə olunacaq Atletlər kəndi İslam Oyunları zamanı da istifadə ediləcək. Büdcədən danışmaq tezdir. Amma Avropa Oyunları ilə müqayisədə burada yol xərcləri idmançıların öz üzərinə düşür. Digər böyük tədbirlərlə müqayisədə büdcə böyük olmayacaq. Üstəlik, idmançıların qidalanmasına görə də onların federasiyaları təşkilatçı ölkəyə ödəniş edəcək".
Azad Rəhimov İslam Oyunlarında iştirak edəcək azərbaycanlı idmançıların sayını da açıqlayıb. "Azərbaycandan yüzdən artıq idmançı iştirak edəcək. Burada lisenziya qazanmağa ehtiyac yoxdur. Ev sahibi olduğumuz üçün çalışacağıq ki, bütün idman növlərində iştirak edək. Çalışacağıq ki, mədəni proqramlar da təşkil edək".
İslam Həmrəyliyi Oyunları İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzv olan ölkələr arasında keçirilir. İlk oyunlar 2005-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanda keçirilib. İkinci oyunlar 2009-cu ildə İranda keçirilməli idi, amma bəzi səbəblərdən ləğv olundu. Üçüncü oyunlar 2013-cü ildə İndoneziyada keçirildi.
Qeyd edək ki, 2013-cü il iyulun 23-24-də Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində İHİF-in səkkizinci hesabat-seçki Baş Assambleyası çərçivəsində Federasiyaya üzv olan Milli Olimpiya komitələri 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etmək üçün Azərbaycanın namizədliyinə səs veriblər. 57 ölkəni təmsil edən idmançıların qatılacağı yarışın əsas şüarı "Həmrəylik bizim gücümüzdür" seçilib. 2013-cü il sentyabrın 22-dən oktyabrın 2-dək İndoneziyanın Palembank şəhərində keçirilən III İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasimi zamanı İHİF-in bayrağı Azərbaycana təqdim olunub.

Исламиада-2017, которая пройдет в Баку, будет способствовать укреплению единства исламских стран
Готовящийся к первым Европейским играм Баку через два года примет еще одно крупное международное спортивное мероприятие - IV Игры исламской солидарности. Хотя решение о проведении Исламиады-2017 в Баку было принято еще в 2013 году, соглашение с Федерацией спорта исламской солидарности (ФСИС) было подписано лишь на прошлой неделе. Этим соглашением официальный Баку гарантировал выполнение всех обязательств по проведению важного турнира.
Соглашение подписали вице-президент Национального олимпийского комитета Азербайджана Чингиз Гусейнзаде, министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов, президент ФСИС, министр молодежи и спорта Саудовской Аравии, президент Олимпийского комитета Саудовской Аравии, принц Абдуллах бин Мосаад бин Абдулазиз аль Сауд.
Ч.Гусейнзаде отметил, что делегация ФСИС подробно ознакомилась со спортивной инфраструктурой страны. "Условия на спортивных объектах, где пройдут первые Европейские игры, оставили хорошее впечатление у гостей", - сказал Ч.Гусейнзаде. Он напомнил, что Азербайджан активно участвовал во всех Играх исламской солидарности и достиг больших спортивных успехов в них. "Азербайджанские спортсмены воспринимают Исламиаду-2017 как серьезное испытание и будут бороться за высокие результаты", - отметил Ч.Гусейнзаде.
Президент ФСИС, принц Абдуллах бин Мосаад бин Абдулазиз аль Сауд придал особое значение вниманию, уделяемому развитию спорта в Азербайджане. "Всем известно большое внимание, оказываемое спорту азербайджанским государством. Очень радует интерес вашей страны к организации Игр исламской солидарности. Четвертая Исламиада станет самым большим спортивным соревнованием 2017 года. В тесном сотрудничестве мы успешно проведем эти Игры, и болельщики смогут получить истинное удовольствие от соревнований", - сказал он.
Президент ФСИС отметил, что Игры исламской солидарности способствуют распространению исламских ценностей и укреплению братства и единства.
В рамках визита в Баку принца принял президент Азербайджана Ильхам Алиев. На встрече принц с удовлетворением отметил, что Азербайджан полностью готов к Играм исламской солидарности. Он также подчеркнул, что в стране создана спортивная инфраструктура на самом современном уровне.
На церемонии подписания соглашения министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов проинформировал о реализуемых проектах по развитию спорта, сказал, что Азербайджан всегда был в центре внимания исламского мира. Баку в 2009 году был избран столицей исламской культуры, а на 2018 год эта миссия возложена на Нахчыван. "Сейчас наша страна ведет подготовку к проведению первых в истории Европейских игр, в текущем году у нас пройдет также Кубок мира по шахматам, а в следующем году - Всемирная шахматная олимпиада, Гран-при Европы известных автомобильных гонок серии "Формула-1", а в 2017 году - IV Игры исламской солидарности. Мы используем все наши возможности, чтобы организовать эти мероприятия на высшем уровне", - заверил А.Рагимов.
IV Игры исламской солидарности пройдут в мае 2017 года перед месяцем Рамазан. Программа Игр включит в себя порядка 19-20 видов спорта, большинство из которых совпадут с видами, представленными на первых Европейских играх. Среди них можно отметить соревнования по тяжелой атлетике, а также национальный вид спорта - зорхана. Размещение спортсменов на Исламиаде предусмотрено в Деревне атлетов, построенной для Евроигр.
Коснувшись обязательств по проведению Исламиады, А.Рагимов сказал, что эти соревнования потребуют меньше средств, чем первые Европейские игры. "Наши обязательства касаются вопросов безопасности, транспорта, размещения, питания и решения других вопросов прибывающих спортсменов. Говорить о бюджете пока рано. Но в сравнении с другими крупными мероприятиями бюджет не будет большим. Проживать спортсмены будут в Деревне атлетов. Транспортные расходы спортсменов, прибывающих на Исламиаду, будут оплачивать сами страны-участницы. Питание спортсменов также оплатят их собственные федерации", - сообщил А.Рагимов.
Он отметил, что Азербайджан на Играх представят более 100 спортсменов. "Для участия в этих Играх нет необходимости получения лицензий. Так как мы организуем Исламиаду, будем стараться участвовать во всех видах спорта. Также организуем и культурную программу", - сказал А.Рагимов.
Игры Исламской солидарности проводятся среди стран - членов Организации исламского сотрудничества. Первые Игры прошли в 2005 году в Саудовской Аравии. Вторые должны были пройти в 2009 году в Иране, однако из-за ряда причин были отменены. Третьи Игры прошли в 2013 году в Индонезии.
Азербайджан получил право на проведение Игр исламской солидарности по итогам голосования на восьмой отчетно-выборной конференции ФСИС, прошедшей в июле 2013 года в Джидде (Саудовская Аравия).
Главным лозунгом Исламиады-2017, в которой примут участие спортсмены из 57 стран, станет "Солидарность - наша сила!". По итогам III Игр исламской солидарности, прошедших в сентябре-октябре 2013 года в Индонезии, делегации Азербайджана был представлен флаг ФСИС.