Müxtəlif xalqların və ölkələrin öz yeni il və milad personajları var
Yeni il insanlığın ən işiqlı bayramıdır. Sehrlərlədolu işıqlı və xoş nağıllarda həmişə xeyirxah elflər, pərilər, babalar və nənələr olur. Əgər insanların həyatında onlara xeyirxahlıq, harada cəza və harada rəhm lazım gəldiyini öyrədən bu nağıllar və personajlar olmasa idi, qorxulu vəziyyət yaranardı.
Etiraf edək ki, biz - böyüklərin dünyasında Yeni il gerçəkliyinə inanmaq istədiyimiz bir nağıl kimi keçir və həmişə bu bayramdan qeyri-adi möcüzələr gözləyirik. Və Yeni il ərəfəsində bu inamın uşaqlarda daha çox saxlanmasını istəyirik, bu, hər şeyi eşidən və hər şeydən xəbəri olan bir ixtiyara inam kimidir. Elə bir ixtiyar ki, məkan və zamandan asılı deyil, hər şeyə qadirdir. Və Şaxta baba haqqında çağdaş təsəvvürlər müxtəlif zamanların və xalqların əfsanə və inanclarının çuğlaşmasıdır.
Azərbaycanda Şaxta baba elə Rusiyanın Ded Morozu kimi geyinir və onu Rusiyadakı kimi Qar qız müşayiət edir. Azərbaycan bu yeni il qocasının obrazını, təbii ki, kənardan götürüb, çünki bizdə bu cür baba olmayıb. Azərbaycan bir cənub ölkəsidir və adətə görə, burada yeni ili yazda - Novruz Bayramı günlərində qarşılayırlar. Bəllidir ki, bu bayramın öz elfləri - Keçəl və Kosası var. Qar qızın yerinə isə Bahar qızı gəlir.
Hər bir ölkədə yeni il qocasını öz dillərində çağırırlar, amma istənilən halda adlarının fərqli olmasına baxmayaraq, onların hamısı möcuzə bəxş etmək qabiliyyətinə malikdir.
Rusiyada  Ded Moroz, Ded Treskun, Morozko və Karaçun eyni adamdır. Görkəmi bir qədər sərtdir. Kürkü yerə qədər uzanır və şiş papaq geyir, əlində buz əsası və hədiyyələr kisəsi var. Slavyan mifologiyasında rus əfsanələrinin personajıdır - qış şaxtalarını, suyu donduran dəmirçini əks etdirir. İlk öncə zalım və bəd büdpərəst tanrısı, Şimalın Böyük Müdriki, insanları donduran  buz soyuğunun və çovğunun sahibi olub. Bu, Nekrasovun "Qırmızı burun şaxta" poemasında öz əksini tapıb. Orada şaxta meşədə dul kəndli qadını öldürür və onun körpə uşaqlarını yetim qoyur.
Rusiyada ilk dəfə Ded Moroz 1910-cu ilin Milad bayramında peyda olub, ancaq geniş yayılmayıb. Sovet dönəmində ona yeni imic verildi: o, uşaqların yanına gəlirdi və hədiyyə paylayırdı. Bu obraz sovet kinematoqrafları tərəfindən 1930-cu illərdə yaradıldı. 1935-ci ilin dekabr ayında Stalinin silahdaşı, SSRİ MİK Rəyasət Heyətinin üzvü Pavel Postışev "Pravda" qəzetində məqalə yazaraq, uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri təşkil etməyi təklif etdi. Və Xarkovda uşaqlar üçün Yeni il səhərciyi təşkil edildi.
Yazıçı Viktor Yerofeyev 50-ci illərdəki uşaq təəssüratlarını təsvir edərkən kinayə ilə yazırdı ki, Stalin dinə qarşı mübarizəni axıradək aparmayıb, çünki Ded Morozu, yəni "uşaq tanrısını" məhv etməyib. Rusiyanın Ded Morozu bayrama öz qız nəvəsi - Snequroçka ilə gəlir. Onun məcmu obrazı Müqəddəs Nikolayın dini salnaməsinin motivləri əsasında, həmçinin qədim slavyan tanrıları Pozvizd, Zimnik və Koroçunun təsvirləri əsasında yaranıb.
Bütpərəst ilahilərin özünəməxsus xüsusiyyətləri Ded Morozun ilkin davranışlarında öz əksini tapmışdı,  əvvəlcə o, qurban yığırdı - uşaqları oğurlayırdı və onları kisəyə qoyaraq aparırdı. Ancaq çox vaxt olduğu kimi bu dəfə də hər şey tərsinə dəyişdi, pravoslav ənənələrinin təsiri alıtında Ded Moroz xeyirxahlaşdı və uşaqlara özü hədiyyə paylamağa başladı.
Bu obraz SSRİ-də əsaslı şəkildə oturuşdu: Ded Moroz, yəni Şaxta baba ateist ideologiyasında inqilabdan əvvəlki Rusiyaya xas olan xirstian Milad bayramının yerini tutmuş Yeni il bayramının rəmzinə çevrildi. Rusiyada hər avqustun son bazar günü Ded Morozların peşə bayramıdır. Rusiyanın Ded Morozu Böyük Ustyuqda yaşayır. Snequroçkaya, yəni Qar qıza gəldikdə isə o, Rusiya mədəniyyətinə xas obrazdır. Qərbin yeni il və milad mifologiyasında qadın personajlar yoxdur.
Avstraliya, ABŞ - Santa Klaus. Ağ saçları, səliqəli saqqalı var. Qırmızı gödəkcə, şalvar və gecə papağı geyinir.  Yekə qarnına tünd rəngli dəri kəmər bağlayır. Əslində, bu, həyatsevər elfdir. Adətən gözlük taxır, qəlyan çəkir. Son illərdə, demək olar ki, bütün inkişaf etmiş ölkələrdə gerçəkləşdirilən tütün əleyhinə təbliğata görə obrazın bu elementini yada salmaq istəmirlər.
Marallar qoşqusunda gəlir və buxarı yanına qoyulmuş başmaqlara və corablara hədiyyə atır. Mətbuatda "Santa Klaus" ilk dəfə 1773-cü ildə peyda olub. Klaus (Nikolaus) adı Mira şəhərindən olan müqəddəs Nikolay ilə bağlıdır (rus ənənəsinə görə, Nikolay möcüzəkardır). O, III yüzilliyin birinci yarısında Kiçik Asiyanın Mira şəhərində, yəni indiki Türkiyənin Demra şəhərində yepiskop olub.
Nikolayın adı ilə çox əfsanələr bağlıdır. Həmin əfsanələrin sırasında Roma üçün nəzərdə tutulan taxılın Miraya göndərilməsi, Mira uşaqlarının dəniz quldurlarından qurtarılması var. XVII yüzillikdən Nikolay uşaqların himayəçisi sayılır. Onun günündə - 6 dekabrda uşaqlara hədiyyələr paylayırlar. Uşaqlar öz ayaqqabılarını qapı yanında yerləşdirirlər ki, o, hədiyyələrini qoya bilsin.
Ancaq bu hədiyyələri yalnız sözəbaxan uşaqlar ala bilir. Sözəbaxmayan dəcəllər isə əksinə, çubuq cəzası alırlar. Bu obrazın ilk ədəbi təsviri 1821-ci ildə "Santeclaus" şeirini dərc etdirmiş Uilyam Cilliyə məxsusdur. Bir ildən sonra Santa Klausun səfəri barədə bütöv mənzum hesabat dərc olunub, onun müəllifi peşəkar diş həkimi Kliment Klark Mur olub.
Santa Klausun indi mövcud olan rəsmi amerikalı rəssam Handon Sandblomun fırçasından çıxıb, 1931-ci ildə o, koka-kola üçün rəsmlər seriyası çəkib. Avstraliya Şaxta babası da belədir, ancaq o, çimərlik paltarında və motorlu idman qayığı skuterdə hərəkət edir, çünki kenqurular ölkəsində yanvarın birində hava çox isti olur.
Belçika, Polşa - Müqəddəs Nikolay ("Swiety Mikolaj"). Əfsanəyə görə, o, öz evinə pənah gətirmişlərin başmağına qızıl alma qoyurmuş.  Bu, çoxdan olub və buna görə Müqəddəs Nikolay ən qədim Şaxta baba sayılır. Atla gəzir, başına mitra, yəni keşiş papağı qoyur və ağ yepiskop mantiyasına bürünür. Onu həmişə həbəşistanlı qulluqçusu Qara Pyotr müşayiət edir. Pyotrun çiynində sözəbaxan uşaqlar üçün hədiyyə kisəsi, əllərində isə dəcəllər üçün çubuq var.
Yunanıstan, Kipr - "Aqios Vasilis" (Müqəddəs Vasili). Yeni il personajı üçün ən qəribə addır. Bununla belə Kiprdə uşaqlar öz sehrbazlarına məktub yazırlar: "Müqəddəs Vasili, gəl, uğur gətir, diləklərimi gerçəkləşdir".
İtaliya - Babo Natale ("Babbo Natale"). Öz xizəyini evin damında qoyur, bacadan sobanın borusu ilə evə girir, bir az süd və "möhkəmlənmək üçün" şirniyyat qoyur.  Bununla yanaşı, sözəbaxan uşaqların yanına xeyirxah pəri Befana (La Befana) da gəlir və uşaqlara hədiyyə paylayır. Dəcəlləri isə zalım sehrkar Befana küncə qoyur.
Niderlandlar - Sinter Klaas, Sanderklass, Sayte-Kaasa ("Kerstman"). Qaradərili xidmətçilərin müşayiətində gəmi ilə gəlir. Hədiyyələr paylayır.
Saxa (Yakutiya) - Dıl baba ("Ehee Dıl"). Bu yeni il personajı göründüyü kimi, başqa yeni il həmkarlarından daha yaxşı vəziyyətdədir. Özünüz baxın: onun xanımı Kıhın Xotun qış çağlarının yiyəsi, üç qızı - Saasçaana, Sayıına və Kuhuuney öz aralarında yaz, yay və payız işlərini bölüşdürürlər. Ehee Dılın özünün nə iş gördüyü isə aydın deyil. Amma dəqiq məlumdur ki, onun böyük nəvəsi olan qız Xaarçaana qarın himayəçisidir və kiçik nəvəsi olan oğlanın adı isə Tıalçaandır. Dıl babanın var-dövlətdən bir buğası var. Hər payız buğa buzlu okeandan çıxır və qışın ortasına qədər buynuzunu böyüdür. Buğanın buynuzu qalxdıqca temperatur düşür. Yanvarın ortalarından başlayaraq buğanın buynuzu yavaş-yavaş ovxalanmağa başlayır, martda isə özü parlaq günəşin şüaları altında ölür. Ehee Dıl ən "Soyuq Qurşaq"da - Oymyakon və Tomtor qəsəbələri tərəfdə yaşayır. Orada qış vaxtları temperatur Selsi ilə -71,2 dərəcəyə qədər düşür.
Türkiyə - Müqəddəs Nikolay, Merliki yepiskopu ("Noel Baba"). Bütün yeni il personajlarının əcdadlarından biridir. Oğurlanmış və itkin düşmüş uşaqların himayəçisidir. Bizim eranın 300-cü ilində yaşayıb.
Özbəkistan - Korbobo "Qorbobo" və Korqız (Qar qız). Özbək qışlaqlarında yeni il gecəsi eşşəyin üstündə zolaqlı xalatda "Qar baba" gedir. Bu elə Korbobodur.
Finlandiya - Youlupukki ("Joulupukki"). Ona bu ad təsadüfən verilməyib. "Youlu" milad, "pukki" isə keçi deməkdir. Çox illər öncə Şaxta baba keçi dərisindən paltar geyirdi və hədiyyələri keçi üzərində paylayırdı. Ağ saçları, səliqəli saqqalı və bığları vardı. Qırmızı gödəkcə, şalvar geyir və gecə papağı qoyur.  Tünd dəri kəmər taxır. Gözlük mütləq taxmalıdır. Korvantunturi dağında ("qulaq-dağ") az qala zirvədə yerləşən daxmada yaşayır. Arvadı Muori (Mariya) və cırtdan adamlar da onunla yaşayır. Qədim zamanlarda evləri gəzərək sözəbaxan uşaqlara pay verir, dəcəlləri isə cəzalandırırdı. Daha sonra tərbiyəçi obrazı sıradan çıxıb. Çağdaş görkəmi və əfsanəsi daha çox Amerika Santa Klausundan götürülüb. Finlandiyada və bir sıra Skandinaviya ölkələrində populyardır. Layihəsinə 1950-ci ildə xanım Eleonora Ruzveltin gəlişi ilə təşəbbüs göstərilib. Layihə rəsmən 1985-ci ildə asılıb. Santa-parka və  Youlupukki kəndinə hər ilə 250 min turist gəlir.
Fransa - Yanvar baba, Per Noel ("Le Pere Noel"). Fransanın Yanvar babası  əsa ilə gəzir və iri şlyapa geyinir.
Çexiya, Slovakiya - Ded Mikulaş. Dekabrın 5-dən 6-na keçən gecə Müqəddəs Nikolay günü ərəfəsində gəlir. Xarici görünüşü rus Ded Morozuna oxşayır: onun da uzun kürkü, papağı var, əsası yuxarıdan spiralvari burulub. Ancaq o, hədiyyələri kisədə deyil,  çiyin qutusunda gətirir. Onu Snequroçka yox, ağ geyimli mələk və tüklü şeytan müşayiət edir. Mikulaş yaxşı uşaqlara apelsin, alma və şirniyyat verməyə həmişə hazırdır. Əgər yeni il xuliqanının çəkməsinin içindən kartof və ya kömür parçası çıxarsa, bu, yüz faiz Mikulaşdır, onun işidir. Mikulaşın daha bir yeni il personajı Yojişek ilə necə yola getməsi aydın deyil.
Yojişek ("Jezisek") - Çexiya, Slovakiya. Yəqin ki, bu dünya üzrə ən ciddi yeni il personajıdır. Hədiyyələri uşaqların evlərinə atan Yojişek onu heç kimin görməməsi üçün çox diqqətlidir. Məhz buna görə də həmin xeyirxahın xarici görünüşü barədə heç nə bəlli deyil. Ancaq yeni il yolkasında zınqırov səslənərsə, minlərlə çex və slovak uşaq onlara çatan hədiyyələrə baxar və soruşar: "Bunu kim gətirdi?" "Əlbəttə ki, Yojişek!"- deyə  xoşbəxt valideynlər cavab verərlər.
İsveç - Krise Krinql, Yulnissan, Yul Tomten ("Jultomten"). Mənzərəli göllərlə və dərələrlə əhatə olunmuş qoruq meşədə yaşayır. Yeni il möcuzələrini həyata keçirməkdə ona qar adam Dasti, göl siçanları, şahzadə oğlanla şahzadə qız, əcinnələr, Qar Kralı və Kraliçası və əlbəttə ki, hər yerə burun soxan elflər yardım edir. Elflər xüsusilə çox çətinlik çəkirlər. Onlar yolka bəzəkləri və hədiyyələr üçün öz kiçik mədənlərində daim qızıl çıxarırlar. Kim Tomtenə qonaq gedir, həmişə onlara xəbərdarlıq edir: "Ayağınızın altına baxın! Cığırlarda həmişə kiçik trollar yatırlar. Onları ayaqlamayın!."
Bütün Şaxta babalar hədiyyə gətirir, ancaq hər biri bunu öz bildiyi kimi edir:
Rus Ded Morozu yolkanın altına qoyur. İngilis və irlandlar hədiyyəni corabda, meksikalılar ayaqqabıda tapırlar. Fransada Yeni il hədiyyələri tüstü borusuna, İspaniyada balkonlara tökülür. İsveçdə Şaxta baba hədiyyələri sobanın yanına, Almaniyada pəncərənin qabağına qoyur.
Şaxta babaların hamısı qeyri-adidir. Fərqli görünürlər, biri rəhmlidir, o birisi cəzalandıra da bilər. Hər birinin Yeni il bayram edilən evə daxil olmaq üsulu da fərdidir. Ancaq necə olur-olsun, Şaxta baba Yeni il bayramını təbrik etmək və hədiyyə gətirmək üçündür!

Different countries and peoples have their own christmas and new year characters, similar to grandfather frost
New Year is the happiest holiday for everyone. And kind elves, fairies, grandfathers and sweet old ladies are the embodiment of magic in happy, good-old fairy stories. It is terrible to imagine what people would be like if they did not have fairy stories in their lives with their characters that teach children kindness and mercy, sometimes in homilies, at other times in deserved punishment and reward. In the adult world, New Year is a fairy tale, in which you very much want to believe and from which you always expect an unlikely miracle. And we try to encourage children to believe in New Year as long as possible, like belief in an almighty elder, who hears and sees absolutely everything, who is not subject to the limitations of time or distance and can do anything. The modern image of Grandfather Frost is a complex interweaving of legend and faith from different times and peoples.
In Azerbaijan Grandfather Frost is called Sahta Baba, a translation from the Russian for Grandfather Frost. He is dressed just like the Russian Grandfather Frost and gives children presents. The Azerbaijani Grandfather Frost is accompanied by Snegurochka or Qar qiz, which translates directly as the Snow Maiden or Girl. The image of the New Year old man in Azerbaijan has of course been borrowed, as we do not have that kind of Grandfather. Azerbaijan is a southern country whose culture and traditions entail greeting the New Year in spring at the Novruz holiday. This holiday has its elves - Kechal and Kosa - and Bahar Qizi or Spring Maiden in place of the Snow Maiden. Every country has its own name for the old man of the New Year, but this does not affect his main responsibilities, performing miracles.
Russia - Grandfather Frost, Grandfather Treskun, Frostie and Korochun all in one. He looks rather severe, wears a floor-length fur coat and tall hat and carries an ice staff and sack of presents. The character of Russian legend and Slavonic myth is the embodiment of winter frosts, a smith who forges water. He was initially a cruel and evil pagan god, the Great Elder of the North, the ruler of the icy cold and blizzards who freezes people. He is described in Nekrasov's poem "Frost - Red Nose", in which the Frost kills a poor young widowed peasant in the forest, leaving her young children as orphans. Grandfather Frost first appeared in Russia at Christmas in 1910, but was not widespread. During the Soviet period a new image was propagated: he appeared to children at New Year and gave them presents. The image was created by Soviet film-makers in the 1930s. In December 1935 Stalin's  comrade-in-arms and member of the USSR Central Committee, Pavel Postishev, published an article in Pravda in which he proposed organizing a New Year holiday for children and a children's New Year morning party was held in Kharkov. The writer Viktor Yerofeyev, describing his child's impressions from the 1950s, wrote ironically that Stalin was inconsistent in his fight against religion, as he did not destroy Grandfather Frost, the "children's god". Russia's Grandfather Frost comes to the holiday with his granddaughter, the Snow Maiden. His image is an amalgam of hagiography about St Nicholas and descriptions of the ancient Slav gods, Pozvizd, Zimnik (Winter) and Korochun.
Grandfather Frost's initial behaviour was the result of the nature of pagan gods - initially he collected sacrifices - stole children and took them away in a sack. However, in time, as often happens, things turned upside down and under the influence of Orthodox tradition Grandfather Frost mellowed and began himself to give presents to children. This image was finally formed in the USSR: Grandfather Frost became the symbol of the New Year holiday, replacing in atheist ideology the Christmas holiday, which had been a real favourite (especially for children) in pre-revolutionary Russia. The professional holiday of Grandfather Frosts is marked in Russia on the last Sunday in August. Russia's Grandfather Frost lives in Velikiy Ustyug. As for the Snow Maiden, her image is unique to Russian culture. There are no women in Western New Year and Christmas myths.
Australia, USA - Santa Claus. White-hair, bushy beard and moustache, red coat, trousers and night-cap style hat, a black leather belt encircles his bulky waist. This is basically an elf who loves life. He often wears spectacles and smokes a pipe. Recently attempts have been made not to dwell on this as part of the anti-tobacco policy in force in almost all developed countries. He travels in a sleigh pulled by reindeer and leaves presents in shoes and stockings left next to the chimney. The name Santa Claus first appeared in print in 1773. Under the name of Claus (Nicholas) is hidden St Nicholas of Myra (in Russian tradition Nicholas the Miracle Worker), who in the first half of the third century was bishop of Myra in Asia Minor (now the town of Demre in Turkey). Many legends are associated with Nicholas, including how he diverted to Myra grain intended for Rome and how he saved the children of Myra from sea pirates. Since the 17th century St Nicholas has been considered the protector of children. On his day, 6 December, children are given presents. Children leave their boots next to the door so that he can put his presents into them. However, only good children receive these presents.  Naughty rascals get punished with birch rods. William Gilley gave the first literary description in his poem Santeclaus published in 1821. A year later a whole report in verse on a visit by Santa Claus appeared from the pen of Clement Clark Moore, a dentist by profession. The current image of Santa Claus belongs to the brush of Haddon Sundblom, an American artist who drew a series of drawings in 1931 to advertise Coca-Cola. The Australian Grandfather Frost is the same, only in swimming trunks and riding a scooter. After all, it's hot at Christmas in the land of the kangaroo.
Belgium, Poland - St Nicholas (St Mikolaj). Legend has it that he left golden apples in a shoe next to the chimney to protect his family. This was a long time ago and St Nicholas is considered the very first Grandfather Frost. He rides a stallion, wearing a mitre and white Episcopal cloak. He is always accompanied by his servant, Black Peter, who carries over his shoulder a sack with presents for good children and in his hands a cane for the naughty ones.
Greece, Cyprus - St Vasilis (St Basil). This is the strangest name for the New Year character. Nevertheless, children on Cyprus write to their magician: "St Basil, come, bring us happiness and make all my wishes come true."
Italy - Babbo Natale. He leaves his sleigh on the roof and enters the house via the chimney, where a little milk and sweets are left to "fortify" him. The good fairy La Befana also comes to good children and brings them gifts. The wicked magician Befana leaves a piece of coal for naughty children.
The Netherlands - Sinter Klaas, Sanderklass, Saite-Kaase (Kerstman). He sails up on a boat, accompanied by black-skinned servants. He gives presents.
Sakha (Yakutia) - Grandfather Dil (Eheh Dil). This New Year character seems to have set himself up better than his other New Year counterparts. Judge for yourself: his wife Kihin Khotun is in charge of winter; his three daughters - Saaschaana, Sayiina and Kuhuuney - share the spring, summer and autumn responsibilities between themselves. It is not entirely clear exactly what Eheh Dil does, but it is clear that he has two grandchildren: the elder is his granddaughter Khaarchaana - the protector of snow - and the younger grandson Tyalchaan. Grandfather Dil has one bull. Every autumn the bull emerges from the icy ocean and grows his horns until the middle of winter. The higher the horns, the lower the temperature. From mid-January the bull's horns gradually fall away and in March the bull dies under the burning sun. Eheh Dil himself lives at the Cold Pole, near the villages of Oymyakon and Tomtor, where the temperature in winter falls to -71.2 degrees Celsius.
Turkey - St Nicholas, bishop of Merlichis (Noel Baba - Grandfather Noel). A prototype for all New Year characters. A kind miracle worker and persecutor of evil. The guardian of kidnapped and lost children. He lived in AD 300.
Uzbekistan - Qorbobo and Korgiz (Snow Maiden). Grandfather Snow rides a donkey to Uzbek villages on New Year's Eve, wearing a striped coat. He is Qorbobo.
Finland - Joulupukki. His name has meaning - Joulu means Yule or Christmas and pukki is a goat. Many years ago Grandfather Frost wore a goatskin and distributed presents on a young goat. He has white hair, a bushy beard and moustache, a red coat, trousers and nightcap-style hat. He wears a black belt and must have spectacles. He lives on Mount Korvantunturi (Ear Mountain) either in a hut or on the mountain itself.  His wife Muori (Mary) lives with him as do gnomes. In years gone by he visited houses before Christmas, treating good children and punishing the naughty. The educational aspect of the image was later lost. The modern image and legend owe much to the American Santa Claus. He is popular in Finland and Scandinavian countries. The idea of a Santa park and "village" of Joulupukki were conceived in summer 1950 before a visit by Eleanor Roosevelt. The project was officially opened in 1985 and every year 250,000 tourists visit.
France - Grandfather January, Father Christmas (Le Pere Noel). The French Grandfather January walks with a stick and wears a broad-brimmed hat.
The Czech Republic, Slovakia - Grandfather Mikulash comes on the night of 5-6 December, the eve of St Nicholas's Day. He looks like the Russian Grandfather Frost: the same long fur coat, hat, crozier, but he does not bring presents in a sack but in a basket on his shoulder and is accompanied not by the Snow Maiden but by an angel dressed in white and a hairy hobgoblin. Mikulash is always happy to give an orange, an apple and other sweets to good, obedient children. If a small potato or piece of coal is found in the Christmas shoe of a hooligan or good-for-nothing, this is definitely Mikulash. It's his work. It's not clear how he gets on with another New Year character, Jezishek!
Jezishek - the Czech Republic, Slovakia. This is probably the world's humblest New Year character. When he throws presents into the homes of children, Jezisek is careful that nobody sees him. This is probably why no-one knows what he looks like. When the Christmas bell rings out on the Christmas tree, thousands of Czech and Slovak children try to see who has brought them presents. "Who brought this?" a young child asks. "Je???ek, of course," reply the happy parents.
Sweden - Kris Kringle, Julnissan, Jultomten, lives deep in a forest, surrounded by picturesque lakes and valleys. Dasti the Snowman, mice from the lake, a prince and princess, witches, the King and Snow Queen and of course the omnipresent elves help to work Christmas miracles. The elves in particular do not have it easy. In their little mine they are constantly digging for gold for Christmas tree decorations and presents. Whoever visits Jultomten is warned: "Look under your feet! Little trolleys are always being pushed along the paths. Don't step on them!"
All Grandfather Frosts bring presents but they all do it their own way:
Russian Grandfather Frost puts presents under the tree. English and Irish children find presents in their socks, while Mexicans find them in their boots. New Year presents are brought down the chimney in France and onto the balcony in Spain. In Sweden Grandfather Frost puts presents next to the stove and in Germany he leaves them on the window sill.
Grandfather Frosts are not all the same. They look different - one is kind, another might frown. Each has his own way of entering a festive house. But whoever you may be, Grandfather Frost, you exist in order to bring greetings and presents!