Müxtəlif xalqların və ölkələrin öz yeni il və milad personajları var
Yeni il insanlığın ən işiqlı bayramıdır. Sehrlərlədolu işıqlı və xoş nağıllarda həmişə xeyirxah elflər, pərilər, babalar və nənələr olur. Əgər insanların həyatında onlara xeyirxahlıq, harada cəza və harada rəhm lazım gəldiyini öyrədən bu nağıllar və personajlar olmasa idi, qorxulu vəziyyət yaranardı.
Etiraf edək ki, biz - böyüklərin dünyasında Yeni il gerçəkliyinə inanmaq istədiyimiz bir nağıl kimi keçir və həmişə bu bayramdan qeyri-adi möcüzələr gözləyirik. Və Yeni il ərəfəsində bu inamın uşaqlarda daha çox saxlanmasını istəyirik, bu, hər şeyi eşidən və hər şeydən xəbəri olan bir ixtiyara inam kimidir. Elə bir ixtiyar ki, məkan və zamandan asılı deyil, hər şeyə qadirdir. Və Şaxta baba haqqında çağdaş təsəvvürlər müxtəlif zamanların və xalqların əfsanə və inanclarının çuğlaşmasıdır.
Azərbaycanda Şaxta baba elə Rusiyanın Ded Morozu kimi geyinir və onu Rusiyadakı kimi Qar qız müşayiət edir. Azərbaycan bu yeni il qocasının obrazını, təbii ki, kənardan götürüb, çünki bizdə bu cür baba olmayıb. Azərbaycan bir cənub ölkəsidir və adətə görə, burada yeni ili yazda - Novruz Bayramı günlərində qarşılayırlar. Bəllidir ki, bu bayramın öz elfləri - Keçəl və Kosası var. Qar qızın yerinə isə Bahar qızı gəlir.
Hər bir ölkədə yeni il qocasını öz dillərində çağırırlar, amma istənilən halda adlarının fərqli olmasına baxmayaraq, onların hamısı möcuzə bəxş etmək qabiliyyətinə malikdir.
Rusiyada  Ded Moroz, Ded Treskun, Morozko və Karaçun eyni adamdır. Görkəmi bir qədər sərtdir. Kürkü yerə qədər uzanır və şiş papaq geyir, əlində buz əsası və hədiyyələr kisəsi var. Slavyan mifologiyasında rus əfsanələrinin personajıdır - qış şaxtalarını, suyu donduran dəmirçini əks etdirir. İlk öncə zalım və bəd büdpərəst tanrısı, Şimalın Böyük Müdriki, insanları donduran  buz soyuğunun və çovğunun sahibi olub. Bu, Nekrasovun "Qırmızı burun şaxta" poemasında öz əksini tapıb. Orada şaxta meşədə dul kəndli qadını öldürür və onun körpə uşaqlarını yetim qoyur.
Rusiyada ilk dəfə Ded Moroz 1910-cu ilin Milad bayramında peyda olub, ancaq geniş yayılmayıb. Sovet dönəmində ona yeni imic verildi: o, uşaqların yanına gəlirdi və hədiyyə paylayırdı. Bu obraz sovet kinematoqrafları tərəfindən 1930-cu illərdə yaradıldı. 1935-ci ilin dekabr ayında Stalinin silahdaşı, SSRİ MİK Rəyasət Heyətinin üzvü Pavel Postışev "Pravda" qəzetində məqalə yazaraq, uşaqlar üçün Yeni il şənlikləri təşkil etməyi təklif etdi. Və Xarkovda uşaqlar üçün Yeni il səhərciyi təşkil edildi.
Yazıçı Viktor Yerofeyev 50-ci illərdəki uşaq təəssüratlarını təsvir edərkən kinayə ilə yazırdı ki, Stalin dinə qarşı mübarizəni axıradək aparmayıb, çünki Ded Morozu, yəni "uşaq tanrısını" məhv etməyib. Rusiyanın Ded Morozu bayrama öz qız nəvəsi - Snequroçka ilə gəlir. Onun məcmu obrazı Müqəddəs Nikolayın dini salnaməsinin motivləri əsasında, həmçinin qədim slavyan tanrıları Pozvizd, Zimnik və Koroçunun təsvirləri əsasında yaranıb.
Bütpərəst ilahilərin özünəməxsus xüsusiyyətləri Ded Morozun ilkin davranışlarında öz əksini tapmışdı,  əvvəlcə o, qurban yığırdı - uşaqları oğurlayırdı və onları kisəyə qoyaraq aparırdı. Ancaq çox vaxt olduğu kimi bu dəfə də hər şey tərsinə dəyişdi, pravoslav ənənələrinin təsiri alıtında Ded Moroz xeyirxahlaşdı və uşaqlara özü hədiyyə paylamağa başladı.
Bu obraz SSRİ-də əsaslı şəkildə oturuşdu: Ded Moroz, yəni Şaxta baba ateist ideologiyasında inqilabdan əvvəlki Rusiyaya xas olan xirstian Milad bayramının yerini tutmuş Yeni il bayramının rəmzinə çevrildi. Rusiyada hər avqustun son bazar günü Ded Morozların peşə bayramıdır. Rusiyanın Ded Morozu Böyük Ustyuqda yaşayır. Snequroçkaya, yəni Qar qıza gəldikdə isə o, Rusiya mədəniyyətinə xas obrazdır. Qərbin yeni il və milad mifologiyasında qadın personajlar yoxdur.
Avstraliya, ABŞ - Santa Klaus. Ağ saçları, səliqəli saqqalı var. Qırmızı gödəkcə, şalvar və gecə papağı geyinir.  Yekə qarnına tünd rəngli dəri kəmər bağlayır. Əslində, bu, həyatsevər elfdir. Adətən gözlük taxır, qəlyan çəkir. Son illərdə, demək olar ki, bütün inkişaf etmiş ölkələrdə gerçəkləşdirilən tütün əleyhinə təbliğata görə obrazın bu elementini yada salmaq istəmirlər.
Marallar qoşqusunda gəlir və buxarı yanına qoyulmuş başmaqlara və corablara hədiyyə atır. Mətbuatda "Santa Klaus" ilk dəfə 1773-cü ildə peyda olub. Klaus (Nikolaus) adı Mira şəhərindən olan müqəddəs Nikolay ilə bağlıdır (rus ənənəsinə görə, Nikolay möcüzəkardır). O, III yüzilliyin birinci yarısında Kiçik Asiyanın Mira şəhərində, yəni indiki Türkiyənin Demra şəhərində yepiskop olub.
Nikolayın adı ilə çox əfsanələr bağlıdır. Həmin əfsanələrin sırasında Roma üçün nəzərdə tutulan taxılın Miraya göndərilməsi, Mira uşaqlarının dəniz quldurlarından qurtarılması var. XVII yüzillikdən Nikolay uşaqların himayəçisi sayılır. Onun günündə - 6 dekabrda uşaqlara hədiyyələr paylayırlar. Uşaqlar öz ayaqqabılarını qapı yanında yerləşdirirlər ki, o, hədiyyələrini qoya bilsin.
Ancaq bu hədiyyələri yalnız sözəbaxan uşaqlar ala bilir. Sözəbaxmayan dəcəllər isə əksinə, çubuq cəzası alırlar. Bu obrazın ilk ədəbi təsviri 1821-ci ildə "Santeclaus" şeirini dərc etdirmiş Uilyam Cilliyə məxsusdur. Bir ildən sonra Santa Klausun səfəri barədə bütöv mənzum hesabat dərc olunub, onun müəllifi peşəkar diş həkimi Kliment Klark Mur olub.
Santa Klausun indi mövcud olan rəsmi amerikalı rəssam Handon Sandblomun fırçasından çıxıb, 1931-ci ildə o, koka-kola üçün rəsmlər seriyası çəkib. Avstraliya Şaxta babası da belədir, ancaq o, çimərlik paltarında və motorlu idman qayığı skuterdə hərəkət edir, çünki kenqurular ölkəsində yanvarın birində hava çox isti olur.
Belçika, Polşa - Müqəddəs Nikolay ("Swiety Mikolaj"). Əfsanəyə görə, o, öz evinə pənah gətirmişlərin başmağına qızıl alma qoyurmuş.  Bu, çoxdan olub və buna görə Müqəddəs Nikolay ən qədim Şaxta baba sayılır. Atla gəzir, başına mitra, yəni keşiş papağı qoyur və ağ yepiskop mantiyasına bürünür. Onu həmişə həbəşistanlı qulluqçusu Qara Pyotr müşayiət edir. Pyotrun çiynində sözəbaxan uşaqlar üçün hədiyyə kisəsi, əllərində isə dəcəllər üçün çubuq var.
Yunanıstan, Kipr - "Aqios Vasilis" (Müqəddəs Vasili). Yeni il personajı üçün ən qəribə addır. Bununla belə Kiprdə uşaqlar öz sehrbazlarına məktub yazırlar: "Müqəddəs Vasili, gəl, uğur gətir, diləklərimi gerçəkləşdir".
İtaliya - Babo Natale ("Babbo Natale"). Öz xizəyini evin damında qoyur, bacadan sobanın borusu ilə evə girir, bir az süd və "möhkəmlənmək üçün" şirniyyat qoyur.  Bununla yanaşı, sözəbaxan uşaqların yanına xeyirxah pəri Befana (La Befana) da gəlir və uşaqlara hədiyyə paylayır. Dəcəlləri isə zalım sehrkar Befana küncə qoyur.
Niderlandlar - Sinter Klaas, Sanderklass, Sayte-Kaasa ("Kerstman"). Qaradərili xidmətçilərin müşayiətində gəmi ilə gəlir. Hədiyyələr paylayır.
Saxa (Yakutiya) - Dıl baba ("Ehee Dıl"). Bu yeni il personajı göründüyü kimi, başqa yeni il həmkarlarından daha yaxşı vəziyyətdədir. Özünüz baxın: onun xanımı Kıhın Xotun qış çağlarının yiyəsi, üç qızı - Saasçaana, Sayıına və Kuhuuney öz aralarında yaz, yay və payız işlərini bölüşdürürlər. Ehee Dılın özünün nə iş gördüyü isə aydın deyil. Amma dəqiq məlumdur ki, onun böyük nəvəsi olan qız Xaarçaana qarın himayəçisidir və kiçik nəvəsi olan oğlanın adı isə Tıalçaandır. Dıl babanın var-dövlətdən bir buğası var. Hər payız buğa buzlu okeandan çıxır və qışın ortasına qədər buynuzunu böyüdür. Buğanın buynuzu qalxdıqca temperatur düşür. Yanvarın ortalarından başlayaraq buğanın buynuzu yavaş-yavaş ovxalanmağa başlayır, martda isə özü parlaq günəşin şüaları altında ölür. Ehee Dıl ən "Soyuq Qurşaq"da - Oymyakon və Tomtor qəsəbələri tərəfdə yaşayır. Orada qış vaxtları temperatur Selsi ilə -71,2 dərəcəyə qədər düşür.
Türkiyə - Müqəddəs Nikolay, Merliki yepiskopu ("Noel Baba"). Bütün yeni il personajlarının əcdadlarından biridir. Oğurlanmış və itkin düşmüş uşaqların himayəçisidir. Bizim eranın 300-cü ilində yaşayıb.
Özbəkistan - Korbobo "Qorbobo" və Korqız (Qar qız). Özbək qışlaqlarında yeni il gecəsi eşşəyin üstündə zolaqlı xalatda "Qar baba" gedir. Bu elə Korbobodur.
Finlandiya - Youlupukki ("Joulupukki"). Ona bu ad təsadüfən verilməyib. "Youlu" milad, "pukki" isə keçi deməkdir. Çox illər öncə Şaxta baba keçi dərisindən paltar geyirdi və hədiyyələri keçi üzərində paylayırdı. Ağ saçları, səliqəli saqqalı və bığları vardı. Qırmızı gödəkcə, şalvar geyir və gecə papağı qoyur.  Tünd dəri kəmər taxır. Gözlük mütləq taxmalıdır. Korvantunturi dağında ("qulaq-dağ") az qala zirvədə yerləşən daxmada yaşayır. Arvadı Muori (Mariya) və cırtdan adamlar da onunla yaşayır. Qədim zamanlarda evləri gəzərək sözəbaxan uşaqlara pay verir, dəcəlləri isə cəzalandırırdı. Daha sonra tərbiyəçi obrazı sıradan çıxıb. Çağdaş görkəmi və əfsanəsi daha çox Amerika Santa Klausundan götürülüb. Finlandiyada və bir sıra Skandinaviya ölkələrində populyardır. Layihəsinə 1950-ci ildə xanım Eleonora Ruzveltin gəlişi ilə təşəbbüs göstərilib. Layihə rəsmən 1985-ci ildə asılıb. Santa-parka və  Youlupukki kəndinə hər ilə 250 min turist gəlir.
Fransa - Yanvar baba, Per Noel ("Le Pere Noel"). Fransanın Yanvar babası  əsa ilə gəzir və iri şlyapa geyinir.
Çexiya, Slovakiya - Ded Mikulaş. Dekabrın 5-dən 6-na keçən gecə Müqəddəs Nikolay günü ərəfəsində gəlir. Xarici görünüşü rus Ded Morozuna oxşayır: onun da uzun kürkü, papağı var, əsası yuxarıdan spiralvari burulub. Ancaq o, hədiyyələri kisədə deyil,  çiyin qutusunda gətirir. Onu Snequroçka yox, ağ geyimli mələk və tüklü şeytan müşayiət edir. Mikulaş yaxşı uşaqlara apelsin, alma və şirniyyat verməyə həmişə hazırdır. Əgər yeni il xuliqanının çəkməsinin içindən kartof və ya kömür parçası çıxarsa, bu, yüz faiz Mikulaşdır, onun işidir. Mikulaşın daha bir yeni il personajı Yojişek ilə necə yola getməsi aydın deyil.
Yojişek ("Jezisek") - Çexiya, Slovakiya. Yəqin ki, bu dünya üzrə ən ciddi yeni il personajıdır. Hədiyyələri uşaqların evlərinə atan Yojişek onu heç kimin görməməsi üçün çox diqqətlidir. Məhz buna görə də həmin xeyirxahın xarici görünüşü barədə heç nə bəlli deyil. Ancaq yeni il yolkasında zınqırov səslənərsə, minlərlə çex və slovak uşaq onlara çatan hədiyyələrə baxar və soruşar: "Bunu kim gətirdi?" "Əlbəttə ki, Yojişek!"- deyə  xoşbəxt valideynlər cavab verərlər.
İsveç - Krise Krinql, Yulnissan, Yul Tomten ("Jultomten"). Mənzərəli göllərlə və dərələrlə əhatə olunmuş qoruq meşədə yaşayır. Yeni il möcuzələrini həyata keçirməkdə ona qar adam Dasti, göl siçanları, şahzadə oğlanla şahzadə qız, əcinnələr, Qar Kralı və Kraliçası və əlbəttə ki, hər yerə burun soxan elflər yardım edir. Elflər xüsusilə çox çətinlik çəkirlər. Onlar yolka bəzəkləri və hədiyyələr üçün öz kiçik mədənlərində daim qızıl çıxarırlar. Kim Tomtenə qonaq gedir, həmişə onlara xəbərdarlıq edir: "Ayağınızın altına baxın! Cığırlarda həmişə kiçik trollar yatırlar. Onları ayaqlamayın!."
Bütün Şaxta babalar hədiyyə gətirir, ancaq hər biri bunu öz bildiyi kimi edir:
Rus Ded Morozu yolkanın altına qoyur. İngilis və irlandlar hədiyyəni corabda, meksikalılar ayaqqabıda tapırlar. Fransada Yeni il hədiyyələri tüstü borusuna, İspaniyada balkonlara tökülür. İsveçdə Şaxta baba hədiyyələri sobanın yanına, Almaniyada pəncərənin qabağına qoyur.
Şaxta babaların hamısı qeyri-adidir. Fərqli görünürlər, biri rəhmlidir, o birisi cəzalandıra da bilər. Hər birinin Yeni il bayram edilən evə daxil olmaq üsulu da fərdidir. Ancaq necə olur-olsun, Şaxta baba Yeni il bayramını təbrik etmək və hədiyyə gətirmək üçündür!

В разных странах и у разных народов существуют свои новогодние и рождественские персонажи - аналоги деда мороза
Новый год - самый светлый праздник человечества. И как полагается в светлых и добрых сказках, отождествлением волшебства в них всегда бывают добрые эльфы, феи, дедушки и милые старушки. Страшно подумать, что было бы с людьми, если бы в их жизни не было сказок и этих персонажей, которые учат детей добру и милосердию, где-то уместным поучением, должным наказанием, а где-то заслуженным вознаграждением. Признаться, в мире взрослых Новый год смакуется как одна-единственная сказка, в которую все-таки очень хочется верить, и от этого праздника всегда ждешь какого-то невероятного чуда. И эту веру в Новый год мы стараемся поддерживать в детях как можно дольше. Как веру во всемогущего старца, который слышит и видит абсолютно все. Которому не подвластны ни время, ни расстояния и который может все. И современное представление о Деде Морозе является сложным сплетением легенд и верований разных времен и народов.
В Азербайджане Деда Мороза принято называть Шахта Баба - в переводе с азербайджанского "шахта" - мороз, "баба" - дед. Одет он точно так же, как русский Дед Мороз, и тоже дарит детям подарки. Сопровождает азербайджанского Деда Мороза Снегурочка - Гар гыз, где "гар" означает - снег, "гыз" - девушка. Образ новогоднего старца в Азербайджане, безусловно, позаимствован, потому как своего такого дедушки у нас нет. Азербайджан - страна южная, культура и традиции которой предполагают встречу Нового года весной - в праздник Новруз. А у этого праздника, как известно, свои эльфы - Кечяль и Кёса, а вместо снегурочки - Бахар гызы (Девушка-весна). В каждой стране новогоднего старца называют по-своему и на своем языке, но по большему счету это обстоятельство не влияет на его основные обязанности - творить чудеса.
Россия - Дед Мороз, Дед Трескун, Морозко и Карачун в одном лице. Он немного суров на вид. Носит шубу до земли и высокую шапку, в руках у него ледяной посох и мешок с подарками. Персонаж русских легенд в славянской мифологии - олицетворение зимних морозов, кузнец, сковывающий воду. Первоначально был злым и жестоким языческим божеством, Великим старцем Севера, повелителем ледяного холода и пурги, морозившим людей, что нашло отражение в поэме Некрасова "Мороз - Красный нос", где Мороз убивает в лесу бедную молодую крестьянскую вдову, оставляя сиротами ее малолетних ребятишек. В России Дед Мороз впервые появился под Рождество в 1910 году, однако не приобрел широкого распространения. В советское время был распространен новый имидж: он являлся детям под Новый год и дарил подарки. Этот образ был создан советскими кинематографистами в 1930-х годах. В декабре 1935 года соратник Сталина, член Президиума ЦИК СССР Павел Постышев опубликовал в газете "Правда" статью, где предложил организовать для детей празднование Нового года, и в Харькове был организован детский новогодний утренник. Писатель Виктор Ерофеев, описывая детские впечатления 50-х годов, иронизировал, что Сталин оказался непоследователен в борьбе с религией, поскольку не уничтожил Деда Мороза, "детского бога". Русский Дед Мороз на праздник приходит с внучкой - Снегурочкой. Собирательный образ его построен по мотивам агиографии Святого Николая, а также описаний древнеславянских божеств Позвизда, Зимника и Карачуна.
Своеобразный характер языческих божеств обусловил первоначальное поведение Деда Мороза - поначалу он собирал жертвоприношения - воровал детей и уносил их в мешке. Однако со временем, как это часто бывает, все стало с ног на голову, и под влиянием православных традиций Дед Мороз подобрел и стал уже сам одаривать детишек. Этот образ был окончательно оформлен в СССР: Дед Мороз стал символом праздника Нового года, заменившего в атеистической идеологии наиболее любимый (особенно детьми) в дореволюционной России праздник Рождества Христова. В России профессиональный праздник Дедов Морозов отмечается каждое последнее воскресенье августа. Живет российский Дед Мороз в Великом Устюге. Что касается образа Снегурочки, то он уникален для русской культуры. В западной новогодней и рождественской мифологии нет женских персонажей.
Австралия, США - Санта Клаус. Седые волосы, опрятная борода и усы. Красные куртка, штаны и шапка-колпак. Темный кожаный пояс обтягивает толстое брюшко. По сути это эльф-жизнелюб. Чаще всего на носу у него очки, а во рту - дымящаяся трубочка. В последние годы стараются не "нажимать" на этот элемент образа вследствие антитабачной политики, реализуемой почти во всех развитых странах. Ездит в оленьей упряжке и подбрасывает подарки в башмаки и чулки, оставленные возле камина. Имя Санта Клаус впервые появилось в прессе в 1773 году. Под именем Клаус (Nikolaus) скрывается Святой Николай из Миры (в русской традиции - Николай-чудотворец), бывший в первой половине III века епископом в городе Мира в Малой Азии (ныне Турция, город Демра). С именем Николая связаны многие легенды. В том числе о том, как он переправил в Миру зерно, предназначенное для Рима, как спас детей Миры от морских разбойников. С XVII века Святой Николай считается покровителем детей. В его день, 6 декабря, детям дарят подарки. Дети выставляют свои ботинки перед дверью, чтобы он мог положить в них свои подарки. Однако эти подарки получают только послушные дети. Непослушные проказники, напротив, получают наказание розгами. Первое литературное описание образа принадлежит Уильяму Джилли, опубликовавшему в 1821 году стихотворение Santeclaus. Годом позже появился целый стихотворный отчет о визите Санта Клауса, вышедший из-под пера Климента Кларка Мура, профессионального стоматолога. Существующий ныне внешний облик Санта Клауса принадлежит кисти Хандона Сандблома - американского художника, нарисовавшего в 1931 году серию рисунков для рекламы кока-колы. Австралийский Дед Мороз такой же, только в плавках и на скутере. Знаете ли, жарко первого января в стране кенгуру.
Бельгия, Польша - Святой Николай. Как гласит легенда, он оставил приютившей его семье золотые яблоки в башмачке перед камином. Это было очень давно, поэтому Святой Николай считается самым первым Дедом Морозом. Он ездит на коне, облаченный в митру и белую епископскую мантию. Его всегда сопровождает слуга-мавр Черный Питер, который за спиной несет мешок с подарками для послушных детей, а в руках - розги для шалунов.
Греция, Кипр - Святой Василий. Пожалуй, самое странное имя новогоднего персонажа. Тем не менее дети на Кипре пишут своему волшебнику: "Святой Василий, приходи, счастье подари, исполни все мои желания".
Италия - Бабо Натале. Оставляет свои сани на крыше и через печную трубу проникает в дом, где для него оставляют немного молока и сладостей "для подкрепления". Кроме него к послушным детям приходит добрая фея Бефана (Ла Бефана) и дарит подарки. Шалунам же достается уголек от злой волшебницы Бефаны.
Нидерланды - Синтер Клаас, Сандеркласс, Сайте-Кааса. Приплывает на пароходе в сопровождении темнокожих слуг. Дарит подарки.
Саха (Якутия) - Дед Дьыл. Этот новогодний персонаж, по-видимому, "устроился" лучше других новогодних коллег. Судите сами: его жена Кыhын Хотун ведает зимним временем; три дочери - Саасчаана, Сайыына и Кyhyyнэй распределяют между собой весенние, летние и осенние обязанности. Чем занимается сам Дед Дьыл, не совсем понятно. Зато точно известно, что у него двое внучат: старшая внучка Хаарчаана - покровительница снега и младший внук Тыалчаан. Из "живности" у Деда Дьыла один бык. Каждую осень бык выходит из Ледовитого океана и до середины зимы отращивает свои рога. Чем выше рог - тем ниже опускается столбик термометра. С середины января рога у быка постепенно отваливаются, а к марту и сам он гибнет под палящим солнцем. Живет Дед Дьыл на самом "полюсе холода", в районе поселков Оймякон и Томтор, где температура в зимнее время опускалась до -71,2 по Цельсию.
Турция - Святой Николай, епископ Мерликийский. Один из прообразов всех новогодних персонажей. Добрый чудотворец и гонитель зла. Покровитель похищенных и потерянных детей. Жил в 300 году нашей эры.
Узбекистан - Корбобо и Коргыз (Снегурочка). В узбекские кишлаки в новогоднюю ночь верхом на осле въезжает "снежный дедушка" в полосатом халате. Это и есть Корбобо.
Финляндия - Йоулупукки. Такое имя ему дано не зря: "Йоулу" означает Рождество, а "пукки" - козел. Много лет назад Дед Мороз носил козлиную шкуру и подарки развозил на козлике. Седые волосы, опрятная борода и усы. Красные куртка, штаны и шапка-колпак. Темный кожаный пояс. Обязательно - очки. Живет на горе Корвантунтури ("гора-ухо") не то в избушке, не то в самой горе. Вместе с ним живут жена Муори (Мария) и гномы. В стародавние времена ходил под Рождество по домам (колядовал) - угощал послушных детей и наказывал непослушных. Впоследствии воспитательный аспект образа был утерян. Современный образ и легенда во многом взяты с американского Санта Клауса. Популярен в Финляндии и ряде скандинавских стран. Проект инициирован летом 1950 года в связи с подготовкой к приезду г-жи Элеоноры Рузвельт. Официально проект открыт в 1985 году. Санта-парк и "деревню" Йоулупукки ежегодно посещают 250 тысяч туристов.
Франция - Дед Январь, Пер Ноэль. Французский Дед Январь ходит с посохом и носит широкополую шляпу.
Чехия, Словакия - Дед Микулаш. Приходит в ночь с 5 на 6 декабря, накануне дня Святого Николая. Внешне похож на русского Деда Мороза: та же длинная шуба, шапка, посох с закрученным в спираль верхом. Только вот подарки он приносит не в мешке, а в заплечном коробе и сопровождают его не Снегурочка, а ангел в белоснежной одежде и лохматый чертенок. Хороших и послушных детей Микулаш всегда рад одарить апельсином, яблоком или какой-нибудь сладостью. Зато если в "рождественском сапоге" у хулигана или бездельника обнаружилась картофелина или кусок угля - это точно Микулаш. Его работа. Как уживается Микулаш с еще одним новогодним персонажем Ежишкой - непонятно!
Чехия, Словакия - Ежишек. Наверняка это самый скромный новогодний персонаж в мире. Подбрасывая подарки в дома детей, Ежишек внимательно следит, чтобы его никто не увидел. Видимо, именно по этой причине о внешности этого добряка ничего не известно. Зато лишь звякнет на елочке рождественский колокольчик, тысячи чешских и словацких детей устремляются смотреть доставшиеся им подарки. "Кто это принес?" - спросит иной несмышленый малыш. "Конечно, Ежишек!" - отвечают счастливые родители.
Швеция - Крисе Крингл, Юлниссан, Юль Томтен.
Живет в заповедном лесу, окруженном живописными озерами и долинами. В сотворении рождественских чудес ему помогают снеговик Дасти, озорные мыши, принц с принцессой, ведьмы, Король со Снежной Королевой и, конечно же, вездесущие эльфы. Последним, кстати, приходится особенно не сладко. В своей маленькой шахте они постоянно добывают золото для елочных украшений и подарков. Тех же, кто заедет в гости к Томтену, предупреждают: "Смотрите под ноги! По тропинкам постоянно снуют маленькие тролли. Не наступите на них!".
Все Деды Морозы приносят подарки, но каждый делает это по-своему.
Под елку кладет подарки русский Дед Мороз. В носке обнаруживают подарки англичане и ирландцы, а в ботинке - мексиканцы. Новогодние подарки сваливаются в дымоход во Франции, а на балкон - в Испании. В Швеции Дед Мороз подкладывает подарки к печке, а в Германии оставляет на подоконнике.
Деды Морозы - они все такие неодинаковые. Выглядят по-разному - один добрый, а другой может и пожурить. У каждого есть свой персональный способ проникнуть в праздничный дом. Но какой бы ты ни был, Дед Мороз, ты есть для того, чтобы поздравить и вручить подарок!