QAYALARDAN QALXAN ALOVLAR ŞƏHƏRİ
Bakı çox qədim şəhərdir. Onun "əbədi odları" barədə ilk yazılı məlumatı verənlərdən biri 5-ci əsr Bizans alimi Panionlu Priisk olmuşdur. O, Qafqaz Albaniyasının şəhərlərinin təsviri zamanı "sualtı qayalardan qalxan alovun olduğu məkanı da xatırlatmışdır. Arxeoloji və numizmatik tapıntılar Bakının tarixini eramızdan əvvəl 5-ci əsrdən hesablamağa əsas verir. Yazılı məxəzlərdə Bakı haqqında ilk məlumat 930-cu ilə aid edilir. Bəzi tarixçilər Bakının əsasının eramızdan əvvəl 522-486-cı illərdə yaşamış Əhəmənilər dövlətinin padşahı Birinci Dara tərəfindən qoyulduğunu bildirirlər.
Bakının "gözü"
Ərəb tarixçisi əl-Bələzuri də 754-cü ildə Şirvanın nefti və duzu barədə məlumat vermişdir. Regionda 9-cu əsrdən başlayaraq islamın yayılması ilə əlaqədar olaraq ərəb coğrafiyaçıları və tarixçiləri yazılı məxəzlərində Bakını böyük olmayan, lakin inkişaf etmiş feodal şəhər kimi təsvir etmişlər. Bakı ağ və tünd boz rəngli neft mənbələrinin olduğu yer kimi təqdim olunmuşdur. Neft almaq üçün Bakıya dünyanın bir çox dövlətlərindən - Rusiyadan, Xəzər Xaqanlığından, Bizansdan, Çindən, İraqdan, Suriyadan, Keniyadan, Venesiyadan, İrandan, Hindistandan tacirlər axışırdılar. Bakı Şirvanşahlar dövlətinin əsas şəhərinə çevrilmişdi. 11-ci əsrin əvvəllərində Bakı qala divarlarının əhatəsinə alınmışdı. Qala divarlarının bərpası zamanı tapılmış daş kitabədə divarların Şirvanşah 2-ci Mənuçöhr (1120-1160) tərəfindən çəkildiyi bildirilir. İkinci Mənuçöhrün oğlu Birinci Ahsitanın hakimiyyəti dövründə Bakı portunda güclü donanma yaradılmışdı. Həmin donanma 1175-ci ildə Bakının ətrafına 73 gəmi ilə hücum edən rusları məğlubiyyətə uğratmışdı. 1191-ci ildə Birinci Ahistan öz iqamətgahını Şamaxıdan Bakıya köçürəndən sonra, Bakı Şirvanşahların əsas şəhərinə çevrilmişdi. Abşeronda böyük tikinti işləri aparılmışdı. Çox sayda qəsrlər, minarələr, mədrəsələr, karvansaralar, hamamlar, ovdanlar, məscidlər və yaşayış binaları tikilmişdi. Bakının qala divarları daha da möhkəmləndirilmişdi. Bakının dəniz tərəfdən mühafizəsi üçün 1232-35-ci illərdə Bakı buxtasında qala inşa olunmuşdu. O, hazırda dənizin sularında qərq olmuş Səbayel qəsri idi. 1230-cu ildə monqollar Bakını uzunmüddətli mühasirədə saxlayandan sonra, şəhərə girib onu talan etmiş və dağıtmışdılar. Bu, müqavimət göstərən Bakıya tutulmuş divan idi. Bakı 15-ci əsrdə tatar-monqolların əsarətindən azad olandan sonra, yenə də Şirvan dövlətinin tərkibinə daxil edilmiş, daha sonralar isə İran, Türkiyə və yenə də İran tərəfindən zəbt olunmuşdu. İşğalçılar gedəndən sonra yerli hakimlər şəhər həyatını canlandırmaq üçün tədbirlər görməyə başlamışdılar. Ticarəti canlandırmaq və iqtisadiyyatı dirçəltmək üçün bəzi vergilər ləğv edilmişdi. 14-cü əsrin başlanğıcında ticarət, o cümlədən dəniz ticarəti canlanmışdı. Bakı portuna Genuya və Venesiyadan italyan tacirlərinin gəmiləri yan alırdı.
Bakı Qızıl Orda, Moskva knyazlığı, Avropa ölkələri ilə ticarət əlaqələri yaratmışdı. Bakıdan neft, qiymətli xalılar və digər əntiq şeylər ixrac olunurdu. Bakı tacirləri Həştərxanda, Orta Asiyada da mal satmaqla məşğul idilər. 14-cü əsrin ikinci yarısında Bakının iqtisadi və siyasi durumu xeyli yüksəldiyindən, Xəzər dənizini çox vaxt Bakı dənizi adlandırırdılar. Bakı qalasında qorunub-saxlanmış memarlıq abidələrindən Buxara karvansarası (14-cü əsr), Multanı karvansarası (15-ci əsr) Bakının Orta Asiya və Hindistanla geniş əlaqələrindən xəbər verir.
15-ci əsrdə Bakının iqtisadi və siyasi qüdrətinin artması səbəbindən Birinci Xəlilullah öz iqamətgahını Şamaxıdan Bakıya köçürmüşdü. Bununla əlaqədar olaraq Bakıda böyük tikinti işlərinə başlanmışdı. Azərbaycan memarlığının Şirvan - Abşeron qolunun möhtəşəm abidəsi olan Şirvanşahlar sarayı həmin dövrdə ərsəyə gətirilmişdi. Ticarət, incəsənət, sənətkarlıq geniş vüsət almışdı. Moskva knyazlığı ilə diplomatik əlaqələr yaradılmışdı. İçərişəhərdə saray kompleksindən savayı, 10-cu-11-ci əsrlərin evləri yerləşən dar küçələri, Sınıqqala minarəsi (11-ci əsr), Cümə məscidinin minarəsi və 14-cü əsr katakombaları qalmaqdadır.
İçərişəhərin bəzəyi Qız qalasıdır. Onun 12-ci əsrdə inşa olunduğunu söyləyirlər. Arxeoloqlar isə Qız qalasının eramızdan əvvəl 7-ci-6-cı əsrin yadigarı olduğunu yazırlar. Qız qalasının hansı məqsədlə tikildiyi də qaranlıq qalır. Deyilənlərə görə, Qız qalası hərbi istehkam rolunu oynamışdır. Qədim zamanlarda düşmənlərin hücumu barədə xəbər Azərbaycanın müxtəlif yerlərində ucaldılmış qüllələrdə tonqal qalamaqla çatdırılırdı. Qız qalası da bəlkə həmin məqsədə xidmət etmişdir. Qalanın Qız qalası adlandırılması onun düşmənlər tərəfindən alına bilməməsinə işarədir. Onun bir adının Göz qalası olması da məlumdur. Bu qalada keşik çəkən döyüşçülər dəniz tərəfdən hər vaxt gözlənilə bilən hücum əməliyyatları barədə birinci olaraq məlumat verirdilər. Qız qalasının atəşpərəstlik dövründə dini mərasimlərin icra olunduğu yer olması barədə də rəvayətlər mövcuddur. Ötən əsrin 50-ci illərinədək Qız qalasının ilkin daxili quruluşuna təcavüz edilməmişdi. Qalaya daxil olanlar özlərini quyunun dibindəki kimi hiss edirdilər. Ona görə ki, sonradan düzəldilən yaruslar əvvəllərdə yox idi. Qalaya baxmağa gələnlər onun ən yuxarı qatına daş divarlardakı pillələrlə qalxırdılar. O dövrün bəzi tarixçiləri deyirdilər ki, Qız qalası dini məbəd olduğu üçün dünyasını dəyişənləri əvvəlcə qalanın giriş qapısının yanında qoyur və üç gün saxlayırdılar. Onlara elə gəlirdi ki, ölən insanın ruhu bədəndə üçgün qalandan sonra göylərə qalxır. Üç gündən sonra cəsədi qalanın zirvə yerindəki çıxıntı üzərinə qaldırır və qoyub gedirdilər. Vəhşi yırtıcı quşlar cəsədi dimdikləyib yeyəndən sonra gəlib qalan sümükləri qalanın içindəki qazılmış 20 metr dərinlikdə quyuya atırdılar. Ancaq varlı-hallı adamlara belə mərasimlər keçirilirdi. Kasıb-kusubu harada gəldi dəfn edirdilər. Sonralar Qız qalasının içərisində səkkiz yarusun yaradılması və heç bir dəxli olmayan yaraq-əsləhə ilə "bəzədilməsi" abidə qədimliyinə elmilikdən uzaq təcavüz kimi qiymətləndirilə bilər. Qız qalası haqqında turistlərə söylənilən qondarma rəvayət isə azərbaycanlıların mərdliyinə, kişiliyinə yönəldilmiş böhtandan savayı bir şey deyildir. Qız qalası Azərbaycan memarlığının nadir əsəridir. Şərqin heç bir regionunda belə bir nadir abidə yoxdur.
İçərişəhəri əcdadlarımız şəhərsalmanın elmi üsullarını yaxşı bilərəkdən salmışlar. Şəhər yaşıllıqdan tam məhrum olduğu üçün küçələr elə dolanbac salınmışdı ki, yayda sərin meh əsməsi, qışda isə soyuq küləklərin içəriyə soxula bilməməsi üçün şərait yaranmışdı. Küçələrə daş döşənməsi sayəsində qar, yağış suyu gölməçə yaratmadan axıb-gedirdi.
1501-ci ildə Səfəvilər hökmdarı İsmayıl Xətai Şirvanşahlara qalib gələrək hakimiyyətə yiyələndi. Şah İsmayılın hakimiyyəti dövründə Azərbaycan dili dövlət dili ranqına qaldırılmışdı. Bədii və elmi əsərlər Azərbaycan dilində yazılırdı. O, orduda və diplomatiyada hakim dilə çevrilmişdi. Şah İsmayılın Şirvanşahlar dövlətinə güclü zərbə endirməsinə baxmayaraq, bu dövlət 1538-ci ilədək öz mövcudluğunu itirməmişdi. Həmin ildə Səfəvilər hökmdarı şah Təhmasib Şirvanşahların hakimiyyətinə son qoymuş, bütün Şirvanı, o cümlədən Bakını Səfəvilər dövlətinin tərkibinə qatmışdı.
Bakı uğrunda savaş
16-cı əsrin ikinci yarısı və 17-ci əsrin başlanğıcı Səfəvilər dövləti ilə Osmanlı Türkiyəsi arasında müharibələr dövrü idi. Həmin dövrdə Bakı əldən-ələ keçirdi. 1578-ci ildə Bakını Osmanlı ordusu tutmuşdu. 1580-ci ildə Səfəvilər Osmanlı ordusuna qalib gəlmiş və 1684-cü ildə osmanlılar Bakını yenə də ələ keçirmişdilər. Bakı 1607-ci ildə yenidən Səfəvilərin hakimiyyətinə keçmişdi. 1612-ci ildə İstanbulda bağlanmış müqaviləyə əsasən, bütün Azərbaycan və qonşu vilayətlər Səfəvilərə keçmişdi. Səfəvilər dövründə Bakıda mis sikkələr kəsilirdi, xalçaçılıq inkişaf etmişdi, neft və duz hasilatı və ticarəti tərəqqidə idi. 17-18-ci əsrlərdə memarlıq və daş üzərində naxışvurma çox inkişaf etmişdi. Həmin dövrdə Bakı ikinci sıra qala divarları ilə əhatəyə alınmışdı.
17-ci əsrdə Don və Volqa qazağları quldur Stepan Razinin başçılığı ilə Bakı sahillərinə hücum etmiş və Maştağa kəndini viran qoymuşdular. Azğın ataman Sabunçu kəndi yaxınlığındakı kahada yaşayır və soyğunçuluqlara da oradan rəhbərlik edirdi.
18-ci əsrdən başlayaraq Bakının zəngin təbii ehtiyatlarına yiyələnmək istəyi rus çarı Birinci Pyotra dinclik vermirdi. Şəhərin strateji əhəmiyyəti də böyük maraq doğururdu. Birinci Pyotr Xəzərin qərb və cənub sahillərini ələ keçirib, türkləri və iranlıları oradan qovmaq arzusunda idi. Bu məqsədlə xüsusi hərbi dəniz ekspedisiyası yaratmışdı. 1723-cü ilin iyun ayının sonunda general - mayor Matuşkinin rəhbərliyi altında Həştərxandan yeddi gəmidən ibarət eskadra Bakını almaq üçün yola düşmüşdü. Uzun müddət mühasirədə qalan və aramsız topa tutulan şəhər ruslara təslim oldu. Rusların regionda mövqelərin möhkəmlənməsini arzulayan Birinci Pyotr Bakını xristianlarla, əsasən də ermənilərlə məskunlaşdırmaq siyasəti yürüdürdü. Rus çarı ölümünə bir neçə gün qalmış 4 erməni deputatını qəbul etmişdi. Erməni deputatlar çardan xahiş etmişdilər ki, ermənilərə Xəzəryanı əyalətlərdə məskunlaşmağa icazə verilsin. Birinci Pyotrun erməni patriarxı İsaya təqdim etdiyi fərmanda göstərmişdi ki, ermənilər Gilanda, Mazandaranda və Bakıda məskunlaşa bilərlər. Çar General Matyuşkinə və briqadir Levaşova bir vəzifə olaraq bərk-bərk tapşırmışdı ki, ermənilərin həmin yerlərdə, o cümlədən Dərbənddə məskunlaşmasına hər cür yardım göstərsinlər, azərbaycanlıları isə imkan olan kimi öz yerlərindən qovsunlar. Ermənilər həmin vaxtdan Bakıda məskunlaşmağa başlamışdılar. 1724-cü ildə Bakıya gəmi tərsanələrində işləmək üçün 5 min nəfər Qazan tatarı, çeremis (marilərə o vaxtlar çeremislər deyirdilər), çuvaş göndərilmişdi. Birinci Pyotr öləndən sonra ruslar Xəzəryanı əraziləri əllərində saxlamaq üçün külli miqdarda xərc tələb olunduğunu əsas tutaraq öz qoşunlarını Bakıdan çıxardılar.
Azərbaycan ərazisində bir sıra müstəqil xanlıqlar, o cümlədən Bakı xanlığı yarandı. Bakı xanı Mirzə Məhəmməd xanın 20 illik hakimiyyəti dövründə ölkənin iqtisadiyyatı dirçəlmiş, ticarət tərəqqiyyə başlamışdı. Həm də admiral olan Mirzə Məhəmməd xan mal daşınması və hərbi məqsədlər üçün gəmiqayırma işinə şəxsən rəhbrlik etmişdi. Məlik Məhəmməd xanın ölümündən sonra Bakı taxtına oğlu İkinci Mirzə Məhəmməd xan çıxmışdı. İkinci Mİrzə Məhəmməd xan Azərbaycanın məşhur tarixçisi, şairi, maarifçisi Abasqulu ağa Bakıxanovun atası idi.
Rusiya Bakıdan əl çəkmək istəmirdi. 1796-cı ildə İkinci Yekaterinanın əmri ilə başlanan hərbi yürüş nəticəsində Bakı alındı və general Sisianov şəhərə komendant təyin edildi. İkinci Yekaterinanın ölümündən sonra oğlu Birinci Pavel rus qoşunlarının Rusiyaya qaytarılması barədə əmr verdi. Birinci Pavel öldürüləndən sonra taxt-taca yiyələnmiş oğlu Birinci Aleksandr Xəzəryanı əyalətlərin, xüsusilə də Bakının alınmasını qarşıya məqsəd qoymuşdu. Qafqazda ordunun baş komandanı knyaz Sisianov təyin olunmuşdu. Təslim olmaq istəməyən şəhər dəniz donanması tərəfindən atəşə tutulmuşdu. Bundan sonra Bakı hakimi Hüseynqulu xan şəhəri təslim etməyə razılıq vermişdi. 8 fevral 1806-cı ildə Hüseynqulu xan öz əyanları ilə şəhər qapılarından çıxıb qala açarlarını Sisianova vermək üçün ona yaxınlaşmışdı. Sisianov açarları almaq istəyərkən xanın əyanları tərəfindən açılan atəş ilə o və yanında dayanmış knyaz Elizbar Eristov qətlə yetirilmişdi. Sisianovun başını kəsib Fətəli şaha təqdim olunmaq üçün İrana göndərmişdilər. Çağırılmamış qonağın cəsədini şəhərin Şamaxı qapılarının yanında quyulamışdılar. Bundan xəbər tutan rus ordusu qaçmağa üz tutmuşdu. 3 oktyabr 1806-cı ildə general Bulqakovun ordusu heç bir müqavimətə rast gəlmədən Bakıya girmişdi. Beləliklə də Bakı Rusiyaya birləşdirilmişdi. Hüseynqulu xan isə İrana mühacirətə getmişdi. 1813-cü ildə Rusiya ilə İran arasında bağlanmış Gülüstan müqaviləsinə görə, Bakı xanlığının Rusiya imperiyasının tərkibinə qatılması hüquqi rəsmiləşdirildi.
Bütün yollar Bakıya aparır
Həmin vaxtlar qala divarları ilə əhatə olunmuş İçərişəhərdə 300 ev və 3000 əhali var idi. Şəhərin böyüməsində neftçıxarma önəmli rol oynadı. Bakının neft mədənlərinin intensiv istismarına başlanıldı. 1848-ci ildə Bakıda (Bibiheybət yatağında) dünyada sənaye üsulu ilə ilk dərin neft quyusu qazıldı. 1880-1885-ci illərdə neftin daşınması üçün ilk tankerlər istifadəyə verildi. Bakıda iyirminci yüzillik ərəfəsində dünya neft ehtiyatının təqribən yarısı qədər qara qızıl çıxarılmışdı. Şəhərimizdə sement zavodu, mexaniki zavod, pivə zavodu, elektrik stansiyaları, toxuculuq və tütün fabrikləri, buxar dəyirmanları, banklar işə salınmışdı. 1883-cü ildə Bakı-Tiflis dəmir yolu işə salınmışdı. 1882-ci ildə şəhər at konkası istifadəyə verilmişdi. 1900-cü ildə Bakı - Petrovsk (indiki Mahaçqala) dəmiryolu çəkilmişdi. 1886-cı ildə ilk telefon stansiyası tikilmişdi. 1917-ci ildə Bakıya indiyədək fəaliyyətdə olan Şollar suyu boru kəməri ilə su verilməyə başlanmışdı. Xarici ölkələrdən iş dalınca Bakıya gələnlərin sayı durmadan artırdı. 1883-cü ildə Bakıda 45 min adam yaşayırdı. 1913-cü ildə əhalinin sayı 200 min nəfərə çatmışdı. 19-cu əsrin sonunda Bakı Rusiyanın ən iri sənaye və mədəniyyət mərkəzlərindən birinə çevrilmişdi.
Rusiyada Müvəqqəti hökumət yıxıldıqdan və hakimiyyətə bolşeviklər gələndən sonra, 1917-ci ilin 2 noyabrında Bakıda Xalq Komissarları Soveti adında cinayətkar qurumun konfransında sovet hakimiyyətinin qurulduğu elan edildi. 1918-ci ilin mart ayında Bakı Soveti şəhərdə azərbaycanlı məhəllələrində silahsız adamlara qarşı qırğın əməliyyatı aparılması nəticəsində 10 mindən artıq əhali qətlə yetirildi. Bolşevik və erməni bandaları müsavatçılara qarşı mübarizə pərdəsi altında dinc azərbaycanlıları qırmağa başladılar. Quldur dəstələrinə qaniçən S. Şaumyan başçılıq edirdi. Şəhərin azərbaycanlılar yaşayan məhəllələri havadan və dənizdən atəşə tutulmuşdu. Gəmilərdən atılan şrapnellər Qız qalasının divarlarını da zədələmişdi. İndiki zamanda da Qız qalasının aldığı yaralar dəniz tərəfdən aydın görünür. Hətta sonradan daşla hörülmüş şrapnel yerləri Qız qalasının tutqun daş fonunda aydın görünür. Sonralar bolşevik və daşnak quldur dəstələri Azərbaycan bölgələrində qırğınlar törətmişdilər. Bu yaxınlarda Quba şəhərində aşkar edilmiş məzarlıq ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı vəhşiliklərinin bariz sübutudur.
1918-ci ilin may ayının 28-də Müsavat partiyası başda olmaqla Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti - müsəlman Şərqində ilk respublika yarandı. Bakı şəhəri Bakı Kommunasının, sonra isə Sentrokaspi Diktaturasının əlində olduğu üçün milli hökumət öz iclaslarını əvvəlcə Tiflisdə, sonralar isə Gəncədə keçirirdi. Gənc Azərbaycan Cümhuriyyətini darda qoymayan 15 minlik Qafqaz İslam Ordusu başda Nuru paşa olmaqla Bakıya girdi. Erməni və Kommuna ordusuna qarşı türklərlə yanaşı, general Şıxlinskinin yenicə təşkil etdiyi Azərbaycan hərbi hissələri də döyüşürdü. 1918-ci il noyabr ayının 18-də F.Xoyski başda olmaqla milli hökumət Bakıya gəldi. Onun hakimiyyət dövrü təqribən iki il çəkdi. Rusiyanın 11-ci ordusunun hissələri dövlətimizin sərhədlərini keçib aprelin 28-də Bakıya daxil oldu və Bakıda fəhlə-kəndli sosialist inqilabının qalibiyyəti elan edildi.
Lakin bir kərə enən bayraq bir daha qalxdı və 1991-ci ildə bütün Azərbaycan kimi, Bakı da öz müstəqilliynə qovuşdu.
"Bakı" adının mənşəyi və şəhərin dəqiq yaşı barədə mübahisələr indi də davam edir. İngilis arxeoloqu Vilyam Petri güman edir ki, eramızdan əvvəlki ikinci minillikdə Misrin Ölülər Kitabında yazılmış "Baxou doğan günəş dağı" sözü Bakıya aiddir. Bəzi alimlər Bakı adını qədim əlyazmalarında xatırladılan Qaytara, Albana, Baruka adları ilə əlaqələndirirlər. Eramızın 5-7-ci əsr məxəzlərində Bakı adı Baqavan, Atəşi Baquvan kimi xatırladılır. 9-cu əsrdən başlayaraq ərəb məxəzlərində ilk dəfə olaraq "Baku", "Bakux", "Bakuya", "Bakuye" sözlərinə təsadüf edilir. 18-ci əsrdən başlayaraq Bakının adı fars mənbələrində "Badkubə", yəni "Küləklər şəhəri" kimi çəkilir. Bu sahədə səriştəli alim sayılan professor Sara xanım Aşurbəyli "Bakı" adının bir sıra qədim dillərdə "Günəş" və "Od" mənasında işlədilən "Baqa" sözündən götürüldüyünə əminlik ifadə edir. Türkiyənin "İslam ensiklopediyası"nda Baku, yəni Bakı adının "Baş şəhər" mənası verən "Bey Köy" sözündən götürüldüyü göstərilir. Tarixçi Əli Hüseynzadənin fikrincə, Bakı adı Mahmud Qaşqarinin 11-ci əsrdə işıq üzü görmüş məşhur türk lüğətində "təpə" mənasında işlədilir. Bəzi alimlər isə Bakı adının eramızdan əvvəlki 12-5-ci əsrlərdə Abşeronda məskunlaşmış "bakan", yaxud "baqi" adlı qədim qəbilələrin adı ilə əlaqələndirirlər.
Bakı çox əzəmətli və gözəl şəhərdir. Qədim və həmişəcavan şəhərimizin memarlıq tarixində yeni səhifə açılmışdır. Böyük öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü ildə Bakıda imzalanmış "Əsrin müqaviləsi" adlanan neft kontraktı müasir inkişaf mərhələsinə qalxmaq imkanı yaratmışdır. Ölkədəki əlverişli investisiya iqlimi şəhərimizdə müasir binaların, yol və körpülərin tikintisinə geniş imkanlar açmışdır. Hazırda şəhər memarlığı yeni inkişaf günlərini yaşayır. Bakıda yüksək komfortabelli yaşayış binaları, dünya standartlarına cavab verən otel kompleksləri, biznes mərkəzləri, iri supermarketlər, bank binaları göz oxşayır. Biz hamımız gündən-günə cavanlaşan və gözəlləşən qədim Bakımızı sonsuz məhəbbətlə sevirik. Çünki bizim şəhərdə yaşamaq, yaratmaq çox xoşdur!

AND FLAMES WILL RISE FROM ROCKS
The turbulent history of the Azerbaijani capital only proves that this gem of the Abseron peninsula will live and prosper forever
Author: Arif HUSAYNOV Baku
Baku is an ancient city. One of the first people to write about its "eternal flames" was the Byzantine scholar of the 5th century AD, Priscus of Pannonia. Describing the cities of Caucasian Albania, he mentions a city where "flames rise from the rocks." Archaeological and numismatic research date the beginning of Baku's history to 5th century BC. The first written source mentioning Baku is dated 930 AD. Some historians point out that the city was founded during the rule of the Achaemenid Persian Shah Darius I, who lived from 522-486 BC.
Baku's "eyes"
Arab historian Al-Balazuri wrote about oil and salt deposits in Sirvan. After the spread of Islam through the region in the 9th century, Arab geographers and historians began to write about Baku, describing it as a small but developed feudal city. They wrote that there were sources of white and grey oil here and that merchants from many countries - Russia, Khazar Khaganate, China, Byzantium, Iraq, Syria, Kenya, Venice, Iran and India - visited Baku to buy oil.
Baku soon became the capital of the Sirvansah state. In the early 11th century, walls were built around the city. A stone epitaph which was found during restoration work reads that the walls around the city were built by Sirvansah Manuchohr II (1120-1160). During the rule of his son Akhsitan I, a large flotilla was built in Baku, which defeated Russians who attacked the city with 73 ships in 1175. When Askhitan I moved his residence to Baku in 1191, Baku became the capital of the Sirvansahs. Large-scale construction work started on the Abseron Peninsula: a large numbers of castles, mosques, minarets, madrassas, caravanserais, baths, underground water reservoirs (ovdans) and residential buildings were built. The city walls were further fortified and, to protect the city from the sea, the Sabail fortress was built in the Bay of Baku in 1232-1235. At present, the fortress is under water.
Mongols, who entered the city after a long siege in 1230, plundered and destroyed it. This was punishment for the resistance they encountered. When the Mongols were driven out in the 15th century, Baku became a city of the Sirvansahs' state which was later occupied by Iran, then by Turkey and then by Iran again. When the occupants left, local rulers began to rebuild normal life in the city. To support trade and rebuild the economy, a number of taxes were abolished, which resulted in the revival of trade in the early 16th century. This had an effect on the seaport of Baku too, which was frequently visited by ships from Genoa and Venice. Baku established trade relations with the Golden Horde, the Moscow Principality and European countries. The city exported oil, expensive carpets and other luxury items. Bakuvian merchants traded in Astrakhan and Central Asia. In the second half of the 14th century, the economic and political situation in Baku improved immensely and the Caspian Sea was often called the Baku Sea. The architectural monuments in the fortress of Baku - the Bukhara caravanserai (15th century) and the Multany caravanserai (15th century) testify to broad economic ties between Baku, Central Asia and India.
The growing economic and political power of Baku prompted Halilullah I to move his residence there from Samaxi in the 15th century, which triggered massive construction. It was in this period that the grand monument of the Sirvan-Abseron style of Azerbaijani architecture - the Sirvansah Palace - was built. Together with trade, arts and crafts developed quickly and diplomatic relations were established with the Principality of Moscow.
The Icari Sahar complex contains narrow streets with 10-11th century buildings, the Siniq Qala minaret (11th century) and 14th century catacombs. And the true gem of Icari Sahar is Qiz Qalasi (the Maiden Tower). Although it is dated to the 12th century, archaeologists say that the tower is a monument from the 6-7th centuries. Its purpose remains unclear. In ancient times, information about enemy invasions was spread using fires that were lit on the tops of all the towers in the country, and it is thought that Maiden Tower was built for this purpose. The name alludes to its inviolability and unassailability by an enemy. It is also known that another name for the tower was Goz Qalasi (the Eye Tower). The sentries in the tower were first to report attacks on the city from the sea.
There is a legend that Maiden Tower was a place where Zoroastrians performed their rituals. No attempts to change the original interior layout of the tower were made before the 1950s. Back then, people who entered the tower felt they were at the bottom of a well, because the floors there now were built later and visitors ascended to the top using the stone stairs along the walls. Some historians of the period argue that the tower was a shrine and that bodies of the dead used to be left at the entrance for three days because it was believed that the soul parts with the body three days after death. Then the body was taken to the top, laid on a ledge at the top of the tower and left. When vultures had left only the bones they were collected and thrown into a 20-metre well which was dug at the bottom of the tower. However, this ceremony was performed only for the wealthy and influential people, whereas commoners were buried in the ordinary way.
Maiden Tower is a gem of Azerbaijani architecture and no region in the East has anything similar. Our ancestors who founded Icari Sahar were very well aware of the scientific principles of urban development. Because the city had virtually no green areas, the streets were planned in such a way that even a light breeze could cool them in the summer, whereas cold winter gales could not reach them. Stone pavements prevented puddles after rain or snow.
In 1501, Sah Ismayil Xatai defeated the Sirvansahs and founded the Safavid dynasty. During his rule, the Azerbaijani language was accorded official status and most fiction and research work was written in the language. The Azerbaijani language became the predominant language in the army and in diplomacy. Despite Sah Ismayil's crushing blow, the Sirvansahs' state survived until 1538. In that year, the Safavid ruler Shah Tahmasp put an end to the Sirvansahs' rule and annexed the whole of Sirvan, including Baku.
Aliens in Baku
During the second half of the 16th century and early 17th centuries, the Safavid state fought wars with the Ottoman Empire. Baku changed hands many times in that period: in 1578, it was occupied by the Turks but, in 1580, the Safavids defeated them and drove them out. However, in 1584, it was seized by the Ottomans. In 1607, the Safavids took Baku again and, in accordance with a treaty signed by the two states in Istanbul in 1612, the whole of Azerbaijan and neighbouring vilayets (districts) remained under Safavid rule. Under Safavid rule, copper coins were minted in Baku and carpet weaving, oil extraction and salt mining and trade all developed there. In the 17-18th centuries, architecture and stone carving flourished in the city. In the same period, a second wall was built around Baku. In the 17th century, the Don and Volga Cossacks, led by the outlaw Stepan Razin, attacked the shores of Baku and wiped the village of Mastaqa off the face of the earth. The ataman himself lived in a cave not far from what is now the village of Sabuncu and organized robberies and attacks from there.
From the 17th century, Russian Tsar Peter I turned his thoughts to Baku and its immense natural resources. He was also attracted by the city's strategic location. He wanted to seize the western and southern shores of the Caspian and drive the Iranians and Turks out. To achieve this, the tsar even launched a naval expedition. In late June 1723, a squadron of seven ships under Major General Matushkin's command sailed from Astrakhan towards Baku to seize the city. After a lengthy siege and relentless artillery barrage, the city surrendered. In an attempt to consolidate Russia's position in the region, Peter I pursued a policy of settling Christians, especially ethnic Armenians, on the occupied territories. A few days before his death, the tsar received four Armenian delegates who asked for his permission to settle in the Caspian region. By a decree which Peter I sent to Armenian Patriarch Isiah, Armenians were allowed to settle in Mazandaran, Gilan and Baku. The tsar issued instructions to General Matushkin and Brigadier General Levashov to provide all possible assistance to Armenians in resettling the above areas and in Derbent and to drive the Azerbaijanis from their native land as soon as possible. It is from this period that Armenians started to settle in Baku.
In 1724, 5,000 Tatars, Cheremis (the ethnic Mari were so called back then) and Chuvash were sent to Baku to work in the shipyards. After Peter I's death, the Russians withdrew their troops from Baku, citing the huge expense of keeping the Caspian region under control as the reason. Several independent khanates emerged on the territory of Azerbaijan, including the Baku Khanate. The 20-year rule of Mirza Muhammad Khan in Baku brought about a revival of the economy and development of trade in the city. The khan, who was also an admiral, personally oversaw the building of merchant and navy ships. After Mirza Muhammad Khan's death, his son, Mirza Muhammad Khan II was enthroned. He was the father of Abbasqulu aga Bakixanov, a prominent Azerbaijani historian, poet and educator.
However, Russia did not give up the idea of seizing Baku. A military campaign launched in 1796 on Catherine II's orders ended with the seizure of Baku and the appointment of General Tsitsianov as its commandant. Paul I, Catherine II's son, who ascended the throne after her death, issued an order to bring the Russian troops back home. However, after his assassination, Alexander I decided to bring the Caspian region and Baku under his control. Prince Tsitsianov was appointed commander in chief of the Caucasus Army. The naval artillery began a barrage of the city which had refused to surrender, and Baku ruler Huseyinqulu Khan then agreed to capitulate. On 8 February 1806, he walked out of the city walls accompanied by his retainers and approached Tsitsianov to hand him the key to the city. Just when Tsitsianov was about to take the key from the khan's hands, the noblemen opened fire and killed Tsitsianov and Prince Elizbar Eristov. Tsitsianov's head was sent to Iran to be delivered to Fatali Shah, and the body of the uninvited guest was buried near the city's Samaxi Gates. The Russian troops retreated quickly after hearing the news. On 3 October 1806, General Bulgakov's army entered Baku without encountering any resistance. Baku became part of Russia, and Husseyinqulu Khan emigrated to Iran. The Gulistan Treaty, which was signed by Russia and Iran in 1813, officially acknowledged the inclusion of the Baku Khanate into the Russian Empire.
All roads lead to Baku
At that time, within the walls of Icari Sahar there were 300 buildings and 3,000 civilian residents. Oil production played an important role in the growth and development of the city. Intense development of the oil deposits started in Baku. The world's first deep oil well was drilled in Baku (Bibieybat deposits) in 1848, and the first oil tankers were put into operation in 1880-1885. Roughly half of the world's oil extraction was concentrated in Baku by the turn of the 20th century. The city had cement and machine factories, power stations, a textile plant and tobacco factory, steam mill, brewery and banks operating in the city. The Baku-Tiflis railway was opened in 1883 and, by 1900, the new Baku-Petrovsk (currently Makhach-kala) railway line was built. The first telephone exchange was built in 1886. In 1917, Baku began to receive water via the Sollar aqueduct, which remains in service to this day. The number of expatriates arriving in Baku in search of work was growing and, already by 1883, the city's population was 45,000. In 1913, Baku had a population of 200,000. By the end of the 19th century, Baku had become one of the largest industrial and cultural centres in the Russian Empire.
After the fall of the Provisional Government and the Bolshevik coup, a conference of the People's Commis-sars Council decided, on 2 November 1917, to declare the establishment of Soviet power in Baku. The Baku Soviet's punitive operations in March 1918 against the unarmed residents of Muslim districts resulted in the slaughter of 10,000 people. Under the pretext of combating Musavat party members, Bolshevik and ethnic Armenian gangs, armed to the teeth, massacred the local population. They were under the command of the executioner Stepan Shaumyan. The ethnic Azerbaijani-populated districts of the city came under artillery fire from both land and sea. Shrapnel from the naval guns damaged Maiden Tower and if you look at it from the sea, you will notice the dents and holes (the places which were damaged by shrapnel were later filled with stones which can be clearly seen against the darker background of the ancient tower). Later, pillaging gangs of Bolsheviks and Armenians organized massacre of peaceful Azerbaijanis in different regions of the country. Yet further proof of the genocide perpetrated by Armenians was the recent discovery of a mass grave near the town of Quba.
On 28 May 1918, the first republic of the Muslim world, the Democratic Republic of Azerbaijan, was founded under the leadership of the Musavat party. Because Baku was in the hands first of the Baku Commune and then of the Central Caspian Dictatorship, the national government held its meetings in Tiflis and Ganca. The 15,000-strong Islamic Army of the Caucasus under Nuru Pasha's command entered Baku to help the young republic. Together with the Turks, the Azerbaijani military units formed by General Sixlinski also fought against the Bolsheviks and Armenians. On 18 November 1918, the national government headed by Fatali xan Xoysky arrived in Baku. The government existed for about two years. The 11th Red Army crossed the national border, entered Baku on 28 April 1920 and declared the victory of the workers' and peasants' socialist revolution.
But the flag hoisted once was to be hoisted again! And in 1991, the whole of Azerbaijan, including Baku, became independent again. Debates about the origins of the place name "Baku" and about the age of the city continue to this day. British archaeologist William Petrie suggested that the phrase "Mount Bakhou which gives birth to the sun," which is found in the "Book of the Dead" written in Egypt in the 2nd century BC, refers to Baku. Some scholars link the city's name with the names Gaytara, Albana, Baruka, which are found in ancient manuscripts. In 5-7th century sources Baku is called Bavagan or Firy Bavugan. From the 9th century, Arab sources make the first mention of the names "Baku," "Bakuh," Bakuya," and Bakuye." From the 18th century, the name Baku is mentioned in Persian sources in the form "Badkube," that is, the "city of winds." The prominent researcher into this area, Professor Sara xanim Asurbeyli, is certain that the place name "Baku" is borrowed from "Baga," which, in a number of ancient languages meant "Sun" and "fire." The Turkish Islamic Encyclopaedia points out that Baku derives from "Bey Koy", which means "main city." In the opinion of historian Ali Huseyinzada, the place name of Baku is used in the famous dictionary of Turkic languages of Mahmoud Kashkari, which was compiled in the 11th century, and it means "hill." Some scholars link the place name with the ancient Bakan or Baggi tribes which lived in Abseron from the 12-5 centuries BC
Baku is a large and beautiful city. A new page was turned in the history of the architecture of our ancient and eternally young city. The "contract of the century", which was signed in 1994 on the initiative of national leader Heydar Aliyev, has paved the way for the achievement of a modern level of development. The favourable environment in our country for investment has made it possible to build many modern buildings in our city. Urban architecture is developing at a fast pace today. Modern residential blocks, hotels which meet the highest international standards, business centres, major supermarkets, new roads and bridges are all built in Baku. We all wholeheartedly love our ancient Baku, which becomes younger and more beautiful by the day. After all, living and working in this city is a real blessing!